12 idtterg^ 1 Sterrenwacht op zoek naar geld Kerk is mede schuldig aan matige consumptie van vis Koepel in Biesbosch voor verhuisde telescoop kost ton Akkerbouwers 'weggeschoffeld' uit Eendragtspolder Overtuigd van het nut van een belachelijk helmpie Hoogleraar oncologie van KWF Loods 24 herdenkt wegvoeren joden Raadsfracties betalen vele tonnen terug 9p V Fietser onder vrachtwagen Timmers van Kralingen naar Oegstgeest Rotterdams Dagblad I I Woensdag 22 juli 1998 Hij droomde er al van toen hij zes jaar jong was: een fietstocht rond de wereld. Rotterdammer Marco Mout was als kind al gek van fietsen en is dat altijd geble ven. Halverwege het jaar 1997 vertrok bij om zijn droom waar te maken. In het Rotterdams Dagblad doet hij daarvan ver slag. Vandaag aflevering 21. Wel eens met een helm op ge fietst? Niet zo'n Willempje-modei, maar zo'n door een Italiaanse de signers vormgegeven stuk plastic op het hoofd gehad? Nee? Nooit naar de bakker op de hoek ge fietst met zo'n polystyrene protec tie op de hersenpan? Nee, want.... het is in Nederland niet verplicht met een fietshelm te fietsen. Iede re rechtgeaarde Hollandse of Hol lander is daar blij mee, want zeg nou zelf 'wat voor effect heb zo'n stukkle plastic nou, niet dan?' Kijk, een motorrijder doet zo'n ding op. Een bouwvakker ook. Sommige kinderen worden er zelfs mee geboren (nadere info bij verloskunde in Dijkzigtmaar een Hollandse fietser met een helm op? Wij zijn Miguel Indurain niet! Ja, we fietsen wel veel, daar zijn we Hollanders voor. Ja toch? Maar een fietshelm, dat is toch wel het laatste waar we aan den ken als liefhebbers van de frisse wind door de haren. Maar hier Down Under is dat an ders. Met de fiets door Australië of Nieuw-Zeeland? Dan een plastic dop op de kop. Collega wereldfiet ser Frank van Ryn maakt die re gel in z'n boek over z'n fietsreis door Australië belachelijk. En ge lijk heeft hij, vind ik- Wat maakt zo'n ding nou uit? Als ik hier in de WopWops (Nieuw-Zeelands voor in the middle of nowhere en dat is Engels voor erg ver weg van de beschaving) een doodsmak maak, dan is het einde oefening. Zo'n helm maakt geen verschil. Dat is mijn overtuiging. Of liever ge zegd, dat was m'n overtuiging. Een paar weken geleden fietste ik, bepakt en bezakt en behelmd, naar OngaOnga. Dat was nog een kleine 35 kilometer zware gravel- weg en dan 40 kilometer asfalt. Ik had net een trektocht gemaakt door de bergen en valleien van de Ruahine Range en vanuit deze wildernis hobbelde en stuiterde ik over de slechte weg richting het verre dal. Zweet, stof en heet. In een scherpe bocht, uitgesleten, hield alles plotselingop. Een vette steen blokkeerde het voorwiel, dat sloeg om en met een vaarde van 25 Idlometer pier uur werd ik over het stuur gelanceerd als een trapeze-artiest in hoogtijdagen. Hoe zelfs m'n voeten uit de toe clips schoten weet ik (nog steeds) niet, maar de fiets ratelde tegen de grond. Met een zeer elegante boog landde ik keihard op m'n hoofd, rolde door op m'n schou der, schraapte de stof van m'n fietsbroek open en raspte de huid van m'n rechterknie en dijbeen. Mijn wijsvinger was net zo ge raspt als m'n knie. Het kostte ze ker 10 seconden voor ik wist wie ik was, waar ik was en waar al dat bloed vandaan kwam. Mijn nek werd stijf, mijn hoofd had de klap opgevangen, of beter gezegd, de helm. M'n hand en been bloedden flink, maar eerst voelde ik