9'(5 'Hulp aan allerarmsten neemt af door gebrek aan visie' Het graf van het begrotingsoverschot is nog ver weg Van Brienenoordbrug Traplift Huursubsidie Pim Vermeulen Het dilemma van de gevangenen Rotterdams Dagblad Rotterdams Dagblad Woensdag 9 september 1998 Onder eindredactie van Annemiek van Oosten, tel.: 010-4004358 4004358 \*,JB Ook iets op uw hart? schrijf naar: hoofdredactie Rotterdams Dagblad, postbus 2999,3000 CZ Rotter dam (E-mail: digitaal@luna.nl). Houd het kort, lange brieven hebben weinig kans op plaatsing. En: één onderwerp per brief. Vermeld altijd uw achternaam, voorletter(s), adres en tele foonnummer (onder uw briefin de krant komen al leen naam en woonplaats). Plaatsing betekent niet dat het Rotterdams Dagblad uw mening deelt. Nu de moeilijkheden met de Van Brienenoordbrug ge lukkig weer tot het verleden behoren, blijven er toch nog enkele wagen onbeantwoord. Hoe is het mogelijk dat een brugklep het al na enkele jaren begeeft? Het verhaal over het sterk toegenomen zware verkeer en de daardoor ontstane haarscheurtjes, kunnen wij mijns inziens rustig afdoen als een fabeltje. Dat het wegverkeer en vooral het vrachtverkeer al jaren in zwaarte en intensiteit toeneemt, kan elke leek zonder meer vaststellen. Het moet dus zeer zeker ook de des kundigen van Rij kswaterstaat zijn opgevallen. En die ruim dertig jaar oude brugklep van de eerste brug had het dan allang een keer moeten begeven. Het zit volgens mij zo. Of Rijkswaterstaat heeft in een vlaag van verkeerde bezuinigingswoede een te lichte tweede brugklep besteld, of de leverancier van deze klep heeft een ondeugdelijk product geleverd. Zou men begin jaren zestig hebben gekozen voor de tun nelvariant, bijvoorbeeld zoals de huidige Drechttun- nel bij Dordrecht, dan zouden de kosten destijds mis schien enkele tientallen miljoenen hoger zijn ge weest, maar dan zouden wij ons als gemeenschap de afgelopen 35 jaar zeker miljarden guldens hebben be spaard. Bovendien was het destijds nog mogelij k,om de infi astructuur op eike gewenste wijze in te vullen. Vooral voor het wachtvervoer, is deze brug jarenlang een crime geweest. Verder vooruitzien dan de vier jaar van hun mandaat, zullen de politieke kruideniers in Den Haag zo veel mogelijk trachten te vermijden. Zo voorkomen zij na melijk dat zij na vier jaar op hun politieke daden kun nen worden afgerekend. En ach, het gaat tenslotte slechts om belastinggeld. Dat blijven de burgers toch wel ophoesten, of zij dat nu leuk vinden, of niet! E. Hanselmau, Rotterdam Altijd gedacht dat voor de wet iedereen gelijk was, maar in de praktijk blijkt het niette kloppen. Niet als je afhankelijk ben van de wet Voorzieningen Gehandi capten. De gegeven verkeersvergoedingen lopen uit een en Rotterdam is echt niet een van de royaalste ste den. Zo kreeg mijn hoogbejaarde zwager (84 jaar) binnen drie maanden na aanvraag zonder enige moeite een trapliftHij is woonachtig in de Zuid-Westhoek van Friesland. Als ik dan zie hoe hier in Rotterdam een moeder haar meervoudig gehandicapte zoon van 10 jaar oud enkele malen per dag de trap op moeten zeu len en al al jaren bezig is om een trapliftje te krijgen, dan schud ik het hoofd. De moeder verzorgt het kind zonder hulp van buiten. Als het kind opgenomen zou worden in een instelling zou daar een bedrag van ƒ80.000 op jaarbasis mee ge moeid zijn. Wat betekent dan de prijs van een traplift helemaal? M. Schouten-Breugom, Rotterdam Hierbij reageer ik op een artikel in het Rotterdams Dagblad van 2 september onder de kop 'Huisbazen op debres voor bewoners'. Zowel het Woningbedrijf Rot terdam (WBR) als Patrimoniums Woningstichting (PWS) bevriezen de huren van