f 'Dokter kan prachtig schrijven' Opzichter Beatrixpark juist blij met barbecuers Cornells Moerman, een leven lang omstreden gently Winnend T-shirt Jeugdland 2000 Rotterdams Dagblad Zaterdag 4 juli 1998 Door Sentma van der Meer Schiedam „In het Beatrixpark moet meer toezicht komen. Ik barbecue hier 's zomers vaak met mijn vrouw en kinderen. Maar er zijn altijd mensen die etensres ten laten liggen en rotzooi ma ken. Die mensen moeten direct worden bekeurd. Gewoon streng zijn zegt Amhet Cagli beslist, Hy woont in de Schiedamse wijk Nieuwiand, in de buurt van het park, en drijft aan de Parkweg sa men met zijn broer een koffie huis. PvdA- fractievoorzitter Menno Siljée kwam deze week tijdens de rondvraag van de commissiever gadering algemene en economi sche zaken een beetje ongelukkig uit de hoek. De PvdA'er uitte zijn zorgen over de conditie van het Schiedamse stadspark uit de ja ren vijftig door te zeggen: „Er wordt wel erg veel gebarbecued in het park." En hij wilde meteen van de burgemeester weten of daar geen sanctiemogelijkheden tegen zijn. Scheeres wist duide- lijk niet zo goed wat hij met het verhaal van zijn partijgenoot aan moest. Hij beloofde maar bij de politie te informeren. Nuancering Na de vergadering nuanceerde Siljée zichzelf. Hij maakte zich niet alleen zorgen om het gebar- becue in het park. „Mensen laten dikwijls na het barbecuen hun troep op de grasvelden en in de struiken achter, tenten blijven langer dan een paar uur staan en mensen parkeren hun auto over al in het parkbehalve op de daar voor bestemde plaatsen. Dit soort overtredingen vergallen het ple zier van anderen," had hij alle maal bedoeld. Opzichter van 'het groen boven de spoorlijn' in Schiedam, Her- bert Nikkels, brengt veel tijd door in het Beatrixpark. Over het her en der parkeren van auto's, heeft Siljée wel gelijk volgens hem. „Maar tenten mogen er tussen zonsop- en zonsondergang ge woon staan. Vroeger stonden er zelfs bordjes in het park die dal aangaven," zegt Nikkels. „En in derdaad. er wordt met mooi weer enorm veel gebarbecued. Vooral door allochtone gezinnen, die vinden dat nou eenmaal lekker. Het zit in-hun cultuur om gezellig in het park te gaan zitten met mooi weer. Ik ben alleen maar hartstikke blij mee met die men sen. Zij gebruiken het park waar voor het is bedoeld, namelijk voor recreatie." Volgens Nikkels kan er overigens nauwelijk sprake kan zijn. van vervuiling door het barbecuen. „Elke maandagochtend gaat een schoonmaakploeg van de sociale werkplaats door het park heen en die doen perfect hun werk." Volgens Cagli maken Turkse, Marokkaanse en Surinaamse ge zinnen niet alleen zo veel gebruik van het park vanwege hun cul tuur. „De meesten hebben niet genoeg geld om op vakantie te gaan en in de zomer blijf je niet binnen zitten. Mensen willen bui ten een plek hebben om van de zon te kunnen genieten en dat kan nou eenmaal het beste in het park. Daar heb je de ruimte om te voetballen en te tennissen." Ook hoofd afdeling groenvoorzie ning en natuur van de gemeente, P. Bliek, vindt dat er juist erg goed gebruik wordt gemaakt van het Beatrixpark. „Misschien wel te goed. Dat is waarschijnlijk wat de heer Siljée