2 5 Lekker 'ken Jammer, geen ontgroening: 'Als jongen wil je je toch bewijzen' Café crème au rhum 4 Q. Postzegels met Jan, Jans en de kinderen Bernadette Sands-McKevitt belt huilend met haar priester Strips Clinton p|K.' Rotterdams Dagblad Voor tips en reacties: 010-4004337 Zaterdag 22 augustus 1998 Horoscoop Ram 21 maart - 20 april Rond 7 april: nieuwe informatie kan u vooruit helpen bij uw plannen. Tussen 30 maart en 10 april: Geef de liefde een kans cn sta open voor romantische uitnodi gingen. QTIER 021 april-21 mei Vanaf zondag breken zakelijk en financieel een paar voorspoedige weken aan. Sta open voor nieuwe infor matie en ideeën omtrent nieuwe projecten. Uw gelief den zullen u graag helpen. Tweelingen 22 mei - 21 juni Ds komende paar weken kunt u het drukker hebben dan gewoonlijk. Wees flexibel. Delegeer zoveel nJV ge lijk, zodat u voldoende tijd voor uzelf en voor uw ge liefden overhoudt, T^REEFT J\2 2 ju 22 juni -22 juli Een prima periode om autoriteiten, zoals uw werkge ver, te laten zien wat u in uw mars heeft. Laat anderen er niet naar gissen maar wees duidelijk in woord en daad. Leeuw 23 juli-23 augustus Dejarigen van deze week zullen, gedwongen door om standigheden, het komende jaar een aantal belangrij ke overtuigingen herzien. Sta open voor het advies van uw geliefden. TV/TAAGD J.VX24 augustus - 22 september Dejarigen van deze week kunnen een actiefjaar tege- moetzien, waarin uwserieuze aanpak en verantwoor delijkheidsgevoel grote indruk maken op hogerge- plaatsten. Blijf bescheiden. WEEGSCHAAL 23 september - 23 oktober Din sdag en woensdag bent u zeer gevoelig voor de re acties van uw partner. Omdat u hecht aan harmonie, kunt uzich nu te veel laten beïnvloeden door anderen. Vergeet uw eigen wensen niet. SCHORPIOEN 24 oktober - 22 november Donderdag en vrijdag bent u overgevoelig voor uit spraken van anderen. Een kritische opmerking bete- kent niet per se dat men uw positie wil ondermijnen! Leer van opbouwende kritiek. Boogschutter 23 november - 21 december Rond 9 december grote kans op een uitstekend finan cieel bericht .Tot 30 november: met uwzelfverzekerde houding kunt u alle gebrek aan vertrouwen in uw ca- paciteiten wegnemen. QTEENBOK 022 december - 20 januari Dit weekeinde is geschikt voor het verrichten, van klusjesinenrondomuwhuis.Tot29december: u bent energiek en bereid om alles aan te pakken. Vergeet uw geliefden niet. TT TATERMAN VV 21 januari -18 februari Dinsdag en woensdag zijn uw beste dagen. Alleen ge borenen rond de 24e januari en de 6e februari moeten waken vooreen vervelende vertraging tijdens het rei zen of in uw contacten. VISSEN 19 februari - 20 maart Vermijd dit weekeinde gezelschap. Tot 27 februari: verwacht een hectische week, waarin u een lastige knoop moet doorhakken. Een conflict kan het gevolg zijn. s De café crème is voorai in de klei nere eetgelegenheden in Frank rijk een bijzonder geliefd nage recht. Hoewel ze tot in alle uithoe ken van het land bekend is, smaakt ze overal weer anders. Dat heeft te maken met het destillaat dat men er aan toevoegt. In Bor deaux is het de gewoonte om er bruine rum bij te doen. Een voor keur die verklaard wordt door het feit dat Bordeaux bijna drie eeu wen de voornaamste aanvoerha- ven van Frankrijk was voor pro ducten uit West-Indië en de rum hoorde daar uiteraard ook toe. Gaat men van Bordeaux in noor delijke richtingdan zal men de ca fé crème veelal