10 Dierenopvang: geen plek meer SS!»- *Ss%s arsssgjss Agenten leren bij brandweer omgaan met gevaar fopische zonnetjes den al voor het lercarnaval mm e f pH' «3>f||lt 4;' Wachtlijst al vóór de vakantie 1 Jteteer. Voor ongeduldige patiënten is Sint Clara een uitkomst i ?Ï^Srbta'amtScha- Strontluchtje tegen rovers Dode bij schietpartij S JcE-3; Argentinië en niet Engeland, reden voor een feestje RW RRV RZ Rotterdams Dagblad rv?_j& jwês sf-T' Ft: Donderdag 2 juli 1998 Rotterdam De gemeente Botterdam heeft te kampen met overvolle dierenasielen en -pensions. Ook al moet de zomer vakantie nog beginnen, de dierenopvangplaatsen kunnen de aanvoer van de dieren nauwelijks aan. baasjes. Mensen boeken een va kantie voor zichzelf en brengen de dierlijke huisgenoten onder in een 'dierenhotel'. De omzet van de pensions steeg vorig jaar ten Arttons^Jfltactetage Sl iouan dichtbij hoe Isaura Rocha Frances uit Rotterdam ("Parel va» de Atlanta sche Oceaan'), 22 jaar en Kaapverdische: „Het is erg leuk zo metal die meiden onder elkaar.Het belangrijkste zal toch wel de spontaniteit zijn. Je kan wel knap zijn, maar als je er chag- rijnigbij loopt, win jetochniet. ïkheb geen bepaalde verwach tingen voor za- Het Dierenopvangcentrum aan de Abraham van Stolkweg heefl wachtlijsten ingesteld voor de op vang. Ronald Verlegh, plaatsver vangend beheerden „Mensen die hun dier in een asiel willen plaat sen, staan twee tot drie weken op een wachtlijst Het gevaar is dan wel dat mensen niet willen wach ten en hun huisdiergewoon dum pen." Volgens Verlegh is het makkelijk te verkiaren dat dedierenopvang- tehuizen overvol zijn. „Door de verspreiding van de vakantie is de aanvoer te groot. Mensen ko men een huisdier pas na de va kantie weer ophalen of uitzoeken, zodat de dieren de hele vakantie bij ons blijven." Gerard Hazenbroek van het Die- renpension Dierenzorg ziet daar naast het probleem in de sluiting van de dierenpensions in Capelle aan den IJssel en in Rotterdam- Noord. „De dieren die eerder naar die pensions gingen, komen nu bij ons. Maar er zijn te weinig pen sions in Rotterdam." Verlegh verwacht dat het pro bleem na de vakantie, rond au gustus en september, zich vanzelf oplost. Dan komen de mensen weer een huisdier halen. Het Dierenopvangcentrum van de Dierenbescherming krijgt er acht katten per dag bij. Er is plaats voor 120 katten. Die ruimte is bezet. Overigens wordt er niet gevreesd voor meer infectieziekten onder de dieren. De tehuizen zijn goed op de drukte voorbereid, evenals de dierenartsen die aan de tehui zen verbonden zijn. De commerciële dierenpensions in ons land goed boeren goed dankzij de vakantie trek van de opzichte van 1996 met zeven pro cent tot ruim 41 miljoen gulden. Uit cijfers van onderzoeksbureau EtM in Zoetermeer blijkt dat er in Nederland 385 bedrijven opere ren als commercieel dierenpen- sion. Daarnaast bieden de 115 asielen van de Centrale Asielraad van de Dierenbescherming loge- ergelegenheid. De dierenpensions worden steeds professioneler. Begonnen men sen vroeger min of meer uit hob by, anno 1998 is het opzetten van een pension een flinke onderne ming. De grondprijzen zijn hoog en er zijn flinke investeringen no dig, onder meer in het kader van de Gezondheids- en Welzijnswet voor Dieren en de Wet Milieube heer. Veel ondernemers ontwik kelen dan ook nevenactiviteiten, zoals een trimsalon of uitlaatser- vice. Veel mensen gaan vaker met vakantie, waardoor de dieren ook vaker