10 Adelmund: islam-school in Rotterdam 'De traumaheli heeft zijn waarde bewezen Raad op bres voor Koerdisch feest 'Merk met blauwe strikje' is 75 geworden Bewoners Maasboulevard klagen over agressie drugsrunners Kamer wil geen uitzondering maken voor 'middelbare school-met Koran' Voetbal moet melkgebruik stimuleren "W Gemeenteraad praat maandag over nieuwe burgemeester 'De politie is geen bewakingsdienst' Abonneeservice Rotterdams Dagblad ft W Vrijdag 4 september 1998 v" r^Jê^* X!- A" »- Den Haag/Rotterdam Staatssecretaris K Adelmund (PvdA) is bereid geld uit te trekken voor islamitisch voortgezet onder wijs in Rotterdam, vooropgesteld dat de Tweede Kamer daar mee akkoord gaat. Maar die staat niet te trappelen. Voor een islamitische middelbare school zou een uitzondering op de huidige wetgeving gemaakt moe ten worden, omdat volgens de prognoses waarop de huidige aan vraag gebaseerd is niet wordt vol daan aan het vereiste leerlingen aantal, Zo'n school moet aan de zelfde regels voldoen als iedere andere school in Nederland, vindt de Tweede Kamer. Adelmund stuurde deze week de voorstellen voor oprichting van nieuwe scho len (het zogenoemde plan van scholen) naar de Tweede Kamer. De prognoses voor leerlingenaan tallen worden gemaakt volgens door het rijk vastgestelde metho des. Daarbij wordt gerekend met 'belangstellingspercentages voor bestaande scholen in de hele ge meente. Rotterdam heeft onlangs een eigen onderzoek laten doen. Daarbij werd een andere meetme thode gebruikt: men keek naar de belangstelling voor bestaande scholen in vergelijkbare omgevin gen (dus niet per gemeente, maar per gebied binnen de gemeente). Het Rotterdamse onderzoek werd gedaan door het Instituut voor Toegepaste Sociale Wetenschap pen (ITS). Het laat zien dat er wél genoeg animo voor een islamiti sche middelbare school is, maar de gegevens kwamen te laat om nog te kunnen worden meegeno men in de aanvraag. Kritiek als zouden de metingen uit het Rotterdamse onderzoek niet aan de criteria voldoen, wordt door het ITS resoluut van de hand gewezen. Onderzoeker N. van Kessel: „De meetmethode die wij gebruikt hebben, is dezelfde als die wij eerder hebben toegepast, onder meer voor een school in Oss, en daarna nog in verschillen de andere plaatsen. Die scholen zijn allemaal na het onderzoek op het plan van scholen terecht geko men." Voor 1 oktober moet de vaste ka mercommissie voor Onderwijs vergaderen. Dan zou er vanuit de Khmer nog kunnen worden aan gedrongen de aanvraag voorde is lamitische school alsnog te hono reren. Van Kessel: „Levert dat niks op. dan kan het islamitische bestuur met de enquête volgend jaar zo weer een aanvraag indie nen en dan zou de school er moe ten komen. De 1200 leerlingen die ze van het njk voor het eerste schooljaar moeten binnenhalen, krijgen ze gegarandeerd. Het kost het bestuur alleen duizenden gul dens meer omdat het de aanvraag voor de tweede keer moet indie nen." Ommezwaai Een ommezwaai ten faveure van de islamitische school valt van de landelijke politiek overigens niet te verwachten. U. Lambrechts bij voorbeeld, onderwijsspecialist voor D66, antwoordt met een kort en bondig 'nee'.Als er bij de aan vraag voor de islamitische mid delbare school wordt voldaan aan de criteria die gelden voor iedere school, dan zeg ik ja. Maar ik wil geen uitzondering maken, anders is het hek van de dam.Het plan van scholen is nét binnen. Weetje wel hoeveel aanvragen er liggen? Een exact aantal kan ik nu zo snel noemen, maar geloof me, het is een pak." Lambrechts betoogt dat de vereis te leerlingaantallen per school er 'niet voor niets zijn':„Daar zit een visie achter. Wijk je daar van af, dan kan je een school zelfs finan cieel in de problemen helpen." Als een school aan de regels vol doet, dan zullen wij die school geen strobreed in de weg leggen," zegt WD-Kamerlid Comielje. „Maar volgens de huidige criteria voldoet de islamitische schooi in Rotterdam niet." Het CDA is voor de vrijheid van onderwijs, maar eveneens binnen de huidige criteria, aldus CDA- woordvoerder Van de Camp. „We moeten vasthouden