I Actieprogramma tegen jongerenoverlast fc Rotterdams Dagblad Bewoners Verhallenplein zijn overlast hangjeugd zat W-gfe Vrouwe Aleida gaat naar huis EU JflIL STUDIO KCIIJNEI IDUI KAPTNUT j UI 'Spanningen tussen jeugdigen en omwonenden dreigen soms te escaleren' Afsluiting Plein 1940-1945 baart ondernemers zorgen 8 weken voor 28, 4 iM Jongeren krijgen ontmoetingsplaats in Woudhoek Herbouw Sprijpand wacht op visie gemeente voor hele havengebied Verdachte van overval vrij Brand in school Duo inbrekers aangehouden Vernieling van graafmachine Of bel gratis 0800 -OB 42 Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 4 augustus 1993 Schiedam Overlast door jongeren wordt door buurtbewo ners in de Schiedamse wijken als een steeds groter probleem ervaren. Uit politieregistraties blijkt een explosieve toename van het aantal klachten over jeugdigen. Met name in het noor delijk stadsdeel, boven het spoor, wordt veel overlast ervaren. Dit staat in de notitie 'Actieprogramma Jongeren Veiligheid 1998', die onlangs door het college van burgemeester en wet houder is vastgesteld. ticprogramma is een investering gemoeid van 861.000 gulden. De opzet van het programma past m het Integrale Jeugdbeleid van de gemeente Schiedam. Sinds de Het actieprogram ma is een onder deel van het Grote Stedenbeleid (GSB)en moet overlast van jonge ren en jeugdcriminaliteit tegen gaan Met de projecten van het ac- startconferentie op 25 maart is dit het eerste mtegrale-beleid' wat oor de gemeente wordt gevoerd. De samenwerking tussen organi saties als scholen, politie, justitie, GGD en jeugdhulpverlening staat in ieder project centraal. De verschillende projecten, waar uit hot actieprogramma bestaat, richten zich voornamelijk op jon geren die op straat hangen. Van deze jeugd /ou volgens het pro gramma 'soms een dreiging' uit gaan en ze veroorzaakt geluids overlast tot 's avonds laat. ..De aanwezigheid van jongeren gaat soms ook gepaard met vandalis me (vernielingen en graffiti) en kleine criminaliteit," zo valt in het programma te lezen Om de jongeren zich beter te la ten gedragen in Schiedam, wordt veel geïnvesteerd in het jongeren- opbouwwerk. Zo is per 1 juli een speciale coordinator aangesteld. Deze jongcrencoordinator is zelf, naast de bestaande opbouwwer kers, ook actief in de wijken. Jon geren moeten zich voortaan kun nen vermaken in de stad zonder dat al te veel hind'-r voor anderen ontstaat. Door meer jongeren-ont moetingsplaatsen in te richten zou dit bereikt kunnen worden ..De stad blijkt nu voor jeugdigen onvoldoende mogelijkheden te bieden om zonder overlast voor anderen de vnje tjjd door te bren gen," staat in het programma te lezen „Tevens wordt er geconsta teerd dat bij klagende bewoners simpelweg sprake zou zijn van een gebrek aan tolerantie. De stad dient aan eenieder een plaats te bieden. Spanningen tussen jeug digen en omwonenden dreigen nu soms te escaleren." Bekende projecten als Buro Halt en Pak Je Kans laten zien hoe scholen, politie, justitie, GGD en jeugdwelzijnswerk samenwerken in de zogenoemde social teams. Beide projecten richten zich op jongeren die ernstig zijn gaan spijbelen of problemen thuis heb ben en op het punt staan het slechte pad op te gaan. Dit zou dan door intensieve en persoonlij ke begeleiding voorkomen kun nen worden. Door Marc Floor Schiedam De bewoners van de flats rond het Bart Verhallenplein in het Schiedamse Groenoord zijn de overlast van hangjongeren zat. Volgens de bewoners zorgt een groep jeugd op het plein by na da gelijks voor herrie en vernielin gen. De klachten lopen uiteen van hinderlijk lawaai maken tot