Extra stijging van de OZB blijft uit KORTING! lottsrilams Pagiilaif Bouwspeelplaats Holy gaat in vlammen op Arbeidsinspectie onderzoekt werktijden politie Granaat nit W02 blijkt kabelmof erlövmgsringen1 Keuze uïFïÖmerK SP op de bres voor boeren Bijen met Amerikaans vuilbroed vernietigd Heimachine verhuist op rails s wekm mm 28r-^:i ^^IMARTINSHOF^ Mislukte overval met vleesmes Kortsluiting in koelkast Inbraken Getuigen gezocht Op zoek naar zwerfasbest Havenstraat gedeeltelijk afgesloten Herstraten Jozeflsraelslaan Maassluis investeert in ruimhartiger armoedebeleid Of bel gratis liMUttu-Es as Rotterdams Dagblad Q f0p>,. Waterweg Vrijdag 4 september 1998 Maassluis Door heel erg te schrikken hebben twee mede werksters van een snackbar aan de Burgemeester Wesselinkstraat in Maassluis een overval voorko men. Het tweetal was gisteravond laat bezig de zaak af te sluiten, toen er via de achteruitgang een onbekende man binnenkwam. Hij was gevrapend met een vlees mes. De madewerksters schrok ken hier zo van dat ze hard gillend de zaak uitrenden. De overvaller op zijn beurt schrok daar weer zo van dat hij meteen ook de zaak is uitgerend. Na onderzoek bleek dat er niets was weggenomen. Vlaardingen In een woning aan de Westhavenkade in Vlaardin gen is gistermorgen een koelkast in brand gevlogen. De oorzaak van de brand wordt gezocht m kortsluiting. De brandweer was snel ter plekke en wist de schade tot de keuken beperken. Vlaardingen/Maassluis Bij de muziekschool in de Meidoorn straat in Vlaardingen is gister avond ingebroken. De politie ver moedt dat de daders aan het einde van de middag, zo rond half zes, hebben toegeslagen. Er zijn ver schillende goederen weggeno men. In Maassluis werd een sport vereniging aan de Dr. A. Schweit- zerdreef de dupe van inbrekers. Rond middernacht werd daar in gebroken. De daders namen di verse goederen mee en verniel den het hek aan de voorzijde van het gebouw. Hoek van HollandDe politie is op zoek naar getuigen van een aan rijding op de Tasmanweg ter hoogte van nummêr 101, in Hoek van Holland. Op maandag 1? au gustus 1998 vond die aanrijding, waarbij een 10-jarig meisje haar enkel brak, plaats, tussen 19.45 en 20.00. De politie is op zoek naar de bestuurder van een kleine, vatte personenauto. Wie meer informa tie heeft over deze aanrijding kan contact opnemen met de politie van Hoek van Holland, tel010- 2742001. Vlaardingen De Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO) organiseert in Zuid-Hol land de 'Actie Zwerfasbest'. Gedu rende deze actie, van 22 septem ber tot en met 9 oktober 1998, kunnen boeren in Zuid-Holland het op hun bedrijf aanwezige zwerfasbest inleveren. Asbest is sinds 1993 verboden materiaal. De WLTO en de gemeente willen met de actie ai het zwerfasbest zo snel mogelijk verwijderen. VlaardingenEen deel van de Ha venstraat in Schiedam is maan dag 7 september afgesloten voor auto's. De stremming houdt ver band met werkzaamheden die ENECO moet verrichten. Er wordt een aansluiting voor kabel televisie geplaatst. De werkzaam heden vinden plaats van 8.30 tot 17.00 uur. De afsluiting geldt voor het deel tussen huisnummer 12 en 44. Maassluis De Jozef Israelslaan en de omliggende straten in de Sluispolder-Oost in Maassluis krijgen momenteel een nieuw Tegelijkertijd worden de straten ingericht als 30-kilometergebied met verkeersdrempels en ver hoogde kruispunten. De werkzaamheden duren zo'n tien tot twaalf weken. Eerst is de Jozef Israelslaan aan de beurt, daarna volgen de Willem Mans- laan, de Vincent van Goghlaan en de Breitnerstraat. Door Jos van Nier op Maassluis Het dit