Kosovo kiest voor onderhandelingen 7 V."' Sporen uit een ver verleden ;v \S 4 Nieuwe zedenzaak schrikt Belgen op Rebellen doen licht uit in Kinshasa L S» y - jte* \-m s V* V v\ lcK4i \<k£'r-X v m Zwitsers opgelucht na miljardenafkoop holocaust-slachtoffers Opluchting in Belgrado, Moskou v- M Taliban ruimt laatste verzetshaarden op Denen sturen neonazi's terug Auto Suu Kyi weggesleept Vluchtelingen in truck gepropt Bruidegom in foute armen Hartoperatie live op Internet Meeste Turken slaan echtgenote en Washington Tot 3,5 jaar voor beramers staatsgreep Opgraving naar legendarische Barnsteenkamer Rotterdams Dagblad Pristina Belgrado, haar bondgenoot Rusland en de VS heb ben gisteren enthousiast gereageerd op de vorming van een team Kosovo-Albanezen om te onderhandelen over een oplos sing van het conflict in de Zuid-Servische provincie. vrijdag 14 augustus 1998 Toeristen hebben er in Bolivia een nieuwe at tractie bij: duizenden voetsporen van allerlei soorten dino sauriërs die in een mijn bij La Paz een enorme wand 'oplopen'. De tientallen mil joenen jaren oude sporen, in de grootste hoeveelheid ter wereld ooit gevon den, zijn pas onlangs be studeerd door paleon tologen. Foto Peter NcFanetVAP Rodby De politie in de Deense veerhaven Rödby heeft afgelopen nacht acht Duitsers de toegang tot het land ontzegd. De Duitsers wa ren op weg naar Kopenhagen, waar neonazi's komend weekein de de dood van Rudolph Hess wil len herdenken, onder meer met een mars op zaterdag. In de Duit se veerhaven Puttgarden hielden Duitse grensbewakers vier neona zi's tegen die naar Denemarken wilden oversteken. Denemarken kondigde eerder deze week al aan dat het in actie zou komen tegen neonazi's die in Kopenhagen de dood van Hess willen herdenken. RangoonDe Myanmarese oppo- sitieieidster Aung San Suu Kyi is gisteren met haar auto wegge sleept van de plaats waar het be wind haar woensdag tot stoppen dwong toen ze op weg was naar aanhangers ten westen van de hoofdstad Rangoon. Zij stond eerst op 32 kilometer van de hoofdstad Rangoon, maar nu is dat 25 kilometer. Volgens diplo maten is dat bij hetzelfde brugge tje als waar ze eerder zes dagen lang demonstratief in haar auto doorbracht, nadat militairen haar de doorgang hadden belet. Uitein delijk werd zij toen na een hon ger- en dorststaking met geweld naar Rangoon teruggebracht. De achttien buitenlandse activisten die afgelopen zondag in Myanmar werden opgepakt omdat ze pro- democratiepamfletten uitdeel den, zijn vandaag aangeklaagd voor een speciale rechtbank Vkervza De Italiaanse politie heeft gisteren 85 Roemenen ge vonden die zich verscholen hiel den in de dubbele bodem van een vrachtwagen waarmee ze Italië waren binnengesmokkeld. Onder hen waren 34 kinderen en een zwangere vrouw. De Oostenrijkse chauffeur is aangehouden. De Roemenen zaten bij temperatu ren van boven de 30 graden op- eengepropt in een ruimte van 12 vierkante meter en leden aan uit droging na de rit die in Praag was begonnen. Velen zaten onder de uitwerpselen. Ze werden ontdekt toen een zeildoek dat hen 1" lekte deels was weggewaaid. AtheneEen aanstaande bruid in Griekenland is met een zenuwin zinking in het ziekenhuis beland. Zij trof haar aanstaande, die héér bruidskleed aanhad, liggend aan in de armen van een mannelijke getuige. Het Griekse drama speel de zich af op Kreta. Het bruids paar in spe vierde afzonderlijk de vrijgezellenavond. De bruid wilde vriendinnen de trouwjurk laten zien. De man van haar leven was bezig in de jurk zijn getuige op passionele wijze te omhelzen. Het huwelijk is afgeblazen. Washington De televisiemaat schappij die als eerste een geboor te live op Internet toonde, gaat nu ook een open-hartoperatie rechts- streeks uitzenden via Internet en in de VS ook via kabel-tv. De arts die de operatie zal uitvoeren, doet mee omdat hij daarmee het pu bliek het belang kan bijbrengen van het voorkomen van hartziek ten, en om de kijkers te informe ren over nieuwe technologieën en behandelingsmethoden