onder m'n helm. Overal bloed. "Verdomme Mout, nou ben je mooi de lui", dacht ik opge wekt. Zien wij hier een dokter in de buurt? Heb ik een hersen schudding? Ik trok de kinband los en de helm gooide ik op de grond. Een bidon water stroomde over m'n hoofd. Het zand kleurde rood. Zonder spiegel ontdekte ik een snee boven m'n oor. Meer schade was er niet, maar het bloedde flink. De fietsbel deed dienst als spiegel en zo plakte ik met pleisters de wond dicht. De rest van de EHBO-doos ging op aan de andere verwondingen. Na een half uur zag ik eruit als een Michelinmannetje. De fiets had de smak overleefd, al zat de bagage schots en scheef en had het scherpe gravel de tassen beschadigd. Toen de helm eens bekeken. De hele schaal onder de plastic kap was gescheurd. Als een gekookt ei kon ik het uit de dop lepelen. Pas toen realiseerde ik me de enorme klap die de helm had geabsor beerd. En toen pas realiseerde ik dat ik zonder helm hier wel eens hardstikke dood had kunnen lig gen. Moraal van dit verhaal? Frank heeft ongelijk. En of u nou zelf een helm gaat dragen, of mi nister Jorritsma het u verplicht, tja, ik ben er in ieder geval zeker van dat ik in the WopWops van Nieuw-Zeeland m'n hoofd nog kon gebruiken om te bedenken hoe ik m'n andere wonden moest verzorgen. Is dat moraal genoeg? N.B. Marco wil graag gezegd heb ben dat hij geen aandelen in poly- styreenfabrieken heeft! Rotterdam De voikssterrenwacht Mercurius heeft de ge meente Rotterdam gevraagd om een bijdrage voor het bou wen van een koepel bij het observatorium in de Biesbosch. De koepel kost ongeveer een ton. Diverse sponsors hebben Mer curius al geld in het vooruitzicht gesteld. Het ontbreekt de sterrenwacht nog aan ongeveer vijftigduizend gulden om de koepel rond te krijgen. Behalve de gemeente Rotterdam, is een honderdtal bedrijven in de regio benaderd vooreen bijdrage. Andere onderdelen van de ster renwacht zijn al bekostigd door ondermeer de gemeenten Dor drecht. Sliedrech't en Zwijndrecht en particuliere geldschieters zoals energiebedrijf ENECO en de WV Dordrecht. Rotterdam staat op het lijstje van potentiele geldschieters omdat de kijker die m de koepel zal worden gemonteerd, afkomstig is van de vroegere zeevaartschool aan de Pieter de Hoochweg. De tele scoop. vervaardigd bij Carl Zeiss in Jena, dateert uit de jaren twin tig van deze eeuw en is de school geschonken door een handvol ry- ke reders, zoals Mees. Van Omme ren en Ruys. De sterrenkijker werd niet alleen gebruikt door studenten aan de zeevaartschool, maar ook door amateur-astronomen uit Rotter dam. De kyker heeft de laatste ja ren staan te verpauperen in de verlaten koepel van de zeevaart school. Mercurius kreeg de tele scoop in handen dankzij een schenking van de Hogeschool voor Rotterdam en Omstreken Het instrument verkeert nog in uitstekende staat. De volkssterrenwacht Mercurius beargumenteert zijn subsidiever zoek aan de Rotterdamse ge meenteraad met de verklaring dat de belangstelling voor astronomie de laatste jaren sterk is toegeno men. Ook in het onderwijs, waar het nieuwe verplichte examenvak Algemene Natuurwetenschappen voor tenminste 25 procent uit as tronomie bestaat Dat betekent dat de toeloop naar sterrenwachten steeds groter wordt Mercurius ontvangt jaar lijks een groot aantal be/oekers. onder wie veel Rot lei dammers De sterrenwacht is gevestigd in de Biesbosch omdat dit een