5 Onderwijsraad voor kwaliteitskaart I^opdruktebijfviïeg GOED KOOP M Jtar**-. 10." Til.»» Een op de tien gemeenten weigert Zamsnip uit te keren in verpleegtehuizen^ Veluwe wellicht favoriete plek voor windhozen Soldaat raag van VN niet mee Politie vindt 'huilende baby' Brandbom na ruzie Reisbureau dupeert cliënten Gewonde bij schietpartij Flinke buit bij grenscontrole vliegtuigje stort neer Kaart biedt ouders houvast bij schoolkeuze en prikkelt scholen kwaliteit te leveren Antifascisten demonstreren tegen Voorpost 'Erkende handel lekt wapens naar illegaal circuit' Professor Galjaard wil uitgaven zorg niet al te veel vastleggen Onderhandelaars in een nachtelijke hadden geen zin marathonsessie MONA YOK! DRINK Rotterdams Dagblad Maandag 6 juli 1998 Den Haag De commandant van de Verenigde Naties op Cyprus beefl bepaald dat een Nederland se militair van Turkse afkomst geen deel mag uitmaken van de VN-vredesmaeht op Cyprus. De commandant vindt dat de dubbe le nationaliteit van de jongen op gespannen voet staat met zijn ei gen veiligheid en die van zijn een heid. Het ministerie van Defensie stelt binnenkort over deze kwes tie vragen bij de VN in New York. Nederland twijfelt niet aan on partijdigheid van de militair. Pijnacker Een 'huilende baby' heeft gisteravond voor de nodige opschudding gezorgd in Pijnac ker. Bij de politie was omstreeks elf uur een telefoontje binnenge komen van een buurtbewoonster, die babygehuil had gehoord uit een vuilcontainer in de Colyn- laan. De vrouw was erg geschrok ken en onmiddellijk naar huis ge gaan om de politie te bellen. Agenten hoorden inderdaad ge huil in de container. Tussen het vuilnis werd een babypop gevon den die onafgebroken huilde. De afgedankte pop was voorzien van een huilmechaniek. De agenten namen de batterijen uit de pop en scheidden vervolgens het afval. Amsterdam Na een ruzie tussen een Nederlands en een Marok kaans meisje {14 en 15 jaar) in Amsterdam hebben Marokkanen zaterdagnacht een brandbom ge gooid naar de woning van het Ne derlandse meisje. Het explosief kwam terecht op het balkon en richtte geen schade aan. Nadat de meisjes ruzie hadden gemaakt, belden acht Marokkaanse man nen by het Nederlandse meisje aan en sommeerden haar vader naar buiten te komen. Eenmaal builen kreeg hy een pistool tegen zijn hoofd gedrukt. Toen de vader om hulp riep, gingen de belagers er vandoor. Toen de man later ook via de telefoon werd bedreigd, be sloot het gezin de nacht elders door te brthgen. Buren melden la ter dat er een brandbom was ge gooid. Deventer De politie stelt een on derzoek in naar een reisbureau in IJsselstein, Het bedrijf zou een groot aantal mensen hebben be nadeeld. Inmiddels hebben zich 350 gedupeerden gemeld. Zij zou den in totaal voor een bedrag van ongeveer 350.000 gulden zijn be nadeeld. Het reisbureau betmen sen die een reis hadden geboekt en betaald weten dat de vakantie niet doorging. In dezelfde brief schreef het reisbureau dat men voor een fors bedrag extra wel een tent kon kopen. De vakantie zou dan wel door kunnen gaan. Amsterdam Bij een schietpartij op de Ten Katemarkt in Amster dam is zaterdag een gewonde ge vallen, De politie heeft een ver dachte aangehouden. Naar een tweede verdachte en het vuurwa pen is zij nog op zoek. De schiet partij volgde op een ruzie tussen een paar mannen die daarbij een mes en een pistool trokken. Bochoftz/Aken Bij controles aan de grens door Nederlandse en Duitse politie bij de snelwegover gang Bocholtz en Aken-Zuid zijn afgelopen zaterdag twee wapens en twee gestolen auto's in beslag- - genomen. Vijf gewelddadige voet balfans zijn terug naar huis ge stuurd, De politie onderschepte twaalf auto's waarin drugs wer den vervoerd. Veertien personen bleken te worden gezocht voor het rijden zonder rijbewijs of verzeke ring. Vijfentwintig mensen zijn gearresteerd, omdat ze door justi tie werden gezocht, 32 illegalen zijn opgepakt. Umuiden De twee inzittenden van een Duits sportvliegtuigje zyn gistermiddag zo'n zeventig