13,; GKB wordt met verhuizing naar het centrum ook een tikje commerciëler Schatgravers hebben geen geluk bij het Kolpabad Niks aan de hand Reis door Europa Kennismaken met andere culturen Rondleiding natuurvriendelijke tuinen Kunstestafette 1998 'Wij hopen dat mensen na de VSB en Rabobank ook eens bij ons binnenlopen om een offerte te vragen' ^genda Programma's niet aangekomen Rotterdams Dagblad Woensdag 5 aur stus 1998 Komkommertijd. Heerlijk! Niks aan de hand. Lekker rustig aan doen. Voeten op het bureau en met de handen in de nek achterover leunen. Wat een zomer! Niks aan de hand. Niks aan dc hand? En de gemiste wereldtitel van onze voetbalploeg dan? En de platgespoten Tour de France? Het getouwtrek om de broertjes de Boer? Het ge kantelde veld van Sparta? De EK-titel cricket in Den Haag met een Schiedammer in de hoofdrol? En dan heb ik het alleen nog maar over de (inter)nationaJe sport. Hoezo niks aan de hand? Kinderboerderij De Gorzen in Schiedam krijgt dan toch een bouw vergunning, personeel van de per 1 januari 1999 fuserende brand weerkorpsen Schiedam. Vlaardingen en Maassluis zijn helemaal niet zo blij met de aanstaande fusie en bewoners van het Schiedamse Bart Verhailenplein worden doodziek van de overlast van de ontspoorde rondhanggroepprobleemjongeren. Paardrijden in en om het Licke- baertbos tussen Vlaardingen en Maassluis is een schier onmogelijke zaak omdat elkaar bevredigende homofielen voor slipgevaar op de ruiterpaden zorgen. Pierre, van 'Chez Pierre' (de kaas-, vleeswaren- en hartige hapjesspe cialist) is uit winkelcentrum De Nieuwe Passage vertrokken zodat wij van de redactie een ander adres moeten zoeken voor onze belegde boterham. Daarentegen hebben we er op het Broersveld wel een casi no bij. Het beeld van Vrouwe Aleida verkast van het museumplein naar de kapot geschoten bunker bij het Stadserf. Niks aan de hand? Laat me niet lachen! We hebben nog nooit zo'n zomer gehad. En dan heb ik het niet eens over het weer. Er is genoeg om je druk over te maken, Nee, we hebben niets te klagen. Dat hoort u mij ook niet doen. Op (interlokaal) sportgebied valt er im mers ook van alles te beleven. Het Schiedamse voetbalkampioen schap is in volle gang, evenals de landelijke cricketcompetitie en het Rotterdams Dagblad Tenniscireuit. De wederopbouw van het SWSMC-complex is een lust voor het oog, de toekomst van Ursus boeit als nooit tevoren en ook de ontwikkelingen voor wat betreft de realisatie van een multifunctioneel sportcomplex in de Broekpolder hebben alle aandacht. Turbulente tijden. Waar moet dat straks in de winterpenentijd naar toe? SANDER SONNEMANS Vlaardingen Tijdens de komende drte wandelconcerten in de Gro te Kerk in Vlaardingen maakt Aad Zoutendijk een reis door Europa. Aan de hand van composities uit West-Europese landen neemt hu de luisteraar mee op zijn reis van land tot land. De dne wandelconcer ten. waarvan de eerste op zaterdagB augustus is te be luisteren, zijn gebaseerd op de Europese landkaarten van Gerard Mercator, Deze Vlaming die van 1512 tot 1594 leefde wordt als een van de meest toonaange vende kaartenmakers in de 16e eeuw gezien. Ook op bet gebied van kaartprojectie staat Mercator bekend als een belangrijk vernieuwer. De Vlaming heeft dc eerste getekende topografische kaart van de Zuide lijke Nederlanden op zijn naam staan. Vooral zijn at las van 1534 is beroemd. Voor de wandelconcerten in de Grote Kerk zijn reproducties