lid 'Casino is slechts een gezelligheidsvereniging' Strijd om behoud van 'Villa Kakelbont' Rotterdams Dagblad Lynbaan 50 KeuzeuitïÖ mérken ■^E Parkeren en horeca de hete hangijzers bij vestiging van Des Bouvrie in Korenbeurs Een boosaardig sprookje op Koninginnedag 50% komn MARTINSHOF JJJ Verstopt in verkeerde trailer Wild-west achtervolging Inbrekers rijden zich vast in file Recherche zoekt getuigen overval Abonnee Service Volgens exploitant heeft nieuwe speelhal sociale functie Ontploffing na poging tot zelfmoord Wiel los Of bel gratis 0800-06 42 Rotterdams Dagblad <3 m Waterweg Vrijdag 24 juli 1998 Hoek van Holland Drie mannen, van wie twee 18 en een 17 jaar, af komstig uit een asielzoekersop vangcentrum in Hoogeveen, heb ben vannacht een vergeefse po ging gedaan om naar Engeland te vluchten. Een portier van een be drijf aan de Stationsweg in Hoek van Holland zag dat het drietal omstreeks 00.35 uur over het hek was geklommen. Bij nader onder zoek door de politie bleek dat de mannen zich hadden verstopt in een lege trailer waarvan zij het dekzeil provisorisch hadden vast gemaakt. Dc mannen verklaar den dat zij via Engeland naar Ca nada hadden willen reizen. Zij hadden zich dan overigens wel in de verkeerde trailer verstopt, omdat deze stond opgesteld voor inreis in Nederland, in plaats van uitreis naar Engeland. De man nen zijn overgedragen aan de Ko ninklijke Marechaussee. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft gisteravond een achtervolging met wild-west- aehtige taferelen gemaakt. Zij zat een 27-jarige man uit Den Haag op de hielen die met een gestolen voertuig uit zijn woonplaats om streeks 22.00 uur een inbraak had gepleegd in een warenhuis in Vlaardingen. De man reed roekeloos over Rijksweg 20 en over vluchtstro ken en fietspaden. Bij een kas aan de Laan van Adrichem in De Lier kwam de Hagenaar tot stilstand. Toen hij vervolgens over het dak van dc kas probeerde te vluchten, viel hij door de ruiten van het dak en kon hij door de politie worden aangehouden. Vlaardingen Drie mannen heb ben zich gisteravond omstreeks 22.30 uur vastgereden in een file op de A20 nadat zy een inbraak hadden gepleegd in de Van Rie- beekstraat in Vlaardingen. De politie werd getipt door een taxichauffeur die had gezien dat het drietal was ingestapt in een auto die op de Markgraaflaan stond. De drie, een 24-jarige Rot terdammer. een 36-jarige man uit Capelle aan de IJssei een een 30- jarige man uit Drachten, werden aangehouden. In hun voertuig werden verschillende inbrekers werktuigen en handschoenen aangetroffen. Schiedam De recherche van het district Schiedam zoekt getuigen van de gewapende overval die dinsdagmiddag plaatsvond in een woning aan de Van der Tempel straat in Schiedam. Rond 15.15 uur die middag dron gen de overvallers de woning bin nen, waar zij onder bedreiging van vuurwapens een geldbedrag en een aantal sieraden hebben buitgemaakt. De daders zijn ver moedelijk gevlucht in een perso nenauto, die was geparkeerd, op de Dr. Kuyperlaan, op de hoek van de Heemskerkstraat, ter hoogte van de school De Taaltuin. Mensen die rond dat tijdstip iets verdachts hebben gezien in de Van der Tempelstraat of op de plaats waar de vluchtauto stond, worden verzocht contact op te ne men met de politie, tel. 2744386. informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag var» 18.00 tot 19.00 uur Telefoon: 010-4004 444 Schiedam De casino en speelclub met de naam 'De Joker', die op 31 juli officieel haar deuren wil openen, is niets meer dan het clubhuis van een gezelligheidsvereniging. Dat zegt de advocaat van de exploitant, die op verzoek van zijn cliënt niet met zijn naam in de publiciteit wil