bedoelt." Opsomming Bliek somt op wat zich allemaal in het park bevindt en begeeft: „Volkstuinders, fietsers, skaters, vissers, wandelaars met of zonder hond, gezinnen met kinderen ko men voor de speeltuin of de kin derboerderij, jongeren op scoo ters, heem- en moerastuin, pick nicken en barbecuen, zonnen, educatieve projecten voor scho len en niet te vergeten het Spec trumfestival." Nikkels dan: „Het vraagt enorm veel werk om het park leuk te houden. Dan zorgt de rotzooi die wordt gemaakt niet zozeer voor problemen. Dat wordt op maan dagochtend opgeruimd. Waar we wat hulp bij kunnen gebruiken is toezicht houden op al die mensen die hier komen. Scooters willen hier nog weieens met tachtig kilo meter per uur over de paden ra cen om een voorbeeld te noe men." Bliek heeft vorig jaar al een aan vraag ingediend bij de gemeente voor parkwachters. „Ik heb nog geen reactie gekregen en er zijn ook nog geen. geschikte kandida ten voor dit baantje gevonden. Ik dacht aan een aantal Melkert-ba- nen." Deze parkwachters moeten vol gens het hoofd groenvoorziening en natuur aan flink wat criteria voldoen. Zo moeten de personen in het weekeinde en 's avonds willen werken en mensen, die rommel maken, op hun gedrag kunnen aanspreken. „Het liefst moeten de parkwachters ook een opsporingsbevoegdheid krijgen. Dan kunnen ze bijvoorbeeld de scooters aanhouden en vissers naar hun visakte vragen." Onveilig „Scooters? Vissers? Wat denken ze van het gevoel van onveilig heid dat mensen hier hebben," merkt Christine Krommenhoek op. De blonde, jonge vrouw uit Nieuwiand laat haar wolfshond uit in het park. Dat doet ze elke dag zeker vier uur, „Maar ik ga steeds minder vaak in m'n eentje. Als ik. het doe, heb ik een grote bos sleutels in mijn hand om me te kunnen verdedigen en ik heb altijd een mobiele telefoon bij me. Het is toch idioot dat ik dat nodig heb," Dat is het helemaal als je naar haar hond kijkt Die ziet er nou niet bepaald schattig uit, „En dan lopen hier ook nog veel oude re mensen," gaat ze verder. Terwijl Krommenhoek haar be klag doet haalt ze een botje uit de bek van haar hond. Een kippen- botje. Ze staat op de plek waar het meest gebarbecued wordt. Dat is op het grote veld aan de fant van de Parkweg; in de schaduw van het groepje bomen bij het Water. „Barbecuen is trouwens iets waar ik nou echt geen problemen mee heb," zegt ze. „Ik maak mij eer der zorgen over de verkrachting van dat 15-jarige meisje laatst. Je zou verwachten dat je na zoiets verschrikkelijks meer politie door het park ziet surveilleren. Nou niet dus." Opzichter Nikkels kent het ge voel van onveiligheid. Zijn zoon is onlangs in elkaar geslagen. „Hij speelt trompet en oefent al tijd in het park met het muziek korps. Gelukkig waren het enkel wat schrammen en bulten die hij er aan over heeft gehouden." Hij is verheugd als hij hoort dat Bliek bezig is met parkwachters. „Dat is een hele goed zaak," Dokter Cornells Moerman, al tijd met keurig gepoetste schoenen en gestoken in een I donkerblauw of antracietgrljs kostuum, In 1983 op de bank inz'n huis. Een man met veel tegenstrijdigheden. De Vïaardingse kankertherapeut CorneJis Moerman is in zijn leven