28 iSporfe Schumacher: met dank aan Verstappen Gebroeders Willemsen nu vierde Marco Melandri, een puber op het Tï -podium Herstart GP van Frankrijk omdat Limburger motor laat afslaan >nt Jurgen van den Goorbergh, tiende in Assen, enige Nederlandse motorcoureur van niveau Woeike Rotterdams Dagblad Maandag 29 juni 1998 Magny-Cours Michael Schumacher is weer helemaal terug in de race om het wereldkampioenschap Formule-I. De Duitse coureur won gisteren overtui gend de Grand Prix van Frankrijk en naderde in het WK-klassement leider Mika Hakkinen uit Finland tot op zes punten. Jos Verstappen boekte ook suc ces op het circuit van Magny-Cours, waar hij nooit eerder de finish haalde. De 26-jarige Nederlander eindigde in zijn eerste race voor Stewart-Ford als twaalf de, op twee ronden van Schumacher. De renstal van oud-wereldkampi oen Jacky Stewart contracteerde Verstappen onlangs voor de rest van het seizoen, dat nog acht ra ces telt. De Limburger, die bij Ste wart de Deen Jan Magnussen ver vangt, zat de eerste GP's langs de kant, omdat het Tyrrell-team niet met hem verder wilde. Verstappen wist bij zijn rentree in de Formule-I meteen alle ogen op zich gericht. De coureur kwam bij de start niet weg. „De auto ging Hl-LandTom Coronel is in de derde race om het Japans GT Kampioenschap uitgevallen. De Nederlandse autocoureur moest op het circuit van Hi- land in de twaalfde ronde sta- - ken; ha een defect'aan de kop- - peling van rijn Honda. Hjj lag toen'op de vijfdeplaats.' Coronel reed niet met zijn vas-1 .te Japanse teamgenoot Yama- nishi, die voor korte tijd in het ziekenhuis is opgenomen. De Japanner Sato nam zijn. plaats in. Met Yamanishi behaalde .Coronel in.de eerste race nog de tweede plaats. Moet Kunnen „Ik vind het geweldig dat juist Bergkamp mijnrecordgaat bre ken" Faas Wilkes in de Volkskrant over de speler, die hem kan passeren als topschutter van Oranje, „Sommige mensen verheerlij ken de persoon Joftan Cruijff. Maar hij moet mijn kind met rustlaten. Ikpraattochookniet over de carrière vanJordi? Een prima jongen overigens. Cruijff kon bondscoach morden, dat heeft hij niet gedaan. Dan moet hij nu ook zijn mond dichthou den. Datisookbetervoorajnge- zondhetd." Vader Johan Seedorf in Sport week over Cruijff, die vóór het WK grote kritiek uitte op Cla rence. „Het kan best zijn dat de men sen rxm de NOS bij Johan in het hotel mogen slapen. Misschien dringt men af en toe samen een glas wijn in de bar. Ofmendeelt met Cruijff een tart naar het stadion. Toch dienen Torn fi bers) en Jack (van Gelder) de verhoudingen in het oog te hou den. Johan Cruijff houdt in beeldgeenparapluopvoorTom Egbers. Als Tom zo nodig in de ene hand de microfoon en in de andere het spiekbriefje moet houden, huwt hij voor de para plu maar een dwerg op een krukje." Henk Spaan in Het ParooL „Kijkend naar de kleerkast, werd ik vervuld van een diep verlangen naar Daniel Passa- rella. Wat hij tegen Bogarde zou zeggen over die kilo Kinker- straatgoud om zijn nek. Hoe de arrogante kop langzaam tot deemoed verschrompelde. Ook Spaan. „Wij hebben de jaren zeventig gehad. Wij zijn tolerant Dus laat Hiddink het hangen, het goud. Bekijk het maar, jongen. Laissez faire. Hij minacht Bogarde te veel om energie te steken in een ruzie over smake loosheid. Het is begrijpelijk. Maar je wordt er geen wereld kampioen mee, je schakelt er België mee uit. Gefeliciteerd, Guus." Idem. „De gebroeders De Boer zyn te koop, maar je moetioel een ban k beroven om hen te betalen. Ik denk eigenlijk dat je wel een paarbanken moet beroven. BBC-commentatortodensNe- derland-Mexico. niet in de eerste versnelling. Toen ik het probleem met de koppeling probeerde op te lossen, sloeg mijn motor af," verklaarde