Huurders twijfelen tussen mopperen of blij zijn STAATSLOTEN Maassluise wethouder verblijdt bewoners met aanpak sluiproute 'Ik neem aan dat ik hier blijf, ik zit hier al twintig jaar' Een macabere cocktail Maasboulevardfeest Magisch realisme in Galerie Pervelle Tentoonstelling over laboratoriumonderzoek genda VERKOOPADRESSEN GEEN MOOIER LOT DAN EEN STAATSLOT Rotterdams Dagblad ép fff? Zt? 'St ,'jiW Woensdag 22 juii 1998 Een macabere cocktail Vorige week schreef ik dat de krant voor mij soms een onuitputtelij ke bron van vermaak is. Als voorbeeld gaf ik de berichtgeving overde fusie van de afvaldiensten in Schiedam en Vlaardingen. Maar de krant is voor mij soms ook een bron van ergernis, ja zelfs woede. Als voorbeeld geef ik drie benchten uit Schiedam en Vlaardingen van de afgelopen week. Voorbeeld 1: park Vlaerdingerhout (99 woningen plus parkeergarage aan het Westnieuwland) in Vlaardingen. Eerder liep de bouw een jaar vertraging op omdat de gemeente een stempeltje was vergeten; vori ge week kwamen de omwonenden erachter dat de parkeergarage tien centimeter van hun eigen grond dreigt af te snoepen. En dat pik ken ze niet. Tien centimeter? Je vraagt je af: zou de architect een verkeerde vilt stift hebben gebruikt toen hij zijn tekening maakte? En hoe degelijk zal de rest van het complex wel niet zijn? Je moet er toch niet aan denken dat de ruiten tien centimeter smaller zijn dan de sponning. Stel je voor dat de deuren tien centimeter te breed zijn. Ik zou de (toe komstige) kopers dringend willen adviseren om de plattegrond van hun woning nog maar eens goed na te meten. Voorbeeld 2: het Maasboulevardfeest te Schiedam. B&W hadden er niet tienduizend gulden voor over. Pas na tussenkomst van vijf raadsfracties kwam het geld er toch. Tienduizend gulden? Wanneer je tijdens een receptie de crackers met garnalen vervangt door dege lijke blokjes kaas en worst, heb je het geld er al uit Rare stad: Schie dam. Het plein voor het Stadskantoor kostte meer dan een miljoen gulden en werd al direct aan gort gereden tijdens de voorstellingen van Schat, maar tien mille... Voorbeeld 3 slaat werkelijk alles. Schiedam ontving dertien Japanse barmannen in het Nederlands Gedistilleerd Museum. De Nederlands en Europees kampioen bartender zette hen een cocktail 'River Kwai' voor. River Kwai: loopt daar niet de beroemde brug over, onderdeel van de Birma-Sianvspoorweg? Japanse krijgsgevangenen legden m 1942 en 1943 de spoorweg aan, onder wie ook 17.000 Nederlanders. Ruim drieduizend vonden de dood. Om deze gegevens te kunnen ophoesten, hoef je geen historicus zyn: een simpele blik in de WP volstaat Je vraagt je af of de bedenker van de cocktail 'River Kwai' wel eens van de Tweede Wereldoorlog heeft gehoord. Even niet opgelet op de lagere school? Dadelijk gaan we het ook nog beleven dat een groep Duitse barmannen een cocktail 'Auschwitz* krijgt voorgezet DICK VAN DER LUGT Met deze bnef wil ik reageren op uw artikel over 't tiende Maasboulevardfeest geschreven door uw ver slaggever Tonny van der Mee op 20 juli. Waar haalt deze verslaggever 't lef vandaan om zo negatief te schrijven over onder andere geen imposant bezoe kersaantal Waar was deze verslaggever op de heel erg ge/ellige en druk bezochte countryavond vrij dag Waar de hele avond alleen maar plezier was. Waar was deze verslaggever bij 't zeer gevarieerde aanbod zoals- kindertheater, kinderdorp, over't