4 'Dikke streep onder sekskelder-affaire' 10 tot 70% 'We wilden die stadse indringers laten zien wie we zijn' NU 129,90 NU 159,90 t: iLMASSEMl LeAmisUtet vtmi Ve< Sede> LAGERWAARD KS* 4% ra» I pfü m Maar ouders basisschool De Dreef geven strijd, ook na rechterlijke uitspraak, niet op Inspectie grijptinals kwaliteit op De Dreef wórdt bedreigd Gümüs daagt gebruiker van z'n naam voor rechter Tweede dag van Vierdaagse vergt veel van wandelaars Aantal misdrijven iets gestegen - ITAL, U KOMT ER GRAAG... OVER DE VLOER A1XE DAMES OPRUIMINGSSCHOENEN ALLE HEREN OPRUIMINGSSCHOENÉN tet (610)012111 ...tutfzmrlijk bj La^erumard/ Rotterdams Dagblad if») SP* ri5 I* t'fi «Ne*- n t h 'i/^ C> Ir, ft fo,,rid Donderdag 23 juli 1998 Emmen „Ik doe een oproep om de rust in het dorp te be waren." Met die emotionele uitspraak richtte directeur Fred Haikens van openbare basisschool De Dreef zich gistermorgen in het Emmer gemeentehuis via de pers tot zijn dorpsgenoten. Hij wilde laten weten dat het onder- wijsteam zich gesteund heeft gevoeld door de acties van de inwoners van Emmer-Erf- scheidenveen. „Ik heb de volle overtuiging dat het recht zal zegevieren." Haikens reageerde daarmee op de uitspraak in het kort geding dat acht ouderparen in het dorp tegen de gemeente Emmen en het on derwij steam hadden aangespan nen. De rechter besloot de eis van deze ouders van ex-leerlingen van De Dreef, om onderzoek te doen naar eventuele kelders onder het schoolgebouw, niet ontvankelijk te verldaren. De directeur, die zelf ook in het dorp woont, denkt dat de uit spraak voor een hoop rust in de gemeenschap zorgt. Hij verwacht geen escalatie. Wel vraagt hij zich af waar hij dit allemaal aan heeft verdiend. De aantygingen dat het onderwys- team zich seksueel zou hebben vergrepen aan leerlingen heeft, zo zegt hij, enorme gevolgen gehad. „Zowel privé, als op school en in het dorp- Ik werd 's avonds thuis gebeld en voor alles en nog wat uitgemaakt. Dat was met niks. Dat maakt ook in de privésfeer grote emoties los," Haikens kan niet inschatten wat er nu verder gaat gebeuren. „Wel denk ik dat er nu een grote druk van de ketel af is, Het mooiste zou zijn als er vandaag een dikke streep onder kon worden gezet." Dat blijkt later op de dag ijdele hoop te zijn. De acht ouderparen die bij de rechtbank toestemming eisten voor nieuwe speurtochten naar sekskelders onder de open bare basisschool De Dreef, leggen zich niet neer bij de uitspraak van de rechtbank. Eergisteren wees deze het verzoek af, omdat er geen nieuwe feiten boven tafel zijn gekomen die heropening van het eerdere onderzoek door poli tie en Justitie verricht rechtvaar digen. De ouders gaan met hun advocaten in overleg over verdere maatregelen. Niet berusten Volgens de echtparen zijn hun Directeur Fred Haikens van De Dreef: 'ik heb do voile overtuiging dat het recht zal zegevieren.' Foto wiaaimtr van den Burgtvoro kinderen in de kelders seksueel misbruikt door het schoolperso- neel. „Wij kunnen niet berusten in deze afwijzing van de recht bank. Onze kinderen blijven nu al een jaar lang dezelfde verhalen vertellen. Volgens hen zijn er wel degelijk kelders onder de school," laat Jan Arends een van de ouders van de slachtoffertjes desge vraagd weten. „Wij zitten gewoon met een gigan tisch probleem. We zijn heus niet bezig met een heksenjacht om maar mensen achter de tralies te krijgen, maar we moeten die on zekerheid kwijt. Pas dan kunnen wij ons gezinsleven weer oppak ken," Arends heeft zqn twyfels bij het eerder uitgevoerde onder zoek. Zo weet hij naar eigen zeg gen zeker dat er vroeger een luik in de vloer van de school zat. Maar op het moment dat de ouders zelf een kijkje in het gebouw mochten nemen, was die verdwenen. „We