hy na af loop. Omdat Verstappen de doorgang blokkeerde, moesten de coureurs opnieuw starten. En dat kwam Schumacher bijzonder goed uit, omdat Hakkinen bij de eerste start als beste weg was. De Duit ser greep de nieuwe kans met bei de handen aan en stoof weg, met ploeggenoot Irvine achter zich aan. De Ier kwam ook als tweede binnen en bezorgde het Italiaanse team de eerste dubbelslag sinds 1990. In zijn 48e Grand Pnx was het voor Jos Verstappen vooral zaak de race uit te rijden. In de voor hem relatief onbekende Stewart- Ford hield hij prima stand en klom hij zelfs drie plaatsen. „Ik ben tevreden. Ik moest hier bin nenrijden. Nu is het zaak om te kijken hoe we de auto sneller kun- WinnaarMf chael Schu macher (t) en ploeggenoot Eddie Irvine vieren in Mag ny-Cours de eerste dub belslagvoor de Ferrari stal sinds 30 september 1990. Foto Sarnira BouhlrVEPA nen maken," sprak hij. Na de deels mislukte eerste trai ningsdag, klaarde de hemel zater dag helemaal op. Verstappen ver overde de vijftiende startplaats. Beter dan Jan Magnussen ooit had gepresteerd en vlak achter teamgenoot Barrichello. Verstappen was dan ook optimis tisch gestemd. Ondanks het feit dat vlak voor de opwarmronde, tij dens het opstellen, een gebroken torsiestang vervangen moest wor den. Bij de echte start sloeg echter de motor af. De wagen en de har ten van zijn fans stonden voor even stil. „Balen, natuurlijk. Dat wordt aanduwen, was mijn eerste gedachte. Gelukkig viel de rode vlag en konden we opnieuw star ten." Verstappen kreeg een herkan sing. Toch schoot hij minder snel weg dan gebruikelijk. Waar de Limburger in de eerste seconden van een race meestal links en rechts voorliggers passeert, kwam hij nu minder ver. Na een ronde had hij zelfs een plaats moeten in leveren. „Ik heb nog geen enkele start geoefend met deze wagen. Normaal weet ik enkele posities te winnen. Dat was nu onmoge lijk." Verstappen, aan zijn vijfde race seizoen bezig, kon zich daarna niet mengen in het geweld voor aan. Daar brachten Schumacher en Irvine de spanning in het WK volledig terug, Het Ferrari-duo reed een uitgekookte race. Schu macher nam in hoog tempo af stand van zijn concurrenten, Irvi ne hield achter hem de deur dicht voor de aandringende McLaren- rijders Hakkinen en David Coul- thard. Coulthard viel terug naar de zesde plaats, na een defect aan zijn tankinstallatie. En hoe bard Hak kinen ook probeerde Irvine te passeren, het lukte hem niet, In de 21e ronde leek hij te slagen, maar de Fin verremde zich. Bij de finish gaf hij nog één keer alles. Hij kwam evenwel 0,15 seconden tekort. Het werk van Irvine gaf Schuma cher de gelegenheid de dertigste zege van zijn loopbaan binnen te halen. In Frankrijk won hy al driemaal eerder. Schumacher is weer helemaal in de race voor het wereldkampioenschap. Hakkinen maakt zich nog geen zorgen om zijn leidende positie. „Ik blijf heel koel. Ik maak me geen zorgen dat de Ferrari's ons kunnen inhalen," zei de 29-jarige Fm. Opvallend was de dubbelslag van Ferrari wel. Dat was voor het laatst op 30 september 1990 ge lukt, met Mansellen Prost. Met 44 punten staat Schumacher nu vlak achter Hakkinen (50). Ferrari deed ook uitstekende zeken in de WK-stand voor constructeurs. De achterstand op McLaren is ge slonken tot elf punten (80 om 69). Over twee weken bij de GP van Engeland kan de rivaal op twee fronten worden ingehaald. Veel geleerd In Silverstone zal ook Verstappen proberen meer uil zyn wagen te halen. „Een auto reageert tijdens een race van anderhalf uur heel anders dan tijdens het testen. Daarmee moet je rekening hou den. Met name aan de achterkant waren er enkele problemen. Ik heb van deze race veel geleerd. Het was een perfect weekeinde voor