Michael Boogerd hallucineert en prolongeert Van Moorsel moet lachen om pr-vondst van KNWU MA 5 -A iv— /.OF» Amateurs krijgen zoethoudertje voorgeschoteld Alle vedetten willen schitteren in eigen land Tour in 1999 naar Duitsland Fondriest niet op boot naar Dublin Niet voorziene solo van 40 kilometer beslist over NK wielrennen voor profs Rotterdam aast nog steeds op NK wielrennen Eerste 'dubbelaar' sinds Raas Eindelijk grote overwinning Addy Engels Rotterdams Dagblad Maandag 6 juli 1998 Rotterdam De vedetten van de weg hadden dit jaar honger naar nationale titels. In de meeste wie- lerlanden wonnen gisteren tij dens de wegkampioenschappen geen eendagsvliegen, maar ren ners met een behoorlijke erelijst: Boogerd in Nederland, Jalabert in Frankrijk, Tafi in Italië, Aeber- sold in Zwitserland, Steels in Bel gië, Zabel in Duitsland. Alleen in Spanje en Denemarken wonnen Casero en Hoj als outsiders. Twee van de nationale kampioe nen volgden zieh?.elf op. Boogerd behield de nationale driekleur jp Nederland, Steels in België. In Knokke was de laatste opnieuw de snélste van het peloton na een mislukte ontsnapping, tien kilo meter voor de streep, van Axel Merckx. De zoon van legende Ed dy kreeg zijn succesje niet, omdat België's beste renner, Frank Van- denbroueke, het peloton terug bracht ten dienste van zijn ploeg genoot Steels. De 26-jarige titel verdediger toonde zich een koele afmaker voor zijn 35e zege. Vete raan Romans was tweede. TVM' er Peter van Petegem derde. In Duitsland eigende Erik Zabel zich de titel toe. Hij sprintte in Rheinfelden tijdens de laatste ki lometer weg van Jan Ullrich. De winnaars van de gele en groene trui uit de Tour van 1997 domi neerden in de slotfase. Zij kwa men twee minuten voor nummer drieborg Jaksche, bij het finish- doek!'Voor Zabel was het de vijf tien overwinning, waarvan Mi laan-Sanremo de meest prestigi euze Was, De 29-jarige Laurent Jalabert, al twee jaar eerste op de wereldrang lijst, veroverde in Charade bij de Puy de Dome zijn eerste nationale wegtitel van Frankrijk. Hij sprintte veel sneller dan zijn me devluchter, oud-wereldkampioen Luc Leblanc. Pal voor de Tour, die hij wil winnen, staat Jalabert's tel ler op dertien. In totaal heeft hij er al 109. Andrea Tafi (32) nam in Bergamo de Italiaanse titel over van Gian ni Faresin. De oud-winnaar van de Ronde van Lombardije soleer de naar een voorsprong van acht tien seconden op Daniele Nardel- lo en Alberto Elli. In S\^.,^printte ,Nikj Aébersojd naar'dé Zwitserse titel. Hij onder streepte 'ijjn tppvórjnuit1 de Rón de van Zwitserland, waarin hij twee etappezeges behaalde. Angel Luis Casero (25) haalde vrij dag al brons in het Spaans kampi oenschap tijdrijden na de gerepu teerde specialisten Olano en Mau ri. Gisteren was hij op een vlak parkoers in Jerez de la Frontera bij veertig graden celsius de beste in de individuele wegwedstrijd. Zijn ploeggenoten bij VItalicio Se- guros, Dominguez en Freire, ein digden op eerbiedige afstand. Op- vallend in de Spaanse titelstrijd: voor de tiende keer in het bestaan van de wielerploeg miste ONCE de titel, Jalabert verzachtte dat leed enigszins in Frankrijk. In Denemarken eindigde Bo Hamburger voor de tweede ach tereenvolgende keer op de tweede plaats. In Lemvig was Frank Hoj henvte slim