verguisd en bejubeld. Uitgekotst door de medische wereld in Neder land die hem als kwakzalver bestempelde. En geprezen door zijn pati ënten voor wie hij vaak meer was dan een gewoon arts. Moerman, die zei dat hij kanker kon genezen met een dieet van versgepersle vruch tensappen, groenten, fruit en zilvervliesrijst, hield de gemoederen flink bezig. En nu, bijna tien jaar na zijn dood blijkt er nog niets ver anderd. Het antisemitische boek dat Moerman ruim na de oorlog schreef, wordt opgerakeld. De Vlaardingse arts raakt de naar hem vernoemde straat op bedrijventerrein Hoogstad kwijt en het Moer manhuis blijft definitief gesloten, lijkt het nu. Bijna tien jaaT na zijn dood zorgt Moerman nog steeds voor verdeeldheid. Een portret van de omstreden Vlaardingse kankertherapeut. Door Mariette Olsthoom Vlaardingen— „Dokter kan prach tig schrijven," zei Moermans se cretaresse legen de journalist van Hervormd Nederland. JosTeunis- sen had zojuist de toen 95-jarige Vlaardingse arts geïnterviewd. 2e geeft hem een dik boekwerk mee. „Om u een indruk te geven van wat een groot denker de dokter is geweest." Het is februari 1988. In het boek 'De wedergeboorte van het christendom' leest de journalist dat Moerman joden als het kankergezwel van de mens bestempelt. Dat de joden in hun 'intellectuele duisternis' het christendom met succes hebben Verjoodst' en in het Westen 'de decadence aan de macht' hebben gebracht, 'zoals de kanker in het verborgene opkomt en overal in het lichaam cellen vormt, zo is dit monster doorgedrongen in alle volken van de aarde'. Teunissen legt het boek voor aan een historicus van de Leidse uni versiteit die bevestigt dat het om een antisemitisch boek gaat. Als de journalist de dokter om een re actie vraagt, krijgt hij niets dan vage antwoorden. Moerman maakt een verwarde indruk en spreekt zichzelf tegen. Het artikel dat eigenlijk bedoeld was als por tret van een gedreven kankerthe rapeut, draait uit op een stuk waarin de antisemitische denk beelden van Moerman aan het licht worden gebracht. Met alle gevolgen vandien. Dat 'De wedergeboorte van het christendom' per toeval naar bui ten is gekomen, bevestigt A. Aronson. Hij stond onder behan deling van Moerman en was ja renlang bevriend met de dokter. In de jaren zeventig had Moer man hem een exemplaar van het boek gegeven. Een verschrikke lijk boek, zegt hij, dat hij meteen heeft verscheurd en in de vuilnis bak, heeft gegooid. In een gesprek waarin hij de con frontatie aangaat met de dokter, weet Aronson, die van joodse af komst is. Moerman echter te over tuigen van zijn standpunt, „Hij zag in dat zijn theorie niet deugde en heeft het boek bjj mijn weten verder aan niemand laten zien. Het was zijn secretaresse die het van zolder haalde. Moerman had de boeken nooit op moeten slaan," zegt Aronson achteraf. „Hij had ze moeten vernietigen." Jeroen ter Brugge is voorzitter van de Stichting Archeologie en Bouwhistorie Vlaardingen, die de oude dokterspraktijk op Hoog stad beheert. Volgens hem heeft Moerman het boek 'De wederop standing van het christendom' in 1956 in eigen beheer uitgegeven. ..Hij heeft 125 exemplaren laten maken. De erven van Moerman