die veel patiënten hebben geholpen lan ger en prettiger te leven. De uit zending is op 19 augustus te vol gen via het Internetadres www.ahn.com en begint om 17.30 uur. De operatie begint om 20.00 uur en duurt vier uur. Istanbul Van de Turkse echtge noten slaat 90 procent min of meer regelmatig zijn vrouw. Dat blijkt uit een onderz^k van we tenschapper ErdincÖztürk uit Is tanbul. Hij ondervroeg gedurende ruim anderhalf jaar 1000 perso nen. Daaruit blijkt dat wordt ge slagen met de hand, vuisten of voorwerpen. In principe bestaan er nauwelijks verschillen tussen unopgdeide armen en gestudeer de rijke Turken. Welvarende aca demici neigen er toe ook nog op hoge leeftijd hun vrouwen te kas tijden. De meeste oorvijgen wor den in de eerste driejaren vaneen huwelijk uitgedeeld. Joegoslavië (Servië en Mon tenegro) reageerde bij monde van vice-premier Nikola Sainovic ver heugd. Hij noemde het een ver standige stap, want „het conflict kan niet met geweld, maar alleen via dialoog worden opgelost". Moskou zei dat de benoeming van een onderhandelingsdelegatie het resultaat is van de internatio nale pogingen om een politieke oplosing van het conflict te berei ken. Rusland is tegen militaire druk op de Semers om een eind te maken aan hun geweld in de provincie. Veelbelovend Washington verklaarde zich zeer ingenomen met deze „belangrijke stap," die het begin is van een nieuw, veelbelovend proces om vrede te bereiken. Ook NAVO- Kinshasa/Brussel Het bewind van Kabila in Congo wankelt sinds de rebellen gisteren het licht m de hoofdstad Kinshasa uit draaiden. Dat gebeurde nadat de stuwdam van Inga, 220 kilometer ten zuidwesten van Kinshasa, in hun handen was gevallen, 's Avonds meldden de rebellen de verovering van de havenstad Ma- tadi, maar in Kinshasa was geen regeringscommentaar meer te krijgen doordat de stroom was uit gevallen. De officiële radio- en te levisiezender zond niet meer uit. En ook m de hoofdstad Brazzavil le van de republiek aan de andere zijde van de Congo viel de stroom uit. Mataai is de belangrijkste in- en uitvoerhaven van Congo en ligt Door Bob Kroon GenèveDe Zwitsers hebben gis teren met opluchting gereageerd op het akkoord tussen de twee grootste Zwitserse handelsban ken, UBS en Crédit Suisse, en joodse belangengroepen dat voor ziet in een schadeloosstelling van tweeëneenhalf miljard gulden voor de nooit opgeeiste bankreke ningen van holocaust-slachtoffers of hun nazaten. Met deze betaling zijn de Zwitserse banken af van de tienduizenden claims betref fende de 'slapende' joodse tegoe den uit de jaren dertig en veertig. Het nazigoud, merendeels geroof de goudreserves van centrale ban ken in bezette gebieden, zoals Ne derland, dat door de Zwitserse Nationale Bank tijdens de oorlog werd witgewassen, heeft met het in New York gesloten akkoord niets te maken. Dit ondanks de verklaring van de New-Yorkse se- chef Solana verwelkomde de vor mingvan een Kosovaars team van harte. De onderscheiden hoofdsteden reageerden op de aanwijzing van een delegatie eerder op de dag door de leider van de etnische Al banezen, Ibrahim Rugova. Het met Rugova rivaliserende radica le Kosovo Bevrijdingsleger UCK weigert in het team zitting te ne men, omdat het de Serviërs met geweld uit Kosovo wil verdrijven en niet met Belgrado wil onder handelen. Volgens Rugova is de situatie m Kosovo is zeer gevaarlijk en „moeten we een klimaat van on derhandelingen scheppen om on ze mensen te beschermen." „De deur blijft openstaan voor het UCK." Ook het westen ziet liever dat de Kosovaren één front tegen- ongeveer 120 kilometer van de monding van de rivier. Het vlieg veld bevindt zich op de rechteroe ver vlak ten noorden van de stad. De regeringssoldaten boden nau welijks weerstand tegen de rebel len, Die beheersen volgens een naaste medewerker van rebellen- commandant Jean-Pierre Onde- kane al ongeveer eenderde van het land. De stad Boma, 65 kilo meter ten zuidwesten van de In- ga-dam en ten westen van Matadi, was al sinds vrijdag in