7 Zinderende hitte teistert Oost-Europa m Moordcomplot komt Helmut Kohl slecht uit Havel balanceert op randje van de dood Rembrandt besmeurd Zelfbestuur mijlpaal voor indianenvolken Istanbul vindt in kelderpuin metertje wereldhistorie terug Rails in Boedapest trekken krom; alleen staanplaatsen in zwembaden Opperrechter zet Clinton voet dwars Ritueel dierenprotest Soldaten verdronken na dijkbreuk van Jangtse Fataal schot op 'eekhoorn' Kolonisten bij Nablus gedood Aardbevingen treffen Ecuador Moordpartij in dorp Kashmir Artsen vragen Sudan om vrede Vingerafdruk kindermeisjes Jojo's vliegen onbetaald weg Bijzonder tombe Rotterdams Dagblad Woensdag 5 augustus 1998 Boekarest Oost-Europa kreunt al drie weken onder een zin derende hittegolf die alleen al in Roemenië 20 levens heeft ge kost. De tot recordhoogtes gestegen temperatuur deed in de Hongaarse hoofdstad Boedapest tramrails kromtrekken. Tijdens de zwaarste hittegolf die Oost-Europa in de afgelopen hal ve eeuw heeft gekend, gingen dt' temperaturen in de zuidelijke ge bieden van de Balkan gisteren voorbij de grens van 40 graden. In de Roemeense hoofdstad Boe karest hebben in de voorbije vier dagen 2500 mensen de alarmdien sten gebeld, terwijl vyftien ambu lances permanent beschikbaar zijn voor mensen die door de hitte gezondheidsproblemen krijgen. Sinds de eerste helft van juli is de temperatuur m Boekarest iedere dag boven de 36 graden uitgeko men. De ziekenhuizen liggen er vol met mensen die hartaanvallen of zonnesteken hebben gekregen, of flauw zijn gevallen in de zinde rende hitte. De inwoners spron gen m fonteinen, meren en de sterk vervuilde Dambovita-rivier om verkoeling te zoeken. In Albanië, waar het gisteren in de hoofdstad Tirana 42 graden was, brachten wanhopige moeders hun baby's naar het ziekenhuis uit angst voor ernstige gezondheids problemen. Ook aan de kust van Kroatië viel er met aan de hitte te ontkomen; het water in de Adna- ttsche Zee was 26 graden. In Hongarije werd maandag een 77 jaar oud record voor 3 augustu s gebroken, toen de officiële tempe ratuur tot 36.7 graden steeg. Op sommige plaatsen in de hoofdstad Boedapest bereikte het kwik de 40 graden. In de openbare zwem baden van de stad was slechts ruimte om te staan. Tramlijn 30 reed niet meer, nadat opeen deel van het traject de rails waren kromgetrokken. Voor vandaag wordt tijdelijke ver koeling verwacht, maar voor de volgende week wordt opnieuw ex treme hitte voorspeld. De meeste branden rond Athene zijn inmiddels volledig onder con trole gebracht. De bestrijding was mogelijk nadat de harde wind is gaan liggen. De branden in de kurkdroge natuur rond de Griek se hoofdstad verwoestten sinds zondag een gebied van ruim 4000 hectare. In twee bergdorpen gin gen tientallen huizen en wagens in de vlammen op. Ook elders is de schade aanzienlijk. 'J Praag De gezondheidstoestand van Vaclav Havel is dramatisch verslechterd Bij de ziekte van de GI-jarige Tsjechische president zijn gisteren levensbedreigende complicaties o pgetreden Artsen constateerden hartnt- mestoomissen en beginnende bronchitis. Pas na het toedienen van elektroshocks en veel medi: cijnen kregen zij de situatie later" op de dag enigszins onder contro le. „Havels hart werkt weer nor maal en de president is koorts vrij," zei de presidentiële lijfarts, Kotik. De problemen zijn volgens hem ernstig, Havels vrouw, Dagmar Havlova, sprak van „angstige mo menteii". 