UEFA weet van niets: het komt allemaal in orde met EURO 2000 m Thuiskomst lichtgewicht-baby moeders mooiste verjaardagscadeau Politie haalt 'kinderporno' uit artotheek In of aan zee De Victory wordt duur betaald w* Vandalen worden tijdens EK keihard aangepakt RotterdamsDagblad Commentaar otterdams Dagblad Vrijdag 4 september 1998 Door Tonny van der Mee SchiedamAcht geel en blauw gekleur de ballonnen hangen aan de gevel 'Wel kom thuis Dave' is er in blauwe letters te lezen, boven de ingang van het steegje dat leidt naar de woning van Ina en Dick de Jong aan de Lange Nieuwstraat in Schiedam. Heel bescheiden, zonder poespas. Daar waren ze heel resoluut in. Want de bijna zeven maanden oude Dave, die een half jaar lang de gemoederen heeft bezigge houden met zijn geboortegewicht van één pond, is na alle belangstelling weer alleen voor de familie De Jong. En sinds gisteren voor het eerstin zijn prille leven echt thuis. De feestelijke thuiskomst hoefde voor de familie dan ook niet uitgebreid gevierd te worden, „Ik heb iedereen afgebeld," zucht moeder Ina. „We hebben hem toch zeven maanden moeten delen," Natuurlijk is er waardering voor alle steun de afgelopen tyd. Maar de momen ten alleen met Dave waren schaars. „Er is nu een hoofdstuk afgesloten en we gaan gewoon weer verder," Het afgelopen half jaar is als een film aan de familie voorbijgetrokken. Dave werd op 14 februari met de keizersnede ge haald, omdat hij niet meer groeide m de buik. Hij woog toen precies één pond en was 27 centimeter lang. Een medisch raadsel volgens de kinderartsen. Tot vier weken geleden kreeg hy via beade mingsapparatuur zuurstof toegediend Hij lag drie maanden in het Sophia Kin derziekenhuis, de rest van de tijd in het Schieland Ziekenhuis in Schiedam. Elke dag drie keer op be2oek. Het vrat flink wat energie by de ouders. Maar de vrees Dfck en Ina de Jong en hun dochter Noêml (7) vieren de thuiskomst van Dave. We hebben er altijd In geloofd. Dave Is een echte vechtersbaas'. Foto Rooi Dijkstra voor een slechte afloop was er alleen bij de artsen. „We hebben er altijd in ge loofd," zegt vader Dick. „Dave is een ech te vechtersbaas." Een lichtgewicht vechtersbaasje wel te verstaan. Inmiddels is hij uitgegroeid tot een hummeltje van 48 centimeter lang en 3300 gram zwaar. Ina: „Hij lijkt net een pasgeboren baby. Of de kleren pas sen? Jawel hoor. Ik heb ze gewoon een paar keer flink door de droger gehaald." „Waar is die onrustkraaier?" buldert de buurman als hij binnenkomt. Hij kan hem niet missen. Dave zorgt immers nog steeds voor onrust, maar dan op een posi tieve manier. Hij kraait er in de box lus tig op los met 'koekiemonster' en 'pino' boven zich. Kerngezond. De toekomst zal moeten uitwijzen of zijn moeilijke start geen schadelijke gevol gen heeft gehad voor de gezondheid van Dave. Voorlopig hebben de hersenscans geen problemen geconstateerd. „Ik ben blij dat alles in het hoofdje goed zit," zegt Dick. „Hij reageert goed en hij lacht vol op." Na alle ellende kunnen ze de humor er wel van inzien. De hoekige neus van zijn vader zal hij wel nooit krijgen. „Hij heeft een wipneusje," zegt Ina. Niet verwon derlijk, omdat hij een halfjaar lang voed sel toegediend kreeg via een sonde in zijn neus. „Het was voor ons net een sci ence fiction-film met al die slangen, toe ters en bellen om hem heen." „Nu kan ik er gewoon over praten," zegt Dave's oma. „Maar de afgelopen maan den heb ik hele dagen lopen huilen." Haar stem slaat echter weer over en de tranen schieten in de ogen. Nu Dave thuis is, gaat het gewone leven weer door. Volgende week naar de be drijfsarts en 's avonds weer normaal thuis eten. De muur van kaarten heeft al die maanden voor het raam gehangen, maar wordt komende week weggehaald. „Morgen zyn we alles weer vergeten," zegt Dick, „En straks kruipt hij hier ge woon over de vloer." Ina: „Als ik zo terugblik, kan ik het me allemaal gewoon niet voorstellen. Over vijf maanden staat hier op tafel weer een taart met een kaarsje." Vooruitblikkend op zijn eerste verjaar dag is iedereen ook weer terug bij