13 ié Noodopvangcentrum breidt uit met opvang voor vrouwen RTira FULL-TIME Rotterdams BagSilacl Appelmarkt en museumplein niet langer keerpunt in de Hoogstraat Overval op meubelzaak Onderkomen Thalita moet wijken voor woningbouw Asbest in plantsoen Vijftig Grand Banks jachten in de haven van Vlaardingen DE VAKANTIE IS (BIJNA) VOORBIJ NET IS WEEB TIJD OM AAN HET WERK TE GAAN INKOPERS VERKOPERS SPD-ERS HEA0-ERS TELEFONISTES PRQDUGTIEMEOEWERKERS VESVERWERKSTERS TUINBGUWMEDEWERKERS FULL-TIME EN PART-TIME MEDEWERKERS VOOR DE PRODUCTIE VAN SIERBETON EN N06 VEEL MEER. HOVENIERS INPAKKERS METAALBEWERKERS LTS-ERSMTS-ERS LASSERS CHAUFFEURS GLAZENWASSERS Mishandeld met ijzeren staven Te veel vis gevangen *iöfc@si vmp f 28,' tl Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonriemerrtj; Nieuwe Passage 70 winkels onder één dak Grote parkeergarage Kom winkelen in de Nieuwe Passage Schiedam Rotterdams Dagblad -é Waterweg Donderdag 20 augustus 1998 £8 Vlaardingen Showbrassband Thalita moet haar onderkomen aan de Surinamesingel voor het eind van dit jaar verlaten. Het voormalige schoolgebouw wordt gesloopt, waarna op die plek wo ningen worden gebouwd. De ge meente Vlaardingen hoopt ko mend najaar een definitieve !,n- slissing te nemen over de ontwik keling van de locatie. In een brief raadt de gemeente Thalita aan om met F. Tomeï, ei genaar van Villa Musica, te onder handelen over een eigen ruimte in de 'muziektempel' aan de Ko ningin Wilhelminahaven. Maar de brassband blijft liever zo lang mogelijk in het gebouw aan de Surinamesingel, waar ze al onge veer twintig jaar is gehuisvest. „Het is voor een ons een ideale lo catie wat ligging en ruimte be treft," zegt secretaris B. Sterren burg. „We hebben daar jarenlang goed gezeten, zonder overlast voorde omgeving." Het gebouw, waar voorheen een kleuterschool zat, wordt beheerd door de Facilitaire Dienst van de gemeente. Vorig jaar werd het huurcontract met Thalita echter omgezet in een gebruikersover- eenkomst. Dat betekent dat Thali ta geen huur betaalt, maar maan delijks de gebruikskosten van het pand voor haar rekening neemt Volgens Sterrenburg vallen de kosten daardoor in de huidige si tuatie ruim twee keer zo hoog uit dan voorheen bij een huurover eenkomst. De exploitatiekosten worden enigszins verlicht, door dat het gebouw nog een aantal medegebruikers kent, waaronder de muziekverenigingen Voor waarts en De Bazuin. De gemeente zegt dan ook dat het gebouw niet meer rendabel is. „Zoals bij elk gebouw dat op een gebruikersvergoeding draait, ma ken we ook op dit gebouw ver lies," aldus H. Berkhout, coördi nator 'cultuur en welzijn' bij de gemeente Vlaardingen. „Het is dan ook de bedoeling om het ovqr Schiedam Op het plantsoentje tussen de metro-bouwplaats en de Geert Reindersstraat in de Schie dams Slachthuisbuurt, is gisteren asbest gevonden. Het terrein van 50 bij 100 meter, waar veel kinde ren uit buurt spelen, ligt bezaaid met splinters van het zogeheten witte asbest. De straat zal van daag nog de hele dag zijn afgezet. Dat blijft in ieder geval zo tot het asbestverwijderingsbedrijf, dat de gemeente heeft ingeschakeld, het hele plantsoen heeft 'schoon geveegd'. niet al te lange tijd te ontwikkelen voor woningbouw." De gemeente wil nog dit jaar een overeenkomst met een project ontwikkelaar sluiten en heeft on langs in een brief aangedrongen op een snel vertrek van Thalita en de andere gebruikers van het ou de schoolgebouw. Daarbij wordt benadrukt dat het zoeken naar een nieuwe huisvesting geen taak van de gemeente is. Berkhout geeft wel toe dat in heel Vlaardingen. nauwelijks een ge schikte locatie te vinden is. „Maar de mogelijkneden waren vorig jaar in Villa Musica geschapen. Alle verenigingen konden daarin meedoen. Maar