voorjaar aangetreden PvdA/WD/CDA- college wil de $00.000 gulden die vorig jaar is overgehouden inzetten om alvast een start te maken met haar beleid. Dit wordt duidelijk uit de vanmorgen gepresenteerde gemeente begroting over 1999. Dat dit nieuwe beleid vooral sociaal ge tint is, is gezien eerdere uitspraken geen verrassing. Opmer kelijker is dat de in de voorjaarsnota geplande extra stijging van de onroerende-zaakbelasting (OZB) nu is geschrapt. De voorgestane greep van negen holpen bij de aanschaf van by- ton uit de reserves acht het colle ge 'verantwoord', valt te lezen in de nota van aanbieding: 'Wij vin den het van uitermate groot be lang dat de door ons voorgestane koerswijziging zo snel mogelijk wordt ingezet'. In 2000,2001 en 2002 denken b en w geen reserves nodig te hebben om het col lege beleid uit te voeren. De begrotingen over die jaren bie den immers, verwacht men, een stuk meer ruimte. Dat heeft voor al te maken met de 1,4 miljoen gulden die nu nog voor de Zalm snip js gebruikt. Dit van het ryk te ontvangen bedrag kan Maassluis vanaf 2000 min of meer vry beste den. Buiten deze meevaller zet de gemeente in op een verhoging van de OZB-inkomsten door een toename van het aantal wonin gen. Deze positieve geluiden moeten de komende jaren een ruimharti ger armoedebeleid mogelijk ma ken. Zo komt er vanaf volgend jaar een witgoedregeling. Perso nen die langer dan vier jaar afhan kelijk zyn van een bijstandsuitke ring worden daarbij financieel ge- voorbeeld een wasmachine. Het benodigde bedrag wordt daarbij van de gemeente geleend en ge deeltelijk terugbetaald. Ook wordt het kwijtscheldingsbe- leid voor de OZB verruimd. Huis houdens die op honderd procent van het sociaal minimum zitten hoeven die belasting vanaf vol gendjaar niet meer te betalen. Nu ligt deze norm nog op 95 procent. Beknibbelen Om de verruiming te bekostigen gaat de gemeente echter beknib belen op de kwijtschelding van de reinigingsrechten. Kan deze ge meentelijke belasting nu nog in z'n geheel worden kwijtgeschol den, vanaf volgend jaar kan dat nog maar voor dertig procent. Voor de groep Maassluizers die het afgelopen jaar het bedrag in z'n geheel niet hoefden te betalen, gaat de gemeente op zoek naar een mogelijkheid om hen daar weer in tegemoet te komen. Het sociaal beleid van het college houdt niet op bij armoedebestrij ding. Ook het wegwerken van achterstanden in het onderwijs (waar 105.000 gulden extra naar toe gaat), het voortzetten van het wijk- en buurtbeheer en het aan pakken van de jongerenproble- matiek zijn voor de gemeente speerpunten. Zo is de overlast die van op straat hangende jongeren wordt ervaren één van de redenen voor het plan om meer basketbal veldjes en skateboardbanen aan te gaan leggen. Naast het sociale terrein hecht het college veel waarde aan de verbe tering van de verkeersveiligheid. Zowel aan de gevaarlijke kruis punten aan de Westlandseweg als aan de schoolroutes die de meeste problemen opleveren zal volgend jaar iets worden gedaan. Geld voor onderzoek wordt onder meer besteed aan ontmoetings centrum Koningshof. Door het af lopen van huurcontracten met kerken en de verhuizing van de bibliotheek is de voortbestaan van dit zalencentrum onzeker. Theater Schuurkerk blijft wel be staan dankzij de extra 10.000 gul den die in de nota van aanbieding wordt toegezegd. Het is precies het bedrag dat het stichtingsbe stuur nog tekort kwam om te kun nen blijven draaien. Vanaf aanstaande maandag ligt de begroting ter inzage in het stadhuis. Inwoners kunnen schriftelijk reageren tot 23 okto ber. Begin oktober komen de ver schillende