22 Mooi w hebbedingetje met mogelijkheden Er zit muziek in de pc O WILD. FEED. TV i) MP3: de doodsteek voor de cd-handel Wave: geluid op maat Midi: de professionele digitale geluidsstudio MTV introduceert interactieve zender Scholieren jagen op website miljoenen Rotterdammers zien in 'Pc Reader' een veilig betaalmiddel Daily Planet verliest twee attracties 5J Moederbord wordt bereikbaar Nieuwe printerserie van HP Tweeëndertig Nederlandse teams van middelbare scholen dingen in een internationale computerwed strijd mee naar een hoofdas van 2,2 miljoen guldea De scholieren hebben een eigen ontwerp voor een website ingeleverd bij Think- Quest, zoals de wedstrijd heet, ThinkQuest is een wedstrijd voor leerlingen tussen de 12 en 19 jaar. Doel van de wedstrijd is het ont werpen van een originele en edu catieve site. Een internationale jury beoordeelt de inzendingen onder andere op educatieve waar de, stimulerend karakter, innova tief gehalte en toepasbaarheid. In totaal dingen vijfhonderd teams uit 64 landen mee naar het prijzengeld. De finale is eind no vember in de Verenigde Staten. Van de Nederlandse teams heb ben er negentien een Nederlands talige versie van hun inzending gemaakt. Zij doen mee aan de Ne derlandse finale op 16 oktober. Vrijdag 11 september 1998 Rotterdams Dagblad redactie Digi@taal Postbus 2999 3000CZ Rotterdarr E-mail: digitaal@> ^rdamsdagblati. n! Computers. Bijna ieder een gebruikt ze. Overal, elk uur van de Nederlandse Intemet-gebruikers zjjn een belangrijke informatie bron kwijt. Intemet-pionier Fran cisco van Jole van de Daily Planet (www.planet.nl/daily/daily.html) heeft september zijn laatste bij drage geleverd. Na ruim drie jaar en bijna negenhonderd afleverin gen is een eind gekomen aan een unieke reeks van wetenswaardig heden over Internet. Van Jole, de Internet-journalist van Neder land, struinde dagelijks Internet sites en nieuwsgroepen af op we- tenswaardigheden. Hij maakte in bijna iedere aflevering duidelijk hoe interessant het Internet kan zijn. Hij leverde tal van primeurs 1 die alle kranten haalden. Het ar- chief van Daily Planet blijft be- schikbaar. Tegelijk legde medewerker Erik van der Zande zijn pen neer. Hij - vervaardigde de wekelijkse ont- spannende rubriek Swift (www. shift.planet.nl), waarin nieuws en achtergronden met entertain ment en communicatie werden vermengd. Daarmee is uitgever Planet Internet (www.pi.net) in één keer twee van zijn drie jour nalistieke rubrieken kwijt. Zowel Van Jole als Van der Zande zijn vaag over de redenen van hun vertrek. Ze beperken zich tot de stelling dat zij en Planet Internet 'uit elkaar zijn gegroeid'. Van Jole is voorlopig te volgen via de web- camera op zijn pagina (www. xs4all .nl/'fvjole), waar ook een link is te vinden naar zijn 'Ego Center', met een fotografisch stilleven van zijn werkkamer in Rotterdam. Van der Zande (www.xs4all.iilf evdz) gaat verder werken aan zijn afstudeerscriptie. Het ziet er uit als een designvoor- werp en is straks te verkrijgen in verschillende modellen. Van een mooie ronde bol tot een soort tele foon met hamburger. Maar het ap paraat is zeker niet bedoeld ais mooi hebbedingetje, Integendeel, de Pc Readers en de terminals, zoals de apparaatjes heten, hebben 'hersenen' en de toepassingen zijn legio. Je kunt er heel simpel je chipper of chipknip mee opladen. Maar ook thuisban kieren, kaartjes bestellen en afre kenen, parkeerplaatsen regelen en aanbiedingen van de super markt bekijken, behoren in de ogen van het Rotterdamse bedrijf Logis tot de mogelijkheden. Als baas kun je daarnaast precies zien hoelang een werknemer on der werktijd heeft zitten surfen op Internet. En als supermarktketen bijvoorbeeld, kun je het koopge drag van je klanten analyseren en pasklare, individuele aanbiedin gen doen. De door Logis ontwikkelde appa raatjes zijn hier allemaal toe in staat. Maar een van de belangrijk ste aspecten van de readers en terminals is