Internet in Vlaardingen via de kabel KCRTNGi msmm Afbouw Korte Hoogstraat stagneert Rotterdams Sagblai MUKPviTUMO KONUNENPUK a> BAPTN1MCHT Kort geding tegen nieuw huis-aan-huisblad Maasshiise minima met schoolkinderen krijgen 250 gulden Weer onderzoek naar plek winkelcentrum Gewond na val van vrachtauto Inbraken in winkelpanden Tweetal steelt eigen telefoon 'Kwaliteit tv-zenders optimaal verbeterd' Kunstliefhebber Goos Verweij overleden Na succes van Opstapproject gaan ook de vaders mee leren 8 weicesi vossr1 28, €1 Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement. Rotterdams Dagblad Waterweg Dinsdag 1 september 1 Maasland Er komt wéér een onderzoek dat antwoord moet geven op de waag wat de beste plek is voor een nieuw te bou wen winkelcentrum in Maas land. „Ik ga er vanuit dat we ons als raad binden aan de uit komsten van dit onderzoek, anders kunnen we wel eeuwig aan de gang blijven." zegt wet houder Gouma (PvdA, ruimte lijke ordening en volkshuis vesting). „Maar het is en blijft de raad die uiteindelijk be slist." Over een nieuw winkelcen trum in Maasland wordt al ja ren gediscussieerd. Op initia tief van de naar uitbreiding hunkerende supermarkt Al bert Heijn, die nu aan het Kas tanjehof zit, deed een project ontwikkelaar al eens onder zoek. Daaruit rolde het advies een nieuw winkelcentrum op de plaats van de dependance van het Holland College aan de Huis te Veldelaan te creëren. De gemeente wil er toch nog een onafhankelijk onderzoek tegenaan gooien voordat defi nitief een beslissing wordt ge nomen. De 'strijd' gaat dan ei genlijk tussen drie plekken: uitbreiding van het huidige kleine winkelcentrum Kastan jehof, de genoemde plek van de dependance van het Hol land College of die van de K3im-Op school en de schiet vereniging aan de Doelstraat. „Het onderzoek moet ook uit sluitsel geven over de vraag hoe duur het wordt als we bij voorbeeld kiezen voor de loca tie van. het Holland College en we die dus moeten verplaat sen," aldus Gouma. „Dat zal deel van de opdracht worden." Het onderzoek wordt uitge voerd door ingenieursbureau Oranjewoud uit Rotterdam of door Kuiper Compagnons, dat eveneens in Rotterdam is ge vestigd. De gemeente mikt er op dat de resultaten begin no vember op tafel liggen. Schiedam Bij werkzaamheden aan de Beneluxtunnel is gister ochtend vroeg een 26-jarige man gewond geraakt. Hij viel ongeluk kig van een vrachtauto af en liep pijn aan de rug op. De man werd vervolgens naar het Schieland Ziekenhuis overgebracht, waar hij na behandeling weer kon ver trekken. Vlaardingen Bij twee winkels in Vlaardingen is de afgelopen nacht een inbraak gepleegd. Rond 5.30 uur werd van een zaak aan de Noord vliet de etalageruit ingesla gen, waardoor onbekenden bin nen konden komen. Zij verlieten het pand weer met enkele mobie le telefoons. Een 23-jarige man uit Den Haag kon even later worden aangehouden door de Haagse po litie. Hij had vermoedelijk de ge stolen telefoons in bezit. Eerder was al om 4.45 uur ingebroken bij een boetiek aan de Westeinde. Met een stoeptegel was de ruit van de voordeur ingegooid. Wat precies de buit van de kraak was, is nog niet bekend. Schiedam Rond middernacht werd op de Schiedamse Burge meester van Haarenlaan een au tomobilist aangehouden op ver denking van rijden met een slok op. Hij moest mee naar het bu reau om te blazen, en daar bleek inderdaad dat de man boven de 0,5 promille zat. Zijn twee maten, die eveneens in de auto zaten, ble ken ook de nodige alcohol te heb ben geconsumeerd. Zij zorgden op het bureau voor de nodige pro blemen omdat ze de sleutel van de auto opeisten. Ze wilden namelijk hun mobiele telefoon van de ach terbank afpakken. Nadat ze zon der sleutel waren vertrokken, trof de politie later de betreffende au to met een ingeslagen ruit aan. De telefoon was van de achterbank verdwenen. De twee mannen wer den niet meer aangetroffen. Door Judith van Klaveren Vlaardingen In de gemeente Vlaardingen is het op termijn mogelijk om via de kabel toegang te krijgen tot