handen van derebellen. Weinig Belgen hebben tot nu toe gehoor gegeven aan de oproepen van hun regering om het roerige Congo te verlaten. De Belgische minister van Buitenlandse Za ken, Erik Deiycke, drukte ze gis- nator Alphonse D'Amato dat ook de Zwitserse Nationale Bank van nu af aan niets meer te vrezen heeft een mededeling die de staatsbank in Bern daarom schou derophalend verwelkomde. Na maanden van moeizame on derhandelingen in New York gin gen de beide groce handelsban ken woensdag uiteindelijk door de knieën en werd een dreigende boycot van Crédit Suisse en de UBS in elf Amerikaanse staten definitief afgewend. Voor de twee financiële giganten is deze aderla ting overigens niet levensbedrei gend, want het bedrag is nauwe lijks een procent van hei vermo gen dat zij alleen al in de Verenig de Staten ondter beheer hebben. De UBS neemt tweederde van de 'Wiedergutmachung' voor zijn re- over Belgrado vormen. Volgens Rugova praat zijn team vandaag met een Amerikaanse functiona ris om een begin te maken met werken aan ideeën voor een poli tieke oplossing. Het UCK maakte gisteren bekend politieke leiders te hebben benoemd. De zes top- commandanten zijn nu ook de po litieke voormannen. Nederland neemt opnieuw deel, met vier F-16's, aan een grote oe fening van de NAVO boven Alba nië. Begin juni namen tientallen vliegtuigen van vrijwel alle NAVO-bondgenoten deel aan een eendaagse demonstratieve oefe ning langs de grens met Kosovo, gericht tegen het militaire optre den van Servische troepen in de Joegoslavische provincie. Maar de nieuwe gecombineerde lucht-, zee- en grondoefening wordt een grotere en duurt zes dagen, van volgende week maandag tot en met zaterdag. Voor het bijtanken in de lucht zal mogelijk ook een Nederlands DC-10-tankvliegtuig worden ingezet. Paramaribo De Surinaamse krijgsraad heeft relatief lage straf fen uitgesproken in het proces te gen tien militairen en vijf bur gers, die in oktober '97 een staats greep beraamden. De leiders van de coup, de militairen Goedkoop, Cleef en Juriaans kregen 3,5 jaar, terwijl 6 jaar was geëist. De vonnissen tegen de overige militairen liepen uiteen van één jaar tot twee jaar en drie maan den. Drie burgers kregen een ge vangenisstraf variërend van 18 tot 21 maanden. In alle zaken moet het voorarrest van 10 maanden worden afgetrokken. President Von Niesewand oor deelde in de meeste gevallen dat de openbare aanklager de eisen niet voldoende had gemotiveerd. De advocaten hadden ter verdedi ging onder meer aangevoerd dat de verdachten op de avond van hun arrestatie, in de nacht van 25 op 26 oktober, nauwelijks bij el kaar waren geweest ter voorberei ding van de coup. Ondanks de re latief lage straffen benadrukte Von Niesewand de ernst van de delicten. Zo zouden de arrestan ten Bouterse en luitenant-kolonel Linscheer om het leven hebben willen brengen als de machtsover name was geslaagd. teren opnieuw op het hart te ver trekken, Er verblijven 3000 Bel gen in Congo, van Me 2000 in de hoofdstad Kinshasa. President Clinton van de Verenig de Staten stuurt de hoge diplo maat Laey Swing naar Congo die moet pogen een vreedzame oplos- kening, Crédit Suisse betaalt de rest. Het totale bedrag zal over een periode van vijf jaar worden voldaan. De eerste uitbetaling van een half miljard gulden zal bin nen zes maanden plaats vinden. De beide banken zeiden dat ook andere Zwitserse geldinstellin gen hun steentje zouden moeten bijdragen, maar die hielden zich gisteren op de vlakte. Met deze regeling is Zwitserland niet alleen van een dreigende boycot af, maar ook van de neteli ge taak om de rechthebbenden op te sporen. Die afwikkeling wordt overgelaten aan het Joods Wereld congres en andere joodse belan gengroepen. Die liggen nu al met elkaar overhoop over hoeveel, waar en aan wie het geld moet worden uitgekeerd. Islamabad —Jachtbommenwer pers van de Taliban-milities heb ben gisteren de stad Bamyan, ten westen van Kabul gebombar- sing te vinden voor het conflict tussen de