7 Luchtvaart in de aanval op sekstoerisme 'Qnderbuik'-industrie floreert door crisis Zuidoost-Azië Rumoer om vakantietrip Iran noemt Taliban verachtelijk en idioot Geharrewar om drinkwater Israël Poolonderzoek naar spoorloos griepvirus Acute geldnood drijft werklozenleger Kabila Kabila: een week om af te treden Gesprek met Serviërs stokt Sharon loslippig over Westoever Woedend op weerbericht Sophia Loren uit ziekenhuis 'Orensnijder' achter tralies Kulenkampff overleden Schietpartij Franse jachtseizoen was open: 45 doden Voorjeugd in Brussel tikt een avondklok Abonnee Service Rotterdams Dagblad Woensdag 19 augustus 1998 Pristina Onderhandelaars van de opstandige etnische Albanezen in Kosovo hebben gisteren gewei gerd hun Servische tegenhangers te ontmoeten, ondanks Ameri kaanse diplomatieke inspannin gen om de twee partijen bij elkaar te brengen. In een brief aan zijn Servische tegenhanger maakte de aanvoerder van de Albanese on derhandelaars, Fehmi Agani, dui delijk dat hij niet op een aanbod tot onderhandelen van de Ser viërs wenst in te gaan. Hiermee mislukte een bemiddelingspo ging van de Amerikanen. Jeruzalem—De Israëlische minis ter Ariel Sharon heeft gisteren ge zegd dat Israël heeft ingestemd met de overdracht van nog eens 13 procent van de westelijke Jor- daanoever aan de Palestijnen. Een medewerker van premier Ne tanyahu verklaarde echter dat er nog geen definitief besluit was ge nomen over de omvang van de te rugtrekking. „De Palestijnen we ten heel goed dat Israël heeft in gestemd met de terugtrekking uit 13 procent van het gebied," zei 'havik' Sharon gisteren tegen Is raëlische media. Sharon heeft zich altjjd verzet tegen het Ameri kaanse overdraehtsvoorstel. Ma i raEen Duitse actiegroep wil dat er een einde komt aan de praktijk om lagedrukgebieden namen van vrouwen te geven. De protesterende vrouwen vinden het discriminerend en seksistisch dat weerkundigen het slechte weer uitsluitend met vrouwenna men aanduiden, meldt de Duitse televisie. Sinds de jaren vijftig be noemen Duitse meteorologen la gedrukgebieden naar vrouwen, hogedrukgebieden krijgen na men van mannen. New York Filmactrice Sophia Loren (63) is gisteren ontslagen uit een New-Yorks ziekenhuis waar ze was behandeld wegens een onregelmatige hartslag. Dat heeft haar publiciteitsagent Bee- be Kline in Los Angeles gezegd. Loren blijft nog een maand bij vriendén in New York om uit te rusten, zei Kline. Loren was vol gens Kline op 10 augustus van Ge- nève naar New York gevlogen en daar oververmoeid geraakt. Mexico-StadDe Mexicaanse po litie heeft na een klopjacht van negen maanden 1s lands berucht ste ontvoerder gearresteerd, Da niel Arizmendi Lopez, alias 'de orensnijder'. Arizmendi werd aangehouden in Naucalpan, een noordwestelijke voorstad van Mexico-stad. In de auto waarin Arizmendi zat, lag voor meer dan 2 mihoen gulden aan contanten. Bij verschillende acties werden 16 vermeende leden van de bende van Arizmendi aangehouden, on der wie zjjn maitresse. De bende van Arizmendi, waarvan ook oud politiemannen deel uitmaakten, wordt verantwoordelij k gehouden voor zo'n 200 ontvoeringen, alle maal van rijke zakenlieden. Hamburg—De Duitse presentator en acteur Hans-Joachim Kulen kampff is op 77-jarige leeftijd in Oostenrijk overleden. Hij gold als de populairste Duitse showmaster van na de Tweede Wereldoorlog. Zijn quiz 'Einer wird gewinnen', dat tussen 1964 en 1987 82 afleve ringen beleefde, trok miljoenen kijkers. Kulenkampff stierf vori ge week vrijdag, maar zijn overlij den werd pas gisteren bevestigd. Hoewel Kulenkampff zyn popula riteit aan de televisie te danken had, stond hij