Veel meer woninginbraken in Schiedam Takje kans' moet afglijden yan jongeren voorkomen Sloopkogel veegt sporen stadsindustrie uit Rotterdams Dagblad Toth plaatst nieuwe huurders in gestoffeerde studio's De Veerman \VE 1 Stijging sterk boven regionaal gemiddelde In woning overvallen Vingertoppen kwijtgeraakt Voet van rempedaal Man bekent autokraken Schiedamse les in tolerantie en fair piay landelijk ingevoerd Zeer jonge overlast gevers in Maassluis Minder overlast in Hoek van Holland Zorgelijke ontwikkelingen in Vlaardingen NÏêüwe Passage 70 winlïëïs onder èëiTïïaV'^Grote parkeergarage KöWwJr^Wn m de WeimePassagel^W^Mr3 Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 22 juli 1998 Door Marc Floor Schiedam Het aantal wo ninginbraken in Schiedam is in 1997 twee keer zo snel toe genomen als gemiddeld in de hele politieregio Rotterdam- Rijnmond, Vertoont het re cent gepresenteerde korps- jaarverslag van de regio in 1997 een stijging in het aan tal aangiften van 17 procent, voor het district Schiedam bedroeg dat maar liefst 33 procent. Schiedam is naast het district Rotterdam-Centrum het enige dat een bovengemiddelde toename kent. Volgens hoofd van de Schiedamse recherche T. Slingerland is de stij ging des te opmerkelijker omdat voorheen het aantal woninginbra ken in Schiedam altijd onder het regionaal gemiddelde zat. In de maanden oktober en november van vorig jaar heeft zich echter een grote omslag voorgedaan. „We merkten in die maanden dat het echt fout ging in Schiedam," vertelt Slingerland. ..Onze men sen gaven al voor het verwerken in statistieken aan dat ze een schrikbarende toename van het aantal woninginbraken zagen." De omslag is helemaal opvallend wanneer in acht wordt genomen dat de stijging van 33 procent in Schiedam het gemiddelde is van een jaar waarin alleen de periode na oktober boven het regionaal gemiddelde uitkwam. Aangezien de periode daarvoor er nog onder zat, kan worden geconcludeerd dat de stijging na oktober veel ho ger is geweest dan 33 procent. Slingerland en zijn recherche team zijn zeer verontrust over de toename van woninginbraken. „Want dat is toch de meest ingrij pende vorm van criminaliteit die je kan overkomen." vindt het hoofd van de recherche. ..De ma teriële buit staat nooit in verhou ding tot de immateriële schade Schiedam Een bewoner van de Van denTempelstraat in de Schie damse wijk Nieuwland is gisteren omstreeks 15.30 uur overvallen door twee gewapende mannen. De daders maakten enkele siera den buit en gingen er vandoor in een auto. Roe het duo de woning binnendrong, is niet bekend. Dit moet uit verhoren van de bewoner en enkele omstanders nog blij ken. Hoek van Holland Een 43-jarige man uit Hellevoetsluis is gister middag bij een verkeersongeval in Hoek van Holland twee vinger toppen van zijn rechterhand kwijtgeraakt. Tijdens het takelen van een jol op een betonnings- vaartuig in Berghaven, schoot de jol uit de takels en kwam op de hand van de Hellevoeter terecht. Het slachtoffer werd, inclusief vingertoppen, per ambulance naar het Dijkzigt Ziekenhuis ge bracht, De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Hoek van Holland Een 41-jarige bestuurder remde gistermiddag af voor een overstekende fietser op de Dirk van de Burgweg in Hoek van Holland. Een achterop komende bestuurder uit Maas sluis deed hetzelfde, maar zyn voet schoot van het rempedaal zo dat een botsing onvermijdelijk was. Een 24-jarige passagier van de Maasluizer kwam met haar hoofd tegen de voorruit en moest naar het Holy Ziekenhuis in Vlaardingen. Vlaardingen Een 40-jarige man, zonder vaste verblijfplaats, heeft drie autokraken bekend. Hij pleegde op zaterdag 18 juli auto diefstallen in de Torenvalklaan, de Van Hogendorplaan en de Ha venstraat in Vlaardingen. die wordt aangericht. Want bij een woninginbraak wordt de woon- en leefruimte van mensen aangetast. En in het persoonlijk leven grijpt dat heel diep in." Over de oorzaak van de stijging kan slechts