af. Bjame Riis was helemaal nergens. NeussHet ziet ernaar uit dat de Ronde van Frankrijk in 1999 Duitsland aandoet. Tourdirecteur Jean-Marie Leblanc heeft dat V ten doorschemeren in de kram Frankfurter AUgemeine. Leblanc vertelde in de krant dat hij afgelopen week door Lotharin gen en het Zwarte Woud is gere den op zoek naar geschikte routes vooreen etappe. De bekendste rit tenkoers begint volgend jaar op 3 juli ift Puy-de-Fou. Dewielerkara- vaan doet eerst de Alpen aan, dan de Pyreneeën. Een rondje door Duitsland zou derhalve in de eerste Tourweek mogelijk zijn. In de lange geschie denis was de Ronde van Frankrijk drie keer eerder te gast bij de Duitsers, in 1965 (Keulen), 1980 (Frankfurt) en voor het laatst in 1987 in Berlijn. Door de zege van Jan Ullrich is de Duitse belang stelling voor het spektakel enorm. Charade Oud-wereldkampioen Maurizin Fondriest heeft geen plaats i. (regen in het negental van Cofidis voor de Ronde van Frankrijk, die zaterdag in Dublin begint De Italiaan verkeert on voldoende in vorm. Fondriest schitterde niet in het Italiaans kampioenschap in Bergamo. Ploegleider Bernard Qufifen, zelf bij het Frans kampioenschap in Charade, wees Francesco Casa- grande (6e in '97) aan als kopman. Door Peter Ouwerkerk Meerssen Je kunt van een kampioenschap moeilijk een criterium maken. En dus moest Michael Boogerd het laatste uur plotseling alleen rijden. In de Limburgse heu vels een solo draaien van 40 kilometer, verplicht op zoek gaan naar de prolongatie van zijn nationale wegtitel wiel rennen bij de profs. Rabo had waarvoor het was geko men: de tricolore-trui. Voor TVM bleek de tweede plaats van Tris tan Hoffman het maximaal haal bare. Hij moest Boogerd laten gaan, zat gevangen bij Van Bon. Maar hij was er wel verantwoorde lijk voor dat het finale-scenario van de Rabo's anders uitpakte dan wellicht was voorzien. „TVM had van alles te winnen, Rabo kon alleen maar verliezen, maar ze zijn met zoveel..." conclu deerde Hoffman realistisch. Hij zei het, op het moment dat Boo gerd bij het tv-hek zijn arm ietwat verontschuldigend om de schou ders van ploegmaat Leon van Bon sloeg. „Jammer, derde - ik had je graag meer gegund," zag je Boo gerd denken. En hij sprak die overpeinzing la ter ook uit „Emotioneel doet deze titel me minder dan die van vorig jaar. Voor mij had hier ook ie mand anders kampioen mogen worden." Maar soms gebeuren er dingen, die je niet kunt voorzien. Beslissen in feite de renners van de concurrerende ploeg over de toewijzing van het rood-wit- blauw... Geanimeerd Van de 163 gestarte elite-renners met en zonder contract waren het de pure profs, die het kaf viot van het koren wilden scheiden, er een geanimeerde koers van maakten en het peloton versplinterden. Neerlands Tour- en WK-profs maakten de dienst uit. In het be gin nog even gezelschap gehou den door de sterkste amateurs, tot het eind eenling-prof Raymond Meijs gedogend als lastige brom vlieg. De uiteindelijke verhouding Ra- bo:TVM was 18:9 geworden. De opdracht van de Rabo-ploeglei- ding was voor de hand liggend: zorg dat Rabo steeds met een man meer dan TVM in een groep zit. De taktiek van Theo de Rooy was een viertrapsraket: er moest een Rabo kampioen worden; 't zou niet uitmaken wie - maar Boo gerd, Van Bon en Dekker waren de