van de laatste plaatsten in de regio is waar het voldoende donker is om waarnemingen in het heelal te kunnen doen Dr, A-AAM. Eg- germont is door het Koningin Wilhelmina Fonds aan de Erasmus Universiteit Rotter dam benoemd tot bijzonder hoogleraar experimentele on cologie. Met Eggermonts be- noemingwordt volgens de Ne derlandse kankerbestrijding KWF het belang van weten schappelijk onderzoek op het gebied van chirurgische onco logie onderstreept Egger- mont is de zevende bijzonder hoogleraar die door het KWF aan een Nederlandse univer siteit wordt benoemd. De an deren zijn werkzaam aan de universiteiten van Gronin gen, Maastricht Amsterdam en Nijmegen. Eggermont (46) is als medicus verbonden aan de Daniel den Hoedkliniek in Rotterdam. Hij richt zich in zijn onder zoek ondermeer op de toepas sing van bet middel tumor ne- crosts factor alpha enaiidëre -{JJAén dié Eggermont As expert op-üet, gebied van meianoomj een vorm van huidkanker. Ktf is voorzitter van de Europese studies om nieuWe therapieën- tegen deze vorm van kanker té onderzoeken, Eggermont werkt samen met deskundi gen van ondermeer de univer siteiten van Leiden en Nijme gen. Rotterdam Aan de consumptie- eijfers zou je niet zeggen dat vis de moeder is van de Nederlandse economie. Slechts twaalf kilo vis eet de modale Nederlander per jaar. Terwijl Nederland er nota be ne een van de modernste vissers vloten van Europa op na houdt. Maar het merendeel van de vangst gaat naar het buitenland. Naar Zuid-Europese landen met name, want daar verslinden ze al les wat vinnen en kieuwen heeft. De Portugezen bijvoorbeeld zijn goed voor 57 kilo vis per hoofd van de bevolking. De cijfers die het Europees Bu reau voor de Statistiek deze week bekend maakte zijn overigens niet voor de volle honderd procent betrouwbaar. Het Nederlands Vis- bureau schat de hoofdelijke bin nenlandse consumptie zo al een kilootje of drie hoger dan de colle ga-statistici in Brussel. „Eurostat heeft waarschijnlijk een aantal ca- tegorietjes niet meegeteld, zoals vis uit blik en vis die in salades is verwerkt," veronderstelt de woordvoerder van het Haagse Vis- bureau. Mogelijk is zelfs de ha ring die aan de kar wordt gecon sumeerd, in Nederland toch een aanzienlijke hoeveelheid, niet in de Brusselse cijfers meegeno men. Toch blijven ook de 15 kilo van het Visbureau een magere presta tie, vergeleken metvisverslinders als de Finnen (33 kilo) en de Span jaarden (39 kilo). Alleen de Oos tenrijkers en Duitsers zijn nog matiger dan de Hollanders, met circa tien kilo. Het Visbureau laat evenwel de moed niet zakken: er- zit een stijgende lijn in de vader landse consumptie van zeedieren en zeebanket. Per jaar gaat die met ongeveer tien procent om hoog en worden er weer een paar onsjes van de vleesconsumptie - nu 41,9 kilo - afgeknabbeld. De stijgende populariteit van vis is vermoedelijk te danken aan de buitenlandse eetgewoonten waar mee de Hollander op vakantie kennismaakt. Verder speelt het niet onbelangrijke feit mee het produkt sinds kort ook bij veel su permarkten verkrijgbaar is. Voor verpakt en hapklaar. Kct Visbureau kan de lauwe be langstelling van de Nederlander voor het 'brood uit het water' maar moeilijk verklaren. Histo risch bezien zou de Nederlander juist aan de top van de liefheb- berslijst moeten staan. De eerste bewoners van de kuststreken be stonden bij de gratie van de vis en de vissersvloot