met cognac of ar magnac samenstellen zoals men in de Bourgogne er graag de Mare de Bourgogne aan toe voegt. U kunt er ook een likeur zoals Grand Mamier bij doen, maar dan moet u de aangegeven hoeveel heid suiker wel tot tenminste de helft reduceren. Voor 4a5 nagerechten: 2 ai. vers gezette sterice koffie, Z ai. melk; 2 eierdooiers; 4 eetl. suiker: 2 zakjes vanillesuiker (samen 10 gr.) 4 theel. custardpoeder of maïze na: 1,5 dl. slagroom; 0,5 dl. bruine rum; eventueel ca. 0,5 theel- cacao poeder. Breng in een pan met dikke bo dem koffie en melk aan de kook. Klop in een kom eierdooiers, sui ker, vanillesuiker, custardpoeder of maïzena en de helft van de room tot een volkomen glad mengsel. Voeg er onder voortdu rend roeren en kloppen de koken de koffie en melk aan toe. Schenk alles door een fijne zeef terug in de pan waarin koffie en melk aan de kook werden ge bracht. Plaats de pan boven een niet al te hoog afgestelde warmte bron. Blijf zolang roeren tot een gebonden vla is verkregen. Neem de pan van de warmtebron. Roer de rum krachtig door de hete vla. Laat alles afkoelen tot ca. 40 gra den Celsius. Klop de rest van de slagroom net niet helemaal stijf op. Spatel de slagroom zo luchtig mogelijk door de lauwwarme koffiecrème. Ver deel de crème over grote wijde glazen (coupes). Dek de glazen af met plastic folie en plaats ze tot 15 minuten voor het opdienen in de koeikast. Simt er eventueei viak voor het opdienen een beetje ca caopoeder over. Tip: Geef er crêpes dentelles (ou blies) of boudoirs (lange vingers) apart bij. Optimisme overheerst bij de nog wat onwennige eerstejaars. "Volgens mij is hier veel te doen en wordt het heel gezellig.'FotoCeesKmper/ Rotterdams Dagblaa Door Marijke Nijboer Een nieuwe lichting eerstejaars studenten overspoelt de stad. Wie zijn ze, de jongelui die met platte gronden door de stad zwerven en de komende jaren onze kroegen en terrasjes zullen bevolken? Een kleine steekproef leert dat ze er serieus tegenaan willen, maar te gelijkertijd vriendschap en uit gaan heel belangrijk vinden. En wat vinden ze van Rotterdam? Ach, het valt best wel mee." De Blaak is niet het gezelligste plekje van de stad, maar daar zit ten ze, in de wind, met hun rug naar het voorbijrazende verkeer. Eerstejaars economie Dirk Wien- breijer (19) en Jeroen Riedijk (17), beiden uit Maassluis. De keus voor Rotterdam lag voor de hand: „Erasmus is dé universiteit om economie te studeren," zegt Dirk. Bovendien kunnen beiden voorlo pig thuis blijven wonen: „Het is maar twintig minuten met de trein." De vrienden hebben zich samen ingeschreven bij studentenver eniging RSG. Jeroen: „Niet te groot en niet te klein. De mensen, de sfeer, alles bij elkaar opgeteld was dat gewoon de club." De twee worden niet ontgroend. Dirk: „Je schrijft je gewoon in. Ik vind dat wel jammer hoor, als jongen wil je je toch bewijzen, dat zit gewoon in je genen." Dirk en Jeroen kijken uit naar het studentenleven. Jeroen heeft z'n hele leven in Maassluis gewoond. „Dit is weer eens wat anders, he." Dirk komt eigenlijk uit Berlijn. „Die trek naar de grote stad blijf je toch voelen Dat komt vast wel goed, tussen Rotterdam en die twee. Verplichtingen De Rotterdamse Hanna Kan (18) en Eva Bouma (18) uit Nieuwer* kerk aan den I Jssel hebben elkaar pas deze week leren kennen, maar ze hebben in ieder geval twee dingen in het gemeen: bei den gaan rechten studeren, en beiden hebben het rotsvaste voor nemen om géén lid van een stu dentenvereniging te worden. „Daar zitten veel te veel verplich tingen aan vast, dat lijkt me hele maal niet leuk," motiveert Hanna. Eva: „Daar zitten toch een beetje bepaalde types. Balletjes, niet mijn soort mensen." Ook zij blijven voorlopig thuis wo nen. Dc studie wordt pittig, ver wacht Eva.