worden gespeculeerd. Want volgens Slingerland is het bepaald geen gebied wat door de recherche is genegeerd. „We heb ben al jaren een preventiebus door de stad rijden waarin voor lichting wordt gegeven," illu streert hij. „Evenals een mede werker die waardevolle spullen van een merkteken voorziet. Dat in combinatie met de voorheen goede cijfers over woninginbra ken gaf ook aan dat we op de goe de lijn zaten." Om verbetering in de situatie te brengen is meteen na de constate ring van de stijging een Woning Inbraak Project ingesteld. Dat is een team dat zich fulltime met de bestrijding en het oplossen van woninginbraken bezighoudt. „Zo krijgt op dit moment bijvoorbeeld elke woning waar is ingebroken een onderzoek van de recherche ter plaatse," licht Slingerland toe. „Dat betekent een intensief buurtonderzoek, een technisch onderzoek naar bijvoorbeeld vin gerafdrukken cn een minutieuze opname van de aangifte. Daarvan hebben we inmiddels wat resulta ten geboekt." Zo is vast komen te staan dat de huidige inbrekers vaak van bui ten de stad komen. Van de negen verdachten die in mei en juni in verband met woninginbraken zijn ingerekend kwam er geen één uit Schiedam. ,.Je praat niet meer over dé criminelen van Schie dam." verklaart het hoofd van de recherche. „Die had je vroeger al lemaal gewoon in je boekje staan. Nu is er een omsiag naar mobiele inbrekers. Die nemen een afrit van de snelweg, slaan hun slag en verdwijnen weer." Maar wat nu de speciale aantrek kingskracht van Schiedam op in brekers is. daar heeft Slingerland ook nog niet de vinger op kunnen leggen. Hij vraagt het wel bij ver horen aan gepakte inbrekers, maar die zijn überhaupt een stuk zwijgzamer dan vroeger, toen ie mand nog wel eens 'schoon schip' wilde maken. Met de buit heeft het in elk geval niets te maken, want Schiedam staat niet bekend om zijn rijkdom. „Als je ook kijkt naar de gemid delde omvang van de buit bij in braken in Schiedamse woningen, is het echt toeval als het een keer goed prijs is," zegt Slingerland. „Hier is een paar honderd gulden al oen aardige vangst." De Schiedamse recherche kan in middels wei bogen op een oplos singspercentage van woningin braken dat boven het landelijk ge middelde van 10 procent ligt. Lag dat in 1997 nog onder de 10 pro cent, tot nu toe zijn in 1998 al twee keer zoveel zaken opgelost als vo rig jaar. Het streven is om dat per centage in 1999 te hebben opge trokken tot 14 procent. „En dat gaan we echt niet zeggen als we dat niet kunnen halen," aldus Slingerland. Door Sentina van der Meer Waterweg Steeds meer jonge ren uit Vlaardingen. Maassluis en Hoek van Holland maken zich schuldig aan criminaliteit en ver oorzaken overlast. Dat zeggen po litiefunctionarissen van het dis trict Waterweg (Vlaardingen/ Maassluis-Hoek van Holland) en plaatselijke medewerkers van de Stichting Jeugdzorg. Zij noemen het 'signaalgedrag'. Volgens hen vragen jongeren op deze manier aandacht voor hun problemen. De twee organisaties starten daar om in oktober met het project 'Pak Je Kans' voor jongeren van 5 tot 18 jaar. Dit project moet voor komen dat jongeren door proble men (verder) afglijden. Alleen De zichtbare sporen van de stadsindustrie aan de Nieuwe Haven worden deze dagen in rap tempo uitgewist. De sloopkogel maakt korte metten met de be drijfshallen van Bingham, het Schiedamse bedrijf dat groot Is geworden met de verhuur en verkoop van zeilen en dekkleden en bekend met de productie van vlaggen. Ook de gebouwen uit de periode die algemeen wordt aangeduid als de bloei van de stadsindustrie, vallen ten prooi aan de stoopkogel. Zeer tot verdriet van de historische vereniging en andere liefhebbers van het Schiedams erfgoed die bijvoorbeeld het kenmerkende Bostonpand aan de Nieuw Haven graag willen behouden. Op de vrijgekomen lap grond tussen de Nfeuwe Haven en de Warande zullen waarschijnlijk zo'n dertig luxe koopap- partementen verrijzen. De projectontwikkelaar van het gebied praat op het moment bovendien ook met de directie van het woon-, zorg- en dienstencen trum Frankenland. Het is namelijk de bedoeling om de kopers van de apparte menten een zorggarantie van Frankenland aan te bieden. Op deze manier kunnen ze zelfs als ze hulpbehoevend worden, zelfstandig blijven wonen aan de Nieuwe Haven. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen Het woongebouw De Veerman aan de Fransen- straat in Vlaardingen heeft enke le nieuwe bewoners. Na bijna een vol jaar volledige leegstand is nu weer leven zichtbaar achter een aantal ramen. Tegen de rui ten op de vier hoogste etages zijn affiches geplakt, die aangeven dat er woonruimte te huur is. De woningen op de hoek van het Veerplein zijn halverwege vorig jaar door de Stichting Woningbe drijf Vlaardingen afgestoten. De verkoop had veel voeten in de aarde omdat het dertig zoge naamde Van Dam-eenheden tel lende voormalige kantoor van de Gemeentelijke Sociale Dienst binnen een maand pp de vast goedmarkt in prijs verdubbelde. Bovendien bleek de gemeente de officiële waarde in het kader van de Wet Waardering Onroe rende Zaken (WOZ) ook veel ho ger vastgesteld te hebben dan de verkoopprijs van 750.000 gulden, die het vroegere gemeentelijke woningbedrijf ontving. W2000 stelde er kritische vragen over aan het gemeentebestuur. Makelaar Spuybroek en de direc tie van SWV verweerden zich met de mededeling, dat het om slecht verhuurbare woningen ging. „Het is een absoluut fat soenlijke prijs, die aan het wo ningbedrijf is betaald, voor wo ninkjes met een huur van nog geen 400 gulden, die merendeels leeg staan," verdedigde de bij de verkoop betrokken makelaar Bas Spuybroek zich toen. Gestoffeerd Dop Dop, vastgoedbemidde laars uit Schiedam; bieden de 30 'studio's' thans ter verhuur aan vcor hogere prijzen. Wie haar de huurprijs informeert, krijgt te horen dat het om eenkamenvo- ningen gaat, die gestoffeerd 695 gulden per maand en gemeubi leerd 795 gulden per maand doen, „Voorlopig is alleen de eer ste verdieping nog maar be schikbaar. De andere verdiepin gen, met elk ook zes studio's, ko men in de loop van de tijd voor. bewoning beschikbaar," meldt een medewerker van Dop Dop. Eigenaar van het pand is op dit moment de Schiedamse onroe- rendgoedhandelaar Gyorgy Toth. Hij zater ook vorig jaar tus sen toen het woongebouw boven de winkels op de hoek van het Veerplein en de Fransenstraat rondging in de Schiedamse vasi- goedhandel. Hij verdiende met 355.000 gulden het meest aan de handel met De Veerman, die toen uiteindelijk voor 1,425 mil joen gulden in handen kwam van Hebro Beheer BV/Van Gel deren Onroerende Zaken uit de Schoolstraat in Schiedam. De op zet was het gebouw na een hoog nodige opknapbeurt te splitsen en dan als afzonderlijke apparte menten te verkopen. Daarvan is niks terecht gekomen en kennelijk heeft Toth zich ge dwongen 'gevoeld zijn laatste, winstgevende transactie in de Schiedamse verkoopreeks terug te draaien. Gyorgy Toth ontkent dat. Hij be vestigde wel tegenover ons, dat hij thans eigenaar is en de stu dio's laat verhuren. „Ik heb het pand teruggekocht voor meer' dan anderhalf miljoen gulden nadat het in appartementen is gesplitst. Van mijn oorspronke lijke plan om de dertig studio's afzonderlijk te verkopen heb ik afgezien toen me bleek, dat ze mooi afgewerkt en gestoffeerd goed te verhuren zijn. Aan ge meubileerde verhuring hebben de mensen geen behoefte, blijkt me. Nette aftimmering en stoffe ring is wat ze willen. Op dit mo ment hebben we al tien nieuwe huurders." Schiedam Het in Schiedam ont wikkelde lespakket 'Sport, Tole rantie en Fair Play' voor groep ze ven en acht van de basisschool wordt landelijk overgenomen. Het afgelopen schooljaar hebben vijftien basisscholen en de ge meentelijke diensten Educatie en Sport Recreatie gewerkt aan het samenstellen van dit onder wijsproject. Voordat gistermiddag het lespak ket werd overgedragen, sprak eerst nog een zeskoppige kinder jury van basisschool De