mochten de boel niet openbreken. Maar wij willen gewoon weten: is crnu iets of met?" Berichten als zouden de ouders destijds hebben ingestemd met het door Justitie gedane onder zoek, bestrijdt Arends. „We heb ben wel gezegd dat op de plaatsen waar wij mochten kijken, niets was. Maar over de plekken waar we niet mochten kijken, kunnen we niets zeggen. Onze woorden zijn verdraaid." Terwij i de ouderparen zich bera den op verdere juridische stap pen, toog de bevolking van Em- mer-Erfscheidenveen eergister avond in grote getale naar het buurthuis De Stobbe. Daar kon den zij hun handtekening zetten om steun te betuigen aan het per soneel van de school. Bij de 350 krabbels die vorige week al wer den gezet, kwamen er nog eens 150 bij. Gisteren stuurde het zogeheten EmmenflJtrectrt De inspectie voor het basisonderwijs beeft een speciale inspecteur aangewezen om de gang van zaken op de openbare basisschool De Dreef in Emmer-Erfscheidenveen óp de voet te volgen. Dat zegt-woord voerder J. Rohde van de onder wijsinspectie in Utrecht De inspectie is belast met de toe zicht op basisscholen als De Dreef en zal volgens hem ingrij pen als de problemen op die school de kwaliteit van het on derwijs aantasten. Rohde zegt dat de kinderen daarvan niet de i dupeimogenvWMdetóivGebeurt- dan zal de inspectie vol- rgëSs.Hcm met nalaten op te be den. Volgens hem concludeert de in spectie dat alle procedures die er zijn gevolgd om de kwestie voor het Openbaar Ministerie te bren gen tot nu toe nauwkeurig zijn gevolgd. Dat is dan ook de reden om voorlopig niet in te grijpen, maar welde vinger aan de pols te blijven houden. Rohde zegt dat-de inspectie een speciale inspecteur heeft belast met het volgen van de ontwikke lingen. H3j zegt dat het voor alle partijen goed is om zo snel mojge- iijk een bevredigende oplossing te vinden voor de problemen. „Er is niemand gebaat bij verhalen over mogelijke ontucht met kin- derenrop seboleöi;3iü»t belang van alle bebokkjeae&t.^de 4e- rugkeer van de rust Óp schoof is het goed dat de zaak snel tot een oplossing wordt gebracht" Politie v* 7 Ookdepolitiehoudtde komende dagen een extra oogje in het zeil bij de acht ouderparen van ex- leerlingen van De Dreef. Deze voorzorgsmaatregel houdt niet in dat wethouder Hens Eerenstein* verwacht dat de inwoners van Emmer-Erfscheidenveen het recht in eigen hand gaan nemen. comité verontrusten vijftien brie ven naar diverse instanties. Wel ke instanties dat zijn, wil de groep nog niet kwijt. ..In ieder geval zyn het organisaties die hun invloed aan kunnen wenden om snel een eind te maken aan deze kwestie Want het heeft nu lang genoeg ge duurd," vindt woordvoerder Jans Geert5ma. Volgens het comité hebben de acht ouderparen 'last van waanvoorstellingen' en 'oefe nen zy een teneur uit die de leef baarheid in het dorp negatief be ïnvloedt'. Ook de gemeente Emmen wil niets liever dan dat de rust weer keert in Emmer-Erfscheiden veen. De handtekeningenactie van de inwoners noemt wethou der Tiens Eerenstein 'heet voor stelbaar': „Het is hun dorp dat in diskrediet wordt gebracht Deze mensen hebben een hoop narig heid over zich heen gekregen." Moe en leeg Schooldirecteur Fred Haikens een van de beschuldigden 111 de hele affaire bemoeit zich naar tv gen zeggen niet mot de activitei ten van de inwoners. „Ik denk dat er met de uitspraak van de rechu r al heel wat druk van de ketel is En ik hoop van harte dat er nu weer wat rust in de tent komt." De directeur is blij met de steun vanuit de gemeenschap. Hij is 'moe en leeg', maar vastbesloten de zaak tot een goed einde te brengen. Niet alleen voor de school, maar ook voor zichzelf, "Het heeft een geweldige impact op myn privéleven. Ik word thuis