14 Rotterdam 'Inkrimpen sociale dienst onzalig plan' I Levensecht oefenen in revalidatietuin Zuiderziekenhuis Zorgketen vermindert wachttijden en kosten gezondheidszorg Vliegende herten, niet aan de jagers ontkomen Akkoord 'vliegveldbomen' '•^èrdyfërién^. - Vakbonden verwerpen bezuiniging; werkdruk en ziekteverzuim al te hoog Schiehoven/Wilgenplas en Sint Franciscus tekenen psamenwerkingsverband ap V Stankklachten Stena nog niet 'Veiligheidsgolf net als bij opzoomeren in Rotterdam' Verkeer vast Auto op lijn 7 Rotterdams Dagblad Woensdag 15 juli 1998 Hij droomde er al van toen hij zes jaar jong was: een fietstocht rond de wereld. Rotterdammer Marco Mout was als kind al gek van fietsen en is dat altijd gebleven. Halverwege het jaar 1997 vertrok hij om zijn droom waar te maken. In het Rotterdams Dagblad doet hij daarvan verslag. Vandaag aflevering 19/29. Bill en Louise zagen mij op mijn stoffige fiets omhoog ploeteren. „Waar gaat deze weg heen?" vroeg ik de vriendelijke farmers. „In ieder geval over ons land naar de bergen, maar waarom stop je niet even om hier te eten? Na ons huis is er niks meer, alleen bush en bergen." Het leek me een zeer goed aan bod, ik moest hoe dan ook ergens stoppen om de bagage van de fiets in de rugzak te pakken. Dan wilde ik zes dagen een kaart en kom pastrekking door de Ranges ma ken. Om half twaalf's avonds zaten we nog aan de keukentafel en had Louise de lekkerste dingen op ta fel gezet. Bill had een voorstel: laat je fiets hier en ga mee herten jagen in de bush. Sorry, vegetari sche dierenliefhebbers, maar dit sprak me wel aan, Om 4.00 uur vertrokken we, Bill, twee anderen en ik. De krakende terreinwagen bracht ons naar zes honderd meter hoogte. Met gewe ren, bepakking en kaart klommen we naar de eerste top. Vandaar af was het nog zo'n zes kilometer Downhill door vette bush naar waar de herten zouden kunnen zitten. Na possum- en zwijnenjacht was dit nieuw voor mij. Herten zijn ooit in Nieuw Zeeland geïntrodu ceerd en brachten de natuurlijke balans veel schade toe. Alleen door bejaging kan verdere ecolo gische schade beperkt blijven. Klinkt zoiets in Nederland als een enorm pro-jachtpraatje, hier in Nieuw Zeeland gelden andere re gels. Volgens Bill hadden we geluk. In het groene woud was het windstil en het regende zachtjes, 'Beng!' Rob, een van de jagers, had beet na ruim twee uur totaal verkleumd onder een zeiltje te hebben gelegen. Nog dampend lag het reusachtige hert tegen een boom, het schot had onmiddellijk doel getroffen. In de bek zaten nog wat bladeren die het dier net van de boom had gestript. Na een lange dag hadden we vijf herten geschoten. Hun lo caties werden op gedetailleerde kaarten ingetekend want het was uitgesloten dat we de ruim 180 ki lo zware dieren op onze rug door de bush konden slepen. Toen begon het zware werk. Met banden werden de dieren vastge maakt aan een haak. De radio werd ingeschakeld en de eerste posities werden doorgegeven. Om 15.30 uur verscheen, hoog boven ons eerste dode hert, de helicop ter. Frank praatte de piloot naar een positie recht boven ons. Via de ra dio hoorde ik de vlieger vloeken dat hij alleen maar 'bloody bush' zag. Maar even later zakte door een opening in het bladerdak toch de haak van een lange staalkabel. Alles ging zeer secuur in zijn werk. Het hert hing, met geknakte nek, in de banden. Het gevaarlijkste kwam nu. De heli. moest het dode dier omhoog hijsen, zonder dat het zou gaan slingeren en vast zou raken in de boomtakken. Zou dat gebeuren, dan zou de heli te plet ter kunnen slaan. We stonden rond het dier en met leidraden manoevreerden we het door de opening