4 innen 'Mama, naar wie ga ik vandaag?' Rotterdams Dagblad te s SSS! Asielzoekers: Wij willen graag zelf geld verdienen Veilig Verkeer wil alle filemeldingen op Radio 1 Avondmens, ochtendmens: kwestie van 'bioklok' Vijf gulden köftirig op het boekje "Kwestie van Smaak" R Vijf gulden korting op het:boekje^v^#ft^« "KwestievhriSmhak''f p Gevangenis is gevangene kwijt Moordverdachte land uitgezet Cel geëist na misbruik kind Prijs voor radiotalent Asielzoekers naar Kampen AMC stopt even met KID m ra* pi Rotterdams Dagblad Vrijdag 4 september 1998 Den HaagDe leiding van de ge vangenis in Seheveningen is al sinds dinsdag een 30-jarige ge vangene kwijt. Directeur B. Lelie- feld weigerde gisteren te spreken van een ontsnapping. „We zijn de man kwijt, maar weten niet of hij ook ontsnapt is. Misschien be vindt hij zich nog steeds hier op het terrein." In verband daarmee heeft de directeur de veiligheids maatregelen binnen het gevange niscomplex verscherpt. Een aan tal afdelingen is uitgekamd om te kijken of de man zich ergens ver schanst. Ook is de politie een zoekactie gestart naar de man die voorheen in Den Haag woonde. Den Haag Nederland heeft gis teren een 33-jarige Ier uigeleverd aan Ierland. De Ierse justitie ver denkt de man van betrokkenheid bij de moord op de Ierse misdaad- ■journaliste Veronica Guerin. De journaliste werd in juni 1996 in Dublin vanaf een motor neerge schoten. Daarvoor was zij al be dreigd door drugsbendes. Ierland vroeg Nederland in oktober 1997 al om uitlevering van de man. De ze eiste echter in een kort geding garanties voor een eerlijk proces in Ierland. Volgens zijn raadsman zou de magistratuur in Ierland te zeer zijn beïnvloed door de grote media-aandacht. De rechtbank in Den Haag besliste eind augustus dat er geen reden was om te uitle vering tegen te houden. Den Bosch De officier van justi tie heeft gisteren voor de recht bank in Den Bosch zes jaar cel ge- eist tegen een 46-jarige man uit die plaats. De man zou zijn invali de dochter seksueel hebben mis bruikt. Dit kwam aan het licht toen het meisje begin dit jaar werd aangehouden nadat ze een brandbom naar haar slapende va der had gegooid. De man bleef on gedeerd. Of het OM het meisje nog gaat vervolgen voor haar po ging tot doodslag is nog niet be kend. Uitspraakop'lT'september. Hilversum Frans-Jozef Willems, leerling van de school voor de journalistiek in Tilburg, heeft gis teren de RVU-Radioprijs 1998 ge wonnen met het programma 'De Test'. Hierin ondergaat hij een aids-test en laat tussendoor ande re jongelui aan het woord over veihg vrijen. Volgens de jury laat Willems in nog geen elf minuten horen hoe zo'n programma ge maakt moet worden. Bovendien breekt hij het programmaatje op het juiste moment af, namelijk vlak voor het bekendmaken van de uitslag van de test. Als belo ning mag Willems nu een pro gramma voor de RVU maken en krijgt hij ook nog eens 1500 gul den en een plastiek. Kampen Het bijna leegstaande studentencomplex Espagnol in de binnenstad van Kampen zal bin nenkort aan zestig asielzoekers onderdak bieden. Dat zijn de ge meente Kampen, stichting Vluch telingenwerk Kampen en het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) gisteren overeengeko men. De komst van de asielzoe kers leidde afgelopen zaterdag al tot acties van omwonenden. M. Röring liet namens de buren we ten niet tevreden te zijn met het resultaat van het gesprek. Zij sluit meer acties niet uit. Amsterdam Het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Am sterdam heeft de behandelingen voor Kunstmatige Inseminatie Donorsperma (KID) voorlopig stopgezet. Aanleiding is twijfel over de betrouwbaarheid van tests om spermacellen te controle