17 7 Zucht van verlichting op het Kasteel ■0 m. •■■z Rotterdam ganz folP aan. de rol mgShm&fw SCOREN! Sparta strafschop onthouden, maar met tien man blij met eerste punt m &z&-tme£fe Mark McGwire weer dichter bij Maris Engeland eist ontslag van Glenn Hodd Ie Ormskerk terug naar Rotterdam basketbal '"- Italiaanse dopingmonsters gingen door het toilet §pr 1, Spaanse coach Javier Clemente wil niet aftreden Russische voetbalploeg: eerst dollars, dan vliegen 6 weken mm* 28,- gratis iJ-0G42 Rotterdams Dagblad Maandag 7 september 1998 Door Piet Ocks Rotterdam Er klonk gisteren een zucht van verlichting op het Kasteel, toen de inconsequent leidende arbiter Schaap na twee minuten extra speeltijd eindelijk had afgefloten voor het einde. Het eerste punt was binnen, maar de tien overgebleven Spartanen zullen stiekem een schietgebedje hebben gemaakt om niet opnieuw tegen een nederlaag hoeven op te lopen: 1-1. Daar zag het eerder naar uit dan dat Sparta de - vooral' ingecalcu leerde -overwinning zou pakken tegen Roda JC, dat op grond van de kansen daartoe meer recht had dan de ploeg van Hans van der Zee. Al mocht Sparta's trainer la ter zijn twijfels uitspreken bij de afgekeurde treffer van Arjan van der Laan {12 min. na rust), die winnend had kunnen zijn als grensrechter Merks zijn vlag om- Jaag had gehouden. Het schot van Romeo Wouden ketste immers in tegenovergestel de richting af op de borst van Mark Luijpers, voordat Sparta's aanvoerder beslissend uithaalde. De bal kwam niet rechtstreeks van de voet van Sparta's linker spits. „Daarom was het zeker geen buitenspel." sprak Van der Laan later verongelijkt. Zes minuten eerder was Sparta op gelijke hoogte gekomen met de Limburgers, nadat Kew Jaliens met een hakje Van der Laan had gevonden, die met een pass in de breedte Erik Tammer een buiten kansje bood: 1-1. Opgelucht Toen al haalde het Kasteel enigs zins opgelucht adem, omdat tot dan de mogelijkheden op de vin gers van een hand te tellen waren geweest. Roda JC daarentegen had na de 0-1 van Bob Peeters (29ste min.) nóg een handvol kan sen in de bouwput achter het doel van Roland Jansen zien verdwij nen. Hoewel de paal, na een vrije trap van Van der Laan, ook de snelle gelijkmaker had voorko men. Sparta was met Kew Jaliens als ci pier van de lange, fysiek sterke Peeters, niet opgewassen tegen het Limburgse geweld, wat Hans van der Zee na rust noopte de meer uit de kluiten gewassen Alex van Duijvenbode te belasten met de bewaking van de boomlan ge Belg. Het opzetje leek te sla- Sparta komt klunend het Nieuwe Kasteel opgelopen. Het veld viel mee, de entourage ooken Sparta kon tegen Roda JC het eerste punt incasseren, foto cor vos gen, maar omdat de stoere verde diger zich binnen drie minuten twee keervergat, kon hij na 33 mi nuten met twee gele kaarten rood) al terug naar de kleedka mer. „En met tien man teken je een kwartier voor tijd voor een gelijk spel," moest Van der Zee later be kennen. Genoodzaakt door de omstandigheden was hij verplicht om Jaliens weer op de lange Pee ters te zetten, waardoor het Kas teel bij elke hoekschop het hart vasthield met de nog langere Re- gillio Vrede mee aan het front. Maar Sparta hield stand, zij het met pij n en moeite. Ook omdat in valler Gabor Torma vlak voor tijd nog een opgelegde mogelijkheid roekeloos over knalde, en aan de doorkopballen van Peeters steeds net de precisie ontbrak om zijn medespelers te kunnen bereiken. ..Tegen tien man hadden wij de kans op meer/' verzuchtte Roda- trainer Sef Vergoossen, „maar we speelden te onrustig. We hebben hard gewerkt, maar het rende ment was er niet naar." Hetzelfde gold voor Sparta, dat zich pas na rust strijdlustiger toonde, scherper ook. Al kwam ook nu weer het gemis van de naar Heerenveen vertrokken Dennis de Nooijer aan het licht. Vaak begonnen bij hem de aan vallen als hij zich uit de spits liet terugzakken en de bal vasthield voor opkomende middenvelders. Dat aanspeelpunt miste Sparta andermaal, omdat Tammer en Wouden altijd de diepte zoeken, waardoor vaak ai op eigen helft balverlies wordt geleden bij ge brek aan