komen. ,.Het gaat om een gezelligheids- Toch heeft de gemeente Schie- vereniging voor met name een wat ouder publiek, van zo boven de dertig jaar." vertelt de raads man. ..Misschien nog wel wat ou der. En dan begin ik voorzichtig richting AOW'ers te denken. Men sen die niet meer zo mak kelijk naar het café gaan. maar toch hun sociale contac ten willen behouden. En daarbij graag een spelletje spelen." Volgens de advocaat is de vereni ging speciaal voor de Scbiedamse vestiging vrij recent opgericht. Wei is de initiatiefnemer betrok ken bij andere soortgelijke gele genheden. onder meer in Middel burg. Maar de vereniging vindt haar belangrijkste bestaansrecht in een sociale functie, stelt de raadsman. „Een winstoogmerk is er dan ook nietverduidelijkt hij. „Dat staat ook in de statuten." dam de nodige weerzin tegen de komst van de vereniging, die zich opzichtig bediend van de naam 'Casino'. Maar volgens de advo caat is er geen sprake van een ca sino in de zin van de gokpaleizen waar roulette en black-jack wordt gespeeld. „Het is geen casino zo als we die van de staat kennen. Ik weet niet waarom mijn cliënt het zo heeft genoemd. Een casino roept natuurlijk toch een bepaal de ambiance op. Maar misschien had hij het beter 'Gezelligheids- vereniging' kunnen noemen." Het spelletje wat in casino De Jo ker gespeeld gaat worden heet Euro Observatie Game. Volgens de exploitant een behendigheids spel, dat in heel Nederland wordt gespeeld. „Een balletje wordt uit gezet in een soort ketel en komt vervolgens op een kenmerk te recht," licht de advocaat toe. „En je kunt uitrekenen waar die te recht gaat komen. Daar kun je be hendigheid in hebben of ontwik kelen." Woordvoerder C. de Kimpe van justitie in Rotterdam vertelt dat inmiddels de regionale recherche is ingeschakeld om aan de bespre kingen over het casino deel te Re- aam men. „Specia listen van de politie zijn er bij betrokken omdat hel zo zou kunnen zijn dat hier de Wet op de Kans spelen overtreden gaat worden," zegt ze, „Het zou om een strafbaar feit gaan wanneer er een kansspel wordt gespeeld. Maar er wordt pas gekeken of het casino zich aan die wet houdt op het moment dat zij de deuren opent." Het casino kan dus bij de opening de politie als eerste bezoeker ver welkomen. Dat verduidelijkt ook woordvoerder van de Schiedamse gemeente M. Verbruggen. „Het is natuurlijk duidelijk dat wij als ge- Ondanks dat de openingvanhetCa- sïno een week is uitgesteld, kwa men gisteren, de oorspronklijk aan gekondigde dag van opening, veel mensen zich al aanmelden voor een lidmaatschap. Foto Victor van Breukelen mcente Schiedam onze twijfels bij deze zaak hebben," zegt hij. „Wij zijn met happy met een speelhal in onze binnenstad. Al leen al om de parkeer- en geluids overlast." Maar controle op nale ving van de regels is pas mogelijk op het moment dat de zaak daad werkelijk gaat dl aaien. „En dus staat de politie by de opening vooraan," aldus Verbruggen. Opening De opening van het casino die gis teren zou plaatsvinden is uitge steld tot 31 juli. De exploitant kon nog niet alle benodigde papieren aan de gemeente overleggen. „We zitten nog te wachten op ontbre kende informatie," zegt Verbrug gen. „Bijvoorbeeld over het aantal personen dal onder het dak wordt verwacht. Voor meer dan vijftig personen in één keer is een ver gunning nodig." Wel is gisteren de mogelijkheid lot inschrijving als lid van het ca sino van start gegaan. Een lid maatschap is verplicht, omdat het om een besloten gelegenheid gaat. Enkele tientallen mensen stonden al voor opening voor de deur te wachten, en de stroom nieuwe leden bleef de hele mid dag gestaag doorgaan. Het ledenaantal is wel