hebben mij verteld dat zij na zijn dood eind 1988 95 exemplaren van het beruchte boek hebben aange troffen. Die hebben zij toen laten vernietigen. Dertig exemplaren zijn dus ergens terechtgekomen. Ongetwijfeld bij familie en vrien den," Het niet ter sprake komen van het boek tijdens het interview met de journalist van Hervormd Neder land duidt er volgens Ter Brugge op dat Moerman het niet wilde hebben over zijn vroegere denk beelden. „Het was geen item dat bij hem leefde. Wat zijn secreta resse heeft gedaan is op z'n minst naïef te noemen. Moerman had toen niet alles meer op een rijtje. Misschien was zij geïmponeerd door het feit dat de dokter een boek had geschreven. Waar schijnlijk kende ze de inhoud niet Je mag er in ieder geval van uit gaan dat zij de dokter niet zwart wilde maken." Vijf kinderen Cornells Moerman wordt op 6 ja nuari 1893 geboren als tweede uit een gezin met vijf kinderen op het landgoed Hoogstad in Vlaardin ger-Ambacht Telg uit een oud boerengeslacht met voorouders die in de tijd van de Spaanse over heersing van Vlaanderen naar Ne derland vluchtten, zich op het ei land Rozenburg vestigden en nog altijd worden gezien als de pio niers die het eiland hebben inge polderd. Zijn studie diergeneeskunde, waar hij na de middelbare school aan was begonnen, moei hy na een paar maanden afbreken als hij wordt opgeroepen voor militai re dienst in de oorlog 1914-1918. Na zijn diensttijd stapt hij over op een studie geneeskunde aan de medische faculteit van de Leidse universiteit. Ook interesseert hij zich voor filosofie, hy verdiept zich in Schopenhauer en Nietz sche en leest poèzie. Moerman is al 37 jaar wanneer hij afstudeert en zich in 1930 als arts in Vlaardinger-Ambacht vestigt. Zijn praktijk richt hij in op Hoog stad. Al snel besluit de platte landsdokter zijn leven te wijden aan de genezing van kanker, ge baseerd op experimenten met duiven. Meteen vanaf het begin ligt Moer man in de clinch met zijn, collega's in Vlaardingen. Als enige arts in de dan nog zelfstandige gemeente Vlaardinger-Ambacht heeft alleen hij een eigen apotheek. Het duurt niet lang of de dokter moet zich verantwoorden voor de inspec teur van volksgezondheid in Den Haag omdat zo veel patiënten uit Vlaardingen zich door hem laten behandelen. In diezelfde periode moet hij voor de kantonrechter in Schiedam en Rotterdam verschij nen. Moerman wordt ervan be schuldigd onzorgvuldig met zijn medicijnen om te springen en ze door een leek te laten versprei den. Op 10 mei 1940, als de nazi's Ne derland binnenvallen, wordt Cor nells Moerman door Nederlandse militairen in Vlaardingen gearres teerd. Vijf dagen lang wordt hy vastgehouden, verdacht van lid maatschap van de NSB. Hetzelfde gebeurt na de bevrijding. Als blijkt dat er geen bewijzen zyn wordt hij vrijgelaten. Echter, nu pas na vijf weken. ductle Roel Dijkstra Bijna tien jaar na zijn dood zorgt Moerman nog steeds voor verdeeldheid, Het Moermanhuls wordt geen museum maar blijft definitief gesloten, lijkt het nu. Foto Roel Dijkstra Mevrouw T. By 1-Veliekoop bracht haar jeugd door in een huis dat haar ouders van Moerman had den gepacht, vlak naast de boer derij. Ze weet zeker