woningen die de subsi- diegrens van 1085 dreigen te passeren. Dat laatste is een nobel streven en wordt door deHuur- dersvereniging Alexanderpolder toegejuicht. Maar, er zit natuurlijk een addertje onder het gras voor alle huurders die via deze verhuurders een woninghuren. Directeur F. M. Erkens van het WBR zegt dat zijn be drijf weliswaar een inkomstenderving van ƒ25.000 heeft, maar dat hij dat geld er graag voor over heeft. Hoezo, dat 'er voor over'? Betaalt hij die inkomsten derving dan uit eigen zak? Dat zal toch niet? Neen, het WBR zal straks bij de huurverhogingronde in 1999 gewoon bij alle huurders een aantel tienden van procenten meer huur vragen en op die manier het 'gat' van 25.000weerdicht'fietsen'. Daarbij zullende bevriezingen voor 1999 en zonodig toekomstige jaren ook veilig worden gesteld. Dat ir de vrijheid die de ver huurders hebben, zoals een woordvoerder van het mi nisterie van VROM in hetzelfde artikel laat weten. Met andere woorden, ook alle verhuurders die zich voordoen als goede huisbaas spelen het 'Goede Heer tje'over derug vanhunhuurders. Hetzoual diedames en heren managers van de Rotterdamse corporaties dan ook sieren wanneer ze eens vóóruit gaan denken bij de vaststelling van de huurverhogingen en bij het verkopen van huurwoningen. Het zou hen tevens sie ren wanneer 2ij niet langer achteraf de gaten dichten, die een blinde tevoren ziet aankomen. Het zou deze managers helemaal sieren als zij zich niet langer voor doen als 'nog sociaal ook'. Hans Offennans, huurdersvereniging Alexanderpolder in Rotterdam Als oud-inwoner van Rotterdam wil ik mijn mening geven over de benoeming van de nieuwe burgemees ter. Dit naar aanleiding van het interview in uw krant met Pim Vermeulen en uw artikelen over de pro fielschets voor de nieuwe burgemeester. In het inter view met de heer Vermeulen staat dat hy er niet veel trek in heeft. Dat is uiteraard te respecteren. Ik be treur het ten zeerste en die treurnis wordt nog ver sterkt door de profielschets die is gegeven Volgens mij is deze schets op het lijf van de heer Vermeulen ge schreven. Ik denk niet dat het de bedoeling van de opstellers is geweest, maar ik herkende veel dingen die jk heb meegemaakt m de tijd dat de heer Vermeulen in Rot terdam de portefeuille stadsvernieuwing beheerde. Ik heb het persoonlijk, als vriiwilliger in de wijk, mogen meemaken. Vermeulen weet wat erleeftonder de Rot terdammers. Hij luistert naar de bevolking. Hij is ook heel eerlijk als het gaat om dingen die niet kunnen. Ik hoop dat mijn en zijn partijgenoten hem kunnen overtuigen dat hij de gewenste persoon is en dat hij van gedachten zal veranderen. P. H. Klootwijk, Delft De kloof tussen arm eu rijk wordt steeds groter, zo stelt de UNDP, het ontwikkelingsprogramma van de VN, vast in haar 'Human Develop ment Report', dat vandaag in Den Haag wordt gepresenteerd. Slechts een klein deel van de wereldbevolking consumeert het meest en profi teert het meest van de welvaart. Bijna de helft van de wereldbevol king moet het doen zonder goede basisvoorzieningen. Een interview met de 'hoofdauteur' van het rapport, Richard Jolly. Door Gerard Chel Volgend jaar telt de wereld zes miljard mensen. Zo'n twintig pro cent van hen, 1,2 miljard, leeft in grote armoede. Ze hebben onvol doende te eten, geen schoon drinkwateren krijgen nauwelijks" onderwijs en medische zorg. Aan hen gaat de economische groei voorbij. Tegelijkertijd neemt de hulp voor de allerarmsten af. „Ja," zegt Richard Jolly, „dat is iets wat ik vooral de politici kwa lijk neem, om eerlijk te zijn. Ze to nen gebrek aan visie en aan lei derschap. Ondanks dat hun kie zers bezorgd zijn over wat er in