Maassluis zoekt rechtvaardiger en milieuvriendelijker afvaltarief ftömriiü Idtterdans iagllad w IKtNSriifMO KONUNCNPUl ADfNDCEi; Ouders in Ambacht dreigen met acties Wind helpt gemeente Kadaster komt weer meten aan de Maasshiissedijk Sterke toename van leerlingen ook oorzaak van lerarentekort GWK wijkt niet voor aanslagen 6 weken vmr f 28,- iM E Man gestoken Auto's bekrast Getuigen brand Ideale methode te ingewikkeld en te duur Faase en Kanters hadden hem bijna Politie sluit jongeren op 01 bel gratis 0800-0642 Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 10 september 1998 Schiedam Een 33-jarige Schie dammer is gisteravond omstreeks zeven uur neergestoken in zijn woning aan de Heinsiusstraat in Nieuwland. Hij wist nog wel bui ten te komen, waar hij later door een ambulance is opgehaald. In het Schieland Ziekenhuis is het slachtoffer meteen geopereerd. Kort na de steekpartij heeft de po litie in de buurt een 39-jarige man aangehouden. Deze Schiedam mer is overgebracht naar een poli tiecel. Vandaag wordt hij door re chercheurs aan de tand gevoeld. Vlaardingen/Hoek van Holland Zowel in Hoek van Holland als in Vlaardingen zijn gisteravond au to's vernield. De methode was in alle gevallen hetzelfde: met een scherp voorwerp werd er een die pe kras gemaakt van bumper tot bumper. In Hoek van Holland be trof het één auto aan de Mahu- straat, in Vlaardingen werden twee autobezitters in de Java- straat en de Platanendreef de du pe. Schiedam De politie van Schie dam is op zoek naar getuigen van een brand die in de nacht van zon dag op maandag 24 augustus heeft plaatsgevonden in een wo ning aan de Vlaardingerdijk. On derzoek heeft uitgewezen dat het vuur rond half twee is ontstaan achter de brievenbus, terwijl de bewoners op vakantie waren. De schade door de brand is aanzien lijk. Mensen die mogelijk iets hebben gezien worden verzocht contact op te nemen met de politie in Schiedam (telefoon: 2740225). Vlaardingen De ouders van de leerlingen van 't Ambacht en Jan Lïgthart dreigen in een brief aan wethouder K. van der Windt met acties als het gemeentebestui niet snel met een verantwoorde oplossing komt voor het huisves tingsprobleem. De wethouder voert vandaag overleg met de directeuren en be sturen van de twee scholen in Vtaardingen-Ambacht. Als dit overleg niet tot een concreet, rea listisch en aanvaardbaar resultaat leidt, nemen de ouders vanaf vol gende week hun verantwoorde lijkheid. Zij zijn teleurgesteld en kwaad dat de gemeente hun be loften en afspraken niet is nage komen. Op 7 september, het begin van het nieuwe schooljaar, zo werd hen beloofd, zou er voor bei de scholen een oplossing komen om alle kinderen fatsoenlijk te huisvesten. Maar het plan van de gemeente om acht noodlokalen neer te zetten aan de Hartmans straat, werd door omwonenden met succes de grond ingetrapt. Een ander alternatief hu J de ge meente niet achter de hand. Dit tot woede van de ouders die menen dat de situatie voor beide scholen op korte termijn alleen nog maar slechter wordt. Zij stel len in de brief dat zij strafbaar zijn en een boete krijgen als zij hun kinderen niet naar school sturen. 'Hóe zit het met een gemeentebe stuur, dat zijn verantwoordelijk heden, verplichtingen en afspra ken niet nakomt?', zo schrijven ze. De aangekondigde acties zien de ouders als hun boete voor het gemeentebestuur. Ze wachten met spanning het overieg af, maar gaan in elk geval niet akkoord met oplossingen bui ten de verkeersveilige grenzen van de wijk Ambacht. Ze noemen als suggesties: Landje van Char- don, Cency, terrein scholenge meenschap Aquamarijn, omge ving Julianalaan, het voormalige schoolgebouwdat nu in gebruik is bij garage Van de Kooij, volwaar dige semi-permanente lokalen op het terrein van de Jan Ligthart- school en het parkeerterrein van zwembad De Kulk. Ook combinaties zijn volgens de ouders denkbaar. Zij realiseren zich dat deze oplossingen mis schien niet eenvoudig zijn. maar 'waar een (politieke) wil is, is een weg'. De ouders vragen geen luxe, maar een noodzakelijke basis voorziening waarvoor geld be schikbaar is. Maassluis Of je de grijze en de groene afvalcontainer weke lijks volpropt of niet, het maakt niets uit. -Huishoudens in Maassluis betalen jaarlijks allemaal hetzelfde bedrag voor het laten