volgens eigenaar R. Heilbron van Logis het veilige be talen via de pc. Op Internet worden vele produc ten en goederen te koop aangebo den. Elektronisch afrekenen blijkt echter niet altijd even vei lig. Nog te vaak komt een credit cardnummer in verkeerde han den terecht, met plunderingen van een rekening als mogelijk ge volg. Volgens Heilbron behoort dit na de introductie van de Pc Reader tot het verleden. Althans, voor de gebruikers van een van de mooi vormgegeven apparaatjes die waarschijnlijk te koop zullen zijn vanaf 25 gulden. „Je hoeft niet langer een nummer in te toetsen op je computer," legt de Rotter dammer uit. „Het is net pinnen of eigenlijk chippen. Je tikt je cnip- code in op het apparaatje. Het nummer komt niet in de compu ter en kan dus niet op die manier door anderen achterhaald en mis bruikt worden." Toekomst Als we Heilbron mogen geloven, zullen een jaar nadat de pc readers op de markt zijn -de verwachting is eind volgend jaar - een half mil joen tot zevenhonderdduizend Nederlanders, Belgen en Duitsers gebruikmaken van het voorwerp. Dat klinkt veel. geeft de Rotter dammer toe. Maar volgens hem zullen m de toekomst toch veten kiezen voor het gemak om thuis achter de pc veel zaken te regelen. Heilbron: „Om een voorbeeld te geven. Binnenkort kun je met een cnippas en een pc - of desnoods zonder pc maar met telefoon - ai- les regelen voor een bezoek aan een stadion. In Rotterdam moe ten we er nog een aantal jaren c.p wachten. Maar in de Amsterdam Arena zijn de faciliteiten er al en kun je in feite met een Pc Reader en een chipper via je computer kaartjes bestellen voor Ajax-Fey- enoord. Je kunt ook me teen een plekje reserveren in de parkeergarage en gebruik maken van de mogelijkheid van een aan bieding van een sponsor om gratis twee bekers cola op te halen. Je hoeft in het stadion alleen maar met je pas langs de apparaten te scannen en alles wordt automa tisch verrekend." Volgens de directeur is het geen toekomstmuziek, maar binnen kort de normaalste zaak van de wereld. ..Mensen willen eigenlijk alleen nog maar de deur uit voor funshoppen. Voor leuke dingen dus waar men graag de tijd voor neemt. Voor de saaie dingen zal steeds meer gebruik worden ge maakt van moderne mogelijkhe den, En bestellen per computer en het thuis laten bezorgen is we! een van de simpelste en makke lijkste manieren daarvoor." Door Will de Raaff 'Muziek terwijl u werkt' is te genwoordig op zowat elke nieuwere pc geen probleem meer: die beschikken allemaal over een cd-romdrive en een geluidskaart met boxen. De meeste pe-gebruikers kunnen dus tijdens het bijwerken van hun administratie of het scan nen van de familiefoto's eén- muziek-cd in de speler stoppen en onder deze 'arbeidsvitami nen' tot grootse prestaties ko men. Maar er is meer. De pc stelt p in staat niet alleen recreatief, maar ook creatief met muziek bezig te zijn. In allerlei varia ties: door allerlei muziek te downloaden van Internet, docr de pc als een simpele cassette recorder te gebruiken, door hem in te zetten als een vol waardige digitale geluidsstu dio, waar voorgeprogrammeer de of eigen muziek kan worden gemaakt, en waar de muziek zelfs voorzien kan worden van videoclips. Om maar met het minst creatieve deel te beginnen: V het Internet staat vol mu- ziek die zomaar te down- loaden is. Nou ja zomaar, zoiets kost natuurlijk wei een heleboel tijd. Zelfs als het net een beetje op snelheid is duurt -bet - met een normaal modem - al snel een klein uur voordat een nummer is binnengehaald. Maar dan heb je wel cd-kwaliteit;b^ nengëhaald!v/vte Voor wie bétvlangr-wai^n/hfrl voor over heeft: het fbverwoord is MP3. Bestanden met de extensie (toevoeging) MP3 zijn stukken muziek, die met behulp van de nieuwste compressietechniek (MPEGl-layer 3) zijn samenge perst tot minimale grootte en toch cd-sudiokwaliteit bezitten. Deze bestandéh JBflh toch nog altijd en kele Maar wie even wil zoeken, zal veel