beperkt, verduidelijkt de advocaat van de exploitant. „Het mogen er vol gens de statuten maximaal vijf duizend worden. Maar die zijn na tuurlijk niet allemaal tegelijk bin nen hè. Met dertig a veertig men sen is het al goed gevuld." De raadsman begrijpt niets van de scepsis van de gemeente Schiedam tegen zijn cliënt. Die sfeer zegt hij ook niet in de onder handelingen te hebben geproefd, „De gemeente is vast een beetje bang dat mensen het gaan zien als een illegaal casino, of in elk geval als een gelegenheid met kansspe len," denkt hij.Misschien dat de naam ook wel een beetje die in druk geeft. Maar zulke dingen mogen natuurlijk niet. De politie en gemeente zijn ook te allen tijde welkom in het casino om de nale ving op de wet te controleren." SchiedamIn een woning aan de Pemissestraat in Schiedam is vannacht een kleine ontploffing geweest, nadat de 75-jarige bewo ner had geprobeerd zichzelf van het leven te beroven. Enkele aan grenzende woningen werden ont ruimd, maar konden na korte tijd weer door de bewoners worden betrokken. Na een brandmelding door omwo nenden werd de Schiedammer omstreeks 01.30 uur op straat aan getroffen. De deur van zijn wo ning was afgesloten. Later bleek dat er al een kleine explosie had plaatsgevonden. Binnen trof de brandweer een geopende gaslei dingen een losse propaanfles aan. De man is met ademhalingspro blemen en eerstegraads brand wonden overgebracht naar het Schieland Ziekenhuis. Schiedam Een tankwagen uit het Brabantse Neerkant raakte gisteren op de hoek van de Nieu we Damlaan/Sporthalstraat een wiel van z'n oplegger kwijt. Hier door dreigde het voertuig te kan telen, De lading van de tankwa gen, vloeibare landbouwkalk, moest worden overgeladen. Door het incident is het tramverkeer enige tijd gestremd geweest. «MS*» Door Ben van Haren Vlaardingen De Historische Ver- enmg Vlaardingen iHW) heeft aan de minister van Cultuur het verzoek gedaan om de villa Park weg 2 te plaatsen op de lijst van rijksmonumenten. De eigenaren van het pand, de nabestaanden van de onlangs overleden laatste Vlaardingse reder, W. Kwakkel- stein, hebben daarentegen bij het gemeentebestuur een sloopver gunning aangevraagd. Bert van Bommel (HW): „Al on geveer drie jaar staat het pand op de zogenoemde concept-indicatie ve lijst voor aanwijzing tot rijks monument. De provincie, die daarover moet oordelen, vindt ook dat het hiervoor in aanmer king komt en het wachten is ei genlijk op de vaststelling van de definitieve lijst door het gemeen tebestuur, die ter goedkeuring naar het ministerie gaat." Het gebouw aan de Parkweg/Juli- anasingel noemt Van Bommel een voorbeeld van villabouw uit die tijd, maar hij geeft ook andere argumenten. „Het heeft romanti sche vormen en daardoor de bij naam "Villa Kakelbont' gekregen. Het zijn overigens niet uitslui tend de bouwkundige kwaliteiten die het pand zo bijzonder maken. De villa is gebouwd in opdracht van de directeur van Vulcaan, die een belangrijke figuur is geweest in de ontwikkeling van Vlaardin gen. Bovendien is de ligging en de aanwezigheid van de grote tuin speciaal, bij de entree van de wijk aan de rand van het Oranjepark. Deze plek moet niet worden opge offerd aan bouwers met dollarte kens in hun ogen." Namens de familie Kwakkelstein heeft C. van Noord de sloopver gunning aangevraagd. Hij ziet het als een voorzorgmaatregel. „Twee aannemers hebben naar het pand gekeken. De één wil het opknap pen, de ander denkt aan platgooi en. Wij als nabestaanden weten nog niet wat we willen, maar heb ben de vergunning aangevraagd om te voorkomen dat we door een aanwijzing als gezichtbepalend pand beperkt worden in onze mo gelijkheden." Op dit moment wordt het pand