hele terrein verspreide springkussens, sportdemonstra- lies, dansdemonb tralies, tokkelbaan. klimwand, k»n- dercartbaan, landmachtjeeps, enz., enz., daar was het dc hele dag druk, drukker, drukst Waar was deze verslaggever op 2ondag toen je niet meer kon lopen vanwege de drukte en in de wijde omgeving geen parkeerplaats meer was te vinden vanwege de overgrote belangstelling? Nee, toen was deze verslaggever lekker thuis en had z'n negatief verslag over dit feest al Ingeleverd. Want deze ver slaggever had een verslag gemaakt tn de zogenaam de leegloopuurtjes. Als de mensen thuis even aan 't etenzyn. Maar meneer de verslaggever Tonny van der Mee vergeet één zeer belangrijk iets: met zo'n negatief ar tikel maak je iets kapot wat onwijs mooi is aan men sen. Mensen die zes maanden lang vrijwillig een feest organiseren voor andere mensen en wat dan re sulteert in een drie dagen gratis feest. Deze mensen werken tijdens dit feest drie dagen dag en nacht door om andere mensen 't naar de zin te maken. Nee me neer de verslaggever Tonny van der Mee, je zal nog een hoop moeten leren wil jij als rechtvaardige ver slaggever doorgaan. Ik,Sylvia Kooyman-Damen wil namens de vele be zoekers van 't tiende Maasboulevardfeest de organi satie en alle vrywillige medewerkers-hartelijk bedan ken voor jullie onwijs grote inzet. Jullie kunnen trots zijn op jezelf en dat kan ik niet zeggen over verslag gever Tonny van der Mee. Sylvia Kooyman-Damen, Schiedam Vlaardingen Liefhebbers van magisch realisme kunnen m Gale rie Pervelle schilderijen bewonderen van Eric Ter reehorst. De Vlaardingse kunstenaar exposeert nog tot 5 september in de drukwinkel en galerie aan de Fransenstraat 25. Terreehorst werd 41 jaar geleden geboren in Rotter dam. Al sinds zijn kinderjaren is hij bezig zyn omge ving te tekenen en te schilderen. In Rotterdam volg de hij de Algemene Grafische Opleiding en deed hij cursussen reproduktiefotografie en ontwerpteke- neiL Inmiddels woont en werkt de kunstenaar in Vlaardingen. In zijn schilderijen staat de mens in re latie tot zijn omgeving centraal. De vitrine in de centrale hal van het Schieland Zie kenhuis is ingericht met voorwerpen die vroeger werden gebruikt bij laboratoriumonderzoek. De in strumenten hiervoor zijn in de loop van de jaren sterk veranderd. Door gebruik van moderne analyse-apparatuur en computers zijn de uitslagen van onderzoek sneller bekend dan vroeger. Ook de kwaliteit van de uitslag is veel beter. Door automatisering is bovendien min der menskracht nodig. In vroeger tijden kwam er meer handwerk te pas aan de onderzoeken. Vaak werden ingewikkelde en onnauwkeurige methoden toegepast op basis van scheikundige reacties. Met behulp van het Einhornbuisje werd bijvoorbeeld de hoeveelheid suiker bepaald: de urine werd met gist gemengd en enige uren in een warme omgeving ge plaatst. Als er koolzuur ontstond, wees dit op aanwe zigheid van suiker. De vritrine in het Schieland Ziekenhuis wordt iedere drie maanden ingericht met materialen die een beeld geven van de mediseh-technische ontwikkelingen in de gezondheidszorg. Redactie Waterweg: Edwin Comellsse, Marc Floor, Ben van Haren, Danfëlle Hermans, Judith van Klaveren, Sentlna van der Meer, Mariëtte Olsthoom, Jan Rozendaal Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Sander Sonnemans Telefoon 2732700 4004310 MaassluisDe sluiproute door de Maasslutse Oranjewij k