muziek vanzijagading op hétnei kunnen vinden.' MP3's -rijnridteen af te spelen met speciale software, die net geplukt kan MP3playérs zoals Win- Ook zijn er programma's om je eigen MP3-bestanden te maken. De site wwwjnp3.com staat vol met deze software en links er naartoe. En daar komt natuurlijk een stuk illegaliteit om de hoek. Geen artiest of platenmaat schappij vindt het prettig als het kopen van hun peperdure audio- cd's overbodig wordt, omdat de muziek van het Internet te halen is, zoals kortgeleden al het geval was met de nieuwe cd van Marco Borsato, Zeker omdat de MP3*s met de juiste software en een cd- brander zo weer een audio-cd te maken is. Er is een spe ciale 'walkman' in de handel (de MPMAN), die via een kabel aan de pc gekoppeld wordt en de MP3-files in zijn geheugen zet. Zonder omzetten mee te ne men en te beluisteren dus. Infor matie op www.mpman.nl (Wat je nodig hebt: geluidskaart, boxen, Internetsoftware. Desge wenst een cd-brander of een MP3- walhnan) Wat zijn de leukste, gekste, raarste, boeiendste of meert interessante plaatsen om eens een kijkje te nemen op Internet. Mooie site tegengekomen? Laat het ons weten, e-mail: digitaal@rotterdamsdagblad.ni Deze top 5 is in interactieve vorm te vinden op de site uan het Rotterdams Dagblad: http://www.rotterdamsdagblad.nl/ De populairste MP3-speler op dit ogenblik is WinAmp, dat te her kennen is aan bovenstaand logo. Onderschepte satellietbeelden die niet bedoeld waren voor uitzending. Zie bijvoorbeeld Arnold Schwarzenegger die zijn lach vervolmaakt en Ross Perot (ken je 'm nog?) in de weer met zyn speech. De downloads zyn wel wat aan de forse kant. Selectief kiezen op: http://www.wildfeedtv.net/ Altijd zin gehad om te leren vliegen? http://www.studentpiIot.com Je kent het wel, ben je bij vrienden op bezoek en wil je een paar van je favorietes sites laten zien. Helaas, je weet de adressen niet meer, want di a staan op je eigen lijstje favorie ten op de computer thuis. Bij MXJRI kun je je favorieten stal len, zodat je ze op je week, bij vneuuen óf in het uuitciuand altijd bij de hand hebt. Aanrader op: http://murl.com/ Interactieve ontwerpsite voor visitekaartjes en ansichtkaar ten: http://www.originalab.se/frames/ukframe.htm De titel van de site dekt de lading volledig: absurd! http://www.absurd.org/ L. Wie met geluid bezig wil M zijn, staan heel wat opties Y ter beschikking. Eén daar- V van kan simpel én inge- p wikkeld gebruikt worden: het wave-bestand, te her kennen aan de extensie (toevoe ging) .wav. Wave als het Engelse woord voor geluidsgolf. Windows-gebmikers kennen, zonder het misschien te weten, al wave-bestanden. Al die kleine ge luidjes bij het opstarten van een programma, het afsluiten er van en allerlei andere handelingen die op de computer uitgevoerd worden, zijn van die 'wav-jes'. De ze worden door Microsoft en vele andere fabrikanten met hun soft ware meegeleverd. Als je je pc een persoonlijke toets mee wil geven, kun je de stan daardinstellingen. veranderen on der het icoon Geluiden in het Con figuratiescherm. Maar zelf wave bestandjes opnemen en ze aan Windows-aeties koppelen is ook redelijk eenvoudig. De computer fungeert daarbij als een simpele cassetterecorder/-speler. Doorgaans wordt bij de geluids kaart een opnameprogramma meegeleverd, en anders is altüd nog de Geluidsrecorder van Windows zelf nog te gebruiken. Je neemt een stukje van een audio- cd op, üf je brult of fluistert wat in de microfoon die je op de geluids kaart aansluit, of je plugt radio, cassettespeler of zelfs de televisie in de line-ingang van de geluids kaart. Verder komt het op creati viteit aan. De programmatuur van Geluids recorder voorziet in het opvoeren cq dempen van volume en snel heid, het toevoegen van echo en eventueel het omgekeerd afspe len. Met een uitgebreider soft warepakket zijn vaak nog veel meer bewerkingen en effecten mogelijk, zodat de meest prachti ge wave-bestanden kunnen