flrA 17d 'In Vlaardingen weet je nooit wat je te wachten staat. Dat is het leuke' 1 'Het is vaak meer sleutelen dan racen' Boren onder de Troelstralaan door Benefiet De Walvisch: exclusief voor goede doel Nachtdienst genda ^ms?-r7 Rotterdams Dagblad Zaterdag 8 augustus 1 Remco van Popering en zijn goudkleurige Porsche. FotoWestiamisFo- toburo Het is een kleine sport, letterlijk. Autoracen met radiografisch be stuurbare autootjes. Maar het gaat er fanatiek aan toe. Rem co van Po- pering uit Maasland is een nieuweling in het circuit, Door Victor Schild kamp Maasland De radiografisch be stuurbare auto van Remco van Popering uit Maasland ziet er al aardig afgeragd uil. Een deukje, een krasje, wat plakband om de boel overeind tc houden. Een goudkleurige Porsche is het. Remco moet er zelf bij grinniken. Het heeft wel wat patserigs. „Dit is een opgevoerde," zegt hij. „Dat is wat anders dan wat je bij Inter- toys koop. Hij rijd! zestig kilome ter per uur, maar dat houdt-ie maar vijf minuten vol." Achter dat wat voor de leek een kinderspelletje lijkt, schuilt een hele competitie, de Tamiya Euro Cup1. Tamiya is het merk waar mee Van Popering (16 jaar) rijdt. Er zijn vijf klasses: de Stock Tou ring Car (standaardmotoren), de Formulede 4 WD Su pe r GT Car, de Mini Chassis Car en de TGX- Cup. Van Popering racet mee in de 4WD Super GT Car. Er zijn vijf wedstrijden in het seizoen In to taal 93 'coureurs' strijden om de twee hoogsle plaatsen, goed voor een ticket naar het Europees Kampioenschap, dat wordt be taald door Tamiya De beste van het EK gaan dan weer naar het Wereldkampioenschap, dn jaar m Japan Toekomstmuziek nog voor Rem co van Popering, Dit seizoen is hij nieuw in het circuit, drie van de vijf wedstrijden zijn achter de rug en Van Popering staat op de 28ste plek. De bovenste plaatsen in het klassement worden verdeeld on der de echte fanatiekelingen on der de deelnemers. „Figuren als Jason Joldersma en Chris van der Hagen die één en twee staan in het klassement hebben zoveel spullen. Daar kan je gewoon nog niet tegenop," vertelt Van Pope ring. „Een plaats bij de eerste der tig is in mijn eerste seizoen al heel goed," zegt hij. „Maar in de toe komst is het EK wei het doel." Voor de Maaslander zijn de wed strijden vooral aardig vanwege de strijd met z'n kameraden Mark Ammeriaan. Peter Schulte en Pe ter van Uffelen, die zich eveneens op de mini-motorsport hebben ge stort. „Mark staat tiende in het klassement. Hij doet het -;n aantal jaren. Vorig jaar was hij zelfs vierde. Peter Schulte staat 32ste en Van Uffelen 36ste. Mark gaat ook vaak kijken bij die top pers, wat voor spuüen ze gebrui ken, wat voor materiaal ze heb ben, of daar wat nieuws bij zit. Want het is veel afkijken van el kaar, wat heeft die voor nieuws, wat heeft die. Er wordt op zo'n ra cedag meer aan de auto's gesleu teld en afgesteld dan dat er wordt geraced." Bij een wedstrijd staan de be stuurders op een stelling, van waar /e het hole circuit kunnen overzien. Zolang de deelnemers elkaar maar niet van de stelling afmeppen. kunnen er bij de/e tak van motorsport geen doden val len. Dat zou kunnen betekenen dat favorieten elkaar nogal eens van de weg proberen af te duwen, of dat een favoriet aan een lager geklasseerde kornuit vraagt om z'n directe concurrent van de weg af te beuken. Elkaar kunstjes flikken gebeurt echter zeiden, weet Van Popering. „Maar fanatiek is het wel. Soms moet je op zo'n stelling wel eens wat naar voren buigen