Schiedam zit in de lift als toeristenstad I PÖRTIIM 'Als er iemand met een kameel komt, prima' Rotterdams Dagblad Ook internationale reisgezelschappen weten de weg te vinden De groene hoeken van een dichtbevolkte sta Hoe groot is de haven nu werkelijk? Slecht depot draagt bij aan verval kunstwerken wmmm. Informatie panelen bij 'bruine vloot' Inbreker dreigt met injectiespuit Vlaardingse gitaardieven aangehouden "v- Politie blijft De Joker bekijken Auto in brand C 6 weken voor 28,-, a Ja, noteer mi) voor zo'n voordelig proefabonnement, tj Ol bef gratis Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Rotterdams Dagblad Waterweg Woensdag 12 augustus 1998 Door Edwin Cornehsse 0 Schiedam Het toerisme in Schiedam zit in de lift. Hoe wel het nog even wachten is op officiële onderzoeksgege vens -tot medio volgend jaar om precies te zijn - lijkt nu al de conclusie te trekken dat steeds meer toeristen hun weg weten te vinden naar de Brandersstad. Erva ringen van de plaatselijke VW en de gemeentelijke af deling toerisme en recreatie tonen aan dat Schiedam zich langzaam aan het verzekeren is van een vaste plaats op de toeristische kaart van Neder land. Begin deze maand is de eerste van vier metingen gedaan die moet aantonen hoe groot de groei van het lokaal toerisme is. En. of het misschien toch met gaat om een tijdelijke opleving De volgen de drie metingen worden uitge- voerd in september, de herfstva kantie en met Pasen. Daarbij wor den mensen op straat geënquê teerd en op een later tijdstip nog eens benaderd om mee te werken aan een telefonische enquête. De gegevens van deze onderzoeken worden medio 1999 bekend ge maakt. De nulmeting voor het on derzoek is in 1995/96 gedaan. Het onderzoek naar de toeristi sche aantrekkingskracht van Schiedam is onderdeel van de promotiecampagne Het Geheim van Holland. Aan dit samenwer kingsverband op het gebied van toensme doen behalve Schiedam ook Delft, Dordrecht, Gouda, Haarlem en Leiden mee. Het doel is om het toeristisch potentieel van deze steden onder de aan dacht te brengen van de toerist uit zowel bmnen- als buitenland. Naast veel promotie-activiteiten, zoals het uitgeven van een speci aal tijdschrift, worden ook onder zoeken verricht naar de effecten van de campagnes en naar nieuwe mogelijkheden om loeristen te trekken. De ervaringen met Het Geheim van Holland zijn het Schiedams college van b en w ove rigens goed bevallen, want in mei is besloten de deelname aan het project met twee jaar te verlen gen. Bij deze keuze zullen b en w zich ongetwijfeld hebben laten leiden door de geluiden uit de toeristi sche sector in de stad. Die bevesti gen dat toeristen steeds vaker een kijkje komen nemen in Schie dam, De conclusie - alle betrok kenen haasten zich bij een posi tieve beantwoording overigens wel te zeggen dal het hier toch nog steeds om een aanname gaat - wordt getrokken op basis van de sporadische cijfers die voor handen zijn. Zo boekten m 1996 zo'n 25 groepen een activiteit bij de plaatselijke VW. Een jaar later waren dit er driehonderd. En hoewel er voor dit jaar nog geen exacte cijfers zijn, lijkt alles er toch op te duiden dat de groei ver der is toegenomen. Voor harde conclusies over het in dividueel toerisme {voornamelijk dagjesmensen) moet nog gewacht worden op de gegevens die medio volgend jaar worden gepubli ceerd. „We kunnen volgend jaar pas zeggen of we hier echt met een groei te maken hebben en hoe groot die dan is," zegt Carla Ver munt, gemeentelijk beleidsmede werker toerisme en recreatie. „Maar de voortekenen lijken te duiden op een positieve ontwik keling. Je ziet het de laatste tijd ook steeds meer op straat. Men sen met kaarten en fototoestellen in de hand, waarvan sommigen een andere taal praten." Schepen Een andere gunstige ontwikke ling voor het toeristisch klimaat van de stad is het aanmeren van passagiersschepen in de Buiten haven bij de VW. Deze schepen varen onder de vlag van Channel Cruises, een organisatie voor va kantie vaartochten. De tot varend hotel omgebouwde binnenvaart schepen varen van Amsterdam naar Zuid-Holland en doen onder weg alle Geheim van Holland-ste den aan. Per schip zijn zo'n dertig toeristen aan boord. Op het mo ment voornamelijk nog uit Dene marken en Duitsland. Als de bezoeken aan Schiedam