ophalen van hun eonsumptieresten. Niet echt eerlijk, vinden ze in het stadhuis. Het doet geen recht aan het princi pe van 'de vervuiler betaalt'. Bovendien zorgt het er niet voor dat mensen milieubewuster met afval omgaan. Om dat te be werkstelligen zou in de toekomst de te betalen reinigingsbe lasting enigszins in verhouding moeten staan met de hoeveel heid aangeboden afval. Gisteravond boog de raadscom missie milieu zich over deze ma terie. Bert de Reuver (D66) vond het niet zo moeilijk een keuze te maken uit de in een discussienota aangedragen mogelijkheden. Naar zijn mening zouden huis houdens afvalbelasting moeten betalen naar gewicht. Hoe meer kilo's afval er in de container zit, hoe meer er moet worden betaald. Het motiveert mensen om bij voorbeeld glas en papier niet bij het normale afval te doen en bo vendien voldoet het systeem aan het principe 'de vervuiler betaalt'. Toch kleven er flink wat bezwa ren aan het systeem, realiseert ook De Reuver. Zo is invoering er van erg kostbaar en is het niet of nauwelijks toe te passen bij flats, waar gebruik wordt gemaakt van gemeenschappelijke afvalcontai ners. Ook werkt 't hel zogenoem de ontwijkgedrag in de hand. Af val wordt dan bijvoorbeeld sneller naar andere gemeenten gebracht, illegaal gedumpt of door de wc ge spoeld. Lager Onder meer vanwege de genoem de bezwaren gaven WD, CDA, PvdA en RPF/SGP/GPV aan meer te zien in een administratieve me thode van tariefdifferentiatie. Daarbij worden slechts twee ver schillende tarieven gehanteerd. Een (lager) tarief voor eenper soonshuishoudens en eentje voor huishoudens van meer dan één persoon. „Invoering is vrij een voudig en er wordt meer recht ge daan aan eenpersoonshuishou dens," motiveerde WD'er Pieter Stamperius. Maar ook deze me thode is niet ideaal voor het mi lieu. Apart wegbrengen van oud papier, glas en textiel wordt er bij voorbeeld niet door gestimuleerd. Dit terwijl Maassluis nog niet vol doet aan de daarvoor gestelde lan delijke normen. Stamperius: „Daar zal je dan op een andere manier impulsen aan moeten ge ven." Ambtenaar Van den Barg, opstel ler van de discussienota, vond in de politieke reacties nauwelijks iets terug van de methode die hij in de nota had aangedragen. In zijn model wordt gewerkt met containers die bestemd zijn voor een bepaalde groep bewoners, zo als een straat of een flat. Deze be woners hebben met een chipcard toegang tot 'hun' container en be talen er vooraf een bedrag voor. In het geval dat er te veel afval is ge bracht, ontvangen de leden van de groep na het jaar een nahef- tïng. Van den Barg verwacht dat er bij deze manier van werken een vorm van sociale controle gaat ontstaan. ..Mensen zullen hun container gaan omarmen." De methode ziet de ambtenaar afs een begin om later naar een nog rechtvaardiger systeem te gaan. „Op een gegeven moment moeten we gaan differentiëren op fre quentie. Iemand die vaker z'n chipcard er in doet, gaat dan meer betalen." In haar strijd tegen afzichtelijke gevelreclames in de Hoog straat werd de gemeente Schiedam gisteren een handje ge holpen. Een ferme windhoos zorgde er namelijk voor dat het grote reclamebord boven het leegstaande pand van Budget- stoffen omlaag kwam suizen. Wonder boven wonder kreeg niemand het bord op Z'n hoofd. Foto Gerrtt de Heus/Roel Dijkstra Vlaardingen - Het Kadaster komt één dezer ddgen opnieuw naar Vlaardingen om metingen te ver richten aan de Maassluissedijk. Daar zijn weer problemen ont staan tussen bewoners van be staande woningen er. de bouwer van Park Vlaerdinger nout. Eerder moesten de landmeters ook ai ko men opdraven toen de omwonen den protesteerden tegen de plek van een muur van de parkeerga rage die er ook is gepland. Met succes bestreden ze de bouwer, die werd gedwongen de muur tien centimeter op te schuiven omdat hij grond wilde inpikken. Deze keer heeft een eigenaar van éér van de woningen zich be klaagd over het feit dat één van de heipalen in zijn grond is geslagen. De man heeft morgen overleg met zijn advocaat en is van plan in ccn kort geding te eisen dat de paal weer uit de grond wordt getrok ken. Bovendien wil hij nog wat andere ergernissen -het vroege beginnen van de bouwvakkers en het feit dat 'de tuin als een vuil- stort wordt gebruikt- aan de kaak stellen op straffe van het