om de baan te kunnen z ten. A's je dan voorde anderen gaat staan, is het meteen schelden hoor Maar onderling is er veel saamhorigheid. Als ie mand wat materiaal nodig heeft dan is een ander zo bereid je te helpen," Een dure hobby js het wel. Van Popering schat dat het hem toch zo'n 2CI00 gulden per jaar kost. Een nieuwe motor kost al gauw honderd piek. ..En ze gaan niet zo lang mee. Minstens een keer per jaar moct-ie worden vervangen." Een accu is al gauw 110 gulden. Bovendien zijn de wedstrijden over het hele land. Van Popering raced e al in Creil (nabij Emme- loord), het Brabantse Rucphen cn Pijnacker en moet nog naar Heemstede en Apeldoorn. Z'n hoogste positie haalde hij tot nu toe in Punacker: 20ste. „Terwijl dat geen populaire baan is. De baan is kiein en het uitzicht is slecht. Je gaat soms 'blind' de bocht in." Het kan overigens nog duurder: de TGX-Cup. waarin op brandstof wordt gereden in plaats van batte rijen. „Die rijden op methanol. Dat maókt een hen ie en het stinkt. Die gaan ook gerust 110 ki lometer per uur. Kunnen zo de snelweg op. Maar het is een stuk duurder, In die competitie doen een stuk minder mensen mee." Baan Van Popering en de andere drie Maaslandse 'coureurs' oefenen meestal op het terrein van bedrij vencomplex Het Ambacht. Er is een minuscule kans dat er een ei gen racebaan komt in Maasland, aangezien jongerenwerkster Joost van der Spek dat adviseerde aan de Maaslandse politiek. „Het zou in elk geval heel wat zijn," zegt Remco. „Nu moet je vaak uit kijken voor auto's. En de groep die dit doet is best groot in Maas land. Wij vieren doen aan wed strijden mee, maar er zijn er een stuk of dertig, veertig die ook ra diografische auto's hebben." Door Marc Floor Vlaardingen Nachtdienst Vlaardingen is spannend be gonnen, Meteen al een lekke re achtervolging over de A20, dan heb je het over de kren ten in de pap. Drie jongens in een auto werden verdacht van een inbraak in het cen trum en besloten een stopte ken van de politie te negeren. Pas bij Crooswijk konden ze worden klemgereden. Dat is tenminste even wat anders dan surveillancerondjes rij den in de stad. Bureau Vlaardingen, 23.00 uur. Dick Gelderblom legt z'n pistool in een kastje voordal hij het drie tal gepakte mannen bezoekt in de farjes, zoals de voorlopige arres tante overblijven worden ge noemd. Als chef van dienst moet hij vannacht in de hele regio, van Hoek van Holland tot aan de Schie, beoordelen of de arresta ties juist zun verlopen. „Weet u waarvan u wordt ver dacht?", legt de grijsbesnorde Gelderblom de eerste arrestant op zijn kenmerkende beheerste toon voor. De verdachte, een Bosniër, antwoordt vanaf zijn brits dat hij van niks weet. „Een inbraak? Ik ben helemaal met in Vlaardingen geweest vanavond," werpt hij te gen in z'n beste Nederlands. „U mag hier vannacht blijven," zegt de chef van dienst, met articula tie. „De recherche praat morgen ochtend verder met u." Het verhaal van de twee overige arrestanten is niet anders. Ook zij beweren nooit in Vlaardingen te zijn geweest. Eentje baalt dat hij tot 9.00 uur de volgende dag in de cel moet blijven. „Kan ik echt niet een uurtje eerder weg?", wil hij weten. .Anders kom ik niet op tijd opm'nwerk." Ach, Gelderblom is het gewend. Verdachten hebben het nooit ge daan. „Die drie van daar net. zou den die er echt m kalm bijzitten als ze werkelijk niks hadden uit gevreten?". smaalt hjj.Als je zo maar wordt aangehouden, dan sta je toch op je achterste benen!" Een