als positief worden ervaren neemt Channel Cruises de Brandersstad definitief op m het programma. Dat zal het toerisme in Schiedam een stevige impuls geven want Channel Cruises heeft zo'n 25 schepen in de vaart. Als de beslis sing om Schiedam permanent op te nemen xn het vaarroute positief uitvalt, zorgt de gemeente voor een andere aanlegplaats. Bij de Buitenhaven ontbreken nu nog allerlei voorzieningen, waaronder elektriciteit. „We denken op het moment aan een aanlegplaats bij het Doelenplein. Daar is ruim schoots plek om aan te meren en om de benodigde voorzieningen aan te leggen," zegt Vermunt. Water Het water in de stad wordt op meer fronten gezien als een toe ristische motor. Onlangs is door de bestuurders van gemeenten, provincie en het rijk een intentie verklaring getekend voor het na der uitwerken van het plan De Westhoek van Zuid-Holland. Dit toeristisch recreatief ontwikke lingsplan wil voor de driehoek Rotterdam-Delft-Hoek van Hol land/Den Haag de mogelijkheden op toeristisch gebied onder de loep nemen. Het doel van het project is de rela tie tussen de kust en het achter land te versterken. Met name de wegen over het water krijgen veel aandacht in het onderzoek. In de toekomst zou het dan mogelijk worden om per boot van Rotter dam naar Den Haag te varen. De intentieverklaring geldt voor een jaar. Het Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam (OBR) werkt het ont wikkelingsplan nader uit. Schiedam In september wor den informatiepanelen ge plaatst bij de historische be- drijfsvaartuigen in de Lange en Korte Haven. Op de pane len wordt informatie gegeven over de historische schepen. De vaartuigen liggen sinds het begin van de jaren '90 afge meerd in de Schiedamse grachten. Ze worden perma nent bewoond en hebben daar door ook alle benodigde voor zieningen als bijvoorbeeld spe ciale aansluitingen op het elek- trieïteits- en kabelnet. De 'bruine vloot' in Schiedam bestaat uit schepen van eind negentiende en begin twintig ste eeuw. Het zijn hoofdzake lijk binnenschepen die vroeger werden gebruikt voor het ver voer van zand, grind en turf. SchiedamOp de Schiedamse Burgemeester van Haarenlaan heeft een 34-jarige man uit Sit- tard de afgelopen nacht enkele politie-agenten bedreigd met een injectiespuit Hij riep daar bij dat hij met het aidsviras be smet was. De agenten wilden de man aanhouden op verdenking van auto-inbraak in de Alphons Ar- riènsstraat. Uiteindelijk wisten zy de te genstribbelende Limburger in te rekenen zonder dat hij ie mand kon verwonden. Vlaardfngen Twee Vlaardingers zijn de afgelopen nacht rond 2,30 uur aangehouden op verdenking van diefstal van een gitaar uit een winkel Een getuige had gezien hoe de twee mannen van 2? en 29 jaar even daarvoor een ruit hadden in gegooid bij een zaak op het Lies veld en er met de gitaar vandoor gingen. Tussen de Deltadijk en het fietspad langs de Waterweg verzorgt Leo Bransen zijn die ren. Foto Roel Dijkstra Door Jos van Nierop Maassluis „Kom op Pino, eten! Manke Nelis!" Leo Bransen schreeuwt één van zyn nandoe's naar de plek waar hij brood uitdeelt. Terwijl de gei ten en ganzen al gretig uit Bran- sens handen eten, komt het dier dat familie is van de struisvogel moeizaam aanstrompelen. Sle pend alsof de rechterenkel een tik heeft gehad. Het tafereel speelt zich af tussen de Deltadijk en het fietspad langs de Waterweg. Ten zuidwesten van de Steendijkpolder ligt naast het koelhuis Poortershaven een om heind terrein van zo'n zesduizend vierkante meter. Tussen het gras, de brandnetels en de afgebrokkel de bunkers huist een keurkorps aan dieren. Kippen, bokken, gan zen, een paar herten en ook vier nandoe's. Bransen: „Ik had er een keer 130 gekocht voor de handel. Bleken het er 134 te zijn. De afne mer hoefde die extra vier niet, dus heb ik ze maar meegenomen." Het terrein waar de nandoe's rondscharrelen is geen eigendom van Bransen, maar van het koel huis. De man die daar werkt, voert de dieren zo'n beetje dagelijks, Bransen doet dat meestal in het weekeinde. De dierenliefhebber uit Schipluiden gebruikte het ter rein aanvankelijk als 'opslag' van dieren waarin hij handelde. Nu beperkt het handelen zich slechts tot wat aparte dieren. „Ik doe het nog een beetje als hobbyist. Dus als er iemand met een kameel Hoeken van aassliïls Elysium, Het Balkon, Vondel park, De Meesters; zomaar enke le woningbouwprojecten die in Maassluis zijn gepland of al wor den gebouwd. 