uit logeren gaan. Niet al leen in de zomer, maar ook in het vooijaar en in de winter. Maar de piek ligt nog steeds in de periode juni tot en met september. De 385 dierenpensions boden op 1 januari van dit jaar aan in totaal 730 mensen vast werk. In de piek tijd maken zij gebruik van extra arbeidskrachten. De branche is optimistisch over de omzetont wikkeling dit jaar. Ruim 40 pro cent van de bedrijven verwacht een hogere omzet te kunnen reali seren, maar het aantal vaste ba nen zal daardoor nauwelijks sty- Rotterdam Wie in Rotterdam naar het ziekenhuis moet, kan zich beter voor kwaadaardige ge zwellen laten opnemen dan voor spataderen. De wachttijden zyn namelijk respectievelijk twee en zesendertig weken. De wachttijden voor operaties in het Dijkzigt- en het Sint Clara Zie kenhuis zijn sinds kort te vinden op Internet en Stadstext. De site op Internet is moeilijk toeganke lijk voor patiënten en meer be doeld voor huisartsen, met medi sche informatie over de complica ties en eventuele telefoonnum mers. Toegang is mogelijk door het invoeren van een wachtwoord. Voor patiënten is de pagina op Stadstekst, pagina 585 (achter RD-tv), een goed alternatief, In kolommen staat aangegeven hoe tang de wachttijd is voor welke operatie bij zowel het Dijkzigt- als het SintClaraziekenhuis. In één oogopslag is ook te zien dat voor patiënten met weinig geduld het Sint Ciaraziekenhuis een be tere uitkomst is: duurt het wach ten op het verwijderen van spal- aderen in het Dijkzigtziekenhuis zesendertig weken, na een wacht tijd van vier weken bij het Sint Ciaraziekenhuis kan de patiënt zijn of haar benen weer moeite loos aan de buitenwereld tonen. Patiënten met goedaardige afwij kingen aan de darm kunnen ook beter naar het Sint Ciarazieken huis gaan: daar is de wachttijd voor de operatie vier weken, in te genstelling tot de vierendertig weken bij het Dijkzigtziekenhuis. Voor een operatie aan een kwaad aardig gezwel hoeft de patiënt geen keuze te maken; voor het verwijderen hiervan staat in bei de ziekenhuizen een wachttijd van twee tol vier weken. De langere wachttijden in het Dijkzigtziekenhuis zijn mogelijk te verklaren vanwege het feit dat iedere huisarts de patiënt stan daard een verwijzing geeft naar een vast ziekenhuis. Meer huis artsen zouden dus de patiënt doorverwijzen naar het Dijkzigt ziekenhuis. Ook ligt dit zieken huis centraler en is het Acade misch, dus de naamsbekendheid speelt ook een rol. Het is nog niet bekend of de pagi na van Stadtext vaak bezocht wordt Rypke Boon, de woord voerder van de Algemene Patiën- iel iueldii gen v ei erügirig in Den Haag, zegt geen problemen te hebben met de informatie over de wachttijden via Stadstext en In- temet. Volgens hem verandert er toch niks aan de wachttijden. Boon zegt dat zelfs wanneer men sen in het ziekenhuis met een kortere wachtlijst voor bepaalde operaties behandeld zouden wil len worden, dat toch problemen oplevert. De zorgverzekeraar moet dan akkoord gaan voor de behandeling in een ziekenhuis in een andere regio. Dan is de pati ent misschien elders al geholpen. -kostuum. langiykste is i*- dathetgezellig wordt." Jofar&h Cicdia uit Weert ('Koningin Yosmin'), 17 jaar en Antilliaanse: „Ik vind het uitdagend en avontuurlijk. Maar ik laat het gewoon op me afko men. Ook al is Monique Raghoebar ui t Uden ('The Queen of String'), 23 jaar cn Suri naamse: „Het is de eerste keer dat ik aan zo'n verkiezing meedoe. Ik ben vaak wezen kijken, maar