het lopen over geparkeerde auto's De bewoners dreigen nu zelf actie te gen de jongeren te ondernemen. „Het ss nu toch al een jaartje aan de gang. zegt een flatbewoner over de overlast. „Die jongeren maken vooral veel herrie, vaak tot diep in de nacht. En ze rijden met auto's en motoren door het plant soen, schoppen overal met een voetbal tegenaan en vernielen van alles op hel plein Ook mevrouw B Katlevilder, voorzitter van de vereniging van huiseigenaren van een van de flats aan het plein, is de overlast beu. ,.Ze hebbi-n dc radio veel te hard aan. vernielen de bankjes en prullebakken en stoken vuur tjes," somt zij wat klachten op. „Het is echt niet te filmen, zoveel problemen als die jongeren ge ven. De politie komt toer. vijf keer in de week langs om er wat van te zeggen, maar die jongens luiste ren gewoon niet Volgens Kattevilder ligt de schuld van de problematiek by de ge meente Schiedam. Toen het Bart Verhallenplein een jaar geleden namelijk op de schop ging, wer den eerst park bankjes neergezet en pas een hele tijd later de kin derspeeltoestellen. „Als ze die nou eerst hadden geplaatst," denkt de voorzitter, „dan hadden daar nu kleine kinderen op ge speeld. Want dan waren die jonge ren heus niet op die bankjes ge trokken," Chef basiseenheid Noord van do Schiedamse politie R. Hokke is bekend met de problemen op het Verhallenplein. „Ik geef die bewo ners ook gelijk tn hun klachten," stelt hij. „Maar het is nu eenmaal een jeugdprobleem dat m alle wij ken voorkomt. Dus ook tn Groenoord Volgens de chef ba siseenheid kan de politie er met al te veel tegen ondernemen. Want sturen z.e die jongeren weg, dan duiken ze elders wel weer op om dezelfde overlast te geven. „Dan verplaats je het probleem dus al leen maar," aldus Hokke. Volgens de jongeren zelf valt het allemaal wel mee met de overlast op het plein. „Er zijn misschien twee of drie jongens die hier wel eens wat slopen," zegt een 22-jarige jongen die met een groepje van ongeveer acht jongens en meisjes op het Verhallenplein rondhangt. „Maar dat zijn onze vrienden niet. Wij draaien daar voor op Want de be woners kijken onze hele groep er op aan voor v/at die jongens doen." Doen we nooit Een vriend valt hem bij. „Zeggen z.e dat we hier over auto's heenlo pen? Dat doen we nooit Ik heb zelf ook een auto. En als daar ie mand over heen zou lopen, zou ik gek van woede worden." De plemjeugd is op het zijn beurt zat dat bewoners bij het minste geringste de politie bellen. „Soms beginnen ze daar al om vijf uur mee," zegt een meisje. De jonge ren wij/.en erop dat het een zeld zaamheid is dat een bewoner per soonlijk met klachten op hen komt afstappen. „Soms is het reeel dat mensen klachten over ons hebben," vindt de leider van het groepje. „Maar waarom vertellen ze dat nou nooit aan ons persoonlijk? Want ze bel len wel net zo makkelijk de poli tie." Een pleinbewoner die dc no dige klachten heeft, bevestigt dal hij nog noottzelf op de jongeren is afgestapt. „Ik weet eigenlijk niet waarom niet. Ja, ik ben laatst wel naar buiten gelopen omdat ze over een auto hadden gelopen. Maar alleen om de schade op tc nemen." Eén van de jongeren die vaak op het plein is te vinden, heeft daar we! begrip voor. „Ik snap wel dat mensen met zelf op ons af durven te stappen," zegt hij. „We zitten hier toch vaak met een man of vijftien." Daarbij meldt een andere jongen, onder afkeuring overigens van de rest van de groep, dat dat niet de enige reden hoeft te zijn. „Als ik kom te weten wie er naar de poli tie belt, gaat daar wel een ruit," dreigt deze. „Waarom? Omdat de meeste mensen bellen terwijl er helemaal