's Ochtends was zijn broer halsoverkop naar het zie* Washington William Rehnquist, de voorzitter van het federale Hooggerechtshof hepff gisteren dc weg vrijgemaakt voor het ver hoor van advocaten van het Witte Huis door de onderzoeksjuiy in de zaak-Lewinsky. Rehnquist weigerde een uit spraak van een federaal hof van beroep dat de advocaten zich niet kunnen beroepen op vertrouwe lijkheid, op verzoek van het Witte Huis te blokkeren totdat het vol tallige hooggerechtshof zich in het najaar formeel over deze kwestie kan uitspreken. Een van de advocaten om wie het gaat, Lanny Breuer, moest giste ren voor de 'grand jury' verschij nen, Een tweede, Clintons goede vriend Bruce Lindsey, mag eerst nog herstellen van een rugopera tie die hij vorige week heeft on- dergaaan, Rehnquist lichtte zijn weigering niet nader toe. De hoge rechter behandelt urgente zaken voor het District of Columbia waar Was hington toe behoort. Eerder heeft hij al geweigerd tussenbeide te komen toen het Witte Huis zich verzette tegen het dagvaarden van leden van de presidentiele veiligheidsdienst. Witte-Huiswoordvoerder Bany Toiv zei dat er 'teleurstelling' was na het besluit van Rehnquist. Hij noemde de vertrouwelijkheid tus sen advocaat en cliënt waarop de regering zich beroept „een be langrijk principe" en zei dat de re gering zich daarvoor zou blijven inzetten - niet alleen vanwege „het getuigen van een of meer personen," maar vooral om deze en toekomstige presidenten te verzekeren van „het vertrouwen tussen raadsman en cliënt, dat een pijler is van ons justitieel sys teem." ken hu is gekomen. Na de darmoperatie van vorige week moesten artsen maandag bij Have! wegens voortdurende ademhalingsproblemen een luchtpijpsnede (tracheotomie) aanbrengen. De operatie was no dig omdat Havels rechteriong ge deeltelijk was ingeklapt. Havel tobt al jaren met zijn ge zondheid. In juli verwijderden artsen bij hem de stoma die zij eerder na een spoedoperatie had den aangebracht. De stoma, een kunstmatige anus, nam de plaats in van een stuk darm van onge veer dertig centimeter dat artsen in april na een darmperforatie verwijderden. In 1996 constateerden artsen longkanker. In december van dat jaar verwijderden zij de helft van zijn rechteriong. Later bezweek Havel bijna aan een longontste king. Door Peter van Nuijsenburg Bonn De politie in de Duitse deelstaat Nedersakscn onder zoekt of een prominent CDU-po- liticus opdracht heeft gegeven een schuldeiser te vermoorden. Manfred Wulfert (48), penning meester van de christen-demo cratische partij, zou eon Russi sche huurmoordenaar in de arm hebben genomen om een zaken man, bij wie hij voor 50.000 mark in het krijt stond, uit de weg te ruimen. De politie zou bij toeval achter het moordcomplot zyn geko men. Ze luisterde eind maart tij dens een onderzoek naar een misdrijf waarbij de zakenman betrokken zou zijn, een telefoon gesprek af tussen Wulfert en de Rus Sokolow af. Tijdens het ge sprek zou Wulfert zich er over hebben beklaagd dat hij zyn schuld niet tijdig kon aflossen en het woord 'Endlösung' (uit roeiing) zou zijn gevallen. Wul fert zou Sokolow voor een lid van de in Oost-Duitsland ope nende Russische maffia hebben gehouden. Het doelwit, de Bremense 'za kenman' Lucks, had Wulfert 50.000 mark geleend. De politi cus zou na het faillissement van zijn bouwbedrijf in grote finan ciële problemen hebben ver keerd en zou zich met het kre diet, dat hij in vier weken terug moest betalen, meer armslag hebben willen verschaffen. Wul fert ontkent overigens met klem dat hij aan de grond zit. Hoe serieus de moordopdraeht was, is nog niet duidelijk. De po litie houdt cr rekening mee dat Wulfert wel van plan was om Lucks om zeep te laten helpen, maar dat de opdracht een paar maten te groot was voor Soko low, De Rus is een crimineel van het kruimelkaliber. Hy is ver oordeeld wegens diefstal, op lichting en mishandeling, maar is zo goed als zeker geen lid van de maffia. Sokolow zou Lucks zelfs op de hoogte hebben ge bracht van het moordcomplot Hoe de zaak ook afloopt, de af faire komt hoogst ongelegen voor de CDU van bondskanse lier Helmut Kohl. Over zes we ken worden er Bondsdagverkie zingen gehouden en een moord- schandaal zou de kansen van Kohl in elk geval in Saksen-An- halt ernstig kunnen schaden. Oostenrijkse activisten de monstreren in Prinzendorf op dramatische wijze tegen die renkwelling. Het protest, tij dens een zesdaagse manifes tatie, is met name gericht te gen het nodeloos lijden van slachtdieren. De 'rituele krui siging' was in scene gezet door de controversiële Oos tenrijkse kunstenaar Her mann