zweert geweld at Sinn Fein verbindt zich aan vrede en democratie Angstige Duitser vi aagt in ons land asiel aan angladesh smeekt om voedsel pwi Amateurvoetbal *8S '99 Export naar Rusland compleet stilgevallen ,.!J Cultuur mensen Centraal Struycken strijdt tegen bloemetjesbehang van NAi Totale geheimhouding rond transport Van Goghs Ibiza wordt doodziek van strandhooligans Amateurvoetbal, een wereld vol tegenstellingen Maand geld voor trauma-heli Abonneeservice Beursmalaise weer even over VANAVOND OP'TV RIJNMOND: f TV RIJNMOND IN EEN NIEUWE JAS N- KIJK NAAR HET VERNIEUWDE TV RIJNMOND VANAfeU.OO UUR! ItV Rijnmond, Gewone Mensen Televisie T) Jongen met pistool treft de verkeerde GRATIS! 'ff Nummer 2283 I Woensdag 2 september 1998 I* Westblaak 180 3012 KN Rotterdam, 010-4004400 Onafhankelijk Zie ook weerbericht op pagina 20 Slachtoffers van de over stromingen in Bangladesh wachten in de rij op voed sel. Ze zijn opgevangen in kampen in de buurt van de hoofdstad Dhaka. Ban gladesh heeft de internatio nale gemeen schap drin gend om voedselhulp gevraagd. De overstromin gen, die al meer dan 500 mensen het leven hebben ge kost zijn de ergste sinds vele jaren. Fo- to Mufty Munir/AFP Door Harm Harkema Rotterdam De trauma-helikop ter kan deze maand nog in de lucht blijven. De gemeente Rot terdam, de Europoort Botlek Be langen (EBB), Rijkswaterstaat Zuid-Holland en de ANWB zullen het experiment tot eind septem ber bekostigen. Ook de Regionale Hulpverle- informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 ningsdienst Rotterdam Rijnmond draagt bij in de kosten. Over de exacte verdeling van de kosten en het vervolg van het experiment nemen de betrokken partijen de komende weken een besluit. Gisteren zag het er nog naar uit dat b' doek voor de helikopter was- Jen, omdat er geen geld meei beschikbaar was. Van 1 au gustus 1997 tot 1 juli dit jaar heb ben de gemeente Rotterdam, Rijkswaterstaat Zuid-Holland en bedrijven in het Rotterdamse ha vengebied gezamenlijk 2,25 mil joen in het project gestoken. Hoewel de helikopter zijn nut heeft bewezen bij ernstige onge lukken en het vervoer van hartpa tiënten die op de eilanden wonen, heeft minister Borst (Volksge zondheid) nog steeds geen besluit genomen over financiering door het rijk voor deze vorm van hulp verlening. AmsterdamDe doemdagen voor beleggers lijken weer even over. Na de val van de koersen gister ochtend, het gedeeltelijk herstel gistermiddag, opende de Amster damse effectenbeurs vanmorgen met feestelijke cijfers. Om kwart voor tien brak de AEX even terug door de llQO-grens, maar de be langrijkste beursbarometer kon dat hoge niveau niet vasthouden. Na een hoogste notering van ruim 1107 punten zakte de index tegen tien uur weer naar ongeveer 1095. Dat betekent nog altijd een winst van meer dan 27 punten ten op zichte van het slot van gistermid dag. Het Damrak reageerde van morgen vooral op de winst van Wall Street gisteravond. Ook an dere effectenbeurzen in de wereld wisten vanmorgen de klap van maandag verder goed te maken. Zie ook pagina 3 TV Rijnmond ziet er-sinds maandag anders uit. De winterprogramrperinq is- begonnen met meer nieuws, meer weer èn meer sport, in een nieuwe vormgeving. Door Hans Bekkers Haarlem De Duitse vluchtelin genwerker Siegfried Kurzhals heeft in Nederland politiek asiel aangevraagd, hij voelt zich in ei gen land niet meer veilig, omdat hij naar zijn zeggen door politie en justitie onrechtmatig wordt vervolgd wegens 2ijn inzet voor etnische Albanezen uit Kosovo. Een Duitser die in ons land asiel aanvraagt is een zeldzaamheid. Dat zo'n aanvraag dan ook nog in behandeling wordt genomen, is helemaal een unicum. De weini ge Duitsers die de