13, Muntschat in centrum Vlaardingen In 1506 stond er al een huis aan de Dijksteeg Buurtbewoners collecteren voor Maasboulevardfeest lORDEi ftetterdaiis iagblad Jongeren De Erker naar m Op Hoogstad ontstaat per toeval eea heuse autoboulevard - Komst van casino verontrust bewoners centrum Schiedam A*1 ft! Automobilist beledigt agenten Boetes voor 'alcomobllisten' Lampen gestolen Controle op snelheid Afspraken over bestrijding van asbestbranden 'Si% koi-Uiii Of bel gratis iKili Sinzfr. Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 15 juli 1998 m Schiedam De Schiedamse poli tie heeft gistermiddag een 39-jari- ge man uit Katwijk op de A 20 aangehouden wegens belediging. De man was bijrijder van een auto die door agenten, van de weg werd gehaald. Andere automobilisten hadden melding gemaakt van agressief rijgedrag op de A 4 door de Katwijkers. De twee inzitten den bleken geen gordels te dra gen. Ook was de auto niet APK- gekeurd en onverzekerd. Toen de politie het voertuig in beslag wil de nemen, begon de bijrijder de agenten uit te schelden. Hij kon uiteindelijk met een proces-ver baal wegens belediging weer naar huis. Vlaardingen Drie Vlaardingse automobilisten hebben een be keuring gekregen wegens rijden onder invloed. Gisteravond kreeg op het Liesveldviaduct een 24-ja- rige automobilist een rijverbod en een boete van S90 gulden, Een zelfde sanctie kreeg een 21-jarige Vlaardinger rond 1.00 uur op de Burgemeester Pruissingel. Een 44-jarige automobilist werd ten slotte om 1.20 uur uur op de Lepe- laarsingel gesnapt met een slok te veel op. Hij kreeg naast een rijver bod een boete van 700 gulden. Maassluis Een onbekende per soon heeft zijn lampenvoorraad op wel heel creatieve manier aan gevuld. De Maassluise politie con stateerde namelijk gistermiddag rond 14.00 uur dat de lampen van een verkeerslicht aan de Laan 1940-1945 waren ontvreemd. De dader had eerst het glas van het verkeerslicht ingeslagen en ver volgens de lampen er uitgedraaid. Vlaardingen By een snelheids controle op de Vlaardingse Dr. Wi- arda Beckmansingel zijn gister middag 31 automobilisten be keurd voor het overtreden van de maximumsnelheid van 50 kilome ter per uur. In totaal werden 341 voertuigen gecontroleerd, De hoogst gemeten snelheid bedroeg 79 kilometer per uur. MaassluisBrandweer, politie en gemeente Maassluis gaan betere afspraken maken over asbest branden. Het college van burge meester en wethouders heeft in gestemd met een door de brand weercommandant gemaakt stap penplan. Onduidelijkheden bij onder meer de nieuwjaarsbrand in de Zuidbuurt gaven aanleiding tot deze maatregel. Op i januari vond er in een schuur in de Zuidbuurt een brand plaats waarbij de aanwezigheid van asbest werd geconstateerd. Er is niet direct begonnen met oprui men van de gevaarlijke stof om dat bleek dat de eigenaar van het pand daarvoor niet verzekerd was. Ook met de afzetting van het gebied direct na de brand ontston den problemen. Zo zorgde een verkeersopstopping ervoor dat de chemisch adviseur van de DCMR Milieudienst Rijnmond en de ver- bindingseommandowagen zeer moeilijk de plaats konden berei ken. Al met al zijn er zaken verkeerd gegaan die met de nieuwe afspra ken voorkomen moeten worden. In het door commandant J. Claes- sen samengestelde stappenplan wordt beschreven wat de taken zijn van brandweer, medewerkers van de DCMR, politie en van de afdeling milieu van de gemeente Maassluis, Zo zorgt de brandweer voor de eerste provisorische afzet ting, terwijl het daarna