NitSCh. FotoC»bulka/APA Londen Een bezoeker van de National Gallery in Londen heeft gisteren gele verf gespoten op een zelfportret van Rembrandt De man werd direct na zyn daad ge arresteerd en in staat van be schuldiging gesteld wegens be schadiging van goederen. Aan het doek, waarop de schilder op 63-ja- rige leeftijd staat afgebeeld, zou geen blijvende schade zijn ont staan. Het schilderij is volgens de chef-restaurateur van de schilde rijencollectie aan Trafalgar Squa re snel gereinigd. De dader, een 26-jarige werkloze uit Coventry, had de tube verf onder zijn hemd verborgen. Over zijn motieven is nog niets bekend. New Aryan sh Op het ritme van drums en oude liederen hebben leiders van de Nisga'a indianen in het Canadese British Columbia gisteren een verdrag ondertekend dat hun volk recht geeft op zelfbe stuur en een eigen gebied. Hon derden Nisga'a in traditioneel kostuum en met hoofdtooi bar sten in luid gejuich uit toen de overeenkomst in een dorpshuis werd ondertekend. Hun chiefs stonden triomfante lijk op het podium, samen met de functionarissen van de federale regering en de regering van Bri tish Colombia die de afgelopen 25 jaar betrokken waren bij de on derhandelingen. Het verdrag moet nog bevestigd worden op fe deraal en nationaal niveau, maar dat lijkt een formaliteit. De hoofdonderhandelaar van de Nisga'a, Joe Gosneü, vertelde de aanwezigen hoe in 1887 Nisga'a- leiders per kano naar de provin ciehoofdstad Victoria voeren in de hoop een verdrag te kunnen slui ten. Zij kregen nul op hun rekest, en er braken „honderd jaar van duisternis" voor de Nisga'a aan. „Vandaag is dat voor altijd veran derd, "zei hij. Het verdrag is van historische be tekenis, niet alleen voor de Nis- Istanbul Het was eeuwen als verforen beschouwd, het mam moetpaleis van de Byzantijnse keizers. Het legendarische com plex in Istanbul, voorheen Con- stantinopel, besloeg maar liefst zo'n 100.000 vierkante meter en stond op en rond de heuvel met de beroemde Aya Sofia. Na de komst van de Turkse sultans, in de vijf tiende eeuw, zou het hele paleis zyn gesloopt. Maar niet zo lang geleden ontdekten archeologen dat er nog veel, heel veel delen van de oude Byzantijnse gebou wen onder het oude centrum van Istanbul verborgen liggen. De schoonheid is sinds mensen heugenis onbetwist. Op 29 mei 1453 schreed de Turkse sultan Mehmet II tegen het middaguur de Aya Sofia binnen. Na een maandenlange belegering had den zijn 50,000 manschappen on der bloedstollend geschreeuw eindelijk Constantinopel, hoofd stad van het machtige, duizendja rige Byzantijnse Rijk, ingeno men. De sultan noemde zich van af dat moment 'de veroveraar'. Een van zijn soldaten sloeg met een hamer op de mozaïekvloer van de Aya Sofia, de uit de vijfde eeuw stammende basiliek. Boos hield de sultan de vandaal tegen. „Er is genoeg geplunderd. De sla ven zijn voor jullie, maar de ge bouwen zijn van my," sprak hij. Daarna beklom Mehmet II het al taar om het eerste islamitische dankgebed in de kerk tot God te De sultan liet inderdaad veel ge bouwen intact de Aya Sofia trekt als museum nog steeds mil joenen toeristen en ging zelfs wonen in de vertrekken van de onthoofde keizer. Tien jaar later Een fragment van de fresco in het teruggevonden Byzantijnse mammoetpaleis. Foto BurtianOibii-ci/AP gen paleis en bleef er boven gronds nagenoeg niets over van het paleis van Constantijn Dra- gasses. de laatste keizer van Con stantinopel. Tot de leiding van een hotel dat is gCVtsugu m eü-li ouuc gev «iligema tegenover de Aya Sofia, eind vorig jaar het Archeologisch Museum van Istanbul vroeg een routine controle uit te voeren in een kel- dcrgewelftoen nog vol aarde en puin dat men als opslagruimte wide gebruiken. Tot hun verras sing vonden de inspecteurs van het museum een dichtgemetselde deur. Zeven archeologen gingen aan het werk en ontdekten een twee de, vermoedelijk zestiende eeuws gewelf achter de dichte deur. Toen in een muur daarvan een nauwe gang werd gevonden die leidde naar nog weer een gewelf dat niet Osmaans