wordt, naar verwachting volgend jaar, een stuk onaantrekkelijker ge maakt. Dit wordt bewerkstelligd door de Beatrix! aan aan het emd af te sluiten terwijl andere straten eenrichtingsverkeer worden. Gis termiddag werd dit duidelijk na vragen van bewoners tijdens de wijkwandehng van het college van b en w. ..Op dit laantje rijden ze regelma tig zeventig kilometer per uur," legt W. van Buuren uit aan onder meer Frank Koen, wethouder van ruimtelijke ordening. De Beatnxl- aanbewoner is één van de perso nen die tijdens de wijkwandehng zijn ongenoegen uit over auto's die door de wijk razen om ver keerslichten te ontlopen. Zonder dat hy het verwacht, komt wethouder Koen met een pan klaar antwoord: „Wat zou u ervan vinden als het emd van deze laan wordt afgesloten? Want dat gaan we doen." De blij verraste Van Buuren vindt het een moordplan. „Zo'n antwoord is heerlijk om te horen. Ik dacht dat er alleen drempels zouden komen Ongenoegen De Oranjewijkbewoner werkt 's nachts en heeft daarom tijdens de spits, als hij probeert te slapen, nogal last van het drukke verkeer. Vandaag is hij speciaal opgeble ven om zijn ongenoegen te kun nen uiten aan de stoet wandelen de gemeentebestuurders en amb tenaren. De wijkwandehng vindt hy een goed initiatief. „Het is hier nooit eerder gebeurd. Misschien is het jammer dat mensen alleen met vragen komen die geld kos ten." De meeste vragen en opmerkin gen hebben inderdaad dat ken merk. Zoals de vragen over een veilige oversteekplaats voor schoolkinderen die de Juliana- laan moeten oversteken, het ega ler maken van trottoirs, het bre der maken van de weg zodat au to's niet meer op de stoep hoeven te parkeren, en over het plaatsen van verkeersdrempels zodat kin deren veilig kunnen spelen. Honden Een veel gehoorde klacht in Sluis- polder-Oost gaat daarnaast over het grasveld by de Jan Sluyter- straat Daar spelen vee! kinderen, maar ook honden maken er ge bruik van. „Twee bordjes met ver boden voor honden en je kunt de mensen er op wijzen," oppert één van de bewoonsters. Ambtenaar Van Rijn kan niet beloven dat die bordjes er komen, wel meldt hy dat erin de buurt op korte termijn een uitlaatveld komt Het gaat om de strook groen onder aan de dijk, aan de andere kant van de sloot. Doelpalen Conny Assenberg uit de Sluyter- straat heeft namens haar zoontjes nog een andere wens over het trapveldje: doelpalen zodat er echt gevoetbald kan worden. Voor de rest zegt Assenberg heel tevreden te zyn. ,,'t Is hier goed wonen. Je hebt hier een groene strook, m'n kinderen kunnen voetballen, vissen en m de bosjes spelen. Ideaal." Ook over het wijkwandelen op zich spreekt ze haar waardering uit. „Heel goed, want zelf ga je niet zo gauw naar een vergade ring. Dit gaat heel ongedwongen. Je stapl uitje huis en belandt ge- lijk m de sfeer van de politiek." Het middagje burgers bezoeken levert klachten op richting de ge meente, maar ook buien moeten het ontgelden. Zoals in de flat aan de Willem Marislaan waar een man zich kwaad maakt over de vuilniszakken die zijn bovenbu ren naar beneden gooien. Een aantal dames uit de Frederik Hendrikstraat laten geërgerd de verwaarloosde tuintjes van hun buren zien. Onderhoud is zo te zien al jaren achterwege geble ven. Opmerkelijk genoeg wordt er niet geklaagd over de 'nieuwe buren van het in aanbouw zijnde rouw- centrum op het Julianaplantsoen. Bewoners van de Oranjewij k heb ben jarenlang geageerd tegen het daardoor verdwijnen van groen, maar laten zich nu met zien. De Visbank in volle glorie rond de eeuwwisse ling. Foto Stadsarchief V1aardlng«iVReproductie Roel Dijkstra Woensdag 22 Juli SCHIEDAM Dc Oost. Ha rotwerken welfare, 14.00- l&OOu Dc de Woudhoek. Koersbal, 19,30- 21.30u. Dc de 4 Molens. Koersöal. 