Stuurloos op weg naar 2000 mmm fer WiSmmB Faas Wilkes blij voor Bergkamp Oranje bekoort Fransen maar matig fiMl e-f jjAlgero Rekenkamer mist leiding van het kabinet bij millenniumprobleem Speciale constructie voor berging radioactieve sonde Rotterdam op de bres voor zonne-energie Klachten over herrie van vliegtuigen vol supporters Cultuur Economie Roiling Stones vonken in Arena Vliegen op Hongkong stuk minder attractief fv Abonnee Service :3Ï 11 *1 g 1ij f 1 f m f] igkj 16 - ROtterdamTV «w*ivoor jongeren 1 Greenpeace bezet bedrijfsterrein Exxon bij actie tegen gevaarlijke weekmakers Vier doden gevonden in Amsterdam Jelle van 't Hof vannacht overleden BEL 0900-98601 Öf! I Jaargang 8 Nummer 2228 Dinsdag 30 juni 1998 Rotte Den HaagHet kabinet geeft te weinig leiding en sturing aan de oplossing van het millenniumprobleem. Dat schrijft de Re kenkamer na een onderzoek naar het verschijnsel dat compu ters rond de eeuwwisseling uitvallen of slecht functioneren. De Rekenkamer stelt m een rap port, dat vandaag is voorgelegd aan leden van de Tweede Kamer, dat 'onvoldoende voortgang is ge boekt'. Er wordt te veel aandacht en inspanning gewijd aan het op lossen van het probleem bij zoge heten met-vitale projecten, ten koste van de problemen bij vitale projecten. Problemen m onder meer de ge zondheidszorg, de sociale voorzie ningen en de energievoorziening dreigen het maatschappelijk le ven te ontwrichten. Er zijn achter standen bij de overheid bij het in orde maken van de computerpro gramma's. De hoge tijdsdruk maakt dat het nu niet alleen gaat om een 'automatiseringstech nisch probleem', maar om een 'lei derschapsprobleem van het kabi net en de leiding van de departe menten'. „ïn de korte tijd die ons rest zal nog zo veel werk moeten worden verricht dat een pohtiek- bestuurlijke prioriteitenstelling onontbeerlijk is," meent de Re kenkamer. Achterhaald Minister Dijkstal van Binnen landse Zaken r.oemt de bevindin gen van de Rekenkamer 'niet on juist', maar 'wel achterhaald'. Er is inmiddels vijfhonderd miljoen gulden extra beschikbaar gesteld om het probleem aan te pakken, de ministeries moeten ma*, 'e- lijks rapporteren over 1 werken van achterstan e.e moeten zo nodig externe deskun digen toelaten om een onafhanke lijk oordeel te geven over de pro blematiek. De Rekenkamer vindt dat de mi nister hiermee slechts ten dele te gemoet komt aan de aanbevelin gen in het rapport. Hoek van Heiland Een bergings bedrijf gaat in opdracht van Rijks waterstaat een speciale stalen constructie bouwen om een radio actieve sonde te bergen. De sonde ligt in de monding van de Nieuwe Waterweg en eerdere pogingen om die te bergen zijn mislukt. De stalen constructie -acht me ter lang, acht meter breed en vier meter hoog-wordt half juli afge zonken op de plek waar de sonde ligt. Door het stalen bouwsel kan slib rondom de sonde weggezogen worden, waarna duikers het ding naar boven kunnen halen. De sonde, waarmee de dichtheid van rivierslib kan worden geme ten, ging half februari verloren, toen op het meetvaartuig door tril lingen een moer losschoot. Rotterdam De gemeenten Rot terdam en Den Haag hebben afge sproken tot en met het jaar 2000 op hun grondgebied achtduizend vierkante meter zonnepanelen te plaatsen. Samen met energiebe drijf ENECQ en de Nederlandse onderneming voor energie en mi lieu NOVEM gaan beide gemeen ten zich inzetten voor grootschali ge toepassing van milieuvriende lijke zonne-ernergie. De samenwerkingsovereen komst, Actie Zonnestroom ge noemd, wordt donderdag be krachtigd in het stadhuis in Rot terdam. De zonnepanelen worden geplaatst op woningen, kantoor gebouwen en geluidsschermen in de regio's Haaglanden en Rotter dam-Rijnmond. De partijen on derzoeken nog of het mogelijk is het aantal uit te