omhoog. Zo snel Frank de piloot het 'all clear' had gegeven, verdween de chopper over de berg. Wij gingen inmiddels naar het volgende dier. Na twintig minu ten was de heli ook daar. We had den een klein vuurtje met veel natte bladeren, dus de piloot kon zich even richten op de rook voor hij het met de rotorbladen weg blies. Net voor donker was het laatste hert weg. Wij bouwden een bivak en roosterden onze sausages. De heli had de herten naar een boer gebracht die ze in zijn koelcel be waarde. De dieren moeten eerst nog cp allerlei besmettelijke ziek ten gecontroleerd worden. Een groot respect heb ik gekregen voor de helicopterpiloten die dit extreem gevaarlijke werk doen. Ik ben dan ook nog steeds ont daan van het nieuws dat vorige week de heli is neergestort in de range. De piloten zijn beiden zwaarge wond en het heeft uren geduurd voordat reddingsteams het werk konden bereiken. Ik las het in de krant. RotterdamMet een ruime meer derheid heeft de deelraad van Hü- legersberg-Schiebroek gisteren ingestemd met het convenant over de 'vliegveldbomen'. Tussen de Coolsingel en de deelgemeente worden nu afspraken gemaakt over de aanpak van 3500 te hoge bomen rond Rotterdam Airport. Op basis van de veiligheidseisen in het Verdrag van Chicago wordt de komende jaren bekeken of de bomen, die het vliegverkeer hin- - Rotterdam^^De DCÏÏR MiA *- lieudienst Rijnmond heeft in dé maand- juni- 669Machten o\^rVStankj;b^engekregen. f Dat zijh;erhynahoridejd min- rig jaarfin de'eerétëhélït van <üt jahH^ rérrm!totaal-tolÖN stankklachtéri birmengeko-,. men; iri 1997 kreeg "de DCMR in de eerste,zes maanden 4237 stankklachtéri/ In* juin kwamen'er'nog steeds veelklachten binnen over stank van uitlaatgassen van de snelle veerboot Stena Discove ry. Op l9 mei heeft Stena aan vullende maatregelen geno men tegen de voortdurende stankverspreiding van de Ste pna Discovery. De ontgeurings- installatie op twee van de vier uitlaatpijpen van dé veerboten is echter nog niet volledig ge automatiseerd' en by grote windsnelheden kan het nood zakelijk zijn om de twee grote turbines te gebruiken die nog niet van een ontgeuringsin- stalMtezdjn voorzien. deren, gekapt dan wel gesnoeid moeten worden. Ter compensatie van de gekapte bomen wordt in overleg met bewoners en milieu organisaties een herinrichtings plan opgesteld. Momenteel wordt druk onderhan deld over de vraag wie de kosten voor de herinrichting zal betalen. De gemeente Rotterdam neemt in ieder geval de kosten voor de planvorming op zich. De deelgemeente wil graag dat de Coolsingel ook het grootste deel van de kosten voor het kappen en de herinrichting financiert. Maar de gemeente wil daarover nog geen toezeggingen doen. Door Peter de Lange Rotterdam De vakbonden AbvaKabo en CFO verzetten zich tegen het voornemen om het personeelsbestand van de dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SoZaWe) met 320 men sen uit te dunnen. De bonden bestempelen deze door burge meester en wethouders voorgestelde bezuinigingsmaatregel als 'onzalig' en 'zeer verontrustend'. De bonden slaagden er gister avond in een spoedoverleg met de wethouders S. van der Tak (socia le zaken) en S. Korthuis (financi en) niet in, het gemeentebestuur op andere gedachten te brengen. Wel werd overeengekomen dat SoZaWe-directeur M. Masthoff eind augustus aan de bonden zal uitleggen op welke gronden hij een personeelsreductie van ruim 300 medewerkers baseert. De bonden vinden dit aantal voor lopig zeer willekeurig. Zij bekla gen zich er verder over dat zij op geen enkele manier vooraf zijn betrokken bij de plannen om de sociale dienst af te slanken. „We