ruimtegebrek was vorig jaar juist de reden voor Thalita om niet naar Villa Musica te verhui zen, zegt secretaris Stenenburg. Momenteel wordt bekeken of Thalita het voormalige stations gebouw van NS-station Vlaardin- gen-Centrum kan huren. Vlaardingen De Stichting Noodopvangcentrum Vlaardingen kan uitbreiden met twintig plaatsen voor opvang van vrou wen. Dit is mogelijk door een extra subsidie van 550.000 gul den die voormalig staatssecretaris Terpstra van het ministerie van VWS heeft toegezegd. Het geld is bestemd voor opvang van bedreigde en mishandelde vrouwen. Directeur Mariëtte van Dorst van het Noodopvangcentrum reageert verheugd. „Ik ben hartstikke blij. We moeten zo vaak nee zeggen te gen vrouwen die een beroep op ons doen. Nu kunnen we gelukkig aanzienlijk meer vrouwen hel pen." Van Dorst zegt met de extra plaat sen zowel kwalitatief als kwanti tatief beter aan de vraag te kun nen voldoen. „Een uitbreiding met twintig plaatsen per jaar leidt tot een vergroting van de opname van gemiddeld veertig tot vijftig vrouwen en kinderen die nu te vergeefs een beroep op ons doen. Bovendien kunnen we betere hulp bieden. Nieuw met deze hulpverlening is de mogelijkheid voor vrouwen om een periode on der elkaar te kunnen zijn zonder beïnvloeding door mannen." Het Noodopvangcentrum omvat momenteel drie afdelingen, be staande uit twintig plaatsen cri sisopvang, waar mannen en vrou wen al dan niet met kinderen wor den opgenomen die in een psy chosociale crisis verkeren, twin tig plekken begeleid wonen voor mannen, vrouwen en eventueel kinderen, en het 'Laatste Kans'- project. Dit is gericht op opvang van inwoners van Vlaardingen die wegens huurschuld uit huis zijn gezet. De extra plaatsen die door de sub sidie mogelijk worden, worden verdeeld in tien plaatsen begeleid wonen voor vrouwen en tien voor intensieve opvang. Na de inten sieve opvang kan deze groep doorstromen naar begeleid wo nen. Het Noodopvangcentrum wil hiermee vrouwen binnen een vei lige leefsituatie hulp bieden na mishandeling en seksueel ge weld, of bij andere psycho-soeiale problematiek. Het uiteindelijke doel is vrouwen meer zeggen schap over en verantwoordelijk heid voor hun eigen lichaam te doen krijgen, zodat zij zo snel mo gelijk weer zelfstandig kunnen functioneren in de samenleving. De opvang voor vrouwen wordt dan ook ondergebracht in een aparte afdeling binnen de Stich ting Noodopvang Vlaardingen. De crisisopvang wordt onderge bracht in een opvanghuis in een woonomgeving met in elk geval openbaar vervoer en een basis school in de buurt. De woonop- vang wordt verdeeld over twee 5- kamerflats elders in de stad. Van Dorst verwacht dat met name de crisisopvang nog even op zich zal laten wachten. „Gezien de ei sen die we daaraan stellen, vraagt dat enige tijd om te realiseren. Wel hebben we alle plannen klaar liggen, dus ik denk dat we met het begeleid wonen snel kunnen star ten. Het hangt af van de huisves ting, maar ik hoop dat binnen een half jaar rond te hebben. Daarna richten we ons op de intensieve zorg." Vlaardingen De Oude Haven van Vlaardingen wordt het ko mend weekeinde opgesierd met een kleine vijftig motorjachten. De vereniging Amicale Grand Banks West-Europe heeft de ha- ringstad uitgekozen voor de jaar lijkse reünie. Van vrijdag tot en met zondag zijn de schepen hier te bewonderen, waardoor overi gens de doorvaart van de haven tijdens deze dagen is gestremd. Amicale, opgericht ir. 1984, is een vereniging met leden in België, Noord-Frankrijk, Duitsland en Nederland. Het aantal schommelt tussen 110 en 120. Dat is redelijk veel, afgezet tegen de circa hon derdvijftig Grand Banks die in dat gebied varen. Want dat is wat de leden van Amicale gemeen hebben: een jacht dat volgens voorzitter R. Hummelman