„ Maar ik heb gehoord dat als je je boeken maar goed leest, het allemaal wel lukt." Naast haar studie gaat ze twee avonden per week bedienen in een restaurant. Beide meiden zijn bovendien van plan te blijven sporten. Eva ziet zichzelf mis schien nog wel eens bij de diplo matieke dienst belanden; Hanna is onder de indruk van een be zoek, deze week, aan de recht bank. „Rechter of officier van jus titie, dat lijkt me wei leuk." En wat vinden ze van Rotterdam? Eva: „Ach, het is wei wat kaal met al die nieuwe gebouwen, maar het valt best wel mee." Op een terras aan de Oude Haven komt een groepje bedrijfskunde- studenten bij van het drukke in troductieprogramma. Traeey Manley (19) uit Mijdrecht weet haar studiekeuze overtuigend te motiveren. „Ik wist mei precies wat ik wilde, en hier zit alles in: economie, rechten, psychologie, sociologie, veel met computers werken... Je kan er alle kanten mee op." Zelf denkt ze ooit een managementfuctie te bekleden in de marketing. „De studie wordt denk ik vrij zwaar, maar ik Iaat het allemaal over me heen ko men." Aan energie geen gebrek: voorlopig wil Traeey twintig uur per week blijven werken, en daar naast gaat ze natuurlijk ook uit. „De sfeer is anders dan in Amster dam, maar het lijkt me hier wel geinig." Carlijn Nobels (18) uit Broek in Waterland zoekt een kamer. Ze is bewust direct lid geworden van studentenvereniging SSR: „Heel handig, want ik ken hier nie mand, Zo kan ik gauw contacten leggen." Misschien helpen die zelfde contacten haar aan een adresje. Carljjn gaat beleid en ma nagent in de gezondheidszorg studeren. „Beleid en manage ment vind ik leuk, en ik ben geïn teresseerd in de gezondheidszorg. Maar omdat ik geen schei- en na tuurkunde in m'n pakket had. was een medicijnenstudie uitge sloten." Nu komt ze misschien alsnog in een ziekenhuis terecht, maar dan als organisatie-advi seur. Ze was tot Rotterdam veroor deeld, want hier staat de enige BMG-opleiding. „Ik ben Amster dam gewend. Toen ze daar hoor den dat ik hier naartoe ging, was het van: o god, ga je dalr stude ren? Maar volgens mij is hier veel te doen en wordt het heel gezel lig." De bekende stripfiguren Jan Jans en de kinderen plus aanhang gaan binnenkort het hele land door en wellicht de gehele wereld over. PTT Post komt op 6 oktober met twee postzegels, gewijd aan de creaties van striptekenaar Jan Kruis. De zegels zijn te koop als serie en als velletje van tien stuks. Het is voor het derde achtereen volgende jaar dat PTT Post strip- zegels op de markt brengt. O/irter B, Bommel en Suske en Wiske wa ren eerder aan de beurt. Volgens Jan Kruis, die zeer vef&uld is met deze opdracht, blijft het niet bij deze zegels. Liefhebbers kunnen straks ook allerlei andere verza melobjecten aanschaffen. „Er ko men ook een speciaal postzegel- boekje, een telefoonkaart en een penning op de markt. En op 6 ok tober lanceer ik bovendien het 25ste stripboek van Jan, Jans en de kinderen." Jan, Jans en de kinderen: Ne derlands bekendste gezin. Illu stratie Jan Kruis Door David McKittrick Het gezin