uiterst kritisch te genover dit medium. „Televisie is niets anders dan en koelkast met beeld waarop al decennialang ver neukeratief dilettantisme komt bovendrijven," zei hij eens. Bartenheim Bij een schietpartij In de internationale trein tussen Brussel en Rome is een Albanees gedood en raakten twee Franse douaniers gewond. Een ploeg van vijf douanebeambtenaren stuitte tijdens een controle op de Alba nees. Brussel/Genève Om het 'onderbuiktoerisme' naar bestem mingen in Zuidoost-Azië te ontmoedigen, zullen de Duitse vliegmaatschappij Lufthansa en Air France vanaf medio sep tember bij wijze van proef hun passagiers op deze vluchten een voorlichtingsfilm over pedofilie tonen. Het initiatief voor de campagne komt van de hulporganisatie 'Ter- re des Hommes' en kreeg financi eel ondersteuning van de Europe se Commissie in Brussel. Een woordvoerder van de KLM zei dat zijn maatschappij nog niet offici eel benaderd is, maar volgens de zegsman is het niet haar taak om passagiers via voorlichtingsfilms op te voeden: „Dat ligt meer op de weg van overheden." In de film wordt volwassenen die van plan zijn in exotische oorden van een minderjarige prostituee gebruik te maken, flink de les ge lezen. De video wordt op het ogen blik op IJsland opgenomen en gaat op 21 augustus in Berlijn in première. Het is de bedoeling dat de film op Iange-afstandsvluchten tot de standaard-procedure gaat behoren, net zoals de demonstra tievan zuurstofmaskers en zwem vesten. Volgens de Europese Commissie zal de film de passagiers aan boord niet onberoerd laten. Zo wordt de armoede en uitbuiting die aan kinderprostitutie ten grondslag liggen flink aangezet en worden de sociale en psycholo gische gevolgen voor de betrok ken kinderen belicht. Ook wordt gewezen op de gevangenisstraf fen die betrapte 'sekstoeristen' in hun thuisland wacht. De Internationale Arbeids Orga nisatie (ILO) meldt in een van daag verschenen rapport dat de economische crisis in Zuidoost- Azië steeds meer werkloze vrou wen en meisjes de prostitutie in drijft. Ook de geldontwaarding daar wakkert het sekstoerisme vanuit het Westen onstuitbaar aan. De seksindustrie is in som mige landen in Zuidoost-Azië goed voor zo'n vijf procent van het bruto binnenlands product. De (kinder-) prostitutie is er uitge groeid tot ruim anderhalf procent van de vrouwelijke bevolking. De meerjarige ILO-studie concen treert zich op Indonesië, de Filip pijnen, Thailand en Maleisië. Het aangerichte leed is volgens de ILO moeilijk te definiëren, omdat de prostitutie door regeringen niet als een officiële bedrijfstak wordt beschouwd en er geen be trouwbare statistieken worden bijgehouden. Onder druk van de Verenigde Naties wordt kinder prostitutie door de meeste overhe den wel als een misdaad aange merkt, maar over de leeftijdsnor men lopen de meningen ter plaat se nogal uiteen. In 1994 waren naar schatting in Indonesië ongeveer een kwart miljoen prostituees werkzaam en door de crisis is dit aantal verveel voudigd. De ILO schat het aantal prostituees in de Filippijnen op ongeveer een half miljoen en in Thailand ongeveer 300,000. Tien duizenden vrouwen uit deze lan den werken ook als 'uitzend krachten' in andere landen, vaak onder mensonterende omstandig heden. De omzetten in de Aziatische seksindustrie zyn indrukwek kend. Voorde periode van 1993 tot 1995, dus voor de economische crisis, werd alleen in Thailand jaarlijks 300 miljoen dollar door prostituees in de grote steden overgemaakt naar hun families op het platteland. In Indonesië draagt de seksindustrie jaarlijks tussen de 1,2 en 3,3 miljard dollar bij in de nationale economie en is in de huidige