ontwikkelingslanden gebeurt. Onderzoek wijst uit, vooral in Eu ropa, dat de burgers vinden dat de hulp op hetzelfde niveau moet blijven, maar helaas beslist de po litiek soms anders." Als slecht voorbeeld geldt Ameri ka, dat al enige jaren geleden drastisch snoeide in het budget voor ontwikkelingshulp. Hoewel Jolly dat uiteraard betreurt, ziet hij ook een positieve kant. „Je kon vraagtekens plaatsen bij som mige steun die Amerika, via USAid gaf. Natuurlijk, het is jam mer dat het budget is gedaald - en ik sla elk aanbod om meergeld natuurlijk niet af- maar ais ik naar de kwaliteit van de hulp kijk, ben ik niet ontevreden. Ik zie veel liever hulp die gegeven wordt op basis van oprechte betrokkenheid dan uit een soort imperialistische redenen." „Ik maak me meer zorgen om de bestemming van het geld. Als we dat in betere banen kunnen lei den, is ook al veel gewonnen. En wat mij grote zorgen baart, is de traagheid waarmee het schulden probleem van de arme landen wordt opgelost. Schulden vormen nog steeds een van de voornaam ste obstakels voor verdere ontwik keling." Vooral de hulp aan de vijfhonderd miljoen allerarmsten moet hoge prioriteit krijgen, vindt Jolly. „Voor deze mensen, meestal wo nend in afgelegen streken, heb ben echt dringend behoefte aan gezondheidszorg, onderwijs en schoon drinkwater. Jolly is het slechts gedeeltelijk eens met de vaststelling door Uni cef, het kinderfonds van de VN, dat de rijke landen steeds minder hulp geven en dat het streefcijfer, 0,7 procent van het Bruto Natio naal Product, bij lange na niet wordt gehaald. „Als je naar het ge middelde kijkt, klopt het wel, maar dat komt omdat het wegval len van een land als Amerika 2o'n grote invloed heeft. Het is waar dat de totale hulp is teruggegaan van 60 naar 45 miljard dollar, maar heel veel landen hebben de Vooral dehulp aan de vijf honderd mil joen allerarm sten moet ho ge prioriteit krijgen, vmdt RichardJolly, hoofdauteur van het van daag ver schenen VN- rapport Hu man Develop ment Report FotoPhiiNiihuis/ afgelopen jaren juist een veel ho ger budget beschikbaar gesteld, sommige landen hebben dat zelfs verdubbeld ten opzichte van tien jaar geleden." De laatste jaren is een dialoog op gang gekomen met enkele multi nationals, met name om afspra ken te maken over de wijze waar op zij in ontwikkelingslanden hun producten aan de man probe ren te brengen. Hoewel ook UNDP de vrijheid van keuze res pecteert, probeert zij niettemin bewustwording op gang te bren gen zodat een meer verantwoorde keuze wordt gemaakt Joliy vindt het te simplistisch om te stellen 'dat het daarbij alleen om een keuze tussen schoon drinkwater of een mobiele tele foon gaat'. „Ook in Bangladesh wordt nu op een heel nuttige wijze gebruik gemaakt van mobiele te lefoons," relativeert hij. Maar hij geeft toe dat agressieve adverten tiecampagnes wei degelijk hun invloed hebben en mensen aan zetten tot kopen van dingen die zij op dat moment niet echt nodig hebben om te kunnen leven. „Dat is iets wat ik de multinationals wel kwalijk neem." Toch ziet Jolly een geleidelijke kentering, waarbij multinationals meer rekening houden met bij voorbeeld de mensenrechtensitu atie. „Een verbod op bepaalde ad vertenties ligt niet zo makkelijk." zegt Jolly„Hoewel het wel duide lijk is dat sommige ontwikke lingslanden er goed aan zouden doen extreme reclame-uitingen buiten de deur te houden. Vooral omdat wij hebben vastgesteld dat het advertentievolume in die lan den sneller stijgt dan in de rijke landen. Juist daarom moet, als een soort tegenhanger daarvan, de consument beter geïnformeerd worden. In Zimbabwe bij voor beeld is al zo'n initiatief ont staan." „Wij