9 lepziekte slaat weer genadeloos toe Asielzoekers mogen in Sehiedam-Oost blijven Geen vlaggen in top voor Japanse overgave Varend Corso trekt door het Westland Rotterdams Dagblad Honderden besmette bomen moeten weg Kunstproject aan Nieuwe Waterweg opges mm© Voor sfeervol wonen of een kado! Hoogstraat 171,tel.4120447 m E Vernielers opgepakt Palletdief aangehouden Boete en rijverbod Diefstal wijn met geweld Veel te hard over zebra Brand in kelderbox Brug in centrum even gestremd Noodlokaal op schoolplein De Westhoek Dwangsom moet slordige garagehouder in gareel krijgen 50% kopfsn Of bel gratis Rotterdams Dagblad LU Waterweg Donderdag 23 juli 1998 0* Vlaardingen Drie jongens uit Schiedam van 17, 18 en 20 jaar /ijr» de afgelopen nacht door de politie opgepakt nadat zij m Vlaardingen waren betrapt op het vernielen van enkele auto's. De politie zag een groepje van vijf omstreeks 1.40 uur op de Van Ho- gcndorplaan ryden, toen een jon gen die achterop een snorfiets zat tegen een autospiegel schopte. Na een korte achtervolging kon de politie drie van hen in de Dotter- blocmstraat aanhouden De jon gens werden overgebracht naar het bureau. De 17-jange bestuur der van de snorfiets bleek boven dien te veel alcohol te hebben ge nuttigd. Vlaardingen Een 28-jarige Schiedammer is vannacht om streeks 4.00 uur aangehouden toen hij met een aanhangwagen vol pallets over de Kreek weg in Vlaardingen reed. De man beken de dat hij de pallets had ont vreemd by een bedrijf aan de Kreekweg op bedrijventerrein Het Scheur Tydens het verhoor bekende de Schiedammer me teen ook dat de aanhangwagen op löjubwas gestolen. Vlaardingen In de Madoera- straat in Vlaardingen is gister avond een 27-jangc man aange houden die te veel had gedron ken. De Vlaardingerwerd heenge zonden met een boete van zeven honderd gulden en een rijverbod. Vlaardingen In ccn supermarkt aan het Ylaardingse Veerplem vond gistermiddag omstreeks 16.45 uur een diefstal met geweld plaats. Een 42-jarige Vlaardmger had een fles wyn gestolen en be dreigde het personeel met een mes. Hierbij raakte een werk neemster gewond aan haar arm. De politie kon de man even buiten het filiaal aanhouden. SchiedamBij een snelheidscon trole op de Churchillweg ter hoog te van een voetgangersoversteek plaats heeft de Schiedamse politie gistermiddag 46 automobilisten op de bon geslingerd. Eén auto mobilist maakte het wel erg bont door met een snelheid van 81 kilo meter per uur over de zebra de gaan. In totaal passeerden gister middag 734 auto's de radarappa- ratuur van de politie. SchiedamIn een kelderbox van een flat aan het Griegplein in Schiedam is kort na middernacht brand ontdekt in een kelderbox. De brand kon snel worden geblust en er vielen geen gewonden. Een woordvoerder van de politie zei vanmorgen voorzichtig dat 'niét uit te sluiten valt dat er sprake is van brandstichting'. Behalve dat 'een kelderbox niet spontaan in de brand vliegt', wordt die veron derstelling gevoed door de verkla ring van de eigenaar van de kel derbox, waaruit blykt dat er de af gelopen weken ai een paar keer brand is geweest. De politie stelt nader onderzoek in. Maassluis Het verkeer in Maas sluis moet maandagavond reke ning houden met vertragingen bij het passeren van de Lijndraaiers- brug. Tussen 18.30 en 23.00 uur worden daar werkzaamheden uit gevoerd. In tegenstelling tot vori ge week kan het verkeer nu wel gewoon over de brug rijden, In verband met stelwerkzaamheden zal de brug die de P. C. Hooftlaan en de Lange Boonestraat ver bindt, verschillende keren open mopten worden gezet. Het brug- gedeelte met het voet- en fietspad blijft wel gewoon in bedrijf. De Fredrik Hendriklaan in Holy is één van de plekken waar Iepen ten prooi zijn gevallen aan de fepzlekte. Foto Fred ubochant/Roei Dijkstra Vlaardingen/Schiedam— De iepziekte slaat dit jaar weer gena deloos toe. De gemeente Schiedam gaat