gebeld en uitgemaakt voor van al les en nog wat. Dan voel ik me knap triest en denk ik 'waar heb ik dit aan verdiend'?" Haikens is niet van plan nog met de acht ouderparen te gaan pra ten. „We hebben heel vaak om de tafel gezeten, maar na 26 novem ber vorig jaar was dat afgelopen. Toen had ik er geen behoefte meer aan." Op die datum kwam het Openbaar Ministerie in Assen tot de conclusie dat de kinderen van de ouders die aangifte had den gedaan niet seksueel waren misbruikt en dat er geen sprake was van een kelder onder de school. Na die datum was het, zegt Hai kens, erg rustig in de school. „Al het gerommel speelde zich af bui ten de schoolmuren." Hu blijft dan ook gewoon op zyn post. De aantijgingen hebben volgens hem geen invloed gehad op zyn func tioneren. „Ik wil dit gewoon tot een goed einde brengen." Arnhem Kleding met de merk naam Gümüs die niet is gemaakt door de Turkse kleermaker zelf, en ook niet is vervaardigd met zijn toestemming. Dat toekomst beeld is Zekeriya Gümüs een gru wel. Om te voorkomen dat het werkelijkheid wordt, probeert hij volgende week dinsdag via een kort geding te voorkomen dat een bedrijf in Arnhem met zijn naam aan de haal gaat. Gümüs wil dat de rechter een verbod oplegt, op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per dag of per over treding. De 'witte illegaal' Gümüs voerde vorig jaar een verbeten gevecht met de oveTheid om een legaal be staan in Nederland te kunnen op bouwen. De strijd mislukte. Gümüs en zijn gezin moesten in oktober 1997 het land verlaten en keerden terug naar Turkije. Zijn hem landelijke bekendheid op. Daar besloot de BV Interest Swaenenbergh in Arnhem handig op in te spelen. Op 5 september 1997 deponeerde het bedrijf in het Beneluxregister de naam Gümüs als merk vooron der meer kleding. De echte Gümüs had op dat moment iets anders aan zijn hoofd. Hij wachtte met spanning op de voor zijn toe komst cruciale stemming in de Tweede Kamer. Zekeriya Gümüs achter zijn naaimachine. ArchtetfotoANP Nadat de Turkse kleermaker in de gaten kreeg wat er was ge beurd, deponeerde hij zelf ruim twee maanden later, op 24 novem ber, het woordraerk Gümüs. Inte rest Swaenenberg heeft geen recht op zijn naam en zou het pu bliek slechts misleiden, zei Gümüs. Ondanks verzoeken om het gebruik van de naam achter wege te laten, gaf het bedrijf tot nu toe geen krimp. Nijmegen Vele duizenden toe schouwers stonden gisteren langs de route van de Vierdaagse om de wandelaars aan te moedigen, In Nijmegen was het zelfs zo druk langs de route in het centrum dat in een straat wandelaars met moeite doorgang konden krijgen. De aanmoedigingen waren voor sommige wandelaars hard nodig, want de tweede dag is volgens er varen Lopers de moeilijkste dag. Dat was te merken aan het aantal uitvallers. Ondanks het prachtige wandelweer moesten 1454 van de 35.518 gestarte wandelaars de tocht opgeven. Nog nooit op een tweede dag waren dat er zoveel, meldde organisator KNBLO. De tweede dag van vorig jaar telde er 1383, toen een record. Bij de posten van het Rode Kruis was het gisteren druk. Al vroeg in de merger, moesten wandelaars wachten op een behandeling van hun blaren of van hun overbelaste spieren. Sommige wandelaars kwamen uitgeput aan bij de eer ste Rode-Kruis-hulppost in Nif- trik. Dit jaar doen 1802 jongeren van jonger dan 16 jaar mee. Ook de ou deren zijn goed vertegenwoor digd: liefst 464 senioren van ouder dan 75 jaar lopen de vier dagen. Doorlstvan Kövi en Rogier Rijkers Woudenberg— Stille getuigen van de 'Dijkbier-actie' tegen de als in dringers beschouwde familie slin geren nog in het platgetrapte gras op de dijk langs het Valleikanaal in Woudenberg: bierdoppen, eti ketten en kapotte flessen. Een