meelopende collega merkt bovendien op dat de verdachten een klassieke fout hebben ge maakt. „Als je slim bent zegje dat je wel in Vlaardingen bent ge weest maar niet die inbraak hebt gepleegd," weet hij. „Want er zijn natuurlijk altijd mensen die daar hun nummerbord hebben ge zien." Burgerpotten rnmiddels kiezen buiten het bu reau de agenten Angeüque (26 j i Olaf (27) de Volkswagen Vento voor een eerste nachtsurveiilan- ce. Altijd de Vento, nooit de Mer cedes. „Mooie auto, maar veel te log voor de stad," motiveert Olaf de vaste keuze. Het is vanavond een luxe-avond voor de politie Vlaardingen. Want naast de twee vaste patrouillewa gens gaat ook een auto op pad met burgerpotten, zoals ongeunifor- mpprde agenten door hun colle ga's worden genoemd. Een pro baat middel tegen inbraken en vernielingen. Heb je burgerpot ten rondlopen, werpt dat onmid- delijk zijn vruchten af. Maar van wege personeelgebrek zijn ze be paald geen vaste prik in de nacht dienst. Een bejaarde naaktloper inde Vlaardingse nacht. Agenten Angeüque en Olaf manen herri zijn kleren aan te trekken. Foto: FrefJLibocharti'Racl Dijkstra „Shit.de Esso is al dicht." consta teert agente Angeüque wanneer ze aan hel begin van de ronde langs het uitgestorven benzine station rijden. „Dan moeten we het voorlopig zonder zak snoep doen." Ze gaapt een keer. Slaap hebben hoort nu eenmaal bij de nachtdienst. „Maar als er een mel ding komt ben je meteen klaar wakker hoor," bezweert collega Olaf. En in Vlaardmgen laat de eerste met lang op zich wachten. Het ri tueel dat in de nacht nog vele ma len zal worden herhaald, neemt zyn aanvang. De plotselinge acce leratie drukt de ruggen in de stoe len. De automaat schakelt luid ruchtig omhoog. De wegen in Vlaardingen worden even een ra- ee-eiemit, de bochten chicanes. B\j kruisingen wordt abrupt inge houden, om vervolgens weer flink op te trekken. „Maar we rijden met met opgevoerde wagens hoor," lacht Olaf. „Dat denken mensen nogal eens." Een paar minuten later schijnen de koplampen op een bejaarde man. In de stromende regen houdt hij doodgemoedereerd een discussie met een eerder gearri veerde burgerpot. Z'n sokken soppen in z'n schoenen. Het zijn de enige kledingstukken die hij aanheeft. „Heeft u kleren bij u?", wil Ange üque van de oude baas weten. „Ja? Trekt u die dan aan en fiets naar huis." Maar de nachtelijke nudist geeft zich met zo maar ge wonnen. „Ik beroep mij op artikel I van de kerkwet!", galmt het door het donker. „Ik ben lid van een sexorde met de paus aan het hoofd. Ik gehoorzaam alleen aan hem!" Olaf, de schoolmeester van het stel, wil nog wel eventjes mee gaan in de discussie („U moet kij ken naar artikel 239 van de straf wet. Niet naar artikel 1 van de kerkwet"), maar heeft er na tien minuten genoeg van. De man moet nü zijn kloffie aantrekken en naar huis fietsen, anders hou den ze hem aan. Morrend geeft de naaktloper gehoor aan het ver zoek. „Dat soort dreigementen uit u omdat u de discussie verliest," geeft hij Olaf nog ter overdenking mee, voor hij in de nacht ver dwijnt. „Kijk. om zo'n man nou aan te houden, daar schiet je niks mee op," zegt Olaf even later in de au to. „Zo iemand moet natuurlijk gewoon door het Riagg worden geholpen. Maar ja. die heeft het te druk voor dit soort gevallen," Verdacht De surveillance-wagen rijdt op cruise-snelheid door de Vlaardin- ge straten. Zoals bij iedere nacht dienst wordt een willekeurige route uitgekozen door de stad. Wel zijn er vaste