9 Bewoners uit Steendij kpolder dagen gemeente voor de rechter De belevingswereld van de jonge dichter Uitreiking John Oldham-cup maakt emoties los genda n Maassluizer (20) vroeg hulp van beruchte stadgenoot bij incasso Nel Bootsman koninklijk onderscheiden Rijden onder invloed Aanrijding zonder letsel Omgewaaide bomen Rotterdams Dagblad Maandag 13 juli 1998 Maassluis Twee bewoners van woningen op voormalig ver ontreinigde grond in de Maassluise wijk Steendijkpolder da gen de gemeente Maassluis voor de rechter. In een kort ge ding, dat donderdag dient, eisen G. de Waal en R. Vons een voorschot op de door hen geleden schade. Sinds in 1983 bekend is geworden dat de Steendijkpolder is ge bouwd op zwaar verontreinigd slib uit de Rotterdamse haven, lig gen enkele wijkbewoners en de gemeente met elkaar in de clinch over schade door waardedaling van de woningen. Na een slepen de procedure bepaalde de Hoge Raad uiteindelijk in oktober 1992 dat de gemeente inderdaad aan sprakelijk is voor deze schade en dat zij die diende te vergoeden. Met een aantal bewoners is ver volgens een regeling getroffen. Een deel van de schadeclaims is inmiddels afgewikkeld en uitge keerd; met een deel van de bewo ners wordt hierover momenteel onderhandeld. Anderen, onder wie een twintigtal leden van de Vereniging van Voormalig Eigenaren Albert Scbweizerdreef (VVEAS), zoals ook De Waal en Vons, kunnen zich niet vinden in het aanbod van de gemeente. Die heeft de schade gesteld op nul gulden en biedt een zogenoemde afwikke lingspremie aan van vijfduizend gulden. De Waal en Vons hebben echter taxaties laten uitvoeren in zowel verontreinigde als niet-ver- ontreinigde staat op het moment van verkoop. Blijkens deze taxa ties heeft De Waal een opbrengst gederfd van 45.000 gulden ten ge volge van de verontreiniging en Vons 50.000 gulden. De Maassluizers hadden hierover al eerder een procedure aange spannen tegen de gemeente, maar die werd op het laatste mo ment afgeblazen. „In december 1996 wilden we via de rechter af dwingen dat de gemeente met ons zou onderhandelen," vertelt De Waal, „Vlak voordat het kort ge ding zou dienen heeft de advocaat van de gemeente gezegd 'kom maar praten'. Daarmee viel de bo dem voor het kort geding dus weg. We zijn weer gaan praten met de gemeente, maar zij hield vast aan de gestelde tarieven en deed geen enkele concessie." De indieners van het kort geding kunnen zich niet vinden in de wij ze waarop de gemeente de scha devergoeding heeft berekend. „Zij heeft onze woningen ge schaard onder de categorie 'meer gezinswoningen'," licht De Waal toe. „Daaronder vallen volgens de NVM de meest uiteenlopende wo ningen, tot en met portiekwonin gen in Rotterdam, Die kun je naar mijn mening nooit vergelijken met mooie appartementen aan de Nieuwe Waterweg." Bovendien, vervolgt De Waal, zijn de woningen getaxeerd 'vanaf te kening' en in met-verontreinigde staat. „En de gemeente heeft ge- eist dat Vons vóór 17 juli, en ik binnen zes weken moet reageren op de aanbiedingen, omdat an ders de premie van vijfduizend gulden vervalt. Terwijl deze pre mie bedoeld was is gederfd woongenot, en alle bewoners daar dus recht op hebben, gaat de ge meente dit nu als pressiemiddel gebruiken." De