gebruikt van de 'At las Europae' uit de jaren 1570-1572. In het tekstboek je dat bij de concerten hoort staan de reproducties tn het klein afgebeeld en wordt beknopte informatie ge geven over de landen waarlangs de reis voert. Tij dens het wandel concert op 8 augustus speelt Zouten dijk orgelmuziek uit Nederland (onder andere van Jan Pieterszn Sweehnck en Anthom van Noordt) en Duitsland (onder meer Johann Sebastiaan Bach en Samuel Scheidt). Het concert begint om 15.00 uur. Wie het leuk vindt om mensen uit verschillende cul turen te ontmoeten en graag vertelt over de Neder landse samenleving kan bij Vluchtelingenwerk Vlaardingen terecht als vrijwilliger. In de ontmoe- tingsruimtein de Oosterstraat komen dagelijks men sen uit landen als Afghanistan, Somalië en Irak en Iran bijeen om een spel te spelen, een praatje te ma ken of gewoon een kop koffie te drinken. Als vrijwil liger kun je vluchtelingen steunen met een luiste rend oor of informatie over de Nederlandse cultuur. Onbetaalde krachten krijgen bij vluchtelingenwerk professionele begeleiding en kunnen cursussen vol gen bij het landelijk bureau van Vluchtelingenwerk. Meer informatie: tel. 4346728. öp zondag 9 augustus gaat de onderaidehng Natuur ontwikkeling van de gemeente Schiedam wandelen door de natuurlijke voorbeeldtuinen bij voorlich tingscentrum De Groene Raat aan de Harreweg 19. Wie mee wil met de rondleiding moet zich om 13.30 uur melden bij de ingang van het centrum. Tijdens de wandeling voert de heer D. van Leeuwen belang stellenden langs natuurvriendelijke voorbeeldtui nen, zoals de boerentuin, ecologische moestuin, ak- kertuin, natuurtuin, insectentuin, bostuin, wilde plantentuin en vijvertuin. Vart Leeuwen vertelt tij dens de rondleiding over de aanleg van deze tuinen, de dieren en planten die er voorkomen en de manier waarop ze onderhouden moeten worden. Aanslui tend kunnen bezoekers een kijkje nemen in het oude Saksische boerderijtje. Wie meer wil weten over de rondleiding of over natuurvriendelijk tuinieren kan tijdens kantooruren bellen met Groentelefoon 2465522. In het Gemeentemuseum aan de Zuiddijk 16 in Maassluis is tot en met 19 augustus de reizende ten toonstelling Mooi versus Mentaliteit te zien. De ten toonstelling geeft een overzicht van de projecten die in de elf, aan de Kunstestafette deelnemende, ge meenten in Zuid-Holland zijn gehouden. Beeldend kunstenaar Adriaan van Rees is verantwoordelijk voor de Maassluise bijdrage, dat hij de titel Bij hoog en laag heeft meegegeven. Voor het project zocht hij contact met een aantal Maassluise kunstenaars en kunstenaars uil de Hongaarse zusterstad Hatvan die hij vroeg mee te denken over een kunstenplan voor het Balkon, een braakliggend terrein aan de Water weg dat wacht op bebouwing. Van Rees is ervan over tuigd is dat kunst op deze plek een belangrijke rol zou kunnen spelen. Omdat bebouwing van het ter rein nog allerminst zeker is, worden pas in oktober in het Maassluise stadhuis de eerste resultaten van het project gepresenteerd. In het voorjaar van volgend jaar staat een grote manifestatie gepland. Geertrui van de Craats, Henk Fortuin. Manon Lith, Martin Luijendijk, Gébor Mdtyassy, Jan Ouwenbroek, Adri aan Rees, Pal Szpisjak, Joop Vaissier en Otto en Mar- greet Zeegers werken mee aan het project. Redactie Waterweg: Edwin Comelisse, Marc Floor, Benvan Haren, Danielle Hermans, Judith van Klaveren, Sentina van der Meer, Mariëtte Olsthoom, Jan