Heinz Frei freewheelend naar winst BaSsiaI Kunst- en vliegwerk met tien wieltjes op Rotterdams asfalt Ben Wijnstekers over 'de haast Amsterdamse arrogantie van Feyenoord' W- 'ff Populariteit skeelers cu skaters nieuwe bedreiging voor pasverworven positie wheelers I. Maandag 7 september 1998 Rotterdams Dagblad Door Tonny van der Mee r OORAF bestond geen twij- fel over de tactiek. Gewoon de slipstream van Annama- rie Thomas opzoeken. Maar pro beer die maar eens te vinden als je in de achterhoede van een twee duizend man en vrouw sterk pelo ton van skaters staat. Diezelfde achterhoede is alleen wel het gezelligste deel van het hele pak. Daar zitten de lolbroe ken en feestgangers. Geen ze nuwachtige bedoeling. Tot vijf minuten voor de start gewoon lek ker onderuit zitten op het stoepje van de Coolsingel, of swingen op 'Let's dance'van David Bowie. Nog snel een foto maken voor de wegwerpcamera in de buideltas verdwijnt, een discman vastkiik- ken en mobiel naar het thuisfront bellen voor de laatste stand van zaken. Hilariteit om degenen die vlak voor de start met vallen en opstaan proberen met de skeelers een plasje te doen in een mini- openlucht-toilet. Ander kunst- en vliegwerk bij de start. Kunnen tweeduizend ska ters tegelijk zonder ongelukken van de Coolsingel weggeschoten worden? Er is echter geen tijd om daarover na te denken. Want op eens roept de speaker dat we weg zijn. Geen schot, helemaal niks. Geboemel in de achterhoede. Tien meter naar voren en je komt tegen de achterkant van je voor ganger tot stilstand. Maar alle maal zonder ongelukken. Struikelend Zo gaat het ruim vijf minuten door tot de langverwachte rode chip-matten in zicht komen. Half struikelend over de mat en dan is het pak weg. Het zaligmakende geluid van zo'n 18.000 rollende wieltjes over Rotterdams asfalt. Het klinkt dan nog als muziek in de oren. Klunen Echter niet voor lang. Want een skeelermarathon in Rotterdam rijden, is op sommige plekken ge lijk aan klunen tijdens de Elfste dentocht. De tramrails zijn welis waar afgedekt, maar de lichte ver hogingen remmen af en zorgen even voor een raar gevoel in de maag. Het blijkt nog niks vergeleken bij de Maasboulevard. Die staat met stip op één genomineerd voor een herbestrating. Asfalt? Kuilen, hobbels, glooiingen en scheuren. Klunen, jongens. De toppers heb ben er geen last van. Maar die 'vliegen' er dan ook overheen, met hun bijna veertig kilometer per uur. Hoe lang zal het duren voordat we Skeelers en skaters klaar voor de start. Foto CcrVos 'gedubbeld'worden, is de pran gende vraag in de achterhoede. Na anderhalf a twee rondjes? De redelijk ogende berekeningen worden al vroeg tijdens het eerste rondje genadeloos weggevaagd. Ter hoogte van Tropicana zien we de kopgroep aan de andere kant al weer op de terugweg. Het keerpunt op de Coolsingel wordt alom gevreesd. Scherp naar links over de afgedekte tramrails. Slechts een zielig hoopje hooiba len tegen het hekwerk ter be scherming. Nog weer ander kunst-en vliegwerk. En helemaal als je vanuit de linkerooghoek de kopgroep binnendoor ziet dende ren en vanuit de rechterhoek je collega-rijders en het hekwerk in de gaten moet houden. Twee rondjes lukt het om op de Maasboulevard, met de strakke wind tegen, achtereen 'kleren kast' te slayeim Het is even wat. anders dan de gewenste slip stream van Annamaric Thomas, maar het is een