eis van De Waal en Vons in het kort geding is een voorschot ter grootte van de helft van de door hen gederfde verkoopopbrengst, respectievelijk dus 22.500 en 25.000 gulden, die de gemeente binnen veertien dagen dient te voldoen. Rotterdam/Maassluis De 20-jari- ge Maassluizer P. U. had speciaal de beruchte stadgenoot Y. K. uit gezocht om zijn geld en een uitge leende gouden ketting te gaan in nen. „Iedereen die hem kent, weet dat je met hem geen gekke dingen moet uithalen," had U. la ter tegen de politie verklaard. Met K. en nog een derde vriend toog de Maassluizer op 17 januari 1997 naar de woning van de schulde naar, om op onvriendelijke wijze Schiedam Met het afscheid van Nel Bootsman is een instituut ver loren gegaan, meent de gemeente Schiedam. Reden genoeg om voor de 63-jarige inwoonster een ko ninklijke onderscheiding aan te vragen, Nel Bootsman is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Vanmorgen kreeg zij de onderscheiding door burge meester Scheeres in het Stads kantoor opgespeld. Nel Bootsman, die op 28 maart af scheid nam van de Stichting Wel zijn Nieuwland, is 34 jaar werk zaam geweest in het sociaal cultu reel werk in Schiedam. Bootsman begon haar sociaal-cul tureel werk in Schiedam in 1964 met jongerenwerk. Binnen vijf jaar breidde zich dit uit tot jeugd, gevolgd door volwassenen. Toen in de jaren zeventig de woonom geving een rol ging spelen, en be woners werden betrokken bij in spraakprocedures, ging Boots man bijscholing volgen op terrei nen als emancipatie, educatie, po litieke vorming van vrouwen, Ne derlands als tweede taal en mar keting. De kennis bracht zij in praktijk bij bestaande of door haar opgerichte groepen. Toen begin jaren tachtig de al lochtone nieuwkomers een be langrijke rol in onze samenleving gingen spelen, was het mede door deelname van Bootsman dat de Internationale Werkgroep Nieuw land werd opgezet. Zij was (me- de~)initiatiefneemster van een internationale kookgroep, fiets- lessen voor allochtonen, ontmoe tingsactiviteiten, gezondheids voorlichting en kledingbeurzen. Tot 19 80 was zij bovendien verant woordelijk voor de financiën van de stichting. Het feit dat haar naam boven aan de 'alarmlijst' stond, heeft haar menig nachtuur- tje gekost. de terugbetaling te regelen. Een paar duizend gulden had U. de Maassluise kennis geleend, en een dure ketting. Maar die kwa men maar niet terug, zodat het tijd werd voor actie. Het slachtof fer werd eerst bij het driekoppige 'incassoteam' in de auto uitgeno digd voor een gesprekje. Daarbij kwam het tot de nodige bedreigin gen en scheldpartijen- 'Als je niet betaalt, schiet ik je dood,' zou on der meer zijn geroepen. Een aard appelschilmesje werd getoond, maar niet gebruikt. Uiteindelijk ging het slachtoffer met twee van de mannen zijn huis binnen. U. bleef zelf, op comman do van de als gevaarlijk bekend staande Y. K. in de auto wachten. Binnen werd flink gedreigd, on der andere met het gebruik van een pistool tegen de hele familie van het slachtoffer. Verschillende verdachte bewegingen moesten duidelijk maken dat er daadwer kelijk een pistool ter beschikking was. Het duo vertrok weer met een paspoort, zonnebril en klok als onderpand. U. moest vrijdag voor