ik had nooit gedacht dat ik zelf mee zou doen. En omdat het al lemaal zo nieuw is, is het best span nend Maar ik blijf rustig en mijn omge ving leeft erg het de zeven de keer dat ik aan een ver kiezing mee doe, tk ben toch best ze nuwachtig Ik hou wel dingen. mee. Jirfcfcie 0SswuSt,' CQii«eTV<n^^J? ft wsn v^t\e r u beevh bee Natssb» SaMj» 18 'dam B X^un«^Vd"shei wen. Laurinda Lopes uit Rotter- dam ('Het Zonnetje vanhetZo- mercamaval'), 23 jaar en Kaapverdische. „Zoiets is toch gewoon waanzinnig? Ik zie wel wat hetwordt. Ik zit nunogmet de stress van school en de exa mens, dus ik denk dat het alle maal vrijdag pas een beetje gaat kriebelen." "Jonren./4nii!!i- aarne: „fic v,B{j erg spannend en vemSd staat. Het is nu een beeljedub- hel stressen met schoolexa- biensJk denk dat het siraksal- straling en spontaniteit." Of ze uit Limburg, Groningen of de Randstad komen, druk zijn met werk of met exa mens, het voor de eerste keer doen of voor de derde keer, één ding hebben de elf kandidates die gaan strijden om do titel 'Koningin van het Zomercarnaval 1998', ge meen: ze hebben allemaal de zomer in hun II Exotisch, swingend en een beetje zenuwachig voor de of ficiële (en reeds uitverkoch te) verkiezing die zaterdag avond In 'Hal 4' op het DWL- terrein wordt gehouden. Ge durende drie rondes in vrije- tfjdskleding, galajurk en car navalskleding worden de da mes beoordeeld op dans, be weging, presentatie, uitstra ling en spontaniteit Jaloede naar mekaar toe Is uit den boze, gewoon jezelf blijven het belangrijkste advies. En dat allemaal om straks op 25 Juli aan het hoofd te staan van een kleurrijke karavaan van praatwagens, bands en 1762 swingende deelnemers tijdens de Straatparade. Nu nog 'prinses', maar straks misschien 'Koningin'? Deze week werden de kandi dates geïnstrueerd. Van de elf waren er negen aanwezig. Foto's Cees Kuipor/Rottsrdsms Dagblad Rotterdam Een goedkoop lucht je voor een gepeperde prijs. Daar uit bestaat de opmerkelijke aan bieding die een onbekende parti- l culier doet m een advertentie in onder meer deze krant. „Ik wil wat geld verdienen." ver klaart de adverteerder openhar tig, om uitleg gevraagd over de ogenschijnlijk onschuldige - tekst van de advertentie. .Angst voor overvallers, aanranders enz.? Spuitbuisje met goedgekeurd gas jaagt elke aanvaller op de vlucht. Sukses verzekerd 1 Per drie stuks 99.-". 'Goedgekeurd gas'. Dus geen traangas of peperspray of een an der agressief goedje, dat blijvend letsel aan de ogen kan veroorza- ken? „Nee," verzekert de verkoper, die adverteert onder de nietszeggen- de naam 'Protecta' en die aan de telefoon weigert zijn naam tc noe men. „Het is heel onschuldig. Dat krijgt de koper desgewenst zwart op wit. Je mag er zo mee naar de politie. Die zal meteen beamen dat dit niet verboden is." Welke naam heeft dat onschuldi ge gas dan wel? Aarzeling: „Stront. Het is een strontlucht. Een lucht die je alle lust ontneemt om wandaden te plegen." Moeten we dat letterlijk nemen, strontlucht? Staat er geen enkele aanduiding op de verpakking? „O, de verpakking is heel feestc- lijk hoor. Op het busje staat een r blote man die een wind laat." Dat klinkt als iets uit de feestarti- kelenwinkel. „Haha, dat is het ook. Het komt oorspronkelijk uit Engeland. Meer zeg ik niet, met het oog op de concurrentie." Bij de feestartikel en handel is het- zelfde spul inderdaad te koop. 1 „Jazeker. Strontspray," klinkt het bij Pretwinkel Pretoria aan