hebben het voornemen in de krant moeten lezen. Dat is geen procedure die de schoonheids prijs verdient," aldus CFO-be- stuurder M. van der Ror. De AbvaKabo noemt Masthoffs plan 'volstrekt idioot'. Juist de so ciale dienst kan een inkrimping niet hebben, meent de ambtena renbond. Als het gemeentebe stuur wil dat de Rotterdamse soci ale dienst zijn werk goed doet, dan moet de gemeente daar ook wat voor over hebben, stelt de Ab vaKabo. Onzekerheid Het personeel van de sociale dienst, reeds vorige week op de hoogte gesteld van de plannen, reageert verschillend. Sommigen zijn geschokt, anderen gelaten. Weer anderen zijn opgelucht dat er geen ontslagen vallen. Ook heerst er onzekerheid, omdat pas over enkele maanden duidelijk zal zijn welke functies niet langer zullen worden vervuld. De werkdruk bij de sociale dienst is hoog, het ziekteverzuim is er het hoogste van alle gemeentelij ke diensten. Op het hoofdkantoor ligt het op tien procent, op de kan toren in de wijken op twaalf pro cent en in sommige districten zelfs nog hoger. Desondanks kunnen er volgens de directie ruim driehonderd van de meer dan vijftienhonderd full time arbeidsplaatsen verdwijnen. „SoZaWe heeft qua personeelsbe zetting vooral de laatste twee ja ren te ruim in zyn jasje gezeten," aldus de woordvoerder van de di rectie. Voor het opvullen van leemtes in de bezetting en het uitvoeren van extra taken was de sociale dienst gewend grote aantallen uitzend krachten in te huren. Dat is met ingang van deze week niet meer toegestaan. Al het werk moet wor den gedaan door het eigen perso neel. Volgens de directie hoeft dat geen problemen op te leveren. „Het cliëntenbestand daalt met circa duizend per jaar, er komt een nieuw computersysteem dat efficiënter werken mogelijk maakt en we verwachten dat de vorig jaar explosief gestegen vraag naar bijzondere bijstand weer gaat afnemen. De piek is er af," aldus de SoZaWe-woordvoer- der. 'Noodzakelijk' J. M. de Jonge, onlangs vertrok ken als interim-directeur bij So ZaWe, is niet verrast door de voor genomen personeelsverminde ring. „Het is voor mij geen echt nieuws, en ik denk ook voor de medewerkers niet. Iedereen weet dat er dingen schorten. Bij de so ciale dienst werken meer mensen dan met een efficiente werkwijze nodig is," aldus De Jonge. Onder De Jonges bewind liepen de tekorten bij SoZaWe op tot 28 miljoen gulden. Maar De Jonge beschouwt de door zijn opvolger aangekondigde maatregel niet als een c -ectie achteraf op zijn be leid zie dit niet als een botte bezuinigingsmaatregel. Als ik nog een tijdje was gebleven, had ik een soortgelijke ingreep moe ten plegen. Daar waren geen an dere getallen uitgekomen,'zegt hy. Voor De Jonge is de afslankopera- tie slechts een getalsmatige verta ling van het rapport van prof. A. van der Zwan, die dit voorjaar in opdracht van het gemeentebe stuur de sociale dienst doorlichtte en zich kritisch uitliet over de doelmatigheid van de werkwijze bij SoZaWe. Divosa, de organisatie waarin de directeuren van sociale diensten in Nederland samenwerken, wil niet ingaan op de vraag of een per soneelsreductie de meest voor de hand liggende ingreep is bij een ondoelmatig werkende sociale dienst. „Dit is een typisch Rotter damse aangelegenheid en zeker geen landelijke trend. We geven er liever geen commentaar op." In Vakblad, het maandblad van SoZaWe, wordt gesteld dat de so ciale dienst vooral rust nodig heeft. De politiek heeft de dienst de laatste jaren met een groot aan tal taken overladen, en telkens weer andere prioriteiten gesteld. De ene keer kreeg fraudebestrij ding voorrang, de volgende keer armoedebestrijding. De