zo snel mogelijk tien tallen iepen kappen omdat deze zijn besmet door de iepen- spintkever. In totaal, zo is gebleken uit een kort geleden ge maakte inventarisatie, zijn er zo'n honderd bomen besmet. Die moeten allemaal weg. In Vlaardingen gaat het nog har der. Daar worden deze weken meer dan tweehonderd tot 250 ie pen omver gehaald. Daarmee wordt wederom een flinke knauw gezet in het aantal iepen, dat on geveer een kwart uitmaakt van het totale bomenbestand in Vlaar dingen van 27.090 stuks. De lepziekte wordt overgebracht door de iepenspintkever. De jon gen van deze keversoort brengen met hun geknaag aan het nieuwe groen de schimmelziekte over op gezonde bomen. Maar ook via de wortels kan de ziekte worden doorgegeven Dat gebeurt in het voorjaar of de zomer. Vooral de korte warme periode m het vroege voorjaar en de daarop volgende natte periode hebben de kever goed gedaan. De schimmel verspreidt zich ver- ces gaat door totdat de boom ge heel is afgestorven. De gemeenten willen het echter ntet zo ver laten kernen en zuilen de bomen al opruimen voordat de ziekte de gehele boom in haar greep heeft. Dit wordt voorname lijk gedaan omdat de afstervende volgens via de sapstromen van de"" boortt een fdeale broedplek is voor boom. Deze 'herkent' de schim- -de iepenspintkever. Door de mei en maakt een soort antistof broedplaatsen zo veel mogelijk te aan. Daarmee tekent de boom me teen zyn doodvonnis, want de an tistoffen sluiten de houtcellen af waardoor geen transport van wa ter meer mogelijk is. De ziekte ken merkt zich m het begin dan ook door het plotse ling brum worden van de bladeren. Soms kan het blad van de hele boom in enkele dagen helemaal bruin zyn. In eerste instantie blijft het blad nog vastzitten, maar na verloop van tijd valt het eraf alsof het herfst is. Hierna sterven ook de takken af. Dit pro- beperken wordt dus ook het aan tal mogelijke besmettingshaar den beperkt. Wie denkt dat het nu bij de groenafdelin- gen in Schie dam en Vlaar dingen een uitgelezen moment is om een partij tje haardhout op de i te tikken, komt bedro gen uit. „Om verspreiding van de besmettelijke en fatale ziekte voor de iep te voorkomen wordt het stamhout niet als open-haard- hout aangeboden, maar zo snel mogelijk afgevoerd naar de ver- brandmgsovens van de AVR. De takken worden versnipperd," al dus Ane Bijl van de afdeling stadsbeheer van de gemeente Vlaardingen. Wapens Veel wapens hebben de gemeen ten niet in de strijd tegen de ie penspintkever. Maar een fout die in Vlaardingen niet meer wordt gemaakt is het planten van heel veel dezelfde soort bomen bij el kaar. Behalve dat zo'n monocul tuur vaak ziektes binnenhaalt, zorgt dat dan meteen ook voor een grote kaalslag. Door af en toe eens een plukje kastanjes of platanen tussen de iepen neer te zetten, kan de haard snel worden afge schermd. „Anders raast zo'n ziek te door de stad heen," aldus Bijl. Maar er worden her en der nog steeds iepen geplant in Vlaardin gen, zonder dat de groenmensen zich laten leiden door beloftes van kwekers die zeggen een resisten te soort te hebben gevonden. Bijl: „Daar zyn we heel voorzichtig mee, omdat maar al te vaak is ge bleken dat die toch ook ziek wer den. Desondanks blijft de iep een ideale stadsboom. Hij kan tegen luchtverontreiniging en verhar ding in de straat. Bovendien groeit ie snel en zorgt voor weinig overlast." Maar steeds vaker kenmerken ie- penrijen zich door gaten. In Schiedam zijn de meeste zieke ie pen te vinden in het Beatrixpark en het Hargapark. Maar ook in de wijk Nieuwland zullen er bomen voor de by! gaan. Het meest in grijpend zijn de gevolgen voor de Noordvestsingel en de Maasbou levard. Daar staan iepen die ge middeld zo'n 45 jaar oud zijn. De bomen zyn door de jaren een be langrijk onderdeel van de charme van de twee plekken gaan vor men. Aan de Noordvestsingel is eerder al een aantal aangetaste bomen gerooid. Maar nu ziet het er naar uit dat ook de laatste drie bomen van de imposante rij het loodje gaan leggen. Hetzelfde ver haal geldt voor de Maasboulevard en de Havendijk. De saneringsoperatie van de Schiedamse iepen zal zo'n hon derdduizend gulden kosten. pfinrf vmvA Maassluis Het Maassluise pro ject 'Bij hoog en bij laag' in het ka der van de Kunstestafette Zuid- Holland wordt minimaal een half jaar opgeschoven. Het gemeente bestuur heeft daartoe besloten omdat het project handelt over, en is gesitueerd op de locatie waar woonwijk Het Balkon zou moeten komen. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat er enkele maanden gele den al een beslissing 2ou vallen over het doorgaan van bebouwing op dit buitendijks gelegen stuk grond. Maar dat ging dus niet door omdat onderzoek over onder meer de toegangswegen naar dit gebied meer tijd kost dan ver wacht. Een beslissing over het wel of niet doorgaan van Het Balkon wordt nu pas in het najaar ver wacht. Als de voorbereidingen voor de woonwijk volgens planning was gelopen, zou kunstenaar Adriaan Rees in de periode van 17 tot en met 27 september, in het kader van de Kunstestafette, een sym bolische eerste paal slaan op Het Balkon. In een tijdelijk container dorp op het terrein zouden daar naast vier kunstenaars uit Maas sluis en twee uit de Hongaarse zusterstad Hatvan hun visie ge ven op de toekomstige woonwijk. Ook is het de bedoeling dat Rees zich uiteindelijk daadwerkelijk gaat bemoeien met de architec tuur van dewy k. 1 Nu het nog maar de vraag is of de bouw van de buitendijkse woon wijk doorgaat, wil het gemeente bestuur daar ook niet op vooruit lopen in de vorm van een kunst project. Met name bij bewoners van de Lisztstraat, die hun uit zicht verloren zien gaan, ligt Het Balkon immers nogal gevoelig. „Het slaan van een symbolische eerste paal, zelfs dat wil het ge meentebestuur niet," aldus een gemeentewoordvoerder. „We moeten voorkomen dat mensen denken van 'zie je wel dat er ge bouwd gaat worden'. Eerst moet zeker zijn dat Het Balkon echt doorgaat. De verwachting is dat dat volgend voorjaar het geval is." Omdat kunstenaar Adriaan Rees het plan 'Bij hoog en bij laag' in tact wil houden, inclusief het paalslaan en de bewuste bouwlo catie, is gekozen voor uitstel er van. Wel zal de kunstenaar voor genodigen in oktober een tussen- presentatie geven. Dit is nodig om er voor te zorgen dat de subsidie niet in gevaar komt. De kosten van deze avond, naar schatting zo'n vijfduizend gulden, komen ten laste van woningbouwproject Het Balkon. De aan de Kunstestafette gekop pelde reizende tentoonstelling komt wel in de geplande periode naar Maassluis. Nog tot en met zondag bevinden de kunstwerken zich in Vlaardingen, waarna ze vanaf 1 augustus bijna drie weken te zien zijn m het Maassluise ge meentemuseum. Maassluis Openbare basis school De Westhoek in de Steendykpolder krijgt er ko mend jaar een noodlokaal bij. De tijdelijke huisvesting is no dig vanwege een herverdeling ran lokalen tussen de drie scholen in het meest westelij ke deel van Maassluis. De katholieke Kardinaal AL frinkschool heeft vanaf 1 sep tember dertien lokalen nodig, twee meer dan men nu in ge bruik heeft. Dit tekort wordt opgelost met de twee lokalen in het naby gelegen gebouw van Klei en Kleur die nu nog door De Westhoek worden ge bruikt. Het zo ontstane tekort voor die laatste school wordt in eerste instantie verholpen door gebruik te maken van een lokaai in de aangrenzende Ich- tussehool en door het plaatsen van een noodlokaal. Heeft De Iehtus het lokaal in de loop van het schooljaar zelf nodig, dan wordt overgegaan tot het plaatsen van een twee de tijdelijke schoolruimte. Het eerste gaat alvast 170.000 i kosten, een be drag dat.ut betaald uit het gemeentelijk onderwijshuis- vestingsfonds. Schiedam Het Afghaanse asiel zoekersgezin dat gedwongen moet verhuizen uit hun