aan de po litie is om de omstanders op een afstand te houden. Om er voor te zorgen dat asbest snel kan worden opgeruimd, kan de afdeling milieu van de ge meente daartoe opdracht geven. In eerste instantie hoeft er geen rekening te worden gehouden met het wel of niet verzekerd zijn van het pand. VlaardingenTijdens opgravingen aan de Dijksteeg in het centrum van Vlaar dingen is een kleine muntschat aangetroffen. Het gaat om zes munten die alle onder Philips de Schone (1482-1506) zijn geslagen. De jongste munt dateert van 1506. De waarde van de gevonden mun ten was niet verschrikkelijk hoog: drie stuivers, anderhalve groot en een Hollandse penning. Alles bij elkaar destijds ongeveer een dag loon van een ongeschoolde werk kracht. Maar als historische vondst noemt stadsarcheoloog Tim de Ridder de muntschat'heel interessant'. De munten zijn gevonden op de bouwlocatie Dijksteeg/Sclaaven- burg, pal naast het Vlaardingse stadhuis. Mede door het uitstel van een jaar voordat aannemer daar aan de slag kon, heeft het Vlaardings Archeologisch Kan toor (VLAK) ruimschoots de tijd gehad om in de bodem te wroeten. Er kwamen een heleboel spullen uit de dertiende en veertiende eeuw uit de grond. Veel houten voorwerpen en aardewerk, maar ook een bijzondere collectie leer waaronder veel schoenen. Onder leiding van stadsarcheo loog De Ridder worden in het ar cheologisch museum Hoogstad de vondsten schoongemaakt en gedetermineerd. Veel spullen gaan daarna naar specialisten om de waarde van de vondst vast te stellen. De Middeleeuwse munten zijn naar het Koninklijk Penningkabi net opgestuurd. Assistent-conser vator B. J. van der Veen opperde dat de munten uit een beursje over de grond gerold kunnen zijn en door een gat of kier ineen vloer zijn weggerold. Onbereikbaar voor de eigenaar. Daaruit leidt De Ridder twee zaken af: rond 1506 stond er al een huis aan de Dijk steeg. En dat huis zal een houten vloer hebben gehad. Natuurlijk, realiseert de stadsar cheoloog zich, kunnen er diverse alternatieve worden bedacht hoe De muntschat was destijds niet meer waard dan het dagloon van een onge schoolde werkkracht. Foto Roel Dijkstra de munten in de grond terecht zijn gekomen. Zo zouden ze bij voorbeeld begraven kunnen zijn en dus niet hoeven te wijzen op een aanwezigheid van een huis. Maar juist de geringe waarde van de munten wijst erop dat de mun ten waarschijnlijk per ongeluk zijn verloren en niet opzettelijk in de grond terecht zijn gekomen. Ook de plaats van de vondst, bin nen de huismuren, en de ligging ter hoogte van het oude vloemi- veau van een bakstenen huis, maakt aannemelijk dat de mun ten door een gat onder de vloer te recht zjjn gekomen. De munten zijn te bezichtigen in Museum Hoogstad, dat elke zater dag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur, is geopend. Tien dagen lang verte ld genwoordigt de groep jon geren uit wijk centrum De ./Jrp Erkersamen metjongeren- -f t werkster Cfn- - dyGroote Schiedam tij dens het zo merkamp in de Duitse partnerstad Esslingen. Foto Roel Dijkstra Schiedam Een groep jongeren uit wijk centrum De Erker is vanmorgen vertrok ken naar Duitsland. Samen met jongeren werkster Cindy Groote zullen zes jongens en drie meiden uit Schiedam-West tien da gen lang hun stad vertegenwoordigen tij dens het zomerkamp in het Duitse Esslin gen, een partnerstad van Schiedam, Om zich te presenteren hebben Barrv (17), Robert (19), Roberto (19), Ton (18), Eline (15) Idris (19), Nancy (16), Fabiënne (17) en Hussein (17) een