'Maassluis volbou wen' is de leus van gemeente en woningstichting WSM. En dat terwijl De Eerste Stad aan de Waterweg nu al één van de dichtst bevolkte gemeenten in Nederland is. Toch zijn er ook nog wel groene plekken te vin den. In de stad, maar logischer wijs toch vooral aan de randen van de bebouwde kom van de stad. In een korte serie elke week een blik op de vier groene hoe ken van Maassluis. Vandaag deel 2. Deel 1 verscheen vrijdag 7 au gustus. komt, prima." Ook verkeersslachtoffers zijn wel kom aan de Waterweg. „Kijk, daar heb je de zilverfazant. Die heb een aanrijdinkie gehad. Bewoog niet meer zo hard, dus heb ik hem maar meegenomen. Mag ie hier lopen." Vaker dan in het hoekje net bui- tusam»: ten Maassluis is de Schipluide- naar Leo Bransen te vinden in De Lier. Daar is hij -als vrijwilli ger- zo'n beetje dagelijks te vin den op het 'hoekie grond' van de kinderboerderij. Een dergelijk dierenverblijf op het koelhuister rein acht Bransen niet haalbaar. „Wie betaalt dat? Als je iemand kan vinden die de stallen betaalt, een normaal weekloon en een huisje op het terrein, prima. Maar zo'n kostenplaatje, dat lijkt me niet te doen." Dat er vier jaar geleden hekken om het terrein zijn geplaatst, had overigens niet alleen met de die ren te maken. „Heel Maassluis heeft hier vroeger vuil gestort," weet Bransen. Van gestort vuil heeft men op het moment geen last meer, we! van 'gestorte' bees ten. „Er wordt wel eens wat over het hek gegooid, een kip ofzo. Daar ben ik niet altijd blij mee want je weet niet of ie luis heeft. Die van mij hebben dat in elk ge val niet." Schiedam De Schiedamse poli tie gaat haar observatie van het Casino De Joker aan het Broers- veid verlengen. De observatie dié tot nu toe is uitgevoerd op de speelclub heeft niks opgeleverd.' Aan een rapport van de observa ties dat vorige week door de poli tie aan justitie en de gemeente Schiedam is overgedragen, kun nen volgens een woordvoerder van justitie geen conclusies wor den ontleend over de legaliteit van de bezigheden van De Joker. „Het rapport bevat gewoon onvol doende gegevens om conclusies te kunnen vormen, welke kant dan ook op," meldt de woordvoer der. „Daarom gaan we gewoon door met de observaties." Vlaardingen Een Vlaardings echtpaar en hun twee kinderen konden gistermiddag nog net op tyd uit de auto stappen voordat deze in brand vloog. Het viertal reed op de A20 ter hoogte van de afslag Maassluis-Oost, toen de 31- jarige bestuurder door een andere automobilist werd geattendeerd op vlammen uit zijn uitlaat. Het gezin zette de auto onmiddellijk op de vluchtstrook en vluchtte de wagen uit. Daarop vloog de auto meteen in brand. Niemand raakte gewond. De politie heeft het ge schrokken gezin naar huis ge bracht. Rotterdam heeft de grootste haven ter wereld, maar hoe groot is die haven nu eigenlijk? Hoe groot zijn de supertankers die er hun ruwe olie komen brengen? Hoeveel nieuwe auto's worden er via Rotterdam geïmporteerd? Hoe groot is het cruiseschip Rotterdam? En, welke havens zijn de concurrenten van Rotter dam? Tot aan het Wereldhaven Festival (4, 5 en 6 september) op zaterdag en woensdag 'Haven in Beeld', wetenswaardighe den over de Rotterdamse haven, in deze krant. Bijna een derde van de totale hoeveelheid in de Rotterdamse haven aangevoerde goederen behoort tot de categorie 'droge bulk'. Het gaat hierbij om ruim 80 miljoen ton aan agribulk (o.m. granen), kolen, schroot en ertsen Grofweg komt dat neer op een volume van meer dan 66 miljoen kubieke meter. Daarmee kan 44,3 keer de Kuip worden gevuld. StóMle aanvoer van ijf bulk bedroeg in l99Lg3lP^ 66.461-750 Inhoud van de Kuip gevuld met water 1,5 milj. m' Ovaal: de grootste lengte bedraagt 191,38 m en de grootste breedte bedraagt 161,38 m De hooqte van de Kuip is 23 m {exclusief kap), de hoogste punt van de Kuip is 34 m Stadion Feijenoord Rotterdams Dagblad Ingrid Vogetesang/Bron Stadion Feijenoord Gemeentelijk Havenbedri|t Rotterdam (gegevens schematisch weergegeven} Schiedam De slechte depot-om standigheden waarin de tien gou aches van de schilder Karei Appel jarenlang door het Stedelijk Mu seum