crisis goed voor 2.4 procent van het bruto binnen landsproduct. De Israëlische premier Netanya hu rust met z'n ge zin uit van een ver moeiend politiek seizoen. Gisteren nam hij met z'n vrouw Sarah en z'n zoons Avner en Yair (links) een duik in het Meer van Tiberias, in het uiterste noor den van Israël. In middels heeft Ne tanyahu's vakan tie alweer de nodi ge commotie los gemaakt. De pre mier viert vakan tie in een uiterst luxueus hotel bij het meer en houdt voor z'n gezin, lijf wachten en de rest van z'n gevolg maar liefst veertig jjs/ kamers bezet. Niet op staatskos ten heeft Ne tanyahu al verze kerd. „Ik betaal de hele hotelreke ning gewoon uit eigen zak." Foto Daoud MizrahVEPA ParijsJagen is in Frankrijk be paald niet zonder gevaar. Tijdens het afgelopen jachtseizoen, van juli 1997 tot maart 1998, kwamen 45 mensen bij een jachtongehik om het leven, vrijwel uitsluitend jagers. 179 personen liepen bij zo'n ongeval verwondingen op. Vooral de klopjacht op everzwij nen blijkt vol risico's. De nationale dienst voor de jacht in Parijs heeft voor het eerst gege vens verzameld over de gevaren van het schieten op wild. Hij spreekt van een 'zeer verontrus tende' situatie. Het aantal doden en gewonden ligt hoger dan alge meen werd aangenomen. Bij de 224 ongevallen die in het jachtseizoen hebben plaatsgehad, ging het veertig keer om een jager die zichzelf verwondde. Acht van deze jagers overleefden het schot niet. De meeste slachtoffers (58 procent) vallen bij een klopjacht, waarbij vooral de jacht op ever zwijnen eruit springt. De Vereniging van de tegenstan ders van de jacht heeft met tevre denheid geconstateerd dat er nu een betrouwbaar onderzoek op ta fel ligt. Tot dusver werden alleen jachtongelukken geteld die door de politie waren geregistreerd. De vereniging staat onder leiding van Theodore Monod, lid van de Académie Frangaise, het hoogste culturele orgaan in Frankrijk. Hebron Israël levert de Palestij nen in Hebron en omgeving slechts de helft van de 17.000 ku bieke meter water waarop zij da gelijks volgens de vredesakkoor den tussen Israël en de PLO recht hebben. Linkse Israëlische parle mentariërs kregen dit gisteren te horen tijdens een bezoek aan de stad op de Westelijke Jordaanoe- ver. Het hoofd van de watervoorzie ning in Hebron noemde het 'frus trerend', dat Palestijnse kinderen door het gebrek aan water hun dorst niet kunnen lessen, terwijl de joodse kolonisten vlakbij, die wel voldoende water krijgen, de planten in hun tuin begieten en in hun zwembad gewoon baantjes kunnen trekken. In Hebron wo nen 4Ü0 Israëlische kolonisten te midden van meer dan 100.000 Pa lestijnen. Volgens Palestijnse functionaris sen behoort Hebron tot de gebie den die het meest van het waterte kort te lijden hebben, maar heb ben ook andere delen van de Wes telijke Jordaanoever en de Gaza- strook met dit probleem te kam pen. In veel plaatsen moet het wa ter per vrachtwagen worden aan gevoerd. De Israëlische minister van Infra structuur, Ariel Sharon, wees de beschuldiging over de waterleve ranties van de hand. Volgens hem geeft de joodse staat de Palestij nen meer water dan in de vredes akkoorden is overeengekomen. „Als zij meer willen, kunnen zij dat krijgen. Maar als wij spannin gen willen voorkomen, moeten wij ervoor zorgen dat de Palestij nen geen zeggenschap hebben over de belangrijkste Israëlische bronnen," zei de rechtse minister, die de vredesonderhandelingen tussen Israël en de Palestijnen met de grootste argwaan volgt. Teheran Iraanse leiders heb ben uitgehaald naar de funda mentalistische studentenmili- ties van de Taliban, die een steeds groter deel van Afghanis