19.00- 22 00u. VLAARDINGEN Dc Soenda. Spelen, 10 00-16 ÖQu. Dc de Bijenkorf. Bridge, 13.15-16.30u. Dc Beb- berspolder. Gespreksgroep Emma, 13.45- 16 0ÖU ROTTERDAM Nighttown Theatercafé 22.00 Fresh Up. Park op de Wllhetmlnakade diverse tijden Wiihelmina's Zomers 1998. Donderdag 23 Juli SCHIEDAM Dc de Woudhoek. Gymnastiek, 1130- 12.3ÖU. Dc Oost. Oiieverftchilderen, 14,00- 1600U VLAARDINGEN Dc West Klaverjassen, 13.30-16.30u.Dc de Bijenkorf. Klaverjassen, 13 45-16.3ÖU en jeu de boules en koersbal, 14.oo-16.30u, Dc Soenda. Creatieve middag, 14.00-16.00u. Grote Kerk. Lunchconcert, 12.45-13. l5u.. ROTTERDAM Hist Museum 'Schielandshuls' 10.00- 17.00 film: Meer over klompen in Nederland. Van de 16 tAn wo 22 juL ROTTERDAM Cinerama 1: 'Hard Ram' (16) dag. 12 45- 15.15-18.15-21.45 Cttu2: Jackie Brown' (16) dag. 17.30-21. Cln.3: 'Red Corner' (16) dag. 18.15-21.15. Cln.4: 'Blues Brothers 2000' (al) dag. 15.15-18.15-21.15. Cln.5: left Luggage'(al) dag. 16-18.45, The Ginger breadman' (12) dag 13.15-21,30. Imax Theater 'Thelivingsea' (al)dag(beh.vr- .23 18. "Amazon' (al) dag 15-17, vr.za.ook 19. di ,do.ookl3. 'Everest' (ai)dag. (beh.vr.za.) 14-16-19.15, vr.za 14-16-18-20, Titaroc' (12) dag.(beh.vr.za.) 20.30, vrja. 21.15, za- .zo.ook 10. Lantaren: dag.21.30 (16): "The bndges of ■Madison Count/do. TheFrrghtener5'vr.1V)él- ve Monkeys' za. 'Orlando' zo. 'First Stnke'htë. 'Lone Star" di. 'Secrets and lies' wo. Ven-1: 'Die Siebtelbauem' (16) dag22. Ven.2: ;Die SaluoannervonTïbet' (al)dag 21.45. Venu3: dag 21.30 (16) "When we were kings' do. 'Marvin's room' vr, 'Nelly et mrAmaud' za. 'Broos' zo. 'Ridicule' ma, 'Funny games' di. Twelfth Night' wo. Ven 4: 'Dice's Gold' (16) dag.2i.30. Lumière 1j Armageddon' (16) dag. 12.30- 18.30-20.30, Lum. 2: 'Lost in space' (12) dag, 15-18-21. Lum. 3: 'Breakdown' (16) dag, 15,45-18,30-21,15. lum. 4: 'Grease' (al)dag.13.15-16-18.45-21.30. Rexane: 'Jong en op dnft' (18) do. t/m zo. dood. voorst. Verlangens van een jonge meid' (18) ma.t/m vrt>. doori. voorst Pathé:'Armageddon' (I2)dag. 11.10-14.30- 17.40-20.50.'Pnmaiy coiors'(aï)dag.l5.10- 18.10-21.10. The Borrowers' (al)dag. 17.40. 'Mr.Magoo' (al) dag. 11.10- 13.20-15.30- 19.50-22, di .roet om 22. "City of Angels' (al) dag. 11.40-14.10-16.40-19,10-21.40. 'Deep impact'(12) dag 16.10-18.50-21.30, do.vr.ma.di.ook 11-13.35 Trtantc'(12)dag. 15.30-19.30, do.vr.ma di.ook 1140. The weddingsingek (al) dag 17,20-18.35-21.50, do.vr.ma.ook 11.50-14,50. Sneak preview: ■0merta'(16)di,22. NactrtvoorstaHIngeniLum.l: 'Armageddon' (16) vt ja, 00.15. Lum.2: 'Lost m space' (12) vr.za.00.30. lum.3: 'Hard Ram' (16) vr- .za.Q0.30. Lum.4: 'Mercuiy Rising* 16) vr- •2a.00.l5. Klndermatinee»; Cin.2; 'De Heme zeem eer- min'dag. 13-15.15. Cln.3: 'Jacht op de klein tjes' dag.12.30-15.30. CJn.5: 'Mouse Hunt' dag.12.45. Lum.2: 'Het magische zwaard' dag.12.45. lum.3: 'Air Bud' cteg.13. Pathé 'Air Bud' zaJD.wo.ll-13.15- 'Het magische zwaard' zazo.wo.11-13.15. 'Jacht op de kleintjes' za.zo.wo. 11-13.05-15.10. 