10 Rotterdam stond er bij en keek er naar- Zap Nation Aardappel eten we allemaal Festivaïbaas Venetië neemt ontslagkans voor Marco Müller &i:r; SUIK i Internationale furore voor nieuwe bestseller Japin Museumpersoneel staakt op Open Monumentendag Escher in Kunsthal open op maandag voor scholieren CP van de dag Monsterverbond Rotterdams Dagblad Maandag 14 september 14)98 Door Martin Bijkerk RotterdamDat de paragraaf jon gerencultuur in het September In Rotterdam.-festival zich niet af moest spelen in achteraftheaters en hoogdrempelige cultuurinstel lingen moge duidelijk zijn. Een festival dat jongeren en cultuur dichter bij elkaar wil brengen, dient minstens zo makkelijk te vinden te zijn als het Schouw burgplein, en dat was ook precies waar Zap Nation zich zaterdag af speelde. De relatie tussen jonge ren en de gevestigde kunsttem pels is immers niet zo best. Nooit geweest ook overigens. Maar wie even een paar decennia terug wenst te kijken, zal al snel ontdekken dat jongeren van nu aanmerkelijk meer cultuur-mi n- ded zijn geworden dan hun voor gangers. Wat niet betekent dat zij opeens fervente operabezoekers zyn geworden. Want tussen wat jongeren aan cultuur beleven, en wat de gevestigde cultuurtempels hen te bieden heeft blijft een nie mandsland liggen waar maar wei nigen zich in wagen. Zap Nation, dat de stand van zaken in de jon gerencultuur in haar eerste editie lijkt te inventariseren begeeft zich nadrukkelijk wel in dit nie mandsland, en kon dat op geen uitgesprokener, en confronteren- der podium doen dan het Schouw burgplein. Een podium dat voor de gelegenheid een uitloop kreeg in de Rotterdamse Schouwburg voor evenementen die echt geen buitenlucht kunnen verdragen. Wie zich op zaterdagmiddag op het Schouwburgplein begaf, werd geconfronteerd met een divers aanbod van cultuuruitingen voor en door jongeren. Mede geholpen door zowaar droog en zonn ig weer was het ook buitengewoon aange naam zappen langs wat het plein allemaal te bieden heeft aan mu ziek, dans, mode, eten, sport, vi deo en andere multimediale disci plines. De hoofdpodia Channel 0 (mu ziek) en het belendende Channel 1 (dans en modeshows) boden di verse acts. En Rotterdam, of het nu blank, zwart, brum of geel of iets ertussenin was, stond er weer eens bij en keek er naar. Alleen voor de slotact Postmen was het aanwezige publiek we! -maar met zonder aansporing-bereid de han den uit te zakken te halen voor een enthousiast applaus. Eerdere acts hadden grote moeite het pu bliek meer dan lauwtjes te doen reageren, ook al gingen ze op hun kop staan en rondtollen, zoals de breakdancers. Zelfs een topact als de Berlijnse Aziza A, momenteel razend populair bij de Turkse jeugd om haar fenomenale oriën taalse hip-hop op z'n Turks, kreeg niet de ontvangst die zij verdien de. Tegen het einde werd haar op treden meermalen verstoord door een aantal opgeschoten en luid brallende AntiUianen, die eerder al bij de modeshows vooral ieder stukje blote huid met luid com mentaar begroetten. Toch werd de sfeer niet echt explosief of grimmig. Maar de steltlopende in- sekt-wezens van de groep Ama zing Aliens maakten wel een gro te inschattingsfout om zich in de massa vlak voor het podium te be geven. Zij werden grofweg van ^htna* De hennatattoo-art/esten konden de klandizie tijdens Zap Nation op het Schouwburgplein nauwelijks aan. Foto johnww Hoeucor vas hun stelten geschopt en bliezen onmiddellijk dc aftocht. De pyro maan Paka met zijn maffe vuur- machines werd met wat meer ont zag bejegend. Terwijl in centrum van het plein skaters van allerlei leeftijden oe fenden in het nemen van hellin gen, half-pipe, hobbels, trappen, railingen en andere uitdagingen bood de zoom van het plein brade- rie-achtige kraampjes waarvan vooral de henna-tatoeages (twee weken houdbaar, dus ideaal voor experimenten) veel belangstel ling en klandizie trok. De benedenverdieping van de Rotterdamse Schouwburg was voor de gelegenheid omgedoopt in Arts Channel, en daar bleek pas echt hoe eigen en nieuw jongeren hun eigen