kilometer voor de ku st van Sehou- wen-Duiveland uit 2ee gered. Ze zaten op de vleugels van hun zin kende toestel. Den Haag De Onderwijsraad gaat akkoord met de introduc tie van de zogeheten kwaliteitskaart in het voortgezet onder wijs. Maar de raad voelt niets voor onmiddellijke invoering, zoals staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) voor ogen staat. Pas als de 'toegevoegde waarde' van een school kan worden vastgesteld, geeft de raad groen licht voor de kaart. Anders is het risico van oneerlijke concurrentie tussen scholen te groot. Blijkens een vandaag verschenen advies aan de staatssecretaris biedt de kwaliteitskaart ouders houvast bij de schoolkeuze. dwingt ze scholen verantwoor ding af te leggen over hun func tioneren en prikkelt ze deze om kwaliteit te leveren. De betekenis van de kaart is volgens de raad echter beperkt. „Beter kan wor den gesproken van een rende- ments kaart." Bagage De raad wil op de kaart vermeld zien wat de school heeft bijgedra gen aan de prestaties van de leer lingen. Volgens hei adviesorgaan kan dat alleen als er een betrouw bare methode komt om het begin niveau van leerlingen te meten. In de Wel op het voortgezet onder wijs moet worden opgenomen dat een school die taak heeft. Via de eindexamenresultaten en uitval gegevens is wel duidelijk met welke bagage de leerlingen de school verlaten. Bij hun start is er geen gestandaardiseerde me ting. Huiverig De raad denkt aan aanpassing van de Cito-toets. die na de basis- DelftVierhonderd antifascisten hebben gistermiddag in Delft een manifestatie gehouden tegen de nationalistische organisatie Voor post. Tydens de demonstratie kwam het lot een handgemeen tussen enkele betogers en twee reehtsextremisten. De politie hield drie mensen aan. Het treffen vond plaats op de Markt. Enkele betogers ontdek ten tussen het publiek de rechts- extremist M. de Boer van Volks nationalisten Nederland en een handlanger. Volgens de betogers fotografeerden de twee hen. Er ontstond een vechtpartij die de politie snel beëindigde. Zy hield de twee reehtsextremisten en een lid van de ordedienst van de de monstratie aan. Een verdere con frontatie tussen rechts en links bleef uit. Voorpost bleef weg uit Delft. De extreemrechtse organi satie af van de jaarlijkse Willem van Oranje-herdenking in de Nieuwe Kerk in Delft. In plaats daarvan kwamen de Voorposters bijeen in Geertruidenberg. Den HaagVooral de erkende wa penhandel in Nederland is ver antwoordelijk voor het weglekken van vuurwapens naar het illegale circuit Deze overtuiging openbaren twee deskundigen van het bureau Vuurwapencriminaliteit van het korps Amsterdam-Amstelland in het jongste nummer van het Alge meen Politieblad. Volgens K. Muller en M. Metse laar is het vuurwapenbeleid van de overheid ten onrechte geba seerd op vertrouwen in de erken de handelaren. „Elk illegaal wa pen is in principe ooit legaal ge weest, maar verdwijnt in het zwarte circuit," meent het duo. Eén van de trucs om wapens 'zwart te wassen' is het in het bui tenland bestellen van een vuur wapen en dat per post naar Neder land laten komen. De handelaar 'vergeet' vervolgens de politie in te lichten of een in voervergunning aan te vragen en verkoopt het zonder dat het in zijn administratie wordt opgenomen. De handelaren moeten wel, aldus de twee deskundigen, omdat de legale markt domweg te klein en bepaald geen vetpot is. De twee deskundigen pleiten in eerste instantie voor een financië le aanpak van het zwartwassen. „Pluis uit wat de financiële positie van een handelaar is," zeggen zij. De open dag van de vliegbasis Leeuwarden heeft zaterdag bleven om de WK-wedstrijd Naderland-Argentinlë op grote 150.000 bezoekers getrokken, 50.000 meer dan verwacht. schermen te zien. De politie spreekt van een rustig verloop Tegen half vier zaterdagmiddag begon het publiek langzaam, van de dag. „Het was heel druk maar mensen waren erg ge en. Ongeveer 1500 bezoekers duldig," zei een woordvoerder, fpio paui jawwn maarzeker het