Praktijk dokter Moerman blijft dicht Tot hier en niet verder Schiedam ongehoorzaam, maar niet in het openbaar Roofoverval op gokhai als wanhoopsdaad mi BJLI -a:ui :<i ij i; g~y~KONIJNIiNft»JK BAPENPPTOff Rotterdams Dagblad Meerderheid raad wii er niet meer over praten Zorgen om gefeest rond Oranje Zware mishandeling niet bewezen verklaard PM Thuis beroofd met pistool Twee pony's minshandeld Inbreker gepakt in snackbar Hennepkwekerij ontmanteld Controle op snelheid Geen vry stelling precariobelasting SC«3 r» Éi 1 l.llWrWiStüHMHlIB MM Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 7 juli 1998 Door Jan Rozendaal Vlaardingen De praktijk van dokter Moerman op Hoogstad blijft dicht. Een meerderheid van de fractievoorzitters bleek gisteravond de door burgemeester en wethouders van Vlaar dingen ingezette lijn te volgen. In de gemeenteraad is die meerderheid van PvdA, 7VD, CDA. SGR, GroenLinks en D66 zelfs goed voor 27 van de 35 stemmen. Alleen de oppositiepar tijen SP, W2000, AOV en Stads- Burgerbelangen bepleitte openstelling van de praktijk. Maar er was geen doorkomen aan. Nu burgemeester en wethouders duidelijk hebben gemaakt dat de gemeente juridisch geen gevaar loopt om tegen een dwangsom aan te lopen, omdat de voorwaar den in de koopovereenkomst van het landgoed van Moerman wor den overtreden, moeten de deu ren op slot blijven, D66-fractievoorzitter Ton van der Steen deed gisteravond zijn uiter ste best om het besluit nog even uit te stellen. „Ik vind het voorstel een beetje voorbarig. We laten een kans lopen," aldus Van der Steen, die burgemeester Stam de moge lijkheid wilde geven eerst met nog een aantal partijen om de ta fel te gaan zitten. Daarbij werden het Joods Historisch Museum en het Centraal Informatie- en Docu mentatiecentrum Israel ge noemd. Deze organisaties, be toogde Van der Steen, zouden kunnen helpen bij het zoeken naar 'een manier waarop het mu seum wel kan'. Maar Van der Steen kreeg alleen steun van de partyen die voor openstelling van het museum zijn en dat was dus te krap. Veranderen Ook het betoog van Jeroen ter Brugge, voorzitter van de Stich ting Archeologie en Bouwhi stone Vlaardingen, die met een legertje vrijwilligers drie jaar heeft ge werkt aan het herstellen van het complex, kon daar niets meer aan veranderen. Over de historische waarde: ,,Een huisartsenpraktijk uit de vooroorlogse situatie, die model staat niet alleen voor de stand van de medische zorg in zijn tijd maar zeker ook een beeld geeft van het sociaal functioneren van de toenmalige maatschappij." En: „Het openstellen van het dok tershuis biedt onze stichting de mogelijkheid om de bouw- en be- womngsgeschiedems van boerde rij Hoogstad te presenteren. Ar chiefonderzoek heeft uitgewezen dat deze ten minste teruggaat tot m de dertiende eeuw." En dat zonder geschiedvervalsingen dus mag de naam van Moerman niet worden verzwegen. „De bezoeker ook laten vernemen hoe circa vijf tig jaar geleden Nederlanders tot dergelijke kromme redeneringen kwamen." Namens onder meer de Histori sche Vereniging Vlaardingen en Service Team van de VW hield ook Arie Ouwendijk een pleidooi voor openstelling. Ondanks "de ongelukkige kant van Moerman', is volgens hem meer dan negen tig procent van de Vlaardingers positief over Moerman. Hij ver wees ook naar Open Monumen tendag in 1995 toen op één dag twaalfhonderd bezoekers de prak tijk van dokter Moerman bezoch ten. „Byna alleen maar positieve reacties." Maar dc tegenstanders bleken on vermurwbaar. Ook het voorstel van burgemeester en wethouders, om in overleg met de Moerman vereniging slechts op speciale da gen de praktijk open te stellen viel niet in goede aarde. Ook niet bij de voorstanders van opening: „Je doet het wel of je doet het met." Ter Brugge wees er nog op dat door 'geprivilegieerde open