Rozendaal Overde Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373, 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: Sander Sonnemans Telefoon 2732700 4004310 Vanaf vrijdag 7 augustus is de Gemeentelijke Krediet Bank Vlaardin gen te vinden aan de Waalstraat. Van de steeds stillere Schiedamse- weg vandaan nu tegenover het postkantoor, onder de bibliotheek die tegenwoordigéén hoog en hoger zit; pal in het centrum dus. Maar met een nieuwe balie met veel strak-blauw is het verhaal niet af, de kre dietbank is ook op zoek naar een ander imago. De foto's voor de nieu we reclameposters zijn al gemaakt: een vlotte man die z'n kapotte Fi at 509 duwt. Omdat ze bij de kredietbank ook geld te leen hebben voor Jan (meer dan éen keer) Modaal die een nieuwe auto w il kopen. „Het moet zo worden dat als je bij ons binnen wordt gezien je je niet hoeft te schamen omdat je ook voor een commercieel krediet kan komen." zegt het hoofd van de bank Monique Wilschut. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Een tikje commer ciëler, dat wil de Gemeentelijke Kredietbank Vlaardingen wel worden. Te beginnen met de naam: de afkorting GKB is voort aan de standaard. „Gemeentelij ke Kredietbank, dat duurt alle maal zo lang," zegt Monique Wil schut, die sinds maart dit jaar de leiding over de dertien perso neelsleden tellende bank heeft. En tijd is steeds meer geld in de commerciële wereld. Al moet dat beeld voor de GKB ook weer niet worden overdreven. Een tikje commerciëler, meer niet. Wil schut: „We blijven een gemeente lijke dienst en zullen niet zo snel winst maken. Dat is onze doelstel ling ook niet. Wij hebben de com merciële kredieten nodig om geld te verdienen waarmee we onze so ciale taken kunnen uitoefenen." En dat was ook het uitgangspunt toen de gemeenteraad van Vlaar dingen in 1951 besloot tot de op richting van een gemeente lijke votkskre- dietbank, me de omdat na de Tweede We reldoorlog de behoefte aan consumentenkrediet groeide. Maar de voorloper, de zogenoem de Bank van Lening, bestond ai veel langer. In 1611 verzocht ene Abraham Facquelis aan de vroed schappen om 'een taeffel van le- nmge' te mogen oprichten. Be hoeftige Vtaardirtgers konden daar, m een huis aan de Hoog straat, tegen onderpand geld krij gen. In 1680 kwam de lommerd in handen van de familie Hoogvliet (van de dichter Arnold) en ruim honderd jaar later nam de familie Van Heijst de bank over, die toen was gevestigd in het huidige Vis serijmuseum, Het waren ook de vissers die er in de lange winters, als de schepen op de kant lagen en de inkomsten vrijwel nihil wa ren, steun en toeverlaat vonden. In 1871 was het geld op en moes ten Vlaardingers in Rotterdam aankloppen om te lenen, totdat dus op last van de gemeenteraad op 1 december 1951 de gemeente lijke volkskredietbank de deuren aan de Markt opende. De doelstel lingen waren als volgt vastgelegd: het met uitsluiting van winstbe jag verstrekken van geldlenin gen; het voorlichtend, sanerend en schuldmiddelend optreden voor m financiële problemen ver kerende mensen; het bevorderen van de spaarlust en het bevorde ren van maatregelen ter voorko ming en bestrijding van geldwoe- ker. Vakantie Nadat het tussentijds in handen van de sociale dienst is geweest, is in Vlaardingen de GKB sinds vo- ng jaar weer helemaal belast met de schuldhulpverlening. Werk dat varieert van clienten voor wie de hele schuldenlast wordt gesa neerd. tot iemand helpen