11 fé Ruim een miljoen voor opknappen wijken ;ortii\! tefferdatus Dagblad Onzekerheid over historische dijkwoningen De Poort van Holy staat verscholen achter de bomen J Schiedam Oost, Centrum, Nieuwland en Groenoord krijgen geld voor verbetering 'Problematiek verslaafden wordt steeds complexer' Bestemmingsplan Broekpolder rond Schiedammers veroordeeld voor vier uur wiet knippen Inbraak bij tankstation Tramlijnen r gestremd 6 wekeü ¥001* 28, gggjlspi§iir a Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement. Rotterdams Dagblad UI Waterweg Vrijdag 14 augustus 1998 SchiedamDe gemeente Schiedam gaat in het kader van het grote-stedenbeleid 1,25 miljoen gulden besteden aan de ver betering van de stadsgebieden. Het geld wordt in z'n geheel besteed aan de wijken Oost, Centrum, Nieuwland en Groenoord. In december vorig jaar heeft het Rijk Schiedam een subsidie uit de grote-stedenpot gegeven waarmee de ren te van een lening van in totaal 4,1 miljoen gulden kan worden betaald. Daarvan zal dus ruim eenvierde deeï worden besteed aan het leefbaarder maken van de wijken. De subsidie is een gevolg van de opname van Schiedam in het gro te-stedenbeleid. De stad voldoet tezamen met Rotterdam als enige in het Rijnmondgebied aan de cri teria voor deelname daaraan. Dat heeft vooral te maken met de pro blematiek in Schiedam, die over eenkomt met die in grote steden ais Den Haag, Utrecht en Gronin gen. „We willen het geld vooral in de leefbaarheid van de stad investe ren," zegt de gemeentelijk coördi nator wijk- en buurtbeheer A. Mol. „Dan hebben we het zowel over de fysieke toestand van de wijken, dus verbetering van open baar gebied als pleinen, als over de maatschappelijke situatie." Vooral dat laatste punt is een be langrijke afweging geweest in de keuze voor de wijken Oost, Cen trum, Nieuwland en Groenoord, Daar heerst momenteel te weinig een 'buuxtmentaliteit', vindt de gemeente. „We weten dat bijvoor beeld in Schiedam-Zuid van ouds her een groot samenhorigheids gevoel is," licht Mol toe. „Dat is in Oost duidelijk anders, dus willen we daar meer aandacht aan beste den. Moeten de mensen weer een positiever beeld krijgen van hun eigen wijk, evenals meer vertrou wen in de toekomst." De 1.25 miljoen gulden zal worden besteed aan projecten die zijn vastgelegd in de wijkpiannen. Dat zijn visies op en voorstellen voor de wijk, samengesteld m overleg met alle betrokkenen in een wijk als gemeente, bewoners en poli tie. Enkele voorbeelden van idee- en zijn de aanleg van sport- en speelplaatsen, schoonmaakpro jecten en de instelling van een buurtconcierge. Voor Oost en Nieuwland zijn de wijkpiannen inmiddels al weer twee jaar oud. Daarom gaat de ge meente nu aande slag om ze te ac tualiseren. Wijkpiannen voor het Centrum en Nieuwland zijn nog in de maak. Maar nu al is duidelijk dat niet al le wensen zoals vastgelegd in de wijkpiannen kunnen worden ge realiseerd. Daarvoor is simpelweg te weinig geld beschikbaar, „We zullen keuzes moeten maken," zegt Mol van de gemeente Schie dam. „Welke dat zijn, weten we nu nog niet. Maar dingen waar over we al lang afspraken met wijkbewoners hebben staan, ko men als eerste aan de beurt." In oktober van dit jaar zullen die keuzes ter goedkeuring worden voorgelegd aan de gemeenteraad. Nog voor het einde van 1998 moet worden begonnen met de uitvoe ring van de eerste projecten. Het geld moet in zijn totaliteit voor 1 januari 2000 zijn besteed. Op die datum moet namelijk een nieuw convenant tussen de grote steden en de overheid zijn