achtergelaten kabel van de ge luidsinstallatie duidt op een in derhaast vertrek van de actie groep. Het moest er een keer van komen, weet men in Woudenberg. De woede onder duizenden platte landsjongeren tegen de familie De Lussanet de Sablonière, die sinds haar komst drie jaar gele- dpn vanuit de grote stad. als regel rechte indringer in het Utrechtse dorp wordt beschouwd, was al te lang opgekropt en moest onver mijdelijk een keer tot uitbarsting komen. „Iedereen in het dorp wist dat het mis moest gaan," zegt ook Geert van Donselaar, eigenaar van de schuur en het terrein waar de omstreden feesten en evene menten plaatsvinden. „Die hon derden jongeren kun je niet stuk voor stuk in bedwang houden. En als die mensen zo koppig blijven doorgaan met procederen esca leert het nog erger. Die geluiden hoor je nu alweer." Feitelijk escaleerde het dorpscon flict zaterdagnacht al. Na de prijs uitreiking van een paardende- monstratïe ontstond in de schuur van Van Donselaar een min of meer spontaan feest, waarbij de tap wijd open ging. Ongeveer honderd jongeren bleven in de schuur'hangen'. Voor het sehuurfeest was geen vergunning aangevraagd. „Mis schien hadden we dat inderdaad moeten doen, maar het was nooit nodig geweest," geeft voorzitter Ronald van Donselaar van de Plattelands Jongeren Gemeen schap Utrecht (PJGU) toe. De fa milie De Lussanet belde prompt de politie met de vraag waarom er zonder vergunning en tegen de gerechtelijke afspraken in al weer een sehuurfeest aan de gang kon zijn. Voor een deel van de feestgangers moet dat de spreekwoordelijke druppel zijn geweest. Ze togen 's nachts naar de boerderij van de achterburen aan De Steeg en sloe gen de ruiten in van de stacara vans waar de familie De Lussanet woont in verband met de verbou wing van de boerderij. Het gezin sliep die nacht in de boerderij. „Ik heb gehoord wat er is gebeurd," reageert voorzitter Van Donse laar. „Wie het gedaan heeft weet ik niet. Ik was het weekeinde weg." Struikrovers Een vitragegordijn dwarrelt zachtjes in de wind door de gebro ken ruit. Op de bank ligt een foto tussen wat kussens. Op een gaspit achterin de caravan staan een paar opgestapelde pannen. De drie vervallen stacaravans naast de boerderij aan De Steeg bieden een aanblik alsof een bende struikrovers ze heeft overvallen. Alle ruiten zijn gesneuveld. De boerderij, met aan de achterzijde een bouwsHper, biedt een verla ten aanblik, De ruiten en voorlam- j>en van een auto op de oprijlaan zijn aan diggelen. De aanval kwam onaangekon digd, maar niet als een verrassing. De familie ontving al maanden dreigementen die er niet om lo gen. De daders van zaterdagnacht zyn nog onbekend. De 'Dijkbier-actie' van maandagavond was daarente gen een openlijke demonstratie, erkent Ronald van Donselaar. „Als honderden jongeren zich al zolang boos lopen te maken en ie dereen weet bij wie de schuld ligt, zijn dat soort ideeën zo geboren. We wilden laten zien wie we zijn." Maandagavond om half acht ver zamelde zich een groep van zo'n tachtig jongeren, gewapend met kratten bier, een aggregaat, ge luidsinstallatie en microfoon, Ze rukten op naar de boerderij. Vreedzaam De PJGU-voorzitter bezweert dat het een vreedzame demonstratie was. „Het is netjes verlopen. We hebben met een man of tachtig op de linie gezeten, een biertje ge dronken en muziek laten horen. We hebben alleen wat hoerenlied jes gedraaid. Natuurlijk is er wat meegezongen en is er wat naar ze geroepen door die microfoon. Maar dreigementen heb ik niet gehoord." Politieauto's De vreedzame protestactie bracht nogal wat teweeg, constateerde ook Van Donselaar. „Er stonden langzamerhand een stuk of tien politieauto's. Agenten wilden met ons praten, maar daar had nie