ont staan, die vervolgens aan een pc- handeling kunnen worden gekop peld. Er is één nadeel: afhankelijk van de opnamekwaliteit en -duur kosten wave-bestanden vrij veel schijfruimte. Doorgaans zijn erbij de uitgebreidere 'wave-recorders' verscheidene opnamekwaliteiten mogelijk en in mono en stereo. Muziek in cd-kwaliteit vereist een samplesnelheid van 44.1 kHz met 16-bit resolutie, maar kost 10 MB per minuut. Voor spraak kan wor den teruggevallen op 22.050 kHz of 11.025 kHz met 8-bit resolutie. Maar een beetje wav-bestand, een stuk muziek of zo, kan afhanke lijk van de opname-instellingen dan al snel enkele megabytes be slaan. Knippen en plakken Je kunt ook toveren met waves. Er zijn speciale programma's in de handel, die je in staat stellen bijgeleverde of zelfgemaakte wa ves (samples) op een tijdbalk ach ter en naast elkaar te plakken. Die bijgeleverde samples bevatten ie der een piêpiufeiii stukje muziek. Zo kun je door die afgepaste stuk jes drum, bas, allerlei soorten be geleiding, solo's, zangen rap crea tief aan elkaar te plakken de prachtigste stukken muziek uit de speakers laten knallen. (Wat je nodig hebt: cd-romspeler, boxen, geluidskaart met line-in gang en microfoon ingang.) nog eens verschillende bewerkin gen worden losgelaten, zoals echo, galm, chorus, pan (links- rechts in stereo). Hoe zorg je nu voor een midi-op- name. Üm te beginnen heb je na tuurlijk een midi-instrument no dig, zoals een synthesizer. Deze wordt met een speciale kabel (met een DIN-stekker) aangesloten op een midi-interface, een insteek kaart die de verbinding vormt met de pc. De eerste die ooit het levenslicht zag, kreeg van fabri kant Roland de naam MPU401 mee. Dit is meteen de standaard voor midi-interfaces geworden. Wanneer de geluidskaart over een poort beschikt om een joystick aan te kunnen sluiten, is een mi di-interface niet nodig, mits deze poort MPU401-compatible of UART-compatible is. Dan is slechts een speciale verloopkabel nodig om een of meerdere midi- instrumenten aan te sluiten. In een dergelijke opstelling wordt gebruik gemaakt van de gelui- denbank van de aangesloten syn thesizer, maar dat hoeft niet al tijd. De wat duurdere geluids kaarter! zijn vaak uitgerust met een 'wavetable', een ingebouwde synthesizerchip, of eigenlijk een combinatie van synthesizergeluid en digitaal vastgelegde instru mentsamples in een ROM-geheu- gen. Wie dat aan boord heeft, kan volstaan met een 'uitgekleed' key board, alleen de toetsen met een midi-aansluiting dus. Wat rest aan benodigdheden is de software om van de computer een professionele digitale geluidsstu dio te maken. Daar zijn veel pro gramma's voor in de handel, zoals Cubase, Cakewalk, Encore, Finale en Magix Music Studio. (Wat heb je nodig: geluidskaart met wavetable en MPU401-com- patible poort (meestal de joystick- poort) en midi-keyboard (of ge luidskaart zonder wavetable en een synthesizer), boxen, eventueel microfoon. Een vorm van muziek ma- ps ken die ongetwijfeld de meeste creativiteit vereist V en waar het echt aankomt 4P op zelf spelen is Midi. Daarbij kan de pc simpel als een meersporenrecorder ge bruikt worden, met de mogelijk heden van een professionele ge luidsstudio. De muziek wordt op geslagen als een midi-bestand, Midi staat voor Musical Instru ment Digital Interface, een stan daard die ooit door de fabrikanten van elektronische muziekinstru menten is afgesproken om syn thesizers en andere apparaten, zo als drumcomputers, op elkaar aan te kunnen sluiten. Die bevatten, geheugenchips met digitaal opge nomen geluiden, die bij het spe len hoorbaar worden gemaakt. General Midi (GM) is de stan daard zoals die overal ter wereld wordt gehanteerd. Door die stan daard klinkt een in de VS opgeno men stuk muziek in principe nog precies hetzelfde als het in Neder land wordt afgespeeld. Essentieel Midi-bestanden zijn klein. Dat is te danken aan de essentie van mi di: de geluiden zelf worden niet