geslo ten over subsidie. De gemeente Schiedam gaat er echter nu al vanuit dat die overheidsbijdrage veel groter zal zijn dan de huidige rente voor de lening van 4,1 mil joengulden. WaardtogenHet aantal keren - dat mensen aankloppen bij het """Vlaardingse Boumanhuis, het tjjjegionale consultatiebureau ~*vocr alcohol en drugs (CAD), is r$Örtg jaar fors gestegen ten op- .zichte van 1996, In 199? had- 5 "den 2326 'cliëntcontacten' plaats; een stijging van 23 pro cent. Volgens Gerrit Vlijm van het Boumanhuis komt dit doordat de problematiek steeds complexer wordt. „We hebben minder eüënten, maar zij* vragen meer en intensieve re hulp." Uit het jaarverslag 199? van het CAD Waterweg-Noord' blijkt dat in dat jaar 2326 con tacten plaats hadden, tegen over 1890 in 1996. Het aantal cliënten daalde evenwel van 364 in 1996 naar 307 vorig jaar. De stijging van het aantal cti- entcontacten wordt, volgens Vlijm, hoofd ambulante versla vingszorg alsmede justitiële (gedwongen) verslavingszorg, voornam elijk veroorzaakt door de intensievere nazorg. In het noordelijk Waterweggebied zijn momenteel zes groepen actief, variërend van de loop- - groep tot de doe-de-leuke-din- gen-groep. Gemiddeld duurt een hulpverleningstraject één tot anderhalfjaar. Zie ook pagina 11; CAD gaat verslavingszorg aan buis bie den Er bestaat nog steeds onze kerheid over het voortbe staan van de dijkwoningen aan de Maassluissedljk in het centrum van Vlaardingen. Terwijl de nieuwbouw van Park Vlaerdingerhout aan de Dijksteeg/Sclaavenburg steeds verder oprokt, staan de historische woninkjes er troosteloos bij. Een beeld dat nog eens werd versterkt door de brand die in de vroege ochtend van de 20ste mei woedde in één van de pan den. Ondanks aandringen onlangs van SRG-fractlevoorzitter Rien Lensvelt in de gemeen teraad, durft de projectont wikkelaar nog steeds geen groen licht te geven voor zijn plannen. Na hevige discus sies de afgelopen jaren in de gemeenteraad, gevoed door de Historische Vereniging Vlaardingen, is uiteindelijk besloten de vier dijkwoningen en het complex Nunquam Perfectum; waarin plek is' voor zes appartementen, te h<niouden en ingrijpend te re noveren. Voorwaarde die de projectontwikkelaar heeft ge steld is dat de woonruimten van te voren moeten zijn ver kocht, omdat hij anders een te groot financieel risico loopt naar zijn zin. Volgens wethouder Van der Windt Is er van aspriant-ko- pers wel belangstelJing voor de historische panden, maar zijn er nog onvoldoen de voorlopige koopcontracten getekend. Maar ook de wethouder vindt dat er deze zomer of kort erna wel een besluit moet vallen. Indien er onvoldoende con crete belangstelling blijft, dan zal de gemeenteraad zich in het najaar vermoe delijk moeten buigen over éen voorstel am de panden alsnog te slopen. Rond de jaarwisseling is de belendende nieuwbouw gereed en de gemeente wfl voor komen dat als daar de kopers in zijn getrokken, nog aan de klus aan de Maas- sluissedijk moet worden begonnen. De bouwvergunning is inmiddels al wel door aannemingsbedrijf Werner bv aangevraagd om de dijkwoningen te renoveren en Verbouwen tot drie eengezinswoningen. Foto Gerrtt de Heus/Roel Dijkstra Vlaardingen De Raad van State heeft het bezwaarschrift tegen de goedkeuring van het bestem mingsplan Broekpolder onge grond verklaard. Het beroep was ingediend tegen de bestemming 'extensieve recreatie' voor een ge bied dat nu nog gebruikt wordt voor agrarische doeleinden. De bezwaarmakende agrariër heeft die 60 hectare grond tot maart 2000 in