dat de Vlaar dingse arts niet fout was in de oor log. Hoewel zy pas een jaar of zes was toen de oorlog begon, herin nert zy zich de onderduikers die in de hooiberg op het erf sliepen. Ook weet zy nog dat de dokter de joden die elders in Vlaardingen ondergedoken zaten van medi sche hulp voorzag. Van Moer- mans antisemitische boek heeft zij niets geweten. „Ik heb nooit gemerkt dat hij anti-joods was. Ik kan het me ook niet voorstellen. Ais hij had gewild had hij zo men sen naar de kampen kunnen hel pen. Maar dat heeft hij niet ge daan." Moermans voormalige buur vrouw omschrijft de dokter als een eigenwijze maar behulpzame man. „Patiënten die het niet erg breed hadden, hoefden niet te be talen voor een consult en medicij nen. Bij mensen die het nodig hadden liet hij fruit brengen. De dokter had een eigen mening en de doktersverenigiog kon hem niet luchten. Maar hij had wel da gelijks een wachtkamer vol met mensen die uit heel Nederland en zelfs Belgie kwamen. En die hielp hij allemaal, lot de wachtkamer leeg was," Ze hoort de dokter nog gaan op zijn keurig gepoetste schoenen. Klik-klak, klik-klak. Gestoken in een donkerblauw of antraciet grijs kostuum, grijs hoedje op, an ders heeft ze hem nooit gezien. Zo was de dokter. En zo spraken de mensen hem ook aan: als een heer. Als hij naar zijn 'laboratori um' ging, het duivenhok, had ie zijn stofjas aan. Slapte hij op de fiets voor een bezoek aan zijn pa tiënten, dan knoopte hy zyn witte sjaaltje om. Later vervuilde hy de fiets voor een Cadillac. En verliet hij het landgoed nau welijks meer. Iedereen kwam naar de dokter toe. Dat hoorde by zijn status, ver klaart Jeroen ter Brugge. „In die tijd was je wat als huisarts. En daar deed Moerman driftig aan mee. Dat hij een redelijk terugge trokken bestaan leidde, heeft daar ook mee te maken. Je bent belangrijk als mensen naar jou toe komen. Hij vond zichzelf wel een notabele en dat heeft hy vol hard tot aan zijn dood. Na de be gin jaren vijftig is hij niet meer meegegaan." Ter Brugge heeft zich er altijd over verbaasd dat een persoon zo veel tegenstrijdigheden in zich kan herbergen. Niet alleen van wege het feit dal Moerman een antisemitisch boek schreef terwijl hij er joodse vrienden en patiën ten op na hield. Maar ook naar aanleiding van de inhoud van de boekenkast van de dokter. Daar staan boeken over het communis me, veel filosofisch werk, boeken over handleeskunde en meer van dat soort onderwerpen. Maar er zijn meer voorbeelden: „Op sociaal gebied was Moerman best meegaand. Zo heeft hij een ziekenfonds opgericht voor de ar beidersklasse, Unitas. Tegelijker tijd noemde hij werklozen uitzui gers en klaplopers. Er zijn patiën ten die hem aardig noemen en vol aandacht. Maar er zijn ook men sen van wie Moerman vond dat zij zich aanstelden, die schold hij de huid vol." Tegen mevrouw Bijl zei de dokter, een fervent sigarenroker, altijd 'poppedijntje' als ze bij hem kwam. Dat vergeet ze nooit meer. Dan keek hij naar haar ogen en nagels en gaf haar medicijnen. De dokter heeft haar nooit beluisterd, zegt ze. Maar ze weet ook dat de eigenzinnige Moerman soms niet mis was. „Hij knipte zelf zyn kos tuums en liet ze maken