zeggen niet: eerst een goed onderwijssysteem en pas dan mo biele telefoons, hoe ik daar per soonlijk ook over denk. De UNDP zegt sowieso niet dat wij het alle maal beter weten. Wij zeggen al leen dat er iets zal moeten veran deren in de consumptiepatronen. Dat er een meer verantwoorde distributie en duurzame con sumptie komt. Dat er een samen werking komt tussen milieugroe peringen, consumentenorganisa ties, vrouwenbewegingen en ont wikkelingswerkers. Als wij dat met dit rapport bereiken, zijn we al tevreden." De Russische economie is volledig in het slop geraakt, zoals ook het aanbod op de vlooienmarkt van Sint Pe tersburg aan toont. Maar ook tal van andere lan den kampen met sociaal- economische enfinanciële problemen. Het is daarom niet verwon derlijk dat de secretaris generaal van het ministerie van Economi sche Zaken, Van Wijnber gen, waar schuwt tegen te optimisti sche ver wachtingen. Foto Dmftry Lovets- ky/AP Door Jan Peter Balkenende en Hans van den Akker De koersen van de aandelen zak ken overal in de wereld. De Russi sche economie is volledig in het slop geraakt Japan vertoont geen tekenen van economische ople ving. Tal van landen - in Azië en Latijns-Amerika- kampen met meer sociaal-economische en fi nanciële problemen. De millenni um-problematiek dient zich aan. Het is niet verwonderlijk dat de secretaris-generaal van het minis terie van Economische Zaken, Van Wijnbergen, het paarse kabi net waarschuwt tegen te optimis tische verwachtingen. Naar zijn mening moet er meer werk wor den gemaakt van terugdringing van het financieringstekort, ter wijl lastenverlichting een lagere prioriteit moet krijgen. Met die boodschap keert van Wijnbergen zich in feite tegen de financiële grondslagen van het paarse kabi netsbeleid. Het geluid van Van Wijnbergen is opvallend omdat nog maar twee weken geleden het debat over de regeringsverklaring oogde als een oase van financiële rust. Het leek haast of de politiek zich op een an dere planeet afspeelde. Hier geen discussie over de mogelijke gevol gen van de mondiale economi sche ontwikkelingen, maar be spiegelingen van de premier over het wegwerken van het financie ringstekort (begrotingsevenwicht of zelfs -overschot) in de huidige kabinetsperiode. Tussen de paarse partijen ont spon zich een vinnig debat over wat in die situatie met de meeval lers zou moeten worden gedaan. De inkt van het op positieve ver onderstellingen gebaseerde re geerakkoord is nog maar nauwe lijks droog en het geluid van het debat over de regeringsverklaring verstomd, of er komen nu dus plotseling geheel andere geluiden naar voren. De werkgelegenheidsgroei vlakt af. Het financieringstekort loopt weer op. Ombuigingen blijven achter bij de intensiveringen. Nog steeds is gelukkig sprake van een betrekkelijk hoge groei, maar als de huidige signalen niet bedrie gen is de hoogconjunctuur over het hoogtepunt heen. Om meer zicht te krijgen op de feitelijke ontwikkeling moet worden geke ken naar ondernemingen die te maken hebben met het binnenha len van orders. Navraag bij een aantal conjunc tuurgevoelige bedrijven leert dat de orderbinnenkomst momenteel een dalende tendens vertoont. De effecten zullen zich de eerstko mende maanden nog niet of slechts in beperkte mate laten voelen, maar op de iets langere termijn zal dat wel het geval zijn. In die omstandigheden komen de bedrijfsrendementen onder druk te staan als gevolg van de lagere productievolumes. Ook kan worden vastgesteld dat de investeringsontwikkeling een dalend verloop te zien geeft. Daar naast is er een andere ontwikke ling waarmee rekening moet wor den gehouden, namelijk de kos tenontwikkeling. Tal van CAO's kennen nu