niets aan de hand is." Onder de flatbewoners zijn in middels steeds meer stemmen te horen voor eigenhandig ingrij pen. Voorzitter van de vereniging van huiseigenaren Kattevilder noemt een idee waarover volgens haar wordt gepraat. „We denken erover om een aanhanger te hu ren," stelt ze. „Dan trekken we de parkbankjes uit de grond, gooien die in de aanhanger en leveren we ze af by de gemeente. Want als die jongeren geen bankjes meer heb ben om op te zitten, blijven ze wel weg." Een flatbewoner 1 leeft het zelfs al over plannen om een knokploeg te formeren. „Dan vegen we het plein zelf schoon," zegt deze. „En desnoods doen we dat iedere avond. Want het moet nu echt een keer ophouden met die overlast." De jongeren zelf maken duidelijk dat die oplossing als een rodv lap zal gaan werken Geweld wordt met geweld beantwoord. „Die be woners moeten niet proberen ons op die manier aan te pakken," zegt eentje „Dan haal ik er name lijk wat vrienden bij. En die zijn echt wat onaardiger dan wij hier op dat pleintje." Schiedam In de Schiedams wijk Woudhoek komt een jon geren-ontmoetingsplaats. Het gaat om een grasveldje bij de tennisbal 'Kethelhage'. De ge meente gaat na de zomerva kantie met de jongeren uit de buurt in Schiedam-Noord overleggen over de inrichting van de plek. Dit is onlangs be sloten door het college van bur gemeester en wethouders. De kosten voor het veldje, dat 'Meeting Point Noord' gaat he ten, bedragen tienduizend gul den. Het geld komt uit het pot je voor het 'Actieprogramma Jeugd Veiligheid'. Een spe ciale ontmoetingsplaats past in het gemeentelijk beleid jonge ren een plek te geven waar ze zich kunnen vermaken, zon der dat anderen er te veel hin der van ondervinden, De ge meente heeft onlangs ook een aanvraag voor een jongeren- ontmoetingsplaats op het Vriendschapsplein in Sehie- dam-West binnengekregen. Schiedam De ondernemers in het centrumgebied van Schiedam verwachten op lange termijn een omzetverlies als gevolg van de af sluiting van Plein 1940/1945. Het plein is de belangrijkste toe gangsweg vanaf de snelweg en vanuit Noord naar de binnenstad. De afstuiting van het plein gedu rende drie weken zal volgens de ondernemers een grote aderlating betekenen in de vorm van minder klanten door de grote omleidin gen. De verbouwing van het plein is nodig in verband met de aanleg van de Beneluxlijn. De metrolijn duikt bij het plein onder de grond. De wegen boven de tunnel wor den daarom herlegd of opnieuw aangelegd. Momenteel worden de wegen opengebroken. Het plein wordt met een meter zand opge hoogd om voldoende ruimte te creeren tussen het nieuwe weg dek en de metrotunnel. De werk zaamheden duren tot 24 augus tus. Het verkeer wordt omgeleid via Schiedam-Noord en de Hor- vathweg. Gezien de omvang van de werkzaamheden, lijkt de keuze voor de bouwvakperiode de beste. Volgens de politie en het metro project Beneluxlijn heeft de eer ste dag van de afsluiting met tot grote verkeerstechnische proble men geleid. Automobilisten blijken zich moei teloos aan te passen aan de nieu we verkeerssituatie. Verkeer ko mend vanaf het Broersvest gaat via de Parkweg richting de rijks weg of maakt direct rechtsom keert. Slechts een enkele automo bilist rijdt verwonderd door tot aan het afsluitingsbord. Het dool hof aan rood-witte verkeerspaal- tjes die de afgelopen weken de Burgemeester van Kaarenlaan sierden, kondigden de werkzaam heden mm of meer al aan. Projectleider bij de metro, D. J. Foikcrts, zegt dat dc bouwer zich goed heeft voorbereid op de af sluiting. „De wegomleidingen zijn vanaf de rijksweg duidelijk aangegeven. Bovendien is een