een balvaste middenvel der. „Daarom," besefte Hans van der Zee, „was het gemis van Nico Ja- link in de as van het veld erg voel baar." Desondanks toonde Spar ta's trainer zich gematigd tevre den. „Het gaat langzaamaan iets beter. Van een echt goede wed strijd kunnen we nog niet spre ken. Het positiespel laat nog wat te wensen over en we moeten meer kansen creëren." Om lichtelijk chauvinistisch te besluiten met: „Toch vind ik dit een terechte uitslag..." RomeNiet alleen Italiaanse wielrenners of voet ballers liggen onder vuur wegens (vermeend) ge bruik van verboden prestatiebevorderende mid delen. Nu zijn ook de dopingbestrijders zeifin op spraak gekomen omdat ze hun werk niet naar be horen deden en doen. Giorgio Santilli, verantwoordelijk voor de gang van zaken in het olympisch geaccrediteerde labo ratorium Acqua Acetos a in Rome, bekende dat on der zijn bewind hooguit een derde van de ingele verde urinestalen van Italiaanse voetballers ook daadwerkelijk werd onderzocht op onder meer anabole steroi'den. Het ontbreekt hem aan tijd, ap paratuur en mankracht De Turijnse procureur Guariniello, belast met het onderzoek' naar doping in de Italiaanse sport, heeft daarom Mario Pescante en Ugo Longo laten' opdraven voor verhoor. De eerste is preses van het Italiaanse olympische comité (CONI), de ander zit de anti-dopingcommissie voor. Pescante verklaar de absoluut niet van deze praktijken op de hoogte te zijn geweest. De Italiaanse voetbalbond toonde zich onaange naam verrast. Voorzitter Luciano Nizzola zei dat voor elke test braaf 350 gulden is overgemaakt. Hij ging ervan uit dat als hij niks hoorde het resul taat negatief was. Helemaal ontstemd raakte hij door de bekentenis van Santilli dat voetballers vroeger vrijwillig hun plas inleverden ter contro le, maar dat die urine meteen door het toilet werd gespoeld. Slechts tien procent werd geanalyseerd. In Italië zijn vorig jaar 10.680 dopingcontroles uit gevoerd. In verhouding leverde dat het minste aantal betrapte sportlieden ter wereld op. De Gaz- zetta dello Sport meent dat deze gefingeerde do- pingtests de geloofwaardigheid van de Italiaanse sport cp het spel hebben gezet. auEft Hé Theo, Ik had geen dienst, maar ik ben toch even gaan kijken, gisteren in de stad. Roll off- en roll ons-schepen op het water, duizenden jonge, ou de, lenige, stramme, vrolijke en olijke mensen, trendy rollend over het asfalt. Wat een leuke jongens, wat een lekkere meiden. Eén openlucht disco. Rotterdam heeft er weereen mooi feest bij. Over twintig jaar is het: Rotterdam on wheels 1998 - daar moetje bij zijn geweest. De eni gen die ontbraken waren eigenlijk Pieter Storms en Willebrord Frequin. Maar ik denk niet dat iemand ze heeft gemist. Ik heb wel een paar keer flink moeten lachen. Ik heb een poosje bij de Bauer-bocht (eh, Franken Ronald de Boer naar Duitsland?) ge staan, vlak voor het stadhuis. Zoals ze daar de bocht door scheur den ik kan niet draaien! "Ik kan niet draaienEn boemdaar gj ng er weereen. 0 wee als daar schrikdraad was gespannen tegen de hek ken. Moeten ze volgend jaar tribunes bouwen; mooiere valpartijen zie je nergens. Want: hoe harderde klap, hoe spontaner de lach bij het weer opstaan. Wat me ook opviel: al die spandoeken van Beenhakker fier aan de mast. Je kunt zeggen watje wilt van Leo, maar op de Coolsingel is hij afgeweest. Maar, het gewone leven gaat door. Zoals: Heerjansdam afgelast. Vroeger hadden de dakdekkers het beste veld van de hele regio. Maar ja, vijf geblesseerden? Zou Janus van Peenen tegenwoordig zelfs de weergoden om zijn vingers kunnen winden? PS. Weet jij waarom Hillary Clinton alleen nog maar 's morgens om vijf uur gemeenschap wil hebben met Bill? Omdat ze First Lady wil blijven. Doei, Nel van de Keetering Met hoge snelheid komen ze op de bocht voor het Rotterdamse stadhuis afgesneld, op zoek naar de binnenbaan of de buiten baan, net langs de strobalen, of soms er ook overheen. Foto: John van Hoek*CorVos Door Loet van Schellebeek Rotterdam Wereldrecords zijn er niet gereden, zelfs Heinz Frei, het Zwitserse 'wonder op wielen', bleef