a! geruime tijd bewoond door drie vrienden. Zij zijn niet op de hoog te van de sloopaanvrage maar kij ken er evenmin van op als ze bin nenkort te horen krijgen, dat ze eruit moeten. Van Noord zegt ove rigens niet uit te sluiten, dat een lid van de grote Kwakkelstein fa milie opnieuw in de villa zal trek ken. Een woordvoerder van het ge meentebestuur bevestigt dat het De villa op de hoek van Parkwegen Julianasingef In Vlaardin gen heeft van begin af aan de aandacht getrokken. De romanti sche vormen en de zeer rui me, omhein de tuin geven het pand een heel apart ka rakter, dat al kort na de bouw een schrijver van jongensboe ken inspireer de. Foto Gerrit de Heus/Roel Dijkstra pand op de nominatie staat om aangewezen te worden als monu ment. „Het formele besluit is ech ter nog niet genomen en daarmee ontbreekt liet wettelijke handvat om direct een sloopvergunning af te wijzen." Sinds de bouw in 1920/T"21 heeft het opvallende gebouw met zeer ruime, omheinde tuin de aan dacht getrokken van de Vlaardin- gers. Zie ook pagina 13: Villa aan Parkweg inspireerde schrijver vanjongensboeken Wassenaar maal per dag in attractiepark DuimreU in Wassenaar Schiedam Parkeerproblemen en overlast van horeca. Dit zijn de hoofdbezwaren van de men sen die protest hebben aangete kend tegen de Schiedamse vesti- ging van Jan des Bouvrie in de Korenbeurs en de voormalige bi bliotheek aan de Lange Haven. De gemeente wil een zogeheten artikel 19-procedure toepassen zodat Des Bouvrie snel kan over gaan tot het uitvoeren van zijn plannen. Op het Stadskantoor zijn hiertegen echter aardig wat bezwaren ingediend. Deze zijn voornamelijk afkomstig van be woners van de Dam en de Lange en Korte Haven. De verkeerssituatie vanaf het moment dat de koning van de na- tureltinten de deuren opent aan de Lange Haven baart de meeste bezwaarmakers veel zorgen. De nauwe straatjes zullen het vele verkeer niet aankunnen met op stoppingen en aanrijdingen als resultaat, zo voorspellen de men sen die de huidige plannen van Des Bouvrie liever niet zien door gaan. Ook het parkeren is een heet hangijzer. Het huidige aantal parkeerplaatsen is nu al niet toe reikend, maar als Des Bouvrie zijn nering aan de Lange Haven start zijn de'rapen helemaal gaar. De bezoekers van de toonzalen zullen veelal met de auto komen en die het liefst pal voor de deur neerzetten. De overlast voor de buurt rijst hiermee de pan uit. is de verwachting. Ook het plan van Des Bouvrie om een beperkte horecagelegenheid te openen in de Korenbeurs kan in de buurt op weinig sympathie rekenen, zo lijkt het. De ontwer per heeft een brasserie met een klein terras aan de zijde van de Korte haven in gedachten. De aanleg hiervan zal ten koste gaan van parkeerplaatsen, vrezen de bezwaarmakers. Verder ver wachten de briefschrijvers ook dat er geluidsoverlast en vervui ling zal ontstaan door het terras. Veel bezwaarmakers delen in hun brief ook een stevige kat uit in de richting van de gemeente. Ze vinden dat de gemeente de omwonenden rechtstreeks had moeten informeren over de olart- nen en de gevolgen voor hun woonomgeving. Nu hebben ze het uit de kranten moeten verne men en het valt uit de bezwaar schriften goed af te lezen dat dit als bijzonder onbeschoft en sto rend wordt ervaren. Het was be ter geweest als de gemeente bij dit soort ingrijpende veranderin gen in de binnenstad wat meer overleg en contact had gezocht met de omwonenden. Op het Stadskantoor is men blijkbaar ook tot dit inzicht geko men, want gisteren is een brief de deur uitgegaan waarin de om wonenden een voorlichtingsbij eenkomst in het vooruitzicht wordt gesteld. Op dit moment valt er echter nog niets te melden omdat Jan des