7 Kabila behaalt Pyrrusoverwinning 7 inning Politieronde per boot Rebellen zullen in Oost-Congo doorvechten met guerillatactiek V-raad veroordeelt geweld in Congo spaarpotje Willy Ciaes ssisifSI Twee geplaagde wereldleiders bijeen in kil Moskou erillatactiek V-raad veroordeelt geweld in Congo Belgische krant onthult Tweetraps raket N-Korea raasde ook over Japan -*.-v Zwitsers in geweer tegen Scientology Angola stuurt Unita weg Noorse premier op ziekteverlof Verwoestingen door noodweer Ambassades VS op slot Snoep gepikt: negen jaar cel Neergestort op bruiloft Cyprus: wellicht confederatie Rotterdams Dagblad Dinsdag i september 1998 Door Tan Stewart Kinshasa President Laurent Kabila van Congo heeft de overwinning opgeëist in de oorlog in het westen van zijn land. De vraag is welke prijs hij daarvoor heeft moeten betalen. Een maand geleden besloten re bellen tot een militaire campagne om Kabila uit het zadel te stoten. Ze liepen het leger van Kabila on der de voet en stonden binnen en kele weken voor het centrum van de hoofdstad Kinshasa. Om zijn hals te redden riep Kabila de hulp in van Angola, Zimbabwe en Na mibië. Daarmee internationali seerde hij het conflict en versplin terde hij een centraal en zuidelijk Afrika, dat al met zoveel economi sche en politieke problemen te kampen heeft. De rebellen een coalitie van et nische Tutsi's en ontevreden le den van Kabila's eigen leger, trok ken zich in het weekeinde terug uit hun laatste bolwerken in het zuidwesten van het land. Maar de steden die zij prijsgaven zijn nu in handen van Angolese soldaten, niet van Congolese. Toch claimde Kabila voor zichzelf de overwin ning. Kabila's succes in het wes ten maskeert grotere problemen: het overgrote deel van de rebel- lenstrijdmacht bestaat uit dezelf de soldaten die Kabila vorig jaar aan de macht hielpen. Legio Rwandese en Congolese soldaten uit het leger van Kabila zijn naar de opstandelingen overgelopen. Al verloren „In sommige opzichten heeft Ka bila al verloren, hij is hier ver zwakt uit tevoorschijn gekomen." zegt Yewawa Gbiamango, hoogle raar politicologie aan de Universi teit van Kinshasa. „President Ka bila heeft aan de wereld getoond dat hij geen leger heeft en zichzelf niet kan verdedigen." Nu zijn eigen leger in duigen ligt en hij de rebellen niet op eigen kracht het hoofd kan bieden, is Kabila overgeleverd aan de gena- Tokyo/Washington De VS en de buurlanden van Noord-Korea hebben gisteren ongerust en ver ontwaardigd gereageerd op de lancering van een Noord-Kore- aanse ballistische tweetrapsraket. Het ministerie van Defensie in Tokyo zei dat het projectiel over Japans grondgebied is gevlogen voordat het in de Stille Oceaan te rechtkwam. De raket legde een veel grotere af stand af dan aanvankelijk in Ja pan was gemeld. Pas later op de dag bleek dat het projectiel een af stand van meer dan 1300 kilome ter had afgelegd, zoals was ge meld door Zuid-Korea, en ten oos ten van Japan neerkwam. Aan- vankelij k zei Japan dat de raket i n de Japanse zee was terechtgeko men ten westen van het land. Met een dergelijke reikwijdte lig gen de Amerikaanse militaire ba ses op Okinawa binnen bereik. Met het maximaal bereik van 2000 kilometer zou de raket, die zowel van een conventionele als nucle aire lading is te voorzien, doelen in heel Japan en de meeste grote steden in China kunnen treffen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Albright uit te haar zorgen over de lancering. De eerste trap van de raket landde gisteren in de wateren tussen Rusland en Japan. De tweede trap vloog over Japan