beleidsterreinen aan de orde in de raadscommissies. Op 2 en 3 november buigt de ge meenteraad zich tenslotte over de beleidsvoornemens en de begro ting 1999. „Het blijft natuurlijk leuk; een fikkie stoken," zegt vrijwillig ster Marian Hoogvliet van de bouwspeelplaats inVlaardin- gen-Hoiy. „Ik vind het ook gi gantisch." Om half tien werd gisteravond het traditionele kampvuur op de bouwspeel plaats aangestoken. Alle hut ten, die de kinderen de afge lopen zomer hebben ge bouwd, zijn afgebroken en het grootste deel is in vlam men opgegaan. „We kregen niet alle hutten opgebrand," vertelt Hoogvliet. „Veel kin deren werden al om tien uur opgehaald. Alhoewel de meeste vaders vroeg kwa men, omdat die zo'n vuur ook nog altijd spannend vinden." Vanaf vier uur 's middags wa ren er gisteren allerlei activi teiten. Het is volgens de vrij willigster een traditie in de wijk Holy om op de faatste of een na laatste dag van de zo mervakantie een groot slot feest te organiseren. Het kampvuur is daarbij het hoog tepunt. De bouwspeelplaats Is dit jaar alleen nog maar open tijdens de herfstvakan tie. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen De SP in Vlaardin- gen'neemt het op voor de boeren in de Hoiierhoeksepolder. In vra gen aan burgemeester en wethou ders vraagt de oppositiepartij aan het college om de invloed aan te wenden om op te komen voor de belangen van de boeren. Een en ander heeft te maken met de her inrichting van het gebied ten noorden van Vlaardingen. In 1994 kwam de gemeenteraad van Vlaardingen op initiatief van toenmalig SP-fractieleider Remï Poppe in actie tegen de plannen die de reconstructiecommissie had met de Hoiierhoeksepolder. Die wilde onder meer een groot schalige surfplas aanleggen en veertig hectare bos. De gemeente raad bepleitte plannen die het his torisch karakter van de polder be ter zouden behouden. Hier en daar enkele kleine recreatieve voorzieningen waarbij het ruimte lijke karakter en de broed- en ver- blijfsgebieden van de talrijke vo gels zouden worden ontzien. Een aantal zaken, zo stelt SP-frac- tievoorzitter M.J. Kappers nu vast, is door de reconstruetiecom- missie overgenomen. Er is geen grote plas gekomen en van het ge plande grote bos is met twintig hectare de helft overgebleven, al is men daar nog niet erg gelukkig met omdat door de 'ongelukkige aanplant het ruimtelijke karater van de polder grotendeels zal ver dwijnen'. Maar een andere wens van de ge meenteraad van Vlaardingen was om de melkveehouders in het ge bied bij het beheer van het gebied te betrekken. En hun bedrijven, die daar vaak al eeuwenlang zit ten. een educatieve functie te ge ven. Daar is niet veel van terecht gekomen, stelt Kappers in zijn brief. En hij wil wel eens weten wat burgemeester en wethouders daar de afgelopen jaren aan heb ben gedaan om de melkveehoude rij voor het gebied te behouden en bij de ontwikkelingen van het ge bied te betrekken. Ook wil de SP weten wat de gemeente wil en kan doen om de wensen die de ge meenteraad in 1994 had zo veel mogelijk tot uitvoering te bren gen. Vlaardingen De arbeidsinspec tie gaat een onderzoek instellen naar de werkdruk van de politie in het district Waterweg. Daaron der vallen de agenten in Vlaar dingen, Maassluis en Hoek van Holland. Waterweg is één van de drie distrieten van de poitie in de regio Rijnmond die de arbeidsin spectie over de vloer krijgt. De inspecteur gaat bekijken of de arbeidsdruk van de agenten niet te hoog is En of de leiding zich aan de dienstroosters houdt ener niet te veel op het laatste moment met (nachtdiensten wordt ge schoven. Eerder