die an dere realiteit van de dag. „Ik ben van daag 40 jaar geworden," zegt Ina. „En ik heb nog nooit zo'n mooi verjaardagsca deau gehad." Door Gysbert Spierenburg Rotterdam „De organisatie verloopt probleemloos. Prima, dat kan men gerust zeggen." Op het kantoor van EURO 2000 in de Wilhelmina-toren in Rot terdam ging gistenniddag, tijdens een persconferentie van hefbrganisaïiëcóniiië en UEFA, de vlag uit. Over twee maan den, op 27 oktober, is het weer feest. Aan de oever van de Maas zullen dan alle bijzonderheden over de actuele stand van za ken bekend worden gemaakt Inclusief vermoedelijk de kaart verkoop-strategie, het heetste hangijzer. 'UEFA dreigt Nederland en Bel- Hy had hen gesproken in Mona- gië EURO 2000 te ontnemen'. Het bencht in een Nederlandse en Belgische krant veroorzaakte af gelopen zaterdag veel opschud ding. De affaire blijkt achteraf weer een storm in een glas water te zijn. De renovatie van de stadions, de veiligheid, de inzet van politie; het komt allemaal dik in orde met het Europees kampioenschap voetbal dat over twee jaar in Ne derland en België wordt gehou den. Er is geen sprake van dat de Europese voetbalfederatie het toernooi niet aan de Lage Landen toevertrouwt. UEFA-functionaris Guido Togno- ni zei dit gisteren in Rotterdam en hy ontkende met klem dat in het hoofdkwartier van de Europese voetbalbond in Nyon sceptisch te gen de voortgang van het evene ment zou worden aangekeken. Van wantrouwen is zelfs in het ge heel geen sprake. „De UEFA be schikt werkelijk over niet één re den om aan te nemen dat het toer nooi niet m Nederland en België zou kunnen worden gehouden." Twee kranten -het Brabants Dagblad en het Belgische Nieuws blad- lieten afgelopen zaterdag de Zwitserse UEFA-official een golf van kritiek leveren op de toernooileiding van EURO 2ÜQÖ. co, tijdens de loting voor de Euro pese bekertoernooien. Tognoni distantieerde zich gisteren pu bliekelijk van de artikelen. Geschokt en verbijsterd had hy, zei hij, gelezen hoe hem woorden in de mond waren gelegd die hy nooit had gesproken. „Een uit spraak van mij is rmsbruikt in de kop boven een artikel. De hele or ganisatie EURO 20QO is daardoor in diskrediet gebracht. Dat er kri tiek is van media-zijde is mijn ver- antwoordelykheid niet. Van vra gen zijn door de twee journalisten antwoorden gemaakt" Geen enkele reden Er is volgens Tognoni geen enke le reden tot bezorgdheid. De stadi ons, ook die in België (Charleroi), zullen tijdig gereed zijn. Een in spectie van UEFA-zijde had al plaats, volgende maand zal eery, tweede inspectiebeurt volgen. Dat het oefentoemooi volgend jaar is geannuleerd is niet verontrus tend en nooit zou de UEFA de in zet van ten minste 5000 agenten per EURO-duel hebben geeist. Tognoni gisteren: „Waar komt dit cijfer vandaan? In elk geval niet b{j ons. De veiligheid in en rond de voetbalstadions is de verant woordelijkheid van de plaatselij ke organisatie en de twee overhe den. Als men meent met duizend agenten per wedstnjd te kunnen volstaan, zullen wij ons daar niet in mengen. De UEFAlevert alleen z'n officials, z'n know-how en zes tien deelnemende teams. Al het overige is een zaak voor het plaat selijk organisatiecomité. In nood gevallen zal de UEFA hooguit in terveniëren." Omtrent het veilig heidsaspect zijn er duidelijke af spraken gemaakt met de minis ters van Binnenlandse Zaken. EURO 2000 zal voor 1,4 miljoen gulden bijdragen in de kosten van de algemene overheid. Het is de uitkomst van uitvoerig overleg geweest. De kaartverkoop is voor alsnog een punt van aanhouden de zorg. Na het échec tijdens het WK in Frankrijk is op dit terrein grote waakzaamheid geboden. Twee elementen zullen pertinent worden uitgesloten:-de verkoop via touroperators en het bestaan van een levendige zwarte markt De chaos van Frankrijk '98 mag zich niet herhalen. Been, de Ne derlandse secretaris van EURO 2000 blijft een eeuwige optimist. „Als ik een tipje van de sluier mag oplichten: er zullen voor EURO 2000 meer kaarten beschikbaar komen voor de gewone suppor ter." UEFA-coordlnatorGuldo Tognoni