welkome steun. Pijnscheut Zo gaat het lange tijd goed. Tot halverwege het laatste rondje de rug gestrekt wordt. Een pijn scheut schiet erin, tegelijk met de verzuring in de benen. Die blijven genadeloos tot aan de finish han gen. De gedachten gaan naar drie collega-journalisten die al een week lang met rugklachten plat liggen. Ben ik de vierde die zich maandag met hetzelfde euvel ziek meldt? Het laatste stukje tegen de wind in op de Maasboulevard voel ik me een Sjoukje Dijkstra die zich met onnavolgbare kunststukjes over de hindernisbaan van de Maasboulevard vooruit duwt. Ge lukkig ben ik niet de enige die zich meer klunend dan skatend richting finish voortbeweegt. Na de finish is het met kunst- en vliegwerk slalommen tussen de collega's, remmen bij de bananen, wankelen op de benen en uitein delijk met veel te veel vaart op een van de bankjes achter in het vak neerploffen. Na alloopben ik twee illussies ar mer. Annamarie Thomas deed na melijk helemaal niet mee. En Be lay neh Densamo volbracht de ma rathon op twee schoenen harder dan ik op tien wieltjes. Door Loet van Schellebeek Rotterdam Voor de gehandicaptensport kon de dag al niet meer kapot voordat er ook maar één meter was gereden. Een cheque van honderdduizend gulden krijg je als bond niet al te vaak aangeboden. Dus toen het gisteren tegen het einde van de wheeler- marathon lichtjes begon te regenen op de Coolsingel, bleven de gezichten van de he ren van de Nederlandse Bond voor Aange paste Sporten onveranderlijk op mooi weer staan. Het kan bijna niet anders of ze staan dat vandaag nóg. 'Race-di rector' Mario Kadiks kon zich ten minste niet voorstellen, dat ze bij de NEBAS niet gelukkig zouden zijn met het verloop van het eve nement Rotterdam on Wheels, dat bij zijn debuut duizenden mensen naar Coolsingel, Maasboulevard en Boompjes trok. „Deze dag zal zonder twijfel z'n waarde hebben gehad voor de gehandicapten sport," vermoedde Kadiks. Heinz Frei wist dat wel zeker. De Zwitserse winnaar van de whee- lermarathon, die al na één ronde begreep dat de wind een verbete ring van zijn eigen wereldrecord in de weg zou staan, is en blijft voorstander van een geïntegreer de marathon: lopers en wheelers door elkaar. „Maar zo groots als het hier was opgezet heb ik het zelden aangetroffen," prees 's we relds snelste wheeler. Jn deze en tourage, met dit publiek en deze sfeer, vind ik het bezwaar van de apartheid, om dat woord maar eens te gebruiken, wegvallen. Het was een plezier om hier te rijden." Pieter Storms' Breekijzer werd niet gesignaleerd op de Coolsin gel. Eén van zijn 'slachtoffers' van toen, de actievoerende Vlaardin- ger John Vink, streed gisteren mee in het voorste gelid. Kees van Breukelen, die in 1984 de Rotter dam Marathon voor wheelers al eens won en gisteren op zyn handbike derde werd, bleek de strijdbijl eveneens te hebben be graven. „Het pleit voor de orgam- Heinz Frei (midden) heefter me teen na de start de vaart in gezeten de rest van het veld heeft de grootste moeite zijn tempo te vol gen. Foto Cor Vos .,,v satoren dat ze de sport serieus zijn blijven nemen en met een fors budget (350.000 gulden, red.) 