me. Met de informatie gaan we aan de slag." Ook teambaas Jacky Stewart was te spreken over de prestatie van de aanwinst. „Een prima optre den van Jos. Het was een veelbe lovende rentree. Met de techni sche know-how kunnen we heel veel doen. Hij heeft veel nuttige informatie doorgegeven." Rotterdam Voor de gebroeders Willemsen uit Lochem is de verre reis naar de Oekraïnse plaats Ts- evemitsi niet voor niets geweest. Het zijspanduo, dat in de vorige GP door pech puntloos bleef, won de derde Grand Prix van het mo- tocross-seizoen via een tweede plaats in de eerste manche en een afgetekende zege in de volgende. Hierdoor is het Nederlandse twee tal in het WK-klassement opge klommen van de tiende naar de vierde plaats. De Duitse broers Weinmann behielden de leiding. Voor de Nederlandse tweeling Janssen was er weinig geluk. Door een gebroken wïelnaaf haal den ze in de eerste manche de fi nish niet. Ook in de tweede heat streden ze niet op het voorste plan. Opvallend presteerde Kops/ Wijs met een vierde plaats in de eerste manche. Bij de 500ce-rijders, die in de Slo waakse plaats Sverepec reden, bouwde de Belg Joel Smets zyn leidende positie verder uit. Dat deed hij door, na een spannend duel met de Duitser Eckenbach, twee keer tweede te worden. De Italiaan Andrea BartoUni was in beide manches oppermachtig. Gert Jan van Doom zorgde met een vierde en een negende plaats voor verreweg de beste Neder landse prestatie. Hij heeft nu weer iets steviger de zesde plaats in de WK-stand in handen. In het Italiaanse Montevarchi, waar behalve de lichtste categorie ook de kwartliters in actie kwa men werd het weer een gelijkspel tussen Stefan Everts en Sébastien Tortelli. Everts won de eerste manche, Tortelli de tweede. Hier door blijft het verschil tussen de twee koplopers in het WK zeven punten, Het was bloedheet in Italië, De stofwolken waren dan ook een be langrijke factor in de wedstrijd. Leon Giesbers, de enige Neder landse deelnemer, werd na een matige start in de eerste manche elfde. In de tweede manche, toen hij goed vertrok, hield hij het na fouten op deze verraderlijke baan halverwege de race voor gezien. In de 125cc-klasse is de spanning helemaal terug. Chiodi, die aan vankelijk met gemak zijn titel leek te gaan prolongeren, ging in de eerste manche, na een inhaal race, in de laatste ronde onderuit en haalde de finish niet, Zijn naaste belagers Puzar en Vuille- min profiteerden gretig. De Fransman Vuillemin won zyn derde opeenvolgende GP en staat nu nog slechts vier punten achter koploper Chiodi. Een spannende ontwikkeling met binnenkort de Nederlandse 125cc GP in Oss nog voor de deur. Ook Puzar is nog volop in de race voor de titel. Door Eené Dons Assen Mooi weer, ruim hon derdduizend toeschouwers en in de races geen vermeldenswaardi ge ongelukken of incidenten. Jos Vaessen, de nieuwe voorzitter van de stichting Circuit van Drenthe, sprak met recht overeen 'droom- debuut'. Het enige dat bij zal heb ben gemist in de 68e TT van As sen is een aansprekend resultaat van een Nederlandse rijder. Jurgen van den Goorbergh scoor de in de 500cc-klasse een tiende plaats, waarmee hij tevreden was maar ook niet méér dan dat. De pupil uit de stal van de Haagse teameigenaar Jan Huberts wilde geen onnodige risico's nemen. Als president van de internationa le motorsportbond (FIM) heeft Vaessen de tijd nog meegemaakt dat Nederland in drie klassen streed om podiumplaatsen. Voor Hans Spaan en Bieiswijker Wilco Zeelenberg zijn in de 125- en 250cc nooit opvolgers gekomen en het zijspan - waarin Egbert Streuer altijd hoge ogen gooide - is als aparte klasse van het Grand Prix-programma afgevoerd. De Nederlandse hoop was gevestigd op Jurgen van den Goorbergh. Maar