12 Camera's op straat, geen ontkomen meer aan Na de Straatkrant is er nu de poetskar 'Het is triest dat we blijkbaar onze vrijheid niet meer aankunnen. Dat de politie bijna geen andere mogelijkheden meer heeft.' Oudste milieugroep legt accent op communicatie 'ui Wethouders: referendum lastig Rotterdams Oagoiaa Vi-ijaag 14 augustus 1998 Bewaking met camera's wordt op som mige plekken al veel langer toegepast, zo als bijvoor beeld op de Rotterdamse metrosta tions. Foio's Cees Kuiper/ Rotterdams Dagblad Door Marcel Potters Rotterdam Als je één ge bied tot in de puntjes bevei- r -ligt, zal de criminaliteit zich verplaatsen en elders opdui ken. Kijk maar naar Enge land, zegt prof. mr. G. Over- kleeft, hoogleraar bestuurs recht aan de Erasmus Uni versiteit, en deskundige op het gebied van privacy en in- formatievoorziening. „Daar kampt het platteland nu c ook met een sterke toename van „.Criminaliteit. Van die huisjes, in -een prachtige omgeving, maar .wél allemaal met een alarminstal latie. Dus denk niet dat je met het "installeren van camera's in de ste den de problemen hebt opgelost, t- .Je hebt het over communicerende ^"vaten. In Nederland is dat ook al zichtbaar. De criminaliteit uit de grote steden zie je terug in dorpen jn de omgeving." Nee, stelt ze vast, ze is niet geluk- '""kig met de komst van camera's in Wet Oude Westen. „De vraag is echter of er een alternatief is," voegt ze er meteen aan toe. Die ca- - mera's moeten begin volgend jaar in de Saftlevenstraat en omge ving hangen, in een poging de vei- T -ligheid te vergroten. Toezichthou- pTiers zullen de apparaten bedie- nen vanuit een centrale ruimte in de wijk en - in geval van nood - de politie waarschuwen. Alles wordt bovendien vastgelegd op band. Overkleeft: „Het is natuurlijk triest wat er gebeurt. Niet dat die maatregelen op zich worden geno men, Maar het is triest dat we on ze vrijheid blijkbaar niet meer aankunnen. Dat de politie bijna geen andere mogelijkheden meer heeft en noodgedwongen deze methodes moet inzetten. De vei ligheidsproblematiek is zo groot, dat je op dit soort dingen moet te rugvallen. Allemaal ingrepen, die we nog maar een paar jaar gele den niet voor mogelijk hadden ge houden." Het is dus een ontwikkeling die niet is tegen te gaan? Overkleeft: „In Eindhoven heb je een uitgaansgebied waar de poli tical eind jaren '80 camera's wilde installeren. Wat krijgen we nu, was de reactie toen. Camera's op de openbare weg? Uitgesloten! Bovendien was erdestijds een uit spraak van de rechtbank in Arn hem, op basis waarvan dit werd verboden. Watje nu ziet gebeuren is dat - met name in steden als Rotterdam - de overlast en crimi naliteit zich zo ontwikkelen, dat de politie er alles aan doet om het publieke domein terug winnen. Methodes die recent nog onaan vaardbaar waren, zijn dat nu wel. De burger heeft niet alleen recht op privacy, maar ook een aan spraak op voldoende veilgheid. En de overheid heeft de plicht om die veiligheid te waarborgen." Begeven we ons op een hellend vlak? „Met een aantal ontwikkelingen ben ik niet blij. Dat heeft te ma ken met de maatschappelijke ont wikkelingen, in het bijzonder de toenemende criminaliteit en on- veilgheid. Dan kan ik wel als een soort heilige gaan roepen dat de privacy moet worden beschermd en camera's niet mogen, maar je hebt óók te maken met de reali teit. Alleen zullen we het vooraf heel goed moeten regelen. Waar komen die camera's te hangen, op welke hoogte? Wat doe je er nu werkelijk mee? Wat doe je met de informatie die je ermee verza melt? En