bereiden naar veertigduizend vierkante meter. Rijkswaterstaat is vrij zeker van de plaats waar hij moet liggen, omdat het meetinstrument nog enige tijd een signaal heeft uitge zonden. De battery van de sonde is inmiddels leeg. Volgens Rijks waterstaat zit de sonde vast in de bagger en levert die geen gevaar op omdat het radioactieve materi aal goed is afgesloten. De bergingsoperatie kost onge veer tweehonderdduizend gul den, vijftigduizend meer dan de sonde waard is. ^Schiedam De DCMR Milieu dienst Rijnmond heeft gisteren en vandaag talloze klachten ge kregen over geluidsoverlast van de extra vluchten met Oranje supporters vanaf Rotterdam Air- port naar Toulouse en terug. Van ochtend bedroeg het aantal klach ten 243, maar er werd nog steeds gebeid. De supportersvluchten zijn in middels voorbij, maar er komen nog veel telefoontjes binnen van mensen die vannacht wakker hebben gelegen van de herrie en dit willen melden. De klachten kwamen uit Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen, Bergschen- hoek en Berkel en Rodenrijs. Veel bellers hebben wel begrip voor de perikelen met het WK, maar willen niet berusten in hun lot. De DCMR-man: „Ik heb zelf iemand aan de telefoon gehad die zei: Het gaat niet zozeer om die voetbal-vliegtuigen, maar waar ik voor wil waken is dat Rotterdam Airport de overloopbak van Schip hol wordt." s Dagblad Westblaak 180 I 3012 KN Rotterdam, 010-40044001 Zie ook j 'J 13 Cl Edgar Davids viert zijn persoonlijke triomf: 2-1 In de laatste minuut tegen Joegoslavië. De 'pit bull' heeft Nederland bij de laatste acht van het WK voetbal 1998gebracht FotoGrlgoryDukor/Reuters Door Marcel van der Kraan Toulouse Argentinië is als te genstander in de kwartfinale favoriet bij het Nederlands i elftal. Hoewel Oranje met de Engelsen nog iets heeft goed te maken sinds de afgang op het EÏC96 (4-1 nederlaag op Wembley), azen de spelers op een con frontatie met de Zuid- Amerikanen. „Mijn gevoel zegt dat Ar gentinië voor Nederland een mooiere ploeg is om tegen te voetballen. Bovendien heb ik nog nooit tegen Argentinië ge speeld," zegt Frank de Boer.Als je wereldkampioen wilt worden, zul je toch alle sterke ploegen moeten uitschakelen. Daar is Ar gentinië er één van. Rekenen we in de halve finale met Brazilië af en daarna in de finale met Frank rijk, mooi toch?" „We hebben nog een appeltje met die Engelsen te schillen," weet Jaap Stam. „Het EK is nie mand vergeten. Maar in wezen telt de verloren WK-finale net zo zwaar. In welk jaar was dat ook al weer? 1978? Toen was ik zes. Hoogste tijd de zaak recht te trekken." Dennis Bergkamp is aan zyn tweede en laatste WK bezig. Met- het bereiken van de kwartfinale heeft hij de prestatie van Oranje in Amerika ('94) al geëvenaard. „Vier jaar geleden was Brazilië de tegenstander, nu wordt het Argentinië of Engeland. Allebei grote voetballanden en ook al speel ik in Engeland, ik heb geen uitgesproken voorkeur. Als je by de laatste acht zit, zijn het alle maal flfty-fifty wedstrijden." De Arsenal-spits vindt dat Oranje verder zal moeten groeien, wil het echt een greep naar goud Rotterdam Faas Wilkes was gisteravond lang niet bereik baar, maar dat kwam niet omdat hij voortdurend aan dé telefoon zat om te praten over het doei- puntenrecord, dat hij nu moet delen met Dennis Bergkamp. „Nee hoor," lachte de 74-jarige Rotterdammer, „de .hoorn lag ge woon niet goéd op de haak..." Faas Wilkes werd gisteravond even uit de vergetelheid ge haald. De raspingelaar maakte in zijn glorietijd 35 doelpunten voor het Nederlands elftal in 38 interlands. Met zijn openings treffer in de wedstrijd tegen Joe goslavië, zijn 61ste 'cap', kwam Bergkamp op gelijke hoogte met de legende, die in de jaren '50 het idool van Johan Cruijffwas. „Geweldig toch?" reageerde