speerpunten; er moest een koers van gezonde onderlinge verstandhouding uitrollen, en het publiek moest een leuke wed strijd kunnen zien. Aan de eerste drie voorwaarden werd voldaan, alleen de spetteren de finale bleef uit. Maar je kunt niet alles hebben. Op vijf ronden van het eind was Van Bon uit een groep van negen gesprongen, Hoffman volgde en kreeg Boo gerd als bewaker mee. En toe viel de titelstrijd onverwacht vroeg in een beslissende plooi. Hoffman was nog steeds niet ze ker van een plaats in de Tour- ploeg van Cees Priem. „Het is al jaren zo: het hangt erom, net goed voor de achtste of negende plaats, of net niet. Priem had 's morgens gezegd; probeer nog eens hetzelf de van zeven jaar geleden. Toen werd ik kampioen... Ik wilde in elk geval laten zien dat ik de con ditie heb om naar de Tour te gaan."1 Wegschuiven Nog 41 km te rijden. Hoffman laat zich even uitzakken naar de ploegleidersauto, overlegt met Priem wat te doen. „Cees zei: laat die mannen maar rijden, laat Boo gerd en Van Bon het werk maar doen. Ik keek op en ik zag ineens Boogerd wegschuiven. Ja, en wat dan,,.? Ik voelde dat Van Bon dol graag kampioen wilde worden, dus ik rekende nog een beetje op hem. "Want zo overtuigend ging Michaei ook niet." Hoffman had de sleutel van het kampioenschap in het slot ge draaid en bleek de deur voor Boo gerd wagenwijd te hebben open gezet. Terwijl de 26-jarige Hage naar amper wist wat hem gebeur de: „Ik reed niet eens weg, het was nog minder dan op z'n Zoete- ftabcbo^i De bestevan Nederiand,netalstwaalfmaandeneerder. Michael Boogerdvlertzijntweedo nationa le wielertltel op de streep en later met vader en vriendin (foto links). Foto's Jasper Juinen/ANP melks (WK 1985, red.), maar ik keek om en ik zat ineens alleen. Ik dacht: ik begin geloof ik nu al te hallucineren. Hoewel dat toch pas in de Tour de bedoeling is..." Veertig kilometer solo, waar begin je aan. „Ja, dan maar gauw een gaatje bijeen trappen. En hopen dat je het houdt, de conditie is goed; die twee heuvels op, daar zouden ze niks op me terugpak ken. Maar een uur alleen, da's toch best een eind. Ik vergat ver domme nog te eten ook. Ik had iets nieuws bij me, ik weet niet eens hoe het heet, een squizie ge loof ik, maar het bleef aan mijn verhemelte plakken. Het leek wel kukident, ik kon amper meer ademhalen," Boogerd kreeg zijn minuutje, hield dat vrij moeiteloos intact, en kwam uiteindelijk met dertig tel len voorsprong op Hoffman over de streep. Ditmaal alleen, zonder de onvoorwaardelijke steun en het pardon van Erik Breukink, die Boogerd nu opving in zin functie als 'liaison' tussen pers en ploeg, en als zodanig ook naar de Tour gaat. Om Boogerd in een vol gende fase, op een andere manier te begeleiden. Boogerd is klaar voor zijn derde Tour, Dat moge duidelijk zyn. Evenals Van Bon, die er wat sip bijzat, de laatste maand wat heeft gesukkeld met conditionele ach terstand, maar toch ook op tijd in vorm is voor de Tour. Ook zo zijn rol heeft in, wat Boogerd noemt: de vriendenpioeg. Van Bon had dat graag willen on derstrepen mei een overwinning en een kampiooenstrui. „Ik vond dat ik daar wel een toe was. Ik heb dit jaar pas een keer gewonnen, het eindklassement van deTrofeo Mallorca, maar daar krijg je geen UCI-punten voor, dat is een koers die