tan in handen krijgen. Zowel geestelijk leider ayatollah Ali Khamenei als oud-president Rafsanjani had weinig goede woorden over voor het beleid van de soennitische fundamen talisten in het buurland. „Het is jammer dat een groep onwetenden (de Taliban) die hun eigen belangen noch die van de islam begrijpen, een groot land uiteenrijten," zei Khamenei, als Gids van de repu bliek opvolger van ayatollah Khomeini. „Het volk, de rege ring en onze strijdkrachten heb ben niet de complotten van de Verenigde Staten geduld en zij zullen dat zeker ook niet doen met die van die verachtelijke fi guren," zo werd Khamenï C or de Iraanse radio geciteerd, iiy beschuldigde de Verenigde Sta ten ervan de spanning aan de oostgrens van Iran te veroorza ken. De regering in Teheran gaat er van uit dat Pakistan, de Verenig de Staten, Saudi-Arabië en in mindere mate de Verenigde Ara bische Emiraten de Taliban hel pen om Iran in een isolement te brengen en de olie- en gasvoor raden in de regio te kunnen be heersen. Rafsanjani herinnerde aan de Iraanse medewerkers van het consulaat en een Iraanse journa list die de Taliban volgens Iran bij de inname van de Noord-Af- ghaanse stad Mazar-i-Sharif ge vangen hebben genomen. „Wij betreuren het zeer dat onze kin deren worden vastgehouden door die afgestompte en idiote mensen," zei de oud-president bij een ontmoeting met vroegere krijgsgevangenen uit de oorlog met Irak. Volgens Rafsapjani „moeten de Taliban en onze buren weten dat Iran dit soort acties niet onbe antwoord laat. Ons geduid heeft grenzen en de Taliban moeten niet de kans voorbij laten gaan om een einde aan de gevangen houding van onze kinderen in Afghanistan te maken zei de oud-president. De Taliban spreken tegen dat zij Iraniërs gevangen hebben geno men. Zij zeggen dat zij mis schien in de strijd zijn omgeko men. LongyearbyenTachtig jaar gele den sloeg op veel plaatsen op de wereld de Spaanse griep toe. De ziekte kostte tient. 'en miljoenen mensen het leven n "^-dween vervolgens weer. We, .n, ppers hopen nu de geheimen vu.i het vi rus te ontdekken door lijken op te graven, die in het poolijs liggen. Ze zullen daarbij geen enkel risi co nemen uit vrees de ziekte weer tot leven te wekken. Het team, bestaande uit onder zoekers uit Noorwegen, Canada, Groot-Brittannië en de VS, denkt het virus terug te vinden in zes li chamen die in het ys ten noorden van Noorwegen liggen begraven. Ze willen het genetische profiel ervan opstellen. Volgens de Cana dese expeditieleidster Kirsty Duncan kan dat helpen te verkla ren waarom het virus in 1918 eerst zo veel mensenlevens eiste en daarna totaal verdween. Het virus, dat het eerst werd ge signaleerd in het Amerikaanse Kansas, verspreidde zich snel on der de troepen die naar Europa werden gezonden om te vechten in de Eerste Wereldoorlog. De slachtoffers kregen koorts, koude rillingen, hoofdpijn, spierpijn, longontsteking en stierven snel. De ziekte werd de Spaanse griep genoemd omdat Spanje, als neu traal land, openlijk toegaf dat er een epidemie heerste. De strij dende landen hielden dat liever geheim. Volgens Duncan bevatten bevro ren lichamen van slachtoffers weefsel dat de geheimen van het Door Ian Stewart Kinshasa Met in zijn hand een verfrommeld stukje papier met een AK47 machinegeweer erop, staat Edmund Mboyo helemaal paraat om oorlog te gaan voeren voor president Laurent Kabila - als hij er tenminste voor betaald krijgt. Nu Kabila geconfronteerd wordt met een rebellenleger dat Kinshasa nadert, steitde Congole se president alles in het werk om nieuwe soldaten te reeruteren om zijn in moeilijkheden verkerende regering te verdedigen. Via