video gemaakt over hun leven in Schiedam. De jongeren moesten er bij de voorbezichtiging vooral zelf erg hard om lachen. De film bevat veel muziek - van gabberhouse tot funky disco- en er werd ondertussen wat rondgereden door de stad. Degene die de camera bediende, had echter niet een erg vaste hand. Met als ge volg dat er maar één aspect van de Holland se jeneverstad duidelijk in beeld kwam: een reclame van Ketel 1. Dat alleen al lever de een hoop lol op. Aan het einde van de film is pas de groep een beetje zichtbaar. Op een sportveldje po seren de jongeren met hun scooters voor de camera. „Hé, dat is jullie hangplek," roept begeleider Cindy en moet heel erg hard la chen. De jongerenwerkster, die zelf ook in Schie dam-West is opgegroeid, heeft het heel goed naar haar zin met de jongeren. „Want deze groep is ontzettend dynamisch en functioneert nu echt als een team. Hiervoor kenden de jongens en meiden elkaar alleen maar van gezicht, maar we zijn uiteraard al een aantal weken intensief met de reis be zig.1' Naast de video is er ook een vlag gemaakt. Die wordt in het Zuid-Duitse Esslingen bij de zelfgemaakte vlaggen van de andere elf landen gevoegd, zodat er uiteindelijk één vlag ontstaat. Dat sluit aan bij het thema van het internationale jongerenkamp: 'Mijn grenzen, jouw grenzen en grenzen in Europa1. Dit thema is gekozen, omdat de grenzen -kunstmatige barrières tussen mensen - in de wereld steeds verder verva gen. Volgens Cindy wordt er dan niet alleen ge doeld op de Europese Unie en de komst van de Euro. „Kijk eens naar Schiedam-West. Zo veel verschillende mensen met hun ei genaardigheden bij elkaar, die samenle ven," licht ze toe. „Mijn groep is daar een afspiegeling van. We hebben daarom ook uitvoerig over eikaars grenzen gesproken. Dat we elkaar acceptexen en steunen als het nodig is." Kamp In Esslingen, aan de rivier de Neckar in de deelstaat Baden-Wurttemberg, wordt voor tien dagen een kamp opgeslagen waar zo'n 120 man bivakkeren. Ook de andere part nersteden van Schiedam zijn aanwezig: Vienne (Rhonevallei Frankrijk), Udine (Ita lië), Neath (Wales, Groot Briitamé), Velenje (Slovenië). Daarnaast komen er jongeren uit Zweden, Spanje, Schotland, Polen, Hon garije en Rusland naar het kamp. Elke ochtend zyn er verplichte workshops in onder meer computeren, muziek en the ater. 's Middags en 's avonds kan vrijwillig worden deelgenomen aan sportieve activi teiten als mountainblken, abseilen en meer workshops. Verder zyn er excursies naar het nabijgelegen Stuttgart, Obersteinbach en Heidelberg. „Dat wordt heel zwaar, jongens. Al die men sen bij elkaar tien dagen lang. En weten jul lie al welke workshops jullie willen doen?" vraagt Cindy. „Workshops?" zegt Eline gie chelig. Ton beslist: „Ik ga toneel doen." Maar eigenlijk gaan ze allemaal meer voor hun plezier, volgens Roberto. „We gaan vooral veel lol maken!" Ton weer, „Ik vind het ook erg interessant om te leren van ai die andere culturen. Ik wil weten hoe ande re jongeren leven." Cindy grijnzend rich ting de anderen: „Zo hoort het jongens!" SchiedamDe organisatoren van het Maasboulevardfeest kregen vorige week van de gemeente Schiedam te horen dat zij dit jaar geen subsidie krijgen. Daardoor hebben zij op dit moment nog een tekort van tienduizend gulden. Hoewel de organisatoren nog in onderhandeling zijn met het stad huis over een financiële bijdrage, wachten de buurtbewoners deze besprekingen niet meer af. Zij zijn zelf met acties begonnen om het geld bij elkaar te krijgen. Zo