aan de regels die we nu hebben, tenzij ze niet goed blijken te zijn." De PvdA zegt nog geen standpunt over de kwestie te hebben. „Wij willen altijd dat de regels in de wet worden nageleefd", zegt het sociaal-democratische Kamerlid Dijksma. Het onderzoek van Kes sel c.s. werd in opdracht van de gemeente gehouden onder Rot terdamse ouders met kinderen tussen de 0 en de 11 jaar. De ou ders van 7,8 procent van de 11 tot 12-jarige kindereren spraken hun voorkeur uit voor islamitisch voortgezet onderwijs voor hun pu pillen. Daarnaast bleek 9,5 pro cent te kiezen voor een islamiti sche basisschool, waarvan Rotter dam er al twee heeft. Dat betekent concreet dat er nog een moslim-basisschool bij zou kunnen komen. In de deelge meenten Delfshaven, Feijenoord en Centrum, waar de concentratie van Turkse en Marokkaanse men sen hoog is, wil zelfs 18 procent van de ouders islamitisch onder wijs voor hun kind. OrMHJCDEV MOTOR Het Nederlands Zulvelbureau zet alles op alles om Nederlanders aan de melk te krijgen. Op de top van de Euromast Is een voetbal bevestigd, die dagelijks tussen 10.00 en 20.00 uur met een telescoop bewonderd kan worden. Een billboard ondersteunt de stunt. Met deze actie wil het Zulvelbureau op ludieke wijze aantonen hoeveel krachtje krijgt als je maar genoeg melk drinkt. Op 12 en 13 september verhuist de billboard met telescoop naar een andere plek. FotoNedwiands Zulvelbureau Rotterdam De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren be sloten de discussie over de pro fielschets van de nieuwe burge meester even uit te stellen. De raadsleden willen namelijk eerst praten over de procedure. Dat ge beurt maandag. De procedure voor het zoeken naar en vinden van een nieuwe burgemeester is namelijk van be lang voor die profielschets. Veel partijen in de Rotterdamse raad zijn voorstander van een experi ment met een gekozen burge meester of, als dat niet kan, dat er een referendum wordt gehouden over de kandidaten voor het bur gemeesterschap, SP-fractievoorzitter C. van Heu- men voad-feeft* voordat over de procedure meer duideiijkfoekbbestasq tgy overeen profielschets te praten. Hij kwam gisteren met het idee daarom eerst de meest gewenste procedu re te formuleren en de bespreking van een profiel van de nieuwe burgemeester uit te stellen. Zijn collega-raadsleden waren het di rect met hem eens. De raadsleden willen bovendien meer informatie over een akkoord dat de paarse Tweede-Kamerle den woensdag hebben gesloten over de te volgen procedure. Woensdagzijn de regeringspartij en het eens geworden over een wijziging van de Gemeentewet, maar die wijziging zou niet op tijd zijn doorgevoerd voor het houden van een referendum in Rotter dam- Op 1 oktober komt commissaris van de koningin van Zuid-Hol land, Leemhuis, naar Rotterdam om over de procedure en het pro fiel van de nieuwe burgemeester te praten. Rotterdam Korpschef B. A Lui ken is tegen betaalde inzet van politie door particulieren bij eve nementen als voetbalwedstrijden. Dit zei hij gisteren bij de presen tatie van de eerste zelfbeschrij ving van het korps waarin het ei gen presteren onder de loep is ge nomen. De laatste jaren is de dis cussie naar aanleiding van voet balvandalisme opgelaaid over wie de rekening moet betalen van het optrommelen van agenten: de be lastingbetaler, zoals nu het geval is, of direct betrokkenen? Dit voorjaar werd door de CDA-fractie in de gemeenteraad nog gesugge reerd de kosten van risicowed strijden door te berekenen. Aan leiding waren toen de onregelma- tigheiden bij de bekerfinale Ajax- PSV in het Feyenoordstadion. Lutken wil er voorlopig niet van weten. „Ik ben tegen betaling van de politie. Dan word je bijvoor beeld de bewakingsdienst van De Kuip. D.it idee spreekt my niet aan." Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004444 Drie generaties Alberti gebruiken Blue Band. Zangeres Willeke, haar moeder Rita en haar dochter Danielle waren daarom gisteren naar Rotterdam gekomen om het 75-Jarlg bestaan van het overbekende margarinemerk met het blauwe strikje te vieren. Dat gebeurde tijdens een lunch in het Rotterdamse Heeren Huys in het Park bij de Euromast. Eerst werd In aanwezigheid van Unilever-directeur Tex Gunning het nieuwe kookboek van het margarinemerk Van Piepers tot Pasta' ten doop gehouden. Daarna kwamen er lekkernijen als zalm met broccoli en osscbuco alia milanese op tafel. Foto cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Rotterdam Het PvdA-kameriid R, Oudkerk vindt dat net ais com puters ook trauma-helikopters horen bij deze tijd. Maar hoeveel en waar, dat is nog de vraag. Oud- kerk prijst het initiatief in Rotter dam, maar pleit wel voor een goe de spreiding; het ene gebied mag niet voorgetrokken worden op het andere. „De trauma-helikopter heeft zyn waarde bewezen, maar we moeten wel goed naar de kosten en de ef fectiviteit kijken. Hoewel een le ven natuurlijk niet in geld is uitte drukken," aldus Oudkerk- Het experiment met de trauma- helikopter liep in Rotterdam al in juli af. Met geld van onder meer de gemeente Rotterdam en de ANWB kan hy in elk geval nog de ze maand in de lucht blijven. Mi nister Borst zou aanvankelijk in het voorjaar al een besluit nemen over eventuele financiering door het rijk. Zoals het er nu naar uit ziet komt ze in oktober met een plan voor de totale traumahulp in Nederland, Daarin is ook een voorstel opgenomen tot uitbrei ding van het aantal trauma-heli kopters, behalve in Rotterdam ook in Groningen en Nijmegen. Compleet beeld S. van Vliet (D66) heeft nog geen standpunt ingenomen over de voortzetting van de vliegende hulpverlening, Hoewel ze ervan overtuigd is dat de heli een func tie heeft, wil ze eerst een compleet beeld hebben van de organisatie en de kosten, zo laat ze weten. J>e vraag is of het aantal malen dat de helikopter is ingezet, op weegt tegen te kosten. Er is mij nu nog te veel onduidelijk om te zeggen: we gaan er mee door. Ik vind wel dat de minister snel met de beloofde notitie moet komen." De provincie Zeeland heeft minis ter Borst deze week per brief laten weten het voortbestaan van de trauma-heli te ondersteunen. De provincie vindt dat spoedeisende medische hulpverlening absoluut een verantwoordelijkheid is van het ryk. „Nu er bewijzen op tafel liggen dat de heli een goede aanvullende voorziening is, zou het een gemis te kans zijn als de minister hier voor geen geld uit wil trekken," vindt G. de Kok, gedeputeerde van de provincie Zeeland. W. P. van Leersum, commandant van dc regionale brandweer Zee land en leider Centrale Post Am bulancevervoer, zou het eveneens betreuren als de traumaheli zou wegvallen. Hij ziet het wel duide lijk als een aanvulling op de am bulances, „We moeten niet doen alsof de trauma-heli zaligmakend is." Tijdens de proefperiode is de Rot terdamse heli vanuit Zeeland 42 maai opgeroepen, uiteenlopend voor een zwaai- ongeval tot hulp aan een jongetje dat in een kuil op het strand bedolven was geraakt onder nel /.and. Voor Zeeuws- Vlaanderen wordt al jaren een be roep gedaan op de trauma-heli van het St. Jansziekenhuis in Brugge. A. de Laat. projectleider van de GGD in Breda en Noord-Brabant zet zijn vraagtekens bij de voort zetting van de traumaheli. Vol gens hem is het goed mogelijk om meer mensen te helpen voor het geld dat nu wordt besteed aan de traumaheli. In zijn regio is de trauma-heli de afgelopen acht maanden 59 keer ingezet en 26 keer opgeroepen, maar weer te ruggestuurd omdat de hulp niet meer nodig was. De Laat: „Als je dit afzet tegen de 3900 ongevals- vervoeren dan is dat heel weinig." Moerdijk Mocht de traumaheli blijven, dan vindt De Laat dat sowieso de standplaats onder de loep geno men moet worden. Ten eerste heeft de standplaats Rotterdam Airport nu een grote overlap met de trauma-heli in Amsterdam. Door de helikopter iets zuidelij ker te plaatsen, bijvoorbeeld bij Moerdijk, kan het oosten van Noord-Brabant en Zeeland ook beter bediend worden. Rotterdam De Rotterdamse po litieke partijen hebben geen be gripvooreen besluit van loco-bur gemeester Simons om een op 12 september te houden Koerdisch Cultureel Festival te verbieden. Het festijn, dat veertigduizend in West-Europa