be hoort tot de top van motorschepen in de wereld. Grand Banks is een merk, legt Hummelman uit. „Net als je bij auto's Mercedes en BMW hebt. Het zijn tweemotorige schepen De belangrijkste winkelstraat van Schiedam staat aan de voor avond van een grootscheepse re novatie. Eindelijk zijn de plan nen het vergadercircuit ontste gen en op de tekentafel terecht gekomen. Hierdoor kunnen de oude stenen na de Brandersfees ten uit de straat worden gelicht. De Hoogstraat gaat op de schop. Het Rotterdams Dagblad be steedt in zes artikelen aandacht aan de renovatie die de Schie- darase winkelstraat er weer bo venop moet helpen. Vandaag deel 4; de Appelmarkt en het plein van het Stedelijk Museum Schiedam. Deel 1,2 en 3 versche nen respectievelijk II, 13 en 18 augustus. Door Edwin Comelisse Schiedam Een wandeling langs het plein van het Stedelijk Muse um Schiedam is voorbij voor je er erg in hebt. Als je niet weet dat er een plein schuil gaat achter de Ijzeren hekken, loopje het voorbij zonder het op te merken. De don kere spijlen van het hek en de twee bomen die pal naast de poort zijn geplant, perken het zicht van af de Hoogstraat ernstig in. Vraag aan wandelaars na het passeren wat hun mening is over het muse umplein en de kans is groot dat er wordt geantwoord: welk plein? Dat moet dus veranderen, vindt de gemeente. En het Stedelijk Museum Schiedam is het daar roerend mee eens. Het inrich tingsplan dat nu op de tafel ligt heeft dan opk de volledige in stemming van de museumlei ding. En sis de gemeente dan toch bezig is, heeft het museum ook nog wel een paar ideetjes om wat van de oude glorie van het plein terug te winnen. „Vroeger werd het plein vaak ge bruikt," zegt museummedewerk ster Cathy Jacob. „Op foto's uit de tijd dat het gebouw nog als gast huis dienst deed, zie je planten bakken staan en mensen op bank jes in de zon zitten. Dat is de sfeer die we een beetje willen terugha len. Het plein moet geen breek punt zijn van een wandeling door de winkelstraat maar weer bij die straat horen, er een onderdeel van zijn." Het samentrekken van straat en plein wil de gemeente bereiken UITZENDBURO zoekt per direct: Vele banen met uitzicht op vast dienstverband. Voor de banen buiten de regio wordt vervoer gratis door ons verzorgd. Bij inschrijving meenemen: geldig legitimatiebewijs, sofinum- mer, banknummer en diploma's of kopieën daarvan. Ultzendburo FULL-TIME Blokmakersplaats 4 VLAARDINGEN Tel.: 010-4340833 Uitzendburo FULL-TIME 1 e Scheepvaartstraat 42a HOEK VAN HOLLAND Tel.: 0174-388899 GemeenteendeleidingvanhetStedelijkMuseumSchiedamslaandehanden ineen omhetplein bij het museum uit de anonimiteit te halen. FotoGerrtt tie Heus/Roel Dljstra met leggen van nieuwe klinkers; dezelfde rode stenen die worden gebruikt bij het herstraten van de Hoogstraat. Verder worden met gryskleurig natuursteen over de lengte en de breedte lijnen aange bracht waardoor het lijkt alsof het plein is samengesteld uit rode vakjes. Bankjes en boompjes of hoge plantenbakken moeten er vervolgens voor zorgen dat het museumplein een plek wordt waar het goed toeven is. Waar men even in de zon gaat zitten tij dens een wandeling door de Hoogstraat, Om dat doei te bereiken en opti maal voordeel te behalen van de opknapbeurt van het plein, heeft ook de leiding van het museum de koppen bij elkaar gestoken. Want het gebouw van architect Giovan ni Giuaiei oogt op het moment be paald niet uitnodigend. Er valt wel wat te verbeteren aan de uit straling. Dat ijzeren toegangshek bijvoorbeeld. Altijd op slot Er is geen duidelijkere manier om 'ver boden toegang' te zeggen. Tel daar de bomen die het zich ontne men bij op en het wordt overdui delijk waarom het museumplein wel een imagoverbetering kan ge bruiken. Maar met dat