en landde enke le honderden kilometers uit de kust van het Japanse eiland Honshu. Schepen en vliegtuigen van de Japanse kustwacht zijn meteen naar de plaats van de in slag van de eerste trap gestuurd. De bekendste ballistische raket van Noord-Korea tot nu toe was de Rodong, met een bereik van 1000 kilometer. Met de ballistische ra ket die gisteren werd gelanceerd, volgens Zuid-Korea een ..gloed nieuwe Daepodong I", zet Noord- Korea een forse stap vooruit in zijn militaire technologie. De ra ket heeft twee motoren, waarvan de eerste wegvalt als de brandstof is verbruikt. De tweede motor wordt dan ontstoken en die brengt de raket naar zijn doel. De Japanse premier Obuehi ver klaarde dat zyn land vooraf op de hoogte was van de plannen van Pyongyang om een raket te lance ren. Japan heeft er vergeefs bij Noord-Korea op aangedrongen de lancering niet door te laten gaan. De lancering kan verband houden met de verkiezing volgende maand tot president van de leider m Noord-Korea Kim Jong-il. De post is vacant sinds de dood van zijn vader Kim Il-sung in 1994. De politie in de Bengalese hoofdstad Dhaka moet per boot pa trouilleren (voorgrond) nu de meeste straten onder water staan. n het voor tweederde dee over stroomde Bangladesh zijn al 25 mil joen mensen dakloos ge worden, 550 men »en zijn veroionken. Foto Pavel Rah- -naiVAP Brussel De Belgische oud-mi- nister van Economische Zaken Willy Claes ontving tussen 1988 en 1994 voor in totaal zestig mil joen frank aan giften'waarvan ruim acht miljoen frank (440.000 gulden) afkomstig waren van zijn echtgenote Suzanne Meynen. Dit onthulde de Vlaamse krant De Morgen op basis van het strafdos sier tegen Claes in het kader van het aanstaande Agusta-smeer- geldproces. De publicatie verschaft een gede tailleerd inzicht in de geldstro men die via Claes passeerden, in de periode dat de Belgische staat bij de Italiaanse helikopterbou wer Agusta een order plaatste voor de levering van 46 helikop ters. Sinds begin jaren negentig onderzoekt justitie of bij die op dracht steekpenningen zijn be taald, mogelijk in de vorm van een 'gift' achteraf. Morgen ver schijnt Claes, die in 1995 vanwege de Agusta-affaire moest aftreden als secretaris-generaal van de NAVO, met een aantal medebe- klaagden voor het eerst voor de rechter. Echtgenote Volgens De Morgen is het gerecht tussen augustus 1988 en 23 no vember 1994 in totaal 27 Verdach te' stortingen op het spoor geko men. Met name de echtgenote van Claes bleek haar man financi eel een warm hart toe te dragen. Zo stortte zy 15 december '88 ruim 84.000 gulden op een privé- rekening van haar man, gevolgd door 5600 gulden in februari, 22.400 gulden in april en nog eens 56.000 gulden in september '89. Nadat Vlaamse media eerder dit jaar hadden onthuld dat een som van drie miljoen frank op een re kening van mevrouw Meynen was geparkeerd, verklaarde Claes dat zijn vrouw er buiten zijn medewe ten een 'geheim spaarpotje' op had nagehouden. Een deel van de fïfi miljoen aan stortingen was overigens bestemd voor een reke ning van de afdeling Limburg van de Socialistische Partij, het kies district van Claes. De onthullingen over de bankver richtingen van Claes zijn bijzon der pijnlijk voor de oud-minister, die tot dusverre altijd heeft volge houden dat hij geen frank in ont vangst heeft genomen van Agus ta. als steekpenning noch als gift voor de partij. Wel heeft Claes eer der toegegeven dat hij in de jaren tachtig, beginjaren negentig voor de SP sommen geld ontving van bedrijven, soms zonder re?u om dat deze firma's anoniem