eigenlijk niet eens bestaat." Boogerd had het hem wel gegund. Maar het NK was dit jaar geen cri terium. Voor het mooi viel de spanning in een te vroeg stadium weg. Als Boogerd het in de Tour doet, dan praat iedereen anders. Meerssen—De kans dat de vol gende nationale wielerkampi oenschappen in Rotterdam worden gehouden is nog steeds aanwezig. Eind deze maand valt daarover de beslis sing. De NK werden afgelopen weekeind voor de negende achtereenvolgende maal in Meerssen gehouden, maar hebben r hun langste tijd ge had. Het centrum van het te gen Maastricht aangeplakte stadje ligt volgende zomer overhoop, een circuit uitzetten is dan vrijwel onmogelijk ge worden. -Rotterdam heeft al lange tijd naar een NK in de Maasstad gehengeld. Er zou een circuit kunnen worden uitgezet over twee bruggen: Erasmusbrug en Van Brienenoordbrug, die elk tweemaal moeten worden beklommen. De Maasboule vard is de schakel tussen de twee obstakels, start en finish zal op de Coolsingel zijn. Rotterdam Topsport is al lan ger in onderhandeling met de KNWU, die nog voor augustus een beslissing wil nemen. Rot terdam is niet de enige kandi daat, ook Meerssen zegt nog voor een alternatief te kunnen zorgen. Verder is er interesse - uit Landgraaf, Maasbracht, - Geulle en Beek. - Michael Boogerd is de eerste proftvielrenner na Jan Raas die twee nationale titels op rij verovert. Raas was in 1983 en 1984 de laatste die twee keer achteereen kampioen werd, Boogerd is de achtste renner die de 'dubbel' pakt. De reeks begon in 1951/1952 met Hans Dekkers, daarna in 1956/1957 volgde Wim van Est, in 1960/1961 was het Bas Maliepaard, in 1964/1965 Jo de Roo, in 1967/1968 Evert Dolman en iii 1978/1979 HenkLubberding. Meerssen Addy Engels trad za terdag bij het NK neo-amateurs eindelijk uit de anonimiteit. In de Raboploeg werkt de net 21-jarige wielrenner uit Zwartemeer ai bij na twee seizoenen aan zyn droom, een profcarrière. Een grote over winning bij de amateurs bleef tot nu toe echter uit. „Het werd tijd," gaf hij toe. „Ik heb wel een mooie dag uitgekozen." Engels bekroonde met zijn zege opnieuw een sterk gereden NK door de Rabo- amateurs. Vorig jaar bezette de équipe van Nico Verhoeven het podium met Johan Bruinsma, Karsten Kroon en Coen Boerman volledig. Nu moest de ploeg, bestaande uit een elftal, het doen met het goud van Engels en het zilver van Marcel Duijn. Mark ter Schure hield zich knap staande in het Rabo-geweld en legde beslag op de derde plaats. Meerssen—De communicatieme dewerker van de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie beweerde met een triomfantelijk gezicht dat zijn organisatie het beste besluit ooit in het bestaan van de fietsen de vrouw had genomen. 'We hebben hun nationale kampi oenschap met opzet tegelijk laten beginnen met de wedstrijd van het Nederlands elftal om het vrou- wenwielrennen als topsport te kunnen presenteren.' En na even genoten te hebben van de wagenwijd openvallende mond tegenover hem, vervolgde part-timer Gudo Kramer met: „Want we krijgen nu de finale van de vrouwenkoers meteen na de voetbalwedstrijd live op televisie voor een miljoenenpubliek." Maar hoe de arme ex-amateur en het miljoenenpubliek thuis ook keken (als zij al keken), veel fiet sende vrouwen zagen ze zaterdag niet bij de NOS-televisie. Want tuurlijk moest er nabeschouwd worden over de overwinning van Oranje op Argentinië. 