door een kleermaker. Het was niet gauw goed bij de dokter. Hij heeft het huis laten verbouwen en als ie mand het niet goed deed, nou, dan kon ie gaan hoor." Verbitterd Cornells Moerman past zyn alter natieve kankertherapie voor het eerst toe in 1939, Een jaar later verklaart hij zijn eerste patient genezen van kanker en meldt zijn bevindingen bij het ministerie van Volksgezondheid en het kan kerinstituut. Niemand neemt hem serieus. Een onderzoek inge steld door de overheid komt er niet, ondanks verwoede pogingen van Moerman zelf en bevriende relaties van de arts. In een brief aan de Amsterdamse arts dr C H Delprat schrijft Moerman in april 1957, verbitterd door zijn jarenlange strijd tegen de miskenning van zijn therapie: „Zestien jaar lang heeft men mij de grootste schande en kwellin gen aangedaan, zodanig, dat insi ders zich erover verwonderen dat ik nog rechtop loop." Ondertussen is ook de relatie tus sen Moerman en de gemeente Vlaardingen bekoeld De arts moet een deel van zijn landgoed afstaan in het kader van stadsuit breiding. Jaren later, in 1972, start de gemeente opnieuw een ontei geningsprocedure voor de aanleg van een autoweg tussen Schie dam en Vlaardingen, dicht langs het landgoed. Moerman heeft zich daar vanaf het begin tot het eind tegen verzet. In het voorjaar van 1956 laat de Landelijke Organisatie voor Kan kerbestrijding de Moerman-me thode toch onderzoeken door een wetenschappelijke commissie. De commissie-Delprat. Het onder zoek wordt eind 1957 afgesloten, in september 1958 verschijnt een vernietigend rapport. Daarin wor den de theoretische bevindingen van de arts weerlegd, wordt zijn denkwyze 'primitief genoemd, zyn berekeningen 'kinderlijk' en wordt hem een 'ontstellend ge brek' aan kennis en inzicht ver weten. De commissie zet vraagtekens bij de behandeling van Moerman en acht niet bewezen dat door kan kerpatiënten grote hoeveelheden vitaminen te geven de tumorgroei geremd kan worden. Moerman heeft zijn bedenkingen over de bedoelingen en de werkwijze van dc commissie. Latei sluiten enige vooraanstaande professoren zich bij hem aan. Dat de Vlaardingse kankerthear- peut onvolledige of zelfs helemaal geen gegevens van zijn patiënten bijhield, werkte allerminst in zijn voordeel. Zijn intuïtieve manier van werken was eigenlijk onwe tenschappelijk, zegt Jeroen ter Brugge. Zijn intf i interpretaties en be vindingen heeft de dokter nooit vastgelegd op papier. Wat dat be treft geeft hy de tegenstanders van de Moerman-therapie gelijk. Een verklaring heeft Ter Brugge wel. „Moerman is in een negen- tiende-eeuwse traditie opgeleid, gedomineerd door de medische wereld in Duitsland. ïn die perio de werden op die manier onder zoeken gedaan, proefondervinde lijk: dit werkt, dus dit is goed." Zo was Moerman. Onbuigzaam. Zijn dieet was 't. Klaar. De dokter stond voor zyn zaak, zegt me vrouw Bijl. .Alleen kon hij ande ren er niet van overtuigen." Dat er een relatie bestaat tussen voeding en het ontstaan van kanker wordt nu echter steeds meer aanvaard. In veel ziekenhuizen is het Moer- man-dieet op verzoek te krijgen. Ter Brugge: .Moerman beweerde het al in de jaren dertig, maar toen was med daar nog niet aan toe." Bronnen: Cor van Groningen. De zaak dok ter Moeman. Reportage over een miskend kankertherapeut. Petra Pronk. 