zijn rol in de incasso-expeditie voor de Rotter damse politierechter verschijnen. Daar gaf hij toe de initiator van het geheel te zijn geweest. „Ik had nog geld te goed," motiveerde hjj de actie. „Geld waarvoor ik hard had gewerkt. Ik heb toen PC om een soort van hulp gevraagd om dat terug te krijgen." In de aanklacht tegen U. stond ook het tonen van een vuurwapen en het slachtoffer daarmee in de rug duwen. Dat werd echter op last van officier van justitie G. Th. Sta uit de tenlastelegging verwij derd. Het slachtoffer had aanvan kelijk een verhaal over het ge bruik van een vuurwapen bij de politie opgehangen, maar gaf la ter bij de rechter-commissaris toe dat verzonnen te hebben uit woe de over de actie. Wel achtte de officier U. schuldig aan afpersing en diefstal van het paspoort, de klok en de bril. „Want hoewel U. in de auto bleef wachten, was hij wel onderdeel van de planning en de uitvoering daarvan," verklaarde Sta. Hij eis te daarvoor twee maanden gevan genisstraf. Rechter M. Zomer streek echter met de hand over het hart en be vond gevangenisstraf te zwaar voor de gepleegde feiten. Mede doordat dit het eerste geweldsde lict was van U. en omdat de zaak al lange tijd geleden plaatshad, besloot zij tot een aanzienlijk mil dere straf. U. kwam er vanaf met een boete van 500 gulden. De ouders van de eind vorig jaar op de Broersvest vermoorde John Oldham waren speciaal overgekomen uit Engeland voor de uitreiking van de John Ofdham-cup. Foto Roel Dijkstra Door Sander Sonnemans Schiedam—You'll never walk alone'. Het is het clublied van de Engelse voetbalclub Li verpool en was zo'n beetje ook het lijflied van de eind vorig jaar in het Schiedamse stadshart vermoorde John Oldham. Daar om ook werd gistermiddag in het clubhuis van voetbalvereniging Demos na de prijs uitreiking van de Schiedamse dartscompe titie, waaraan Oldham altijd deelnam, de song weer ten gehore gebracht. Logisch dat het emoties losmaakte. "Want John was een verwoed darter en heeft vele vrienden-en vriendinnen achtergelaten. John Oldham was afkomstig uit Liverpool en woonde en werkte in Schiedam. Een echte Engelsman. Hield van een biertje, liep bij wijze van spreken met zijn dartspijl tjes op zak. Café Pebbles in De Gorzen was zijn stamkroeg, daar was hij altijd aan het dartsbord te vinden. Oldham werd het zo veelste slachtoffer van zinloos geweld. Een golf van afkeer overspoelde Schiedam. De hoofddader, de 18-jarigejongen die hem na een avondje stappen op de Broersvest de dodelijke steken toebracht, kreeg acht jaar cel aan zijn broek. Over de strafmaat wil den Oldhams ouders, die speciaal vanuit Engeland waren overgekomen om de naar hun zoon vernoemde wisselbokaal uit te reiken, het niet hebben. „Daar," sprak zijn moeder, „krijgen we hem toch niet meer mee terug. We probe ren het af te sluiten. En door hier de prijs uitreiking te doen, willen mijn man en ik la ten zien hoe trots we zijn op onze zoon. Hij had hier zo veel vrienden, er waren hier zo veel mensen die van hem hielden. Dat heb ben we door ons grote verdriet ten tijde van de uitvaartplechtigheid eigenlijk nauwe lijks kunnen beseffen. Nu doen we dat des te meer. Het heeft ons ontzettend goed ge daan dat de organisatie van dit