dit jaar werd al bekend dat bij de politie in Schie dam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland agenten klaag den over de werkdruk. Het ziek teverzuim lag hoog en het lukte - vooral in Maassluis- maar niet om nieuw personeel binnen te krijgen. Burgemeester Ster- kenburg sprak haar zorgen er over uit. Vorig jaar heeft de arbeidsinspec tie ook al een controle uitgevoerd bij het district Waterweg, Maar toen de inspecteur bij de inmid dels vertrokken districtschef C. Hoekstra aan het bureau schoof om de werkschema's door te kij ken bleken die niet of nauwelijks aanwezig te zijn, zegt S. Los van de Politievakorganisatie Rijmond. Zij hebben via het mi nisterie van Sociale Zaken de ar beidsinspectie op pad gestuurd. Het kwam de districtsleiding op een waarschuwing te staan. „Als blijkt dat de zaken weer niet kloppen, dan leidt dit tot een boe te van 1500 gulden. Los of de werkdruk te hoog ligt," weet Los al. Niet vogelvrij Maar, zegt de vakbondsvertegen woordiger, daar is hij niet op uit. Het gaat de bonden er vooral om dat de werkdruk op het politie personeel niet te hoog wordt op gevoerd door de districtsleiding. „Dat betekent dat niet om de ha verklap van roosters wordt afge weken en dat als een collega uit Maassluis bijvoorbeeld moet bij springen in Rotterdam omdat daar een of ander evenement wordt gehouden, hij niet ook nog eens al zijn nachtdiensten moet draaien maar daarvoor compen satie krijgt. Agenten zyn niet vo gelvrij en hebben ook recht op een sociaal leven." Bovendien is het volgens Los zo dat als er wel regelmatig wordt getornd aan de normale arbeids tijden dit leidt tot meer ziektever zuim waardoor de druk op de overgebleven collega's nog hoger wordt. Maar ook de districtslei ding kan volgens Los gebaat zyn bij een goede registratie en het netjes volgen van normale werk tijden. „Op het moment dat een districtschef regelmatig nee moet verkopen omdat hij geen mensen heeft, kan hij dat bij de korpsleiding aanwenden om ex tra personeel te vragen. Dat kan in elk geval een signaal zyn dat de werktijden te lang zijn." De restultaten van het onder zoek, waarbij de dienstroosters van de maand juli worden beke ken, worden in het najaar ver wacht. De hei-Installatie die werkt aan de aanleg van het toe komstig metrostation Park weg in Schiedam, werd giste ren enkele tientallen meters verhuisd via voor dit doel spe ciaal aangelegde rails. De machine, 280.000 kilo zwaar en 40 meter hoog, is één van de grootste in Nederland. Het gevaarte slaat per dag rond de twaalf heipalen in de Schiedamse bodem, die straks moeten gaan dienen als ankers voor de betonnen vloer van metrotunnel en - station. Op die manier wordt voorkomen dat het grondwa ter de betonvloer omhoog drukt. De kruising Parkweg/ Burgemeester Honnerlage Gretelaan is sinds maandag afgesloten geweest voor het autoverkeer omdat de hei-in stallatie van de ene kant naar de andere kant van de weg moest worden gereden. Gis teren is de kruising weer opengesteld. De heimachine gaat zich nu zetten aan het heien van 586 palen voor het metrostation Parkweg. Foto Roel Dijkstra Schiedam Een zogenoemde ka belmof heeft gisteren voor con sternatie gezorgd op een bouw plaats voor de metro Beneluxlijn in Schiedam. Het ding, spitsvor- mig en zo'n veertig centimeter lang en tien centimeter breed, lijkt veel op een granaat uit de Tweede Wereldoorlog, en de werklui dachten dan ook daarmee van doen te hebben. De uitvoerder en de opzichter van de bouwput, gelegen tussen de Burgemeester van Haarenlaan en de Vlaardingerdijk, maakten een rondje over het terrein en troffen