stilleggen van de bouw. Een woordvoerder van de ge meente benadrukt dat het in prin cipe een zaak is tussen aannemer en bewoners. „Wij staan aan de zijlijn, maar zullen proberen te bi - middelen omdat niemand is ge baat bij het stilleggen van de bouw. Dat is schadelijk voor het project." Eén van de stappen die de ge meente heeft gezet is het 'op korte termijn' laten verrichten van nieuwe metingen door het Kadas ter. Het zou volgens de woord voerder slechts om 'enkele centi meters' gaan. Schiedam Het kan nooit zo zijn dat het tekort aan leerkrachten voor de basisscholen nu opeens door klassenverkleining veel er ger is geworden. Dit zegt een woordvoerder van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen. „De klassenverklei ning is ai veel eerder in gang ge zet. Vorig schooljaar (1997-1998) is daadwerkelijk al een deel van het beleid doorgevoerd." Adjunct-directeur A. J. Tigges van de Dienst Educatie Schiedam luidde deze week de noodklok in een vlugschrift. Het tekort aan meesters en juffen hangt volgens hem als een zwaard van Damocles boven de ba?'- 1 »lcn. Hij wijt de problemen nr.- .ne aan het ge voerde overheidsbeleid van klas senverkleining. Kleinere klassen betekenen immers meer klassen en daarvoor zijn weer meer mees ters en juffen nodig, waar juist een groot te kort aan is. „Maar het sterk toenemend aantal basis schoolleerlingen in Schiedam zorgt er ook voor dat de scholen in problemen komen," zegt Tigges in een nadere toelichting op zijn vlugschrift. De woordvoerder van het ministe rie zegt d or juist erg véél aan- dacir ,.iat naar het lerarer.te- kr- ,.i afregelen werpen echier sj d direct hu n vruchte n a f i neeft de campagne van v. malig staatssecretaris van Or, wijs Netelenbos voor de I-. rai n opleidingen voor het b«-uhonder- vvijs veel succes. De pabo's heb ben bijna een kwart meer aanmel dingen binnen in vergelijking met vorig jaar. „Maar dat is na tuurlijk pas te merken als deze studenten zijn afgestudeerd. Over ongeveer vier jaar," zegt de woordvoerder. Onderwij s-wethouder Aad Wieg man zegt zich evenveel zorgen te maken als Tigges, die deze week aangaf 'wanhopig' te zijn. „Zijn oproep aan Schiedammers, die ooit hebben lesgegeven, om weer het onderwijs in te gaan juich ik dan ook toe." Het is volgens Wieg man goed dat de gemeente, naast het ministerie van Onderwijs, ook actie onderneemt. „Het ministe rie heeft iedereen met zo'n sla pende onderwijs bevoegdheid al aangeschreven. Maar het kan net dat extra duwtje zijn, dat die moe der met oudere kinderen over haalt om toch weer tc gaan lesge ven." Op dit moment heeft Tigges vier vacatures openstaan, die direct opgevuld moeten worden. „Vanaf oktober, november heb ik nog tien vervangers nodig, omdat er in de winter altijd veel zieken zijn." In de periode van nu tot ja nuari verwacht Tigges bovendien dat hij nog zes leerkrachten nodig heeft. „Tachtig procent van de leerkrachten zijn jonge vrouwen en dus hebben we met veel zwan gerschappen te maken. Een aan tal wil, nadat ze hun kindje heb ben gekregen, minder gaan wer ken. Anderen vertrekken uit Schiedam en sommige scholen gaan uitbreiden." Pagina 13: Schiedamse scholen de dupe van eigen succes. Hoek van Holland Het perso neel van het Grenswisselkan toor in Hoek van Holland VTeest dat het kantoor in de terminal van de veerdienst Stena Line gaat sluiten, nu het pand dins dag voor de tweede keer in drie jaar doelwit was van een aan slag. Een in het zwart geklede en gemaskerde man zorgde rond het lunchuur voor vier ontplof fingen bij het kantoor, dat zwaar werd beschadigd. Of er een noodkantoor wordt geopend, kon GWK-directeur A. Van der Waal gisteren nog niet zeggen. „Eerst moeten we precies weten wat de materiële schade is." Overigens ontkende hij dat de bankleiding al zou denken aan sluiting van de Hoekse vesti ging. „Dat daarover al intern zou worden gediscussieerd moet ik naar het rijk der fabelen verwij zen." Als er al over sluiting wordt gesproken dan is dat in het kader van de invoering van de euro. „Maar dat is een heel ander verhaal." Volgens Van der Waal weet de directie niet hoe het kantoor be ter is te beveiligen dan nu het geval is. „Het is gewoon een ba lie waar je geld kunt wisselen, zoals je bij het postkantoor een pakje kan ophalen. Ik heb zeer