was maar veel ouder leek, wisten 2e dat ze op iets groots gestuit waren. „Uit manu scripten en gravures wisten we dat het Grote Paleis van Byzanti um zich zo'n 100.009 vierkante meter uitstrekte over een driehoe kig oppervlak van de top van de heuvel de Aya Sofia tot de kust van de Zee van Marmora," vertelt dr. Al pay Pasinli, directeur van het Archeologisch Museum, die aan het hoofd staat van de op gravingen. „Er zijn wel eens spo ren van gevonden en her en der staan stukken van muren nog overeind, maar er is nooit actief naar gegraven." Fresco Maanden gingen voorbij met het ruimen van het puin in de ruim ten. van verbrande stenen ver mengd met resten van aardewerk. „Op een zaterdagmiddag, om kwart voor vijf. vonden we een be schilderde muur. Een fresco van bijzondere kwaliteit, het was on gelooflijk," herinnert Pasinli zich, nog steeds opgewonden. De vundsl werd geheim gehouden tot vorige week, toen de opgravin gen tijdelijk werden gestaakt. „We hebben tijd nodig voor con servatie en om alles te evalueren voor we verder gaan." legt de di recteur uit. Het fresco, dat door de eeuwen heen niets aan kleur heeft ingeboet, stamt waarschijn lijk uit de negende eeuw. Uit de verschillende metseltechnieken in de muren valt af te leiden dat delen van de gewelven zelfs uit de vierde eeuw stammen, toen Con stantijn de Grote de hoofdstad van zijn Byzantijnse, of Oost-Ro meinse Rijk stichtte als tegenhan ger van Rome. Tot in de tiende eeuw werd doorgebouwd aan het gebouw. Palcisarchief Nooit eerder werd zo'n complete structuur gevonden. De plek van het onderaardse gewelvencom- plex, op slechts vijftig meter van de Aya Sofia, duidt er op dat het om een belangrijk gebouw gaat, vermocdelyk het paleisarchief. Volgens de overlevering verbor gen de priesters van de Aya Sofia zich voor de plunderende Os- maanse soldaten in een geheime ruimte. Toen de sultan arriveer de. kwamen ze weer tevoorschijn en vielen voor hem op de knieen. Hun gebed om genade werd ver hoord. Is de half uitgegraven onderaard se gang die nu vanaf het Byzan tijnse gewelf richting Aya Sofia loopt, die waarin vijfhonderd jaar geleden de priesters van de keizer redding zochten? Is het fresco, een metertje wereldhistorie, van zo'n uitzonderlijke kwaliteit om dat hij de wanden van een grafka mer versierde, zoals de archeolo gen vermoeden? En van we was dat graf dan? „Het kan tijd kosten voor alle vra gen beantwoord zijn," zegt Pasin li. „Sommige opgravingen duren langer dan honderd jaar." ga'a, maar voor alle indianenvol ken van British Columbia. De Nis ga'a krijgen de komende vijftien jaar 190 miljoen Canadese dollar (ongeveer 250 miljoen gulden), plus het recht op bijna 2000 vier kante kilometer grond in de Nasa Valley in het noordwesten van British Columbia. Zij mogen ver der hun eigen wetten maken en eigen rechtstelsel invoeren. In ruil hiervoor zien zij af van aan spraken op meer grond en verlie zen zij hun belastingvrije status. Peking-Hongkong Een grote groep Chinese soldaten die werd ingezet bij de overstromingen in het midden van het land, is by een dijkdoorbraak door het water meegesleurd en wordt sindsdien vermist. Eerder werd in Hong kong al gemeld dat honderden soldaten en burgers zaterdag om het leven zouden zij n gekomen bij een dijkdoorbraak in Centraal- China. De toestand in Hubei, waar meer dan een half mihoen mensen wo nen, is zo ernstig dat de provincia le regering een informatiestop heeft ingesteld. Het zwaarst ge troffen is het district Jiayu. „De overstromingen bedreigen de meerderheid van de mensen daar," zei de functionaris. Een andere functionaris in Jiayu zei later dat ongeveer tweehon derd mensen, onder wie soldaten, verdwenen onder een golf water toen de dijk instortte kort nadat ze waren aangekomen om deze te versterken tegen het stijgende water van de Jangtse. Het water staat te hoog om de stoffelijke overschotten te bergen. Door de ergste overstromingen in China sinds 1954 zijn tot dusver meer dan 1200 doden gevallen. Kuala LumpurEen man die in