de l Pretorialaan. „Hetzelfde luchtje als je vroeger had in stinkbommc- tjes. Zit nu in spuitbussen. Ze i kosten vijf gulden vijfennegentig t' per stuk." De politie laat overigens weten j dat geen enkel gas in een spuit- bus is goedgekeurd, zolang het wordt gehanteerd met agressieve 4 bedoelingen. Alleen dit speciale gas valt misschien buiten de re- gelgeving. Rotterdam Bij een schietpartij in een woning in de Samuel Mul- j lerstraat in het Nieuwe Westen is een nog onbekende man om het j leven gekomen. Omwonenden had den de politie gebeld. j Politiemensen staan vaak in de frontlinie. Moeten in een oog wenk belangrijke besluiten ne men, waarmee mensenlevens kunnen worden gered. Een speci ale cursus is recent ontwikkeld om agenten nog beter voor te be reiden op dit soort situaties. Heel district West doet mee, ge volgd door dienders uit het cen trum en Schiedam. De initiatief nemers hopen dat het een vast onderdeel van de training van politiemensen in heel Nederland zal worden. Door Marcel Potters Rotterdam Bij de Milieudienst DCMR hebben ze het wel eens gekscherend over de blauwe meetbutsjes. Doelend op politie mensen die bij een incident arri veren, meteen in actie komen maar worden geveld door één of andere ontsnapte stof. Waarna de brandweer, steevast eveneens snel ter plekke, zich eerst om zo'n onwel geworden agent moet on- fermen. Daar willen ze dus vanaf, bij de politie én de brandweer. Feit is dat -vaak surveillerende- agen ten doorgaans ai eerste bij een melding zijn, en nog voordat de andere hulpverleners arriveren aan de slag'moeten. En wat is mooier, als de dienders dan be schikken over meer dan voldoen de kennis om een situatie juist te beoordelen? „Wantje kunt wei de held uithangen," stelt een politie man, „maar het moet natuurlijk niet zo zijn dat je zelf het loodje legt." Delen van het regiokorps Rotter dam-Rijnmond worden vanaf nu bijgespijkerd. Bij de regionale be- dnjfsschool van de brandweer, aan het Klcinpolderplcis. Hoofd J. Timmer. „Het is inderdaad voorgekomen dat we eerst een agent uit een pand moesten ha len, voordat we verder konden. De communicatie kan ook verbete ren. Dan horen we van omstan ders dat zich nog mensen in een Brandweerman J. Timmer (links) en politieman H. van der Velden (rechts): 'Politiemensen hebben de neiging om actief op te treden. In tegenstelling tot burgers, die voornamelijk afwachten'. Foto Peter de Jong/Cof Vos brandende woning bevinden, en blijken die al in een politiebusje aan de koffie te zitten." Wat de dienders in elk geval niet zullen meekrijgen, is dat ze maar werkloos moeten toekijken bij bij voorbeeld een brand. „Dat is erg kort door de bocht," stelt Timmer. Wél wordt geprobeerd het 'grijze gebied' - de twijfel of je wel of niet een pand binnen moet gaan - zo klein mogelijk te houden. „Poli tiemensen hebben de neiging om actief op te treden. In tegenstel ling tot burgers, die voornamelijk afwachten." De cursus dient ook om misverstanden uit de weg te ruimen, zegt initiatiefnemer Hel- mer van der Velden, chef basis eenheid Ovprsrhie. Of het nu gaat om brand, het redden van een drenkeling of een incident met een gevaarlijke stof. Ook hij kent het verhaal van de 'blauwe meet- buisjes' van de DCMR. „Er staat een pand in brand, en je bent als eerste ter plaatse. Moet je dan je leven in de waagschaal stel len om iemand anders te redden? Je moet je dan bewust zijn van de gevaren die je loopt. Zodat je goed kunt afwegen