Tv-tycoons samen achter de voetbal-superliga aan Ik Europese topclubs worden met miljarden verleid Fans klaar voor het nieuwe seizoen m GRATIS! Actuee! Patiënten van het Oogziekenhuis behandeld als vliegtuigpassagier Actueel Zeifs een PTT'er stopt zijn post in verkeerde gleuf van brievenbus Economie Een gezonde 'campingdip' laat de échte beursrot koud Flacons gevonden In Tour-hotel Acties tegen IHC Caland wegens Birma Abonneeservice Regens eisen zware tol in Zuid-Korea Nicole Edelenbos wil haar baan bij Feyenoord terug of een half miljoen galden Massagraven ontdekt in Kosovo Treinverkeer stil door gillek I Jaargang 8 Nummer 2259 Woensdag 5 augustus 1998 Westblaak 180 3012 KN Rotterdam, (JKM004400 s Dagblad Grenoble - Een bezoeker van het Novotel in het Franse Voreppe heeft een plastic zak met verdachte flacons gevonden in zijn hotelkamer, meldt de Franse krant Dauphiné Libéré. Tydens de Ronde van Frankrijk hebben de ploegen GAN, Casino, Saeco en Ketme van 25 op 26 juli de nacht doorgebracht in het complex. De flacons bevatten etiketten in een andere taal dan het Frans. De politie van Voreppe heeft de flessen naar de justitie in Lille gebracht. Het parket, belast met de dopingaffaire van Festina, zal de flacons onderzoeken. Massa's Feyenoord-fans stonden vanmorgen al in alle vroegte voor de de hekken van de Kuip om daar even voor tien uur naar binnen te stromen. Veelal gehuld in het vertrouwde rood-wlt maakten ze gebruik van de mogelijkheid om stadion en spelers vandaag (opnieuw) beter te leren kennen. Hoogtepunt van de open dag Is de presentatie van het elftal, waarbij speciale belangstelling uitgaat naar de nieuwe spelers, zoals de Deen Jon-Dahl Tomasson. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagjlad Zie ook weerbericht op pagina 18 Leren Superviseren Start 15 september 1998 tn for ma tic/brochure 020-695 66 44 Schiedam Er dreigen acties te gen het Schiedamse offshore- en scheepsbouwconeem IHC Ca land. Die moeten het bedrijf dwin gen af te zien van verhuur van een ohe-opslagschip voor een project voor de kust van Birma. Zij wor den georganiseerd door FNV, CNV, Novib, Birma Centrum Ne derland en het XminY-Solidan- teitsfonds. De acties zullen be staan uil een politieke lobby die moet leiden tot een Europese boy cot tegen Birma, stappen tegen de commissarissen van het bedrijf en poortacties bij IHC-bedrijven. Volgens de actievoerders steunt IHC Caland met het project de mi litaire junta in Birma. IHC-top- man J. D. Bax ontkent dil en zegt slechts via een dochtermaat schappij een contract te hebben gesloten met één van de partijen uit een consortium dat voor de Birmese overheid ver uit de kust olie en gas gaat winnen. De con tractpartner van IHC Caland is de Bntse oliemaatschappij Premier Oil, Andere leden van het consor tium zfjn Japans en Maleisisch. IHC-topman Bax heeft gisteren overleg gevoerd met de actievoer ders, maar zag geen aanleiding te rug te komen op het gesloten con tract. Hij heeftal eerder verklaard dat er geen verbod geldt op het za ken doen met Birma. „We hebben gisteren nogmaals de standpunten uitgewisseld, maar die liggen ver uit elkaar. Ik reali seer me heus wel dat de situatie m Birma niet ideaal is, maar als wij dit contract niet hadden afgeslo ten dan hadden mijn concurren ten dal gedaan." Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Iedere woensdag, donderdag en vrijdag koopavond tot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 d/min.