eigendom. Daarna kan de gemeente Vlaardingen be ginnen met de ontwikkeling van een natuurgebied. Het zuidelijk deel van de Broek polder wordt gebruikt voor 'inten sieve recreatie' met sportvoorzie- ningen. Nu liggen in het gebied onder andere sportvelden, een manege en volkstuinen. In de toe komst komen daar mogelijk hore ca en een klein sportcomplex bij. Het, complex zou, het thuishonk moeten wordeiï Voor de' Rotter-"' ,damse Ontspanningsvereniging Shell en enkele verenigingen die hun velden in de Westwijk moe ten verlaten. In de jaren 50 werd de Broekpol der aangewezen als stadsuitbrei- dingsgebied van Vlaardingen. Het gebied werd opgespoten, om dat de gemeente een groei naar 125,000 inwoners verwachtte. La ter werd die prognose bijgesteld. Vakantiegangers komen thuis met de mooiste verhalen over uiterl^ ke schoonheden in Italië, Frankrijk of Spanje. Maar ook thuisblijvers kunnen de vakantiegangers trakteren op verhalen over mooie, toeris tische plekjes. Want die liggen vaak dichter bij huis dan menigeen vermoedt. In Vlaardingen bijvoorbeeld. De stad is rijk aan monumen tale en cultuur-historische bezienswaardigheden. Je moet ze alleen weten te vinden. Dit is het tweede deel in een serie over de verborgen bezienswaardigheden van Vlaardingen. Deel 1 verscheen 10 augustus. TonnyvanderMee Vlaardingen De oprijlaan naar het Holy Ziekenhuis ziet er niet bepaald florissant uit. De brede klinkerweg wordt aan de rechter kant 'gesierd' door een Shell-sta- tion en een verwilderd stukje bos. Tussen de bomen gloort in de ver te het grauwe complex van het ziekenhuis. Geheel anders is het aanzicht aan de linkerkant. Een statige poort met daarachter een keurig onderhouden parkje. De poort werd in 1735 gebouwd, in 1964 afgebroken en in 1971 her bouwd. Oorspronkelijk stond de Holy-poort aan het begin van de weg naar het ziekenhuis. Het was toen de toegangspoort voor de op rijlaan naar Huis het Holy, een burcht uit de 10e eeuw, die tijdens de Hoekse en Kabeljauwse Twis ten vernietigd werd. Toen gingen de ijzeren hekdeuren ongetwij feld ook soepeler open. Nu is de Wassenaar per da g epark Duinrell in Wassenaar poort verplaatst, een kwartslag gedraaid en zijn de schanieren vastgeroest. De deuren zijn met veel mankracht tot op een kier open te krijgen. Het past niet echt bij een statige poort met twee gemetselde hek- posten, die elk bekroond zijn door een versierd zandstenen blok, en twee ijzeren hekken die bekroond zijn door een ijzeren versiering in 18e eeuwse stijl, met daarin het wapen van Holy. Eenmaal in het parkje is het de rust zelve. Centraal Mgt een oor spronkelijk stukje muur van Huis het Holy, met daarin de twee wa pens van Basius en Van der Dus- sen. Johan Basius, 'Raad en Re kenmeester der Domeinen van Holland' en Heer van Holy van 1014 tot 1646, was getrouwd met Geertruid van der Dussen, 'Vrou we van Hanngskarspel'. De statige poort die in 1734 gebouwd werd als toeganshek tot het Huis van Holy, ligt nu een beetje verscholen langs de toegangsweg tot het Holy Ziekenhuis. Foto Gerrit de Heus/Roei Dijkstra En zo is het Huis in de afgelopen eeuwen steeds van eigenaar ge wisseld. Wat nu misschien het meest tot de verbeelding spreekt, is dat oud-minister Van Aarden- ne, Heer van Holy is geweest. Voordat de poort verplaatst kon worden, moest bij de familie Van Aardenne, die de eigendomsrech ten heeft, toestemming gevraagd worden. Het zijn de enige, duidelijk zicht bare overblijfselen van de burcht, waaraan de wijk Holy haar naam ontleent. Het'junglebosje' aande