afgelopen ja ren zo'n verzoek indienden, kre gen direct nul op het rekest „Ze keken in Zevenaar ook wel raar op toen ik aanklopte bij het aan meldcentrum," zegt Kurzhals- Nadat hij twee keer was gehoord, werd niettemin door de Immigra tie- en Naturalisatiedienst besko ten ziin aanvraag verder in be handeling te nemen. Ondertussen heeft Kurzhals on derdak in het Opvangcentrum in Haarlem. Daar deelt hij nu in af wachting van zijn zaak met een Congolees en een Rus een woon- container. Wel even wat anders dan de ruime huurwoning die hij in de buurt van München be woonde. Smaad Wat brengt in hemelsnaam een Duitser ertoe asiel aan te vragen in "Nederland? De bondsrepu bliek staat toch te boek als een veilig land waar de mensenrech ten worden nageleefd. Maar Kur zhals bestrijdt dat. Als vluchtelin genwerker deed hij andere erva ringen op. „Ik ken een hoop Kos- ovo-Albanezen die door de Beier se politie zijn mishandeld. In een geval heb ik daar aangifte van ge daan. Wegens gebrek aan bewijs werd de zaak geseponeerd. In plaats daarvan werd ik gearres teerd. Wegens smaad," zegt de 50-jarige asielzoeker. Amnesty International stelde vo rig jaar al vast dat de Duitse poli tie soms weinig zachtzinnig op treedt tegen buitenlanders. In veertig gevallen was sprake van buitensporig politieoptreden. Klachten daarover worden amper onderzocht En als ze al onder zocht worden, gebeurt dat door de politie zelf en niet door het Openbaar Ministerie. Kurzhals zet zich in voor met na me het lot van de Kosovo-Albane- zen. Toen hij in oktober vorig jaar een 'schandalig optreden' van de Duitse overheid jegens een asiel zoeker aan de kaak wilde stellen, werd Kurzhals één dag voor een door hem belegde persconferen tie gearresteerd. „Mijn telefoon werd afgetapt, net als die van mijn advocaat. Men wilde mij monddood maken." Acht maan den zat hij in de gevangenis. Tij dens een verlof van drie dagen vluchtte hij het land uit. Eerst naar Albanië, vervolgens naar Nederland. „Gewoon omdat Ne derland bekend staat als een hu- manitairland," zegt hij. Kurzhals is er niet gerust op dat hij daadwerkelijk de status van asielzoeker krijgt. „Rolitiek ge zien komt Duitsland dat niet goed uit en men zal daar naar ik verwacht ook alle stille diploma tie gebruiken om mijn aanvraag te laten mislukken," verwacht hij. De kans bestaat bijvoorbeeld dat Duitsland om zijn uitlevering waagt. Door niet terug te keren van verlof heeft Kurzhals zich na melijk aan het gezag van de Duit se justitie onttrokken. Toch hoopt de asielzoeker vurig op een goede afloop. „Dat ik hier in een stapelbed moet slapen en met zestig gulden in de week moet rondkomen neem ik op de koop toe." Londen Sinn Fein-leider Gerry Adams heeft zieh gis teren duidelijker dan ooit verbonden aan het Noord- Ierse vredesproces. In een door waarnemers als belang rijk beschouwde verklaring zei de leider van de politieke tak van het verboden Noord- Ierse Republikeinse leger IRA dat het „geweld voor al len van ons iets van het ver leden moet zijn, over en voor bij". Sinn Fein voldoet daarmee impli ciet aan de eis van andere partijen in het conflict om met een verkla ring te komen dat de oorlog voor bij is. Twee weken geleden ver oordeelde Adams al in ongekend harde bewoordingen de bomaan slag in Omagh. Hoewel Sinn Fein zich eerder al verbonden heeft aan het vredesproces, heeft Adams nog niet eerder zo duide lijk afstand genomen van alle ge weld. Hij stelde nu ook dat Sinn Fein zich verbonden heeft aan louter vredelievende, democrati sche middelen. De verklaring was duidelijk voor gekookt met de Ierse en Britse re geringen, want nog geen twee mi nuten na het uitspreken ervan ia- gen in Dublin en Londen de reac