Plan voor graven naar oudste kerk van Vlaardingen M&miSBmk Rotterdams tegbiad Vlaardingse d' Akerboomprijs voor reeks Hoffestivals Renovatie Hoogstraat gaat verder dan alleen de aanblik tlaassluis: geen geld ni alle speeltoestellen aan te pakken \\E Archeologisch onderzoek gaat vooraf aan bouw van zeven stadsvilla's - mio Weer twee richtingen op Buitenhavenweg Taxichauffeur krijgt klappen -Winkelen 3 Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement. Of bel oralis Rotterdams Dagblad ui Waterweg Donderdag 27 augustus 1998 Door Bon %'an Haren Vlaardingen Archeologen zullen in het talud van de Maassluissedijk op zoek gaan naar de resten van de oudste kerk van Vlaardingen. Dat gebeurt nadat archiefmedewerker en publicist Mattijs Straijs daar in het laatst verschenen nummer van Terra Nigra, het mededelingenblad van de archeologische ver eniging Heünium. op heeft aangedrongen. De ambtelijke afdelingen op het Vlaardingse Stadhuis werken momenteel aan een plan voor de opgraving. De bedoeling is om in de bocht van de Maassluissedijk, die aansluit op dc Markt, het zuidelijke deel van de oude zeedijk voorzichtig af te graven. Om dit te kunnen doen is het noodzakelijk dat aan de rand van het trottoir op de Maas* sluissedijk een damwand wordt ge slagen. Het archeo logisch onderzoek gaat vooraf aan de bouw van zeven stadsvilla's in het zogenaamde 'Gat in de Markt'. Het plan hiervoor komt van aanne mer Slokker, die verderop aan de dijk het plan Vlaerdingerhout in ontwikkeling heeft. Struijs heeft door het combineren van ar chiefonderzoek en eerder archeologisch on derzoek dc plek gelokaliseerd, waar vol gens de overlevering de Anglicaanse mis sionaris en latere aartsbisschop Willibror- dus aan het bc-gin van de achtste eeuw een kerk bouwde. Het stuk tussen Brede Steeg en Maassluis sedijk is bebouwd, maar de rest maakt deel uit van het als 'Gat in de Markt' aangeduide terrein. De Vlaardingse architect Ger Ver meer, die zich sinds 15 jaar ook bezighoudt met een studie naar het benutten van aard- stralen in de oude bouwkunde, be schouwt de door Struijs aangeduide plek ook als meest aangewezen voor ker kenbouw in de vroege middeleeuwen. „Tot ongeveer 1600 zijn over de hele wereld kerken, tempels en moskeeen gebouwd op plekken waar sterke positieve energie- velden zijn gemeten." Vermeer heeft bo vendien met een wichelroede metingen ge daan en aangegeven dat er waarschijnlijk nog restanten van de oude kerk zijn terug te vinden. Struijs heeft in zijn pleidooi voorts de aan de zuidzijde afgeplatte vorm van de kerk- heuvel benadrukt. Vrijwel zeker is, dat vloedgolven tussen de twaalfde en vijftien de eeuw stukken hebben weggeslagen uit de oorspronkelijke nederzettingster p/kerk- heuvel. Daarom moesten volgende kerken noordelijker worden gebouwd. Vlaardingen Bij de opening van het Hof van Verschijnsel is aan het festival de jaar lijkse cultuurprijs d' Akerboom toegekend. Wethouder Kees van der Windt van de ge meente Vlaardingen, tevens voorzitter van de Culturele Raad Vlaardingen, reikte gis teravond de cultuurprijs van de Haringstad uit. „Sinds het eerste Hoffestivai in 1992 zijn de zomers nooit meer hetzelfde ge weest in Vlaardingen," complimenteerde Van der Windt de winnaar. De organisatie van het festival, het Hof van Spektakel, heeft volgens de wethouder met haar reeks zomerfestijnen een 'uitermate krachtige impuls gegeven aan het culturele leven van de stad en de omliggende regio'. „De verschillende festivalprogramma's wa ren zonder uitzondering van een hoog artis tiek niveau en hebben bij de Culturele Raad een onuitwisbare indruk nagelaten," meende hij. Dit jaar is het zevende waarin een kunst-, film-, theater-, muziekfestival in het stads- j$xk het HofyÓraryepark wordt gehouden. d'Akerboom is al de tweede erkenning in 1998 voor het succes van de festivals. Het - succes is ook al landelijk opgemerkt. Het festival heeft namelijk voor het eerst subsi die gekregen van het Fonds voor de Podi umkunsten, die zelfs het hoogste was van alle zomerfestivals in Nederland. „Het enige waarmee dit jaar is gebroken, is de traditie van het mooie weer," zei festival directeur Kees Lesuis bij de opening gister