terrein te verlaten. C Oplichters laten zich door de Donald Duck inspireren school een voorspelling geeft welk niveau de leerling aankan. De raad is huiverig voor de con currentie tussen scholen, waar de kaart vrijwel zeker toe leidt. De kans bestaat dat scholen hun leer lingen 'voor de poort' gaan selec teren en zich gaan toeleggen pp aspecten die al een plaats hebben op de kwaliteitskaart. Gebruik makend van de ruimte kunnen scholen ook hogere cijfers geven dan gerechtvaardigd Schiedam Een landelijk ope rerende oplichtersbende heeft de afgelopen twee jaar in filia len van C A voor ruim 120.000 gulden aan kleding ontvreemd. De bende had het idee voor de oplichtingsmethode opgedaan in het stripblad Donald Duck. De dieven liepen tegen de lamp toen onlangs in een C&A-filiaal in Schiedam een man werd aan gehouden die al geruime tijd werd verdacht van oplichting. Uit nader onderzoek met een in- fraroodlamp bleek dat de man met kassabonnen had ge knoeid. De oplichter hanteerde al twee jaar dezelfde methode. Hij zocht in een filiaal kleding uit en be taalde die aan de kassa. Thuis smeerde hij een dun laagje tandpasta over de bonnen, waarbij de tekst wel leesbaar bleef. Vervolgens ging hij terug naar de winkel om de kleding- stukken te ruilen. De kassabedier.de zet in zo'n ge- val een cirkel om het bedrag dis teken dat de kleding geruild is - en dat de man daarvoor geld had ontvangen. Daarna stal de man of een van zijn handlan- gers exact dezelfde kleding uit de winkel. De dieven konden bij eventuele aanhouding een kas- sabon tonen waarop het cirkel- tje was uitgeveegd. Een diefstal kon zo niet bewezen worden. j Het idee voor deze methode had de oplichter tweeëneenhalf jaar geleden opgedaan in de Donald Z Duck, bekende hij na verhoor. De politie heeft in Zwolle hand- langers van de oplichter aange- houden. Bij huiszoekingen is een deel van de kleding terug- gevonden. UtrechtEén op de tien gemeen ten weigert de zogeheten Zalm snip aan bewoners van verzor- gings- en verpleegtehuizen uit te betalen. Dat blijkt uit een eigen onderzoek van drie ouderenbon den. Het gaat vrijwel alleen om gemeenten in het oosten en noor den van het land. Dit jaar en volgend jaar krijgen al le Nederlanders honderd gulden ter verbetering van hun koop kracht. De gemeenten keren deze Zalmsnip, genoemd naar minister Zalm van Financiën, uit. Omdat bewoners van tehuizen niet belas tingplichtig zijn, vinden sommige gemeenten dat deze mensen ook niet voor lastenverlichting in aan merking komen, constateren de ouderenbonden. Ook de financië le situatie van een gemeente is soms aanleiding de Zalmsnip niet aan de tehuisbewoners te geven. De ouderenbonden, waaronder de ANBO, zjjn bet hiermee niet eens. y.olgens jiep kan de honderd gul den óók" gewoon rechtstreeks op bank of giro worden betaald. Ook minister Zalm heeft de Tweede Kamer eerder laten weten dat hij er op rekent dat gemeenten ook deze mensen de Zalmsnip uitbe» talen. Hij heeft hiervoor een drirn gend beroep op de gemeenten ge daan. u PvdA-fractiespecialist Van Zijl zéi zaterdag dat hij deze ontwikke-' ling bij de gemeenten niet goed vindt, omdat hij is bedoeld om de koopkracht van huishoudens te repareren. „De mogelijkheid dat gemeenten ertoe besluiten de Zalmsnip niet uit te betalen is een onvolkomenheid. Het is een min punt aan de regeling, die we zui len moeten evalueren." Van Zijl wijst er verder op dat de Zalmsnip is geboren in een perio de waarin het heel goed gaat met Nederland, terwijl nog niet alle huishoudens daarvan meeprofite ren. „In de toekomst zullen meer structurele maatregelen worded genomen om de koopkracht te be houden," zo zei hij. Het SP-Kamerlid Kant heeft naar aanleiding van het onderzoek schriftelijke vragen gesteld. Ze wil van Zalm weten hoe hij wei gerachtige gemeenten ertoe gaat bewegen alsnog uit te keren. Kant" wil ook weten of de weigering in strijd is met de doel van de uitke ring. Hilversum De paarse partijen moeten zich niet nu al vastleggen wat