die zich uit deze afhankelijkheid ontwikkelde vormde weer de basis voorde late re koopvaardijvloot. Een verklaring waarom Nederlan ders de vis zovele jaren hebben versmaad, is misschien de eeu wenlang door de RK-kerk voorge schreven gewoonte om elke vrij dag vis te eten. De woordvoerder van het Visbureau: „Veel mensen bewaren slechte herinneringen aan de tijd dat vis eten moest. Dat er elke week een schotel gepo cheerde kabeljauw in een boter- sausje op tafel stond. Mogelijk dachten mensen toen 't eenmaal niet meer hoefde: voortaan maar helemaal geen vis meer." De statistiek laat zien dat het ge loof niet een louter negatieve in vloed hoeft te hebben op het aan tal visliefhebbers. De Fransen en Belgen, ook grootgebracht in de leer van Rome, eten altijd nog vier maal zoveel mosselen ais de Ne derlanders en vijf maal zoveel garnalen. Deze volkeren maken ook veel vaker een gang naar de viskraam of de viswinkel dan de Nederlander, die slechts eens in de tweeënhalve week vis op tafel zet. Uit de statistieken valt niet hele maal op te maken welke vis het populairst is in de lage landen. Vermoedelijk is dat de haring, maar de zalm gooit ook hoge ogen. Dat is namelijk een goedko pe, smakelijke én makkelijke vis. „Je kunt 'm bakken als een bief stukje, of in gerookte vorm op een toastje serveren." Uit de statistie ken blijkt dat vooral 'makkelijke'' vissoorten, zoals de mossel en de garnaal, het de laatste jaren erg goed doen. Volgens het Visbureau heeft dat alles te maken met de veranderende eetgewoonten in Nederland en de neiging om het bereiden van voedsel te bekorten tot de allernoodzakelijkste hande lingen. RotterdamDe Stichting Comité Loods 24 houdt 30 juli om 20.00 uur een herdenksceremonie aan de Eva Cohen-Hartogkade op de Kop van Zuid. Bij de muur san dc Stieltjesstraat, tussen het Poort gebouw en de brug,wordt her dacht dat de laatste jaren van de Tweede Wereldoorlog tweedui zend joden uit Rotterdam en om geving werden weggevoerd. De stichting dankt haar naam aan een loods aan de Stieltjesstraat. 'Loods 24' van de toenmalige Ge meentelijke Handelsinriehtingen fungeerde tijdens de Tweede We reldoorlog als een verzamelplaats voor joden. Van daaruit werden duizenden mensen op hun trieste reis naar de concentratiekampen gestuurd. Tussen 1941 en 1945 zijn in Euro pa zes miljoen joden vermoord, waaronder ruim negentig procent van de Rotterdamse joden. Rotterdam Bijna alle fracties in de Rotterdamse gemeenteraad hebben de gemeente geld terug moeten betalen omdat zy te hoge reserves hadden. In totaal heeft de gemeente 333.133 gulden terug gekregen van negen van de elf fracties die de vonge raadsperio de in de raad zaten. Alleen de WD en de SP hoefden niets terug tebetalen. Dat blijkt uit een speciaal onder zoek dat de zogenoemde Commis sie tot Onderzoek van de Reke ning over 1994 en 1995 heeft ge houden. Uit het onderzoek lekte al eerder uit dat het SGP/RPF/ GPV-raadstid Den Braber zijn echtgenote ten onrechte een te hoge fracticvergoedmg had gege ven. Hij kwam met de gemeente een terugbetaling van ruim 45,000 gulden overeen. Uit het onderzoek blijkt verder dat de extreem rechtse fractie van CP*86, inmiddels uit de raad ver dwenen, er een uitermate gebrek kige verslaglegging op nahield. De partij moet als enige dan ook een aantal terugbetalingen doen van kosten die onterecht zyn op gevoerd, zoals bijvoorbeeld