of je naar binnen moet gaan, of dat het beter is om ervoor te zorgen dat de brandweer z'n werk kan doen." Airbag Voor de meeste deelnemers zal de cursus nieuwtjes bevatten, stelt hij. „Doen we de dingen goed? Een voorbeeld is een aanrijding, met een gewonde en die krijgen ze er niet uit. De airbag is bij het ongeluk niet opgeblazen. Als je tussen het slachtofferen het stuur komt, en je roept iets door de portofoon, dan loop je het risico datje als hulpverlener die airbag alsnog in je nek krijgt. Want die kan daarop reageren." En wat te denken van het feit dat de bovenleiding van de tram door buigt, als die aan grote hitte wordt blootgesteld. Plus het gevaar van de Jlash-ouer, waarbij plotseling de ruimte in lichter laaie staat. En wat moet je doen als je in een brandend huis nog kinderen hoort schreeuwen? Van der Vel den: „Ook zo'n misverstand. Kin deren schreeuwen niet in zo'n ge val. Die kruipen onder het aan recht, of in een kast. Je zult geen antwoord krijgen als je ze roept." En is bekend dat een gastank in een auto helemaal niet kan ont ploffen? Nóg een voorbeeld: een huis vol met gas. „Laten we een raam ingooien, klinkt het dan. Dat moetje juist niet doen. Omdat er zuurstof bijkomt, ontstaat er een explosief mengsel en krijg je juist een ontploffing." En alle Nederlandse politiemen sen zouden wat hem betreft op de hoogte moeten zijn van de geva ren van het politie-uniform zelf. Hij is er voorstander van bepaalde delen van het politie-tenue aan te passen. De broek bijvoorbeeld. Daar zit veel nylon in, wat om je benen smelt bij blootstelling aan grote hitte. En bovendien kan 'vonken' bij het lopen. Timmer van de brandweer echter: Als de kleding gaat smelten, dan zitje per definitie in een situatie waarin de temperatuur zo hoog is dat het gevaarlijk is voor de adem haling. Daarom heeft het in zeer beperkte mate zin de politie uit te nisten met speciale kleding." Brandwerend Naai aanleiding van een gasex- plosie in Schiedam, waarbij een politieman zwaar gewond raakte, werd aan het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) gevraagd welke rol het politie-uniform daarin speelde. Voorlichter J. Wegh van de divisie logistiek van de KLPD stelt vast dat de kleding van de politie niet brandwerend is gemaakt. ME-kleding wél. „Maar je kunt agenten moeilijk de hele dag in ME-spuilen laten lopen." De mogelijkheid van een brand werende broek en een perslucht masker bij de hand, sluit hij uit. „Dan kun je als politieman je werk niet goed meer doen." In Schiedam hadden de twee poli- tie-agenten die als eerste ter plek ke waren, wel gas geroken. Ver volgens is er overleg geweest met de wachtcommandant. Omdat er mogetijk nog iemand in het huis was, gingen ze naar binnen. En vonden daar een vrouw. Plots za gen ze, uit de omgeving van de keuken, een vuurbal op hen afko men. Eén van de twee vatte vlam. Hij rende naar buiten, een bin nenplaats op waar hij niet weg kon. Met tweede- en derdegraads brandwonden belandde hij in het ziekenhuis. Politieman Van der Velden bena drukt echter dat dit incident niet de aanleiding is voor de cursus. Er liep al een proef in Overschie. „Ik. vind wei," besluit uy» „dat de hele regio, van Hellevoetsluis tot Bleis- wijk, hieraan zou moeten mee doen. Sterker: dat het onderdeel gaat uitmaken van de periodieke trainingen, die politiemensen in Rotterdam-Rijnmond krijgen." Door Marcel Potters Rotterdam Terug in Marseille. Waar komende zaterdag Holland