wilden blijven. Al dit geld kwam volgens Claes uiteindelijk bij de SP te recht. Het verzamelen van giften voor verkiezingscampagnes was tot beginjaren negentig in Belgie gemeengoed en niet strafbaar. Smeerlappen Claes reageerde zeer gebeten op dc berichtgeving in De Morgen. In een telefoongesprek met de re dactie zou hij gezegd hebben: „Wat jullie bende gemanipuleer de smeerlappen doen interesseert me niet." Later liet hij via een fax weten dat de gepresenteerde ge gevens „totaal fout en dus mislei dend" zijn. Claes heeft al vaker gehekeld dat hij in de Belgische media reeds is veroordeeld nog voordat zijn proces begint. Maar hij is vastbesloten zijn zaak hard nekkig te verdedigen. „Wie mij wil hangen, zal zeer vroeg moeten opstaan." zei hij na zijn aftreden als hoogste NAVO-baas in 1995. Door Bob Kroon Bern Na Duitsland is nu ook de Zwitserse overheid in hei geweer gekomen tegen de uit Amerika overgewaaide Scien- tology-beweging. Sinds de er varingen met de Zonnetempel sekte. waarvan enkele jaren geleden 54 leden in Zwitser land 'vrijwillig' de dood kozen, houdt de federale regering 'on orthodoxe' stromingen en gé- - zindten nauwlettend in de ga ten. De Church of Scientology werd in 1954 in de Verenigde Staten gesticht door de schrijver L. Ron Hubbard en geniet in^ Amen ka als kerkgenootschap" belas' .ngvrijstelling. Vólgens cntici kon Hubbard zyn kerk daardoor uitbouwen tot een zeer lucratief zakenimperium op basis van forse contributies door de leden. De Zwitserse controlecommissie, die nauw verbonden is met de Binnen landse Veiligheidsdienst, meent 'te moeten betwisten' dat het hier om een religieus genootschap gaat. De commis sie ziet Scientology meer als een 'op winstbejag beluste sek te'. waartegen waakzaamheid geboden blijft. Bern be schouwt de beginselen van Scientology niet als 'staatsge vaarlijk' en heeft ook geen aan wijzingen dat het overheidsin stanties tracht te 'infiltreren'. Dinsdag J september 1998 Als een militaire campagne in het oosten al uitvoerbaar is. dan zul len de kosten de regering-Kabila en haar bondgenoten waarschijn lijk opbreken, meent professor Gbiamango. „In wezen hebben we nu twee Congo's: een in het wes ten dat gesteund wordt door An gola. Zimbabwe en Namibië en een in het oosten dat gesteund wordt door Rwanda en Uganda." Duur avontuur Een grote militaire campagne van het westen om het oosten te her overen, zal ccn zware wissel trek ken op Angola's troepen in eigen land. zegt Gbiamango. Nu in An gola zelf de rebellenbeweging UNÏTA opspeelt, kan Angola zich geen langdurig en duur avontuur in Congo veroorloven. Wat Zimbabwe betreft zal de duur van zijn betrokkenheid vooral af hangen van de financiën. De mili taire operatie van president Ro bert Mugabe in Congo kost 200.000 gulden per dag. Voor een armlastig tand als Zimbabwe is dat een hoge prijs. „Ik zie niet hoe ze dat lang kunnen volhouden," zegt Gbiamango. New York De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft de gemelde executies van bur gers in Congo veroordeeld en opgeroepen tot een staakt-het- vuren. Raadsvoorzitter Danuiio Turk uit Slovenië erkende ech ter dat de oproep niet voldoende is gezien het bloedbad in het Afrikaanse land. Dc raad veroordeelt „executies, martelingen, het opsluiten van burgers op basis van hun etni sche afkomst, het recruteren van kindsoldaten, het doden van strijders die zich hebben overge geven. het verspreiden van haat- propaganda, seksueel geweld en andere misdrijven door aüe par tijen." staat in een verklaring. De Congolese minister van Plan