ties al klaar. De Britse premier Blair verwelkomde de verklaring van Adams als 'belangrijk en wel kom', die bevestigt dat Sinn Fein op de weg naar vrede serieus ge nomen moet worden. De Ierse premier Bertie Ahem noemde de verklaring belangrijk voor de ver diepingvan het vredesproces. Adams' tegenvoeter, de nieuw bakken Noord-Ierse eerste minis ter David Trimble, tevens leider van de protestantse Ulster Unio nistische Party, reageerde voor zichtiger. „Zorgvuldig gekozen bewoordingen alleen zijn niet ge noeg. De mensen in Noord-Ier- land zullen Sinn Feinn de komen de dagen beoordelen op hun da den." Die daden zullen moeten bestaan uit het inleveren van al vast een deel van het omvangrijke wapenarsenaal van de IRA. Pijnpunten Samen met het vrijlaten van poli tieke gevangenen zijn dat de be langrijkste pijnpunten in het ak koord. Volgende week worden naar verwachting de eerste zeven tien gevangenen vrijgelaten. Het zou onverteerbaar zijn voor de Unionisten als dat gebeurt zonder dat ervan republikeinse zijde een begin gemaakt wordt met het in leveren van wapens. Gehoopt wordt nu dat met Adams verkla ring ook het moment dat de IRA hiertoe overgaat, een stap dichter bij is gekomen. Trimble heeft Adams voor ko mende maandag wel voor een ge sprek uitgenodigd. Dat zij in ge sprek komen, is niet alleen sym bolisch van belang. Het zou ook de voor het vredesproces noodza kelijke weg openen Sinn Fein op te nemen in het te vormen uitvoe rend orgaan, dat Noord-Ierland gaat besturen. De verklaring van Sinn Fein komt aan de vooravond van het bezoek van de Amerikaanse president Clinton aan Noord-Ierland. Clin ton juichte gisteren in Moskou de stap van Sinn Fein toe. Hij spreekt morgen met afgevaardig den van het onlangs in het leven geroepen regionale parlement. Ook gaat hij samen met de Britse premier Blair naar Omagh, waar vorige maand bij een bomaanslag 28 personen om het leven kwa men. Clinton heeft vrij veel invloed op Sinn Fein, omdat hij het was die de partij enkele jaren geleden als gesprekspartner -w'aardde en Londen uiteir over kreeg hetzelfde te d Zie ook commentaar op pagina 3 HET IS september. De bladeren vallen, de bal gaat weer rollen. De bal in het amateurvoetbal, nog niet (altijd) verpest door het grote geld. maar meer de bron van "net spelletje'. Toch is het amateurvoetbal een wereld vol tegenstellingen. Er zijn mooie, aandoenlijke, af schuwelijke en lachwekkende kanten. Je hebt grote en kleine clubs; de club uit de stad en die uit het dorp; er zijn voorzitters die al jaren de hamer zwaaien, er zijn besturen die ieder jaar weer anders van samenstelling zijn; spelers die langs de velden vlie gen, spelers die nog weten van clubtrouw; je hebt scheidsrech ters die het leuk vinden, en arbi ters die iedere wedstrijd weer opnieuw wezen. Een wereld vol tegenstellingen, maar ook met mensen die hart hebben voor de club. Vele tien duizenden trappen tegen een bai, maar zonder vrijwilligers zou het amateurvoetbal ge doemd zijn een stille dood te sterven. Het amateurvoetbal begint ko mend weekeind aan zijn laatste seizoen van deze eeuw. Morgen de jaarlijkse bijlage van het Rot terdams Dagblad. Boordevol verhalen, service en informatie over voetbalstad en -regio. Rotterdam/Moskou De export van ,Tederland en Ook van andere we."