Taaltuin zich uit over de kwaliteit van het leerproject. Vijf meisjes en één jongen uit groep zeven lieten we ten 'veel geleerd te hebben'. Ze gaven dan ook keurige antwoor den op de vragen van directeur Gerard Hendriksen van de Stich ting Sport, Tolerantie en Fair Play Nederland. Deze stichting heeft Schiedam opdracht gegeven het lespakket te ontwikkelen. Zij is onder andere gesprekspartner van het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport en ver schillende voetbalclubs over het te voeren beleid om tolerantie en fair play in en om het sportveld te bevorderen. De juryleden ver klaarde tegenover de 'baas van fair play' plechtig dat het 'plezier van spelen veel belangrijker is dan winnen'. Een van de meisjes: „Door vals te spelen kun je vaker winnen. Maar sporten en spelen is niet alleen winnen. Het gaat meer om samen dingen doen." Juf Joukje de Boerwas duidelijk trots op haar pupillen. Hendriksen nam echter nog geen genoc-gen met de keurige ant woorden. „Maar kijken jullie eens diep in jullie hartje. Menen jullie dit echt? Want over fair play pra ten is makkelijk, het in praktijk brengen is veel moeilijker. Als je nou altijd verliest, dan wordt een spelletje toch veel minder leuk? Als je dan door stiekem een klein beetje vals te spelen een keertje kunt winnen, dan doe je dat toch? De directeur werd met verbaas de ogen aangekeken. Zo'n vraag hadden de kinderen duidelijk niet verwacht. „Je kleine broertje merkt het toch niet als je vals speelt," probeerde hij nog. Eén jurylid durfde eerlijk toe te geven, dat ze er weieens aan dacht om vals te spelen. Volgens gymjuf Marjet Breeuwsma, verantwoor delijk voor het bewegingsonder wijs in het lespakket, is er inder daad een groot verschil tussen wat er gezegd wordt over fair play en hoe mensen zich gedragen in de praktijk. „Op het sportveld worden mensen heel fanatiek. Al les om te winnen: door een duwtje kan ik misschien net de winnen de goal scoren." Komend school jaar wordt het Schiedamse les pakket op minimaal zestig Neder landse basisscholen uitgepro beerd. Uiteindelijk moeten alle la gere scholen het onderwijsproject overnemen, volgens Hendriksen. „De makers van de Cito-toets gaan in ieder geval vragen maken over tolerantie en fair play." kinderen die nog niet in aanra king zijn gekomen met justitie, komen voor het project in aan merking. Wel moeten ze bekend zijn bij de politie, omdat ze zich opvallend anders gedragen dan hun leeftijdsgenootjes. Jeugdcoördinator Lia Berkouwer van politiedistrict Waterweg licht toe: „Een jongen van 13 jaar pleegt voor het eerst een winkel diefstalletje. Dat kan gewoon grenzen verkennen zijn; ofwel op- groeigedrag. Als zo'n jongetje een reprimande van een politieagent krijgt, is hij meestal zo geschrok ken dat hij het nooit meer doet," Een jongen in deze situatie komt volgens de jeugdcoördinator niet voor het project in aanmerking. „Maar als de agent hoort, dat de jongen al een tijdje spijbelt of thuis wordt mishandeld, kan je de diefstal zien als een signaal. En dan behoort hij tot onze doel groep," zegt Berkouwer. Haar er varing is dat problemen doorslag gevend kunnen zijn voor de toe komst van zo'n 13-jarige jongen. „Zjj gaan vaker door met het ple gen van winkeldiefstallen es en dat kan snel van kwaad tot erger gaan." In het plan van aanpak van Pak Je Kans staat een analyse van de jeugdcriminaliteit en -overlast in de verschillende steden van po litiedistrict Waterweg. De strafba re feiten variëren van vernielin gen en brandstichting tot diefstal met braak. Vlaardingen heeft als grootste stad te maken met de meeste criminaliteit en overlast. Hoek van Holland het minste. In Maassluis blijken overlastgeven de jongeren verrassend jong te zijn. Wat voor alle drie de plaatsen geldt, is dat de politie weinig oog heeft voor de jongeren die tot de doelgroep van bet project beho ren. „Veel eerder wordt aandacht geschonken aan jongeren die reeds in de criminaliteit verzeild zijn