veel bewondering voor de han delwijze van ons personeel al daar. Op het moment dat ze iets verdachts zagen, zijn ze meteen weggegaan." Er is nog geen duidelijkheid wanneer het GWK-kantoor her opend zal worden. Alle werkne mers hebben gesprekken gehad met psychologen van een speci aal traumateam om de geestelij ke gevolgen van de aanslag zo goed mogelijk te kunnen ver werken. De werknemers van het GWK-fi- liaal in Hoek van Holland en de mensen die gewond zijn geraakt bij de aanslag hebben van het-. bestuur van de deelgemeente- raad een bloemetje gekregen. Ook heeft het bestuur besloten morgenmiddag in de Hoekstee een voorlichtingsbijeenkomst te houden. „We kunnen helaas niet vertellen wie deze krankzinnige aanslag heeft gepleegd," aldus deelraadsvoorzitter T. Braban der. „Maar we kunnen de men sen wel duidelijk maken dat er daarna door alle betrokken dien sten een instanties zeer alert is gereageerd. Natuurlijk is er on gerustheid en zijn er vragen. Daarom nodigen we de mensen uit voor een gesprek." Braban der is vol lof voor de manier waarop de zaken na de ontplof fingen zijn aangepakt „Ik heb nog nooit zo snel zoveel mensen ter plaatse gezien. Ook de coör dinatieverliep volgens het boek je." Van de negen gewonden ligt al leen de 36-jarige marechaussee nog in het ziekenhuis met een geperforeerde long. De verwach ting is dat hij ook één dezer da gen naar huis mag. De politie verwacht v, indaag het onderzoek op de plek van de aanslag af te ronden. AUe ver dachte spullen worden naar het gerechtelijk laboratorium ge stuurd voor onderzoek. Het kan volgens een politiewoordvoer der nog wel enige tijd duren voordat de uitslag daarvan be kend wordt. Wel is inmiddels duidelijk dat er door de dader geen handgranaten zijn ge bruikt. Ofhet over zelfgemaakte explosieven gaat, zoals vorig jaar bij een aanslag op het GWK in Maastricht, durft de woord voerder nog niet te zeggen. Vandaag wordt ook het geld dat door de explosie overal heen is gedwarreld, geteld. Dan zal blij ken of de dader, van wié nog elk spoor ontbreekt^kans heeft ge zien om geldbuil te maken. Hoek van Holland Balen, ba len, balen. Bijna hadden horeca- exploitanten Peet Faase en Rob Kanters dinsdag de dader van de aanslag op het GWK-filiaal te grazen. „We hielpen op dat mo ment bij de verbouwing van een nieuwe viszaak," vertelt Faase. „Ik ging even een boor halen in The Comic. Toen hoorde ik van die aanslag. Ik heb nog een aan tal bebloede mensen naar de dokter verwezen, want die wis ten de weg niet," „Daarna belde Rob. Waar blijf je, zegt ie. Ik zeg: weet je wel wat hier aan de hand is. Terwijl ik hem aan de lijn heb, ziet hij bui ten bij de container een man zich haastig omkleden en zich een beetje verdacht gedragen. Op het moment dat Rob wist hoe het zat, was ie al weg." „We zijn gelijk naar de plaats van de aanslag gegaan. Politie waarschuwen, maar het was daar zo'n chaos en paniek. Toen zijn we zelf overal gaan zoeken. We zijn er zeker een uur mee be zig geweest. Rob is nog met de politie de duinen in gegaan, maar helaas, niets gevonden. Rob baalde ontzettend natuur lijk, had ie maar geweten wat er aan de hand was toen hij die man bij die container zag...." SchiedamDe politie heeft giste ren bij winkelcentrum Hof van Spaland zes jongeren opgepakt en achter de tralies gezet. Om half twee was er een melding binnnen- gekomen dat f én of twee van hen mogelijk ee?vuurwapen bij zich hadden. Bij fouillering bleek dat een 15-jarige Vlaardinger en een 16-jarige Schiedammer ieder een imitatievuurwapen op zak had. Uit nader onderzoek bleek boven dien dat de jongens - het groepje bestand verder uit drie Schiedam mers en een Maassluizer van 15 tot 17 jaar - met een gestolen au to naar Schiedam-Noord waren gekomen. Verder heeft de politie nog 'allerlei identificatiebewijzen en abonnementen in beslag geno men waarvan wij weieens willen weten waar die vandaan komen'. Tpy Neem nu een proefabonnerr, :^4j^-^OTlter_deiyis Dagbladen ontyang-ji Vul W bon 'n I Jd, noteer mij voor zo'n voordelig proefabónnément."( (6 weken vow slechts 28, Naam: ,J..;.„.A voort: Adres:„Nr:. Postcode: Plaats:a Telefoon:Vtr.v.m'controle bewrglng), Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 30OQ VB Rotterdai

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1