daar uiteindelijk vrij ver vandaan. Maar de Rotterdam Ma rathon on Wheels, gistermiddag startend en Finishend op een drukke en gelukkig ook droge St. Louis Mark McGwire heeft zaterdag zijn zestigste homerun geslagen dit seizoen in de Major League Baseball. De krachtpat ser van de St. Louis Cardinals is daarmee de derde honkballer in de geschiedenis die dit aantal in een jaar heeft gehaaid. De legen darische Babe Ruth en Roger Maris (61 stuks in 1961) gingen hem voor. McGwire timmerde zaterdag een pitch van Cincinnati Reds starter Dennis Reyes links over het hek. Het was zijn eerste slag beurt en meteen 2-0 voor de Car dinals. De 22-jarige Deni Allen uit Ozark werd op slag ook even wereldberoemd. Hij ving op de tribune de op twee na gewildste bal ter wereld op. McGwire had in de National League tot dusver alleen tegen de Reds nog geen homerun ge slagen. Door dat nu wel te doen achterhaalde het idool van 1998 het idool van deze eeuw, Babe Ruth. Die kwam in 1927 tot dat Mark McGwire slaat zijn 60ste homerun van het sei zoen. Foto ÊPA aantal in 154 wedstrijden. Maris bracht in 162 duels duels het re cord op 61 homers. McGwire heeft nog 21 kansen dat totaal te verbeteren. Geen Amerikaan die daar nog aan twijfelt. Coolsingel, is niettemin een ver heugend succes geworden. Een prima 'sollicitatie' voor het we reldkampioenschap voor whee lers van volgend jaar, waarvoorde lobby inmiddels op gang is geko men. Alle deelnemers, de winnaars ze ker, waren eensgezind in hun lof voor het parcours, de entourage, de sfeer en de organisatie. „Een marathon als Rotterdam op je pal mares wil je allemaal wel, die is duizenden guldens waard," hijg de Frank Fiers, de Belgische win naar van de skeelermarathon. En wheeler-winnaar Heinz Frei roemde de sfeer, het publiek en de infrastructuur ('ganz toll'), sprak van een 'fair en selectief parcours en kondigde aan vol gend jaar zeker terug te komen. Geen enkele wanklank op de Coolsingel, bijna geen ongeluk ken en een belangstelling, ook van de zijde van het publiek, die volledig aan de verwachtingen be antwoordde. Verreweg het meest in trek was de marathon voor skeelers en in-line skaters. Het vanwege de beheers baarheid en de veiligheid gehan teerde maximum van 2000 deel nemers werd ruimschoots ge haald. De recreatietoertocht over 10 kilonieter sloeg minder aan: 8 a 900 inschrijvingen. „Maar daar waren we achteraf niet ongelukkig mee," bekende race-director' Mario Kadiks, „want duidelijk is wel geworden dat je met dit deelnemersaantal zo ongeveer aan je tax zit. Op dit parcours welteverstaan. Wil je doorgroeien, zal je toch naar een ander, groter rondje moeten." Geen verrassing Dat Heinz Frei het hoofdnummer, de wheeler-marathon, op zijn naam schreef, was geen verras sing. dat Iwan van Breemen de Nederlandse titel greep evenmin. Lily Anggreny was de snelste vrouw in de rolstoel. De Duitse reed, anders dan Frei, wél lang on der het wereldrecord, maar werd op het laatst geremd door een lek ke band. De nationale titel bij de vrouwen ging naar Corma Rein- ders Snelste skeeler was de Belg Frank Fiers die het perfecte ploe- genspel van de Slager-formatie knap afrondde. Marion Borst won bij de vrouwen, waar broer Ruud (de marathonschaatser) met een negende plaats genoegen moest nemen. Eij de snelle finishers ook bekende namen als Rien de Roon, Jan van Cappelle en Jan Hordijk. Op 75 voorts de atleet Ferry ten Hove en op 76 horeca-tvcoon Daan van der Have. Bij de handbikers moest Utrech ter Kees van Breukelen, die in 1984 de Rotterdam Marathon in een rolstoel won, twee Belgen - Johnny Luyten en Stamy Apper- mont - voorrang verlenen. Dal beiden op een door zijn firma ge leverde fiets reden, zal hem snel met de nederlaag hebben ver zoend. Zie verder pagina 22 en Sport Achterop Londen „Ga weg Gienn!" Dat kopten de meeste Engelse kran ten na het 2-1 verlies van de na tionale ploeg in de EK-kwalifiea- tiewedstrijd tegen Zweden, za terdag. De positie van bonds coach Glenn Hoddle staat hevig ter discussie. Hij krijgt keihard de rekening gepresenteerd voor zijn eigen