sfeer die daardoor ontstond was er een van alle hens aan dek. De gewenste rust kan volgens het blad wellicht het best worden bereikt door be paalde taken van de sociale dienst af te stoten en te privatiseren. Hoe het met behulp van een rotator loopt op een grindpad in plaats van op een gladde vloer, kunnen patiënten ervaren in de nieuwe revalidatietuin. Foto Nieisvan der Hoeven/ Rotterdams Dagblad Rotterdam Een pad met straat tegels, grind en schelpjes, een hel ling. een stoeprand. Allemaal za ken die je op straat tegenkomt, maar niet in de gladde zaal van de revalidatieafdelmg van een zie kenhuis. Een grote wens van de fysiothera peuten in het Zuiderziekenhuis was de aanleg van een revalidatie tuin waar patiënten 'levensecht' kunnen oefenen voordat ze weer met stok, rolator, prothese of rol stoel de straat op gaan. De Hoeksche Waardse Stepvrien- den 't Jeugdsentiment wisten vo rig jaar zoveel geld bij elkaar te steppen dat de oefenplek kon worden aangelegd in een beschut hoekje nabij de ingang aan de Dordtsestraatweg. Gisteren werd de tuin officieel overgedragen aan R. Ramaker, voorzitter van de Raad van Bestuur. In de tuin is ook een met aarde ge vulde bak op poten te vinden, zo dat mensen in een rolstoel kun nen ervaren dat ze in hun situatie ook kunnen tuinieren. De patiën ten met ergotherapie kunnen hier Van de 20.000 gulden die de onge veer honderd deelnemers vorig jaar opbrachten, zijn verder spe len voor de patiënten aangeschaft en speciale instructiepoppen voor de kinderafdeling. De volgende tocht van 't Jeugdsentiment staat op de agenda voor 5 september. De opbrengst van deze rit gaat naar een ballenbak in de wacht ruimte van de polikliniek voor de kinderen die met hun ouders het ziekenhuis bezoeken. Door Canis Zijlmans Rotterdam In het Sint Francis- cus Gasthuis (SFG) is gistermid dag een overeenkomst tussen het ziekenhuis en het zorg- en ver pleeghuis Schiehoven/Wilgenplas van de verpleeghuiscluster Stich ting De Stromen getekend, die moet zorgen voor kortere wacht tijden voor ziekenhuisopname en lagere kosten voor de gezond heidszorg. ..Met het tekenen van de overeen komst voor deze zorgketen, willen we vooral een situatie openbaar maken, die al enige tijd bestond," legt SFG-directeur dr. A. G. Rijn- Ijes uit. Al enige tijd ondergaat een geselecteerde groep zieken huispatiënten het laatste deel van de behandeling in het Schie- broekse verpleeghuis. Gevolg: de behandelcapaciteit in het zieken huis neemt toe, bedden komen eerder vrij en de totale opname duur wordt bekort. Voorpatiënten met een heupprothese daalde de in het ziekenhuis doorgebrachte tijd zelfs van 24 naar 9 dagen. Op verschillende afdelingen in het SFG kampt men met ellenlan ge wachtlijsten. „Nu," stelt Rijn- tjes vast, „gelden voor orthopedie en oogheelkunde wachttijden van drie maanden. Voor neurologie is dat twee maanden. Een wachttijd van enkele weken voor niet acute gevallen noem ik nog acceptabel. In het belang van de patiënt moet er wat veranderen." Jaarlijks wen den zich 280.000 patiën ten voor poli klinische be handeling tol het SFG en in de 600 zieken huisbedden worden ieder jaar 17.500 mensen voor kortere of langere tyd opgenomen. Zo'n 250 orthopedie-, long-, hart en urolo- giepatinten worden na verwijzing door de ziekenhuisarts nu gedeel telijk behandeld m het verpleeg huis. Al zeven dagen na de opera tie in het SFG beginnen patiënten met een heupprothese in Schieho ven/Wllgenplas met de revalida tie. „De dan nog nodige verpleegkun dige zorgbestaat uit werkzaamhe den," zegt dr. T. Keuzenkamp, di recteur van Schiehoven/Wilgen- plas, „waarvoor verpleeghuizen