controlepunten. Niet alleen de kroegen, maar ook de straten waar de dienstdoende agenten zelf wonen. Want ja, een automonteur repareert toch ook zijn eigen wagen? „Een nachtdienst betekent vooral goed om je heen kijken," vertelt Olaf vanachter het stuur. Je speurt naar verdóehte auto's en verdachte personen." Daar heb ben de agenten inmiddels een zesde zintuig voor ontwikkeld. Bewegingen of onregelmatighe den in de nacht die argeloze pas santen niet zouden opvallen, doen een politiewagen onmiddelijk stoppen en even terugrijden. Vanuit haar ooghoeken ziet Ange üque een groepje jongens slente ren in een zijstraat. Ze licht me teen de wagen met burgerpotten in over haar bevinding. „Wij val len natuurlijk hartstikke op," zegt ze. „Dus laten we de burgerwagen, dat afchecken. Want die jongens lopen te langzaam om op weg naar huis te zijn. Zeker met dit slechte weer. En zulke jochies willen nog wel eens wat vernielen." Al de burgerpotten de observatie hebben overgenomen, kan de sur veillancewagen zijn weg vervol gen. In de achteruitkijkspiegel is nog net te zien hoe één van de agenten in burger van de jonge ren van enige afstand volgt. „Ei genlijk is het best vreemd dat er nooit iemand belt over zo'n door de nacht rondstruinende burger pot," vindt Olaf. „Echt, mensen letten nergens op. Ik liep laatst in een aantal tuinen rond, nota bene met een zaklamp aan. Geen enke le melding over binnengeko men." Rond 2.30 uur wordt de wagen weer naar het bureau gereden. Maar niet voordat flink aan etens waar is ingeslagen bij de lokale BP. Helaas, de FINA was al dicht. Daar zijn de broodjes beter, vindt Olaf. Agent Evert - Eef voor de collega's - zit in de meldkamer te wachten op zijn nachthap. Voor hem hangt een aantal beeldscher men waarvan twee met een shot vanuit het plafond zicht op de ar restanten van de dag bieden. „Dat observeren doen we alleen bij zware gevallen hoor," verklaart Eef. „Suieidafen en verslaafden." Zo nu en dan komt er een melding bij Eef binnen. Deze nacht is be trekkelijk rustig, ondanks dat het stapavond is in Vlaardingen. „Maar je kan er echt geen pijl op trekken met die nachtdiensten. De ene keer is het e^n gekken huis, de ander keer is er geen hond op straat." Maar die verras sing spreekt de Vlaardingse agen ten juist wel aan. „Zo ben je nooit ergens op voorbereid." zegt Ange üque met de mond vol eten. „Dat is juist leuk. In een stad als Rot terdam ben je 's nachts alleen maar in de weer om junks naar het bureau te brengen." Van Eef zou er alleen wel wat va ker van burgeragenten gebruik meger. worden gemaakt Elke nacht, ja elke avond zou je die moeten hebben, meent hij. „Want er wordt wel veel geïnvesteerd in allerlei zware teams voor crimina liteitsbestrijding, maar zoiets als heroïnevangsten staat ver van het bed van de mensen. Wat vindt de burgernou echt irritant? Dat spie gels van hun auto worden afge trapt. En dat voorkom je met bur gerpotten." Adrenaline Een half uur later zijn Angeüque en Olaf weer en route. Hoewel het in de nachtdiensten heel gebrui kelijk is, toont het duo zich geen voorstander van het lukraak aan houden van auto's voor een alco holcontrole. „Met zo'n alcoholcon trole val je misschien steeds de zelfde mensen lastig," denkt Olaf. „Ik besteed die tijd liever aan het bespeuren van verdachte perso nen of auto's. Er wordt dan ook regelmatig een kenteken gecheckt van door de stad rijdende auto's. Het nummer wordt doorgegeven aan Eef in de meidkamer, die