scha des aan huurauto's die binnen het eigen risico vielen. Voor de andere fracties die terug moesten betalen ging het alleen om te hoge reserves aan het eind van de boekjaren, en niet om on regelmatigheden Volgens ge meentelijke regels mogen die re serves met hoger zijn dan 25 pro centvan hetjaarlykse subsidiebe drag. In de jaren '90 tot '94 was het zelfs helemaal met toegestaan re serves aan te houden. Voor alle fracties gold dat zij hun jaarrekeningen altijd te laat in dienden. Daar moet ook een eind aan komen, vinden b en w. Inmid dels hebben alle fracties terugbe taald en zyn de regels aange scherpt. In de toekomst gaat de gemeentelijke rekenkamer de re keningen van de fracties toetsen. Brandweer, GGD, de trau- mahelikopter en een ta kelwagen moesten er gis teren aan te pas komen om een fietser, die op de Waalhavenweg onder een vrachtwagen terecht was gekomen, te bevrijden. Dat lukte uiteindelijk, na dat de combinatie een «tukje was opgelicht Met aen bekkenfractuur en een gebroken arm werd het slachtoffer naar het ziekenhuis gebracht Foto Peter de Jong/Cor Vos Rotterdam Van bestuurder in deelgemeente Kralmgen-Croos- wyk tot burgemeester van de plaats waar de bekende schrijver Jan Wolkers is opgegroeid Dat is E.M Timmers-van Klink (49) overkomen. Ze hoorde gisteren het blijde nieuws dat /.e uitverko ren is als de nieuwe burgemeester van Oegstgeest. Ze gaat per 1 no vember aan de slag in de/e Zuid- Hollandse gemeente. Timmers maakt sinds 1987 na mens de WD-fractie deel uit van de deel gemeenteraad. Eerst als deelraadslid en van 1989 tot 1992 als lid van het dagelijks bestuur der. Na weer twee jaar als deel raadslid in de oppositie, keerde Timmers in de penode 1994-1997 terug m het dagelijks bestuur als deel raadsvoorzitter. Momenteel is /c vice-voorzitter van de deelge meente en portefeuillehoudster ruimtelijk ordening, verkeer en vervoer en sport en recreatie. Timmers was éen van de veertien kandidaten die sinds eind mei de sollicitatieprocedure volgden om de huidige burgemeester. H Scheenslra, op te volgen. „Toen ik dcc [raadsvoorzitter was. merkte ik dat de portefeuille die by die functie hoort, zoals openbare orde en de representatieve functie, my enorm aantrok. En ik heb ook al tijd gezegd dat als ik ooit burge meester wordt, dan zou ik het van Oegstgeest willen worden Het is een heerlijke en mooie gemeente, dichtbij Den Haag en Leiden Het heeft zelfs veel affectie met Kra- lingen, maar helaas minder met Crooswyk." De overstap van een deelgemeen te met 50.000 inwoners naar een gemeente met ruim 20.000 inwo ners gaat met gemengde gevoe lens. „Ik heb hier een heerlijke periode gehad en ontzettend veel geleerd. Vooral toen Crooswijk er in 1991 bij is gekomen. Als be stuurder in een stad bofte ik met deze deelgemeente. Je hebt hier een universiteit, een bos, het is dichtbij het centrum met alle pro blemen zoals drugs en de wyken zyn zo divers. Het is een enorme leerschool geweest en ik neem die bagage dan ook mee naar Oegst geest." De WD-fractie gaat nu op korte termijn naar een opvolger voor Timmers zoeken. „Ik heb ook by de verkiezingen altijd open kaart gespeeld." zegt Timmers. „Myn ambities om burgemeester te wor den, bleven hetzelfde en dat vis ten ze. Maar dat het op zo'n korte termijn zou gebeuren, had nie mand verwacht." Declraadsvoorzitter G. Schuiling (PvdA): „Voor Els Timmers zijn we hartstikke