internet. ENE- CO KabelTV Telecom is verleden week begonnen met de modernisering van het kabeltelevisienet. Door de hele stad worden de hoofdkabels vervangen door glasvezelkabels, waardoor naast radio- en tv-signalen straks ook andere dien sten kunnen worden aangeboden. De werkzaamheden duren tot het einde van dit jaar. Of en wanneer Vlaardingen via het televisiekabelnet wordt aan gesloten op internet staat nog niet vast. „We zijn net in Rotterdam gestart," vertelt woordvoerder C. de Ruijter van ENECO, „Daar hebben we in een aantal wijken een introductieproef gedaan. De bedoeling is dat heel Rotterdam aan het einde van dit jaar is aan gesloten. Volgens de planning zou volget.d jaar Dordrecht volgen, maar daarover is nog geen besluit genomen. Wat er daarna gebeurt is nog niet duidelijk, want er zijn meer gemeenten waar we het net gaan moderniseren."' Voor het zover is zal ENECO het aanbieden van internet via de ka bel eerst nog beter moeten onder zoeken, vervolgd De Ruijter. „We gaan eerst bekijken hoeveel po tentiële klanten we nodig hebben, hoe\reei klanten er zijn en hoe we de signalen gaan transporteren. Dan kunnen we kijken op welke manier we het moeten aanbieden. Het is allemaal nog hypothetisch. Misschien besluiten we uiteinde lijk om het niet te doen, maar ver glazen van de kabels is sowieso nodig." Wel zou ENECO hiermee een goe de slag kunnen slaan in de con currentiestrijd met andere aan bieders van diensten op gebied van telecommunicatie. „Internet via de kabel kan via een vaste prijs,"' licht De Ruijter toe. „De ge bruiker kan 24 uur per dag inter netten en heeft niet te maken met telefoontikken. Daarnaast is er geen verstoring van het telefoon verkeer, je kan gewoon blijven bellen en faxen - de telefoonlijn blij ft immers vrijEn door de kwa- Jiteit van de glasvezelkabels is de snelheid hoog." 24 zenders Met de vervanging van de oude kabels door glasvezelkabels zal de doorgifte van televisie- en radio programma's volgens De Ruijter eveneens sterk verbeteren. „De kwaliteit wordt optimaal. Niet al leen worden de hoofdkabels ver vangen. ook alleversterkerkasten 'n Vlaardingen worden ver- auwd. Alleen de laatste stukjes ivdbel in de woningen worden niet vervangen. Het niveau wordt zo hoog mogelijk, alles watje nieuw kunt bedenken wordt mogelijk." Het zenderpakket wordt na de vernieuwing van het kabelnet uit gebreid van 23 naar 24 televisie zenders. Daarmee komt Vlaardin gen gelijk aan het Rotterdamse basispakket. „Dit hebben we zo afgesproken met de gemeente toen we in 1995 de exploitatie van de zenders overnamen," zegt De Ruijter. „In de toekomst zal over al een basispakket komen dat standaard is voor iedereen, daar naast kunnen mensen zich dan abonneren opeen pluspakket." De overlast van de graafwerk zaamheden voor de verglazing van net net is volgens De Ruijter minimaal. „Dat beperkt zich voor namelijk tot parkeerplekken die tijdelijk niet gebruikt kunnen worden. Bij de aansluiting van de versterker kasten, in het vierde kwartaal van dit jaar, zal bij de mensen thuis een signaalonder breking zijn. Dit zal hooguit een halve dag duren. Verder is na vol tooiing van de modernisering wel licht een herindeling van de zen ders nodig." Door Ben van Haren Vlaardingen Het plan voor nieuwbouw op de hoek van de Hoogstraat en de Korte Hoog straat in Vlaardingen wil maar SchiedamDe bekende Schie damse kunstliefhebber Gcos Verweij is donderdagavond op 86-jarige leeftijd overleden. Verweij is sinds de Tweede We reldoorlog altijd nauw betrok ken geweest bij de ontwikke ling van het Stedelijk Museum Schiedam. De afgelopen de cennia adviseerde hij het mu seum met name in haar aan koopbeleid. De laatste jaren hebben Goos en zijn echtgenote Truus ook vele werken uit hun privécol- lectie geschonken aan het mu seum. Zo schonk het echtpaar in augustus 199? het schilderij 'Rode vlek' van Anton Roos- kens uit 1952, waardoor de Co bra-collectie van het Stedelijk Museum voor het eerst sinds jaren met een belangrijk werk kon worden uitgebreid. „Dit