avond. „Bagger, modder en prut. U zult de medewerkers door de bagger zien racen om het een mooi festival te maken," hield hij het publiek voor, dat ondanks het weer toch in groten getale was komen opdagen. Gisteravond waren er volle tenten voor on der meer de Nederlandse première van 'Kung Fu', gespeeld door theatergroep Vic toria uit het Belgische Gent. Het andere theaterstuk van gisteravond, 'De Meiden' naar het boek van Jean Genet, is nog alle dagen van het festival te zien. In tegenstel ling tot 'Kung Fu', dat direct is teruggereisd naar België. De film "Welkom in Vlaardingen', die een verrassende kijk biedt op het leven in de stad, had gisteren ook haar première en is nog elke dag te zien. Op donderdag, vrijdag en zaterdag is het nog mogelijk om samen met de maakster van de film, Marieke van der Lippe, een stadswandeling te maken. De belangrijkste winkelstraat van Schiedam staat aan de vooravond van een grootscheepse renovatie. Eindelijk zijn de plannen het vergadercircuit ontste gen en op de tekentafel terechtgekomen. Hierdoor kunnen de oude stenen na de Brandersfeesten uit de straat worden gelicht. De Hoogstraat gaat op de schop. Het Rotterdams Dagblad besteedt in zes arti kelen aandacht aan de renovatie die de Schiedamse winkelstraat er weer bovenop moet helpen. Vandaag het laatste deel over stenen, bankjes, korven en hy draulische paaltjes. Eerdere delen verschenen 11,13 en 18,20 en 25 augustus. Door Edwin Cornelisse y'W? De bankjes, straks tevlnden bij deGroteMarkten de Appelmarkt, worden ge schilderd in kobaltblauw. Foto gemeente Schiedam Schiedam De opknapbeurt van de bestrating in de Hoogstraat gaat verder - of beter gezegd die per - dan zich in eerste instantie laat aanzien. Bij de vorige bestra tingsronde in de jaren zeventig zijn betonklinkers gebruikt. Dit zijn gemakkelijk te produceren, en daardoor ook goedkope, stenen die helaas de vervelende eigen schap hebben dat ze na een paar jaar hun kleur verliezen. Dat pro ces heeft zich uiteindelijk -nek vol trokken in de Hoogstraat. Een grauw klinkerpad is daar nu al wat rest. De gemeente heeft blijkbaar le ring getrokken uit deze ervaring want er gaan bijna twee miljoen echte bakstenen gebruikt worden bij de aanstaande herstratings- operatie. Warmrode stenen die hun kleur behouden, hoe oud ze ook zijn. En als er een stukje af breekt, is er nog steeds niets aan de hand want de rode kleur zit, in tegenstelling tot wat bij beton- steen het geval is, door de hele baksteen. Een andere eigenschap van baksteen is dat het gaat glim men naarmate de toplaag slijt. Hierdoor wint het wegdek in de Hoogstraat aan warmte en sfeer naarmate de jaren verstrijken. Uiteraard is er met die kwaliteit een hogere prijs gemoeid: een baksteen is bijna twee keer zo duur als een betonsteen. Maar de keuze voor deze duurdere (en meer duurzame) bestrating mag misschien uitgelegd worden als een bewijs dat het de bestuurders in het Stadskantoor nu na jaren van praten, vergaderen en belof tes eindelijk ernst is met de op knapbeurt van het belangrijkste winkelgebied van de Branders- stad. De aanstaande opknapbeurt gaat verder dan alleen wat cosme tische ingrepen. Naast de rode klinkers worden er bij het herstraten ook donkerbrui ne (mangaan om prec:e.-> te zijn) stenen gebruikt in winkel straat. Hiermee worden de zogenoemde molsgoten aangebracht. Dat zijn enigszins verdiept aangelegde stroken die ervoor moeten zorgen dat het regenwater snel wordt af gevoerd. De molsgoten zijn klei nere varianten van de goten in het Stadserfplein. Naast baksteen zal er na het herstraten ook natuur steen in de Hoogstraat liggen. Met deze granieten keitjes wor den patronen aangebracht in de bestrating. De stenen zijn glinste rend zwart/wit gespikkeld en zijn daardoor prima geschikt om le vendigheid te brengen in de rood/ bruinstenen klinkervlakte. Op ie der kruispunt van de Hoogstraat met een belangrijke andere straat komen vlakken van twee bij twee meter. Deze wïebertjes, waarvan de manier van bestraten nog niet vaststaat, moeten de wandelaar duidelijk maken dat een andere weg kan worden ingeslagen. Met de straatrenovatie wordt me teen een einde gemaakt aan het onbegrijpelijke patroon dat