cultuur maken. Snel, vrij en associatief, en niet veel dieper dan buitenkant. Behalve exposities bekijken en het werk van diverse VSs onder gaan. bood het verschillende mo gelijkheden om zelf in actie te ko men. Vla video-manipulatie optre den in een soap, een snel gemon teerde clip maken waarbij in vo gelvlucht de mogelijkheden van beeldmanipulatie konden worden ontdekt, of, - en daar was het echt nummertjes trekken geblazen met acht deelnemers tegelijk el kaar overhoop schieten in een speciaal met allerlei combat-re* kwisicten ingerichte World Dun geon Quake Trial-rutmte. Quake is het bruutste spel van dit mo ment, dat in de virtuele wereld zich tot een heuse subcultuur aan het ontwikkelen is. En wie echt de geest kreeg, kon zich ook een spectaculair kapsel laten knippen door de haararties- ten van Kinky kappers. Zat te doen dus. /at te onderne men, 7at te ondergaan, en ook zat nieuwe sensaties en nieuwe we gen en creatieve mogelijkheden te ontdekken. Ook lijkt deze eer ste inventariserende editie van Zap Nation voldoende potentie en draagvlak te hebben voor verdere ontwikkeling en expansie. En dat Rotterdam er weer eens met de handen in de zakken naar staat te kijken, ach, laten we het maar een mooie traditie noemen. Zap Nation, Schouwburgplein, zaterdag 12 september De Trust-wint grote prijs Theaterfestival Hamlet al de Gouden Gids Pu blieksprijs van honderdduizend Amsterdam Toneelgroep De Trust heeft met haar vertolking van Hamlet van Shakespeare de Grote Theaterfestivalprijs van het Nederlands-Vlaams Theaterfesti val gewonnen. De prijs bestaat uit een bedrag van vijftigduizend gulden. De jury prees de „heldere opbouw van de produktie" die werd ge combineerd met een open en di rect contact met het publiek. Eer der dit jaar won De Trust met gulden. De Taalunie Toneelschryfprijs van twintigduizend gulden ging naar het toneelstuk April (1864- 1889) van Peer Wittenbols. De Theaterfestival CJP Trofee, die dit jaar voor het eerst werd toege kend en die bestaat uit een kunst werk van beeldhouwster Linda Molenaar, was voor de voorstel ling Henry IV van 't Barre Land. Amsterdam De schrijver Arthur Japin maakt in het buitenland fu rore met zijn bestseller (in Neder land) 'De zwarte met het witte hart'. Uitgeverij De Arbeiderspers zegt dat voor „een aanzienlijk be drag" de vertaalrechten voor de Verenigde Staten zijn verkocht aan de gerenommeerde Ameri kaanse uitgever Knopf. Eerder werden de romanrechten ver kocht aan voorname boekleveran- ciers in Duitsland (List Verlag), Frankrijk (Gallimard), Groot-Brit- tannië (Catto&Windus), Spanje (Debate) en Denemarken (Tider- ne Skifter). „Hier gaan wij nog veel meer van horen," aldus een opgetogen woordvoerder van De Arbeiders pers, Over de bedragen die de ver taalrechten opleveren vertelt hij liever niets. 'De zwarte met het witte hart' gaat over twee Afrikaanse prinsjes uit Ghana die aan het begin van de negentiende eeuw worden „ver kocht" aan koning Willem I en op groeien in Nederland. Het boek beschrijft hun tragische levens wandel. Het Rotterdamse toneel- en ope ragezelschap OT gaat een opera bewerking van de roman op de planken brengen. Dai zal zijn in het 2001, als Rotterdam de cul tuurhoofdstad van Europa is. Tn Nederland zijn inmiddels 50.000 exemplaren van de roman verkocht. De woordvoerder van De Arbeiderspers denkt dat er, af hankelijk van de intenationale be langstelling, toch zeker nog 100.000 exemplaren bijkomen. „Het is het thema dat aanslaat," zegt hij. Volgens de zegsman is zeker de verkoop aan het Amerikaanse Knopf bijzonder. Het lukte tot nu toe slechts enkele auteurs (Mu lish, Wolkers, Cremer) om ver taald tot de boekhandels daar door te dringen. Antwerpen Museumliefheb bers stonden dit weekeinde in Antwerpen Voor een dichte deur. Vier musea bleven geslo ten als gevolg van een stakings actie die bij cultuurwethouder Antonis niet in goede aarde viel omdat zij samenviel met Open Monumentendag. De socialistische vakbond ACOD eist dat de gemeente een van vorig jaar daterend