zijn twaalfde traïningstijd voorspelde al dat van hem geen wonderen verwacht mochten wor den. „Ik had al van tevoren gezegd dat ik niet veel hoger zou kunnen ein digen;1 herhaalde de 28-jange Jurgen van den Goorbergh nog maar eens. „Daarom kan ik ook niet echt gelukkig zijn met deze uitslag. Blij ben ik pas als ik bij de eerste vijf eindig, maar dat kan gewoonweg niet met een tweeei- De Australiër linder-motor. Ik hoop dat de winst van deze TT van Assen zal zijn dat er genoeg sponsorgelden vrijko men om volgend jaar wel op fa- brieksmateriaal te ijden. Mis schien wel op een overjarige vier- cilindermachine Dat zou als leer jaar een uitstekende optie zijn, want als het lukt om een fabrieks- motor te leasen dan is het nog niet zo dat ik meteen Michael Doohan van een wereldkampioenschap kan afhouden." In Assen toonden Yamaha en Su zuki nogmaals hun concrete be langstelling voor de coureur uit Breda. „Jan Huberts doet die be sprekingen voor mij en hij is er van overtuigd dat het gaat lukken om mij volgend jaar op een goede motor te laten rijden. Daar ver trouw ik dan maar op." De 33-jarige Michael Doohan zal nog niet zenuwachtig worden van de Nederlandse plannen. Met overmacht zegevierde hij zater dag voor de vijfde achtereenvol gende maal in de 500cc-klasse op het circuit van Assen. De Austra liër reed vanaf de start aan de lei ding. Even moest hij Simon Cra- far voor laten gaan, maar binnen één ronde herstelde Doohan de rangorde binnen de koningsklas- se. „Het is hier elk jaar hetzelfde," zei de wereldkampioen met een cynische ondertoon. Het is be kend dat Doohan sinds zijn ern stige valpartij in 1992 geen fan is van het circuit van Assen. De Honda-coureur vindt dat de baan te weinig mogelijkheden biedt om te passeren. In de tussenstand om het wereld kampioenschap prijkt sinds zater dag de naam van Max Biaggi bo venaan. De Italiaan, die dit sei zoen de overstap maakte van de 250- naar de 50öcc, werd in de TT tweede, maar het zal voor hem waarschijnlijk een onmogelijke opgave zijn om Doohan in de rest van het seizoen op afstand te hou den. Historie De spannendste race voltrok zich in de 125cc, waarin Marco Me landri historie schreef door als 15- jarige de Grand Prix te winnen. Het racetalent werd in de laatste vier wedstrijden steeds tweede, maar in de laatste ronde zag hy zijn kans schoon en passeerde hij favoriet Kazuto Sakata. Op de wereldranglijst moet Me landri de Japanner nog laten voor gaan, maar de puber heeft acht wedstrijden om het andere record - dat van de jongste wereldkam pioen - van zijn landgenoot Loris Capirossi te evenaren. Die behaal de in 1990 als 16-jarige net voor Hans Spaan de wereldtitel. De Ne derlandse wildcard-rijders (Koop man, Van Leeuwen en De Haan) kwamen niet verder dan een res pectievelijke 22e, 23e en 24e plaats. Schrijnender kon het ge brek aan Nederlands talent niet weerspiegeld worden. In de 25Gce-klasse was van enige stnjd geen sprake. De Italiaanse fabriek Aprilia is in de kwartliter- klasse oppermachtig. Valentino Rossi won met een voorsprong van maar liefst negentien secon den. De enige die hem nog engis- zins konden bedreigen waren Tet- suya Harada en Loris Capirossi, maar beide Aprilia-rijders melen uit. In deze klasse eindigden de Nederlanders met een wild-card (Janssen, Bolwerk, Markink en Romein) op een 18e, 19e, 20e en 21e plaats. Geen van de wildcard-rijders liet zien ooit met de Italiaanse talen ten te kunnen wedijveren. „Maar dat is ook moeilijk. Daar is im mers veel meer geld beschikbaar en is de motorsportbond veel gro ter waardoor er ook meer wed strijden voor jeugd worden verre den," verdedigt teameigenaar Huberts zijn eigen talenten. „In Nederland geef ik Jamo Jans sen en Rudy