nu in de Hoogstraat zit. Met contraste rende stenen zijn lijnen aange bracht dwars over de straat. Maar alleen dicht in de buurt van het Stedelijk Museum valt er enige lo gica te bespeuren in dit patroon. De kruisende lijnen op het muse umpleintje zijn namelijk doorge trokken tot in de Hoogstraat. Hier worden ze om de paar meter her haald. Maar zo'n idee werkt alleen in een straat die kaarsrecht is. En dat is de Hoogstraat allesbehalve. Na een paar honderd meter liggen de lijnen dan ook diagonaal in plaats van recht over de straat. Wie vanaf de Koemarkt de Hoog straat inloopt kan na zo'n driehon derd meter zien wat voor tegen strijdig beeld dat oplevert. De straat maakt een flauwe bocht naar rechts maar de lijnen in de straat trekken de blik naar links. Wat er straks in de plaats voor te rugkeert, zijn langgerekte recht hoeken die de bocht van de straat volgenen daardoor versterken. Ook aan de spullen die op de splinternieuwe bestrating worden gezet, zal veel aandacht worden geschonken. Prullenbak ken. bankjes, lantaarnpalen en boomkorven en -roosters ztfüen allemaal in eenzelfde stijl worden uitgevoerd. Een stijl die de la$£>te jaren snel opgang maakt in weel historische binnensteden en*die nog het beste is te omschrijven als historiserend. Er wordt bij het ontwerp teruggegrepen op stro mingen en stylen uit het verleden zonder dat dit automatisch bete kent dat iedere binnenstad wordt veranderd in een prentbriefkaart van Anton Pieck. Het eindresul taat van zo'n excercitie kan zelfs heel modern ogen, zoals steden als Maastricht, Antwerpen en Haarlem hebben bewezen, De lantaarnpalen zullen de m§^s- te bezoekers van de binnenstad bekend zijn want het zijn name lijk dezelfde die er nu staan. Deze worden opgesehuurd en van een nieuwe lik verf voorzien zodat ze het nieuwe straatbeeld in de Hoogstraat niet zullen ontsieren. De bankjes en de prullenbakken krijgen dezelfde kleur als de lan taarnpalen: kobaltblauw. De boomkorven en de boomroosters zullen zwart worden geschilderd. Deze 'boomharnassen' zullen voornamelijk op de Appelmarkt en Korte Dam worden geplaatst. Veel bankjes zullen er overigens niet komen in de Hoogstraat. Ze zullen straks voornamelijk zijn te vinden ter hoogte van de Korte Dam en Grote Markt; in de win kelstraat zelf is geen plaats. Ook op het pleintje van het Stedelijk Museum zal straks zitgelegen heid zijn. De bankjes hier zullen waarschijnlijk afwijken van de stijl elders in de Hoogstraat om dat de ommuurde omgeving van het museumpleintje zich niet goed leent voor modem ogende kobaltblauwe bankj es Verkeer Hoe natuurlijk en historiserend de materialen die gebruikt gaan worden in de Hoogstraat ook zijn, toch ontkomt ook Schiedam niet aan de vooruitgang in de moderne techniek. Het Broersveld, de Ap pelmarkt en de Hoogstraat ter hoogte van de Grote Markt en de Brede Marktsteeg worden name lijk voorzien van hydraulische pa len die het autoverkeer moeten weren tijdens de uren dat de win kels zijn geopend. De paaltjes zakken na een druk op de knop van de afstandsbediening in de grond. Dat zal overigens best nog wennen worden voor veel auto mobilisten, Want na winkeltijd en voor 's ochtends 10.00 uur vallen nog heel wat nummerplaten te no teren in de winkelstraat die toch echt is voorzien van het etiket 'voetgangersgebied'. De boomkorven en -roosters moeten het openbaar groen beschermen tegen be schadigingen en meteen zorgen vooreen gezellige uitstraling van de Hoogstraat. Foto gemeente Schiedam - Maassluis Slechts een deel van de afgekeurde speeltoestel- den die her en der in Maassluis staan, wordt vervangen. Dit is het gevolg van het besluit van burgemeester en wethouders f/Wn niet meer dan 66.600 gulden - —.het beslaande budget voor dit jaar - hieraan te besteden. Dat bedrag wordt voor een deel - gebruikt voor de ontwatering en 'de ondergrond van de speelplek ken. Zo moeten er bijvoorbeeld rubbertegels worden vervangen of aangelegd Het grootste deel van de 66.600 gulden wordt ech ter besteed aan nieuwe speel- voorzieningen. Dat is nodig om dat bij de laatste inspectie, in ju ni en juli, 22 toestellen moesten werden afgekeurd. Het gaat daarbij onder meer om klimbo- men, wiebelbruggen, tractors- wingers en een glijbaan, alle maal versleten of zelfs onveilig geworden. Gewone slijtage door veelvuldig gebruik maar ook vandalisme zijn de oorzaken. Omdat reparatie van de speel- werktuigen te kostbaar is, wor den enkele nieuwe exemplaren aangeschaft. Ook is het te kost baar om alle afgekeurde toestel len - met een totale nieuwwaar- de van ruim 82.