stelling' de 'bedevaartsbezoekeri van aanbidders van de alternatie ve kankertherapie van Moerman alleen maar toenemen. En dat is iets wat juist iedereen wil voorko men. Schiedam In haar woning aan het Land van Ris is gisteravond een 41-jarige Schiedamse meteen vuurwapen beroofd. Rond 23.00 uur werd er door twee onbekende vrouwen aangebeld, die direct na het opendoen van de deur naar binnen stormden. De bewoonster kreeg een pistool tegen het hoofd en een hand voorde ogen, waarna één van de vrouwen het huis door zocht. Het duo ging er uiteindelijk vandoor met een portemonnee waarin een onbekend bedrag zat aan geld. Hoek van Holland Twee pony's zijn het afgelopen weekeinde in Hoek van Holland door onbeken den mishandeld. De dieren wer den gisteren aangetroffen in een wei aan de Polderhaakweg met de nodige verwondingen. Eén paard was met een touw vastgebonden aan éen vuilcontainer en was daarna op hol geslagen. Het beest liep bij de vlucht wonden op aan neus, rug, hals en een van de voor benen. Van de tweede pony waren de manen geknipt. De eigenares sevan de pony's heeft aangifte ge daan van dierenmishandeling. Schiedam De politie heeft gis terochtend in de Schiedamse Am- pèrestraat een 29-jarige Schie dammer aangehouden op verden king van inbraak. Rond 6.00 uur had do politie een melding gekre gen dat twee personen zich ver dacht ophielden bij een snackbar in die straat. Eenmaal ter plaatse troffen agenten op de stoep een vrouw aan die zei op iemand te zit ten wachten. Binnen in de snack bar zagen ze een tweede persoon het pand onderzoeken. Toer- de inbreker werd aangehouden, zet te de vrouw het op een lopen. Zij kon ontkomen. De politie ver moedt dat zij op de uitkijk zat. Vlaardingen De Vlaardingse po litie heeft de afgelopen nacht aan de Energieweg een hennepkwe kerij aangetroffen. 790 in bloei staande planten en de aanwezige groeiappara tuur werden inbeslag- genomen. De politie had twee we ken geleden een tip gekregen over de hennepkwekerij. Verder onderzoek leidde uiteindelijk tot de ontmanteling. Naar de eige naar van de plantage wordt nog gezocht. SchiedamBij een snelheidscon trole op de Schiedamse Churchill- weg zijn gisterochtend 44 automo bilisten betrapt op harder rijden dan de toegestane 50 kilometer per uur. In totaal werden 326 au to's gecontroleerd. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 72 kilo meter per uur. Vlaardingen Fractievoorzitters in de Vlaardingse gemeenteraad maken zich zorgen over 'het Oranjegefeest' rondom de West- havenkade. John Ranshuijsen (W2000) vroeg zich af waarom de politie zaterdagavond niet had ingegrepen toen een aantal Vlaardin gers, na de 2-1 winst van het Nederlands elftal op Argenti nië, op de Vïsbank klom. Er werd een loden piloon afgehaald, een tje raakte krom, net als een wij zer van een klok, een wijzer is verdwenen en er zijn wat lei steentjes vernield. De schade wordt geschat op 2500 gulden. Ranshuijsen refereerde aan tien jaar terug toen het Nederlands elftal Europees kampioen werd en er voor tienduizenden gul dens schade werd aangericht aan de Visbank. Uit opmerkingen van plaatsvervangend-districts- chef Bram Schilders bleek dat de politie de zaak in de gaten houdt, maar dat niet alle overlast is uit te sluiten. De politie heeft van te voren overleg gevoerd met de ho reca aan de Westhavenplaats, waar de Oranjesupporters zich plegen te verzamelen. Na de eer ste wedstrijd tegen België, toen ef met glas werd gegooid, is bij voorbeeld afgesproken om alleen nog maar plastic glazen te vul len. Een suggestie om een alcol- verbod af te kondigen, wees bur gemeester Stam van de hand. De politie, beloofde Schilders, zal vanavond weer in burger aanwe zig zijn. Tot diep in de nacht is extra personeel in dienst om de feestvreugde in toom te houden. Alles staat of