}. Hevige re genval zette vanochtend flinke delen van de Zuid- Koreaanse hoofdstad Seoel onder water. Het verkeer had op somige plaatsen grote moeite om door de straten te komen. Het slechte weer van de laat ste dagen heeft in Zuld- Korea al een zware tol ge- eist: 47 mensen kwamen om het leven, 54 worden nog vermist. FotoMuntwatitxvEPA Door Steve Boggan en Paul McCann Londen De Australische media-tycoon Rupert Mur doch is bereid miljarden te bieden om de topclubs van Europa te verleiden tot deel name aan een Europese voet bal-superliga. Hij heeft de handen ineen geslagen met Silvio Berlusconi -voorma lig premier van Italië en me dia-moloch- met een Saoe- dische prins en meteen Duit se televisiemagnaat. Samen willen zij een pan-Europees digitaal televisiestation op richten, dat de wedstrijden moet gaan uitzenden op ba sis van 'pay-per-view abon- neeteievisie. Fininvest, het overkoepelende concern waann Berlusconi zijn mediabedrijven heefl onderge bracht. bevestigt dat zijn dochter bedrijf Mediaset m gesprek is met Murdoch's News Corp en de Duit se Kirch Groep over een nieuw Europees mediabedrijf.. Geheimzinnigheid omhult het plan voor een superliga, dat de co denaam 'Operatie Gandalf heeft gekregen. Duidelyk is dat Berlus coni een stevige vinger in de pap heeft. Het bedrijf dat de regie voert in de gesprekken over de Europese voetbalcompetitie, Me dia Partners International, wordt geleid door Rodolpho Hecht, voor malig directeur van Fininvest. De eerste steen voor een Europe se media-alliantie werd gisteren gelegd, toen Berlusconi een be lang van 33,3 procent in een Duits sportkanaal verkocht aan de Duit se media-ondernemer Leo Kirch. De deal, waarmee 205 miljoen gul den is gemoeid, is de eerste stap in een complexe manoeuvre, die moet leiden tot de creatie van een alliantie tussen Kirch, Berlusconi, Murdoch en de Saoedische miljar dair Prins Al Waleed Bin Taial. De prins is de eigenaar van een reeks televisiebelangen, waartoe onder meer het faimliestation van Michael Jackson behoort. Hij is bovendien grootaandeelhouder van Euro Disney. Het volgende onderdeel van de deal zal bestaan uit de verkoop van 20 procent van het Kirch me- diabolwerk aan Murdoch, Berlus coni en Prins Al Waleed voor twee miljard dollar. Onderdeel van de ze verkoop worden de betaalzen ders Premiere en DIM, die kun nen worden gebruikt voor uitzen ding van het superliga-voetbal. Zelfs de clubs die mogen meepra ten over de superliga, overigens zeer tegen de zm van de Europese voetbalorganisatie UEFA, weten nog wemig van de precieze plan nen. „We waren uitgenodigd voor een eerste bijeenkomst waar de plannen werden besproken, maar zelfs wij weten niet wat er gaande is," zei een woordvoerster van Ajax, de enige Nederlandse club die van de partij is. De andere clubs die zijn uitverkoren om de basis te vormen in de 'afschei dingsbeweging' zijn Juventus, AC Milan en Inter Milan uit Italië, Bayern Munchen en Borussia Dortmund (Duitsland), Paris St Germain en Olympique Marseille (Frankrijk), Real Madrid en Bar celona (Spanje), Panathinaikos (Griekenland). Benfica (Portugal) en het Belgische Anderleeht. De vergadering van 2 juliwas ge vangen in geheimzinnigheid. De verdiepingen onder en boven de bijeenkomst waren ontruimd en alle papieren werden voor het sluiten van de vergadering ver nietigd. (c) The Independent' Rotterdams Dagblad Door Paul van den Bosch Rotterdam De in opspraak ge raakte Feyenoord-directeur mr. Nicole Edelenbos eist een af koopsom van een half miljoen gulden bruto als de Rotterdamse rechtbank oordeelt dat zij niet kan terugkeren in haar functie. Het tegenvoorstel van de Rotter damse club gaat echter niet ver der dan drie keer haar bruto- maandsalaris: in totaal 60.000 gulden. Feyenoord wil Edelenbos ont slaan omdat zij de levenspartner is geworden van Ajax-directeur Maarten Oldenhof. Volgens de clubleiding is een relatie met haar evenknie bij de Amster damse concurrent niet te combi neren mei haar werkzaamheden in de Kuip. Tijdens en na de behandeling van de ontslagzaak, gistermid dag voor de Rotterdamse kan tonrechter, benadrukte Edelen bos dat ze niet uit is op geld, maar dat ze haar werkzaamhe den bij Feyenoord weer wil op pakken. „In één goed gesprek, misschien twee, moeten alle pro blemen de wereld uit geholpen kunnen worden," hoopt de di recteur nog altijd. „Be heb een fantastisch baan bij een geweldi ge club. Ik