Schiedam zijn bewaard, hebben bijgedragen aan het ver val van de werken. Tot zijn schnk constateerde conservator Ludo van Halem dat het klimaat in de donkere ladenkast waarin de wer ken zijn opgeslagen verre van ide aal is en te grote pieken en dalen vertoont. Daardoor ontstaan span ningen tussen het papier en de verflaag waardoor de verf los kan laten. Het Stedelijk Museum wil twee gouaches dit najaar bij wijze van proefproject laten conserve ren. Boosdoener zyn de schom melingen in het weer. Naast lucht-bevochtigers en ontvochti- gers voor een juiste luchtvochtig heid probeert het museum met kiimaatbeheersingsmateriaal de temperatuur in de hand te hou den. De bedoeling is die met meer te laten wisselen dan drie graden. Bij koud weer is dat niet zo'n pro bleem, zegt Van Halem, maar bij warm weer lukt dat niet altijd. Met zogenoemde elektrische log gers meette het museum om de twee uur de temperatuur en de luchtvochtigheid in de laden. Hoewel Van Halem zich bewust is van de gebrekkige depot-omstan digheden in het museum, schrok hij van het resultaat. De hoogste temperatuur die werd gemeten was ruim 30 graden Celsius, de laagste ruim 14. De luchtvochtig heid vaneerde tussen de 36,8 en 57,7 procent. Deze waarden lopen ver uiteen van de algemeen aan vaarde normen waaronder kunst werken op papier m een museum depot moeten worden bewaard (respectievelijk tussen 16 en 20 graden en 45 en 55 procent). Omdat de vochtigheid in het de pot op de eerste verdieping van het museum meestal te laag is, liggen de gouaches eigenlijk in een te droog kiimaat, airius Van Halem, die had verwacht dat de ladenkast juist als een soort buf fer zou werken.Het Stedelijk Mu seum Schiedam, dat gespeciali seerd is in na-oorlogse beeldende kunst, heeft ai eerder aan de bel getrokken bij de gemeente Schie dam vanwege huisvestingspro blemen. Lekkage van het dak dreigde waardoor de collectie die op zolder wordt bewaard, in ge vaar zou komen. Dit was de aan leiding om het bureau Starke Diekstra een huisvestingsonder- zoek te laten doen. Het bureau be keek zo'n twee jaar geleden onder meer de hoeveelheid ruimte die beschikbaar moet zijn voor de ruim 3500 kunstwerken tellende collectie en onder welke omstan digheden deze opgeslagen moet worden. Daar kwam onder andere uit dat het huidige depot niet meer voldoet aan de eisen van de ze tijd en dat nieuwbouw wense lijk is. Zo misthet Stedelijk Muse um bijvoorbeeld een luchtzuive- rings-installatie die de schilderij en in het depot behoedt voor luchtvervuiling als zuren en stof. En zijn de rekken waar de werken ophangen mechanisch niet goed. Van Halem: „Als ze bewegen gaat het schilderij klapperen Ook logistiek gezien zorgt het ge bouw voor problemen. „Je moet werken altijd trap op trap af dra gen. Dan kun je ergens tegenaan stoten. Hoe minder risico's hoe beter." De historische collectie op zolder heeft het helemaal zwaar te verduren, zegt de conservator. Van Halem: „Nog vijftig jaar zoen je kunt een deel van de collectie wegschrijven. Gelukkig is het Schiedamse gemeentebestuur en de raadscommissie voor cultuur doordrongen van het feit dat er actie moet worden ondernomen. Een plan voor restauratie van het gebouw en nieuwbouw van depots en kantoorruimte ligt er." Meer musea kampen met deze problematiek, weet Van Halem. Een voorbeeld dicht by huis is het Gemeente-archief. Voorheen was dat gevestigd in een historisch pand aan de Korte Haven. Ook de depots van dat archief voldeden niet meer aan de eisen van deze tijd. Het is nu ondergebracht in het nieuwe Stadserf. En dat wil het stedelijk ook: restauratie van het huidige gebouw of eventueel nieuwbouw." Zie ook pagina 13: Vlaardings restauratie-atelier conserveert Appels Neem nu een p r o ef a bon n e me fTto uh - t- Rotterd.ims Dagblnd en s r1Is '6 wakenianglndQbu* i.boh'Xii;!?® -'Ïi (6 weken voor slechts 28,-) Naam: Voort: m/v Adres: Nn. Postcode: Plaats: Telefoon: (i.v.m. controle bezorging) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar. Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service E3 Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam Q TrTnirrnT*-Tr t-1 ;t i if- de af- - ge- ze- .de ten 1 niel -■ >rse~ itio- feriT* I dat r I voor I tem-1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3