ren op de aanwezigheid van de ge slachtsziekte chlamydia. Deze twijfel is ontstaan nadat de infec tie was ontdekt bij een vrouw die was geïnseraineerd door twee do noren. Daarop heeft het zieken huisdeze donoren opnieuw getest via een nieuwe methode. Terwijl de standaardtest negatief was, gaf de nieuwe methode aan dat hun sperma inderdaad was geïnfec teerd. Omdat het AMC nu twijfelt over* de betrouwbaarheid van de uitslag van beide tests, is de be handeling gisteren stopgezet. Mama is aan het werk en daarom gaan de kinderen naar andere mama's: oppasmoeders, crèche- juffrouwen, oma's en buurvrou wen. De dilemma's van een op- pas-generatie. Door Maaike Oppier Rotterdam/Den Haag Het moei lijkste moment van de dag is als mama haar kind komt ophalen bij de oppasmoeder. „Dan gaat het kind net ruzie maken of hangerig doen. Kijken wie van de twee er ingrijpt," zegt Agnes van Stijn van het Gastouderbureau in Den Haag. „Als een kind vervelend is als z'n moeder hem komt halen, zegt zo'n moeder meestal: 'Laat maar, ik ben al zoveel weg geweest'. Schuldgevoel," constateert Anja Kerbusch, gastmoeder van vier kinderen tussen anderhalf en 4 jaar. 's Morgens vroeg is het rennen, vliegen, haasten om de kinderen op tijd bij de oppas te krijgen. En om zelf op tyd op het werk te zijn. Aan het eind van de dag hetzelfde jachtige ritueel om ze weer op te halen. Als je al een oppas hebt tenmin ste. Want het probleem wordt nij pender, is de stellige indruk van mensen die in 'de branche' zitten. Meer vrouwen blijven werken. Het aantal oppasmoeders en kin derleidsters groeit niet mee. Voor al kinderen van ouders die op on regelmatige tijden werken zijn nauwelijks onder te brengen. De wanhoop onder die moeders is groot. TVaarlaatikde kinderen?!' Zo ontstaan er overeenkomsten tussen moeders van kinderen in dezelfde klas of in een bepaalde straat of wordt er zoveel geld be taald aan opvang dat het hele tweede salaris er aan opgaat Als de kwetsbare organisatie tenmin ste niet wordt ondermijnd door de mazelen, verkoudheid, vakantie of veranderde werktijden. Een hele generatie groeit voor een groot deel op bij anderen. Zoals het meisje (3) dat sinds jaar en dag naar een gastgezin gaat als papa en mama werken. Tijdens vakan ties, als het gastgezin weg is, moe ten her en der oppas-oplossingen worden gezocht Oma, andere oma, tante, buurvrouw. „Mama, naar wie ga ik vandaag? vraagt het meisje 's morgens bij het op- placemats en papieren servetjes gedektè' tafèl ziet'èrs' 'uit de grond Een hele generatie groeit voor een groot deel op bij anderen. Sommige kinderen, zoals op deze foto bij crèchejuffrouwen, anderen bi] oma's, buurvrouwen of oppasmoeders. Foto Rob Keeria/GPb van zijn hart zegt: „Oma, volgens mij wordt dit een echt diner!" Als oudste van drie kinderen in een gezin waar papa en mama allebei intensieve vier-dagen-in-de- week-banen hebben en waar op die dagen de betaalde oppas aan huis komt, schieten de gehaktbal letjes, kruimige aardappelen en spercieboontjes 'er als eerste bij in en worden al gauw 'een diner'. De kruimige aardappel zou mis schien zelfs verplicht tot in de eeuwigheid moeten worden voor behouden aan oma's, maar feit is dat veel kinderen rust en regel maat te kort komen in het drukke bestaan dat hun ouders leiden. Naast betaalde banen willen ou ders veel leuke dingen voor zich zelf en voor hun kinderen: sport, muziek, beleggen, sociale contae- Anja Kerbusch, gastmoeder van vïërTdhcfèfën tussén anderhalf-en 4 jaar: „Wat is kiezen om te wer ken? Als je zegt 'ik wil een beetje ruim leven', dan gaat de vrouw werken. Sommige moeders móé ten wel werkenwant je hebt toch je hypotheek en je auto." Michiel (13) en Bas (11) zijn van jongsaf opgevangen door opa en oma op de dagen dat hun moeder, net als hun vader, werkt. En dat blijft zo. Ook als ze straks allebei op de middelbare school zitten. Moeder Marjolein, die drie dagen per week als arts werkt: „Ook als ze boven op hun kamer huiswerk maken, vind ik het belangryk dat er iemand beneden is die aan dacht voor ze heeft, naar ze luis tert als het nodig is, een kopje thee zet of iets overhoort." Voor Sikander (4), Omar (2) en zusje Aysha (tien maanden) komt drie dagen per week een oppas. Als de'vaste oppas een keer niet kan, zijn er twee in reserve die kunnen worden opgeroepen. Dat is in de praktijk minder gemakke lijk dan het nu is opgeschreven. Moeder Aulia heeft toch bewust deze opvang verkozen boven een kinderdagverblijf. „Het is veel rustiger als de oppas 's morgens bij jou komt, dan datje moet ren nen om de kinderen in de crèche te krijgen. Dat geeft je als moeder ook meer rust. Ook 's avonds. Ik heb een baan met late werktijden, zodat ik nooit voor sluitingstijd bij de crèche kan zijn. Als ik nu thuis kom, hebben de kinderen al gege ten. Dat is een element dat een crèche of gastouder niet kan bie den. Ik vind dat heerlijk, want als je al laat thuis komt en de kinde ren hebben trek - maar je kunt niet binnen vijf minuten eten op tafel hebben - dan is dat een vre selijke periode." Ook voor na school vindt ze de op pas thuis een beter alternatief dan de reguliere naschoolse opvang. .„Dan moeten ze toch weer in een Door Ellen den Hollander De Lier Het leven van asielzoe kers die langer dan zes maanden in Nederland zijn, wordt binnen kort minder uitzichtloos. Het ein deloze wachten op een status, een verblijfsvergunning, een normaal bestaan, zal worden doorbroken, omdat zij betaald werk mogen gaan verrichten. Tot nu toe moch ten zij alleen vrijwilligerswerk doen in het centrum, waarvoor zij een gulden per uur verdienden. „Ik verlang er naar om aan de slag te kunnen gaan en geld te verdie nen," vertelt Mohammed Houta Hassan (34) uit Irak. Hij woont sinds acht maanden in het asiel zoekerscentrum De Lier. „Je wordt moe van het vele denken hier. Het is goed om naar buiten te gaan." De taal zal aanvankelijk een probleem vormen, zo ver moedt Mohammed, die in Irak medisch assistent was. „Ik spreek nu alleen nog Engels. Dus het moet werk zijn, waarbij je niet hoeft te praten." Ook zijn Iraanse mede-bewoner, die anoniem wenst te blijven, wil graag zijn eigen kost gaan verdie nen. „Ik zou heel graag ervaring opdoen met verschillende soorten werk," legt de 35-jarige Iraniër uit. Hij woont bijna vier jaar in De Lier met zyn vrouwen twee zoon tjes. „In mijn eigen land had ik een metaalbedrijf. Dat werk zou ik het liefste doen. Maar tomaten plukken is ook goed. Niet perfect, maar het is beter dan niets. Van binnen zitten word je psychisch ziek. Mijn vrouw is door alle stress een Riagg-patiënt geworden," Kanttekeningen De Iraniër heeft wel de nodige kanttekeningen bij de noodkreet van de fruittelers, die geen tijde lijke werknemers konden vinden om de oogst binnen te halen. „Wij moeten niet gebruikt worden om de krapte op de arbeidsmarkt op te lossen. Bovendien is twaalf we ken per jaar veel te weinig." „Wij zijn geweldig blij met de nieuwe regeling," aldus F. Bies- ma van Stichting Vluchtelingen werk. „Asielzoekers mensen wil len heel graag iets doen. Als je al lange tijd in een centrum woont, dan snak je ernaar om naar buiten te gaan. Natuurlijk is het een ab surde situatie dat deze maatregel nu pas is genomen, alleen maar omdat de fruittelers niet aan vol doende seizoensarbeiders konden komen. Maar dat doet geen af breuk aan het resultaat" De fruittelers zelf zijn uiteraard