ning, Mulumba, heeft gepro beerd de raad tot harder optre- '"ri te overreden. Hij vroeg om n resolutie waarin Rwanda en Uganda zouden worden opge roepen hun eenheden terug te trekken uit Congo. De Congole se president Laurent Kabila heeft de steun van Angola, Zim babwe en Namibië, tenvijl Rwanda en Uganda er door Kin shasa van worden beschuldigd de rebellen te steunen. De twee landen ontkennen dat. De raad heeft de verantwoorde lijkheid voor het conflict in Con go gedelegeerd aan regionale or ganisaties zoals de Zuid-Afri kaanse Ontwikkelingsgemeen schap (SADC), die poogt de strijd door onderhandelingen te beeindigen. Turk zei dat de raad dat idee moet heroverwegen. Vergelijkbare pogingen in Koso vo hebben ook niets opgeleverd, zei Turk.„Alhoewel de raad erg afhankelijk is van het initiatief binnen de SADC, moet men daar, realistisch gesproken, niet teveel van verwachten." Luanda De Angolese regerings partij MPLA heeft gisteren de af gevaardigden van de voormalige verzetsbeweging Unita uit het parlement gezet. De partij is ook uit de regeringscoalitie gegooid. Reden is dat Unita nog altijd wei gert te ontwapenen. Unita heeft zeventig parlementsleden, de MPLA 132. De vroegere guerrilla organisatie had vier ministers en zeven onder-ministers in de Re gering voor Eenheid en Nationale Verzoening (GURN). Oslo De Noorse premier Kjell Magne Bondevik lijdt aan een de pressie en neemt een week ziekte verlof. De depressie zou veroor zaakt zijn door te veel en te hard werken. Bondevik, die een kwets bare minderheidsregering leidt, stond de laatste tijd onder grote druk omdat Noorwegen te kam pen heeft met economische pro blemen. De Noorse kroon is de af gelopen maanden met zes procent in waarde gekelderd en de dalen de olieprijzen zorgen voor terug lopende inkomsten. New Delhi Overstromingen blij ken op het platteland van de In diase deelstaat Uttar Pradesh gro te verwoestingen te hebben aan gericht. Hulpverleners die giste ren 20 ondergelopen dorpen be reikten, troffen slechts door het water opgezwollen lijken en een grote watervlakte aan waar ooit tienduizenden mensen woonden. „De vernietiging is zo overweldi gend dat reddingspogingen futiel lijken," zei een tv-verslaggever. Bij overstromingen in delen van Jemen zijn al meer dan honderd mensen omgekomen. Noodweer met hagel heeft gisteren de Viet namese Mekong-delta getroffen. Een groot deel van de oogst werd verwoest. Washington De Amerikaanse ambassades in de West-Afrikaan se staten Ghana en Togo zijn gis teren gesloten vanwege bedrei gingen. Beide ambassades zuilen enkele dagen dicht blijven. Ame rikaanse burgers in de twee lan den is aangeraden Amerikaanse installaties voorlopig te mijden. Drie weken geleden waren de Amerikaanse ambassades in Ke nya en Tanzania het doelwit van bomaanslagen, die aan zeker 257 mensen het leven kostten. Ankara Een Turks gerechtshof heeft gisteren een vonnis beves tigd waarbij vier kinderen negen jaar gevangenisstraf kregen we gens diefstal van snoep in een banketbakkerij. „Het door ons in gestelde hoger beroep is afgewe zen. Deze zware straften zijn het bewijs van de zielige toestand van de Turkse justitie," verklaarde Hakan Geneer, advocaat van de vier jongens in de leeftijd van vijf tien tot zeventien jaar. De vier kinderen werden vorig jaar op he terdaad betrapt in de stad Gazian- tep, in het zuiden van Turkije. „Het leven van deze kinderen is verwoest," meent de verdediger. Vilnius In Litouwen is een heli kopter met bruiloftsgasten in een meer gestort. Tien mensen, onder wie de ouders van bruid en brui degom, kwamen om het leven. Een 32-jarige vrouw overleefde het ongeluk, maar verkeerde in kritieke toestand. De helikopter- vlucht boven het Plateliai-meer, op ongeveer 300 kilometer ten westen van de hoofdstad Vilnius, was een traktatie voor de gasten. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. NicosiaDe leider van de Turkse gemeenschap in het noorden van Cyprus, Rauf Denktash, heeft voorgesteld een confederatie te vormen tussen het Turkse en Griekse deel. Denktash wil op de ze manier een einde maken aan de verdeling van Cyprus en de spanningen tussen beide bevol kingsgroepen. Het eiland is ge scheiden sinds in 1974 het Turkse leger het noordelijke doel bezette. Door Hans Hoogendijk Moskou Vanmorgen kwam de Amerikaanse president Bill Clin ton aan in een herfstig, kil Mos kou voor een tweedaagse top met zijn Russische collega Boris Jel- tsin. De vlaggen hangen uit, maar Rusland heeft weinig te vieren. Het land verkeert in een diepe economische crisis en de roebel is in een vrije val geraakt Clinton heeft al gezegd dat hy geen nieu we zak geld bij zich heeft, dus vra gen veel Russen zich af wat hij ei genlijk komt doen. Veel meer dan morele steun kan hij Jeltsin, die door de meeste Russen nu defini tief is afgeschreven, niet geven. Natuurlijk zijn er genoeg bran dende thema's voor het tweetal. De crisis in Rusland, het nog al tijd niet door het Russische parle ment getekende Salt-II-verdrag over vermindering van de kern wapens, de atoomproeven van Pa kistan en India, de NAVO-uitbrei- ding, Bosnië, Irak en Afghanistan en het internationale terrorisme Er wordt ongetwijfeld over ge praat, maar concrete resultaten zullen er niet zijn. Zieke, oude man In het Kremlin zijn vandaag en morgen twee aangeslagen wereld leiders bijeen Jeltsm heeft zijn greep op de ontwikkelingen al lang verloren, ook ai weigert hy af te treden. In het Kremlin zit een zieke, oude man, die geen scha duw meer is van de strijdlustige beer die op tanks klom en riep de hele wereld aan te kunnen. En de van zijn buitenlandse helpers. Zijn tegenstanders hebben in het oosten nog belangrijke steden in handen en zijn voornemens een guerrilla te voeren zo lang het no dig is maanden, jaren mis schien om hem op de knieen te krijgen. De opstandelingen zullen het lang kunnen volhouden om dat zij hun eigen buitenlandse helpers hebben Rwanda cn Uganda. Beide landen ontkennen direct betrokken te zijn bij de strijd, maar hebben gedreigd met ingrijpen als hun belangen in het geding komen. Doorvechten ..De regeringsstrijdkrachten zou den nu compleet ziin weggevaagd als ze niet de hulp hadden gehad van de Ango lezen en Zimbabwa nen," zei rebellenleider Ernest Wamba dia Wamba zondag in Go- ma. „Maar zij kunnen niet lang blijven. En wij zullen hoe dan ook doorvechten." Kabila mag dan in Kinshasa voor lopig zijn hals hebben gered, er zijn vraagtekens te plaatsen bij zyn vooruitzichten op lange ter mijn. In het zuidwesten van Con- Bill Clmton kampt met de politie ke gevolgen van zijn seksuele es capades. De Russen lachen daar weliswaar om, maar voor Clmton vormen ze een serieuze bedreiging. Natuur lijk zullen ze breed lachen en hoogstwaarschijnlijk zal Clinton wel weer zijn arm om de schou ders van 'vriend Bons' leggen. Maar voor de meeste Russen hoeft dat niet meer. Het interna tionale kapitalisme waartoe Jel tsin zich zeven jaar geleden heelt bekeerd en waarvan Clmton voor hen het levende symbool is. heeft de meeste gewone Russen alleen maar ellende gebracht. De stem ming is duidelijk omgeslagen en dat heeft het Kremlin voor een be- go