beter zijn toegerust dan zieken huizen. Ik denk dan aan het bie den van hulp bij specifieke revali datie en algemene dagelijkse le vensverrichtingen en psycho-so- dale begeleiding. Door de samen werking tussen beide zorginstel lingen is de kwaliteit van de zorg en dienstverlening beter af te stemmen op de behoefte van de patiënt. In het verpleeghuis krij ger. de patiënten meer privacy en aandacht. Bovendien is het er niet zo hectisch als in het ziekenhuis." Eerder moesten patiënten soms maanden nutteloos wachten in het ziekenhuis tot er in een ver pleeghuis plaats was. „Dit leidde vaak tot verstijving en een verde re achteruitgang van de conditie van de patiënt," zegt SFG-direc teur Rijntjes. Nu kan een geselec teerde groep patiënten zeven da gen na de operatie direct uitzie ken in het verpleeghuis. In Schie hoven/Wilgenplas houdt men twintig van de 212 verpleeg huisbedden hiervoor gere serveerd. Als de 'leegloop' vanuit het ver pleeghuis stagneert blij ven de patiën ten weer langer in het ziekenhuis. Directeur Keuzenkamp van Schiehoven/Wilgenplas erkent, dat door de zorgketen de toch al niet geringe wachttijden voor op name in 'zijn' verpleeghuis nog langer zullen worden. „Voor de in dividuele patiënt, die hier op een plek wacht, is dat natuurlijk zo," stelt hij vast.Anderzijds biedt de samenwerking zo'n stuk zorgver- betering, dat veel meer mensen geholpen zijn. Door je te richten op een snel ontslag uit het ver pleeghuis door al in een vroeg sta dium met streefdata te werken is het mogelijk ook de opnameduur in het verpleeghuis te bekorten. Hierdoor komen uiteindelijk meer mensen in aanmerking voor revalidatie. Op het gebied van medicijnver strekking, laboratoriumwerk en ro"ntgenfotografie werkt het SFG al langer samen met een zestal verpleeghuizen van De Stromen, Sinds het project twee jaar gele den startte is de gemiddelde op nameduur in het SFG voor men sen met een heupprothese afge nomen met 60 procent. Na negen dagen ziekenhuis is nog slechts twee weken verblijf in Schieho ven/Wilgenplas nodig, voordat men naar huis of een zorg- of ver pleegtehuis van eigen keuze gaat. Transmuraal De behandelend ziekenhuisarts blijft zich met de behandeling en begeleiding van de patient bezig houden en stelt met de verpleeg huisarts een behandelschema op. Het heen en weer bellen en schrij ven van briefjes tussen verschil lende artsen bij overplaatsing van ziekenhuis naar verpleeghuis hoort met de komst van het 'trans mural' zorgpakket tot het verle den. Het informatiepakket met patiëntgegevens is voor fysiothe rapeuten, verplegers en artsen overal in te zien. Verplegend per soneel van Schiehoven/Wilgen plas is bijgeschoold in het SFG om de nodige verpleeghandelin- gen te kunnen verrichten en daar is bovendien 24 uur per dag een 'help-desk' bereikbaar. Om de zorgketen van de grond te krijgen moesten schotten in de gezondheidszorg op het gebied van indicatiestelling en financie ring worden geslecht De zieken huisarts kan nu doorverwijzen naar het verpleeghuis, waarna de afdeling Sociaal Medische Zorg van de Gemeentelijke Gezond heidsdienst (GGD) de indicatie stelling achteraf toetst. Het tijde lijk verblijf in het verpleeghuis vergoedt de ziektekostenverzeke raar. Door Kor Kegel RotterdamIn navolging van het opzoomeren moet er door heel Rotterdam heen één grote veilig heidsbeweging komen, waarbij de gemeente, de politie, wijkbewo ners en andere instellingen inten sief samenwerken. Dat is de hoofddoelstelling van CDA-wet- houder Van der Tak, die gister avond kennismaakte met de be- wonersgroep Bever. Bever is een afkorting van Beter Veilig Rotterdam. De