een boom was geklommen om fruit te plukken is in Maleisië door jagers in de verte aange zien voor een eekhoorn en ver volgens doodgeschoten. De 47-jarige Harun Mamat werd in de borst geschoten toen hij in een dorp by de plaats Kota Bharu, in het noor den van Maleisië, in een man goboom zat De mango is een tropische vrucht Volgens een politiewoordvoer sterwaren twee mannen uit de Tel Aviv Twee Israëlische kolo nisten zijn vanochtend bij hun ne derzetting ïtzhar, niet ver van Na blus op de Westoever, doodge schoten. Het Israëlische leger kondigde onmiddellijk een uit gaansverbod af en begon een klopjacht naar de twee daders. De kolonisten reden patrouille in een jeep en werden vanuit een hinder laag onder vuur genomen. De Is raëlische iegerradio meldde dat de aanvallers waren blijven schie ten totdat ze er zeker van waren dat hun slachtoffers dood waren. De twee kolonisten -18 en 24 jaar oud - waren zonen van prominen te rabbijnen. Quito Twee zware aardbevingen hebben grote delen van Ecuador getroffen. De eerste beving had een kracht van 5,7, de tweede was met 6,5 nog krachtiger, In het ge bied rond de havenstad Bahia de Caraquez was de schade het grootst. Ook in andere streken langs de kust van de Stille Oceaan werd zware schade aangericht. In Manta, de hoofdstad van de kust provincie Manabi, renden men sen in paniek de straat op. De aardbevingen werden ook ge voeld in de hoofdstad Quito en in Guayaquil waar kantoorgebou wen heen en weer schudden. SrinagarSeparatisten in het In diase deel van Kashmir hebben gisteren een aantal families uitge moord. Zij overvielen een kleine twintig mensen in hun slaap, on der wie vrouwen en kinderen, en schoten hen dood. De aanslag had plaats in het dorpje Salina, gele gen op circa 45km van de regiona le hoofdstad Poonch en was het gewelddadigste incident op de zesde dag var. de strijd die de Kashmiri separatisten voeren in het grensgebied tussen India en Pakistan. De afgelopen dagen sneuvelden meer dan honderd mensen bij artiHerieduels aan de Pakistaans-Indiase grens. Amsterdam De hulporganisatie Artsen zonder Grenzen (AzG) heeft de strijdende partijen in Su dan opgeroepen een eind te ma ken aan de jarenlange stryd in dat I land. De hongersnood in het zuid- westen van het land is van onge kende omvang. Geen enkel be lang van de strijdende partyen rechtvaardigt de voortzetting van de oorlog, zegt AzG. Directeur Ge off Prescott van de hulpacties in Zuid-Sudan wi! dat éile strijdende partijen de ernst onder ogen zien en serieuze vredesonderhandelin gen openen. Een reeds afgekon digd bestand moet duurzaam wor den. White Plains Kindermeisjes in de Amerikaanse staat New York moeten zich laten registreren, waardoor ouders kunnen nagaan of de 'nanny' die zij in dienst heb ben of willen nemen een strafblad heeft. Kieran's Wet, genoemd naar baby Kieran, die in 1993 werd vermoord door een verzorg ster die haar criminele verleden had verzwegen, werd gisteren ge tekend door gouverneur George Pataki. De wet geeft de ouders het recht een vingerafdruk van het kindermeisje te eisen. Singapore In Singapore zijn de kinderen zo in de ban van een nieuwe jojo-rage dat de jojo's mas saal uit de winkels worden gesto len. Bijna de helft van het totale aantal door jeugdigen gepleegde diefstallen uit winkels betreft het jatten van jojo's. De jojo-rage grijpt in Singapore stormachtig om zich heen sinds de Ameri kaanse jojo-goeroe Hans van den Elzen demonstraties in winkels gaf en in televisiespots de meest verbluffende trucs vertoonde. eekhoorns en schoten ze per ongeluk Harun uit de boom. De politie heeft één van de twee mannen meegenomen voor ondervraging en zijn ge weer in beslag genomen. Dublin In het noordwesten van Ierland is een "rafficuvcl uit het stenen tijdperk ontdekt. Het graf van stenen is zeker enkele eeu wen ouder dan de Egyptische pi ramides. De jongste ontdekking is beschadigd door plunderaars, steenexploitanten, omwonenden en amateurarcheologen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3