wonende Koerden naar de Kuip zal lokken, moet ge woon doorgaan, vinden de raads fracties. Wethouder Van den Muijsenberg - bij afwezigheid van Simons loeoburgemeesler - heeft beloofd vandaag het verbod nog eens te heroverwegen. Van den Muijsenberg zegde die heroverweging toe nadat gisteren tijdens een rumoerige vergade ring van de raadscommissie alge meen bestuurlijke zaken forse kritiek op het collegestandpunt werd geleverd. Die kritiek kwam niet alleen vanuit politieke hoek. Ook een tiental Koerden, die dc vergadering bijwoonden, lieten in woord en gebaar hun ergernis blijken over het onlangs afgekon digde verbod. Maanden geleden startte de Koer dische gemeenschap in Neder land al het plan om in De Kuip een 'Koerdisch Cultureel Festival' te houden voor alle Koerden in West-Europa. Hoewel de gemeen te ooit al eens zo'n bijeenkomst van Koerden verbood, waren de Nederlandse Koerden ervan over tuigd dat dit keer niets een Koer disch feest in de weg stond. Ge heel onverwacht kregen ze vorige week alsnog te horen dat de ge meente geen gehoor wenste te ge ven aan hun op 23 juli verstuurde verzoek. De gemeente deelde mee dat de politie op 12 september, onder meer door een wielerevenement, niet voldoende manschappen be schikbaar heeft. Bovendien wordt gevreesd voor onnodige provoca ties ten opzichte van de 38.000 mensen tellende Turkse gemeen schap in Rotterdam, waarvan er alleen al 12.000 m de rond de Kuip gelegen wijk Feijenoord wonen. De Koerden waren woedend over het verbod. Secretaris M. Sirin Uygun van de Koerdische Federa tie Nederland legde gisteren uit waarom. „We hebben in de afgelo pen jaren al manifestaties gehad in Dortmund, Keulen, Maastricht en, vorige maand nog, in Etten- Leur. Er is nooit iets gebeurd. Voor het festival is helemaal geen grote pobtie-inzet nodig. Wij heb ben zelf een ordedienst van ne genhonderd man en kunnen ook nog gebruikmaken van tweehon derd stadionsuppoosten." Sinn Uvgun drukte de Rotter damse politici op het hart dat zyn organisatie op 12 september niets kwaads van zm is en herhaalde dal het geen politiek festival is. „Rotterdam wordt over een paar jaar Culturele Hoofdstad. Wij wil len daar alvast een bijdrage aan leveren. Met onze muziek en onze folklore." Bovendien herinnerde hy de Rot terdamse politiek eraan dat de Koerdische bevrijdingsbeweging PKK onlangs in Turkije een staakt-het-vuren heeft afgekon digd, „Een verbod van ons festival zou een verkeerd politiek signaal zijn." En Sirin Uygun liet ook nog we ten dat geen Koerd m Nederland een verbod begrijpen zou, Tegenacties' Het betoog van de Koerden viel bij de raadsleden in goede aarde, vooral toen werd toegegeven dat de politie geen aanwijzingen heeft dat anti-Koerdische organi saties 'tegenacties' van plan zyn. Politiechef Keizerwaard van het district JJsselmonde mocht dan keer op keer beweren dat de poli tie geen mensen op de been kan brengen, dat 'een grens bereikt is' en dat de Arbeidstijdenwet ge volgd moet worden, de politiek nam er geen genoegen mee. Men begreep in de eerste plaats niet waarom de Koerdische ver eniging pas onlangs te horen kreeg dat het festival verboden werd. En J. Ellenkamp (PvdA) zei: „Waarom wordt altijd moelijk ge daan bij evenementen als dit? Waarom hoor ik dat nooit als het over voetbalwedstrijden gaat?" M. Kneepkens (Stadspartij): „Clinton kondigde zijn komst destijds ook pas een week vante- voren aan? Maar die duizend agenten waren er toen gewoon wel." J. C. van Duin (WD): „Mag je in Rotterdam dan niet eens meer een feestje organiseren?" En de WD'er kwam direct erop met een voorstel: „Zet alle Rotterdamse creativiteit in om nog vandaag of morgen een vergunning af te ge ven." Alle andere raadsleden vie len hem bij. Door Paul Smits Rotterdam Bewoners van de Boslandflat aan de Maasboule vard zijn in actie gekomen tegen de volgens hun toegenomen over last van drugsrunners en de ge ringe aandacht van de politie hier voor. Aanleiding is het in elkaar slaan van een buurtgenoot deze week. De politie wil overleggen, maar zegt al veel te doen aan de koeriers die automobilisten