hoe zorg je ervoor dat de burgers zich vrij kunnen blijven bewegen." Loopt Nederland op dit gebied voorop? „Nee, in landen als Frankrijk en Engeland zijn ze al veel verder. Moet je maar eens door de Ka naaltunnel gaan en eens opletten hoe je daar met camera's in de ga ten wordt gehouden. Da's gigan tisch. Videobewaking op bedrijfs terreinen, op parkeerplaatsen en in winkelgebieden. Je kunt daar al precies zien waar het allemaal naartoe gaat. In deze landen wordt dit type videobeelden al lang gebruikt bij het oplossen van misdrijven. Die wissen ze niet na 24 uur, zoals in Rotterdam. En in Frankrijk heeft heeft dit systeem geleid tot de aanhouding van de daders van die aanslag in de me tro. En op deze wijze hebben ze in Engeland de moordenaars van het jongertje Bulger opgespoord." Dat zou je een voordeel van het in zetten van camera's kunnen noe men. „Ja, maar alleen in dit soort nood situaties. Als je het goed organi seert, kan het effectief zijn, het kan preventief werken én je hebt bewijs. Je hebt tegenwoordig van die hele ernstige vormen van cri minaliteit, dat onredelijk geweld, daar móet je iets aan doen, In Til burg is nu een convenant gesloten met de horeca, wat onder andere resulteert in video-bewaking in en buiten de kroegen. Het kan daar toch niet anders meer? An dere methodes bleken onvoldoen de effectief. Het gaat steeds om een belangen afweging, De indruk mag zeker niet ontstaan, dat alles maar kan en mag en dat er maar overal maar videosystemen mogen wor den geïnstalleerd. Per keer en per situatie moet een afweging wor den gemaakt en de noodzaak van camera's worden aangetoond." Geldt dat ook voor het fotografe ren van drugsrunners bij ket Cen traal Station? „Ik denk dat het goed is datde Re gistratiekamer hiermee heeft in gestemd. Deze beslissing is juri disch verantwoord. In dit geval is de Wet Politieregisters van toe passing." Dus iedereen loopt het risico in dergelijke politieregisters terecht te komen? „Dat risico loop je altijd. Het sys teem gaat uit van mondige bur gers. Wij kunnen allemaal in der gelijke bestanden zitten. Vandaar dat de politie zelf al onderscheid maakt tussen harde en zachte in formatie. Want op basis van de Wet Politieregisters kun je inzage vragen én eventueel verwijdering eisen van je foto. Of ze kunnen je van een foto afknippen, als daar een ander verdacht persoon op staat. Een alternatief is dat er een briefje wordt toegevoegd met tekst en uitleg." Ook rondom voetbalwedstrijden worden supporters gefilmd. Wat gebeurt er met die banden? „Die worden vrij snel daarna ge wist. Ze filmen, en op het moment dat er wat gebeurt kun je de be trokkenen meteen in de kraag vatten. Ook hiermee zijn ze in het buitenland verder. Zoals in het geval van die Engelse supporters die zich in Frankrijk hebben mis dragen. Die worden in Engeland zelf vervolgd op basis van video beelden die in Frankrijk zijn ge maakt. En neem nu het voorbeeld van een jongen die middenin een gro te groep mensen werd neegesto ken. Veel volk eromheen, maar dus niemand die een goede getui- ge-verklaring kon afleggen. Dan zie je al hoe waardevol een came ra-systeem zou kunnen zijn. Door Marcel Potters RotterdamHet is de tijd van de doffe schoenen. Droogte, in een ''"stad waar altijd wordt gebouwd, waar de wegen immer open lijken -te liggen. Stoffig dus. Menig za- J kenman heeft z'n schoeisel 's och- 1 tends nog driftig onder handen genomen, om er 's middags achter •..