betekent voor ons een enorm verlies," zegt de direc trice van het Stedelijk Muse um, Diana Wind. „Hij was niet alleen een schenker." Verweij heeft ontzettend veel contac ten in de kunstwereld gehad volgens Wind. „Hij kon daar ook heel smakelijk over vertel len, Karei Appel heeft bijvoor beeld bij hem op Hp bank thuis geslapen.'' Verweij wordt van middag gecremeerd. niet van de grond komen. Project ontwikkelaar Adboma bv uit Rot terdam en de gemeente zitten eind deze week opnieuw om de ta fel om naar een oplossing te zoe ken. De sinds zijn breuk met de Vlaardingse architect Chiel Ver- hoeff, vorig jaar zomer, door de ontwikkelaar ingediende plannen voldoen stuk voor stuk niet aan de kwaliteitseisen die het gemeente bestuur heeft gesteld. Op het stadhuis en bij de dienst Stadswerk ligt het ambitieniveau voor de al jaren bestaande rotte plek aan de oude Hoogstraat hoog. Een eerste bouwplan van Patrimoniums Woningstichting, die eigenaar was van de enkele ja ren geleden ten behoeve van de tijdelijke vestiging van C A ge sloopte panden, werd al in 1995 af gekeurd. Vervolgens heeft de ge meente zelf architect Verhoeff ge vraagd een kwaliteitsontwerp te maken voor deze markante plek in de binnenstad. Hier werd de historische, lange gevelwand van de Hoogstraat voor de eerste maal doorgebroken. Dat was in 1941. toen de onbebouwde aansluiting van Cronjéstraat op de Hoogstraat en Westhavenplaats de naam Ver bindingsweg kreeg. Na de bouw van winkels met woningen erbo ven in de jaren vijftig werd dit Korte Hoogstraat. In februari 1996 presenteerde Chiel Verhoeff een bouwplan voor vijftien woningen in drie lagen boven winkels, die aansloten op het Jugendstillpand De Vlijt, waarvan in de voorgevel behou den zou blijven. Van alle kanten, gemeente, Historische Vereni ging en Welstandscommissie, klonk waardering voor dit plan. De gemeente vond toen in het Rotterdamse Adboma BV de pro jectontwikkelaar, die het wilde realiseren. De samenwerking tussen Ver hoeff en Adboma stokte echter vo rig jaar zomer. Volgens de archi tect sinds hij om betaling van re keningen heeft gevraagd en vol gens de ontwikkelaar omdat Ver- Aan de Korte Hoogstraat trekken mo- menteelgrote zwarte ijzeren korvende aandacht. Het zijn Tan- kenmasten', die zijn ge plaatst bij de opknapbeurt van de winket straat en in het nieuwe plantseizoen worden voor zien van fleu rige klimplan ten. Ze staan in contrast met de noord zijde van de straat waar, op de hoek met de Hoog straat, het ga pende gat wacht op een bouwplan van projectont wikkelaar Ad boma, dat ac ceptabel is voor de ge meente. Foto Roel Dijkstra hoeff te dure voorstellen in het bouwplan deed. De nieuwe archi tect Port Saïd zou volgens de Bond van Nederlandse Architek- ten (BNA) geen nieuwe plannen mogen maken voordat de op drachtgever de kwestie met Ver hoeff financieel zou hebben afge handeld. Volgens de Vlaardingse architect is 1 nog niet gebeurd. Toch ver wacht een woordvoerder van Ad boma, die zijn naam niet wil noe men maar wel spreekt over 'goed overleg met de gemeente', deze week overeenstemming te berei ken over zijn bouwplan. Dat opti misme wordt overigens niet ge deeld op het stadhuis. Maassluis Vaders van jonge (migranten-) kinderen in Maassluis kunnen leren actiever betrokken te zijn bij de opvoeding van en het onderwijs aan hun kind. In navolging van het project Opstap start de Stichting Samenle vingsopbouw Maassluis (SSM) in september met "Vaders Ieren mee'. „Omdat vaders nu be paalde dingen soms niet weten, laten we kan sen onbenutverklaart Bert Hoetmer van SSM. Opstap draait sinds maart 1993 m Maassluis. Dit project is gencht op het vergroten an de onderwijskansen van 4- tot 6-jarige kinderen uit gezinnen m achterstandssituaties. Dit ge beurt door middel van opvoedingsondersteu ning aan de moeders. De methode lijkt zijn vruchten af te werpen. „Hoewel een leeftijd van vier jaar eigenlijk al te laat is om een ach terstand te voorkomen, blijkt het een effectie ve formule," vertelt Hoetmer. ,.C 'holen reage ren