de wegwijzen naar dealpanden. Het is een bekend tafereel op de Maasboulevard. Jongens rijden op scooters rond, meestal met zijn tweeën. Bij verkeerslichten wordt zo vaak mogelijk op de knoppen voor voetgangers gedrukt. Staat het verkeer eenmaal stil, dan wor den potentiële klanten benaderd. En dan kan het een keertje mis gaan. Zoals afgelopen maandag avond. Een bewoner van de Bos landflat laat zyn hondje uit op de Maasboulevard. Drie scooters met jongeren rijden voorbij. De speel se viervoeter maakt een springen de beweging, waarop een jongen opmerkt dat het beest wel eens een schop verdient, In onvervalst Rotterdams laat het baasje weten niet van dergelijke opmerkingen gediend te zijn. Een opmerking die hij duur moet bekopen. Tier jongens en een meisje takelen hem fors toe. De Rotterdammer komt ongeluk kig terecht, belandt met zyn hoofd tegen de railing. In het zie kenhuis wordt de schade opge maakt: een aantal hechtingen zijn nodig en meneer heeft een her senschudding. Voor de buurt staat het vast dat het om drugsrunners gaat. Woord voerder Gerard van Vliet: „We kennen die gasten. Ze komen met de zelfde scooters, ze maken voortdurend de zelfde gebaren en je ziet ze regelmatig bij auto's in stappen om ze naar een dealpand te brengen." Het doet Van Vliet denken aan 1995. In zijn flatwoning wijst hij op de krantenknipsels uit dat jaar waarin bewoners van de Maas boulevard klagen over de overlast van de koeriers. Het was aanlei ding voor de politie er flink de beuk in te gooien, tijdens de ope ratie Victor, met meer rust in de buurt als resultaat. Zomertyd Maar volgens Van Vliet en andere bewoners is dat voorbij. „Wat is er overgebleven van Victor?" vraagt Van Vliet retorisch. „Juist de laat ste drie maanden is het weer raak, Dan is het zomertijd, met allerlei evenementen en veel toeristen. De drugsrunners beseffen dat. Ze waren met velen." Toevallig kwamen bewoners van de Boslandflat een dag na het in cident bij elkaar voor een al eer der geplande vergadering. De frustratie van de afgelopen tijd kwam er ineens uit. Van Vliet: „Ie mands zoontje heeft gratis drugs aangeboden gekregen om het eens te proberen. Die jongens pis sen tegen het talud waar de bewo ners zo naar kunnen kijken,. En vrouwen krijgen allerlei opmer kingen naar hun hoofd als ze over de Maasboulevard lopen. 'Kan je hondje lekker likken?', dat soort flauwekul," Het avondje leverde 53 handteke ningen op als ondersteuning van een gepeperde brief die onder meer naar politie en deelgemeen te is verstuurd. In het schrijven wordt geageerd tegen de inzet en de slechte bereikbaarheid van de politie. De politie is verrast door de klach ten. „Het hoofd van onze basis eenheid is in ieder geval bereid te praten," zegt politiewoordvoerder M. Lenferink. „Door acties de af gelopen jaren is het al minder ge worden. Het is trouwens echt nieuw als het slachtoffer is mis handeld door drugsrunners." Bewonei Van Vliet wil de klach ten aan het adres van de politie in de brief mondeling wel nuance ren. „Ik snap de positie van de po litie wel. Die is ook met handen en voeten gebonden. Maar dan moet de politiek niet van alles belo ven. De door sommige bewoners geui te suggestie een burgemacht op te richten lijkt Van Vliet geen goed plan. „Eerder denk ik aan acties als folders uitdelen of de Maasboulevard afzetten." Ook Lenferink moet niet denken aan een burgerwacht. „Daar zitten we niet op te wachten. Wel kan je sa men iets ondernemen, zoals al in Rubroek gebeurt. Daar draaien mensen dienst die alles in de ga ten houden. Zien ze iets ver dachts, dan kunnen ze ons via een directe verbinding waarschu wen." Deelraadsvoorzitter G. Schuiling is niet op de hoogte van een even tuele opleving van de drugsover last op de Maasboulevard. Hij is wel verbijsterd als het klopt dat drugsrunners een buurtbewoner hebben toegetakeld. „Dat is bui ten hun business. Je moet je af vragen of het een incident is. Klachten over de politie zoaL we die nu krijgen, zijn ons niet be kend. Ze gaat juist de wijken in."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 4