inkomensstijgingen van meer dan 3 of 3,5 procent. In sectoien waar sprake is van bij zondere omstandigheden of waar extra middelen nodig zijn om per soneel te werven liggen de per centages soms aanzienlijk hoger, zoals bij de Welzijns-CAO. In de metaalsector gaat het om 3,75 pro cent loonontwikkeling plus een eenmalige bonus van 1 procent, 1,5 a 2 procent voor de incidentele loonontwikkeling en ongeveer I procent extra ruimte voor goede doe1 en. Hierbij moet worden, be dacht dat de kostenverhogingen vanwege de scherpe internationa le concurrentieverhoudingen niet zonder meer kunnen worden doorberekend in de prijzen van de producten. Zolang het economisch goed gaat en de winstontwikkeling van on dernemingen dergelijke inko mensstijgingen kunnen dragen is er nog niets aan de hand. Als ech ter de volume-ontwikkeling on der druk komt en de kosten stij gen, heeft dat gevolgen voor de ontwikkeling van de winsten. Het gevolg daarvan is weer dat de overheid minder belastingop brengsten ontvangt. Het is nog te vroeg om vergelij kingen te maken met het verle den, maar er is niet veel voor no dig of de mooie financieel-eeono- misehe vooruitzichten moeten worden bijgesteld. Ook in het be gin van de jaren negentig werd uitgegaan van positieve verwach tingen ten aanzien van de econo mische ontwikkeling, maar de economische kentering leidde er toe dat plannen bij voortduring moesten worden bijgesteld. De Macro Economische Verkenning moestin 1992 zelfs worden aange past. Bezuinigingen waren aan de orde van de dag. Voor de toenma lige minister van Financiën, Kok, waren het niet de meest plezierige tijden. Uit die tijd kan de les wor den geleerd dat terwijl de econo mie haperingen vertoont, de ef fecten van luonafspraken die nog geënt zijn op gunstiger verwach tingen naijlen. De politieke vraag is nu welke waarde de financieel-eeonomi- sche afspraken in het regeerak koord hebben wanneer het econo misch tij omslaat. De afspraken, zoals die er nu liggen en zoals bij het debat over de regeringsver klaring bevestigd, gaan uit van een loonstijging van 1,5 procent per jaar. Deze aanname is gezien de reeds gemaakte afspraken niet realistisch. Een hoger cijfer heeft direct gevolgen voor de kosten van amb' arensalarissen en de uitke"1 ,.-n die gekoppeld zijn aan ut .on en. Verder zijn er de in verdieneffecten die nog voordat zij zijn gerealiseerd al worden in geboekt als dskkingsmiddel voor intensiveringen. Van een duidelijke ambitie om het financieringstekort terug te dringen is geen sprake. Het door premier Kok geschetste perspec tief van begrotingsevenwicht of zelfs -overschot zal alleen kunnen worden bereikt bij een duidelijk hogere economische groei en een strak en behoedzaam uitgavenbe leid. Over budgetoverschrijdm- gen, zoals in de gezondheidszorg en het onderwijs, hebben we het dan nog niet eens. Van diverse kanten, ook in de pers. is het financieel-eeonomisch kader van liet regeerakkoord het motorblok'- gekwalificeerd als kwetsbaar en riskant. De actuele signalen over de fmancieel-eeono- mische ontwikkeling, met name ook die van Van Wijnbergen, on derstrepen die kwalificaties. Be loofden de paarse fracties voorde verkiezingen lastenverlichting, volgend jaar zal sprake zijn van netto 1,5 miljard lastenverzwa ring. De loonveronderstellingvan 1,5 procent is gebaseerd op de door de paarse coalitie voorgeno men lastenverlichting in het ka der van de fiscale hervorming (maar dan wel na 2000). De tijd zal echter moeten leren in hoeverre er bij een afvlakkende economische groei überhaupt ruimte zal zijn voor omvangrijke lastenverlichting. In plaats van kwetsbare en riskante veronder stellingen pleit er veel