deel van de A20 afgesloten, waar door er weinig toename van het verkeer is." Dat er eerder een afname van het verkeer zal zijn, is'de grote vrees van de ondernemers in het cen trumgebied. „Het is bijna onmo gelijk om in Schiedam te komen," zegt centrummanager L. van Hulst. „Het is een enorme handi cap. De afsluiting is ons meege deeld en aan de plannen viel ver der niet te tomen." Volgens Van Hulst is wat dat betreft weinig re kening gehouden met de gevol gen voor de winkeliers. „De af sluiting duurt toch drie weken en de ondernemers maken zich dan ook zorgen om hun omzet." Omleiding Bedrijfsleider S.W.A Neleman van Multicopy aan de 'sGrave- landseweg vindt dat tijdens de in spraakavonden te weinig geluis terd is naar de ondernemers. „Ik had toen gevraagd of er niet een goede omleiding gemaakt zou kunnen worden, maar nu is het plein aan alle kanten compleet af gesloten. Deze doorgaande weg is van essentiëel belang." Neleman had liever gezien dat de werkzaamheden in twee helften opgesplitst zouden worden, waar door de wegen direct langs de flats vrijgehouden konden wor den en er geen grote omleidingen nodig waren. „Nu moet het ver keer via de Rotterdamsedijk of Schiedam-Noord en dat is een heel slechte zaak." Maar het splitsen van de werk zaamheden is onmogelijk, vol gens Folkert, omdat het hele plein opgehoogd moet worden. „En dat moet in één, keer gebeuren." Dat neemt voor de ondernemers niet weg dat de zaak beter aange pakt had kunnen worden. „Het is voor ons natuurlijk heel slecht," aldus secretaris W. Kalkman van de winkeliersvereniging Broers- vest. „Het is een brok ellende en het is in heel Schiedam al niet flo rissant." Het oude Sprij-pand aan de West- havenkade In Vlaardingen: de plannen om daar 26 appartemen ten in te ma ken blijven In verband met deprocedu res nog een tijdje In de ijskast. Foto Fred UbochanV Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen De vroegere pan den van meubelfabriek Bram Spnj, aan de Vlaardmgse Westha- venkade, zullen voorlopig nog niet worden ingericht met appar tementen. De nieuwe eigenaars hebben begrip voor het standpunt van de gemeente dat er eerst poli tieke uitspraken moeten worden gedaan over de toekomst van het gebied. Zij verwachten over onge veer een jaar klaar te zijn. „Het overleg met de gemeente loopt hartstikke lekker." vertelt C. van der Mark, die met zyn va der en een derde Rotterdammer, J. van Creveld. eigenaar is van het complex waarvan ook het uit 1912 daterende pand De Jagenj deel uitmaakt. De laatste jaren is het gebruikt als meubeltoonzaal en begin dit jaar werd de voorzijde geheel gereinigd. Van der Mark: „Wij willen er 26 appartementen van maken. Bias- Architecten uit Rotterdam heeft niervoor een unlweip gemaakt en we hebben een grote aannemer ingeschakeld voor de uitvoering. Om te kunnen starten zal het be stemmingsplan moeten worden aangepast, want in het bestaande plan is het aangewezen voor be drijfsdoeleinden. De gemeente is bereid mee te werken aan een wij ziging." Wethouder Van der Windt beves tigt een en ander.Al eerder heb ik aangegeven dat we langs de ha venkades tot een mengeling van wonen en werken willen komen. Appartementenbouw in oude be drijfspanden vinden wij een goe de oplossing; kijk maar naar het succes van De Pelmolen. Het pro bleem is echter dat het bestem mingsplan dit niet toelaat. Wy werken nu aan een studie voor het gehele gebied rond havens en NS-station Vlaardingen-Centrum, waarbij aan een menging van wo nen en werken wordt gedacht. Meer wonen aan de haven zou na tuurlijk prachtig zijn, maar we hebben ook te maken met be staande