'En je denkt toch niet dat ze tegen Guus Hiddink zeggen dat hij even moet wachten, omdat het NK wielren nen voor vrouwen aan zijn laatste ronde bezig is...' Leontien van Moorsel, de nieuwe nationale kampioene, loopt al te lang mee om de verhoudingen in sportend Nederland uit het oog te verliezen. Zoals de KNWU dat wel deed. Waardoor de vrouwen an derhalf uur lang over een bijna spookachtig leeg parcours hun rondjes draaiden en pas op de fi nish nog wat overgebleven fami lieleden, kennissen en halfdron ken voetbalsupporters aantroffen voorde huldiging. De belangstelling voor het N „.uwen was zaterdag bedroevend. De die-hards, die de verleiding van het WK voetbal wel konden weerstaan, verzameldenzichaandemeetomkamploeneLeontien van Moorsel op de vangen. Foto cor vos Het nationaal kampioenschap wielrennen voor vrouwen tegelijk plannen met Oranjes kwartfinale van het wereldkampioenschap voetbal. Het hoongelach over dit besluit van de KNWU was niet van de lucht. Normaal gesproken gaan de vrou wen de neo-amateurs vooraf op de zaterdag van het NK-weekeinde. Dat in dit geval de neo's dan vlak voor een mogelijke WK-kwartfi- nale van Nederland zouden finis hen en dat de bond en haar spon sors dat liever niet wilden, viel te begrijpen. De oplossing lag voor de hand: de neo's op zaterdag iets eerder, de vrouwen naar de zon dagochtend vóór de profs. Maar nee, de organisatie had de genoemde geniale ingeving. En bleef zich daarmee belachelijk maken. De fietsende vrouwen maakten er zich maar niet te druk over. „We weten hoe het gaat, een paar jaar geleden bij een ander voetbalevenement ging het net zo," zei Van Moorsel spottend. En nummer twee Chan tal Beltman vond het jammer dat er zo weinig mensen aan de kant stonden. .Maar we rijden toch gewoon on ze wedstrijd, met of zonder pu bliek en live tv." Oude bekende Dat deden ze dus maar. Om uit eindelijk een oude bekende als winnares te krijgen in de persoon van Van Moorsel, die de sprint van een omvangrijke groep won. „Velen hebben geroepen dat ik nooit op niveau zou terugkeren. Welnu, hier ben ik dan weer," ver klaarde de Opstalan-renster. die links en rechts naast zich nog twee rensters van sponsorploegen zag met Chantal Beltman (The Greenery) en Wendy Kramp (Sponser). Voor het eerst sinds hele lange tijd geen Oranjehemd op het podi um van het NK. Een fijn debuut voor Jean-raul van Puppel als. bondscoach bij een NK De oud sprinter deed geen moeite zijn te leurstelling te verbergen. „Hoe wel we geen prioriteit aan dit NK hebben gegeven op weg naar het WK in Valkenburg is dit slecht, we hebben iets niet goed gedaan," al dus Van Poppel, die nogmaals duidelijk maakte dat de deur van zijn WK-seleetie wijd open staat voor Van Moorsel, die vorig jaar nog werd gepasseerd door de (toen nog net) keuzeheer Piet Hoekstra en daar knap kwaad over was. Dat is voorbij, zegt de Rotterdamse. „Er is nu een prima contact tussen de sponsorploegen en de bondscoach. En zo hoort het ook." Engels behaalde zijn derde natio nale titel. Eerder won hij twee keer de rood- wit-b lauwe trui by de junioren. Op het Limburgse parkoers voelt hij zich thuis. Zijn programma is vooral afgestemd op wedstrijden in het