betreft de uitgaven voor de volksgezondheid. De twee pro cent extra uitgaven voor de volks gezondheid zoals nu is voorzien voor de komende vier jaar, is te weinig. Er staat in de sector de ko mende jaren ontzettend veel te gebeuren. Daar moet Paars II re kening mee houden worden, al dus professor H. Galjaard. De hoogleraar celbiologie en au teur van het boek 'Alle mensen zijn ongelijk' denkt dat de Neder landse burger de komende tijd best bereid is meer te betalen voor gezondheidszorg. Ook verwacht hij dat mensen door de groeiende kennis over genetica, steeds eer deren meer gespecialiseerde zorg zullen vragen. Gafjaard had gisteren voor Radio 1 weinig goede woorden over voor het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport. „Het is een zwak ministerie. Minister Borst heeft weliswaar veel verstand van gezondheidszorg, maar zij heeft weinig macht," aldus de deskun-. dige erfelijkheidsleer. Volgens Galjaard, die in diverse adviescommissies van verschil lende ministeries heeft gezeten, is het niet duidelijk wie in de ge zondheidssector de macht hééft!' Maar die zit in ieder geval nietióp, het ministerie, meent hij. Hij liet weten geen hoge dunk te hebben van de ambtenaren op het minis terie. Als je daar om vier, vijf Uur komt, zijn de gangen leeg. Dan kan je kan nog zo'n goede minis ter hebben, maar je blijft afhanke lijk van je ambtenaren," aldus Galjaard. DoorJelle Boonstra Elburg Is het toeval dat er bin nen elf jaar al driemaal een wind hoos met zware onweersbuien over de omgeving van Elburg en 't Loo op de Veluwe is geraasd? Of ligt daar misschien een zekere wetmatigheid aan ten grondslag? Dat is één van de vragen die hoofd-meteoroloog Jacob Kuiper van het KNMI in De Bilt mee weegt in zijn onderzoek naar de enorme hagelbui, die in Elburg en ommelanden op zaterdag 6 juni voor vele tonnen schade aanricht te. „Uit verklaringen kan ik opma ken dat er een windhoos 'met ra felige uitzakking' langs Elburg is getrokken. Misschien is hij zelfs wel over de bebouwing gegaan. Theoretisch trouwens onwaar schijnlijk, want een hoos zit altijd aan de rand van een onweersbui met hagel, die in dit geval Elburg trof. Maar je mag niks uitsluiten. De windhoos is daarna tan|s 't Loo getrokken - in de bossen is veel schade gemeld. Daarna heeft hij naast de A 28 bij Hattemer- broek nog bomen ontworteld, dat heb ik zelf bij onderzoek vast kun nen stellen." Kuiper vindt het 'opmerkelijk' dat de windhoos van juni de plek kruiste, waar in 1987 ook al een windhoos huishield. Toen werden twee boerderijen en een planten kas vernield. „De richting was toen anders, maar de plek met schade is bijna hetzelfde. Op 10 juni 1995 ben ik hier ook nog eens geweest, toen er een langs de noordkant van Elburg trok - over de volkstuintjes. Overigens zon der veel schade aan te richten. Ik ben hier dus al drie keer voor on derzoek naartoe gereisd. Hoogst uitzonderlijk, want dat heb ik nooit op een andere plek in Ne derland hoeven te doen." Vochtige lucht Het zou kunnen zijn dat de combi natie van vochtige lucht boven het Veluwemeer en hete lucht die opstijgt van de Veluwse zandvlak ten onder meer van de immen se hei van het schietkamp-terrein een rol speelt. „De omstandighe den zijn zeker niet voldoende om ze te veroorzaken, maar mogelijk wel om de toch al uitzonderlijke buien te versterken." Kuiper heeft in Elburg en Olde- broek negen mensen bezocht, die hagelstenen uit de bui in hun diepvries hebben bewaard. Zijn oproep in de krant leverde bijna negentig reacties op, ook uit Zee- wolde en de Alblasserwaard. „De grootste hagelsteen - in 01- debroek- tot dusverre was 7.6 centimeter. En je mag nog aanne men ook, dat er al wat is wegge smolten toen de hagel op de natte grond lag. De omvang is dus in derdaad uitzonderlijk voor Neder landse omstandigheden." Het veldwerk schiet niet echt op, om dat de geschrokken mensen de windhoos-deskundige van het KNMI in geuren en kleuren ver tellen wat ze allemaal hebben ge zien. „Geen wonder, dit zijn