gesloten karakter wordt binnenkort afgerekend want het hek zal na de opknap beurt voortaan overdag open staan. Eenieder heeft dan vrij toe gang tot het plein, 's Avonds gaat het nog gewoon op slot omdat de verzekering van het museum dit voorschrijft. Maar overdag kan het beeld van Vrouwe Aleida, zo lang dit nog niet is verhuisd naar de ruïne bij het Stadserfcomplex, bezoek ontvangen van wande laars die even wilien uitblazen van hun winkelmarathon door de Hoogstraat. „Je kan je afvragen waarom we het nu dan al niet opengooien," zegt Cathy Jacob. „Maar dan ver andert het in een korte tijd in een fietsenstalling. Het is al eens ge probeerd en toen bleek dat som mige mensen zelfs hun auto op het plein zetten. We moeten he laas wachten tot de herstrating van de Hoogstraat klaar is. Dan wordt ook de Appelmarkt afgeslo ten voor autoverkeer en daarmee is meteen de enige route verdwe nen om met de auto op het plein te komen. Voor die fietsen moeten we nog wat verzinnen." Het museum zal verder ook aan dacht besteden aan de verlichting van het monumentale gebouw uit de achttiende eeuw. De gemeen te-architect die de herinrichtings plannen voor de Hoogstraat heeft gemaakt, zal ook een beiichtings- plan voor het museum ontwer pen. „We willen ook met twee lichtbun dels de toren van het gebouw ver lichten," zegt Cathy Jacob, „Twee verschillende kleuren, die van de huisstijl van het museum." Het museumgebouw doet de voorbij ganger op het moment niet besef fen dat er achter de muren een grote verzameling hedendaagse kunst wordt tentoongesteld. Er is geen enkele aanwijzing dat het hier om een museumgebouw gaat. Maar ook dat zal verande ren. Banieren en geëmailleerde borden zullen over een tijdje in een oogopslag duidelijk maken dat het hier om het Stedelijk Mu seum Schiedam gaat. Het museum speelt ook met het idee om een klein terras te voe ren. Een betere manier om leven in de brouwerij te krijgen is waar schijnlijk niet denkbaar. „Het is positief als er meer gebeurt dan alleen het plaatsen van bankjes en planten," zegt Cathy Jacob. „We zullen het echter niet zelf ter hand nemen. Het zou een mooie combinatie zijn met dat leeg staande pand op de hoek van de Appelmarkt/Hoogstraat: daar een grand café en het terras bij ons voor de deur." SchiedamEen gewapende over valler heeft woensdag omstreeks 12.00 uur een greep uit de kassa gedaan in een filiaal van Leen Bakker aan de Noordvest in Schiedam. De man, die een zon nebril droeg, stapte de zaak bin nen en bedreigde een winkelbe diende en een groepje klanten aan de kassa met een vuurwapen. Hierna ging hij er met een paar honderd gulden vandoor op een fiets en verdween richting de Parkweg. Volgens een politieman ging de dader heel koel en rustig te werk terwijl het vrij druk was in de winkel. Op het moment van de overval stonden zo'n zes, zeven mensen aan de kassa te wachten. „Hij zei dat we op de grond moes ten gaan liggen, maar dat kan ik helemaal niet, dus ik liep naar buiten," vertelt een van de getui gen na afloop ontsteld. De hoog bejaarde vrouw zit buiten in een plastic tuinstoel voor de deur van de winkel bij te komen van de schrik. Haar dochter zit naast haar met tranen in de ogen. Ze is zichtbaar aangeslagen. Vooral toen de overvaller op het moment dat haar moeder naar buiten liep, zijn vuurwapen op de oude dame richtte. Het liep met een sisser af, maar de schrik onder de getuigen is er niet minder om. „Ik dacht dat ik dood bleef. Datje dat op 82-jarige leeftijd nog moet meemaken. Vlak onder m'n neus zag ik dat ding, echt een groot kreng hoor," vertelt ze tegen een politieman terwijl ze met haar handen de omvang van het vuur wapen aangeeft. Na haar relaas wordt ze net als andere getuigen naar het politiebureau gebracht om een