voor het fi nancieel-eeonomisch beleid in een perspectief te plaatsen van fi nanciële duur/aamheid. In dat kader moet dan gedacht worden aan: het niet op voorband inboeken van inverdieneffecten, maar deze pas te besteden als zij ook werke lijk zijn gerealiseerd: een hogere ambitie om het fi nancieringstekort terug te drin gen; een betere balans tussen inten siveringen en ombuigingen; het meer gericht inzetten van lastenverlichting in plaats van het generieke fiscaal bevoordelen (die overigens de middeninko mens nauwelijks te goede komen) Wat betreft een duurzame econo mische ontwikkeling kan het be lang van goed beroepsonderwijs niet genoeg worden onderstreept. Door deze financiële oriëntaties worden kwetsbare en riskante veronderstellingen tegengegaan en financiële duurzaamheid be vorderd. Premier Kok hoeft niet te vrezen dat we met z'n allen val len in 'het graf van hei begro tingsoverschot'. Er bestaan mo menteel heel andere zorgen. (Jan Peter Balkenende en Hans van den Akker zijn leden nan de Tweede Kamer voor het CDA) Door prof. dr. D.J. Hessing U, geachte lezer, en ik heb ben samen een bankover vallen. We rennen de bank uit, stappen in onze vlucht auto en weten te ontkomen. Vlak buiten de stad verbergen we onze buit en rijden naar de plaats waar we ons enige tijd verborgen willen houden. Maar net nadat we de buit hebben verstopt, worden we aangehouden door de politie, die een kor don om de stad heeft gelegd. In de haast en de opwin ding hebben we vergeten de wapens die webij deover- val gebruiktenook bi j de buit te verstoppen. De politie vindt die wapens in de auto en arresteert ons op ver denking van de overval. Bi j de gevangenis aangekomen worden u en ik in apar te cellen opgesloten. Na enige tijd komt de officier van justitie bij u in de cel en doel u hel volgende voorstel: "Het is allemaal heel eenvoudig. Als je de overval be kent, word jij getuige voor het Openbaar Ministerie en ik garandeer je dan dat we de aanklacht tegen jou zul len laten vallen. Je bent dan vrij man. Je partner zal in dat geval voor de volle straf van deoverval worden ver oordeeld en voor tien jaar de cel i ndraaienAls jullie al lebei bekennen, dan krijgen jullie ieder vijf jaar cel. En, wanneer jullie beiden blijven ontkennen, dan zit er niets anders voor mij op om ieder van jullie een jaar gevangenisstraf te eisen voor verboden wapenbezit. Overigens, ook je pari ner doe ik ditzelfde aanbod.' U zit nu in een dilemma. Toen u en ik namelijk wegre den na de overval, beloofden wij samen te werken en te blijven zwijgen. En wanneer u en ik ons aan die af spraak houder, hoeven we beiden slechts een jaar te zitten. Maar, en daar gaat het hier om, ik moet u ver trouwen, en u mij. Want er is een grote verlokking: als u namelijk uw woord tegenover mij breekt en mü ver raadt, dan gaat U niet alleen vrijuit, maar ik kan u de eerstkomende tien jaar niets doen. En ik weet niet ze ker of ik u nu nog steeds kan vertrouwen. Wat ik wel zeker weet is dat U en ik hetzelfde verleidelijke aan bod van de officier van justitie hebbengekregen. Er op blijven vertrouwen dat u zich aan uw woord zal hou den, zou mij wel eens heel duur kunnen komen te staan, namelijkop tien jaarcel. En datgeldtookvooru Het beste dat u, en dat geldt dus ook voor mij, kunt doen, is bekennen. U gaat dan vrijuit in het geval datik blij f ontkennen (in plaats van een jaar te krij gen als ik zou blijven ontkennen), en u krijgt slechts vijfjaar in plaats van tien jaar in het geval dat ik ook beken. Dus, zonde "zeker te weten wat ik ga doen, is bekennen voor u de m ?st verstandige keuze, de keuze die met abso lute zei- rheid het minst aantal jaren cel