rebellerende Tutsi's en de regering van Kabila. Swing is een ervaren diplomaat die eerder vier ambassadeursposten be kleedde in Afrika, onder meer in Zuid-Afrika en Nigeria. Tot dusverre werden in Zwitser land uitkeringen gedaan uit een voorlopig fonds van 350 miljoen gulden, waarvan al ruim vijftig miljoen is toegewezen meestal aan bejaarde, armlastige joden in Oost-Europese landen. Maar deze week kregen ook 4000 zigeuners in Duitsland ieder een bedrag van 3000 gulden uit dit fonds omdat de nazi's met 'Untermenschen' als zigeuners even korte metten maakten als met joden. Of zigeu ners na de afspraken in New York voortaan achter het net vissen, moet nog worden afgewacht. Adem „Wij zijn er in ieder geval van af," verzuchtte een bestuurslid van de Zwitserse bankiersvereniging. Hoewel de Zwitserse regering de deerd. De Taliban zouden gedu rende de dag negen bombarde- mentsvluchten hebben uitge voerd boven de stad. De aanvallen zijn gericht op de ge wapende sjiïetische oppositie die zich in Bamyan en de bergen van de streek verschanst. De extreem- fundamentalistische Taliban be horen tot de Pashtun bevolkings groep, die de soennitische tak van de islam aanhangt. Geïsoleerde plaatsen De gewapende oppositie tegen de Taliban dreigt met het jongste of fensief te zijn teruggeworpen op geïsoleerde plaatsen zonder be- voorradingslijnen. Commandant Ahmed Shah Massoud, leider van een door etnische Tadzjieken ge domineerd leger, heeft zich vol gens een woordvoerder moeten terugtrekken in bolwerken in het Hindu-Kushgebergte. De woordvoerder weet de terug slag aan het gebrek aan logistiek van Massouds troepen en aan de militaire overmacht van de Tali ban. Die overmacht komt volgens hem door de Pakistaanse militai re steun die de Pashtun-strijders. Pakistan ontkende gisteren mili tair te zijn betrokken bij de oorlög UBS en Crédit Suisse m New York ondanks Amerikaanse aan drang hun eigen boontjes liet dop pen, is men in Bern opgelucht over het annuleren van de sanc ties. Die zouden op 1 september van kracht moeten worden en hadden tot een handelsoorlog met de Amerikanen kunnen leiden. Om diezelfde reden haalt ook Washington ruimer adem, want het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken had zich uit gesproken tegen sancties, die het als 'contraproductieve politiek' beschouwde. Maar New York. Califorme en an dere Amerikaanse staten wilden de boycot doorzetten, hoewel Zwitserland had gedreigd de zaak aanhangig te maken bij de We reldhandelsorganisatie (WTO) in Afghanistan. Ook Rusland en Iran verdenken Islamabad ervan de Taliban aan hun overwinnin gen te helpen. Terwijl Massouds Tadzjieken zich in de hergen van het noordoosten verschansen, is de etnische Qez- beekse militieleider Abdel Rashid Dostum sinds het afgelopen weekeinde teruggeslagen naar hetgrensplaatsje Khayratan. Zijn troepen kunnen niet veel meer doen dan de rivier de Amy Darya ovesteken naar Oezbekistan. Volkerenmoord Rusland, bevreesd voorde funda mentalistische uitstraling van de Taliban in Centraal-Azie, heeft de Taliban gisteren van volkeren moord beschuldigd. Moskou wil dat de internationale gemeen schap iets onderneemt om de 'et nische massamoord' in de Noord- Afghaanse plaats Mazar-i-Sharif te stoppen. De VN-Veiligheidsraad heeft de Taliban-beweging gisteren be schuldigd van ernstige schendin gen van de mensenrechten. De raad verwijt de extremistische is lamieten de wil van de internatio nale gemeenschap „volstrekt te minachten". van de Verenigde Naties. Het is zo goed als zeker dat de WTO de Zwitserse klacht ontvankelijk had verklaard, wat Bern het recht had gegeven tot represailles te gen Amerikaanse unportproduc- ten. Smet Hoewel het arrogante Zwiterse bankwezen na een halve eeuw zijn 'morele schuld' eindelijk heeft gedelgd, is daarmee de smet op 's lands oorlogsverleden aller minst uitgewist. Eind dit jaar komt hierover nog een lijvig rap port uit van de commissie-Ber- gier, een groep onafhankelijke historici die ongetwijfeld een on verkwikkelijk boekje zullen open doen over de 30.000 joodse vluch telingen die tijdens de oorlog door Klaipeda Duitse schatgra- vers maken vandaag aan de Oostzeekust van Litouwen een- begin met het graven naar de legendarische Bamsteenka- mer van tsaar Peter de Grote,..: De expeditie, gefinancierd door de Duitse omroep NDR, ontdekte op 4 augustus twintig - meter voor de kust bij Preila - een grote hoeveelheid metaal. Ze zochten daar omdat een.