verklaring afte leggen. De politie heeft ook de kassalade meegenomen voor sporenonder zoek. Maassluis Een 18-jarige Maas- sluizer is gistermiddag door twee onbekende jongens met ijzeren staven mishandeld. Het slachtof fer reed op zijn scooter door de stad, toen de twee jongens, die eveneens op een scooter reden, hem met eieren begonnen te be kogelen. Daarop zette de Maas- sluizer de achtervolging in, maar op de Rozeniaan werd hij door het duo opgewacht. Dat gaf hem ver schillende klappen met ijzeren staven, alvorens er vandoor te gaan. Het slachtoffer is voor be handeling naar het Holy Zieken huis gebracht. die worden gebouwd in Singapo re. Tot 1973 waren ze van hout, in die tijd werden ze in Hong Kong vervaardigd. In 1973 is men over gestapt op polyester en is de werf naar Singapore verplaatst." Van de Grand Banks worden ver schillende types op de markt ge bracht, in lengte variërend van tien tot zestien meter. De kleinste heet een 32-voeter, de grootste, die van zestien meter dus, een 52- voeter. Daartussen zitten nog drie maten. Grand Banks zijn diesel motoren die niet snel varen, maar wel zeewaardig zijn. Dat is ook wat Hummelman, en wellicht alle andere bezitters van een Grand Banks, aantrekt bij dit schip. „Het zijn goeie, stabiele motorsche pen," zegt hij. „Ook op zee. En dat geldt evengoed voor de kleine maat." Dertig procent van de le den van Amicale bevaart dan ook de zee. Wereldwijd dobberen zo'n 2500 Grand Banks rond, waarvan tach tig procent bij Amerikaanse jacht- eigenaren. Ook zijn er meerdere verenigingen, maar volgens Kummelman zijn die vaak geli eerd aan de importeur of een jachtwerf. „Wij zijn zelfstandig. We zijn niet gebonden aan een jachtwerf." Omdat het gros van de leden afkomstig is uit Zeeland en Zuid-Holland, wordt voor de reü nie vaak een haven in één van de ze provincies gezocht, vertelt Hu mmelman. Tijdens de jaarlijkse rendez-vous worden gegevens uitgewisseld, reizen besproken en eventuele problemen doorgeno men. Hummelman: „Meestal komt er ook iemand uit Singapo re, zodat hij kan inventariseren wat de wensen en de klachten zijn." Behalve deze bijeenkomst organiseert Amicale jaarlijks een voorjaaisdiner in Antwerpen. Aan wedstrijden doen de leden niet, wel groepstoehten. Hoewel een enkel schip donderdag al zal arri veren in de Oude Haven van Vlaardingen, worden de meeste deelnemers vrijdag in de namid dag verwacht. 's Avonds bezoeken zij het Visserijmuseum, waar zij een koud buffet voorgeschoteld krijgen en films over visserij en varen kunnen bekijken. Zaterdag kunnen de leden, na een korte le denvergadering, de stad verken nen. „De dames zullen wel gaan winkelen, en de heren een beetje babbelen," verwacht Hummel man. Het is overigens de eerste keer dat Amicale Vlaardingen aandoet. Een mooie plek, vindt Hummel man. En praktisch. „Een geschik te haven wordt steeds meer een probleem wat de ruimte betreft. Voor veel jachthavens is het sei zoen in deze tijd nog volop in gang. Hier in Vlaardingen hoefde er niets voor ons te verhuizen." Schiedam Voor een forse over treding van de viswet heeft een 59-jarige Schiedammer gisteren een proces-verbaal gekregen. De man, die zat te vissen aan de For- tunaweg, bleek wel in het bezit van de vereiste visvergunningen, maar had al 22 snoekbaarzen in zijn koelbox liggen. Volgens de wet is de vangst van slechts één snoekbaars toegestaan. De 21 vis sen zijn in beslag genomen en vernietigd. {SWkenvoór.stecirtji:/1 Naam?.. Adres::;., Postcode: Telefoon: pyy: v '...fS&töaAi - r._. Plaats:„p-, .^.*rr T..1 v"; U.^.'ectnVotöbeax^irigi, Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service PT Antwoordnummer 1579, 3000 yet Rotterdam Of bel gratis 0800-0642

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1