stelde Nederland en België giste ren gerust: het EK gaat gewoon door. Foto Robert vos/anp Den HaagJustitie en poli tie zullen tijdens het EK voetbal, dat over twee jaar in Nederland en België wordt gehouden, keihard optreden tegen eventuele relschoppers. Dat is te lezen in een beleidsnotitie van het Ministerie van Binnen landse Zaken. Letterlijk staat er: Het maatschap pelijk leven mag niet wor den ontwricht of onevenre dig hinder ondervinden. De politiezorg moet worden ge garandeerd." Buitenlanders kunnen by de grens worden geweigerd als ze geen geldig kaartje voor de wedstrijd hebben of van plan zijn de openbare orde te verstoren. Ze komen Nederland niet in als ze dronken zijn, onder invloed zijn van drugs of in het bezit van wapens." Burgemeester Franssen van Zwolle, verantwoorde lijk binnen het Korpsbe heerdersberaad voor voet balzaken steunt de harde lyn. „Het is beslist niet on Nederlands om de zaak zo aan te pakken. Het mag niet mislopen zoals in Frank rijk. Het EK moet een groot feest worden." SchiedamDe politie heeft uit de collectie van de Artotheek Schie dam dia's in beslag genomen van Joop Schafthuizen, de partner van schrijver Gerard Reve. Het gaat om foto's die Volgens de hui dige normen als kinderporno gel den'. „Wij werden door een recher cheur van de politie in Schiedam gebeld die vertelde dat een me vrouw, een lener van de Arto theek, een klacht had over het feit dat er fotocollages van Schafthui zen in onze collectie zaten. Zij vond dat eens moest worden ge keken of dat niet naar kinderpor nografie neigde," zegt G. Kruijt, sector-directeur van de dienst cul tuur, educatie en sport van de ge meente Schiedam waaronder de Artotheek valt. Met z'n drieen -Kruyt, de arto- theearis en een rechercheur- werd vervolgens bekeken om wel ke werken het ging. „Die recher cheur vond in elk geval dat twee werken, geplaatst in het tijds beeld van!998, mogelijk als kin derpornografie aangemerkt kon den worden," zegt Kruijt. In de fo tocollages zyn steeds vier tot ne gen foto's verwerkt. Bij één werk konden twee foto's niet door de beugel, bij de ander was de totale collage'verdacht'. De dia's van de betreffende wer ken, die worden gebruikt door de klanten om een keuze te maken uit de totale Artotheekcollectie van zo'n duizend werken, zyn door de rechercheur in beslag ge nomen om die voor te leggen aan Justitie. Volgens afspraak heeft de artotheek de echte werken in een apart depot ondergebracht zo dat ze niet meer kunnen worden uitgeleend. Medewerkers van de Artotheek geven toe dat de fotocollages'hef tig' zijn. Op enkele foto's zijn blo te jongens te zien die elkaar met de hand bevredigen of eikaars anus likken. „De andere foto's zyn absoluut niet schokkend," zegt Kruijt. Het gaat om jonge tie ners, van zo'n 12 tot 14 jaar en het thema van het werk is het ontdek ken van seksualiteit. Tijdsbeeld Het is werk dat Schafthuizen in het begin van de jaren '70 maakte, toen hij samen met Gerard Reve in Schiedam woonde. Hij zegt dat de kunst moet worden gezien in het toenmalige tijdsbeeld. „Ik zou zulk materiaal nu nooit meer ge bruiken, omdat mensen er aan stoot aan nemen. Door alle gruwe len die tegenwoordig gebeuren met kinderen komen deze foto's in een ander daglicht te staan," al dus de kunstenaar, die tegen woordig veelal met zijn vriend in een Vlaams dorpje vertoeft. Schafthuizen zegt dat hij niet één foto zelf heeft gemaakt. „Ik heb gebruik gemaakt van reproduc ties." Hoewel hij dergelijke kunst nu niet meer zou maken, is hij nog steeds trots op de omstreden collages. „Ik wilde ermee laten zien wat de mogelijkheden zijn van, in mijn geval, iemand die pedofiele verlangens heeft. Hoe je je op een bepaalde manier tevre den kunt stellen met een collage aan de muur. Ik heb dit gedaan om soortgenoten op een estheti sche manier te laten voldoen aan hun verlangens. Iemand anders hangt iets met een mooi bloem stuk of een landschap aan de muur, of een foto van zijn kinde ren." De gemeente Schiedam is in het bezit gekomen van de jongensfo to's doordat de kunstenaar ze vol gens