dartstoer- nooi de cup naar onze zoon heeft willen ver noemen. Daar zijn we trots op, enorm trots." „Te voelen dat onze zoon zo geliefd was in Schiedam." voegde John Oldham senior er voor de prijsuitreiking in de bomvoile kan tine aan toe, „geeft ons ontzettend veel kracht. Als straks ook de gedenksteen voor John in het centrum van §chiedam wordt geplaatst, komen we weer over. Johns vrienden hebben ons in die verschrikkelijk moeilijke tijd zó geholpen. Daar willen we graag onze dankbaarheid voor tonen." Winnaar van de tiende editie van de darst- competitie, waaraan 280 'freaks' deelna men, werd het team van De Gorzen dat in de finale Pebbles, de ploeg waarin Oldham altijd speelde, versloeg. Vader en moeder Oldham hadden de eindstrijd bijgewoond en steunden het verliezende team van café Pebbles alsof hun zoon er bij was. Maar John Oldham is niet meer, En dat besef kwam tijdens You'll never walk alone' weer keihard naar boven, emoties kwamen los. De winnaars namen de cup met be traande ogen in ontvangst, vrienden zoch ten troost bij elkaar en een enkeling liep naar buiten. „En nog," liet een van de dar ters zich ontvallen, „heb ik het gevoel dat John hier zó binnen zou kunnen komen. Maar shit, het is niet zo. Daarom is dit zo prachtig. Thanks John." Door Mariëtte Olsthoorn ViaardingenIn de bundel Muur- dichten beschrijven Benne van der Velde, Sander Groen en Gino Morelli de belevingswereld van de jonge dichter. De teksten over liefde, verwarring, chaos en stilte, verdeeld over vijf hoofdstukken, vertellen het verhaal van de ma kers. Van rustig naar chaos, weer eindigend in stilte. „Het gevoel moet vanzelf ontstaan." Driedubbelzin Niet iaat je bent. Niet wat je verlangt te zijn. Maar u?at je veriartgi, dat men meent, dat je bent zijn de kleuren van jouw schilderij. Schijnbaar is er geen andere weg. Schijnbaarniet. (Sander Groen) De drie jonge dichters hebben hun werk op experimentele wijze vormgegeven. Woorden op een geschilderde achtergrond of ver stopt in een collage. Uitbundig. Zinnen als cirkels op een klok. Of gewoon teksten naturel op papier. Ingetogen. Ingelijst hangen de kunstwerken tot en met 30 sep tember aan de muur in galerie/ brasserie Romanov in de Hoog straat 106 in Viaardingen. „Het gedicht is de basis en daar maak je dan iets moois omheen." Van regeltjes willen Benne (24), Sander (23) en Gino (22) niets we ten, Hun verzen zijn vrij vormge geven. Als het gedicht maar staat, vindt Sander, al zijn het slechts vijf woorden, Rijmschema's of het aantal strofen moeten geen voor waarde zijn voor een gedicht, meent Benne. Belangrijker is dat de gedichten gaan over emoties, over gevoel. „Het is een cliché, maar ik kan er een hoop in kwijt. Je stopt er iets in en je hoopt dat een ander er ook iets voor zichzelf uit kan halen. Wat dat dan is maakt niet zoveel uit. Als het maar iets losmaakt." Sander: „Als je maar kippevel krijgt, kriebel in je buik." In een bomvol Romanov presenteerden Benne van der Velde, Sander Groen en Gino Morelli gisteren hun eerste gedichtenbundel. Wethouder K. Van der Windt opende de bijbehorende expositie Pduurdichten van experimenteel vormgegeven poëzie, foto Roei Dijkstra Het pas ontwaakte schuldgevoel zat niet lekker. Het