met een krediet van een paar duizend gul den voor een nieuwe koelkast of een vakantie. Wilschut: „Schulden saneren is een taak die puur binnen de ar moedebestrijding valt. Dat zijn mensen die bij ons op de stoep staan met tal van schuldeisers in de nek terwijl ze geen droog brood meer kunnen eten. Wat wij dan doen is alle schulden op een rijtje zetten en dan bemiddelen we met de schuldeisers. Aan de hand van het inkomen kijken we wat de af- Iossingscapacitéit is. We maken dan afspraken met de ejsers over wat er kan worden terugbetaald en of ze eventueel bereid zijn om de rest kwijt te schelden. Of ze dat doen? Dan hebben ze in elk geval een behoorlijke zekerheid dat ze een deel van hun vordering incas seren. Als ze er niet mee akkoord gaan is het risico groot dat de di ent failliet wordt verklaard en dan hebben ze helemaal niets." aldus Wilschut, die het rijtje van vaste schuldeisers kan dromen: belas tingdienst, ENECO, het woning bedrijf 'altijd', de ziektekosten verzekeraar, Otto en/of Wehkamp en andere kredietinstellingen. Na verloop van tijd geeft de GKB steeds meer verantwoordelijk heid terug aan de clienten. Ze moeten steeds meer zelf doen tot ze op eigen benen kunnen staan. Die verantwoordelijkheid is één van de onderwerpen die de ko mende maanden bij Wilschut, haar ambtelijke bazen en de poli- Monique Wilschut was gisteren nog druk in de weer met de verhuizing van de GKB naar de Waal straat: 'De ene keer zullen ze bij om beter afzijn, de andere keer niet'. FotoCwrKdeHeu*Roei Dijkstra tiek op de agenda staan naar aan leiding van een onderzoek van de gemeentelijke ombudsman. De centrale vraag is tot op welke hoogte de bank en/of dient ver antwoordelijk (moeten) zijn voor de financiële huishouding. hm „Door een goe de begeleiding proberen we die mensen weer op het goede spoor te zetten. Dat ze de rekeningen weer op tijd betalen. Een traject waarvoor we drie jaar uittrekken. Hetzelfde geldt bij sociale kredie ten die we verstrekken. Het is ab soluut geen schenking, geen bo demloze put waar we maar ge meenschapsgeld in biyven stop pen. Ook voor sociale kredieten geldt dat het een verantwoorde af weging is. Er moet een redelijke kans zijn dat we ons geld terug krijgen." Maagzweer Dat de sociale kredietverlening niet winstgevend is heeft volgens Wilschut twee oorzaken. De eer ste is dat de GKB vijfenhalf pro cent van het uitgeleende geld nooit meer terugziet. De aandeel houders van ABN/AMRO zouden er een maagzweer van krijgen en ais medicijn wat verantwoordelij ke werknemers op straat schop pen, maar voor een gemeentelijke kredietbank is zo'n percentage gemiddeld. Het is het lot als je niet, zoals commerciële banken, iedereen die bij het Bureau Kre diet Registratie staat ingeschre ven of een uitkering heeft reso luut de deur wijst. Maar dat neemt niet weg dat het ge'd kost. Verder zijn de hoogte van de kre dieten onvoldoende om daar wat aan te kunnen verdienen zonder woekerrentes te berekenen. „De bedragen zijn meestal te laag om uit de kosten te komen. Je leent iemand een paar duizend gulden voor een nieuwe wasmachine, of wat veel voorkomt nieuwe meu bels, of legt het laatste bij voor een andere auto of om er eens even tjes tussenuit te gaan. Wij moeten daar aan het einde van de rit geld bijleggen. Pas bij tienduizend gul den of zo wordt het tonend, maar zo'n krediet kunnen we deze mensen weer niet geven omdat hun inkomsten daarvoor te laag zijn. Dat