valt met het resul taat van de wedstrijd vanavond tegen Brazilië.Als we verliezen voorzie ik geen enkel probleem," aldus politieman Schilders in een reactie op een opmerking van PvdA'er George Wicart. Schiedam De gemeente Schie dam zal het waarschijnlijk niet zo nauw nemen met de regels van de Koppelingswet die begin deze maand van kracht is geworden. Alhoewel de rijksoverheid ver- Het Schiedamse Stadserf is een openbaar plein. Vrij toegankelijk voer Jan en alleman. Alles Is er mogelijk: rolschaatsen, op het terras zitten en zelfs genie ten van een boeiende toneelvoorstelling over een gebeurtenis die sporen ach terlaat In de Schiedamse historie. Na afloop bleek overigens dat het toneelge zelschap dat ook had gedaan. Letterlijk. Er is echter een bevolkingsgroep die wat meer moeite moet doen om op het rnodgranieten plein te mogen bivakkeren. Mensen in een rolstoel en ouders met kinderwagens ondervinden in de praktijk dat het plein voor hen Iets heeft van een hlndemisbaan. Passeren langs de randen levert geen problemen op maar bij een route dwars over het plein duiken de eerste hindemissen op. Maar met wat handigheid zijn de geulen in het midden van het plein goed te passe ren, Bij de volgende hindernis, bij de oversteekplaats naar de Lange Kerkstraat, is het toch einde verhaal. Het is weliswaar een afrit voor rolstoelen en kinder wagens maar er staat toch echt zo'n mooi roestvrijstalen paaltje voor. Omrijden Is dan het advies. Tot hier en niet verder. Foto Roei Dijkstra Door Marc Floor Rotterdam/Schiedam Het aftel len begon, het mes drukte op de keel. „Ik moet dat geld hebben! Ik tel af en als ik het geld niet krijg, snij ik z'n strot af," riep Schie dammer B. el A tegen de cassière van de gokhal. Die gaf vervolgens een tas met geld af, waarop EI A. het mes terugtrok van de lukraak door hem uitgezochte klant. Ver met de buit kwam de in Algerije geboren Schiedammer niet. Door een ernstige longaandoening zak te hij vijftig meter buiten de deur in elkaar, waarop de gokhaluitba- ter hem eenvoudig kon overmees teren. Maar het aftellen was voor El A. zelf niet op die bewuste dag in maart van dit jaar begonnen, Al vier jaar daarvoor kwam de man in de neerwaartse spiraal van de gokverslaving terecht, Afgekeurd wegens slechte longen na jaren lang werk met asbest en kampend met grote gezinsproblemen door vrye, in Nederland geboren kin deren had de moslim een uitlaat klep gevonden in de rondtollende fruitsymbolen. Zoals zo vaak had den die niet de gehoopte verlos sing opgeleverd, maar slechts gro tere problemen gebracht. In de nacht van 10 op 11 april be sloot El A dat het alles of niets was. Hij nam m een keer zijn WAO-uitkering op en stapte naar de gokhal. Als hy nu niet zou win nen werd thuis de stroom afgeslo ten en zou zijn zieke dochter niet langer aan het nierdialyse-appa raat kunnen. Het werd niets. Be rooid aanschouwde de Schiedam mer het ochtendgloren De druppel kwam vijf dagen later. Een kennis belde op met de mede deling dat hij nou eindelijk eens die geleende 150 gulden terugwil de hebben. Tot overmaat van ramp viel ook nog de verwachte brief van het energiebedrijf in de bus. Niet langer zou het huis van El A, van stroom worden voorzien. De wereld om El A. werd zwart. Er moest geld komen, hoe dan ook. Even later bevond de moslim zich in de Schiedamse gokhal. Een wollen mutsophet hoofd, een dik ke sjaal voor het gezicht en een fi leermes van een halve meter in zijn handen, zwevend voor de keel van een bezoeker. Niet alleen een handvol klanten registreerde de overval, ook de aanwezige ca mera's waren getuige van het schouwspel. Voor de Rotterdamse meervoudi ge strafkamer toonde El A. zich gisteren vol berouw. Zou hij de man die hij het mes op de keel had gedrukt tegenkomen, dan zou hij aan diens voeten neerval len met