blij, voor onszelf wat minder, omdat we net een paar maanden met elkaar bezig zyn. Dat hadden we graag nog langer willen voortzetten. Ze is een ervaren deelraadsbestuurder met historie en know how. En dat is belangrijk in een jong dagelijks bestuur." Jacques van Nederpelt Rotterdam „Het wordt toch wel een vriendelijk stuk?" zegt Arie van den Hoek (37 jaar) enigszins bezorgd, voordat hij verder gaat met het inspecteren van zijn spruitkool achter zijn boerderij. Hij wil beslist niet in de krant als iemand die zich kwaad maakt over de plannen van zijn gemeen te Zevenhuizen-Moerkapelle. En dan in het bijzonder over de voor stellen uit het rapport 'Eendragts polder, voorbeeidplan stadsland schappen' om van zijn akkerland (50 ha) en dat van zyn collega's een bos- en piassengebied te ma ken. Op deze manier wil de ge meente voorkomen dat Rotter dam oprukt tot aan het dorp Ze venhuizen, Het is een voorbeeld van de druk die een grootstedelij ke agglomeratie uitoefent op een aangrenzende plattelandsge meente. Wanneer zal de landhonger van Rotterdam eindelijk zijn gestild? Na Nesselande, de woningbouw locatie ingeklemd tussen Nieu- werkerk aan den IJssel en Rotter dam-Zevenkamp, waar de eerste bouwkraan nog moet verschijnen, is de volgende polder alweer aan de beurt. Alleen zijn het ditmaal geen stedebouwkundigen maar landschapsarchitecten die aan de tekentafels staan. Akkerbouwer Van den Hoek vraagt zich af of de mensen uit de stad op recreatie mogelijkheden zitten te wachten, aangezien de Eendragtspolder, 530 ha akkerland, grenst aan al bestaande recreatiegebieden, na melijk de Zevenhuizerplas, de Rottemeren en het Bergsche Bosch. Jaap Dijksman, Chef Sectie VROM van de gemeente Zeven- huizen-Moerkapelle en medever antwoordelijk voor het rapport, anhuizen Zevenhuizerplas RotttrtUms Dagblad "F dj vindt dat er wel degelijk behoefte is aan meer ruimte voor recreatie in de regio vanwege de groei van Zoetermeer en Rotterdam. Hij zegt ook er van overtuigd te zyn dat de gemeente een antwoord zal moeten formuleren op de druk van de grote stad. Over de gevol gen van de plannen voor de ak kerbouwers zegt hij: „Van de zijde van de boeren is er nog geen dui delijke reactie gekomen. Ze zyn afwachtend. Er is onder hen geen grote weerstand en het gevoel overheerst dat de ontwikkelingen nu eenmaal niet zijn tegen te hou den. Ongeveer 40 procent van de grond is al eigendom van de over heid en projectontwikkelaars." Weerstand Een collega van boer Van den Hoek heeft de nota gelezen en denkt daar duidelijk anders over dan de ambtenaar: „De weerstand is gigantisch, maar het is een gelo pen race. De kosten van het pro ject zijn zo hoog dat het niet ren dabel te maken is zonder woning bouw. Waarom koopt de Gemeen te Rotterdam hier anders grond aan? Rotterdam, het Recreatie schap, het Bureau Beheer Land bouwgronden (BBL) en enkele projectontwikkelaars hebben met elkaar al tweederde van de grond in handen. Er is een sluipend pro ces van versnippering gaande, waardoor ook boeren die graag willen blijven, zoals ik, uiteinde lijk toch worden weggeschoffeld." Volgens hem zijn er grondprijzen betaald van een ton per ha, het dubbele van de agrarische markt waarde. In genoemd rapport wordt er niet bij stilgestaan wat het voor som mige boeren betekent hun bedrijf te verliezen. Vergeten wordt dat agrariërs in deze puur Hollandse droogmakerij al eeuwen van