weersom- standigen die eens in de tachtig jaar voorkomen. Het is niet aan- nemlijk dat je ze in je mensenle ven neg eens meemaakt. De gege vens zijn erg waardevol, omdat je uit eerste hand de ervaringen hoort. De mensen zijn vaak enorm geschrokken, velen heb ben ook veel schade geleden. Ik ben op een boerenbedrijf geweest waar ze voor zestigduizend gul den gedupeerd zijn." Omdat Kuiper het meldingen gro tendeels in z'n eentje afwerkt, heeft hij de andere melders ge vraagd de stenen extra in te pak ken, zodat hij daar over een paar weken kan komen kijken. Het liefst wil hij ze later dit jaar mee nemen naar Utrecht om ze in een vrieskamer te gaan ontleden, bij voorkeur met een onderzoeks team van de universiteit erbij. ,-Als je de hagelstenen doorzaagt en er gepolariseerd licht op zet, kun je zien uit hoeveel lagen de hagel is opgebouwd. In zo'n bui, waait de hagel op en neer, en klei ne druppeltjes vocht vriezen er dan aan vast. Als dat maar lang genoeg duurt, krijg je dus dit soort grote stenen. Normaal is ha gel niet veel groter dan twee tot drie centimeter en valt zo'n bolle tje in één keer naar beneden." Rekenformules De reacties uit de Veluwe leveren al met al een goudmijn aan gege vens op, waar Kuiper nog lang z'n handen vol aan heeft. „Ik ben bij mensen geweest, wtuu zo'n hagel steen op 1.80 meter hoogte dwars door een garagedeur is geslagen. Onder een luifel ook nog van twee meter breed. Die steen kan er al leen in een hoek van 45 graden door zijn gewaaid." Met rekenfor mules kan uiteindelijk worden berekend hoe hoog de windkrach ten zijn geweest, die op dat soort punten in Elburg zijn opgetreden. Den Haag De onderhandelaars Wallage (PvdA), Bolkestein fWD) en De Graaf (D66) sluiten naar alle waarschijnlijkheid vandaag nog een volledig akkoord over het fi nanciële beleid van Paars II. Vol gens ingewijden hebben de drie onderhandelaars daarvoor 'hoog uit nog een aantal uren' nodig. Het waren vorige week vooral WD'ers en D66*ers die er steeds op aandrongen een dergelijk ak koord op zij n laatst afgelopen vrij dag te sluiten. De onderhande laars slaagden daar niet in, wel be reikten zij voorlopige overeen stemming over de omvang van de bezuinigingen en de beschikbare ruimte voor nieuw beleid in de ko mende kabinetsperiode. „De onderhandelaars zitten nu vlak bij een volledig akkoord over de financiën," zei een betrokkene dit weekeinde „De belangrijkste reden dat ze vrijdagavond niet zijn doorgegaan, was dat men geen zin had in een uitputtende nachtelijke marathonzitting met alle risico's vandien. Bovendien moest WD-leider Bolkestein za terdag in Bonn zfin voor een bij eenkomst van de liberale Inter nationale waarvan hij voorzitter is." De onderhandelaars bereikten vrijdagavond overeenstemming over een bedrag van ruim zeven miljard gulden aan bezuinigingen in de komende kabinetsperiode. Ook zijn zij het er in principe over eens dat een volgend kabinet zo'n negen miljard gulden aan nieuw beleid kan besteden. Daarbij gaat het om onder meer extra geld voor de zorg, onderwijs, armoedebe strijding, kinderopvang en een sluitende aanpak van het werkge legenheidsbeleid, Naar verluidt zijn daarbij ook de wensen die de PvdA eind vorige week nog op tafel heeft gelegd voor de grote steden en het min derhedenbeleid alsnog gereali seerd. Een en ander werd moge lijk, omdat de drie onderhande laars toch nog overeenstemming bereikten over bezuinigingen op Defensie en Ontwikkelingssa menwerking, een kwestie die tot dan toe steeds muurvast had ge zeten. Vandaag moesten de onderhande laars nog definitieve knopen doorhakken over de omvang van de lastenverlichting en de ver mindering van het financierings tekort en de vraag beantwoorden hoe het nieuwe kabinet de ko mende periode omgaat met mee vallers. framboos,.perzik, aardbeien of muitivrucht geel of'rocd literpak van 195" li' CE> WASMIDDEL CO MP* CT ULTRA'ÓF COLOR* FRIKi KIPFILET MfN mm. pt 1998. ELKE DAG GOED NIEUWS

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1