enthousiast, want de kinderen presteren beter." Tijdens de Opstap-bijeenkomsten zijn echter signalen binnen gekomen dat wat de moeders leerden tijdens de oudercursus, vaak niet werd begrepen door hun man. Als moeder bijvoor beeld leerde consequent te zijn en positieve aandacht te geven als het kind iets goeds had gedaan, ontkrachtte de vader dat weer door het kind wel zijn zin te geven en het belonen van kinderen onzin te vinden. „Soms beschouwden vaders het ook als bedrei gend." zegt Hoetmer. „Opstap is immers ge richt op de moeders. In een enkel geval leidt dat zelfs tot tegeneffecten. Dsn wordt het de moeder bijvoorbeeld moeilijk gpmaakt om deel te nemen aan het project." Zo is het idee geboren voor 'Vaders leren mee' Met deze 'preventieve vadercursus' wordt hen onder meer geleerd wat het belang is van kin deren thuis te stimuleren en ze voor te berei den op school. Verder is de cursus gerichi op een goede relatie tussen de vader en zijn kind ''eren), alsmede op het voorkomen van opvoe- dings- en/of gedragsproblemen. De provincie Zuid-Holland heeft voor de uit voering van het project de benodigde vijftig duizend gulden beschikbaar gesteld. Voorlo pig gaat het om een proef van tien bijeenkom sten. voor twee groepen van minimaal zes en maximaal twaalf vaders. Zij worden aange stuurd door twee buurtvaders. Na de proefpe riode volgt een evaluatie. De functie van buurtvader wordt, net als bij de buurtmoeders, vervuld door een paraprofes sional en is dus een betaalde functie. Naar de buurtvaders wordt momenteel driftig gezocht, onder meer via vluchtelingenwerk, de mos keeën en de Marokkaanse contactfunctiona rissen in Maassluis. De vaders zelf worden in september benaderd. Hoetmer zegt er vertrouwen in te hebben dat er voldoende animo is. „Er waren ook al vaders die in het verleden per se aan de trainingen voorde moeders mee wilden doen." In aanmerking voor "Vaders leren mee' komen in principe alle migranten vaders, of vaders uit gezinnen die anderszins in een achterstandssi tuatie verkeren, met kinderen tussen ander half en twaalf jaar oud Voorwaarde is dat de problemen thuis met te groot en acuut zijn en dat de vaders moeten kunnen communiceren met de cursusleiders. Tijdens de bijeenkomsten wordt gewerkt met videofilms en schriftelijk voorlichtingsmateri aal over onderwerpen als opvoeden binnen twee culturen, kinderen spelenderwijs laten leren, beïnvloeden van het zelfvertrouwen en zelfbeeld van kinderen en aandachtspunten als straffen, grenzen stellen en belonen. Behal ve luisteren en praten is het overigens een doe* cursus, want de vaders krijgen thuisopdrach- ten mee Hoek van HollandUitgever N. de Lijster van het Hoekse weekblad De Vuurtoren spant een kort ge ding aan tegen Tom van Ooijen, oprichter en uitgever van De Hoekse Krant. Dit nieuwe huis- aan-huisblad verschijnt sinds vo rige week in Hoek van Holland. Tot woede maar ook grote versla genheid van De Lij ster. Pikant de tail is namelijk dat Van Ooijen tot en met de week ervoor nog in dienst was van De Vuurtoren. „Hij heeft plots opgezegd en is zijn eigen krant begonnen. Dat is erg wrang." zegt De Lijster. De Hoekse Krant viel donderdag voor het eerst bij de circa 4500 in woners van Hoek van Holland op de deurmat. Het blad heeft het zelfde (weekend-)formaat als De Vuurtoren, en wordt gratis huis- aan-huis verspreid. De Vuurtoren daarentegen is een uitgave waar op lezers zich tegen betaling van vier tientjes per jaar kunnen abonneren. De oplage bedraagt 3800 stuks, maar volgens De Lijs ter wordt hij door veel meer men sen gelezen, omdat een aantal le zers een abonnement deelt. In het jaar 2000 bestaat De Vuurtoren vijftig jaar. In de reactie van De Lijster klinkt voornamelijk teleurstelling door. Van Ooijen heeft zeven jaar voor hem gewerkt. Bij zijn vertrek heeft hij een groot deel van de ad verteerders -inclusief de deelge meente- meegenomen naar De Hoekse Krant. „K heeft dat alle maal geregeld terv, ijl hij in dienst was van De Vuurtoren." „Als werknemer had hij