Wil kes. ,Jk sta nu op een gelijkspel met Bergkamp en Nederland heeft gewonnen. Kan het mooi er? Dat record van mij moest toch een keer worden verbroken. Ik had het al 35 jaar in handen. Aan alles komt een keer een ein de. En dat het dan gebeurt door een man als Bergkamp is hele maal mooi. Een prachtige voet baller. Ik ben er zeker van dat hij het record binnenkort aüeen in handen zal krijgen, Misschien zaterdag al." Achter Bergkamp en Wilkes vol gen Abe Lenstra en Johan Cruijfï op de eeuwige ranglijst met 33 doelpunten, Bep Bak- huys maakte er in zijn carrière 28. Wilkes had wellicht vaker ge scoord voor Oranje, als hij van 1949 tot 1955 niet was geboycot door de bond vanwege zijn trans fer naar het buitenland. Een halve eeuw later is Wilkes, de gentleman-voetballer van weleer, vol lof over het Neder lands elftal.Jk vind dat ze goed hebben geknokt Ze speelden om te winnen, dat zag je aan al les'. Met Edgar Davids voor mij als de beste speler, los van dat beslissende doelpunt vlak voor tijd. Die Davids* heeft gespeeld voor zijn leven. Ik denk dat Oranje nu heel ver komt, Ik geef het samen met Italië en Frank rijk de meeste kans." doen in Frankrijk. „Tegen Joego slavië was het tactisch allemaal heel goed, maar in de volgende wedstrijd zullen we meer kansen moeten creëren en meer openin gen moeten zoeken. Want bijna hepen we weer achter de feiten aan." Zie ook pagina 11 en 13. ParijsDe Franse pers was van morgen niet bijster onder de in druk van het Nederlands elftal, dat in Toulouse met 2-1 van Joe goslavië had gewonnen. „On danks hun collectieve en Indivi duele mogelijkheden vraag ik me af of de Nederlanders erg ver zullen komen," schrijft Just Fon taine in Le Parisien. L'Equipe, die rapportcijfers geeft aan de spelers, waardeert Berg kamp met een 5 en Overmans en Cocu elk met een 5,5. Het hoogst scoren Seedorf en Frank de Boer, met ieder een 6,5. Davids speelde volgens de krant 'lange tyd in de schaduw van Seedorf.' Dezelfde krant toont ook een te levisiebeeld na afloop van de wedstrijd, waarop een handge meen te zien is tussen reserve Bogarde en doelman Van der Sar. „Rare manier om een over winning te vieren," aldus de krant. De Franse commentatoren zijn nog veel negatiever over de Joe- goslaven. „Omdat zij helemaal niet hebben gespeeld, verlaten zij de WK door de achterdeur," meent France-Soïr. „Joegoslavië heeft zijn reputatie van het 'Bra zilië van Europa' niet kunnen waarmaken." Le Figaro herinnert eraan dat de zelfde Joegoslaven tegen Duits land 75 minuten het spel hadden beheerst. „Tegen Oranje waren ze gevlucht in defensief spel." Dat maakte scoren moeilijk voor Oranje, maar balbezit des te ge makkelijker. „In de eerste helft moet Oranje zijn record halbezit, dat al heel hoog is, nog hebben verbeterd," aldus l'Équipe. informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 d.d. 27juni 1998 A kanaal 59- (773.75 MhzV -> r, (toCartLL™mi) Door Carel van der Velden Rotterdam Greenpeace heeft vanochtend het fabrieksterrein van het chemisch bedrijf Exxon in het Botlekgebied bezet. De mi lieu-organisatie protesteert hier mee tegen de productie van zoge noemde weekmakers (zachte pve's) in de fabriek. Weekmakers worden onder meer verwerkt in knijpdieren, bijtringen en andere speeltjes voor zuigelingen. Poly- vïnylehloride (pvc) is vermoede lijk kankerverwekkend en kan bij kinderen tot afwijkingen aan de geslachtsorganen leiden. Klokslag half elf gingén vijfen twintig actievoerders het terrein van Exxon op, dat volgens Green peace verreweg de grootste pro ducent van weekmakers is. De be zetting was een koud kunstje. De slagboom staat een groot deel van de dag open om aan- en afrijdende vrachtwagens vrij baan te geven. De producten van Exxon verlaten normaliter per vrachtwagen