verguld met de beslissing van het kabinet. „Wij hebben de nodige druk uitgeoefend en het is te ho pen dat deze maatregel op tijd komf," zegt H. Bus van de Neder landse fruittelers Organisatie, „In Noord-Holland en de Flevo- polder is het fruit bijna rijp. Als de administratieve voorbereidingen vlot verlopen, kan de oogst nog worden gered. Over drie weken is het te laat. Dan gaat de kwaliteit van het fruit achteruit en dat kost de ondernemers geld." Voordat de geïnteresseerde asiel zoekers daadwerkelijk aan hun eerste werkdag kunnen begin nen, moeten zij eerst een verkla ring opvragen bij de directie van het asielzoekerscentrum waar zij verblijven. Met dit document moeten zij bewijzen dat zij langer dan zes maanden in Nederland zijn en dat zij niet binnenkort uit- gezet zullen worden. Het Centraal Bureau voor de Ar beidsvoorziening zal de komende tijd een grote stroom aanvragen voor werkvergunningen te ver werken krijgen. „Wij verwachten meer aanvragen dan voorheen bij de arbeidsbureaus," aldus een woordvoerder van het minsterie van Sociale Zaken en Werkgele genheid. „Maar die aanvragen kunnen redelijk snel worden ver werkt." De asielzoekers die graag aan het werk willen, verkeren nog in gro te onzekerheid over de gevolgen van de maatregel. „Wij weten nog niet hoeveel wij betaald zullen krijgen, hoe wij verzekerd worden en welk deel van ons loon wy moeten afdragen aan het cen trum," vat de 35-jarige Iraniër sa men. „Maar zeker is wel dat ik lie ver zelf geld verdien dan dat ik een uitkering of zakgeld krijg. Wij hebben recht op een normaal le ven." RijswijkAutomobilisten zouden op het Radio 1 Journaal alle File meldingen moeten kunnen vol gen, Dit stelt B. Woudenberg, woordvoerder van Veilig Verkeer Nederland. Sinds maandag ver zorgt de ANWB de verkeersinfor matie op de publieke radiozen ders in plaats van het Korps Lan delijke Politiediensten (KLPD) in Driebergen. Woudenberg: Mensen luisteren naar Radio 1 om geïnformeerd te worden. Nu maakt de ANWB een onderscheid tussen de drukke en stille uren. Tijdens de spits krijg je alleen de hele lange en opmer kelijke files te horen, terwijl je bij voorbeeld-rond tien en drie uur ■wel alle meldingen krijgt." Hij vindt dat de ANWB moet zoe ken naar een oplossing voor het geven van meer gedetailleerde in formatie. „Je kunt ook op elk heel uur via alle radiozenders alle file meldingen doorgeven." Verder is Woudenberg tevreden over de nieuwe formule, „Het is vooral goed dat de ANWB de oorzaak van de File noemt. Dat geeft rust in de auto." Het KLPD heeft de afgelopen paar dagen circa tien reacties bin nengekregen van mensen die de overgang van de Filemeldingen naar het ANWB betreuren. „Dat valt ons wel mee. De mensen moe ten gewoon even wennen aan de nieuwe vorm," aldus een woord voerder van het KLPD. De ANWB is zelf best tevreden. Woordvoerder A. Vonk: „We pro beren de verkeersinformatie zo goed mogelijk weer te geven in anderhalve minuut. Het is dus niet mogelijk alle files te mel den." De ANWB doet over een aantal maanden gebruikerson derzoek naar de bevindingen van de automobilisten. Lekten Het verschil tussen 'ochtend- en avondmensen' wordt niet veroorzaakt door lui heid van de avondmensen bij het opstaan, maar door een bio logische factor: de'bioklok.' On derzoekers van de Rijksuniver siteit Leiden ontdekten een var- schil van ongeveer twee uur in de veranderingen in lichaams temperatuur bij beide groepen. De meeste Nederlanders heb ben hun Trioklok' tussen beide uitersten in. Tot dusver wad aangenomen dat persoonlijke eigenschappen als luiheid en extravert of soci aal gedrag zorgden voor ver schillen tussen 'ochtend- en avondmensen'. De een staat laat