-4e komen dat al dit werk tever geefs in geweest. Glimmend leer - Üjkt een utopie in Rotterdam. Vandaar dat het initiatief van de <>c>' rotary-club Rhoon/Barendrecht •'"'Voor deze doelgroep als een ge- ,t schenk uit de hemel moet komen. c" Ze brachten het geld bijeen voor drie heuse poetskarretjes. Daar- 'over mag dominee Visser van de Pauluskerk beschikken, mits hij een aantal geschikte kandidaten vindt om met deze spulletjes op stap te gaan. Drugsgebruikers dus die a la de Straatkrant - al poetsend hun geld kunnen ver dienen. Hjj heeft inmiddels een aantal poetsers op het oog. „Maar," voegt hij eraan toe, „het heeft geen zin om te beginnen, als je niet eerst hele goede afspraken met deze „.jnensen maakt. En het is heel be langrijk, dat ze het zelf ook leuk L vinden om te doen. Je schoenen - laten poetsen door anderen is in Nederland tenslotte niet zo'n be kend fenomeen. Meer Zuid-Euro pees, Derde Wereld-achtig." De hamvraag is uiteraard of de doorsnee Rotterdammer, of de mensen die hier werken, behoefte hebben aan een snelle poetsbeurt van hun schoenen. Probleem één doemt op: tijdge brek. Zakenman Ton (40) snelt over de Westblaak. Lichtgeel overhemd, blauwe stropdas, mo biele telefoon in de aanslag. En ietwat dofte, zwarte schoenen. Zegt: „Op zich een goed idee, dat schoenen poetsen. Zeker met al dat zand op de stoep, zoals hier. Alleen, zakenmensen hebben ai- tijd haast. Zoals ik nu.En weg is hij. Hij krijgt bijval van zijn collega Hans (33). Ook hij is in a hurry. Een blauw-wit overhemd deze keer, stropdas, zwarte schoenen met gesp. Niet echt vuil, maar ook geen spiegelende neuzen. „Kijk, mijn lunchtijd duurt maar drie kwartier. Dat is niet veel. Boven dien, de meeste mensen lopen niet meer op leer, tegenwoordig, maar op van dat spul dat toch niet valt te poetsen." Een hagelwit overhemd op het Binnenwegplein heeft géén haast, maar heeft een heel andere reden om de poetsers in de toe komst voorbij tc lopen. Terwijl zijn schoenen - de dofste tot dus ver- toch echt aan een beurt toe zijn. „Ik zou me er een beetje voor schamen," erkent hij, „om zo mid den op straat m'n schoenen te la ten doen. In Azië zie je het veel meer, is het inmiddels geaeeep- Met speciaal poetsmateri aal, beschik baar gesteld doorderota- ryclub Rhoon/Ba rendrecht, zullen enkele verslaafden volgende t maand de stad in trek ken. Ook de snelle zaken man is wel kom voor een opfrisbeurt van zijn schoeisel. Fo to Cees Kuiper/ teerd. Hier zullen mensen het er veel moeilijker mee hebben." Krasjes Een kantoor-medewerker, een eindje verderop, ziet er ook a! geen brood in. Z'n stappers verto nen wat vlekjes en krasjes. „Nee, ik zou er niet aan beginnen. Waar om niet? Omdat we in Nederland gewend zyn om zelf te poetsen. Ik ga niet meer ongepoetst van huis. Bovendien ia het hier schoner dan in zuidelijke landen. Alleen als de nood echt aan de man komt, zou ik ze op straat laten poetsen. Maar van mij zullen ze niet rijk wor den." Toch, er is nog hoop. Een in een smetteloos overhemd gehulde meneer ziet wel een marktvoorde straatpoetsers, zeker in het kan- toorgebied rondom het Centraal Station. Zijn schoenen glimmen overigens alsof hij ze net heeft aangeschaft. De stof en troep, die de bouwwerkzaamheden aan het Kruisplein opwerpen, lyken geen grip te krijgen op het dure, zwarte leer. „Ik zal gebruik maken van de mogelijkheid, mits ze het goed doen. Dus met de juiste smeersels en zo. Ik vind het zelf wel belang rijk als ik er netjes bijloop, en de kleding moet bij het bedrijf waar ik werk in orde zijn. En zeker hier in de buurt, met al die zakenlie den en advocaten, die moeten toch op mooi gepoetste