'n fantastisch evenement hebben neergezet." Een nieuw 'gevaar' - al werd dat. in de welwillende stemming van gisteren niet meteen als zodanig ervaren - dreigt voor de atleten in de rolstoel vanuit overdachte hoek. De immense populariteit van de skeelers en in-line skates zou er best eens toe kunnen lei den, dat de wheelerraee opnieuw naar de achtergrond wordt ver drongen, ditmaal door de 'snelle' jongens en meisjes op hun blitze rollers. Gisteren al, bij de eerste voorzich tige poging, verdrongen tweedui zend deelnemers zich bij de start van de marathon, nog eens een kleine duizend gaf de voorkeur aan de recreatierit. Opvallend het grote aantal vrouwelijke deelne mers. Gesproken werd van 40 a 45 proeent. „Ik heb m'n ogen uitge keken," zei Mario Kadiks, niet speciaal doelend op dit aspect. „Het sierlijke van de beweging, de jeugdige uitstraling, dat alles maakt dat de sport enorm tot de verbeelding spreekt. En dan is er nog de grote toegankelijkheid. Je hoeft niet geweldig getraind te zijn om een marathon te kunnen rijden." Het is niet gewaagd te voorspellen dat er van deze geslaagde ouver ture een dusdanig grote aantrek kingskracht uitgaat, dat het hart van Rotterdam volgend jaar te klein zal zijn om alle liefhebbers te bergen. En als dan ook nog eens moeite wordt gedaan Elfste dentocht-cracks als Henk Ange- nent, Erik Huizebosch en Jan-Ei- se Kromkamp naar de Coolsingel te lokken, dan ziet het er voor John Vink, Iwan van Breemen en al die andere 'wheeler-warriors' niet zo rooskleurig uit. De schijn werpers van de publiciteit zouden in dat geval wel weer eens aan hun wedstrijd voorbij kunnen gaan. Huizebosch, Kromkamp en Ange- nent zijn al aangekondigd voor de marathon van Amsterdam, op 1 november. Dat doet vermoeden dat er flink met de geldbuidel is gerammeld. De Skeeler Bond Ne derland ontkent dat er startgeld wordt betaald en Frank Fiers, de Belgische winnaar van gisteren, sloot zich daarbij aan. „Het is een druk weekend ge weest," legde hij uit. „Vrijdag was er in Twello een wedstrijd voor het Univé-klassement, zaterdag in Sleen. Ik denk dat die jongens het voorlopig wel even genoeg vomden en een vrije dag hebben genomen." Zelf reed de man uit Wetteren (bij Gent) ook beide wedstrijden, en goed ook: tweede in Twello, vierde in Sleen; in het totaalklasement is hij tweede ach ter René Ruitenberg. Zijn land en ploeggenoot Luc Bartholo- meeuse doet niet voor hem onder. Op de Coolsingel werden zij één en twee. Waren zij dan niet aan rust toe? „Ach, wij zijn wat jonger dan An- genent, Ruitenberg en Krom kamp," lachte Fiers (27) be smuikt. „En over drie weken krij gen we vakantie." Feest „Zo'n organisatie als deze," kwam hij nog even op het financiële as pect terug, „hoéft helemaal geen startgelden te betalen. Het is een feest om hier te rijden, een gewel dig spektakel in een formidabele ambiance. En dan, de Rotterdam Marathon wil toch iedereen wel op z'n palmares? Die zege is me wel een paar duizend gulden waard." Heinz Frei uit Etziken (Zwitser land) had 5000 dollar kunnen ver dienen als hij in Rotterdam zijn eigen wereldrecord van 1.21.39 uur scherper had gesteld. Na één ronde was hem al duidelijk dat hij dat wel kon vergeten. „Ik had me voorgenomen na het eerste rondje te bekijken of een nieuw record erin zat. Eigenlijk wist ik al hal verwege dat het onbegonnen werk was. Er stond te veel wind die we op de terugweg langs de ri vier pal tegen hadden. Ik heb me toen voorgenomen er een tacti sche race van te maken. Maar om dat ik vooruit wist dat ik toch wel zou winnen, heb ik veel kopwerk gedaan om m'n collega's aan