voor u ople vert. En dus ^'ent u. En ik? Ik zitr hetzelfde dilemma, en omdat ook ik niet zeker wee. of u zich inderdaad aan onze afspraak 2al houden, beken ik ook. En zo krijgen we ieder vijf j aar gevangenisstraf, terwijl we als we niet zo rationeel waren geweest en we elkaar waren blijven vertrouwen ervan afhadden kunnen komen raetieder een jaar cel. U en ik waren rationeel, en die rationele benadering resulteert voor u en mij in wat economen noemen een 'suboptimaal resultaat' De belangrijkste reden waarom u en ik in dit dilemma met zijn eigenaardige uitkomst verzeild zijn geraakt, is gelegen in het feit dat u en ik weliswaar volstrekt van elkaar afhankelijk zy n voor wat betreft de uit komst van onze keuzes, maar wij kunnen op dat mo ment niet met elkaar overleggen. Wij zitten in wat be kend staat als het dilemma der gevangenen. Dergelij ke dilemma's, maar dan niet tussen twee individuen, maar tussen meerdere mensen, komen wij dagelijks tegen. Het ontduiken van de belastingen is daar een voorbeeld vanDoor middel van wetgeving hebben wij met z'n allen afgesproken dat wij de belastingen net jes moeten betalen en dat ontduiken niet mag. Als wy ons nu allemaal aan die afspraak houden, is er niets aan de hand. Er is geen opsporingsapparaa 1 nodig met de daaraan verbonden kosten, en we betalen alleen dat bedrag dat we wettelijk zijn verplicht. Maar de eerste onder ons die op het idee komt om wel de belasting te ontduiken, heeft daar een voordeel bij, terwijl wij met z'n allen dat ontdoken bedrag extra moeten opleverenDe kosten van zijn asociale gedrag worden dus op ons afgewenteld. Erger wordt het, wan neer steeds meer mensen op dat idee komen. Niet al leen moeten de nette belastingbetalers dan steeds meer gaan opbrengen, maar ook besluit de overheid om een dure controle-organisatie in het leven te roe pen, en ook voor die kosten worden wij aangeslagen. En dat is nog niet alles. Steeds meer mensen zullen gaan denken: Wacht even, waarom zou ik meer beta len om op te draaien voor die belastingontduikers. Ik kan beter zelf nnk een beetje ontduiken om een en an der weer in evenwicht te brengen.' En dan hebben we het sociale dilemma van de belastingontduiking. Net jes jebeiasting betalen wordt in feite bestraft, omdatje ook moet betalen voor datgene dat door de ontduikers wordt ontdoken. Onderzoekers als Wim Liebrand (Rijksuniversiteit Groningen) en David Messick (Northwestern Univer- s ity) hebben niet zo lang geleden een computer-simu latiemodel ontworpen, waarin het gedrag van indivi duen in zo'n situatie van wederzijdse afhankelijkheid kan worden bestudeerd. Dat model wordt thans door onderzoekers van de Erasmus Universiteit Rotter- damen het Nederlands Studiecentrum voor Crimina liteit en Rechtshandhaving gebruikt om te onderzoe ken hoe het gedrag van belastingbetalers kan worden beïnvloed. In een volgende column hoop ik u iets meer te kunnen vertellen over de eerste resultaten van dat onderzoek. (Prof. dr. DJ. Hessing is hoogleraar rechtspsychologie aa k de/acut teit der Rechtsgeleerdheid van de Erasmus Un iversiteit Rotterdam) Opgericht 2 april 1991 Hoofdredactie: J. Prinsen LP. Pronk. Chef Central Desk: FJ. Eckhardt. Rubriekschefs: EIndredactle&Vormgeving: R.LJ. vanZeelst Stadsredactie Rotterdam: J.S. Buoister. Editie Voome-Putten: C.G. Buitendijk. Editie Waterweg: J.A. Rozendaal. Editie Ussel en Lek; M.E. Verwaaijen Editie Regio Zuid: C.H. Soeïers. Nieuwsdienst/BInnen/buitenland: B.V. Verkade. Cultuur Leven: M.J.F. Maas. Economie: N.P. de Vries Sport: P. Ouwerkerk. illustratie: F. van Someren. Informatiebeheer: G.J. van den Hil.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1