schoenen rondlopen." Ook de échte kenners zien de komst van verslaafde poetsers wel zitten. Zoals assistent-filiaal- manager Marilyn van schoenen zaak Manfield. Ze schrikt zich soms een ongeluk als ze al dat dof fe leer aan zich voorbij ziet trek ken. Even goed boenen zou won deren doen. Maar ook zij constateert dat tijd gebrek wel eens een struikelblok kan worden. „De mensen zijn te genwoordig ongelooflijk gehaast. Als je ziet hoe snel ze hier tussen de middag een paar schoenen ko pen. Allemaal snel, snel, snel. Zelfs op zondag is het rennen ge blazen. Terwijl poetsen zo goed is voor de schoenen. Die mogen ze wat mij betreft elke dag onder handen nemen." Een lid van de rotary-dub laat de moed niet zakken. Integendeel, hij ziet een gouden toekomst weg gelegd voor de poetswagentjes en het bijbehorende personeel. Het is een kwestie van wennen, meent hij. „Op de Straatkrant werd eerst toch ook terughoudend gerea geerd? Moet je kijken hoe goed die dingen tegenwoordig worden verkocht." Wie weet is het angst. Vanwege het feit dat de poetsers drugsge bruikers zijn. „Maar met die kar retjes worden géén drugs ver kocht," vertelt hij nog maar eens ten overvloede. En over het plan zélf: „We zochten iets waarmee We mensen echt kunnen helpen. De ze verslaafden vallen overal bui ten, zijn ook geen types voor Mel- kert-banen. En de markt voor de Straatkrant raakt ook verzadigd. Maar stof zal altijd op schoenen blijven waaien." Ook voor het 'haast-probleem' heeft hij een oplossing. Hij ziet de poetsers het liefst op plekken waar potentiële klanten even de tijd hebben. „Bijvoorbeeld in een restaurant, waar ze even een broodje eten. Op plaatsen waar ze toch al zitten, of moeten wachten. Dat zou een mooi stekkie zijn." Dominee Visser vindt binnen poetsen sowieso een beter idee. „Het gaat er om, dat je piekjes vindt, waar het Nederlands kli maat niet zoveel invloed heeft. Bijvoorbeeld in de hal van het ge bouwvan NationaleNederlanden. Kijk, met dit zonnige weer gaat het nog wel, maar meestal heb je hier regen. En dan kun je natuur lijk niet op straat schoenen gaan poetsen. Door Kor Kegel Rotterdam - De Vereniging Te gen Milieubederf wil ook onder een eigentijdse naam vooral de vrijwiUigersgroepen in de Rijn mond blijven ondersteunen met adviezen en informatiemateri aal. De naamswijziging staat dan ook niet echt voor een koerswijziging. Maar met de nieuwe naam, VTM-Milieucom- municatie Rijnmond, wordt er wel de nadruk op gelegd dat Neerlands oudste milieugroep niet alleen ergens tegen is, na melijk tegen milieubederf, maar ook ergens vóór: voor een goede communicatie over na tuur- en milieu-onderwerpen. De organisatie heeft zich een aparte positie verworven in de 35 jaar van haar bestaan. In 1963 weid ze opgericht door veront ruste burgers van Vlaardingen, waar men veel last had van de smog van de petrochemische in dustrie in de Botlek: er was zo veel vervuiling, dat er letterlijk gaten in de was vielen. De Ver eniging Tegen Luchtverontrei niging, zo heette de beweging toen. Later kwam er de strijd te gen andere vormen van milieu bederf bij: stank en stof, water en bodemvervuiling. Toen na vele jaren van protest en be leidsbeïnvloeding de milieu kwaliteit verbeterde, ging de door Hiep Boerma geleide ver eniging zich ook richten op edu catie en voorlichting. Er kwam een educatief medewerker, die aan de slag ging met het maken van tentoonstellingen over af val, natuur in de omgeving, mi lieuzorg op school. De doelgroe pen waren bewonersorganisa ties), het onderwijs en gemeen