uitspraken. „Beoordeel mij al leen op de resultaten in de kwa lificatiereeks," zei Hoddle vori ge week. Hij was al in opspraak gekomen door zijn boek over het WK in Frankrijk, waarin hij openhang schrijft over vertrou welijke gesprekken met spelers en smeuïge verhalen over de ploeg vertelt. Hoddle wordt genoemd als op volger van de zaterdag ontsla gen manager Christian Gross bij Tottenham Hotspur, de club waar hij als speler groot werd. Toen een journalist hem daar over na de wedstrijd tegen Zwe den een vraag stelde, liep Hodd le zonder een woord te zeggen weg. MadridNiet alleen Glenn Hodd le staat ter discussie, ook de Spaanse bondscoach Javier Cle mente ligt onder vuur. De Spaan se media hebben hem afgemaakt na de 3-2 nederlaaag in het EK- kwalificatieduel tegen dwerg Cy prus. José Antonio Camacho staat al te popelen het van hem over te nemen en bij de spelers lijkt hij zijn krediet ook te hebben ver speeld. Niettemin liet Clemente gisteren weten nog niet van plan te zijn af te treden. Een bloemlezig uit de Spaanse kranten. 'Clemente is niet meer te handhaven', kopte El Pais. El Mundo Deportivo deed er nog een schepje bovenop: 'Je hebt het WK verprutst en tegen Cyprus heb je het Spaanse voetbal opnieuw een slechte naam bezorgd. Dus: ga eindelijk weg!' En Marca: 'Het Spaanse elftal is lachwekkend en belachelijk, Clemente is daar ver antwoordelijk voor.' José Antonio Camacho, al na twee weken ontslagen bij Real Madrid, zaagt aan de stoelpopten van de Clemente: „Als je niet van Cyprus kuntwinnnen, moetje de eer aan jezelf houden. Opstappen dus. Ik zou de klus wel willen klaren." Verdediger Fernando Hierro schamperde: „Niets klopte bij ons; de tactiek, de opstelling, alles ging fout." Clemente zelf zei er niet over te prakkizeren zijn functie neer te leggen. „Ik heb nog genoeg ver trouwen in mezelf en in de ploeg. Dit was een incident." Moskou De crisis in Rusland heeft ook de nationale voetbal ploeg getroffen. De selectie moest zaterdagmorgen op het vliegveld van Moskou vier uur wachten voordat het vliegtuig van de luchthavenautoriteiten toestemming kreeg te vertrek ken naar Kiev, waar 's avonds het EK-kwalifïca tie duel Oekra- ine-Rusland moest worden ge speeld. Het vliegtuig mocht niet opstij gen omdat de plaatselijke auto riteiten eisten dat de vlucht con tant werd betaald. In Ameri kaanse dollars. Na langdurig overleg arriveerde na vier uur onder aanvoering van vier poli tieauto's een zwaar gepantserde wagen met het geld. Op de luchthaven dreigt al we ken een opstand, omdat het per soneel geen of te weinig salaris ontvangt. Bovendien is de brandstof voor vliegtuigen zeer schaars. „Zoiets had ik me in mijn stout ste dromen niet kunnen voor- Stellen. Het was één grote chaos, zo kan ik niet werken," foeterde de Russische bondscoach Anato li Byschowetz. Rusland verloor 's avonds ook nog, met 3-2. Rotterdam Basketbal-interna tional Virgil Ormskerk keert te rug naar Rotterdam. De guard gaat er spelen voor eredivisieclub Rotterdam Basketbal. Zaterdag kwamen het clubbestuur en Ormskerk een nieuw contract voor komend seizoen overeen. Vijf jaar geleden verliet Orms kerk Rotterdam voor een verblijf bij EBBC/Den Bosch. Een jaar la ter vertrok hij uit Brabant naar het Gorkumse Goba en in de afge lopen seizoenen kwam Ormskerk uit voor ploegen in Portugal en Duitsland. Twee seizoenen geleden deed Rotterdam Basketbal, toen Idé- trading geheten, al pogingen om de speler uit Spijkenisse terug te halen. Die mislukten om financië le redenen. Studie en gezin heb ben hem nu naar Rotterdam te ruggebracht. Met het extra voordelige Rotterdams Dagblad voetbal a bonne ment beleeft u de start van het nieuwe seizoen als nooit tevoren. Voor slecht 28,- zit u dagelijks 6 weken lang op de eretribune. 5^ Jd, ik neem een Rotterdams Dagblad voetbalabonnement (6 weken voor $:«schu 28.-) Naam:Voort:m/v Adres:Nr: Postcode:Plaats: Telefoon:(l.v.m. controle bezorging) Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd; Abonnee Service £3 Antwoordnummer A579, 3ÖOO VB Rotterdam S

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 7