'De klei ne zeemeermin'za-zo.wo, 11.20-13.15. Door Mariëtte Olsthoom VlaardingenDe gemeente Vlaar dingen wil de Visbank en Het Keedershuys verkopen, maar de huurders van beide panden weten nog van niets. 'Bloemen Guus' van de Visbank heeft geen flauw idee wat er staat te gebeuren, „Ik weet niet of ik moet mopperen of dat ik blij moet wezen." Zelf net terug van vakantie hoorde ze het nieuws van een paar klanten die het op Waterweg FM hadden op gevangen. „Ik heb een huurcon tract met de gemeente dus ik wacht rustig af." Ton Stolk verging het al niet an ders. De eigenaar van hel Muziek Informatie- en Documentatiecen trum Ton Stolk aan de Westha- venkade vindt het 'best1 dat Het Reedershuys wordt verkocht.Al verkopen ze het aan de president van Amerika." Natuurlijk wegen de gevolgen van de verkoop aan de Vereniging Kendrick de Key- ser mee in Stolks oordeel. Maar daarover is hy nog niet ingelicht. „We hebben een telefoontje van de gemeente gehad en de direc teur van de vereniging is langs ge weest en heeft het huis bekeken. Ik heb begrepen dat het mensen zijn die panden kopen en die weer verhuren. Ik neem aan dat ik hier blijf, ik zit hier al twintig jaar, maar met een ander huurcon tract. Waarom de gemeente het huis wil verkopen is mij echter een raadsel." Als er met de verkoop aan de Ver eniging Hendrick de Kevser een beter onderhoud in het verschiet ligt, hoor je Stolk niet klagen. „Dat zou een gunstig teken zijn. We hebben altijd vreselijk veel onderhoudskosten. Ais er iets aan het huis mankeert geef ik dat al tijd zo snel mogelijk door aan de gemeente. Het ligt aan het geld dat op dat moment beschikbaar is hoe snel er iets aan wordt ge daan." De in Amsterdam gezetelde Hendrick de Keyser is een vereni ging tot behoud van architecto nisch of historisch waardevolle huizen in Nederland. Opgericht in 1918 om de 'met geen schoon heid of historie rekening houden de steden-vernielers1 een halt toe te roepen omdat er anders 'niets van het oude stadsschoon over blijft'. De vereniging heeft huizen in haar bezit uit de Middeleeu wen. Een groot gedeelte van de woonhuizen stamt uit de 17e en 18e eeuw, varieert van het rijke Kuis Bartolotti aan de Heren gracht in Amsterdam tot een vis sershuisje in Moddergat. Geleide lijk kwam daar ook architectuur uit de 19e en 20e eeuw bij. Na de aankoop van een huis, staat in de folder van Hendrick de Key ser te lezen, duikt de vereniging terug in de tijd. Historisch onder zoek moet vervolgens uitwijzen hoe het interieur en de buiten kant van het pand op passende wijze gerestaureerd kan worden. Zo heeft de verening in de tachtig jaar van haar bestaan vele monu mentale panden en waardevolle interieurs weten te behouden. De vereniging houdt de monumen ten in haar bezit en is verantwoor delijk voor verhuur en onder houd. Recente aankopen deed zij in Amsterdam, Dordrecht, Leiden en Zaandam. En nu heeft de vereniging haar oog dus laten vallen op twee pan den in Vlaardingen: de Visbank op de Westhavenplaats en Het Reedershuys aan de Westhaven- kade 45. De historie van de Vlaar dingse Visbank gaat terug tot in de 16e eeuw. Toen al was er in Vlaardingen ssn gemeente^'*ks instelling waar verse vis werd ge veild aan de plaatselijke bevol king. Op dagen dat er voldoende verse vis was, kwam de omroeper in actie om de bevolking naar de Visbank te lokken. Op de Westha venplaats heeft altijd een beeld gestaan van deze omroeper die de visafslag aankondigde met het slaan op een koperen bekken. Het