de toenmalige Beeldende Kunstregeling aanbood bij de BKR-commissie, Destijds was het zo dat kunstenaars een uitkering kregen, op voorwaarde dat ze pro ductief waren en werken aanbo den aan de gemeenschap. „Als Artotheek proberen we de drempels zo laag mogelijk te hou den voor het publiek om in con tact te komen met kunst," zegt cultuur-ambtenaar Kruijt. „Maar daarbij wordt wel een aantal nor men gehanteerd. Kunst die men op dat moment als controversieel of als schokkend ervaart zal niet een-twee-drie de huidige arto theekcommissie passeren. Dat kan zowel om afbeeldingen van kinderen gaan, als werk waarbij expliciet geweld tegen bijvoor beeld vrouwen aan de orde is. Daar wordt op dit moment terecht veel aandacht aan besteed en van uit die optiek wordt er naar geke ken. Maar vijfentwintig jaar gele den lag dat heel anders. Alles moest kunnen en alles kon ook, als ik terugdenk aan die periode, Zelden uitgeleend De klanten van de Schiedamse ar totheek hebben overigens nauwe lijks belangstelling voor het werk van Schafthuizen. Hoewel Kruijt geen exacte getallen bij de hand heeft, zijn de vijftien fotocollages van Reve's partner 'zelden' uitge leend. Zo weinig zelfs dat ze op de nominatie stonden om te worden teruggegeven aan de kunstenaar. De politie heeft de dia's van de omstreden collages naar justitie gestuurd, die nu moet beslissen wat er moet gebeuren. Vooralsnog zal Joop Schafthuizen niet wor den gehoord. Kruijt verwacht overigens niet dat, als het ai tot een proces komt, justitie de Artotheek of de ge meente Schiedam zal dagvaar den. „Dat lijkt mij niet. Als je kijkt naar de wettelijke bepalingen bij kinderpornografie worden dege nen vervolgd die het bewust voor handen hebben om te verhande len, Met dat idee zijn die werken niet aangekocht, noch als zodanig gebruikt. Op enig moment is ge zegd dat dit kunst is en als zoda nig behandeld. Niet met het oog merk om die foto's op Internet te zetten of zo. Als het tot vervolging komt is het meer een zaak tussen kunstenaar en justitie." Met het vastleggen van de grens van 40 miljoen passa giers voor Schiphol is drie jaar geleden door parlement en regering feitelijk uitgesproken dat de nationale luchthaven op de verkeerde plaats ligt. Een terechte constatering, want wat in 1920 een vanzelfsprekende voortreffelijke plek was hoeft dat honderd jaar later niet meer te zijn. Tijdens de Eerste We reldoorlog was bij het fort Schiphol een grasbaantje aanlegd voor militaire vliegtuigen. KLM-oprichter Albert Plesman claimde toen de vrede was weergekeerd die plaats voor de burgerluchtvaart. De man had een vooruitziende blik, maar ook hy kon niet dromen dat de groei van de luchtvaart zo onstuimig zou kunnen zijn. Inmiddels is er veel langer en veel grondiger nagedacht over de meest ideale plaats van een luchthaven en over toekomstige ont wikkelingen, Met de rapporten en publicaties kan de Markerwaard worden gevuld, zo constateerde een radioverslaggever gisteravond gekscherend. Een vaststelling die niet eens zo ver van de waarheid zal zijn en wellicht een nieuwe studie rechtvaardigt. Op grond van de realiteit van de afgelopen vijfentwintig jaar is de discussie over start- en landingsbanen en nieuwe vliegvelden in Nederland uit sluitend een louter theoretische exercitie. Er wordt creatief gete kend, verbeten gediscussieerd en ferm besloten. Maar uiteindelijk gaat er geen schop de grond in groeit de luchtvaart nauwelijks ge remd verder. De politiek heeft de plicht ontwikkelingen in goede banen te leiden en kan niet langer volstaan met het besluiten tot nieuwe studies en vervolgonderzoeken. De snelle keuze voor een luchthaven in of aan zee ligt voor de hand. Een dergelijke oplossing is duur, maar levert wel de meeste economische groei op en de minste overlast voor het milieu. Een dergelijke nieuwe luchthaven kan geleidelijk de func tie van het huidige Schiphol overnemen - van kapitaalvernietiging hoeft geen sprake te zijn. Kapitaalvernietiging is pas aan de orde als de luchtvaart in Nederland geen toekomstperspectief meer heeft omdat allerlei