opgeslagen en pas in het eindsta dium (bij het afspelen) geprodu ceerd. Het opgeslagen bestand be staat slechts uit simpele gege vens, die nauwelijks schijfruimte kosten: welke toon is aangesla gen, op welk moment, met welke kracht, hoe lang is hij vastgehou den, en welk geluid moet eraan gehangen worden, met of zonder echo of andere effecten, om maar een paai' voorbeelden tó noemen. Standaard zijn er zestien midi-ka- nalen (zeg maar stemmen) be schikbaar. Op elk daarvan kan een muziekpartij van een ander instrument (in stereo) worden in gespeeld. zodat er uiteindelijk een hele band of een compleet or kest uit de speakers komt. En op elke instrumentklank kunnen dag. En ieder een gebruikt de pc weer an ders. Thuis.op het werk, voor de hobby, uil pure nood zaak. Bekende en minder be kende Rijn monden ver tellen waar voor zij de computer ge bruiken. Van daag Cees van der Wel. hoofdredac teur van TV Rijnmond. Foto N iets van der Hoeven/Rotterdams Dagblad m Als ik mijn computer op de zaak aanzet dan verschijnt Andy Sipo- wicz, de hoofdrolspeler van mijn favoriete politieserie. En dan zeg ik: Andy, we gaan ervoor. Ik zou ook reddeloos verloren zijn zondereen computer, Wat betreft het journalistieke werk maak ik veel gebruik van Internet. Lees er bijvoorbeeld de kranten in. Thuis? We hebben een computer en een laptop. Maar zelf maak ik er ge middeld niet meer dan tien minuten per dag gebruik van. Soms sla ik wat op en neem dan een floppy mee. Ik vind het al een wonder dat er wat op staat. De kinderen maken er het meeste gebruik van. De oudste com poneert er muziek op en ik heb ontdekt dat er prachtige cd-roms zijn voor m'n jongste zoon van 8, zoals het grote woordspel. Ik zeg weieens togen mijn vrouw dat ik niet begrijp dat wij zonder die dingen zijn opgevoed. Toch vind ik het onzin dat wordt gesproken over een papierloze samenleving. Het hele land print zich gek. En ik wil 's avonds en in het weekeinde wei op de bank een krant in de hand kun nen houden, t 99 Het is een be kend fenomeen: wie ietsin z'n pc wil veranderen, zal handig met de schroeven draaier moeten zijn. De bereik baarheid van moederbord, in steekkaarten en diverse aanslui tingen laat op z'n zachtst gezegd vaak te wensen over. Toshiba heeft dat pro bleem met de nieuwe Equium 7100-serie pe's ondervangen. Een 'Instant access door' maakt het mogelijk binnen één minuut het totale moederbord uit de computer te halen, zonderdat daar de totate pc voor hoeft te worden gesloopt. FotoTwfifba MTV is op Internet een interac tieve muziekzender begonnen. Het nieuwe station, M2, zendt 24 uur per dag videoclips uit die door de kijkers zijn uitgezocht. Computerbezitters kunnen via de website van de zender (wwwjn2europe.com) een pro gramma van een uur samenstel len door uit een aanbod van on geveer 1500 muziekfilmpjes er veertien te kiezen. Per kerende e-mail krijgen ze dan te horen of en wanneer hun persoonlijke vi deo-uur wordt uitgezonden. Het streven is om zoveel moge lijk aanvragers aan hun trekken te laten komen, beklemtoont een woordvoerder van moeder bedrijf MTV Networks. „Wat we künnen uitzenden, zenden we uit, Anders hoef je geen interac tieve applicatie te beginnen. Blijkt de belangstelling heel groot, dan kunnen we onze op zet altijd nog verfijnen, bijvoor beeld door kleinere blokjes dan een uur te laten samenstellen." Overigens worden de clips afge wisseld met live-optredens van popgroepen en interviews. Het station, dat vooral op de lief hebbers van vernieuwende pop mikt en geen commercials uit zendt, staat pas echt als het ook via kabel-tvte ontvangen is. De bekende deskjet-serie van Hewlett Packard is vernieuwd. Er zijn drie nieuwe modellen: de 420Cvooreenvoudigthuïsgebruik, de 710C, onder meer geschikt voor afdrukken van fotokwaliteit' en de 895Cxi voor professioneel gebruik. De prijzen lopen uiteen van 300,00 tot 900,00. Foto HP

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 6