andere kant van de oprijlaan is echter de plek waar Boerderij De Holy stond. De heuvel waarop de boerderij gestaan heeft, is nog goed te zien. Maar gedumpt afval aan de rand van een plukje wild groei verhult nog weinig van de cultuur-historische waarde van het stukje land. De boerderij, die zorgde voor de voedselvoorzie ning in hel omringende gebied, werd ongeveer 35 jaar geleden af gebroken in verband met de bouw van het Holy Ziekenhuis Dat lot heeft de meeste histori sche boerderijen in Vlaardingen getroffen. De 'stad Vlaardingen' telde 35 stadsboerderijen. Daar van staat er nog eén overeind, aan de Kortedijk. In Vlaardingen-Ambacht heeft in het kleine park langs de Prins Bemhardlaan tot ongeveer dertig jaar terug de boerderij Clatten- burgh gestaan. Het was eigendom van de familie Chardon. Bij opgravingen in het stukje groen zijn resten uit de 11e eeuw gevonden. Het 'Heuveltje van Chardon' bevat naast enkele fruit bomen de oudste boom van Vlaar dingen. De grote boom is sterk uitgehold. Voor de verandering eens niet door vandalen, maar simpelweg door ouderdom. Vol gens schattingen is de boom dan ook al minstens vijfhonderd jaar oud. (Met dank aan J. Anderson) Door Marc Floor Rotterdam/Schiedam—De produc tie wordt niet getolereerd, de ver koop wel. Dat maakt de behande ling in de rechtbank van hennep teeltzaken altijd wat ingewikkeld, zeker wanneer het om het gewone werkvolk binnen de wietproduc- tie gaat. Vanwege die halfslachtig heid van de wetgever heerste gis terochtend dan ook een ontspan nen stemming by de zitting van politierechter T.H.P. de Roos. Negen wietknippers moesten te rechtstaan, waarvan vier niet wa ren komen opdagen. „Zeker te veel hasj gerookt," reageerde rechter De Roos jolig op de afwe zigheid van een deel van de ver dachten. Het negental -zeven Schiedam mers, een Vlaardinger en een Rot terdammer- was op 18 februari 199? betrapt op het bewerken van hennepplanten tot wiet. De politie was naar aanleiding van stank klachten een kijkje gaan nemen in een bedrijfspand aan de Schie- damse Boterstraat, en trof daar een kwekerij aan van zo'n twee honderd planten. Ook werd 33 ki lo aan zogeheten toppen gevon den, de pluimvormige einden van de hennepplant die uiteindelijk de rookwaar vormen. De eigenaar van de kwekerij, de 32-jarige Schiedammer T. N., kwam gisteren niet opdagen by de behandeling van zijn zaak. Of ficier van justitie P. Blanken eiste tegen hem vier maanden onvoor waardelijke celstraf. Hij geloofde niet in de verklaring die N. eerder had afgelegd waarin hij zei de plantage op het moment van ar restatie pas vier weken in gebruik te hebben. Dat zou betekenen dat N. nog geen enkele keer zou heb ben geoogst, aangezien de kweek- tijd voor een rijpe plant zo'n tien weken bedraagd. Blanken wees er echter op dat de stroomrekening al sinds 219 dagen fors hoger was uitgevallen, en er dus aanzienlijk langer een kwekerij moest zijn ge weest, met tenminste drie oogst- momenten. De rechter veroordeelde N. bij verstek conform de eis en gaf daar nog een boete van 1750 gulden bij voor een bijstandsfraude die in de aanklacht was meegenomen. Een vordering tot ontneming van 32,500 gulden wordt eind deze maand behandeld. Met de eis voor de negen knippers wist de officier van justitie duide lijk minder raad, vanwege die dubbele status van hennep. „Het gaat hier om iets waarvoor in Ne derland een wat diffuus beleid is," zei Blanken daarover, „aangezien bezit van hennep tot dertig gram niet strafbaar is." Maar volgens de officier moest