op en gaat laat naar bed, de an der staat vroeg op en gaat eer der naar bed. De wetenschap pers ontdekten tussen beide groepen echter verschillen in li- ehaamstemperatuur op ver schillende dagdelen. De biologische Tdok' van men sen bevindt zich in twee kleine groepjes hersencellen en regelt aanpassingen van de hartslag, de uitscheiding van hormonen en de lichaamstemperatuur. De mens heeft 's ochtends gemid deld een lichaamstemperatuur die een graad lager ligt dan 's avonds. De klok regelt ook de 'alertheid' die overdag nodig is en de slaperigheid als het tijd is om 's nachts te rusten. Ieder mens heeft een 'bioklok' met een eigen ritme. Weliswaar kunnen 'avondmensen' wennen aanvroeg opstaan en eerder sla pen gaan, zodra zij vakantie hebben zullen zij echter het ou de ritme herstellen. Echt veran deren kan de bioklok' dan ook amper. Volgens de Leidse we tenschappers is het daarom aan te bevelen, zeker in een 24-uurs economie, om mensen op de tijdstippen te laten werken waarop zy het best in vorm zyn. De onderzoekers hebben geen genetische oorzaken in het soortjbioklok' kunnen aanto nen. wei stelden zij vast dat de meeste mensen een 'bioklok' hebben die gemiddeld is. Och tend- en avondmensen zyn de uitzonderingen. groep functioneren, en dat is ont zettend vermoeiend voor ze." Er is echter één niet onbelangrijke voorwaarde: de financiën. „Je bent al gauw honderd gulden per dag kwijt." Wanhopig Agnes Styn van het Gastouderbu reau kent de wanhopige moeders die 'hun baan moeten opzeggen', omdat ze geen opvang voor de kinderen hebben. Zolang vrou wen als Dorien Pessers, jurist, pu blicist en docent vrouwenstudies en recht aan de Universiteit van Amsterdam, worden overgoten met hoon, pek en veren, omdat ze de combinatie carrière en kinde ren opvoeden ter discussie stel len, lijkt de tijd nog niet rijp voor een stapje terug op de carrièrelad der. Voor vrouwen. Of mannen. En de kinderen? Hoe is het voor hen? „Dat is iets waar iedereen zo zyn eigen ideetjes over heeft," zegt pedagoge Rita Kohnstamm, „Het is ook een onderwerp waarover al heel snel vanuit een bepaalde ideologie wordt gepraat." Haar man, eveneens deskundig op het gebied van opvoeding en onder wijs, stelt op basis van onderzoek vast dat de invloed van crèches op kinderen nihil is. „Een goede crè che kan geen kwaad, maar heeft ook geen goede invloed. Het is be trekkelijk om het even. Kinderen die in een crèche zijn geweest bij ten wat meer van zich af, en on derwijzers in het basisonderwijs vinden dat ze meer spelletjes kun nen, maar dat is natuurlijk volko men begrijpelijk." Wetenschappelijk onderzoek naar bet verschil tussen erèchekinde- ren en kinderen die bij een oppas zijn geweest, is volgens Kohn stamm niet voor handen. Er zijn in Nederland sowieso veel meer crèchekinderen dan oppaskinde ren. Niet in de laatste plaats van wege de Financiën. Maar soms zijn de wachtlijsten voor een plaats in de kinderopvang zo lang, dat een oppas gewoon nodig is. De laatste beschikbare cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) zijn uit 1995. Volgend jaar komen er nieuwe, want naar het onderwerp 'Kinderopvang: gebruik en gebruikers' wordt om de vier jaar onderzoek gedaan. „Het merendeel van de ouders maakt in de periode voor de basis school gebruik van één of andere vorm van kinderopvang," zegt G. Smits van het CBS. „Bij kinderen van 3 jaar nam ruim tachtig pro cent deel aan enige vorm van op vang. Tweederde daarvan ging naar de peuterspeelzaal. Van do 2- jarigen is dat één op de vijf." Van kinderdagverblijven, bedrijfscrè- ches, gastouderopvang en oppas maakte in '95 dertig procent van alle kinderen tot 4 jaar gebruik. Opvang in een kinderdagverblijf