een goede tijd te helpen." Zowel het één als het ander lukte. Frei won in 1.29,07. Alleen vooruit en bijna freewheelend, nadat hij op het laatste rechte eind zijn laatst overgebleven metgezel, de Duitser Winfried Sigg, had losge- reden. Deze en nog drie anderen uit de top-10 stelden hun persoon lijk record aanzienlijk bij. Neder lands kampioen Iwan van Bree men, in de sprint om de vierde plaats op de streep geklopt door de Duiser Drazen Boric, is wel eens sneller geweest dan 1.31.39. De man uit Beesd, sine w- boorte gehandicapt, sm H sportend in de rolstoel en m al eens winnaar in Rotterdam, wil in 2000 in Sydney aan de Paralym pics meedoen. Over het parcours in Rotterdam was hij vol lof, afge zien dan van de wind. „Langs de Maas zakte het tempo tot onder de 30 km/uur. Het was knokken te gen de wind in." Moet kunnen „We herinneren ons nog de aan doenlijke beelden van Clarence Seedorf, die vol ingehouden lief de zijn hand op Franks machtige dij legde tijdens een Studio Sport-intenhau na de met Ajax gewonnen Champions Leaguefi- nale tegen AC Milan. Trainen onder Frank Rijkaard is als voet ballen met je lievelingsom. Na afloop heeft hij voor alle neefjes een Mars en een flesje. Hij vertelt in het trainingskamp voor het slapen gaan een pikant verhaal en dekt de jongens persoonlijk toe." Freek de Jonge in Het Parool „Weet Frank Rijkaard wel maar hij aan begonnen is. Zijn diepste verlangen toas altijd om er niet te zijn. Althans m niet gezien te worden. Zo voetbalde hij ook; eenvormig met de groep. Columnist Hugo Camps in NRC Handelsblad „Co Adriaanse, geconfronteerd mi de opmerking dat Rijkaard geliefd is bij de spelers, zou zeg gen: ja, dot is René Froger ook." Journalist Paul Onkenhout in de Volkskrant „De onderhandelingen met New castle United waren zo voorbij. Zij -wilden mij, ik wilde hen. Ik heb ergens gelezen dat ik ruim drie miljoen gulden ga verdie nen. Het komt er nog niet in de buurt. Ik heb geen pistool tegen hun hoofd gezet." Ruud Gullit in Voetbal Interna tional „Ik wens Gullit succes. Maar eh, er zijn toch wel voldoende directe vluchten tussen Amsterdam en Newcastle?" Chelsea-voorzitter Ken Bates in VI „Ais ik ooit de zekerheid zou heb ben dat Festina, Casino en TVM representatief zouden zijn voor het hele wielerpeloton, hou ik er direct mee op. Ik heb nu de zeker heid dat dat niet zo is, anders zat ik hier niet." UCI-voorzitter Hein Verbrug- geninHumo Ais manager in Engeland moest ik alles doenzelfs het toiletpa pier kopen. Hier kan ik me con centreren op het eerste team." PSV-coach Bobby Robson in The Independent. De mijnheer Wijnstekers in pak met een stroppie om is niet meer. De voormalige Feyenoorder is op 43-jarige leeftijd aan zijn tweede jeugd begonnen. De za kenman is nu 'captain Ben' op voetbalschoenen. Ben Wijnste kers is assistent-trainer onder Leo van Veen bij A! Nasr in de Ver enigde Arabische Emiraten. Zaterdag speelde zijn ploeg tegen Jong Oranje en het werd 'maar' 4- 1. Wijnstekers: „Dit was onze eer ste echte test. Iedereen heeft kun nen zien dat Al Nasr in de Neder landse eerste divisie leuk mee zou kunnen draaien." Vier jaar lang liep hij strak in het pak. „Heel leuk allemaal, ik heb me nooit een moment verveeld. Tijd om ergens spijt van te heb ben was er ook niet. Ik was altijd maar bezig met het organiseren van evenementen." In de zomer ging hij met een groep