geraakt," zo is in het plan van aanpak te lezen. „Het herkennen van signaalgedrag vraagt een an dere werkwijze van een politie man," verklaart Berkouwer. Twaalf agenten krijgen daarom een speciale training, „Ze moeten zich leren inleven in de sociale omgeving en belevingswereld van de jongeren. Zo kunnen ze de doelgroep én hun ouders eerder op hun gedrag en verantwoorde lijkheden aanspreken." Als een jongere direct wordt aanspraken op zijn gedrag en begrip voor zijn problemen ontvangt, dan pas krijgt hij een kans om niet (ver der) af te glijden in de criminali teit, volgens de jeugdcoördinator. Als de politie een jongere aan meldt voor Pak Je Kans, vordt dan ook binnen 36 uur coitact met hem opgenomen door eugd- zorg. Vervolgens gaat er een tra ject in werking van driemaanden, waarin de jongere kan gaan wer ken aan een betere toekomt. Het project is overigens niet nieuw. In Rotterdam draait het project al ruim een jaar met succes. In het Waterweg-gebied bestaan ook nog verschillende projecten die aan sluiten bij Pak Je Kans. Zoals 'Doe Effe Normaal', een school adoptieproject voor groep zeven en acht van de basisschool. Poli- tie-agenten geven in dat project voorlichting over vernieling, graf fiti en andere vormen van over last voor de omgeving. De politie heeft vorig jaar enorm veel meer meldingen binnenge kregen van overlast gevende jon geren in Maassluis. In 1996 waren het 351 meldingen, in 1997 maar liefst 508. Ook dit is een 'zorgelij ke ontwikkeling', volgens de poli tie en Stichting Jeugdzorg. „Voor al zorgelijk is de zeer jonge leef tijd van de overlastgevenden." Jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 16 jaar vormen de groep die het meest met de politie in aanraking komt. Als verdachten van een strafbaar feit zijn de I3-ja- rigen in 1997 het meest geregi streerd; 50 keer van 214. Maar ook de 11-jarigen zijn niet kinderach tig. Zij zijn bijna net zoveel als de 17-jarigen als verdachte aange merkt. Respectievelijk 15 en 16 maal. De meest gepleegde straf bare feiten betreffen eenvoudige diefstallen tot diefstal door mid del van braak. „Baldadigheid en overlast van jongeren neemt af," luidt het posi tieve nieuws over Hoek van Hol land. Zo is het aantal meldingen van overlast gedaald van 116 in 1996 naar 96 in 1997, Volgens de politie en Stichting Jeugdzorg heeft dit 'mogelijk te maken met de goede inzet van het jongeren werk'. De meeste overlast van jongeren (75 van de 96 meldingen) wordt ondervonden in het doip van de kustplaats. In Hoek van Hólland wonen 1530jongeren in de leeftijd van 5 tot 18 jaar. Van hen zijn in 1997 55 jongeren door de politie als verdachte aangemerkt van een strafbaar feit. Net als in Vlaar dingen worden de meeste delic ten door 15-jarigen gepleegd. De zogeheten gemeen-gevaarlijke misdrijven, zoals brandstichting, blijken erg populair. De jeugd van Vlaardingen komt steeds vaker in aanraking met de politie. De overlastmeldingen zijn toegenomen van 364 in 1996 tot 485 in 1997. En vorig jaar zijn 488 jongeren in de leeftijd van 5 tot 18 jaar als verdachte aangemerkt. De politie en Stichting Jeugdzorg noemen dit een 'zorgelijke ont wikkeling' in hun analyse van de Haringstad. In Vlaardingen wo nen 10.822 jongeren in de leef tijdsgroep. Dat is erg veel volgens de beide organisaties (14 procent van de totale bevolking) en zou de toenemende overlast van jonge ren enigzins kunnen verklaren. Vooral veel jongeren in de leeftijd van 13 tot en met 16 jaar komen in aanraking met de politie (373 keer van de 488). De 15-jarigen het meest: 116 keer. Vlaardmgers van 14jaar95keerenl3-en 16-jarigen zijn beide zo'n tachtig maal als verdachte aangemerkt. De straf bare feiten betreffen verstoring van de openbare orde, diefstal en vernielingen. proefabonno M Ja, noteer mij voor zoTn voordelig proefabonnement pNaamrll vAdres:. .Poètaxte:;. if Stuur deze Bon m een envelop zonder M ^Antwóordn s

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3