kwam het meeste voor. Maar veel ouders hebben juist op pas nodig op onmogelijke uren. Of heel onregelmatig, vanwege hun eigen onregelmatige werktij den. En die oppassen zyn vrijwel niet te vinden. Zeker niet m het 'witte' circuit. „Wij moeten nogal wat ouders teleurstellen," zegt Agnes Stijn van het Gastouderbu reau dat bemiddelt tussen 'vraagouders' en gastouders. De voordelen van officiële gastou ders of 'iemand uit de krant' zijn voor Stijn duidelijk. „Juridisch is het gemakkelijker te regelen dan wanneer de oppas aan huis komt. Verzekeringstechnisch en zo. Maar ook pedagogisch zijn er voordelen, vinden wij. Een oppas is in haar eigen huis en daar gel den haar regels. Je eigen regels zjjn gemakkelijker over te bren gen dan de regels van een ander. Je krijgt veel eerder opmerkingen als 'dat mag van mama wel' als het kind in z'n eigen huis is." Maar er zijn nog zoveel andere di lemma's. Hoe noemt het kind de gastouder of oppasmoeder? Ma ma, tante, bij de voornaam? „We zeggen ook altijd tegen de ouders: er gaat nu iemand anders van jc kind houden. Dat valt ook niet al tijd mee voor de ouders. Het kan heel bedreigend zijn. Je moet re delijk zakelijk blijven in de rela tie, maar soms worden gastmoe- ders ook uitgenodigd op een ver jaardag van een kind. Ik heb we! gehoord dat een kind op zijn ver jaardag alleen maar bij de gast moeder zat en haar eigen moeder niet zag staan. Ze konden er alle bei gelukkig erg om lachen." Het Rotterdams Dagblad heeft al een aantal jaar in het Uit Journaal de rubriek "Kwestie van Smaak". Hierin wordt wekelijks een restaurant in Rotterdam of omgeving onder de loep genomen. Vanwege de vele posi tieve reacties brengt het Rotterdams Dagblad dit jaar voor het eerst alle afleveringen van de rubriek in een informatief boekje. En onze trouwe lezers krijgen een aantrekkelijke korting! "Kwestie van Smaak" Het boekje "Kwestie van Smaak" (96 pagina's) is de ideale gids voor iedereen die wel eens uit eten gaat. Zo'n veertig restaurants in Rotter dam en regio worden getest. Van Parkheuvel en ZwethheuJ tot Kei zershof en Duinzicht Lees olies over de kwaliteit van de voorgerechten, de lekkerste hoofdgerechten heerlijke desserts en de afdi onk van de wijnen Met voor meer dan f 250.- waardebonnen. Bovendien bevat het boekje van nagenoeg alle restaurants die getest zijn een aantrekkelijke aanbie ding. Wat dacht u van 25% korting op de rekening bij Auberge Marie Louise of Bistro De Zwerver? Een fles huiswijn cadeau bij Witberg, De Waal of Le Pêcheur? Of een heerlijk aperitief bij Sakura en Lickeba- ertshoeve? Als u een keer gebruik maakt van een van de waardebonnen verdient u in veel gevallen het boekje al terug! Vijf gulden korting Als lezer van het Rotterdams Dagblad krijgt u tegen inlevering van onderstaande bon vijf gulden kor ting op de normale verkoopprijs van f 17,50. U betaalt dus slechts f 12,50 voor deze unieke uitgave. He t boekje is te verkrijgen bij Bespreekbureau Rotterdams Dagblad - Wes tb/ook 780, Regiokantoor Capelle a/d Ussel - De Linie 3, jpï\] RegiokantoorSpijkcnisse - Thorbcckcloon 80, Regiokantoor Schiedam-Over de Veste 3 en Regiokan- toor Oud-Rejerland- Bijl 19a. F'"V Het boekje kan ook thuis worden bezorgd. Hiervoor wordt f 2,50 bezorgingskosten in rekening gebracht. De bon moet u dan opsturen naar Rotterdams Dagblad, secretariaat Oplogegroep, West- $1% blaak 180,3012 KN Rotterdam. j smmnm Dagblad Naam Adres - Postcode Woonplaats Aantal exemplaren Indien thuisbezorging. Hierbij machtig ik het Rotterdams Dagblad omexemplaren Xfl5,- fvan mijn bank/girorekening af te schrijven. Bank-/gironummer Handtekening

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2