aantreedt tegen Argentinië. Be kend terrein dus, voor de Rotter damse politiemannen Paul Verha gen en Bert Daane, al ruim twee weken in Frankrijk om hun Fran se collega's by te staan tijdens het wereldkampioenschap voetbal. En dat, wat Oranje aangaat, van een leien dakje loopt. Argentinië dus, en niet Engeland. Reden voor een feestje, daar in Marseille? „Ik heb er een beetje een dubbel gevoel over," zegt Ver hagen. „Sportief was het mooi ge weest, zo'n wedstrijd tegen de En gelsen. Maar wat eventuele pro blemen betreft, is Argentinië veel gunstiger. De Engelsen zijn al in Marseille geweest, er kunnen mensen op revanche zinnen. Ik denk dat ze in die stad op de knie- en gingen, toen Engeland werd uitgeschakeld." Het Hollandse legioen gedraagt zich nog immer voorbeeldig. Zo ook in Toulouse, waar afgelopen maandag werd gpspeeld tegen Joegoslavië. Kaartjes bij de vleet, omdat de zwarte handel floreerde. Al op weg naar Toulouse, werden we op een parkeerplaats aange klampt door Duitsers die kaartjes in de aanbieding hadden. In de stad zelf gingen ze voor 180 gul den weg." Voor de wedstrijd al was het dolle pret. „Het is een prachtige stad, met geloof ik vier universiteiten. Veel studenten, de mensen zijn gewend aan feesten en heel wat volk op de been. Op een centraal plein stonden Oranje-supporters het Franse volkslied te zingen. Nou, prachtig vonden die Fransen dat. Volop applaus. En vervolgens ging het in een fanfare naar het Daar konden de Nederlandse dienders toch nog aan de bak. Shirtjes en vlaggen met bepaalde merken moesten worden ingele verd. Angstig als de organisatie is dat andere dan de officiële spon- somamen op televisie zullen ko men. „Die spullen werden afgeno men, en dat leverde wat proble men op. Onbegrip vooral. Verder gedragen de Hollanders zich nog steeds boven verwachting." De zwarte markt, óók in Marseille zal die weer volop bloeien. Naar mate de wedstrijden belangrijker worden, stijgt de interesse. De venvachtmg voor zaterdag is dat er een flinke delegatie uit Neder land in de Zuid-Franse havenstad zal neerstrijken. Verhagen: „Het is in het weekein de en een hoop mensen gaan toch net op vakantie. Er zit bovendien bijna een week tussen, dus ze hebben alle tijd om naar Marseille te reizen. Het wordt druk. Argen tijnen verwacht ik niet zo veel. Maar wel meer Fransen, zeker nu het erom gaat spannen. Die zijn overigens erg Holland-gezind. Vanwege het goede gedrag van de Nederlanders, de manier waarop ze zich uitdossen," Vast staat nu al dat de persoons gebonden kaartjes met veel tam tam aangekondigd- een wassen neus zijn. Niemand controleert of de kaartjes wel in handen zijn van de juiste eigenaar, stelt Verhagen. „Iedereen die een kaartje heeft, komt erin." Ze hebben al heel wal opgesto ken, met het oog op Euro2000. „Die ringen van politiemensen rond een stadion, dat is toch wel een goed systeem. Daarmee voor kom je problemen. Je moet wel elk straatje, elk steegje afsluiten. En dat vergt heel wat politie-in- zet." Een ander'nieuwtje' is de zogehe ten rode route naar een stadion. „Die moet vrij blijven. Er mag geen enkele auto geparkeerd staan. De route wordt gebruikt voor de spelersbussen, politie, ambulance en brandweer. In Rot terdam staan we nog wel eens vast, in de buurt van de Kuip. Ver der is de begeleiding van de spe lers erg goed. Vier politiemensen volgen de teams op de voet. Heel professioneel."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4