Markink nog wel eni ge kans, maar als Van den Goor bergh morgen stopt, dan hebben wij niemand meer op Grand Prix- niveau. Daarom is het zo belang rijk dat hij fabrieksmateriaal krijgt en goed gaat presteren. An ders wordt het voor een volgende generatie wel héél erg moeilijk." DE STAND IS AL2-0 voor Engeland tegen Colom bia, even na rust. Wie gaat er nou bellen op vrijdagavond terwijl iedereen weet dat ik voor de tv zit? „MetWoeike." Vujadin Boskov, de supervisor van Joegoslavië aan de telefoon. Hij is aangesteld om bondscoach Slobodan Santrac te adviseren - de voormalige razendsnelle spits van OFK Belgrado, die in 1972 Feyenoord in de Kuip (4-3) de das omdeed in de tweede ronde om de UEFA Cup. Officieel maakt Bos kov echter de dienst uit. Heel lang geleden was ik te gast by de inmiddels 67-jange, voor malige trainer van onder meer ADO, Feyenoord, Zaragoza, Real Madrid, Napels, Sampdoria en Servette, in zyn prachtige optrek je in Novi Sad. Hij was even over uit Spanje, waar hij in Almeria een eveneens riant onderkomen bezit. En in Genua èn in Genève, waar hij laatstelijk woonachtig was. Het was na zijn tweede, mindere Feyenoord-seizoen, waarin hij op het laatst gewoontegetrouw ver klaarde: „Deschiedsrechterwar gut, het veld war gut en het Spiel war gut. Aberwir haben verloren. Bij zyn komst naarde Kuip had hij Willem van Hanegem wegge stuurd. Te lastig, vond hij, en al tijd geblesseerd. Boskov staat al jaren in hoog aan zien bij Wim Jansen, die nog altijd de lomtrompet over hem uit steekt. Hij is een gelouterde trai ner, die in heel Europa respect heeft afgedwongen. Of Patrick Kluivert vanavond zal spelen en waarom Clarence See dorf de laatste twee wedstrijden op de bank zat? Ongevraagd zegt hij Oranje te vrezen. En hij bekritiseert de in stelling van Joegoslavië. Tech nisch stuk voor stuk heel vaardige voetballers, misschien wel de bes te lichting ooit. Maar mentaal niet sterk, vindt hij. Te gemakzuchtig ook, het zijn geen vechters. Oranje heeft vanavond derhalve weinig te vrezen, begrijp ik. De weg naar de kwartfinales ligt open. Een paar weken geleden had hij nog een goed gesprek met Karei Aalbers, de voorzitter van Vitesse. Maar wat bezielt die man om hem te benaderen zonder iets te kun nen bieden? Karei Albers had hem een eerste aanbod gedaan van vier ton netto per jaar. Met een beminnelijke glimlach had Boskov hem laten weten niet geïnteresseerd te zijn in Vitesse. Ook bij de tweede poging van Aal bers een dag later, waarbij een bod van zes ton op tafel kwam, had Boskov vriendelijk, maar met iels meer overtuiging laten weten niet te zitten wachten op de Arn hemse club. Ondanks het onge twijfeld prachtige stadion, waar mee Karei Aalbers pronkte. In een laatste vertwijfelde poging had Aalbers nog foto's laten zien van het Gelredome, waarna Bos kov hem toevertrouwde dat hij laatstelijk bij Sampdoria nog 1,2 miljoen had verdiend. Dollars welteverstaan, had Boskov de licht blozende Aalbers nog toege voegd. Waarna hij bij de voorzitter van Vitesse nog de naam van zijn landgenoot Radomir Antic had la ten vallen, de succesvolle trainer van o.m. Atletico Madrid. Misschien had die wel... Maar ook hij had beleefd, doch ge decideerd afgezegd. Vitesse, is dat die club die vorig seizoen door FC Braga werd uitgeschakeld in de UEFA Cup? Engeland-Colombia staat nog steeds 2-0. Maar waarom belde hij eigenlijk? „Ik heb nog een kaart over voor maandagavond, dus als je 2in hebt...?" Kaarten over, denk ik, terwijl by- na heel Nederland —op die toch nog 35.000 fans na, die vanavond worden verwacht - om kaarten loopt te smeken? Maar ik zit vanavond op het ere- terras in Toulouse. Sonyjongens.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 8