kunnen ze nooit meer af lossen. En dat is natuurlijk ook armoede- strijding," benadrukt Wilschut. .Armoedebestrijding is niet al leen schulden oplossen, maar ook helpen uit een sociaal isolement te komen. Doordat ze bijvoor beeld eens een keertje op vakan tie kunnen dankzij een krediet te gen een normaal rentepercenta ge. En daar leg je als gemeente perjaarwatoptoe." Schamen Voor sociale kredietverlening is aan de Waalstraat een keurig plekje ingeruimd, maar daarnaast wil Wilschut ook graag wat meer welgestelde clienten ontvangen in haar nieuwe kantoor. Want ook al komt ongeveer de helft van de clienten (zie inzet) voor 'normale kredietverstrekking', dat beeld straalt de bank nog steeds niet uit. „We moeten af van het stigma dat iedereen die hier komt het water aan de lippen staat. Het moet zo worden dat als je bij ons binnen wordt gezien, je je niet hoeft te schamen omdat je ook voor een commercieel krediet kan ko men." Daar is ook de nieuwe reclame campagne op afgestemd van de GKB, De foto's voor de posters waarmee het nieuwe kantoor wordt versierd zijn al gemaakt: een vlotte man die z'n kapotte Fi at 500 duwt. Duidelijk aan een an dere auto toe, maar duidelijk ook iemand met een behoorlijk inko men. „Wat wij hopen dat nu we midden in de stad zitten mensen als ze bij de VSB en de Rabobank ook eens bij ons binnenlopen om een offerte te vragen en die te ver gelijken. Dat vertrouwen hopen we te krijgen. De ene keer zullen ze bij ons beter af zijn, de andere keer niet," aldus Wilschut, die de volgende reclameposters al heeft uitgedacht. Iets met kerst moet het worden. Verder wil Wilschut de service uit breiden met verzekeringen. „Dat heef! ook een dubbele werking. De GKB stelt b(j de schuldhulp verlening als voorwaarde dat de cliënten z(jri verzekerd. Een aan tal van de mensen dat bij ons aan klopt is dat niet en wij kunnen hen dan die handreiking bieden. Zo maak je het wat makkelijker voor ze. Dat is twee vliegen in één klap. Die service, die aansluit op wat commerciële banken hebben te bieden, kunnen we natuurlijk aan iedereen aanbieden. Dat trekt mensen naar binnen. En dat is wat we hard nodig hebben." Woensdag 5 augustus SCHIEDAM Dc de 4 Molens. Koersbal, 19 00-22.00u. ROTTERDAM Hist Museum 'Schielandshuls' 10 00- 17.00 film. Meer over klompen in Nederland. Casino Rotterdam 2100-01OÖ De Sfeer Heren. Nigfrttown Theatercafé 22.00 Fresh Up. Renown 22,00 Hey Dj, Park op de Wil- helmlru'.kadediverse tijden Wi helmina's Zo mers 1998. Donderdag 6 augustus SCHIEDAM Dc Oost Clieverfsch'ideren, I4,00-16.00u. Dr. Willem Dreesplefn. Jeugdland. 10 00- 12.00u.enl4.00-16.00u. VLAARDINGEN Dc West Klaverjassen, 13.30-16.30u, Dc de Bijenkorf. Klaverjassen, 13.45-I6.30u en jeu de boules en koersbal, 14.QQ-16.30a Dc Soenda Creatieve middag, 14.00-i6.00u. Grote kerk. Lunchconcert Aad Zoutendijk, 12.45-13.15u. ROTTERDAM Hlst Museum 'Schfelandshuls' 10.00- 17,00 film: Meer over kiompen in Nederland. WIjkgeb. Klooster/Oude Noorden 16.00- 17.30Straattekenfesti val. Voorkinderen van 4 t/m 11 jaar. Blauwe Vis 23.00 Shake your Booty in the Hot To b. Club VI bes 23.00 Happy Station, no.l, St. Laurenskerfc 12.45 Mid dagpauze-concert. Van do. 30 juli t/m wo. 5 aug. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Hard Ram' (16) dag. 12.45- 15.15-19-21,45 Cin.2: The object of my af fection' (al) dag 15.30-18.30-21.30. Ctn.3: The wedding singer' (al) dag. 18 45-21.30. Cin.4; 'Jackie Brown' (16) dag. 17.30-21. Cfn.5: "Left luggage' (al) dag. 18.45-21.45. 