knelde bij de keel, en de mouwen icareii hem te fcort. Geen mogelijkheid je handen te verschralen. Benne ran der Vélde) Dc dne jonge diditers leerden el kaar kennen in muziekcentrum het Pandemonium. Gino speelt gitaar, zingt en is al vanaf zijn vijf tiende bezig met het vormgeven van gedichten. Sander is de rap per van het gezelschap. Neder landstalig, die overstapte op de dichtvorm toen zijn teksten te diep gingen w de rap. In zijn gedichten ho' dt hij zich bezig met mooie v oorden en ritmiek. Benne heeft zich serieus op het schrijven gestort toen hij in 1996 lid werd van de amateurschrij- versvereniging Phoenix in Viaar dingen. Ik hou van de iriiid iraait door de bomen fioiuu/i de zon schijnt op een bloem Ik hou ran iedereen Ikhouvanmij En zoveel hou ik uan jou (Gino Morelli) Als 'drie smaken dichters' om schrijft Sander het drietal, dat overigens individueel te werk gaat. Gino. de man van de uitbun dig geschilderde gedichten en col lages. Sander zelf, de tekenaar en de maker van het cirkelvormige gedicht. En Benne, de dichter pur sang - „ik heb het alleen op tekst gehouden". Een gedicht ontstaat gewoon, zegt hij. „Ik heb geen doel voor ogen als ik begin. Dat komt vanzelf na de eerste of twee de zin." Schrijven en dichten leeft onder de jongeren van nu, hebben de jonge kunstenaars gemerkt. Gi no, met piercing, tatoo en zwarte nagels: „Veel jongeren zijn bezig met het woord. Maar het blijft ver borgen. Wij willen laten zien datje er mee naar buiten kunt komen, dat het kan. Je moet het gewoon doen." Het volgende project waar Benne, Sander en Gino mee aan de slag gaan is een cd met gesproken ge dichten. Een muzikaal schilderij. Sander: „Zodat mensen luiste rend op bed kippevel in hun nek krijgen." Er zijn zoveel manleren om woorden over te brengen, vindt het drietal. „We willen laten zien dat dat met per se een saai boekje hoeft te zijn." Maandag 13 juli SCHIEDAM Dc da Woud boek. Klaverjassen, 19.30- 22 OOu. Dc Oost Koerste!, ld.00-16.00u. VIAARDINGEN Dc BabberspoWer. Ooen-inloopmiddag, 13.30-16.00u. ROTTERDAM Nighttown 21.0016 Horsepower. SKVR Mu ziekschool Centrum-West 20.00Zangurt- voenng. Dinsdag 14 Juli SCHIEDAM Dc de 4 Molens. Koffie-mloop, 10 00- 12.0QU. Wijkpost Zuid. SOfK, 13.30- 15.30u. Cafe Het Podium, jamsessie, 21.30U VIAARDINGEN Dc de Bijenkorf. Schaken en dammen, 13.30-16.00u en jeu de boules en koerste!, 14,00-16.30u.Pc Soenda. Schaken, 14.00- 16.00u. Dc West Creatieve middag, 14.00- 16 OOu. ROTTERDAM Nlst Museum 'Schielandshuis' 10.00- 17.00film: Meer over tóompen in Nederland. Jazzcafé Dizzy 22.00 Het Bart Norman Sex tet. Nighttovm Theatercafé 20.00 Bno- Ro meo Delta. SKVR Muziekschool Oostzee dijk 18.00 kinderen; 2000 volwassenen Leertingenuitvoenngprano. Bioscopen Vando9t/mvml5jul. ROTTERDAM Cinerama 1: The wedding singer (al) dag. 13.15-15.45-18.45-21.45 CJn.2: The gin gerbread man' (12) dag 18.45-21.30, do.vr- .ma.dt.ook 13-16. Cin.3: 'Afterglow' (al) dag. 18.30-2L30,do.vr.ma.di,ookl2.45-15.45. Cln.4: 'Blues Brothers 2000' (al) dag 12.15- 15.15-18,15-21.15. Cin5: 'Left Luggage' (a!) dag. 18.30-21, do.vr.ma.di.ook 13- 15.30. ImaxTheate nThe livingsea' (al) dag.(beh.vr- .za.) 18. 'Amazon' (al) dag 15-17, vr.za.ook 19, di.ook 13. 