de nederigste excuses. Alles was weg," verklaarde de verdachte zijn daad aan de recht bank. „Ik zag geen andere moge lijkheid dan een teken te maken aan de buitenwereld dat ik in moeilijkheden zat." Officier van justitie R.M.J. de Rijck wilde echter alleen het ge volg bekijken en niet de oorzaak. „Eigenlijk is het een volstrekte standaardzaak," zei hij, al blade rend door zijn agenda waarin al leen al voor deze ochtend vier soortgelijke overvallen stonden genoteerd. „Het lijkt bijna een soort wanhoopskreet die meneer hier wil laten horen. Maar het slachtoffer dacht dat zijn leven in gevaar was indien dat geld niet zou worden overhandigd. En die zal nu nog moeilijk kunnen sla pen." Daarom negeerde De Rijck de omstandigheden die El A naar ei gen zeggen tot zijn daad brachten en eiste hij een gevangenisstraf van twee jaar, waarvan zes maan den voorwaardelijk. Volgens El A's raadsvrouwe C. J. Frikkee kon de daad van haar cli ënt echter overduidelijk worden gezien als een schreeuw om hulp. „Hij was er immers honderd pro cent van overtuigd dat hij gepakt zou worden." beargumenteerde zij. „Er stond buiten geen vlucht auto klaar en wist dat hij niet kon wegrennen vanwege zijn Iongaan- doening." Frikkee vToeg gezien de problematische achtergrond van El, A een gevangenisstraf achterwege te laten, en haar cliënt een behandelingstraject voor gok verslaving op te leggen. „Hij noemt de gokhal 'de mag neet'," verduidelijkte de raads vrouwe de belevingswereld van de verdachte. „Hij ziet de hal als bron van alle kwaad." Waarop El A aangaf liefst morgen al met de behandeling van zijn verslaving te willen beginnen. Uitspraak volgt op 20 juli. Rotterdam/Schiedam De Rotter damse rechtbank heeft gisteren de diefstal van geld en sigaretten en het toebrengen van zwaar li- chamehj k letsel door de Vlaardin- ger R. H. niet bewezen verklaard. De 31-jarige man werd ervan ver dacht op 14 maart van dit jaar in metrostation Marconiplein een heroïnehoertje te hebben beroofd en haar zwaar te hebben mishan deld. De rechtbank achtte wel ge wone mishandeling bewezen en legde daartoe zes weken onvoor waardelijke detentie op. Boven dien moet H. de tien maanden cel straf uitzitten die als voorwaarde lijk deel van een eerdere veroor deling nog boven zijn hoofd hing. H„ die aan een ernstige vorm van schizofrenie leidt, had in juli 1997 een prostituée op de Keileweg 150 gulden gegeven om van haar diensten gebruik de maken. De vrouw ging er echter vandoor met het geld zonderde diensten te le veren. Toen H. de vrouw een half jaar later tegenkwam op metro station Marconiplein herkende hij haar onmiddelijk en sloegen bij hem de stoppen door. De Vlaardinger tracteerde de nietsvermoedende vrouw op een reeks slagen, en bleef doortrap pen toen zij op de grond was ge vallen. Volgens het slachtoffer ging hij er vervolgens yandoor met een pakje sigaretten en haar portemonnee met vijftien gulden. H„ die tijdens de zitting voor de rechtbank op 22 juni zei zich niets van het voorval te kunnen herin neren, zou tot zijn woede-uitbar sting zijn gekomen omdat hij al enkele weken zijn medicijnen niet innam. De officier had dan ook een voorwaardelijke tbs-straf geëist, waarbij behandeling door een psychiater en de Riagg inclu sief toezicht op het medicijnge bruik de voorwaarde was. De rechtbank wees gisteren echter ook het tbs-verzoek af, omdat de primaire tenlasteleggingen niet waren bewezen. wacht dat de gemeente de wet uit voert en de regels letterlijk toe past, zal de gemeente Schiedam in een aantal schrijnende geval len de regels negeren. Dit kon gis teravond worden opgemaakt uit de woorden van wethouder Peter Groeneweg in de vergadering van de gemeenteraad. De wethouder reageerde op vra gen van de fracties van het CDA GroenLinks en AOV/Unie 55+. De fracties lieten bij