woning in de Schiedamse Van Marumstraat krijgt een ander huis in dezelfde buurt. Twee weken geleden kwa men bewoners van de straat in op stand omdat de familie van de so ciale dienst naar een woning in Nieuwland moest vertrekken. Een handtekeningenactie in de buurt werd georganiseerd om de verhuizing tegen te gaan. Het vijf koppige Afghaanse gezin was in middels zo in de Van Marum straat geïntegreerd, dat ze daar het liefst wilde blijven wonen. Volgens de wethouder van sociale zaken P. Groeneweg, die door de sociale dienst bij het probleem werd betrokken, wordt momen teel druk gezocht naar een wo ning voor de familie in Schiedam- Oost. „Alle partijen, waaronder Noordvest en de sociale dienst, spannen zich daar momenteel voor in." zegt de wethouder. „We hebben echter nog wel wat tyd ro- dig om een passende woning te kunnen vinden."' De bewoners van de Van Marum straat zijn opgelucht dat het asiel zoekersgezin niet naar Nieuwland hoeft te verhuizen. De familie moest vertrekken omdat ze on langs een permanente verblijfs vergunning kreeg. Ze bivakkeer den in afwachting daarvan sinds iyy5 tydelyk in de woning in Sehiedam-Oost. Maar na verle ning van de permanente status moet het pand vrijkomen voor nieuwe asielzoekers. Bovendien zou de woning te groot zijn voor het Afghaanse gezin. „We vinden het zo fijn voor die mensen dat ze hier kunnen blij ven," zegt buurtbewoonster Louise Janssen, één van de orga nisatoren van de handtekenin genactie. „Maar wel jammer dat ze niet in hetzelfde huis mogen blijven wonen, want daar hadden ze het zeer naar hun zin. Ons is wel verteld dat ze als het meezit een woning in dezelfde straat kunnen krijgen." Ook het gezin zelf, dat het goede nieuws nog niet van officiële zijde heeft vernomen, is blij met de op lossing. „We kennen de mensen hier in de straat goed," zegt de zoon des huizes. „Het bevalt ons prima. Het mooiste zou zijn als we ook echt in de Van Marumstraat zouden kunnen blijven. Dan lijkt het net of we nooit zijn verhuisd." Wethouder Groeneweg is niet bang dat met de honorering van het verzoek van de buurt en de Af ghaanse familie een precedent is geschapen. „Ik denk dat je een precedent had geschapen wan neer je die familie in dat te grote huis had laten zitten," stelt hij. „Maar de straatbewoners hebben aangegeven dat die mensen in de buurt thuishoren. Dan vind ik dat je verplicht bent daar een mouw aan te passen." Maassluis Btj openbare gebou wen in Maassluis, Vlaardingen en Schiedam zal op 15 augustus de Nederlandse vlag niet wapperen. De gemeenten wijzen daarmee de wens van het Indisch Platform af. De landelijke organisatie wil dat er in heel Nederland wordt ge vlagd omdat 15 augustus 1945 de dag was waarop Japan capituleer de. „Daarmee eindigde niet alleen de oorlog voor het Aziatisch deel van het Koninkrijk der Nederlanden," schrijft voorzitter R. Boekholt in een brief aan de gemeenten, „het was daarnaast het feitelijke einde van de Tweede Wereldoorlog." Reden genoeg om de nationale driekleur te voorschijn te halen, vindt hij. „Uw Indische burgers zullen u daarvoor zeer erkentelijk zyn." Inmiddels zijn er al 57 gemeen ten, waaronder Den Haag, Almere en Zoetermeer, die meedoen aan het initiatief. Schiedam heeft nooit gevlagd op die datum en zal dat ook dit jaar met doen. Maas sluis en Vlaardingen hangen de vlag niet uit omdat dit niet lande lijk is geregeld. Net als vorig jaar wijzen de gemeenten het daarom af. „Een waardige herdenking van de capitulatie van Japan dient gebaseerd te zijn op een brede maatschappelijke consensus," motiveert Maassluis die beslis sing. „Zolang het kabinet niet be sluit om 15 augustus aan te wijzen als een dag van nationale herden king, en de instructie voor het uit steken van de vlag van rijksge bouwen, zullen we uw verzoek niet honoreren." In 1995 werd er op de bewuste dag overigens wel gevlagd in Maas sluis. De 