de 'granaat' open en bloot aan. „Dat verbaasde mij," vertelt uit voerder Leen van Delft. „Want het is maanden terug dat wy op die plek hebben gegraven. Dus hoe het bloot is komen te liggen, weet ik niet." Er ontstond geen paniek volgens Van Delft. „We hebben de werkzaamheden ook niet stilge legd. We vonden gewoon dat het op een bom leek en hebben de po litie gebeld. Daarna hebben we even gespeculeerd of het wel echt een bom zou zijn. De ideeen wa ren met van de lucht. Zo dacht ie mand dat het een oude verrotte thermosfles was." Bij aankomst constateerden de deskundigen van de politieregio Rotterdam- Rijnmond direct dat er geen spra ke was van een bom en ook niet van een thermosfles. Het bleek een eindstuk te zijn van een ver zameling electncïteit skabels. Een zogenoemde kabelmof, die onder de arm mee naar Rotterdam is ge nomen. Vlaardingen Na zonsondergang zijn gisteren de laatste bijen van de Rotterdamse Imkerverenigmg Ambrosiusgilde in de Vlaardingse Broekpolder vernietigd. Onder de vliegende zoemers heerst de zeer besmettelijke ziekte Amerikaans vuilbroed. Deze ziekte wordt ook wel de varkenspest onder de bijen genoemd. Toen het vorige week vrijdag vast kwam te staan dat er Amerikaans vuilbroed in de pol der heerst, is direct voor heel Vlaardingen een vervoersverbod afgekondigd voor bijen in en van uit de gemeente. De beestjes zou den zelf gemiddeld afstanden van zo'n drie kilometer afleggen om honing in te zamelen. Woensdag avond is al een gedeelte van de bijen vernietigd. Zeven leden van de imkervereniging zitten in de Broekpolder en hebben daar teza men zo'n 45 kasten staan. In elke kast zit een volk van circa 50.000 bijen. De beestjes worden pas na zonsondergang vernietigd, omdat ze dan terug zijn van het halen van honing en het bestuiven van bloemetjes. Bij de vernietiging worden de kasten eerst dichtge plakt met tape. Vervolgens wordt er een gaatje in geboord en een giftig gas in gespoten. Daarna gaan de kasten naar de verbran dingsoven. „Onze enige troost is, dat we een vergoeding krijgen per kast. Dat is ongeveer vierhonderd gulden," zegt de secretaris van de imkervereniging, Jan Tempel man. op een cynische toon. „Bo vendien leven byen ook maar zes weken. Alleen de koningin wordt ouder; vijf jaar kan ze worden." Volgens Tempelman is de verge lijking met varkenspest zeer tref fend, omdat het net zo besmette lijk is. „Ik kom dus voorlopig niet meer in de Broekpolder. Het Amerikaans vuilbroed, wat een bacterie is, kan aan myn schoen blijven plakken en dan loop ik het risico myn eigen bijen te besmet ten." Ook gebruiken Nederlandse imkers geen antibiotica meer, net als de varkensboeren. De imkers lopen hierdoor het risico dat hun bijen besmet raken als de beestjes in contact komen met geïmpor teerde bijen, want in Amerika wordt bijvoorbeeld wel met anti biotica gewerkt. Geïmporteerde honing, die weieens als extra voe ding wordt toegediend, kan ook besmetting veroorzaken. Van daag zyn controleurs van de Rijksdient voor keuring van Vee en Vlees bezig om ruim driehon derd volken byen van imker Nick van der Drift te controleren. Neem nu een proefabonnement op het^"vr Rotterdams Dagblad en ontvang de krant JA; 6 weken lang In de bus voor slechts Dat te een korting van maar Bef*t14*-. Vu! 'snel de; bon Iri Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement. (6 weken voor slechts 28,-) Naam: Adres: Postcode: Voorl: Nr. m/v Plaats: Telefoon: (i.v.m. controle Derorgmg) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 2.579, 3000 VB Rotterdam gSfiB zgSB

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3