buitenland. „Ik ben een klimmer. In alle koer sen vlieg ik er altijd in. Daarom kom ik in de finale vaak net iets te kort. Dat hoort bij het leerproces, maar ik moet nu ook wel preste ren." Engels weet zich in de Rabo-ploeg omringd door een groot aantal ta lenten met allemaal hetzelfde doel, een contract bij de broodren ners. „De kansen zÜq schaars. Ik ben nog jong,met 2h Een protbe-. staan zit in mijn achterhoofd, maar ik zie wel wat er komt." In Meerssen moest Engels lang wachten op zyn kans. Bij diverse ontsnappingspogingen was steeds een andere ploeggenoot (Hayman, Van der Waard en Van der Koojj) betrokken. Met nog drie ronden te gaan, meldde hij zich pas voor het eerst aan het front. Met teammaat Marcel Duijn maakte hij deel uit van een groep van vier. Toen Duijn uit dit kwartet weg reed, moest Engels opnieuw de benen stilhouden. De Drent bleef in het spoor van de medevluch ters Thorwald Veneberg (AGU) en Mark ter Schure (Giant). In de slotronde ging hij toch voor zijn- eigen kansen en vond aansluiting, bij Duijn. De Noord-Hollande&v werd dank zij een inzinking voor-_ de tweede keer dit seizoen gér^ klopt door een ploeggenoot. b o In mei verspeelde Duijn in de- Olympia's Ronde de eindzege aan Matthé Pronk. „Weer tweede," baalde de renner. „Maar er heeft één van ons gewonnen, dus ik moet blij zijn. Engels was de sterkste. Gelukkig kon ik dankzij hem nog die tweede plaats vast houden." Ter Schure kwam in de laatste meters nog heel dicht bij. De bronzen plak was voor hem een overwinning op zich. De coureur uit Rheeze is pas sinds eind april in koers. Hij heeft lange tijd pro-' blemen gehad met de rug. Daar voor tobde hij een jaar met knie problemen. „Met de derde plaats hoop ik dat de tijd is aangebroken dat ik mij eindelijk op het fietsen kan gaan richten." NK in cijfers Elite met contract; I. Boogerd (Den Haag) 230 km 5,45.02,2. Hoffman (Kalmthout)öJ 0, 3. Van Bon (Hasselt) 0,38,4. Van Heeswyk (Baexem)0.59,5. Kn aven (Meerie Hoogstra ten). 6. Voskamp (Meerle-Hoogstratcn), 7. Meijs (Valkenburg), 8. Jonker (Enen-Leur), 9. Vierhouten (Oua-Tumhout), 1 Den Bak ker (Heenvliet) 106, II. Koerts (Baarle-Her- tog) 6.58, 12. Moerenhout (Steenbergen) 8.02,13. De Groot (Zevenhoven) 9,Q2(kampi- oen elitezonder contract), 14.DeLouw(Oss), 15. Pronk (Warmenhuizen) 13.17, 16. Van Schalen (Bakel). Peloton drie ronden voor het einde uit koers gehaald. Neo- amateurs: 1. Addy Engels (Zwarte meer) 186,6 km4.43.59,2. Duijn (Castncum) 0.13,3 TerSchure(Rheeze)0.19,4.VanDii]k (Honselersdijk) 1.37, 5 Cerneus (Lands- Vrouwen: 1. Van Moorsel (Rotterdam) 88,2 km in 2.26 06,2. Chantal Beltman (Slagha ren) 0.03,3. Kramp (Klaaswaal) 0.05,4. De Bra:jn (Amsterdam) 0.09, 5. Huizebosch- Smit (Gramsbergen), 6. Melchers (Gendt) 0-12,7 Vermast (Amstelveen) 0.14,8 Bras (Schoonrewoerd), 9- Brunen (Swifterbant), 10. Van Scheppingen (Uithoorn) 0.26. Rest Europa België, Knokke: 1. Steels 241 km 5 39.00,2 Bomans.3.VanPetegem,4.0mloop,5 Dael- man allen z.t. Denemarken, Lemvig; 1. Hoj, 2, Hambur gers Sandstad. Duitsland,Rheinfelden: 1. Zabel 207,74 km in 5.09.12, 2, Ullnch 0,07,3. Jaksche 3.01. Vrouwen: l.Kupfemagel 112 km in 3.11.54, 2. Amdt3.4ü, 3. Missbach 7 05 Frankrijk, Charade: 1. Jalabert 212,3 km 5.42.43,2. Leblanc z.t., 3 Virenque 0 45, 4. Heulot 145,5. Madouas 4-57. Italië, Bergamo: 1. Tafi 250 km 5 53.35,2 NardelloO.18,3 ElhO.20. Luiemhurg, £11: 1. Flammang 139 km 3.26.50,2. Celtrone, 3 Tnebei Oostenrijk, Dlroitz: 1 Lontscbantsch, 2. Portugal, Caccm: 1. Cameuo 185 km 4.3946,2.Sousa,3 Lopes. Spanje, Jerez de la Frontera: 1. Casero 240 km5 33.08,2 DormnguezÖ 18,3.FreireO 52, 4.Edo Rusland, Nitsjni: 1 Ivanov200km5 24.53. 