'Dokter Moerman- laan werd onterecht doodlopende straat.' Uitzicht, magazine voor natuurlijke kankerbestrijding de cember 1997. Pronk, Moerman u;as geen antise miet, Uitzicht december 1997. Jos Teunissen. 'Dokter Moerman el/jaar na de oorlog: De zuiver heid van het ras moet behouden worden'. Hervormd Nederland 20 /ebruari 1988. Tennissen en Bas Kromhout 'Geen dokter Moermanlaan.' Her vormd Nederland 8 november 1997. Zaterdag 4 juli VLAARDINGEN Grote Kerk. Wsndelconcert, 15 00-17,OOu. O BS De Maatjes. Fancy fair, tot 15.O0U. Waalstraat feestdag van werkgroep De An dere Markt met rommelmarkten poppenthea ter, tot 16-OOu. Streekmuseum Jan Ander son. Start tentoonstelling Vleeshal, 14 00- 16.0ÖU HOEK VAN HOLLAND Nederlands Kunstverdedlglngsmuseum. OpenmgRAF-Exposilie, 11.00-16.00u.Vlieg- show, 16.00u MAASSLUIS G roote Ke rk. Toren beklimmen, 18.45u.; bei - aardconcert Gerard de waardt, 19.15- 20.00u.orgelconcert, 20.15u. SCHIEDAM O BS Het Windas. Beroepmamfestatie. Cafe Het Podium. Bluesconcert van DrmngWheel. 22-OOu. ROTTERDAM Theater Zu idp leln 20.15 Rotterdamse Dans- academie. en voorstetimgenvan HavaVWO voor Muziek en Dans. info 4230011 Hlst Mu seum 'Sctilelandshuls'film: 11.00-17.00 Meer over klompen in Nedetland. St. Droom- theater 14.00Zeegeschiedenis, de Doelen, hal Gr.z. 21.00-05.00 Mega R&B Party. De Vlerk22.00 Strictly Techno. Goede Herder kerk 16.00 Lustnimconcert en Retime. Het Rotterdams Jeugd Symfonie Orkest viert haar 5e lustrum, Plarv-C 22.00PickupthePieces Cabaret Restaurant Schellinks 19.00 Zzep. Theater 't Kapelletje 20.30 Eva Bon- heur. Dodorama20.3OPerpetuum (lm) mobi le. Hal 419,00 KomngmneverkieangZomer- carnaval, tnenom ArtJoretumTrompenburg Loof. Kunst en cuttuurdagen. LaurenskerK/ luarkfbfollotheek 10.00-17,00 Rotter damse Kunstdagen. Maastunnel TunnetvtsionPark op de Wilhelm Inakade di verse tijden Wilhelmma's Zomers 1998, Ver trek NAI 13.30-16.00 Architectuurrondm. WHheiminapter 21.00 Wilhelmma's Zomers 1998. reserveren 010-4138326/4390580 Zondag 5 Juli vlaardingen Markt(oude stadhuis). Wandeling door het histonsche centrum van de stad, 13.30u. SCHIEDAM Dc de 4 Molens. Koffie-mloop, 11.00- 13-OOu. Artoteek. Opening tentoonstelling Piet van Sturvenberg en aankopen 1998, 13.00-17.00u. Woud hoek. Rondieidmgdoor Woudhoek. ll.Üöu. Cafe Het Podium. Op zondag kan het andersWtverse korte optre dens), 21.30U MAASSLUIS Wethouder Smithal. Rommelmarkt, 10.00- 16.30u. HOEK VAN HOLLAND Brinkpleln. Hoekse Havendagen met bungy jump mogelijkheid, 12.00-18.00uu ROTTERDAM Theater Zuidplein 14.00 RotterdamseDans- academie, en voorstellmgenvan Havo/VWO voorMuzieken Dans. info4230011. Hlst Mu seum "Schkilandshuls'll.OO-17.00 film: Meer ever klompen in Nederland/ 14.00 Rondleiding, voor het hele geen. Park op de Wilhelm Inakade 15.00 Vliegende honden bijten niet. Immanuetkerk 19.00 Zondag- avondzang. De Buurman 20,00 Jamsessie. Ntghttown20.3Q Metropolis After Party. Ca baret Restaurant Schelling"» 19 00 Fa. Merkator. Theater't Kapelletje 20.30 Eva Bonheur. Binnenrotte