mand trek in." De politie vatte de 'vreedzame1 demonstratie ernstiger op. Woordvoerder J. van der Linden: „Door die microfoon werden forse dreigementen geroepen." Op ad vies van de politie verliet de fami lie De Lussanet in de loop van de avond onder begeleiding de wo ning. „We waren helemaal niet van plan ze weg te jagen," zegt de PJGU-voorzitter. „Maar kennelijk voelden ze zich ernstig bedreigd." Ze hebben het aan zichzelf te dan ken, is de algemene opinie op het Woudenbergse platteland. De fa milie zelfheeft honderden jonge ren tegen zich in het harnas ge jaagd door hardnekkig juridisch actie te blijven voeren tegen alle festiviteiten op het terrein van boer Van Donselaar. Doordrammen „Die feesten zijn er al zestien jaar zonder enige wanklank uit de buurt Het college van burge meester en wethouders heeft het al die jaren toegestaan. Het mag zo zijn dat de familie juridisch op sommige punten in haar recht staat en op grond van de Algeme ne Plaatselijke Verordening bij de rechter een verbod kan afdwin gen. Maar waarom? Ze kunnen nauwelijks overlast ervaren, op een afstand van bijna een kilome ter. Toch blijven ze doordram men. Dan weet je dat het een keer fout gaat De jongeren weigeren zich na al die jaren zomaar de sehuurfeesten te laten ontnemen. Ik ben er bang voor dat het nog een keer echt escaleert." Den Haag Het aantal rmsdry fza- ken dat by het Openbaar Ministe rie (OM) binnenkomt, is in 1997 gestegen. Daarmee is een einde gekomen aan de dalende trend van voorgaande jaren. Na een sterke vermindering van het aan tal zaken dat by justitie terecht komt van 273500 in 1994 naar 24G 200 in 1996, steeg het aantal vorig jaar weer licht. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1997 van het OM. De styging komt vooral door de toename van zaken tegen min derjarigen, geweldsmisdryven en misdrijven tegen dc* openbare or de. verkeersmisdryven cn soft drugsdelicten. Toch heeft het OM in 1997 minder zaken afgedaan dan het jaar daar voor De belangrijkste oorzaak hiervoor is dat het aanbod van zware zaken groter is geworden Deze zaken handelt het OM door gaans met zelf af. maar komen voor de rechter. Adverteren? Tel: 010 - 4004 264 DE SPECIALIST IN DESIGN VLOEREN Meer dan B00 soorten wand- en vloertegels en natuursteen leverbaar, - Aanbieding: 40 m'tegels 2 Groeps vloerverwarming gelegd voor 2995," R'dom Vwrbaveosstroat 19, 3029 BB Tel,: 010 - 476 2054 A'dom (Z.W.) Joh. Mg ix inga In. 322. Tel: 020 - 617 64 50 E-Mailodres: ital.ceromic9hetnel.nl u***onamaaGou*nOdiR5[ iffi t 'Mi V"S0IOENEN»! HET BETERE-GENRE >- De Sede', een absolute topper op hel gebied van woonvormen, heeft een prominente plaats in de colfactie van Lagerwaard. Naast ultieme kwaliteit en vakmanschap biedt dit wereldmerk ongekend zitcomfort en schitterende ontwerpen, die geheel met de hand vervaardigd zijn. De meubelen zijn gecreëerd op basis van toewijding, perfectionisme en pure inspiratie. Kortom... Lagerwaard Design en De Sede verdienen elkaar. Uesiqn Kanaalweg 39-53 esign Tel 010-4507466 Lagerwaard Design maakt onder andere gebruik van do woonvormen van Aren Artitort. Auping Baru Bord. Van Bnouw, Cssielijn Fiam COnsiian Fisehbaclw Gelderland Ha/vink, Hulsta, rnlerstar Jab. Jori Henrle da Jong Kendix, Wa'ter KnoR, Loolux Metatorm Montis New Sny Parade. Ploegstoflon Prlelform SDB Design, de Sede Young International Wntman i.v.m. nieuwe collectie september 1998 op vele showroom modellen verlichtings armaturen kortingen van W««m 296-298 U.Pkm 3012 KJ Rotterdam teL 01041114 11 fax 010 413 96 20 WatemamvM 211 Ale<oa*Sm IU 3067 GA Rotterdam teL 010 286 99 27 010 220 42 35 GIANNI VERSACE Wand-;en vloertegels

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2