het vervolgens door de computer haalt. Want voor hetzelfde geid is het een auto met een aandachtsvestiging. Heeft de wagen een Code Victor, dan is de bestuurder vluchtge vaarlijk. Heeft 'ie een Code Wil lem, dan is hij vuurwapengevaar lijk. Alle reden om zo'n auto in de gaten te houden, weten de agen ten. Tegen het einde van de nacht dienst, even voor zessen, komt er nog een melding binnen die de adrenaline in de auto doet stijgen. Olaf en Angeüque moeten onmid delijk op de Marathonweg gaan posten. Er is een bestelbusje ge signaleerd in de stad van waaruit vermoedelijk een grote hoeveel heid drugs in een pand werd over geladen. „Dat meen je niet," roept Angelique enthousiast op de mel ding. „Kicken!" Maar even later wordt duidelijk dat de vreugde voorbarig is ge weest. „Joh, we zijn ter plaatste en kunnen nu zien wat dat busje heeft uitgeladen," zegt een droge stem op de poütieradio. „Pakket ten met reclamefolders." Dit is het eerste deel tn de vierdeli ge serie over nachtdiensten van de politie in de distneten Waterweg en Schiedam. Volgende week: NacfftdienstMaassluis Zaterdag 6 augustus SCHIEDAM Pa rfc Nieuwland. Jeugdianü, 11.00- 15.0Qu Grote of Sint Janskerk. inloopconcert, 15.00u. Podium Café. Fury 161 Kama Su tra overdrive (jaren zestig punk punkrock), 22.00u. VLAARDINGEN Grote kerk. Wandelconcert Aad Zoutendijk, 15 OOv, HOEK VAN HOLLAND Badweg.8eachpop, 19.00-02.00u. ROTTERDAM Hist. Museum 'Schietend shuis' 11.00- 17.00 fitm:Meerover klompen in Nedertand. Diergaarde BUJdorpUitgesiapen.BlauweVls 23.00ShakeyourBcotyintheHotTub. Casino Rotterdam 21.00-02.00 Tno Crossroads. Club VHWS23 0Q Disco 2000. St. Laurens- keik 15.00Orgelcyclus 1998. Paradijskerk 16.00-16.45 Orgelconcert. Theatercafé Plan-C 22.00 Rock d'House, Arboretum Trompenburg 14.00 Nazomer wandeling. Park op de Wlihelmlnakade diverse tijden Wilhelmina'sZomers 1998. Restaurant Par tycentrum Engels20.30Rasti Rosteili Show. Zondag 9 augustus SCHIEDAM Dc de 4 Molens. Koffie-inloop, 11.00- 13.00u. en contactmiddag. 13.30-16.00u. De groene Raat. Rondleidingnatuuriijkevoor beeldtuinen, 13.30u. Podium Café. Op zon dagkan het anders, 21.30u. VLAARDINGEN Dc Soenda. Zomer thé-dansant, 14.00- 16.00u. ROTTERDAM ROTTERDAM Hist Museum 'Schlelandshuis' 11.00- 17.00 film: Meer over klompen in Nederland. Diergaarde Blijdorp Uitgeslapen, Museum park 12.00-17.00 Tropische Kindertuin. Park op de WilhelmInakade 15.00 DeT van Taoan. Graat Harmien. Casino Rotterdam 19.00-01.00 Tno Crossroads. De Buurman 20.00Jamsessie. Rotown22.00Club331/3: m the Hatfield. Binnenrotte 12.00-17.00 Zondagsmarkt. Museumpark Opertuchttfte- ater. 13.00 Poppentheater Jacobus Wieman 14.30 Seydouba Soumah. 16.00 Tno Bier. Park op de Wllhelmlnakadediverse tijden Wilhelmma's Zomers 1993. Restaurant Par- tyeefltrumEngels20,30RastiRostelli$tww, Schiedamsedljk 10.00-16.00 Zondags markt. Maandag 10 augustus SCHIEDAM Dc de Woud hoek. Klaverjassen, 19.30- 22.00u. Frans Halspleln. Jeugdland, 10.00- 12.00u.eni4.00-16.00u. MAASSLUIS Speelveld In de wijk 't Hoofd. Sporten spel, 14.00-16.30u. Van do. G t/m wo. 12 aug. ROTTERDAM Cinerama 1; 'Lethal Weapon 4* (16) dag. 12.15-15.15-18.15 21 15 Cln.2: "The ob ject of my affection' 'aij dag. 18.45-21.30. Cln.3: 'Hard Ram' (16i dag. 12.45-18.30- 21.45. Gn.4*. 'Jackie Brown' (16) dag. 17.30- 21. Cln. 5: 'Left Luggage' (ai) dag. 13-21.45. Tne wedding singer1 (al) dag. 15.30-18.45 imax Theater: The iwingsea* (at) dag. (beh.vr- .za.) 18. 