ten. Ook nu de meeste gemeenten in de Rijnmond wel een eigen na tuur- en milieucentrum hebben, - is ervoor de VTM bestaansrecht als tweede-lijnsorganisatie. Dat wil zeggen dat ze zich richt op 'tussenpersonen'. Een bewo- nersvereniging kan voor milieu- acties een beroep doen op de VTM. Volgens woordvoerster Lidia van Albada is de VTM nu gespecialiseerd in volwassenen educatie, detailhandel en bewo nersparticipatie, het laatste aan de hand van de Lokale Agenda 21 waarbij het de bedoeling is dat het lokale beleid bij het in gaan van de eenentwintigste eeuw meer rekening houdt met natuur en milieu. In het onderkomen aan het G.W. Burgerplein 7 in Rotter dam, naast de Zuid-Hollandse Milieufederatie, beheert de VTM een bibliotheek, waar bur gers, ondernemers, docenten en scholieren materiaal kunnen le nen. De VTM werkt nauw sa men met andere milieu-organi saties in Zuid-Holland. In het dagelijks gebruik zal iedereen het wel over de VTM blijven hebben. De naamswijziging is vooral een formele kwestie om overheidsfunctionarissen dui delijk temaken dat de organisa tie tegenwoordig beduidend meer doet dan actie voeren te gen beschadiging of verontrei niging van het milieu. Het is dus niet de bedoeling dat VTM over een poosje uit de naam ver dwijnt, zoals wel het geval was bij de Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond (DCMR) toen deze zich omdoopte in DCMR Milieudienst Rijnmond. Het idee was dat DCMR vanzelf zou gaan slijten en dat het kortweg Milieudienst Rijnmond kon worden. De praktijk is echter dat bewoners- en actiegroepen het nog altijd hebben over de DCMR. Zulke begrippen hip- ken in de Rotterdamse regio duurzamer te zyn dan autoritei ten wel eens denken. Naar de beurs Om het 35-jarig bestaan te vie ren gaat de VTM-Milieucommu- nicatie Rijnmond in oktober 'naar de beurs'. Declubdoetvan 2 tot en met 11 oktober mee aan de Ferrüna: de sfeer- en interi- eurbeurs in Ahoy'. Op de popu laire familiebeurs zal de VIM een stand inrichten over stijlvol en ecologisch wonen. Deskundi gen adviseren over milieuvrien delijke verf-, textiel- en hout soorten en over decoratietech nieken. Voor wie een eenvoudi ge milieutip heeft over stijlvol wonen, stelt de VTM tien vry- kaarijes beschikbaar. Rotterdam Pas bij liet officiële afscheid van Bram Peper als bur gemeester van Rotterdam, eind september, zal het duidelijk zijn of het gemeentebestuur voelt voor een volksraadpleging over de nieuwe burgemeester. Wegens vakantie is het college niet op sterkte en de schaars aanwezige wethouders vinden dat de kwestie een te groot gewicht heeft om er nu over te beslissen. Maar ze zien wel strijdigheden met de bestaan de referendumverordening. In de tweede week van september wordt een extra vergadering van de commissie voor algemeen be stuurlijke zaken belegd. De strij digheden tussen een burgemees tersreferendum en de verorde ning worden besproken, maar ook de vraag hoe zo'n referendum zich verdraagt met het aanstellen van een vertrouwenscommissie die volgens de Gemeentewet een vertrouwelijke voordracht moet doen aan de commissaris van de koningin. De wet staat boven een lokale verordening, is de indruk. Het gehalveerde college is ver baasd over de Stadspartij. Ener zijds dringt deze aan op een refe rendum over Pepers opvolging, anderzijds pleit de Stadspartij voor een vrouw. Het college vindt het vreemd dat de Stadspartij daarmee de ruimere keuzemoge lijkheid toch meteen weer lijkt „te beknotten door vooraf criteria aan te leggen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4