of per schip het terrein. Met één druk op de rode knop in de distri- butieloods wist een groepje actie voerders het laden van de omstre den chemicaliën stil te leggen. Anderen maakten zich met ket tingen aan vrachtwagens vast. Er werden spandoeken opgehangen: 'Stop giftig speelgoed' en 'Exxon stop toxic toys, play safe'. De actie tegen weekmakers is al bijna een jaar gaande. Zo protes teerde Greenpeace verleden jaar september bij het Europese hoofdkwartier van speelgoedfa brikant Mattel in Amstelveen. De actie tegen de maker van onder meer Barbie-poppen werd ge voerd, omdat het bedrijf weigerde informatie te verstrekken over de samenstelling van het speelgoed. Greenpeace boekte daarbij reeds enkele successen. Zo riep het mi nisterie van Volksgezondheid ver leden jaar de speelgoedbranche op niet langer pve-houdend speel goed te verkopen. Hierop beslo ten enkele filiaalbedrijven de ver koop van het omstreden speel goed te staken. De weekmakers zijn bedoeld om het speelgoed soepel te maken. Volgens de milieu-actiegroep is het nu van belang het kwaad bij de bron aan te pakken. „Exxon weet dat een verbod aanstaande is, maar het bedrijf probeert de zaak te rekken," vertelt A. van der Molen van Greenpeace. „Vandaar dat we deze actie voeren. We rich ten ons bewust op de distributie. Het zou gevaarlijk zijn als we zou den proberen het productieproces stil te leggen." Amsterdam —In een woning aan de Meeuwenlaan in Amsterdam- Noord zijn vanochtend vroeg vier doden aangetroffen. Het gaat om één familie, een 29-jarige vrouw, haar twee zoontjes van 8 en 2 jaar oud en haar 27-jarige vriend. Vermoedelijk heeft een van de volwassenen de enderen om het leven gebracht. Op welke wijze dat is gebeurd, wil de politie in het belang van het onderzoek nog niet zeggen. De vier lijken lagen naar schat ting al tien tot veertien dagen in de woning. Onderburen alarmeer den gisterochtend vroeg de politie toen ze plekken up nun plafond zagen. De politie brak de deuT open en trof de stoffelijke over schotten aan. Jelle van 't Hof in het zieken huis in Houston. Archieffoto Rotter dams Dagblad VlaartJfngen/Maassluis Jelle van 't Hof is vannacht om 2.15 uur overleden in het Vlaardingse Holy Ziekenhuis. Waarschijnlijk is een virus in zijn zeer verzwakte li chaam hem noodlottig geworden. De lange reis vanuit Houston, waar de 27-jarige Maassluizer werd behandeld aan zijn hersen tumor, had zoveel van zijn krach ten gevergd dat hij gisterochtend direct in het ziekenhuis is opge nomen. Dat was ook zijn grote wens toen hij op Schiphol aan kwam. Verder was hij te moe om iets te zeggen, behalve dat hij blij was weer in Nederland te zijn. De terugreis verliep net als de heenreis drie weken geleden niet zonder hindernissen. Vertraging, geen vervoer naar een hotel om te rusten en geen ruime plek in. de eerste klasse. Voor zijn vertrek ging Jelle al langzaam achteruit Enkele operaties, bestraling en chemokuren binnen één jaar had den hun tol geëist. Doordat cystes (bolletjes met vocht) tegen zijn hersenen drukten, was hij links verlamd geraakt. In Nederland was geen behande ling meer mogelijk. Dat was de re den waarom hij met zijn vrouw Sonja en schoonmoeder Nel van der Marei naar Amerika wilde voor een laatste strijd tegen zijn hersentumor. „Een 'nee* hebben we in elk geval. We moeten het ge woon proberen," zei Sonja veer tien dagen geleden. Of het medi cijn zou zijn aangeslagen, was pas over een kleine twee weken dui delijk geworden aan de hand van een nieuwe hersenscan. Zie ook pagina 3 VOOR f 198,- PER MAAND Meer weten over financieringen tegen lage tarieven? Del vandaag nog. We zijn 24 uur per dag, 7 dagen m de week bereikbaar. •tipfnbiil lAs; *v"" ËJc'ti r.y m

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1