McKevitt. dat door kranten in Groot-Brittanniè en Ierland in verband is gebracht met de Real IRA en de bomaan slag in Omagh, is uit vrees voor repressailles ondergedoken. Mi chael McKerzlf, die er herhaalde lijk van beschuldigd is kwartier maker van de IRA te zijn geweest en later leider van de Real IRA te zijn geworden, zegt absoluut niks met de bomaanslag te maken te hebben gehad. Zijn partner, Ber nadette Sands-McKevitt, zou nu doodsbang zijn dal zij en haar kin deren worden aangevallen. Vori ge week probeerde zij tevergeefs om in Dublin een visum voor de Verenigde Staten te bemachtigen. In een populair Iers radiopro gramma met reacties van luiste raars zei Bernadette deze week: „Ik sta absoluut met achter zulk geweld als we nu hebben meege maakt. Ik geef de voorkeur aan vreedzame middelen." Een priester uit Dundalk, Des- mond Campbell, verklaarde dat Bernadette Sands-McKevitt hem had opgebeld nadat hij tijdens de zondagsmis had gezegd het be roerd te vinden dat de hoofdver dachte van de bomaanslag deel uitmaakte van zijn kerkgemeen te. Hij zei dat Bernadette, een zus van de hongerstaker en IRA-mar- telaar Bobby Sands, tijdens dat gesprek onbedwingbaar huilde. „Ze huilde zo hard dat zo nauwe lijks kon praten. Ze vertelde me dat ze verschrikkelijk bang was voor zichzelf en de kinderen, dal ze een geplande mars met angst en beven tegemoet zag. Ze zei te vrezen dat haar kinderen wat zou worden aangedaan," vertelde de priester. „Ze belde me uit wanhoop. Ze huilde maaren zei: 'we zijn vrese lijk in de war door wat er gaande is. Het gaat om mijn kinderen. Ik doie het in mijn broek van angst dat ze mijn drie kinderen te pak ken nemen. Die mars eindigt waarschijnlijk bij mijn huis en ik ben misselijk van de zorgen." Volgens de priester nam Michael McKevitt daarna de telefoon over en vertelde hij hem 'niets, hele maal niets' van doen te hebben met de bomaanslag. „Ik hoorde er pas over toen ik zaterdagavond naar het nieuws iuisterde, en het kwam verdomd, hard aan. Dat was het allereerste dat ik over de Om- agh-bom hoorde, en ik had er niets, maar dan ook niets mee te maken." Voor de radio zei een wat rustiger geworden Bernadette Sands-Me- helaas onscherpe, vanaf hot televisiescherm genomen por tretfotovan BemadetteSands-McKevittenttaarechtgenoot, Mi chael McKevitt. Foto AP Kevitt niet te weten waarom de media het op haar en haar man hadden voorzien. En: „Die bom aanslag is verwerpelijk, die zullen we nooit vergeeflijken. Er is geer» rechtvaardiging voor het verlies aan onschuldige levens. Ik ben het niet eens met geweld, zoaïs we dat nu hebben megemaakt. Laat het (protest tegen het vredesak koord -red) op een vreedzame ma nier gebeuren, dat is de enige ma nier om vooruit te komen." Bernadette Sands-McKevitt vooraanstaand lid van het Comité voor Souvereiniteit, voegde eraan toe: „Dat is wat we als comité pro beren te doen. Er zijn altijd men sen bij gewelddadigheden betrok ken geweest. Als we het probleem niet aanpakken, hoe lossen we het dan op? Met het VTèdèaari KOOFu 15 het probleem niet aangepakt." Vandaag gaan inwoners van Dun dalk de straat op jn een poging te tonen dat Dundalk en geweld niet bij elkaar horen. Een van de orga nisatoren. John Woods: „Deze stad heeft verschrikkelijk te lij den gehad. We willen niet dat Dundalk het imago krijgt van een. politiek gewelddadige stad - we willen geen El Paso-imago." (c)The Independent' Rotterdams