2. Oegroemov 153,3. Komsjev 1.26. Zwitserland, Suïe 1. Aebersald 195 km 4.37-29,2 Meier, 3. Hote, 4 Zbergop3 58,5 Richard 410 Meerssen Een schande en het amateurwielremien onwaardig. De ploegleiders Han Vaanhold en Frits Schür hadden geen goed woord over voor het eerste natio nale kampioenschap voor de elite zonder contract. Niet meer dan vier liefhebbers wisten tussen de profs de koers te voltooien. Ook winnaar Bram de Groot had ge mengde gevoelens. „Dit NK is voor ons een zoethoudertje, maar ik heb lang met de profs kunnen meedoen. Dat geeft mij voldoe- Raborenner De Groot klopte me devluchter Lucien de Louw met centimeters op de streep. Het tweetal was in de slotfase ont snapt bij Matthé Pronk, uiteinde lijk winnaar van het brons, en Paul van Schalen. De twee coureurs van de Rabo bank en het duo van Giant Löwik streden in de laatste drie ronden om de nieuwe titel. De jury had het peloton met de rest van de- amateurs en een aantal profs toen al uit koers gehaald. Het college was bang voor opstoppingen bij de finish. „Schandalig," vond Schür. „Ze maken het kampioenschap zo ka pot. Het leek nog een leuke strijd te worden. De grote groep had de achterstand op de vier koplopers nog kunnen goed maken. Maar ze kregen niet eens de kans. Ik heb er geen woorden voor. Ik vraag me af wat we hier als amateurs nog doen." Triest Vaanhold hield met het zilver van De Louw in ieder geval nog een prijs aan de titelstrijd over. Toch pleitte hij, evenals de renners die uit protest wegbleven, voor een apart kampioenschap voor de amateurs boven de 23 jaar. „Een strijd is het eigenlijk niet ge weest. Dat is triest, maar ook lo gisch. Het hele jaar mogen de jon gens niet meer dan 200 kilometer rijden. Nu gaat het over 230. Er wordt met de kloten van de ama teurs gespeeld, we zijn en blijven opvulling." De ploegleider en zijn pupil De Louw hadden wel waardering voor de instelling van de Rabo ploeg. De profs Koos Moerenhout en Jans Koerts reden lange tijd in gezelschap van de vier amateurs. In de finale reden ze bij het kwar tet weg. „Zy losten dat netjes op," zei De Louw, oud-prof bij het op geheven Foreldorado Golff. „We hebben het nu gelukkig met zijn vieren kunnen uitvechten. Ik kan alleen mezelf verwijten dat ik net iets te kort kwam in de sprint. Ik ben er wel voor gegaan, ook al was het natuurlijk geen echt kampi oenschap," Als het aan de Nederlandse wiel- renunie ligt krijgt dit experiment wel een vervolg. „Ik ga er wel van uit," zei voorzitter Joop Atsma. „We gaan de zaak met de ploegen evalueren en horen wel wat daar uit komt." De bond kan in elk geval rekenen op de steun van Nico Verhoeven. De ploegleider van de Raboama- teurs ziet in een tweede kampi oenschap de enige oplossing. „De amateurs worden er tijdens de huldiging toch bij betrokken. Dat moet een stimulans zijn. Het is beter dan niks"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6