Wonder op water. Dodorama20,30 Perpetuum (Im)mobile. In en om Arboretum TrompenburgLoaf. Kunst en cultuurdagen. Laurenskerk/markt/blbllo- theek 10,00-17.00 Rotterdamse Kunstda gen, Park op de Wllhehnlnakade dtveree tij den Withelmina's Zomers 1998. Zuiderpark veld west 13.00-20.35, veld oost (arena) 13.15-21.00 lie Metropolis Festival. Maandag Bjull SCHIEDAM Dc de Woudhoek. Waveijassfen, 19.30- 22.00u. Dc Oost Koersba), 14.00-16.00u Bioscopen Van do 2 t/m «ro 8 Jul. ROTTERDAM Clneramal: "The wedding anger" (al)dag 14- 15.30-19-21.30. Cln.2: The gingerbread mart' (12) dag. 16-18.45-21.30, do,vr.ma- .di.ook 13. C|n.3: 'Lost m space' (12) dag. 18.15-21.' 5,do.vr.ma.di,ookl2.30-15.15. Cln.4: 'U.S, fersha!s'(16)dag. 13,15-21.15. 'Picturepe eet'(al)dag. 16.15-18,45.CJn.5: 'Left O.gage' (al) dag. 18.45-21.45, do.vf.ma.di.oaKi2.45-15.45, I ma* Theater, The Irvmgsea' (al) dag.(beh,vr- .23.) 18. 'Amazon' (al) dag. 15-17, do.ook 17, vr.ta.ookl9,wo.ookl3. 'Everest'(al)dag.{be- h.vrja.) 14-15-19.15, vr.za.14-1618-20, Titanic' (12) daglfceh.vT.za.) 20,30, vr.za. 21.15, za.zo.ook 10, Lantaren: dag.21.30 (16): The Boxer* do. 'Foreign Land' vr. 'Leaving Las Vegas' za. 'II Postino' to. 'BigNight' ma. TheVan'di. 'Anto- ma' wo. Ven.l: 'Die Sal2m§nnervon Tibet' (al) dag.21.45. Ven.2: 'On connait Ia chanson' (16) dag. 22. Ven.3: dag.21.30 (16) 'Love and othercatastrophes" do. "Contact' vr. 'Bras sed off za. 'Marion' zo. Vertigo' ma, Turks fruit' du 'Gold comfort form' wo. Ven 4: Who the hell is Juliette?' (16) dag22. Lumtère lz 'Breakdown' (16) (iag.18.30- 21.30. Lum. 2: Temmink' (IS) dag. 17- 19.20-2145.do.vr.ma.di.ookl2.30-14.45. lum. 3: 'Mercury rising' (16) dag. 12.45- 15.30-18.30-21.15. Lum. 4: 'Grease' (al) dag.13,15-16-18.45-21.30. Pathé: 'Lost in space' (12) dag. 11.50-15- 18,30-21.20. 'Blues Brothers 2000' laDdag. 15.30-18.20-21.10, do.vr.ma.di.ook 11.40. 'Mr.Magoo' (al) dag, 11.10- 13.20-15.30- 17.40-19.50-22, di.rnetom 22. 'Red Corner' (16)dag, 18.30-21.20. do.vr.ma.ook 11.20- 14.20- 'Deep impact' (12) dag. 11-13,35- 16.10-18.50-21.30. Titanic' (12) dag. 15.20-19.30. do.vr.ma.dr.ook 11.30. "Jackie Brown' (161 dag. 17.50-21, do.vr.ma.ook 11.10-14,40. Sneak preview. 'Soep-Matt- Spek" (16! di.22. Klndermatlnees: Cln.2: - 'Rubber* za- ,20.13,15. Cln.3: 'Kleine zeemeermin' za.zo. 12.15-14.15-16.15. Cln.5: 'Ptppi Langkous' za.zo.13.45-16.45. Lum.l: 'Het magische avaard' zaao. 13-15.30 Lum.2: 'AirBud' za- .zo.13.30. Pathé 'Air Bud' za-zo. 11.20- 14.20. 'Het magische zwaard' za.zo.H- 13.15-15.30. 'Mouse Hunt' za.zo. 11-13.15. 'Kleine zeemeermin'za.zo. 11.30-13.25. Schiedam Het winnende ont werp van het logo voor Jeugdland 2000 van de U-jarige Dion Koe- soemo Joedo zal tijdens de ope ningsdag van Jeugdland 2000 op 25 juli voor het eerst te zien zijn. De gemeente Schiedam hield 18 en 19 april in samenwerking met de verschillende sportverenigin gen, leerkrachten en de dienst educatie een sportdag voor groep 7. Bijna 800 kinderen uit het ba sisonderwijs deden mee. Tijdens de sportdag werd aan de kinderen gevraagd om een logo te ontwer pen voor het Jeugdland 2000 T- shirt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1