Dagblad Jan D. Swart Ik heb er geen idee van hoe een president van de Verenigde Sta ten vreemd moet gaan zonder dat dit op z'n minst door een dienst doende portier wordt opgemerkt. Als een president heel speciale wensjes op een heel speciale adresjes in vervulling wil laten gaan. kan hij met de fiets nemen Misschien dc auto. maar dan is er altijd een chauffeur die hij moet vragen om gedurende enkele uren net te doen alsof hij met be staat. En als hij daarna ccn hotel kamer wil afhuren, moet hij mei een zak over z'n hoofd aan de ba lie om de sleutel te vragen. Ook dat wekt achterdocht. Mogelijk is dat als Monica Le winsky 's avonds met haar auto naar huis reed. dat de president dan al geruime tijd geduldig on der een doken op de achterbank lag te wachten. Ik sluit niks uit. In dat geval was hij aan de aandacht van zijn bewakers ontglipt. Maar de vraag is dan wel hoc lang hij in het mets kan verdwijnen zonder een opspon ngsbevel. En hoe moet hij terug? Ik kan me niet voorstellen dat Lewinsky hem met haar auto weer onder rembours terugbrengt /onder dat het leger aan het hek van Het Wit te Huis in grote staat van paraat heid komt. Misschien dat /e hem telkens vlak in de buurt in een straatje heeft achtergelaten, zodat hij argeloos terugtrimde. maar op den duur gaat die vreemde ma nier van avondgymnastiek toch argwaan wekken. Aannemelijker is dat Clinton en de stagiaire van het Witte Huis hun liefdesgarage hebben ge maakt. Kamers genoeg. Gangen ook, dus alleen al uit oogpunt van amusement had ik hun logistieke planning weieens van dichtbij willen gadeslaan. Met de wereld politiek op z'n hielen moet dat een bijna jongensachtige spanning hebben gegeven. Ik stel me dat als volgt voor, Zg zegt: ik verstop mc daar. Hij zegt: ik kom eraan. Maar met al die handicaps kun nen dat natuurlijk nooit nummer tjes van enige faam en omvang zijn geweest. Ik denk dat u en ik ze als vluggertjes moeten samen vatten. Het was een kwestie van vier oren nerveus op stelen en de stopwatch in de hand. Nu Bill Clinton onder de druk van de omstandigheden onder ede heeft moeten bevestigen dat hij met Monica Lewinsky enige her dersuurtjes heeft doorgebracht, had ik het persoonlijk zeer op prijs gesteld als hg me tegelijker tijd van de details had voorzien. U kent m'n lijfspreuk: niemand ont stijgt geheel z'n jeugd. Nu moest ik teleurgesteld genoegen nemen met een excuus, waarvan ik me afvroeg wie daar nu eigenlijk mee geholpen was. En mocht u zich afvragen of ik bij alles wellicht nog bereid ben tol een klein moralistisch woord van kritiek. Nee. Het enige wat me ge stoord heeft, was de manier waar op de president na afloop zijn hand in die van z'n vrouw stak, zij de hare in die van haar dochter, met rechts - aan een tuigje - de hond. Zodoende ontstond een aaneengeregen sliert van geregis seerde valse familiaire saamho righeid. Eenmaal in de heli sloeg ze hem op z'n bek. De rechter mr. Jesse van Muylwijck Heinz Rene WindigenEddiede Jong SAÜ6Rl-A*J(? 1 fjee" ny bepocut pat t- DE Hete ZOMER, I/O 2J/M AtHTERTUlM zat*. VOóeiS *X!£rr£* AT£tï'£T. Wok i ■"'1 KKP VVV, l*-\A Charles M.Schulz Vreemd dat zoveel van die Schotten naaf hief kamen,. Pat ai de derde vandaaa,.. Alweer IK HEB DRIE IK HEB TWEE VROUWEN. TWEE AZEN, VIER BOEREN, VIER KONINGEN TIENEN EN ttN DWE TWEE EN ACHT. EN EEN NEGEN. DAAR DAAR GAAT GEUJKSPEU

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2