- ooggetuige had gezegd dat hij. er Duitse soldaten in de Twee- f. de Wereldoorlog geheimzinni ge kisten had zien begraven.- De Barnsteenkamer was een geschenk van Friedrich Wil helm I aan tsaar Peter de Gro-_._ te. Tijdens de Tweede Wereld oorlog ontvreemdden de Duit" sers de Kamer uit Leningrad, het huidige Sint Petersburg. Hoewel Duitsland steeds heeftr volgehouden dat de Kamer' vernietigd is door Russische bombardementen op Konings-, bergen (tegenwoordig Kalinin grad), doken er vaak berichten op de nazi's de schat op een ge- heime plaats zouden hebben begraven. Zwitserland werden geweerd en daardoor in Auschwitz en andere N vernietigingskampen omkwa-^ men. ''3 v o 'Grote stap' J Het Centrum Informatie en Docu- mentatie Israel (CIDI) noemt het'! akkoord tussen joodse organisa-A ties en Zwiterse banken een „eer- 1 ste grote stap" in de verdere af- wikkeling van de kwestie rond de joodse tegoeden. Volgens R. Naf- - taniel van het - in Den Haag ge vestigde CIDI zullen ook verze- keraars, andere banken en de Zwitserse centrale bank moeten gaan meebetalen. Naftaniel^ spreekt van een „Zwitserse"™ sehuldbetekentenis" die emotio neel recht doet aan de slachtoffert" van de holocaust. Hij denkt dat'-1 het akkoord de weg effent voor* andere instellingen en zelf andere landen om ook tot overeenstem-1 ming te komen. - J Brussel België is opgeschrikt door een schandaal rond een man die al enkele jaren in zyn eentje jeugdkampen organi seert De jeugdkampleider heeft tegenover justitie bekend dathij kinderen heeft misbruikt die de ze week in het plaatsje Kulden- berg, ten oosten van Brussel, deelnamen aan een dergelijk kamp. De 35-jarige man uit Tervuren liep bij toeval tegen de lamp, na dat de politie in het Brusselse Zoniënwoud in contdct'kwam met drie verdwaalde jongens uil het kamp. Zij stuitten daarop op de kampleider, die op zoek was naar de kinderen. Tot verbazing van de agenten reageerden 'de jongens vijandig op de man, maar dat was geen reden om de kinderen niet aan hem mee te geven. Een agent die de zaak echter niet vertrouwde, ging op bureau de antecedenten van de kamp leider na. Hij bleek geregi streerd te staan op verdenking van handtastelijkheden bij min derjarigen. De politie schakelde daarop justitie in die het kamp nog diezelfde avond liet ontrui men. Zo'n 45 agenten en rijks wachters werden daarbij inge schakeld. De zeventien jonge tjes en een meisje, tussen acht en veertien jaar oud en allen uit Vlaanderen, werden overge bracht naar een sportcentrum in het nabijgelegen Sint-Genesius- Rode. Daar werden de kinderen opge vangen door psychologen van de rijkswacht en leden van het Ro de Kruis. Ze werden onder vraagd, waarbij ze aangaven dat zij waren misbruikt. Zo zouden ze zich hebben moeten uitkle den voor hem en zouden ze zijn betast Toen de man met deze verklaringen werd geconfron teerd, bekende hij schuld. Offi cieel is hij aangehouden voor aanranding van de eerbaarheid en bedreiging van minderjari gen. De man 'wierf klanten via fol ders die hfi verspreidde bij ban ken. Hij werkte ook als chauf feurvan schoolbussen. De oude re zaken die nog lopen bij justi tie, slaan op aanranding van een kind dat hij eerst had verdoofd. In het tweede geval gaat het om het verspreiden van seksuele voorlichtingsfilms waarin kin deren voorkomen. Soldaten van de Congolese leider Kabila gaan, uitgezwaaid door burgers van Kinshasa, op weg naar het front om de oprukkende Tutsl-rebellen tegen te houden. Foto David Guttenfelder/AP

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1