in het oog worden gehouden dat ook het bewerken van het spul nou eenmaal straf baar is, en dat dit bovendien uit puur winstbejag gebeurde. Daarop keek het vijftal opgedaag de knippers wat vreemd in de rondte, aangezien zij voor vier uurtjes werk terechtstonden. Zij zeiden slechts wat te willen bijver dienen naast uitkering of pensi oen. Daarbij waren ze ook nog niet uitbetaald voor de geleverde arbeid, aangezien de politie voor de verrekening was binnengeko men. Officier van justitie Blanken eiste tegen het negental verdachten een week voorwaardelijke gevan genisstraf en een boete van 100ÖL gulden, waarvan de helft voor-'" waardelijk. Tegen een van hen, déT 33-jarige Rotterdammer P. K. eis-;; te hij bovendien drie maanderw celstraf, waarvan één voorwaarde-;" lijk, en een boete van 1000 gulden-»" omdat by hem thuis nog een hen); nepkwekerij was ontdekt. Verweer De uitspraken van de officier over het diffuus hennepbeleid vorm-*- den vanzelfsprekend de basis varC het verweer van de twee advoca-** ten die het vijftal knippers had« „Nederland kent inderdaad een** inconsistent beleid als het op hen^T nep aankomt," kopte een van hen;) in. „Als het bij de coffeeshop via* de achterdeur binnenkomt is het;; verboden, maar als het er voor- weer uitgaat mag het wel." D) Hij vroeg een voorwaardelijke ge vangenisstraf voor de Rotterdam-) mer, 'omdat hij nog geen vrouw tjes- van een mannetjesplant zouC kunnen onderscheiden'. Zijn col lega wilde vrijspraak voor de ove- rige knippers, omdat die al drie- dagen in voorarrest gezeten had den voor vier uurtjes knippen.; „Dan heb je je straf wel gehad,".) meende hij. Rechter Roos kon daar niet tri*' meegaan, en legde een week voor waardelijke gevangenisstraf opr; De geldboete wees hij wel van hand, aangezien niet kon worden aangetoond dat de knippers wa-r ren betaald. De Rotterdammer die" nog zelf een plantage had gehad, legde hij een geldboete op van' 1500 gulden en drie maanden voorwaardelijke celstraf. Het bleef bij voorwaardelijk vanwege de lange tijd tussen datum van de lict en behandeling voor de recht bank. Roos; „Daarmee kom ik KL hoorlijk tegemoet, want ik vind- oeginsel dat hij drie maanden onvoorwaardelijk zou moeten; hebben gekregen," 'Z Schiedam Bij een tankstation aan de Vlaardingerhijk in Schiep dam is de afgelopen nacht een in»- braak gepleegd. Onbekender^ sloegen een zijruit in van de ben«~ zinepomp. De buit bestond ui£' sloffen sigaretten. Schiedam De tramlijnen 1 emffg van en naar Schiedam zijn gistel middag enkele uren gestremd ge^' weest na een aanrijding tuss^J* een auto en een tram. Rond 16.45 uur kon de tram vanuit Schiedam een personenauto niet meer oritrr- wijken toen deze op de Schiedam-),, seweg ter hoogte van de Benja-* min Franklinstraat een U-bochC maakte. Door de botsing raakte de* auto total-loss en ontspoorde dg) tram, Ook raakte een paal voor de- bovenleiding ontzet, waardoor diZ stroom van het traject moest worg den afgehaald. De gewonde autoC mobilist werd naar het ziekenhuis^; gebracht. De stremming werd onit 19.35 uur opgelost Tot die tijd;) werden bussen ingezet voor verC voer van en naar Schiedam. Niflm nu een proefabonnemetatop hëfjj§ {6 weten voor itechts 28,-) Naam;..„v„Voort:.m/vï Adres;-.,.. Nr:. Postcode; Plaats;L... jjj^ Telefoon; ,r _,{i.v.m. controle be20fging) jjk Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar; Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service p| Antwoordnummer 1579, 3000 VB .Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3