bedry ven, die ook voor le vendigheid en werkgelegenheid zorgen. Een bestemmingswijzi ging voor uitsluitend dc oude Spry-panden zou te kostbaar zijn. Dat is onhaalbaar. Pas als de ge meenteraad zijn visie heeft be paald voor het totale gebied zou via artikel 19 een bouwvergun ning kunnen worden afgegeven." De wethouder vindt de tijdspanne die de eigenaar veronderstelt dat hiermee gemoeid is krap: „Ik hoop dat we met een jaar de ver gunningverlening rond krijgen." De bestemmingswijziging zal ook de zegen moeten krijgen van ho gerhand, provincie en ministerie van Volkshuisvesting. Ruimtelij ke Ordening en Milieu (VROM). Dit houdt verband met de be staande zonenng van geluidshin der en plofrisjco vanaf het indu striegebied aan de overzijde van de rivier. Knelpunten In het kader van het experiment Stad Milieu heeft Vlaardingen het gebied rond de havens en het centrumstation van de Neder landse Spoorwegen en langs de ri vier bij VROM aangemeld. Het ministerie heeft groen licht gege ven om een plau uit te werken, waarin dan tevens o1 knelpunten met de bestaande wetgeving moet worden gewezen. Voor dn experi ment is gekozen toen bleek dat bij het rechtlijnig hanteren van met name milieuregels de herontwik keling van leeggekomen panden en terreinen stagneert. VROM heeft in totaal 25 gebieden voor het experiment Stad Milieu aangewezen. De woordvoerder van de eige naars, C.van der Mark, ontkent dat de bekende Schiedamse vast goedhandelaar Gyorgy Toth in het project meedraait. „Hij heeft bemiddeld tussen ons en de vori ge eigenaar, Kwakkeistein, maar heeft de panden zelf nooit in han den gehad." In januari van dit jaar vertelde Toth tijdens een rondleiding in de oude panden, waarvan toen de buitengevel werd gereinigd, dat hy zelf betrokken was bij de om vorming van de meubeltoonzalen tot appartementen. Hij wees de Schiedamse aannemer/interieur bouwer Cock Maltha aan als ver bouwer. „In deze panden zitten al lerlei rare ruimtes en bijzondere elementen, die natuurlijk benut moeten worden bij de herinrich ting voor bewoning," zei Toth toen bijvoorbeeld. ,Ach, Toth vertelt weieens meer mooie sorook'es," reageert Van der Mark nu. „Wy maken er mo derne appartementen van, zo mo- gelyk met behoud van bestaande elementen. Maar de betimmering van het oude kantoor bijvoor beeld. die gaat waarschijnlijk naar de vroegere gebruiker," Schiedam De man die gisteren was aangehouden op verdenking van de overval op een reisbureau aan de Broersvest is weer vrijgela ten. Volgens de politie had hy' niks met de zaak te maken. De man was een uur na de overval ge arresteerd. Die had gisteren om 9.00 uur plaats. Een onbekende wist met gebruik van traangas en een vuurwapen er met enkele dui zenden guldens vandoor te gaan. Maassluis In een school aan de Maassluise Dr. Jan Schoutenlaan is gisteren rond 14.30 uur brand ontstaan. Eén lokaal brandde vol ledig uit en de rest van het ge bouw liep behoorlijke rook- en blusschade op. De brand is ver moedelijk ontstaan door dakdek kerswerkzaamheden. Schiedam Twee mannen, een 48-jarige Leidenaareneen 24-jari- ge Rotterdammer, zijn gistermid dag door de Schiedamse politie aangehouden op verdenking van inbraak. De politie had eerder een melding gekregen van een in braak in een kledingwinkel in de Nieuwe Passage. Een getuige had gezien dat twee mannen via een achterdeur waren binnengedron gen. De gearriveerde politie trof een open kassa aan Naar aanlei ding van een signa.ement van de getuige konden de twee dieven la ter in hun auto worden aangehou den op de Lange Nieuwstraat. Zij hadden de buit, een geldkistje met inhoud, by