- »se landen naar Rusland is vrijwel stilgevallen. Het bedrijfs leven dat nog nieuwe exportor ders aanneemt zal de betalingsri sico's zelf moeten nemen omdat de Nederlandsche Credietverze- kerings Maatschappij (NCM) geen dekkingen meer vet leent voor Rusland. De meeste Nederlandse onderne mers in Rusland zelf melden ook dat hun activiteiten de afgelopen weken op een laag pitje moesten worden gezet vanwege de econo mische crisis in het land. „Onze activiteiten liggen totaal stil," zegt J. Oosterling van Vis been Transport in Moskou. „Wij vervoeren normaal gesproken grote hoeveelheden producten van Nederlandse bedrijven als Unilever naar en in Rusland. Maar daar is nu abrupt een einde aangekomen. En het is onduide lijk wanneer dat weer op gang komt. Dat kost ons natuurlijk enorm veel geld." Van de totale Nederlandse export gaat zo'n één procent naar Rus land. In 1997 goed voor een kleine vier miljard gulden. In de top-drie staan appels en peren, vlees en pluimvee en kaas. Machines en vervoermiddelen zijn goed voor negentien procent van de export naar Rusland. Chemische produc ten bepalen elf procent van de ex port naar het land in moeilijkhe den. S. ten Berge, die zich bezig houdt met de import van groente en fruit, ondervindt dat geldgebrek bij de Russen aan den lijve. „We hebben onze import totaal stopge zet omdat onze Russische afne mers onze rekeningen in dollars niet kunnen betalen. De Russi sche banken hebben geen dollars en de wisselkoers is ook onduide lijk. Handel is daardoor dus on- Schiedam Een 15-jarige Schiedamse jongen trof gister avond precies de verkeerde toen hij een staaltje bravoure wilde weggeven. De knaap had in gezelschap van zijn maten een man bespuwd die een voet- balwedstrijd stond te bekijken op het sportterrein aan de Schiedamseweg. Toen die het groepje daar verontwaardigd op aansprak, trok de 15-jarige jongen zijn vest omhoog. Hij wees op een pistool dat in zijn broeksband zat en sprak drei gend de woorden: „Doe nou maar niks, want anders gaat deze praten," Waarop de man zich legitimeerde als politie agent, en de jongen bij de klad den greep. Het vuurwapen, een luchtdrukpistool, werd in beslag genomen en tie knaap kreeg een proces-verbaal. mogelijk geworden." De chaos rondom de roebel vormt voor veel Nederlandse bedrijven het grootste obstakel. „Onze Rus sische afnemers betaalden in roe bels en die werden door de bank automatisch omgezet in dollars," zegt W. Ganzewoort van het in stallatiebedrijf G&G Enginee ring. .Aangezien de banken nu echter niets meer omzetten, krij gen we ons geld Rusland niet meer uit. We nemen nu dan ook geen nieuwe orders aan en hande len alleen nog de lopende zaken af." De koers van de Russische roebel is gisteren weer verder ingestort en ligt nu ook formeel onder de grens van 9,5 roebel per dollar die door de regering als minimum was gesteld. Het Internationaal Monetair Fonds heeft gedreigd zijn miljardenleningen aan Rus land stop te zetten. Het IMF wil eerst duidelijkheid over het pro ces van. economische hervormin gen. Doema Het debat in de Doema en de tweede stemming over het pre mierschap van Viktor Tsjemo- myrdin is toch vrijdag. Dat heb ben de Doema-afgevaardigden vanmorgen met grote meerder heid besloten. De communisten en andere oppositiepartijen in de Doema hebben al aangekondigd Tsjernomyrdin opnieuw weg te zullen stemmen. Afgelopen maandag deden ze dat voor het eerst. In totaal kunnen ze het drie keer doen, maar dan ontbindt Jel- tsin automatisch het parlement en komen er nieuwe verkiezin gen. De zenuwoorlog tussen het Krem lin en de Doema, het door de com munisten gedomineerde parle ment, over de vorming van een nieuwe regering, woedt nu in vol le hevigheid. „Ik houd vast aan mijn kandidaat Viktor Tsjerno myrdin. Ik zal er hard voor vech ten dat hij snel wordt bevestigd als premier zei president Jeltsin gisteren. Realiseren van Veranderingen in Organisaties, s:art 14-16 okt. '98 Informatie/bror hare: 020-695 66 44 :.v Adres: Hants xeletawi; Bank/^ronr.: Handteken) ng: 8 8 "71 0981 1 5

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1