de radio heeft hij zijn volk op geroepen dapper te zijn en zich te bewapenen „om de vijanden te verslaan." Duizenden Rwandezen hebben op Kabila's oproep gerea geerd - doen ze het niet voor het vaderland, dan doen ze het wel voor het geld. Volgens Mboyo heb ben, velen van hen dagenlang niet gegeten en slapen ze op de grond. Begin deze week vertrokken ten minste tien vrachtwagens met be ginnende soldaten - nog in bur gerkleding en ongewapend - van uit het voetbalstadion in Kinsha sa, waar de recrutering plaats vindt voor een training die niet langer dan een paar dagen zai du ren. Vervolgens gaan de kadetten rechtstreeks naar de frontlinie. Aanvankelijk leken de nieuw ver worven strijdkrachten uit alle la gen van de bevolking te komen, maar de laatste tijd zijn alleen de armen nog geïnteresseerd. Toch is het niet eens zeker of ze hun geld krijgen. Veel rebellen zeggen het leger van Kabila te hebben verlaten omdn+ ze niet genoeg be taald kregen. Uit internationaal onderzoek is gebleken dat 75 procent van de jonge mannen in Kinshasa werk loos zijn. Kabila heeft daar weinig aan veranderd, ondanks zijn be lofte de door het jarenlange regi me van dictator Mobutu Sese Se- ko bijna bankroete economie nieuw leven in te blazen. Werkloze Suku Landu Elusee, één van de nieuwe reeruten, is een 24-jarige werkloze televisiereparateur, Hij vermoedt dat veel van de nieuwe soldaten niet zullen vechten als ze hun geld niet krijgen, In het stadion zitten tientallen re eruten bij elkaar. Gevraagd hoe veel er hun baan hebben opgege ven om zich bij het leger aan te sluiten is er niemand die zijn hand opsteekt. Of ze bereid zijn te vechten voor het vaderland? Alle handen gaan omhoog. Op de vraag of ze ook zouden vechten als ze er niet voor betaald zouden worden, gaan er wat handen naar beneden, en draaien de meeste soldaten zich om. „We zyn blij dat we soldaten zijn," zegt Mboyo, „maar de enige ma nier om de oorlog te winnen is door je soldaten te betalen." Ge bleken is ondertussen dat de sol daten van Kabila zich in voorko mende gevallen graag verrijken ten koste van vluchtende buiten landers. Ir. sommige gevallen mo gen buitenlanders alleen tegen betaling in dollars Kinshasa verla ten. De soldaten van Kabila moe ten erom lachen: „Wij hebben niks, en jullie alles." Een soldaat van Kabila, gerecruteerd uit het leger werklozen van Kinshasa: „Wij hebbenniksfenjuMiehebbenalles."FotoCorinne Dufk a/Reuters Addis Abeba/Kinshasa De Or ganisatie van Afrikaanse Een heid (OAE) heeft de rebellen in Congo opgeroepen hun wapens neer te leggen en een dialoog aan te gaan met de regering van president Laurent-Désiré Kabi la. De rebellen hebben Kabila een week de tijd gegeven af te treden. De oproep van de OAE toont aan dat de Afrikaanse gemeenschap Kabila niet heeft opgegeven. Mi nisters van Defensie van vijf sta ten in het zuiden van Afrika be sloten eveneens Kabila te hel pen, zodat „de vrede en stabili teit" in de Democratische Repu bliek Congo wordt hersteld. De Zimbabwaanse president Mugabe bereidt volgens diplo maten een conferantie van Afri kaanse staatshoofden voor die nog deze week een hulppakket voor Kabila zou moeten uitwer ken. Zuid-Afrika, het econo misch sterkste land ten zuiden van de Sahara, sloot gisteren mi litaire hulp aan de Congolese president uit. Gisteren bleek echter ook dat de Afrikaanse landen contacten met de rebellen niet uit de weg gaan. Vier ministers van Buiten landse Zaken spraken in Goma, in het oosten van Congo, met lei ders van de rebellen. Volgens di plomaten in buurland Rwanda hebben de opstandelingen een hard standpunt ingenomen. Zij willen alleen met