hebben de Angolezen cn Zim- babwancn voor Kabila de kastan jes uit het vuur gehaald. Het wa pentuig waarmee dat gebeurde staat uitgestald op de luchthaven van Kinshasa: Zimwabwaanse straaljagers. Angolese tanks en pantserwagens en kisten vol wa pens geleverd door beide landen. Volgens Kabila richten zyn bond genoten hun vizier nu naar het oosten, waar de rebellen de ste den Goma, Bukavu cn Kisangani in handen hebben. De Angolese stafchef Joao de Matos zei dat zijn troepen bereid zijn om voor te gaan in de strijd. Tactiek De vechtlust van de Angolezen en Zimbabwanen zal op de proef wor den gesteld in het hart van het ge bied van de opstandelingen, m het oosten van Congo nabij de Rwandese en Ugandese grens, meer dan 1500 kilometer van Kin shasa. Rebellenleider Wamba zegt dat zijn soldaten van tactiek zullen veranderen en zich in klei ne, zeer mobiele eenheden zullen opsplitsen die de regeringstroe pen het leven zuur zullen maken. langrijk deel aan zichzelf te wij ten. In plaats van toe te geven dat de huidige crisis vooral veroor zaakt is door eigen falen, is de be schuldigende vinger de laatste tijd vooral naar Westerse specu lanten gegaan die de roebel om zeep willen brengen. Openlijk wordt gescholden op het dictaat van het door de Amerikanen ge domineerde Internationale Mone taire fonds. IMF. En het zt'n al for."- me: al leer. meer de communisten en natio nalisten d.t'. zo denken. Ook som- mm- lioeralen geloven niet meei ciu net harde kapitalisme de op- j i-hing voor hun door zorgen ge teisterde land is Een Amerikaan se expert aan de vooravond van Clintons bezoek: ..Moskou staat bol van de verhalen dat de crisis is veroorzaakt door de politiek van Washington en dat we willen dat Rusland alleen maar een bron voor gas en olie wordt. Die sug gesties zijn met nieuw, maar ze worden de laatste tijd wel veel sterker." Geldkraan De gevoelens ten opzichte van de den nu Clmton duidelijk heeft ge zegd dat als de hervormingen niet doorgaan de geldkraan dicht wordt gedraaid. Maar /o'n vaart zal het met lopen, omdat Rusland nog altijd de op een na grootste kernmacht ter wereld is. Zo lang dc Amerikanen menen dat Jeltsin de beste garantie is dat deze moorddadige wapens niet in ver keerde handen vallen, blijft het IMF miljarden pompen m de bo demloze put die Rusland heet. Clinton zal er uiteraard op hame ren dat de koers van economische hervormingen wordt voortgezet. Maar tot wie moet hij zich rich ten? Tot de uitgetelde Jeltsin. tot een met-bestaande regering of tot het volk? In Amerikaanse krin gen was te horen dat Clmton via de televisie zal proberen de Russi sche bevolking moed in te spre ken, hen wil oproepen de demo cratie en de ontwikkeling naar een vrije markt niet op te geven. Ook zal hij hen. volgens deze bronnen, waarschuwen voor de valse profeten die de hemel op aarde beloven als de oude Sovjet- tijden terugkeren. Maar of Clin tons boodschap nog in vruchtbare aarde zal vallen, mag worden be twijfeld. Het is nu al duidelijk dat in het kielzog van Clinton Ameri kaanse diplomaten contacten gaan leggen met potentiële opvol gers van Jeltsin zoals generaal Le- bed. de communist Zjoeganov, de Moskouse burgemeester Loezjk- ov en de hervormer Nemstov. Want nu de zwakte van de Krem- linleider pijnlijk zichtbaar is ge luiden, is Washington vei plicht te werken aan stabiele relaties voor de periode na Jeltsin. Bill Clinton en Boris Jeltsin zul len deze dagen het media-toneel bezetten, maar achter de scher men wordt gewerkt aan de toe komst

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1