'Mr.Magoo' (al) dag. 13.30-16.15. I max Theater; The livmgsea' (al) dagjbeh. vr. za.) 18. 'Amazon* (al) dag. 15-17, vua.ook 19. 'Everest' (al) dag.(beh,vua.) 14-16- 19.15, vt.ïo.14-16-18-20. Titanic' (12) dag. (bfih.vr.ja,)20,30, vr.za .21,15,za^o.ook 10. Lantaren: dag.21,30(16): Thesweet hereaf ter' do. 'Secrets and lies' vr. 'Romeo and Juliet' za.m. 'Uve flesh'zo. Thegame'di. Trainspot ting wo. Ven.l; The butcher boy' £16) dag22. Ven.2: 'Die Saümanner von Tibet' (at) dag 21.45 Ven.3: dag.2i.30 (16) 'Sasquat' do. 'Devil's advocate' vr 'Breaking the waves'za. 'Pnest zo. 'Gndiock'd' ma. 'Drifting clouds'di. 'Oprenda de pnmavera' wo. Ven 4: 'Ulee's Gold* (16) do.t/m zo.21.30, 'Die Siebtelbau- em' 116) ma.Vmwo.21.30. Lumière 1: The X-fi!es' (12) dag 13*16.45- 18.30-21.15. Lum. 2; 'Deep nsmg' (16) dag, 15 30-18.15-21.lum. 3: 'Armageddon'(12) dag. 17-20.30. Lum. 4; 'Breakdown' (16) dag.13.30-19. 'Grease' <al)dagl6.15-19. Rexanet'MeisjesvanManhattan' 113) do. Vm zo. dood. voorst, Wat was het lekker!' (18) ma .t/m wo. dood voorst Pathè: The X-files' (12) dag 11.10-13.40- 16.10-18.40-21.30. 'Primarycolors' (al) dag, 1510-18.10 21.10, di.met om 21.10. Wild things' (16) dag. 12.50-16.20-13.50-21,20. 'City of Angels' (12) dag 11.40-14.10-16 40- 19,10-21,40, 'Deep impact' (12) dag 11.20- 21.30. Titanic (12) dag 15.30-19.30. 'Ar mageddon' (12) dag 11.20-14,30-17.40- 20.50. Sneak p review: 'Nothing but the truth' I16)di.21.30. Vlaardingen De huis-aan-huis verspreiding van het programma boekje van de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen is dit jaar niet naar de tevredenheid van het theater verlopen. Verschillende theater bezoekers uit de regio trokken de afgelopen tijd aan de bei met de vraag waar het boekje bleef. Lief hebbers die de nieuwe seizoens brochure niet in de bus hebben gekregen, kunnen het alsnog be stellen. Door Sentina van der Meer Vlaardingen Het oude Kolpabad trekt nog steeds jongeren. Op de modderige vlakte waar vroeger het zwembad heeft gestaan, bren gen op dit moment zeven jonge ren hun zomervakantie door n.et het graven in de vette klei. Ze zit ten verstopt in een grote kuil en worden omringd door een hoge wal. Die is ontstaan door het af en aan lopen met kruiwagens klei, door de jongens en meiden afge graven. Ze hebben zich 'ingegraven' in de hoek van het Kolpabad-terrein, tegen de J. P. Coenlaan en vlakbij de Rouwlaan. Zo'n twaalf vierkan te danwel rechthoekige putten hebben ze in de kuil gemaakt. Ei genlijk lijken de putten meer op ondiepe graven. Toch kom het grondwater in een aantal putten flink omhoog, omdat het de afge lopen dagen veel heeft geregend, Met kaplaarzen aan lopen de jon geren soppend over het terrein. „Het is oppassen datje laars niet vastzuigt en vervolgens uit je laars stapt, zo in de drappige zeek lei," zegt begeleidster Masja. Zij deelt samen met Agnes en Steven een put. Alle drie zitten ze van bo ven tot onder de natte klei. „Waar om ik niet ga zwemmen? En lek ker naar de zee ga? Dat vragen mij wel meer mensen ja," merkt Masja, vijfde jaars areheologie- studente, op. De zeven jongeren in de leeftijd van 16 tot en met 22 jaar zijn op zomerkamp van de Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis (NJBG) uit Den Haag. Twee we ken lang mogen ze de stadsar- cheologen van Vlaardingen hel pen met het Kolpabad-terrein, waar al sinds mei