beeld is nu tijdelijk opgeslagen. Uit de stadsrekening over het jaar 1577, zo schrijft M. Struijs van het Stadsarchief Vlaardingen, blijkt dat in dat jaar een nieuwe Vis bank, toen nog van hout, werd ge bouwd. Maar ook daarvoor stond er al een, die door de grote stads brand in 1574 moet zijn verwoest. De Visbank was er door de eeu wen heen niet alleen voor het af slaan van verse vis, maar ook als trefpunt voor jongelui en haven arbeiders, de zogenoemde zak kendragers. Op historische foto's is op het dak van de Visbank een zakkendragersbei te zien. Als de ze werd geluid kwamen alle man nen bijeen voor de 'smak', het gooien met dobbelstenen, waar mee de arbeiders werden aange wezen die een schip moesten la den of lossen, aldus Struijs. In 1777 besloot de Vroedschap vanwege de onherstelbare bouw valligheid van de Visbank en het gebrek aan ruimte voor de groei ende bevolking van Vlaardingen, meer noordwaarts op de Haven een nieuwe Visbank neer te zet ten. Dat werd de huidige Visbank, een ontwerp van de stadstimmer man Jacob van Sehie, die in 1778 afkwam. Kort na de Tweede Wereldoorlog verloor de afslag aan betekenis door het ontstaan van viswinkels. In november 1946 vond de laatste 3 fel a w nlaofc an cJjje '22r htSrWSS het definitief afgelopen met de visafslag. In 1950 werd het ge bouwtje gerestaureerd en ver bouwd tot expositieruimte. Tijde lijk bood het pand vanaf 1972 on derdak aan de VW, die later van wege bezuinigingen naar het stadhuis verhuisde. Het duurde even voordat 'Bloemen Guus', die al jaren een bloemenstalletje naast de Visbank had, daarna zijn intrek nam in het karakteristieke pand met zijn peervormige klok kentorentje. Patriciërshuis Het voor Vlaardingse begrippen grote patriciërshuis aan de West- havenkade dateert uit het begin van de 17e eeuw. Het Reeders huys was toen nog betrekkelijk eenvoudig. De naam verwyst naar de redersfamilie Van Harwegen den Breems, die in de vorige eeuw in het pand woonde. Het huis kent vele bewoners. De laatste volgens het Historisch Jaarboek Vlaardingen uit 1977 is Leendert Kalkman die er in 1956 samen met zijn zoon een café-restaurant vestigde. Hij gaf Westhavenkade 45 de naam Reedershuys. Vier jaar later doekte hij het restaurant weer op en verkocht het pand aan de gemeente Vlaardingen. Vervol gens bood het huis tien jaar lang onderdak aan het Visserijmuse um, dat m 1971 verhuisde naar een groter pand aan de Westha venkade 57. Het Reederhuys werd weer ingericht als woonhuis en wordt tot op vandaag bewoont door het echtpaar Stolk. Ook is het Muziek Informatie- en Docu mentatiecentrum Ton Stolk er ge vestigd. Schiedam Primera Jacqueline St. Liduinastraat 55. Tel. 010-4267613 Schiedam Tabaksspeciaalzaak B.P.H. Janse Broersvest 8A. Tel. 010-4268804 Schiedam Tabakshop Gonneke de Bol Winkelcentrum Hof van Spaland 6. Tel. 010-4714083 Schiedam Tabakspeciaalzaak Elly Kap P.J. Troel stralaan 31Tel. 010-4703037 Schiedam Sigarenmagazijn Het Hoekje Boerhaavelaan 80. Tel. 010-4265513 Schiedam Primera WilvanVelzen Geuzenplein 17, Winkelcentrum de Woudhoek. Tel. 010-4705470 Schiedam Tabak Giftshap T, Jaarsma Borodinlaan 58. Tel. 010-4703768 Maassluis Jan Booster-Lederwaren Koningshoek 923-14. Tel. 010-5913243 Vlaardingen Muitishop Boden Dr. W. Beckmansingel 53. Tel. 010-4359164 Vlaardingen Sigarenspeciaalzaak Berco Liesveld 161Tel. 010-434991,1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5