zie niet in waarom ik die zou moeten opgeven vanwe ge deze situatie." Het lijkt echter uitgesloten dat Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik rond de tafel gaat zit ten met Edelenbos en haar advo caat. Hij neemt het zijn in onge nade gevallen werknemer kwa lijk dat zij haar relatie met Ol denhof een jaar lang verborgen heeft gehouden. Beursgang In die periode heeft Edelenbos haar situatie volgens Feyenoord tenminste één keer gebruikt om geheime Ajax-informatie door te sluizen, betoogde Feyenoords advocaat mr. Smits. Het ging in februari om een rapport over de beursgang van de Amsterdamse club. „In de voetbalwereld draait het om informatie. De dub kan zich niet voorstellen dat daar- Nicole Edelenbos Foto Coes Kuiper/Rotterdams Daj over niet wordt gesproken in de huiskamer. Daarmee valt een vertrouwensbasis weg," aldus Smits. Tranen Volgens de advocaat keurt ook Ajax de relatie tussen Oldenhof en Edelenbos scherp af, maar de Amsterdamse directeur zou mo gen aanblijven omdat hij privé een afspraak heeft gemaakt dat zijn nieuwe levenspartner haar baan opgeeft. Op die voorwaarde en vanwege gemaakte excuses mag Oldenhof aanblijven. „Daar weet ik echt niets van," reageer de Edelenbos, die tijdens de rechtszitting één keer in tranen uitbarstte. „Het is ook niet niks als je privéleven zo over tafel gaat." Haar advocaat, mr. A. L, As- scher, nam het Feyenoord kwa lijk dat werd geciteerd uit per soonlijke correspondentie tus sen Edelenbos en Oldenhof, die per ongeluk in Rotterdam-Zuid verzeild was geraakt. „Compu tervredebreuk," noemde hij dit Kantonrechter mr. B. Hagen- doom doet op 13 augustus schriftelijk uitspraak. Zie ook pagina 9 Sport Bertijn/Pristma Bij de twee we ken geleden door Serviè ingeno men stad Orahovac, 60 kilometer ten zuidwesten van Pristina, zijn gisteren massagraven met in to taal 567 burgers, van wie 430 kin deren, ontdekt. Dat meldt de cor respondent van de in Berlijn ver schijnende Tageszeittmg van daag. Ook de Oostenrijkse krant Die Presse meldt de ontdekking. Een correspondent van het blad zegt de graven zelf te hebben gezien. Evenals de verslaggever van de Tageszeitung werd hij gisteren door getuigen naar de onheilsplek gebracht. De graven liggen op 700 meter van de stadsgrens van Orahovac, temidden van wijngaarden. Bull dozers schoven gisteren twee van de vier velden met grond dicht. De burgers werden gedood na de Servische verovering van de stad. Hele gezinnen zijn toen uitge moord. Met vrachtwagens worden nog steeds lijken aangevoerd uit kelders en andere plaatsen, aldus de Tageszeitung. Offensief Servië gaat intussen voort met zijn offensief tegen de separatis ten in de provincie. Het steekt zelfs bossen in brand om te voor komen dat vluchtelingen zich daar verzamelen. Velden met graan en andere gewassen wor den ook afgebrand. Zo stegen gis teren dikke rookwolken op uit de door Serviè ingenomen Lausa- vallei in Kosovo, waar talrijke dor pen van verdreven etnische Alba nezen liggen. Honderden men sen, onder wie veel kinderen, ont vluchtten het geweld en de in brand staande woningen. In Genève constateerde de VN- Vluehtelingencommissie UNHCR dat 'de ontvolking van hele gebie den door het in brand steken van huizen zonder militaire noodzaak herinnert aan de etnische zuive ringen in Bosnië'. Rotterdam/Kijfhoek Wegens een lekkende ketelwagon op rangeer terrein Kijfhoek bij Rotterdam is vannacht het treinverkeer tussen Rotterdam Lombardijen en Zwijndrecht stilgelegd. Volgens E. Martens van de NS waren de problemen om half zes verholpen en kon even later de eerste trein tussen Rotterdam Lombardijen en Dordrecht weer rilden. Het ging volgens R. Koldert van goederenbedrijf NS Cargo om de zeer giftige, brandbare en bijten de stof trimethylchloorsilaan. Hij verzekert eehtei dat er geen ge vaar voor omwonenden geweest. Naam: Postcode: PJaat$: Tejgfow; Bank/glronr.;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1