inzicht in alle bestanden. Hij heeft in mijn tijd zijn nieuwe krant opgezet. Op een gegeven moment zegde hij op met de vermelding dat het hem al lemaal te veel werd. Een week la ter kwam De Hoekse Krant uit. Dat is tegen het zere been. Te meer daar we kort geleden een re organisatie hebben ondergaan. Dan sta je wat zwakker en is dit niet leuk erbij." Volgens De Lijster had de reorga nisatie geen gevolgen voor Van Ooijen. die een dienstverband had van twintig uur en daarnaast een fulltime functie bij een ander bedrijf. „Het is bijzonder jammer dat er nooit gesprekken zijn ge weest." aldus De Lijster. „Ik vraag me af of we hier iets mee op schieten. Ik heb ook geen idee of zijn krant een lang leven is be schoren. Het is de vierde poging om iets naast De Vuurtoren uit te brengen; de andere drie hebben het niet overleefd. Het is niet voor niets dat wij een betaalde uitgave zijn. Met de bijdrage van onze abonnees kunnen we de grote klap dekken." Van Ooijen wil niet reageren, om dat 'de advocaten met elkaar in gesprek zijn', maar beaamt dat hij oprichter en uitgever is van De Hoekse Krant. Ook geeft hij toe dat veel adverteerders, inclusief de deelgemeente, bij hém adver teren. De constatering van som migen dat het blad wel erg veel op De Vuurtoren lijkt, wijst hij van de hand. .Alleen qua formaat," vindt hij. Als het aan Van Ooijen ligt, komt deze week De Hoekse Krant gewoon weer uit. „Zolang ik geen verschijningsverbod heb, ga ik door." Wanneer het kort geding dient, is nog niet bekend. Maassluis Maassluise minima met schoolkinderen van 12 tot en met 17 jaar komen vanaf aan staand schooljaar in aanmer king voor 250 gulden aan bijzon dere bijstand. Het college van b en w heeft besloten de 75.000 gulden die eind vorig jaar voor nieuw armoedebeleid is gereser veerd, daaraan te besteden. Het bedrag is bedoeld voor zoge noemde indirecte of bekomende studiekosten die zich voordoen in het voortgezet onderwijs. Daaronder kan onder meer wor den verstaan, zo is in de armoe- denota van vorig jaar te lezen, reiskosten voor normaal school bezoek, verwarming en verlich ting van de studeerkamer, door uc school voorgeschreven (sport)kleding, regenkleding, een schooltas, het schoolfonds en onderhouds- en reparatiekos ten van de fiets. Boeken en andere leermiddelen vallen er niet onder; die kunnen worden vergoed door bestaande studiekostenvergoedingen van rijk, provincie of gemeente. Za ken als schoolkampen en excur sies kunnen daarnaast worden bekostigd uit het gemeentelijk sociaal fonds. De 250 gulden per schooljaar is overigens 50 gulden lager dan het bedrag dat in de armoedeno- ta wordt genoemd. Daarin wor den alleen aJ de extra energie koster geschat op 180 gulden per j:,c en bedragen de totale extrn kosten op jaarbasis mini- maa 300 gulden per kind. Het nu jtekozen bedrag is dan ook gebaseerd op het beschikbare budget van 75.000 gulden en op de maximaal 300 kinderen waar voor - verwacht de gemeente - bijstand zal worden aange vraagd. Vcor de regeling komen ouders in aanmerking die rond moeten komen van een minimum inko men. Of het daarbij gaat om een gemeentelijke uitkering of een andere vorm van inkomen, maakt niet uit. Wel zijn het de personen met een uitkering die direct door de gemeente worden aangeschreven. Anderen moe ten worden bereikt via de scho len, danwe! via publicaties in de pers. De regeling treedt 11 september inwerking, het moment dat de ze wordt gepubliceerd op de ge meentepagina in huts-aan-huis- blad De Schakel. Vanaf die da tum kunnen ouders, die in aan merking denken te komen, een aanvraag indienen. 22Enr Neem nu een proefabonnement op het Rotterdams Dagblad en ontvang de taant X 28,-. Datlseênkorttngvanniaarliefat ƒ14,-, ^y'/. jiffv [6 weken voor rechts 28,-} Naam: Voort: m/v Adres: Nn. Postcode: Plaats: Telefoon: (i.v.m. controle bezorging) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service pj Antwoordnummer 1579, 300O VB Rotterdam es j gottwdim» Pegtlaü j| 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3