zich. Vlaardingen Onbekende vanda len hebben gistermiddag de nodi ge verm Hingen toegebracht aan een graafmachine die stond aan de Vlaardingse Zwaluwenlaan. De cabinehoes werd opengesneden en de tank met hydraulische olie werd vol met zand gegooid. Ook werd de dop van de tank meege nomen. Schiedam Vrouwe Aleida gaat naar huis. Na een jarenlang ver blijf elders in de stad keert z.e te rug naar de plek waar ze heeft ge woond, bestuurd en de basis heeft gelegd voor de stad Schiedam. De gemeente gaat het beeld van de vrouw die Schiedam aan stads rechten heeft geholpen verhuizen van h et pleintje voor het Stedelijk Museum naar de ruïne bij het Stadserf. Deze steenklomp is al wat over is van Het Huis te Rivie re, de plek van waaruit vrouwe Aleida de stad bestuurde. Er gingen al geruime tijd gelui den op in Schiedam om het beeld van de voorname Schiedamse te verplaatsen. De plek op het plein tje voor het museum werd door veel mensen als oneerbiedig erva ren. Weggestopt achter dikke hekspijlen en boomkronen sleet Aleida de afgelopen jaren een anoniem bestaan. Wie haar wilde zien moest heel wat capriolen uit halen want de leiding van het mu seum hield het hek van het plein permanent op slot. Reden daar voor is dat veel automobilisten denken dat het plein een gratis parkeerplaats is. Er is lange tyd nagedacht over een andere plek voor het bronzen beeld. Zo dacht men by de start van de bouw van het Stadserfcom- plex dat het niet gek zou staan als Aleida op het Stadserf geposteerd zou worden. Als het ware toezicht houdend op de zetel van het he dendaagse bestuur. Maar het beeld past met goed m de stijl van het Schiedamse plein, zo bleek al gauw. Bovendien is het te klein voor het plein, waardoor het een beetje in het niets verdwynt. Een tweede optie die lang in beeld is geweest is de tuin van het Oude Kerkhof. Deze is in het voorjaar gerenoveerd en het beeld van Aleida zou daar het plaatje com pleet maken, zo verwachtte men. Maar het Oude Kerkhof heeft het ook verloren van de plek die uit geschiedkundig oogpunt beke ken de meest logische is. De ge meente heeft inmiddels een pro cedure gestart om de verhuizing naar de ruïne mogelijk te maken. Want het verhuizen van een beeld aldat van vrouwe Alpida is na- tuurlyk wel aan regels en restric ties gebonden. Bovendien wordt ook het aangezicht van de ruïne veranderd en dat is ook aan (mo- numenten)voorschriften gebon den. Het plan ligt tot half augus tus ter inzage in de Stadswinkel Vrouwe Aleida staat nu nog weggestopt op het pleintje bij het Stedelijk Museum. Maar niet meer voor lang want de gemeente wil het beeld verhuizen naar de ruïne bij het stadsert. FotoGerritde Heus/Roel Dijkstra maar eigenlijk is het niet de ver wachting dat er bezwaren tegen deze logische keuze binnenko men. Om het beeld van Vrouwe Aleida helemaal tot zyn recht te laten ko- meni wordt ook de omgeving van de ruïne onder handen genomen. De afdeling groen van de gemeen te zal het onkruid verwijderen, kuilen dichten en nieuwe beplan ting aanbrengen. De gemeente is er nog niet uit waar bij de ruïne het beeld exact komt te staan. Aan de kant van de keerius van de tram is een moge lijkheid, maar ook de zijde van ca fé Witberg wordt overwogen. Nepm nu een proefabonneme Dau&lad 0 Ja, noteer mü voorio'n voorileUg proefabonnement. v J "'rtöwefcen vow slechtste,-}.'; Naam:.j ^Vbori:-„„ytio/vj 'Adres:. -;<f^*£.'4 Postcode: Plaats: Telefoon: controle bezorging) Stuur deze bon in een envelop zonden po^e^f naarij; nviiöt ucHiia Ma£uittvt.Atu. Antwoordnummer 1579, 3000VB R afrrrSH^TrS&i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1