Bouvrie zijn teke ningen nog niet klaar heeft. In september is dat wel het geval. De omwonenden krijgen auto matisch een. uitnodiging voor de i n fmrnati ebi jppnkom st Door Marc Floor Rotterdam Meestal mogen op een strafzitting de verdachten vertellen wat er op de dag des on- heïls is geschied, maar dit keer besluit politierechter T. M. C, de Greeve zelf verslag van de ge beurtenissen te doen. Beeldend schetst zij hoe drank en baldadig heid op Koninginnedag 1997 in Rotterdam konden leiden tot een vechtpartij tussen politie en rad draaiers waarbij over en weer klappen vielen. „Er zijn op die dag heel veel men sen op de been," begint zij haar verhaal, als betrof het een boos aardig sprookje. „En er wordt flink gezopen. De politie heeft moeite de zaak in de hand te hou den, vooral door vervelende jon getjes. Jongetjes als E. en D," De 22-jarige Vlaardinger E. B, en de evenoude Schiedammer D. D. horen besmuikt aan hoe De Greeve toewerkt naar de climax van haar vertelling. Ze horen hoe de politie het Rotterdamse Stad huisplein afsluit omdat het ge drang te ernstig wordt. En dat E. aan een agent vraagt of hij dan toch over het plein mag, en bij een weigering naar de reden infor meert waarom dan niet. En na uit leg daar nog eens over doorzeurt, en nog eens. „Want E. wil gewoon z'n zin hebben. En krijgt E. die niet, dan wordt E. boos." „Gelukkig heeft E. z'n vriendjes bij zich, die vinden dat hij toch wel een beetje te ver gaat," ver volgt De Greeve. „Dus trekken die hem bij de scène vandaan. Maar later is het, uit sensatie, toch wel leuk om weer terug te gaan. En dan loopt het uit de hand en wordt E. aangehouden," Vanaf dit punt komt ook E.'s toen malige maatje D. het verhaal bin nenlopen. Binnenstormen eigen lijk, want hij geeft de agent die E. wil arresteren vanuit onverwach te hoek een enorme muilpeer. De politieman zijgt neer en blijkt la ter op twee plaatsen hoofdletsel te hebben opgelopen. E. weet vervolgens te ontkomen, maar 2iet nog wel dat zijn vriend de nodige slagen van politiezijde moet incasseren. De Greeve, op sarcastische toon: „En dus is E. vervolgens naar het politiebureau gegaan om aangifte te doen van mishandeling. Want z'n vriendje kreeg zó maar klappen. Zo is het toch gegaan hè?" De jongens kijken woordeloos naar de punten van hun schoe nen. „Ik vind het gewoon stom wat ik heb gedaan," wil E. nog wel kwy't. D. probeert nog duidelijk te maken dat hy helemaal geen klap heeft uitgedeeld. Misschien wat om zich heengemaaidja, maar dat krijg je als de politie je zonder re den zo hard aanpakt. Officier van justitie R. M. J. de Rijck is het om het even. Hem in teresseert het niet eens in detail wie nou die enorme dreun heeft uitgedeeld. Het is gewoon elk jaar hetzelfde liedje met Koninginne dag in het centrum. Politiemen sen proberen hun werk te doen, maar worden tot het uiterste get art door lieden als E. en D. Tegen beide verdachten eist hij drie maanden celstraf, waarvan één voorwaardelijk. Rechter De Greeve besluit die wens groten deels te honoreren. Twee maan den celstraf, die mogen worden omgezet in honderd uur dienst verlening. En nog een maand voorwaardelijk. „Opdat jullie je de komende Koninginnedag ge deisd houden." Neem nu een proefabonnement^ op rdams Dagblad an ontvan JU Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonne rLJVÖoh:^;. m/v«j Adres: Postcode: Plaats: Telefoon:,.,..,, ,_r,. „(i.vm.controlebWwging) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel na an Rotterdams Dagblad, Afd» Antwoordnummer £579, 3000 VB Rotterdam "±r ua»ii«faaaa«iwmii -~rr ma nansnmaasast - san ears s - vsmsaossfaetx. m hme—m»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3