'Amazon' (al) dag 15-17, vr.za.ook 19. 'Everest' (al) dag.foeh.wua.) 14-16- 19.15,vwa, 14-16-18-20. litanie' (12)üag. (beh.vr.za.) 20.30, vr,za. 21.15, za.20.ook 10. Lantaren: dag.21.30(16): "Wdde' do. "Fargo" vr, 'Donme Brasco' za. 'Ëvsta' zo. 'Stmg Biade' ma. The madness of King George' di. Tram- Spotting' wo. Ven.l: The butcher boy" (16) dag. 22. Ven.2.- 'Die Satonanner vcwTibef (al) dag. 21.45, Ven.3: dag.21.30(16) 'tin airde familie' do. The trigger effect'vr, 'All Stars'za. 'Prisoner of the mountains' zo. 'Gabbeft' ma. The Daytnppers' cfi. 'Persuasion' wo. Ven 4: 'Junk Mail' (16) dag, 22. Lumiéral: "The X-files'(12) cteg. J 3 15.45- 18.30-21.15. turn. 2: 'Armageddon' (12) dag 17-20.30. Lum. 3: 'Deep Rising' (16) dag. 15.30-18.15-21. Lum. 4: "Deep Impact' (12) dag.12.30-21. 'Grease' (al) dag.16- 18.30. Rexane: Tien verschillende adult films (18) dag. 12 t/m 01.00. Pathé: The X-files' (12) dag. 11.10-13.40- 16.10-18.4G-2l.30. 'Pnmarycolors' (a!) dag. 18.10-21.10, di.met om 21.10. Wild things' (16) dag. 13.50-16.20-18.50-21.20. City of Angels' (12) dag. 16.40-19.10-21.40. ma- .met om 21.40. 'lethal Weapon 4' (16) dag. 11.50-15.20-18.10-21. Titanic' (12) dag. 15.30-19.30. 'Armageddon* (12) dag, 11- 14.30-17.40-20.50. Sneak preview; Gay Sneak (16) ma. 22. "Vliegende auto crasht!' di.21.30. Nachtvoorstelllngen: Uim.1: The X-files' (12) vr.za.QO.30. Lum,2: 'lethal Weapon 4" (16) vr.za.Q0.15. Lum.3: 'Armageddon' (12) vr.za.00.15. Lum.4: 'Mafia!' 16) vr.za.00.30. Klndermatlnees: Cin.2: 'Jacht op de klein tjes' dag. 13.15-16. Cln.3: 'Mr.Magoo* dag. 15.<75. Cln.4: 'De kleine zeemeermin' dag.12.15-15.15. lum.2: De weme zee- meermin'dag.12.45-14.45. Lum.3: 'AirSud' dag.13.15. Pathé'Air Bud'dag. 11.40. 'Het magische zwaard' dag. 11.40-14.10. 'Jacht op de kleintjes' dag. 11.10-13.15. 'Paulie de eigenwijze papegaai' dag 11.30-13.40-16. Eigenlijk heeft het werk van de mensen die het moment bezig zijn bij de Troelstralaan iets ondank baars: als het goed wordt uitgevoerd, zal niemand er Iets van merken. Met technologie en mens kracht wordt bij de krui sing van de Troelstralaan en de Vlaardingerdljk een verbinding gemaakt die strafs dienst gaat doen als ondergronds kanaal tussen de vijver bij de Bur gemeester Honnerlage Gretetaan en de vijver die over een tijdje wordt ge graven aan de andere kant van de Troelstralaan. De slngetverbinding, een buis met een doorsnede van een meter, wordt ge boord aangelegd. Een gro te boorkop maakt de weg vrij voor de buisdeien die er achter aan worden ge schoven. De buis zal in de eindsituatie zijn ingebed In de bodem van de nog te bouwen metrotunnel. Foto Gerrtt de Heus/Roel Dijkstra Door Edwin Cornelisse Schiedam Een mahoniehouten Louis Quinze kabinet van zo'n twintigduizend gulden, een bal lonvaart met champagne of mis schien samen met John Bernhard een kijkje nemen achter de scher men nemen bij RTL4? Het valt al lemaal in de wacht te slepen bij het gala voor de herbouw van mo len de Walvisch. Uiteraard nadat de benodigde pegels op tafel zijn gelegd. Want er moet veel geid worden opgehaald tijdens het be- nefietgala op 5 september in het Theater a.d. Schie. Het heeft de organisatie al meerdere keren de kritiek opgeleverd dat het feest niet toegankelijk is voor Jan met de pet. Maar het doel heiligt in dit geval de middelen, zo vindt de or ganisatie. Want zonder grote par ticuliere bijdragen kan De Wal visch niet worden herbouwd. De exclusiviteit straalt er bij het Walvischgala