gaan veel bewoners deze week met een collectebus langs de deur. En degenen die de activitei ten op het feest begeleiden, heb ben hun onkostenvergoeding op gegeven. Het Maasboulevardfeest beleeft komend weekeinde alweer zijn tiende editie. Drie dagen lang feest in Schiedam. Waar de afge- lopen jaren de gemeente een deel van de financiering voor zijn re kening nam, gebeurt dat dit jaar niet. Sylvia Kooiman woont in de Gorzen en doet al sinds het eerste Maasboulevardfeest mee aan het kindertheater. Zij windt zich vooral op over de late reactie van de gemeente. „De subsidie is al op 8 mei aangevraagd, maar we kre gen pas verleden week te horen dat we het geld niet zouden krij gen. Dat had wel wat eerder ge kund. Dan hadden we via sponso ren en dergelijke dat geld nog bij elkaar kunnen krijgen. Daar is het nu te laat voor," vertelt ze kwaad. „Ik vind het diep en diep triest dat de gemeente dit besluit genomen heeft. Zij begrijpen niet dat dit feest heel belangrijk is voor ons. Wij steken er zoveel werk in om er een leuk weekeinde van te maken en dan gebeurt er zoiets. Het is echt belachelijk, we krijgen totaal geen waardering van de gemeen te." Kooiman is erg blij met de initia tieven van de andere buurtbewo ners en is zelf ook iets van plan. Zij gaat folders maken en ver spreiden waarop mensen wordt gevraagd om één gulden over te maken op de rekening van orga nisator Stichting VAGE om het fi nanciële gat te dichten. Ondanks alle financiële proble men zal 't Maasboulevardfeest ko mend weekeinde gewoon door gaan. Het evenement wordt vrij dagavond om 19.30 uur feestelijk geopend met een Countiy Dance Avond. Behalve optredens van country-artiesten zijn er wild west-spelen zoals een rodeostier en schietsalon. Ook op zaterdag is er vanaf 11.00 uur van alles te be leven. Zo is er een feestmarkt, survival-circuit, kinderdorp, po- nyrijden en kindertheater, 's Mid dags is ook de Veronica FM Sum mer Party met verschillende be kende artiesten van de partij. Op het popfestival treden vanaf 16.00 uur bands op als De Dopegezinde Gemeente, Fluff, The Full Moon Band, The Urn en The Cords. Zondag verschijnen veertig teams voor het miniveid-voetbal- toemooi. Verder is er die dag het single 501 darts toernooi, de halve wheelermarathon en het Holland se Hits Festival met onder andere optredens van Bonnie St. Claire en De Sjonnies. Uiteraard ontbre ken ook die dag de andere activi teiten niet. De eerder aangekon digde mini-playback soundmix show gaat in verband met het overlijden van mede-initiatiefne mer Joop Keemink niet door. Vlaardingen—De gemeenteraad^ van Vlaardingen stemt van avond in met de verkoop van een stuk grond op Hoogstad, ten gunste van Auto Stelco BV, De VW~ en Audidealer, nu nog ge vestigd in de Westwijk, is de vijf de (en laatste) autodealer die een chique showroom betrekt op het bedrijventerrein, dat oor spronkelijk was ontwikkeld als 'hi-tech industriepark'. In plaats daarvan is nu min of meer per toeval een heuse autostrada ontstaan. Ambtenaar C. Schrieks van de gemeente Vlaardingen had de ontwikkelingen niet kunnen voorzien toen hij in de begin ja ren '90 werd aangesteld als pro jectleider en accountmanager van Hoogstad. „Aanvankelijk hadden we gedacht aan kanto- - ren en bedrijven," beaamt hij. „Nadat de gemeente in 1990 de grond hal aangekocht, en we de jaren erna plannen hadden ont wikkeld, zijn we in 1994 gestart met het benaderen van geïnte resseerden." Representatief Al in een vroeg stadium, in 1992, toonden echter