beperkingen en onzekerheden te beknellend zijn. Juist in zo'n situatie kiezen bedrijven en luchtvaartmaatschap pijen voor concurrerende locaties elders in Europa. Een argument dat tot nu toe achterwege blijft in de discussie is de ontwikkeling in de vliegtuigbouw. Voor het begin van het volgende millennium worden door de vliegtuigfabrikanten toestellen voor het verkeer tussen de continenten ontwikkeld, die twee keer zoveel vracht en passagiers kunnen verstouwen. Schiphol ligt op een on gelukkige plaats voor dit soort vliegende zwaargewichten, omdat een lange en lage aanvliegroute over zee noodzakelijk is. De wel vaart in Nederland is vooral te danken aan de belangrijke rol die dit land speelt in internationale handel en distributie. Bescherming van die riante positie dwingt ertoe dat er wordt geïnvesteerd in een luchthaven in of aan zee om ook in de toekomst de grootste vlieg tuigen te kunnen blijven ontvangen. De tientallen miljarden die er voor nodig zijn, zullen vooral kunnen komen van grote Nederland se institutionele beleggers - die door het ontbreken van grote pro jecten-te vaak gedwongen zijn Nederlands vermogen te beleggen in het buitenland. Geld hoeft het probleem,niet rijn -het komt vooral aan op geloof in de toekomst, op visie en daadkracht. Door Coos Versteeg Den Haag Het was een feestelij- ke bijeenkomst, maandagochtend in het Haags Gemeentemuseum- Koningin Beatrix, de kroonprins, de minister-president, minister Zalm en nog heel veel andere hoogwaardigheidsbekleders wa ren erbij om de officiële over dracht van Mondriaans Victory Boogie-Woogie aan de Staat der Nederlanden bij te wonen. Voor mr. Jan Maarten Boll -in het dagelijks leven lid van de Raad van State- moet het een persoonlijke victorie zyn geweest. Als voorzitter van de Vereniging Rembrandt en de Stichting Natio naal Fonds Kunstbezit heeft hy al die tijd het voortouw gehad in de ze mega-transactie. Boll eiste niet alle eer zelf op. Uit zijn mond klonken ruimhartige complimenten voor dr. Hans Lo cher, directeur van het Haags Ge meentemuseum, die zich zo had ingespannen om de Amerikaanse eigenaar Samuel I. Newhouse te bewegen zijn schilderij te verko pen aan het museum, dat al de grootste verzameling Mondriaans ter wereld heeft. Wie op het exclusieve partijtje ontbrak, was Cees List, de voor malig zakelijk leider van het Haags Gemeentemuseum. Hij was niet uitgenodigd. „Er waren zoveel mensen niet, het was al leen voor een heel selecte club, voornamelijk politici en journalis ten," zegt Locher. „Maar ik heb List persoonlijk gebeld zodra de aankoop rond was." Dat was ook niet zo vreemd, want Locher wist hoe List sinds okto ber 1994 doende was geweest Newhouse tot verkoop te bewe gen. Zelfs nadat List by het museum was vertrokken, ging hy op een laag pitje nog door met New house. Wie van dit alles niets wist, was mr, Jan Maarten Boll. De Am sterdamse jurist kreeg niet te ho ren dat iemand met een gelijke gedrevenheid al jaren met New house in gesprek was. Cees List was echter een eind op weg. Hij had destijds een finan cier die bereid was het werk aan te kopen en in langdurige bruikleen aan het Gemeentemuseum te ge ven. Newhouse verhoogde zijn vraagprijs echter. ..Toen hij uit eindelijk een definitief bedrag noemde, was dat zó ongehoord hoog dat ik er niet mee bij de geld gever aan durfde te komen." Ongehoord hoog was in dit geval 30 miljoen dollar, op dat moment een slordige 48 miljoen gulden. De Amerikaanse verzamelaar liet vorig jaar nog aan List weten dat de condities niet waren veran derd. List zit er niet mee dat er mogelijk 32 miljoen gulden te veel is be taald. „„Het verbaast me wel zeer dat Boll in geen enkel opzicht over de voorgeschiedenis lijkt te zijn geïnformeerd; dat simpelweg is betaald wat Newhouse m vroeg. Tja, Marcel van Dam schreef al in De Volkskrant dat een ryke Amerikaan zich nu te barsten zit te lachen." wÊRkENpa Moeders {uwdere* naar DE OPPAS O, knuFFEL jjj HEfA bÏRAkS £v£n OOR My ik H&B Efc DEie r-JoC Leen VOoft. dEHAD

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1