opgravingen be zig zijn. „Nou brengen we toch Zeven jongens en melden hebben zich 'Ingegraven' in de vette Wei van het Kolpabad-terrein. Foto Roei Dijkstra ook onze vakantie buiten door?", vindt Masja. „En het is nog leer zaam ook." Volgens Agnes zijn het vooral mensen die geintresseerd zijn in geschiedenis, die meedoen aan archeoiogie-kamp. Ze heeft net eindexamen gedaan en gaat ko mend studiejaar Kunst- en Cul tuurwetenschappen studeren. „Het zijn niet allemaal mensen met geiten-wollen-sokken en san dalen aan ofzo „Je moet gewoon erg nieuwsgie rig zijn, wil je dit leuk vinden. Ik zou bijvoorbeeld het hele terrein wel -willen blootleggen. We zijn hier aan het graven," en ze wijst naar de put van haar, Steven en Masja. ..Maar ik ril constant tp denken aan wat er allemaal net naast onder de grond kan zitten. Het is ook een kwestie van ge luk." Steven vult aan: „Je zult al tijd zien dat een ander meer vindt dan jijJe bent continu bang op de verkeerde plek te graven." De zijwanden van de put worden uitvoerig bestudeerd. Aan de kleuren van de grond, de sporen, kun je volgens Masja bijvoorbeeld zien of er een huis heeft gestaan. „Laagje voor laagje komt er meer Geschiedenis vri Zelfs als een houten paal in het verleden is weggehaald. 2ie je dat aan de grond. Het gat wordt gevuld met zand en dat heeft een andere kleur dan het zand dat er al eeu wen ligt," verhaalt de begeleid ster. Stadsarcheoioog Tim de Ridder geeft wat nadere uitleg over het terrein. Volgens hem is Vlaardin gen altijd al, sinds de pre-historie, een dicht bevolkt gebied geweest. Dat komt door de vele kreken, die transport over water mogelijk maakten en de grond door middel van veel overstromingen vrucht baar maakten. „We vinden hier scherven uit de late Ijzertijd tot in de inheems- Romeinse tijd." zegt De Ridder. Boven de Romeinse tijd zit vol gens de stadsarcheoioog een heel rijk gevulde laag. Dat is het zeek- ieiöek. Hierin worden gTote con centraties potscherven uit de 11de en 12de eeuw gevonden en zelfs een zogenaamd paalspoor. „We hopen op een middeleeuwse boerderij te stuiten," licht De Rid der toe. Hij wil niet teveel kwijt over de verwachtingen die hij heeft van het Kolpabad-terrein. „We heb ben er nog niet veel gezien. Maar we zouden weieens last kunnen krijgen van schatgraveis. Mensen die hier dan 's avond met hun me taaldetector gaan lopen en al ons werk overhoop gooien." Volgens Masja valt er voor schat gravers echter niet zoveel te vin den. Hooguit wat potscherven en dakpannen. „Maar ze kunnen wel veel vernielen. Bij opgravingen als deze gaat het vooral om spo ren. Het gaat om aanwijzingen in de grond, zoals het verhaal over de palen. Deze sporen zijn makke lijk te vernietigen. Overal waar de grond is omgewoeld, kunnen wij niet meer ons werk doen" Agnes staat inmiddels meer te kleien met de zeeklei dan archeo logische opgravingen te doen. Steven probeert een wandje van hun put te analyseren. Maar de lijntjes die hij trekt om de sporen aan te geven scheppen weinig duidelijkheid. „Je moet het ook niet schetsmatig doen," zegt Masja, Agnes kijkt geamuseerd toe. „Het vinden is het leukst." Steden roept: „Vind ik ook. Tot nu toe heb ik alleen nog maar een dode koe gevonden- Heel smerig" Vorig jaar waren de twee op kamp in Limburg, waar ze mochten mee helpen bij het opgraven van een kasteeltje. „D&t is pas schatgra ven!" concluderen de twee.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 7