autobedrijven interesse, vervolgt Schrieks. „Zoals de Mazda-dealer. Die zat weggestopt in de Vettenoordse- polder. De importeur wilde een representatievere locatie. De vraag die we ons stelden was of we voor hem een uitzondering moesten maken. Het leek ons toen beter autoshowrooms toe te staan in het bestemmingsplan. De bedrijven die het meest con creet waren met hun eisen, heb ben we geprobeerd op een rij te krijgen." Dat was niet gepland, 2egt Schrieks. „Maar bij het opzetten van de eerste plannen kwamen signalen dat de kantorenmarkt wat instortte. Wel konden we zien aankomen dat er een rede lijke concentratie,zou komen van autodealers. We hebben uit voerig gesprekken gevoerd, om dat daar toch aardige steden bouwkundige eisen aan verbon den zijn." De ambtenaar is tevreden met het resultaat „Het is gelukt om. het geheel een representatieve uitstraling te geven. Dat was wel een eis bij de vestiging van de autozaken; het moesten geen doorsnee-panden worden." Combinatie Ook over de combinatie met de andere op Hoogstad gevestigde ondernemingen is Schrieks te spreken. „De functie woonbou levard en autostrada werkt goed. Het isprettig dat dit soort bedrij ven een plekje, in, Vlaardingen heeft weten te vinden. Mensen kunnen nu gewoon in Vlaardin gen blijven voor hun aankopen. Als ze voor een auto naar Schie dam zouden moeten, is er een kans dat ze daar meteen blijven voor hun andere inkopen." Zie ook pagina 15: 'Schoenen winkels kruipen toch ook altijd bij elkaar1 Schiedam Bewoners Vereni ging Schiedam Centrum (BVSC) is verontrust over de komst van een casino aan het Broersveld. Op 23 juli moet casino De Joker de deuren openen, zo meldt een bordje op de deur waarachterop het moment druk wordt ver bouwd. Voor de BVSC is de komst van het casino onver wacht. „Wij zijn compleet ver rast en diep teleurgesteld," zegt wijkcoördinator D, Zonneveld. „We zitten hier niet te wachten op een casino." De eigenaar van de toekomstige gokhal heeft een paar weken ge leden geïnfomeerd bij de ge-v meente naar de vergunning die nodig is voor het runnen van een casino. Daarbij is hem duidelijk gemaakt dat dit op het moment in Schiedam niet mogelijk is. In de algemene plaatselijke veror dening (apv) is opgenomen dat in de Brandersstad slechts één gokautomatenhal wordt toege staan. En die vergunning is al ja ren in het bezit van Fair Play Center in de Hoogstraat' Het heeft de eigenaar blijkbaar niet van zijn plannen kunnen af houden, want hierna zijn de ver bouwingswerkzaamheden aan het Broersveld van start gegaan. Verrast Brigadier H. Bril van de afdeling bijzondere wetten van de Schie damse politie is net zo verrast door plannen voor het casino aan'het Broersveld'als de bewo nersvereniging. „Wij hebben al een paar keer geprobeerd con tact op te nemen met de eige naar," zegt Bril „Want die me neer is wel een beetje voorbarig met zijn casinoplannen." Als het casino de.deuren opent op 23 juli zal de politie waar schijnlijk als eerste naar binnen gaan. De eigenaar kan dan in elk geval op een proces-verbaal re kenen omdat hij handelt in strijd met de apv. „Hij kan dan waarschijnlijk ook meteen de tent weer sluiten," zegt Brit pm nu een proefabonnemeïf \DasÖjIad^Bi orT L Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnoment Naam:. 1 .rw -C,; Adresfe.^J.u-frijc. L'.iiNnv. Postcode:.,...,., Plaats: i 'Telefoon;... r. 's Stuur deze bon' iri'eeri envelop Rotterdams Dagblad, Antwoordnummer XS79, 3OOO VÉL Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1