werkgroep bestaat uit een dozijn Rotterdam mers, die betrokken raakten bij de debatten met het gemeentebe stuur over de toekomstvisie Koers 2005. Van der Tak had de hele avond met de bewoners willen doorpraten, maar een spoedover leg met de vakbonden over het schrappen van banen bij de dienst Sociale Zaken en Werkgelegen heid maakte dat de wethouder slechts een half uurtje de tyd had. Maar in die korte tijdsspanne wil de Van der Tak er geen misver stand over laten bestaan dat hij Bever keihard nodig heeft. De ad viezen van de bewonersgroep zijn al leidraad geweest in het college programma, betoogde hij. Het gaat hierbij onder meer om fijnmazige politiezorg, 'ander blauw' op straat, justitie in de buurt, goed ingerichte openbare ruimte, voldoende opvang voor verslaafden in alle wyken, conti nue bewaking bij het openbaar vervoer en preventief jeugdbe leid. Van der Tak zei dat de Rot terdammers momenteel het rap portcijfer 5,9 geven aan veilig heid, maar dat het in 2002 opge trokken zou moeten zijn naar een dikke 7. Hij wil dat met de wijkorganisa- ties bereiken. Het wijk- en buurt beheer heeft door het opzoomeren een belangrijke impuls gekregen, die elders in Nederland ongeëve naard is. en Van der Tak ambieert een dergelijke „golf die over de stad heen spoelt" voor het streven naar veiligheid. Daarom hecht hij grote waarde aan een initiatief als Bever, zei hij. Maar de werkgroep liet zich door die vleiende woorden niet in pakken. Voorzitter W. Sprangers vindt dat er intensiever moet wor den gesproken over een andere werkwijze van de politie, zodat de wijken op maat worden bediend en de belangrijkste irritaties van de bewoners worden weggeno men. Ook wil Bever inspraak bij de se lectie van drie wijken, waar justi tie een buurtpost wil openen. Van der Tak noemde dat overleg van zelfsprekend, Hij toonde zich be reid de komende periode over alle vorderingen en 'meetpunten' nauw met Bever van gedachten te wisselen. Veiligheidsaviseur T. Peters en projectleider integrale veiligheid A. van der Krogt zullen hierbij assisteren. Maar Bever kan wel versterking gebruiken, aldus voorzitter Sprangers. Na een enthousiast be gin in 1 996 is er natuurlijk verloop geweest, enkele vacatures zijn weer vervuld, voornamelijk door mensen die via het opzoomeren actief zijn geworden. En nu zou Bever graag met meer Rotter dammers in contact komen. „Maar we zijn geen actiegroep," zegt hij. „We kiezen niet voor het actiemodel, maar voor een actief model." De leden zijn afkomstig uit verschillende wijken, waarvan sommige betrekkelijk veilig zijn. Maar omdat de onveiligheid een stedelijk probleem is, denken ze toch mee. Een woordvoerster: „Ik heb kin deren en die wil ik goed opvoe den. Maar de overheid laat steeds meer toe. Je brommer opvoeren, zonder licht rijden, door rood - het mag allemaal, je wordt er met voor bekeurd. Wat moet ik dan te gen mijn kinderen zeggen? We zitten op een glijdende schaal." Rotterdam In Rotterdam-Zuid heeft het verkeer vanochtend en kele uren last gehad van forse op stoppingen. Vooral op de toevoer wegen naar de Maastunnel moes ten automobilisten geduld heb ben. De vertragingen werden ver oorzaakt door werkzaamheden aan het Rochussenplein, aan de noordkant van de tunnel. Daar door stokte de verkeersafvoer uit de tunnel. Rotterdam Op de West-Kruiska de is vanochtend even na acht uur een auto op een tram van fijn 7 ge botst. Het tramverkeer in de rich ting van Spangen stond daardoor een half uur stil. Op een gegeven moment stonden er acht trams achter elkaar te wachten op de West-Kruiskade.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2