Kabila praten over overdracht van de macht. De bewindslieden, die onderzoe ken of de rebellen steun krijgen uit Rwanda en Oeganda, zoals Kabila beweert, zullen verslag uitbrengen tijdens de conferen tievan staatshoofden. De rebellen zijn gisteren opge rukt in de richting van Mbanza Ngungu, zo'n 12tf kilometer ten zuidwesten van Kinshasa. Van uit de richting Kinshasa trokken regeringsgetrouwe militairen in de richting van de stad. In het weekeinde meldden getuigen dat regeringsmilitairen in aller ijl uit de stad Songololo vertrok ken, ten zuidwesten van Mban za Ngungu, maar het is niet dui delijk of de rebellen die plaats in handen hebben. Kinshasa zit al meer dan een dag zonder water en licht, doordat de opstandelin gen de centrale van Inga hebben bezet. De rebellen hebben Kabila een week de tyd gegeven af te tre den. De radiozender Bunia van de rebellen meldde dat hun lei der, Jean-Pierre Ondekane, het ultimatum heeft gesteld. Als Kinshasa is gevallen, zullen de opstandelingen alle partijen op roepen een president te kiezen. Volgens het Oegandese dagblad New Vision hebben de rebelten in het noordoosten van Congo massagraven met ongeveer 150 vermoorde Tutsi's gevonden. Zij zouden de lijken hebben aange troffen in een militaire kazerne bij het vliegveld van Bunia, dat vorige week zou zijn „bevrijd." De rebellen schrijven de moor den toe aan regeringsmïlitairen. De kern van de rebellen zijn Banyamuienge, Tutsi's die ge neraties geleden uit Rwanda naar Congo zijn geëmigreerd. virus bevat. Alvorens op het Noor se eilandje Svalbard op 950 kilo meter van de noordpool terecht te komen, had ze in Alaska, IJsland en Rusland gezocht. Op Svalbard vond ze zeven graven van slacht offers van de Spaanse griep, allen gestorven in oktober 1918. De na bestaanden van zes van hen heb ben toestemming gegeven de gra ven te openen. Het onderzoeksteam zal een op blaasbare tent over de graven plaatsen. De tent is net als een ruimteschip voorzien van luchts- luizen, om de toch al minuscule kans op besmetting nog kleiner te maken. De onderzoekers zullen speciale beschermende kleding dragen. Brussel In de Brusselse deelge meente Koekeiberg geldt sinds een week een soort avondklok voor jongens en meisjes onder 12 jaar, een primeur voor België. De autoriteiten willen zo de jeugd uit de criminaliteit houden. Kinderen die zonder hun ouders na tien uur nog op straat rondhan gen, worden door de politie mee genomen en naar huis gebracht. De politie dient wel onopvallend te werk te gaan. De agenten moe ten in burger zijn. Commissaris Cristian Perremans noemt de term avondklok overi gens niet erg passend. De politie doet naar zijn zeggen niet veel an ders dan collega's eiders in Brus sel die leerplichtigen controleren die onder schooltijd op straat rondhangen. Sinds afgelopen donderdag, toen de maatregel inging, zijn vijf kin deren 'opgepakt' en thuisge bracht. De jongste, van zeven jaar, „werd betrapt toen hij op de da ken van geparkeerde auto's liep," aldus Perremans, die zei dat de betrokken ouders het politieop treden waardeerden. Bij een eerste 'overtreding' blijft het bij een berisping voor de ou ders. Volgens Perremans kan de justitie worden ingeschakeld als hetzelfde kind voor de tweede keer na tienen op straat wordt be trapt, of bij laksheid van de ou ders. In Nederland is een dergelijke maatregel niet aan de orde. Voor malig minister van Justitie Sorg- drager zei vorig jaar niets te zien in Engelse voorstellen tegen jeugdcriminaliteit. Een daarvan was de invoering van een lokale avondklok voor kinderen van on der de 10 jaar. Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1