50-jarige herdenking vond het ministerie van Binnen landse Zaken toen wel belangrijk genoeg om iets meer te doen dan normaal. Schiedam Een dwangsom van achtduizend gulden per dag moet een slordige garagehouder in de Schiedamse Calandstraat weer in het gareel krijgen. De man over treedt verschillende voorsehiften van zijn milieuvergunning en on danks een paar waarschuwingen van de gemeente komt er geen verbetering in de situatie. De ge meente legt hem daarom een dwangsom op. De garagehouder en de gemeente zyn geen onbekenden voor el kaar. Al vanaf 1993 hebben de twee contact met elkaar over het overtreden van de strenge milieu regels die gelden voor garagebe drijven. Eerder is het bedrijf al een dwangsom opgelegd omdat verschillende zaken niet waren geregeld zoals de milieuvergun ning dat voorschreef. Na een ge sprek en een controle van de mi lieudienst bracht de ondernemer orde op zaken in zyn bedrijf. H de periode hierna ging het even goed, maar onlangs moest de ge meente weer constateren dat ver schillende regels niet werden na geleefd. De overtredingen zijn volgens de gemeente niet van zeer ernstige aaid, Het gaat om het opbergen en verpakken van chemicaliën en apparatuur, wat in de Ca landstraat niet goed zou gebeu ren. Ook de gasflessen zwerven door zo'n beetje de gehele be- drij fsruimte. Dit lijkt op zich geen groot probleem, maar de vaste op- bergplekken zijn nodig om het werk van de brandweer veilig en gemakkelijk te maken. Bij een brand kan de blusploeg dan een stuk veiliger het pand in omdat ze weet wéér de gasflessen en chemi caliën staan. De dwangsom die de gemeente heeft opgelegd bestaat uit vijf ver schillende onderdelen van de mi lieuwetgeving. Als de garagehou der geen verbetering brengt in si tuatie loopt hij het risico in totaal achtduizend gulden per dag te moeten betalen. Maasland Een feestelijke vloot van zeker 55 boten trekt vrijdag 7 en zaterdag 8 augustus door het Westland. De mooi gedecoreerde boten maken deel uit van het Va rend Corso en beelden het thema 'Westland door de eeuwen heen' uit. „De tocht zal voor het publiek een soort film worden over het Westland," belooft coiso-secreta- ris P. Vellekoop. Dertien boten zyn antieke West landers en de andere schepen dra gen decors die te maken hebben met het thema. Zo is een boot bij voorbeeld omgebouwd tot een klein café omdat de eerste veilin gen in de kroeg werden gehou den. De toekomst van het West land wordt eveneens uitgebeeld. Een schuit vaart voorbij met een gigantische, groene paprika en een enorme, vierkante tomaat aan boord. Een jury kiest de mooiste schuit uit. Als het corso dit jaar een groot succes wordt, hopen de initiatief nemers volgend jaar meer ge meenten aan te doen. Vellekoop: „Delft zou leuk zijn. Misschien kunnen we dan gelijk ook de wa terwegen van Schiedam, Rotter dam en Den Haag bevaren." Het Varend Corso Westland start vrijdagavond om 17.30 uur vanaf de Oude Veiling in Maasland. Vanaf daar varen de schuiten via de Maassluise trekvaart en de Vlaardingse Vaart naar Schiplui den. Omstreeks 19.00 uur wordt de vloot in De Lier verwacht. Za terdagochtend om 09.00 uur vaart de parade van twee kilometer lang weer via de Strijp, de Zweth en de Lange Watering richting Kwintsheul. De schuiten kunnen in Poeldijk rond 12,30 uur worden verwacht. Anderhalf uur later voert de tocht via de Gantel ver der naar Monster, 's-Gravenzande en Naaldwijk richting Honselers- dijk. By de pyramide van de bloe menveiling wordt tenslotte afge meerd. 52f Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement Neem nu een proefabonnemé rdan&Dagblad sip1 D Naam: h Adres: -Voort;. Postcode: Plaats: Telefoon: {i.v.m. controle berging) i Stuur deze bon in een envelop zónder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service k Antwoordnummer 1579, 3000VB Rotterdam B

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3