'Everest' (ai) dag.(beh.vr.za.) 14-16-19.15, vraa.14-16-18*20, Trtanic' (12) dag(beh.vr.za.) 20.30, vr^a. 21.15, za- .zo.ooklO. Lantaren: dag.2130(16):'Shine"tto.'Seven' vr. 'Dead Man' za. Tesis'zo. *A We lessordina- ly' ma. Tierra' di. 'Bean' wo. Ven.l; 'DieSieb- telbauem'(16)dag22.Ven.2:'Die Salzman- ner von Tibet' (ai) dag. 21.45. Ven.3: dag2l.30(l6) 'Floating Life' do. 'Mavieen ro se' vr. 'Paradise Road'za. 'Richard III'zo. 'Het ondergrondse orkest' ma. 'Michael Collins' di. 'lx bonheur est dans le pre' wo. Ven 4: Who the hell is Juliette?' (16) dag22. Lumlère 1: 'Armageddon' (16) dag 12,30- 18.30-2030. Lum. 2: 'Breakdown' (16) dag. 18,50-21.30, do.vr,ma.di Tok 13-15.30, Lum. 3: 'Mercury nsmg (16) dag 18.30- 21.15, do.vr.ma.di.ook 12.45-15.40. Lum. 4: 'Grease' (al) dag.13.15-16-18.45-21.30, Rexane: 'Zoals zij nu rs' (18}do,t/mzo.doorl. voorst. 'Extacy gris' (18) ma.Vm wo. d0Qri.V00T5t Pathé:'Armageddon' (12!üagll. 10-1430- 17.40-20.50. 'Lost in Space' (12) dag 11.50-15-13,20-21.10. The Borrowers' (al) dag 17.40. 'Mr.Magoo' (al) dag 11.10- 13.20-15.30-19.50-22. 'Red Corner' (16) dag. 18.30-21.20, do.vr.ma.ook 11.20- 14,20, di,niet om 21.20, za^o.wo.ook!5,40, 'Deep impact' (12) dag 16.10-18.50-21.30, do.vr.ma.di.ook 11-13.35. Titamc' (12) dag 15.30-19.30, do.vr.ma.di,ook 11.40, 'Jackie Brown' 16) dag 17.50-21, do.vr.ma.ook 11- 14.40. Sneak preview: 'Gelijkend maar afwij kend'(16) dr.22. Nachtvoorste.'llngen: Lum.l: 'Armageddon' (16) vr.za.00,15. Lum,2: '8reakdown'(l6)w- uca.00.30. Lixm.3: 'Mercury rising' (16) vr- .za.00.30. Lum.4: 'Lost in space" 16) vr- .za.OO. 15. Kindermatinees; CJn.2: 'De kleine zeemeer min' zajö.wo.12.30-14.30-16.30- CJn.3: 'Jacht op de kleintjes' dag 13.15-15.30. Cln.5: 'Mouse Hunt' za.zo.wo.12.45-15.45, Lum.2: 'Het mfsche zwaard' zeud.wq, 12.30-15. Lui- 'Air Bud' za.zo.wo.13- 15.30. Pathe -ir Buif za.zD.W3.ll.2Q- 13.35. 'Het magische zwaard' za.zo.wo.ll- 13.15. 'JachtopdeWemt/es'zajD.wo,13.10- 15.20, wo.ookll. 'De kleine zeemeermin' za- .zo. wo. 11.30-13.25. Viaardingen Een 67-jarige man heeft vannacht een boete en een rijverbod gekregen wegens rijden onder invloed. Tijdens een controle op de Lepe laarsingel werd dc Vlaardingcr aangehouden en daarbij bleek dat hij te veel gedronken had. Hij moet 390 gulden betalen. Viaardingen Twee automobilis ten zijn gisteren op de Westha venplaats tegen elkaar aange botst. Een 23-jarige bestuurder uit Viaardingen en een 29-jarige be stuurder uit Waddinxveen zagen elkaar op de kruising niet aaiiko- men, waardoor de Vlaardinger te gen de achterkant van de andere auto aanreed. Deze spinde en kwam tegen een middengeleider tot stilstand. De twee auto's raakten zwaar be schadigd, maar beide mannen bleven ongedeerd. Hoek van Holland Twee omge waaide bomen hebben gisteren op de Langeweg, ter hoogte van de Harwichweg en de Strandweg, tij delijk het verkeer geblokkeerd. Door de harde wind was een van de bomen omgevallen en lag dwars over het fietspad en de rij baan. De andere boom hing gevaarlijk tegen de eerste boom aan. De brandweer heeft de bomen in stukken gezaagd en verwijderd. De Langeweg was hierdoor een uur voor het verkeer afgesloten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1