aan alle kanten van af. De kledingvoorscnnften iui- den 'black tie', dus dat betekent waarschijnlijk goede zaken voor de kostuurverhuurders in de re gio. En dan de toegangsprijs: 250 gulden per persoon, bepaald niet een bedrag dat je zo maar even tjes ophoest. Maar als het de men sen met een krappe beurs een troost kan zijn: zelfs de organisa tie komt niet gratis binnen. Het afbranden van molen De Wal visch op 14 februari 1996 zorgde voor grote verslagenheid. In een nacht was de Brandersstad een van de hoogste molens ter wereld kwijtgeraakt. Maar de verslagen heid sloeg al snel om in een golf van spontane acties voor de we deropbouw van de uit 1794 stam mende molen. Kinderen kwamen hun spaarpotten legen, er kwa men donaties binnen uit Zuid- Afrika, winkeüers bakten oliebol len en er werd een speciale molen- munt geslagen. Deze acties en de gemeentelijke steun van 450.000 gulden leverde in totaal een bedrag van 1,6 mil joen gulden op. Om de bijna twee miljoen gulden kostende restau ratie te kunnen financieren, is dus nog 350.000 gulden nodig, voor de kap en de wieken om pre cies ie zijn. Met liet bencfietgala wil men dit bedrag op tafel krij gen. Tijdens het Walvischgala zullen oud-Schiedammers als John Bemhard, Joop Daalmeijer, Vic tor DeConinek en Mr. Pieter van Volienhoven een promimente rol spelen. Om maar eens met deze laatste te beginnen: de piano-pin gelende man van Prinses Mar griet zal samen met vleugelvriend Pim Jacobs voor een wervelende uitvoering zorgen. Muziek is er ook van Slagerij Van Kampen. Neerlands bekendste percussie groep zal alles uit de kast halen om ervoor te zorgen dat aan het eind van de avond niemand meer rustig op zijn stoei zit. Maar het hoogtepunt van hei uc- nefietgala zal ongetwijfeld de vei ling zijn. Televisieveilingmeester Pieter Glerum zal de hamer han teren. Een lange lijst artikelen is belangeloos ter beschikking ge steld. Om maar eens wat te noe men: een borrel voortien perso nen in de Gekroonde Branderske tel, een vierluik van ingelijste fo to's van de Walvischbrand, een jaarabonnement voor het,Theater a.d. Schie, antieke kelderfiessen, pentekeningen van de Koren beurs cn het Zakkendra*eFshy'A- je, een boorkem afkomstig van een diepte van 2600 meter (225 mijjoen jaar oud), het eigen por tret in brons, de eerste slag van de Molenmunt. een champagne ont bijt. Ook veel materiaal van Marten Toonder, de schepper van Tom Poes, gaat onder de hamer en daar zullen de verzamelaars goed warm voor lopen. Zo zijn er vijf exemplaren van het boek 'Het re cept van Pinneke Proost. Een ou de Schiedamse legende' en is er een ingelijste poster uit de jaren 50/60 'Drink Louter Kabouter'. Ook de bekendste nieuwkomer in Schiedam, Jan des Bouvrie, heeft iets te beschikking gesteld. Een stoel van zijn hand zal worden ge wild. Klapstuk van de veiling zal echter het het mahoniehouten kabinet uit de achttiende eeuw zijn. Het is een erfstuk van mecenas Alewijn de Groot en deze naam is in Schie dam niet onbekend. Zijn inzet en betrokkenheid bij de stad moti veerde anderen om 'De Schie damse Gemeenschap' op te rich ten. Een stichting die lange tijd de gemeentelijke subsidiegelden op kunstgebied heeft verdeeld. Eet kabinet is ter besch ikking gesteld door de erven van De Groot die er in hun nieuwe woning geen ruim te meer voor hebben. Er zijn nog enkele kaarten be schikbaar voor het gala. Bestellen kan via (010) 4270556.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1