van 200 voetballiefhebbers naar het WK in Frankrijk. „Daar zag ik Johan Neeskens, Frank Rijkaard en Ronald Koeman op het veld staan. Ik betrapte me er op dat ik toch wel een beetje ja loers was. Het ging kriebelen. Toen Leo van Veen mij belde, hoefde ik er niet lang over na te denken." Drieëntwintig jaar Feyenoord, waarvan dertien in het eerste. Vlak na zijn loopbaan als speler haalde hij zijn eerste trainersdi ploma's. Om op Varkenoord bij de jeugdopleiding van Feyenoord te gaan werken. Maar: „Het is er nooit van gekomen. Ik heb regel matig een balletje opgegooid, er is alleen nooit gereageerd. Pas nu worden allerlei oud-spelers weer bij de club betrokken, dankzij Rob Baan." Bij Feyenoord zitten er te veel mensen hun mooie plaats een beetje warm te houden. En dat doet de vergeten 'Mister Feye- •iv- i i? noord' pijn. „Die mensen zijn er niet voor de club. Zelfs Jorien van den Herik niet, al heeft-ie wel fan tastische dingen gedaan. Maar desondanks gaat er verschrikke lijk veel fout. Met de jeugd, met het aantrekken van trainers, met de merchandising. Bij Feyenoord heersteen haast Amsterdamse ar rogantie." De merchandising. Ben Wijnste kers was nog niet zo lang geleden zakenman en zag er goud geld in. „Nu gebeurt dat bij Feyenoord nog heel knullig. Als er een bus Denen het stadion komt bekijken, is de fanshop dicht. Bij Ajax en PSV wordt er na zulke bezoekjes heel wat omgezet. Bij Feyenoord lukt dat niet door de nu al jaren lange kinnesinne tussen de bestu ren van stadion en stichting. Daardoor loopt de elub heel wat inkomsten mis." 4 Ruud Heus is benoemd tot jeugdtrainer en jeugdcoördinator van de Velserbroekse amateur club VSV. De oud-prof van Feye noord en AZ is daarnaast ook werkzaam bij de Amsterdamse amateurclub Turkiyemspor. Feyenoord-trainer Leo Been- 'Mister Feye noord' Ben Wijnstekers was graag jeugdtrainer geworden op Varkenoord, maar hoorde nooit iets. Nu assisteert hij Leo van Veen bij Al Nasr in de Emiraten. FotoGPD hakker na Excelsiors 3-1 zege op Emmen: „Het wordt volgend jaar druk op de Coolsingel." 4 Hans van der Zee doet er on derweg plotseling het zwijgen toe als hij met zijn mobile in de auto zit te telefoneren. Geschrokken: „Ik kon maar net een vrachtwa gen ontwijken. Er was bijna een vacature." 4 Sparta wreef zich gisteren ver genoegd in de handen. Canal+ zond uit vanaf het Kasteel en dat betekende 65.000 gulden extra in komsten. 4 Adri van Tiggelen, assistent trainer bij Sparta, nam vorige week eerst zijn zoontjes mee naar de training, waar hij ze een lunch aanbood en vervolgens zijn vrouw Lenie. Dolf Roks, trainer van Sparta's tweede: „Die had zelfs een plastic zakje meegenomen." Omroeper bij Sparta voor de wedstrijd tegen Roda JC: „Voor een ieder die het veld betreedt heeft dat een stadionverbod tot gevolg." 4 Sparta's clubarts Casper van Eijek: „Van der Zee heeft geluk met dit gelijke spel, want ik zag vorige week bij FC Twente al drie witte zakdoekjes." 4 Het was gisteren een soort reü nie in Sparta's spelershome met Alf'ons Groenendijk en Dennis en Gérard de Nooijer, van wie de laatste opmerkte: „Morgen pak ken we Willem II en vrijdag gaat Feyenoord er ook aan." 4 Verschil moet er zijn. Speciaal voor bestuur en genodigden had Sparta de zitplaatsen op de Rijn mond-tribune voorzien van een fraai rond kussentje.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6