ÖG0 gulden - te vervangen. Kinderen moeten het de komende tijd dus meteen kleiner aantal doen. De vermindering van het aantal toestellen zal niet voor grote open plekken zorgen, verwacht een gemeentewoordvoerder. „Ze moeten in verband met de strengere veiligheidseisen so wieso wat verder uit elkaar ge plaatst worden. De nieuwe toe stellen worden door de afdeling groenvoorziening verdeeld over de gemeente. Daarbij wordt ge keken naar het aantal kinderen in de wijk en naar de nog aanwe zige speelvoorzieningen." Het ligt niet in de bedoeling het aantal van zo'n 110 speelplek ken te verminderen. Een en an der heeft wel tot gevolg dat niet k r n worden voldaan aan de wen- die bewoners van de diverse ...,xen hebben omtrent de speelvoorzieningen. Hun kinde ren zullen genoegen moeten ne men met wat de gemeente her» te bieden heeft. Het zal Je als ervaren bouwer maar gebeuren. Je bent druk bezig met het installeren van d© der de verdieping van een huls, Je glijdt soepel naar beneden, maar plotseling kun je geen kant meer op. Je zit met je billen vast op een spijker en loswrikken lukt niet. Dit vervelende bedrijfsonge- lukje overkwam gistermiddag het 12-jarige Schiedamse jongetje Jelco op de bouwspeelplaats op het Boerderijpad In Vlaardingen-Holy. De leiding van de kinderactiviteit kon niets doen voor het slachtoffertje en vreesde voor een ernstige verwonding. Snel werd 112 gebeld en het hele circus kwam op gang. Drie brandweerauto's, twee politiewagens en een ambulance reden kort daarna het terrein op. iedereen was er op gebrand om Jelco te bevrijden. Uiteindelijk slaagde het personeel van de GGD daarin. De schade viel mee. De verwonding aan 'net achterwerk van het jongetje kon ter plaatse worden behandeld. Jelco hield zich tijdens het pijnlijke en genante incident trouwens koel. Hij liet geen traan. Een echte stoere bouwvakker dus. Foto Roei Dijkstra Schiedam Op de Buitenhaven weg in Schiedam geldt weer twee richtingsverkeer. De gemeente heeft de maatregel voor éénrich tingsverkeer voor auto's op het gedeelte van de Buitenhavenweg tussen de Rotterdamsedijk/Koe- markt en het parkeerterrein weer ingetrokken. De gemeente komt hiermee tegemoet aan de wens van enkele bewoners van de Rot- terdamsedijk.De gemeente wilde hierdoor een betere verkeersaf wikkeling bevorderen op de Koe markt. Nu worden alternatieve maatregelen bestudeerd. Na de stadsgesprekken over de Schie damse binnenstad is duidelijk dat de huidige situatie problemen op levert. Vandaar dat de binnen stadsnota 'Een toekomst voor de oorsprong' een studie aangeeft naar de reconstructiemogelijkhe den van de Koemarkt. Vlaardingen Een 23-jarige taxi chauffeur uit Maassluis heeft gis termorgen een paar klappen ge kregen van een ongeduldige auto mobilist. De chauffeur was rond 11.30 uur bezig met het inladen van enkele rolstoelers in de Waal straat in Vlaardingen, wat zorgde voor enig oponthoud. Dat leidde echter tot groot ongenoegen van een achteropkomende bestuurder die moest wachten. De man stapte uit z'n auto, sloeg uit woede de chauffeur en ging er toen van door. De driftkop wordt nog ge zocht. Het slachtoffer hoefde zich niet onder medische behandeling te stellen. TAPASBAR Perrito Caliente Spaanse keuken Catering service Terras op het water on z'n Soa op z'n Spaans Lange Haven 26 3111CG Schiedam Fax/telefoon 010-4263898 (6 weken vooralaebts ƒ28,-J Naam:-Voort:. Adres: Postcode:,. Nr::. Plaats:, Telefoon: .(i.vjT^ comro»eb«»rgjng) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel near- Rotterdams Dagblad, Attf. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 30OÜ VB Rotterdam 1 trnrniifr T'rfc-jï - /jnrrr^ti i-iifln DORPSSTRAAT 174 2992 AH BARENDRICKT BU Df WATERTOREN j TEL 01BO-61110Ó MAANDAG GESLOTEN - VRUDAG KOORAVOND f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1