va der op zoon hun boerenwerk doen. En aan het economisch be lang van de agrarische functie van de polder wordt voorbijge gaan. Hij wordt 'saai en ontoegan kelijk' genoemd en ligt er zo ge zegd op te wachten door Rotter dam te worden opgeslokt. Door er een landschapspark van te maken ontstaat er een bufferzone, een overgangsgebied met 'groene kwaliteit' tussen Rotterdam cn het Groene Hart, dat toegankelijk is voor iedereen. Erkend wordt dat ook woningbouw in het plan moet worden opgenomen om een deel van de kosten te dekken, het zogeheten 'rood voor groen' prin cipe. Proj ecton t wikkelaars Op zijn gazon, de duwer van de motormaaier in zijn hand, bekent boer Dogterom (63) aanbiedingen te hebben gehad van projectont wikkelaars. Met nog maar een klein bedrijf en zonder kinderen om het bedrijf voort te zetten, heeft toch ook hy zijn bedenkin gen: „Dat idee van dat kleine Ze venhuizen dat zich moedig verzet tegen de grote stad, daar klopt niet veel van. Zevenhuizen laat zich gewoon door Rotterdam in pakken. Eén ding is zeker: Bin nen 25 jaar is de polder volledig veranderd." Recreatie inpassen in de akker bouw, een tussenvorm waarin één van de scenario's uit het rapport voorziet, acht Dogterom niet rea listisch. Want hoe meer bos en riet, hoe meer vogels er worden aangetrokken. Kraaien richten ook nu al veel schade aan aan de gewassen. De akkerbouwers zien geen kans de plannen dan niet tegenhouden door gewoon hun land niet te ver kopen. Arie van den Hoek schudt z'n hoofd: „Dat werkt niet want ie dereen zit er weer anders in. Als je geen bedrijfsopvolgerbebt, ben je sneller over te halen om je land te verkopen wanneer je een redelijk bod krygt. Anderen krijgen ge noeg geid voor hun land om er gens anders opnieuw te kunnen beginnen. Een collega heeft al een nieuw, veel groter bedrijf in de Flevopolder gekocht, een andere cp Flakkcc.' Er zit volgens hem weinig anders op dan de gemeentelijke plannen te accepteren: „Het georganiseer de verzet van boeren tegen het Bentwoud (bij Zoetermeer) heeft ook niet geholpen en het verzet tegen de Betuwelijn of de Hoge Snelheidslijn (HSL) net zo min." Van den Hoek zou het niet rede lijk vinden als sommige boeren fi nancieel erg goed wegkomen en anderen veel-minder. Het maakt immers nogal wat uit of er bos op je land komt of woningen. „Ieder een zou royaal gecompenseerd moeten worden om een veel gro ter bedrijf terug te kunnen kopen, want je vertrekt niet vrijwillig en daar mag wel een soort smarten geld tegenover slaan." Argwaan Hij is er trouwens slecht over te spreken dat de boeren en andere ingezetenen van de polder niet waren uitgenodigd bij de presen tatie van het rapport begin april in het gemeentehuis, Gemeenteambtenaar Dijksman wuift mogelijke argwaan weg: „Dit betrof een bijeenkomst met vertegenwoordigers van provin cie en ministeries. Er komt nog volop gelegenheid voor discussie en de nota wordt in oktober be handeld in de gemeenteraad." Op de vraag waarom het bóeren- belang blijkbaar zo weinig mee telt en of we het als samenleving soms zonder landbouwgrond en aardappelen kunnen stellen, rea geert hij resoluut met: „Ja, maar er is net zo goed behoefte aan ruimte voor woningbouw en re creatie. Als we midden op de Velu- we zaten, zouden we alles bij het oude laten, maar hier in de Rand stad hebben we weinig te kiezen,"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4