monde van CDA-raadslid C. Lepedis Daskala- kis hun bezorgdheid blijken over de gevolgen van het invoeren de koppelingswet. Door invoering van deze wet wil de rijksoverheid voorkomen dat allochtonen, die il legaal in ons land verblijven, ge bruik kunnen maken van sociale voorzieningen. Dit wordt bereikt door de computerbestanden van verschillende diensten te koppe len. In concrete gevallen, en dat zijn er volgens de gegevens van de Schiedamse sociae dienst zo'n 70, verliezen de mensen die dit aangaat hun inkomsten en huis. Gevolgen De drie fracties verzochten de "wethouder dan ook om een soort overgangsregeling in het leven te roepen zodat de illegalen, die de gevolgen zullen ondervinden van de Koppelingswet, niet in één klap in een schrijnende situatie raken. Verder verzochten de frac ties de wethouder om een ge meentelijk standpunt uit te spre ken over de Koppelingswet en de gevolgen ervan. Vooral van dit laatste was wethou der Peter Groeneweg duidelijk niet gecharmeerd. Hij verpakte zijn boosheid dan ook in een paar zorgvuldig geformuleerde, maar uiterst cynische opmerkingen. „Dat de koppelingswet eraan kwam, was al enige tijd bekend," aldus Groeneweg. „Op 25 juni hoor ik geen woord over dit onder werp in de vergadering van de raadscommissie en nu liggen er opeens zeven vragen op tafel. Ligt dat aan het feit dat de wet op 1 juli is ingegaan, of aan het feit dat een actualiteitenprogramma recent aandacht heeft besteed aan dit on derwerp? Verder heeft u het over aandacht voor de doelgroep. Maar de doelgroep is al geïnformeerd, die weet er alles van. Maar die mensen zitten echt niet te wach ten op die publiciteit waar u nu ook van profiteert." Schiedam is de laatste maanden achter de schermen druk bezig met de gevolgen van de Koppe lingswet. Groeneweg gaf hier gis teravond desgevraagd uitleg over, maar liet tegelijkertijd duidelijk blijken dat hij dit met tegenzin deed. Verder liet hij doorscheme ren dat Schiedam wel wat verder wil gaan dan de grenzen die het rijk de gemeente heeft opgelegd in de Koppelingswet. In schrij nende gevallen mag verwacht worden dat de gemeente de regels negeert, liet de wethouder tussen de regels doorklinken. „U dwingt mij nu te zeggen dat we alles bin nen de wet en in de openbaarheid doen. En daarmee benadeelt u de doelgroep. Want ik kan natuurlijk nooit in het openbaar zeggen dat we als gemeente de regels nege ren," aldus Groeneweg. Maastluta Het Koopcen trum Binnenstad Maassluis moet de precariobelasting voor de door haar georgani seerde kunstmarkten gewoon betalen. Dat heeft het Maas- sluise college van b en w be sloten na een verzoek van het koopcentrum om, vanwege de beperkte financiën, onder de betaling uit te komen. Op de kunstmarkten laten - Maassluise creatievelingen hun werk zien en proberen het aan de man te brengen., j Het doel van deze markten,! j< waarvan de laatste op 6 werd gehouden, is het promo-—' ten van de binnenstad. En dat'*" is precies de reden waarom de,','!, gemeente geen vrijstelling.^- verleent van de belasting voor het plaatsen van kraampjes, Het is commercieel en dient J geen kerkelijk, liefdadig doel en komt daarom niet in aan- merking voor vrijstelling, mo tiveert de gemeente. Voor de drie tot nu toe gehouden kunstmarkten moet het koop centrum bijna 2500 gulden be talen. Nepm nu een proefabonnem Datfbla •3 Ja, noteer mf| voor zo'n voordelig proefabonnement j Naam: .„."Voori:m/v;1 Adres:Nn Postcode:Plaats:.-„..L.ri. «j i Telefoon:.. -controle bezorging)-J Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service J Antwoordnummer 1579; 3Q00 VB Rotterdam 0 'T/j.Tr.-'-i/v'.r.rTiT-'".r.'i'irb. fl>Vn DORPSSTRAAT 174 2993 Afl BAR END RECHT BU Dl WATERTOREN TIL MSO-611100 MAANDAG GESLOTEN - VRIJDAG KOOPAVOND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1