perso- neelsplan bijstuurt en perso neelstekorten opvult. Vrijdag bleven al het Archief en Muse um voor het Vlaamse Cultuurle ven de hele dag dicht Later sloot ook het personeel van de Stadsbibliotheek de deuren. Deze twee instellingen waren in het weekeinde ook gesloten, evenals het Plantin-Moretusmu- seum en het Volkskundemuse- um. Dit laatste was opgenomen in het programma voor de Open Monumentendag. Het gemeentebestuur van Ant werpen is de stakingsacties, die al vorige maand de kop opsta ken, beu. Antonis vond het „grof' dat de musea uitgere kend op monumentendag dicht gaan. Hij zei vernomen te heb ben dat mensen die willen wer- De wethouder schermde met maatregelen buiten het overleg met de vakbonden om. Details daarover wilde hij niet kwijl Een suggestie van een collega- wethouder om privé-bedrijven in te huren, noemde Antonis echtervoorbarig. Door Pieter van Lierop Venetië— De Gouden Leeuw—de hoofdprys van het 55e Filmfesti val van Venetië is toegekend aan de Italiaan Gianni Amelio voor zijn film Cosi Ridevano, over twee Siciiiaanse broers die naar Turijn verhuizen. De Amerikaan Warren Beatty ontving een door de festivalorganisatie toegekende Gouden Leeuw als oeuvre-prijs, maar de politieke satire Bul worth, waarmee hfj deelnam aan de com petitie, bleef terecht onbekroond. Op de openingsavond van het fes tival waren al oeuvre-Leeuwen toegekend aan actrice Sophia Lo- ren en de Poolse regisseur Andr- zej Wajda. De door Emir Kusturica vervaar digde zigeunerkomedie Black Cat, White Catde film die alge meen getipt was als grootste kans hebber— werd afgescheept met de Zilveren Leeuw voor de beste regie. Daarmee laadde de Itali aanse juryvoorzitter Ettore Scola de verdenking op zich te hebben geopereerd als thuisfluiter. Maar het was dan ook al tien jaar gele den dat op dit Italiaanse festival de hoogste eer terechtkwam bij een Italiaanse cineast. In 1988 was dat Ermanno Olmi geweest met Legende van een Heilige Drinker, met Rutger Hauer in de hoofdrol. Als beste actrice werd Cathérine Deneuve onderscheiden met de Coppa Volpi voor haar rol in Place Vendome (van Nicole Garcia) waarin ze de rol speelt van een juwelierswe duwe die verstrikt raakt in een criminele intrige. De Coppa Vol pi voor de beste acteur ging naar Sean Penn die een aan coke ver slaafde Hollywood-agent speeit in de film Hurlyburly, door Anthony Drazan geregisseerd op basis van zijn eigen toneelstuk. Alle voornoemde prijzen zijn te rechtgekomen bij films die pas gedurende de laatste drie dagen in Venetië werden vertoond, waaruit blijken mag dat het festi valprogramma opvallend oneven wichtig was samengesteld. Bij de films uit de matige eerste week kwamen alleen troostprij zen terecht. De Roemeen Lucian Pintilie ontving de Speciale Jury- Prijs voor Terminus Paradis. De Fransman Eric Rohmer (Conté d'Automne) won de onderschei ding voor het beste script. Van de Argentijnse film La Nube (Fer nando Solanas) werd de muziek onderscheiden en van de Iiaiidan- se film L'Albero delle Pere (van Francesca Archibugi) de fotogra fie. Laatstgenoemde film kreeg tevens de Mastroianni-prijs toege schoven voor de beste acteerpres tatie van een Italiaanse debutant (Niccolo Senni). En tenslotte was er nog een Medaille van De Se- Gouden Leeuw-winnaar Gianni Amelio, met naast zich zijn zestienjarige hoofd rolspeler Francesco Giuffrida. Foto Reuters tieke en organisatorische verant woordelijkheid van het festival strikt van elkaar te gaan schei den. Dat klinkt niet onverstandig. Opzienbarender is zijn aanbeve ling om het systeem af te schaffen van een competitie en een juiy die prijzen toekent; „Want dat is al leen maar dom en arrogant. De enige onderscheiding die moet blijven bestaan is een prijs die door het publick wordt toege kend." Dat nu is een weinig tact volle opmerking aan het adres van voorzitter Ettore Scola en diens juryleden die immers eerst door Laudadio werden uitgeno digd in Venetie 19 films te komen beoordelen, om nu door de/elfde man voor hun bezigheden te wor den bedankt met de opmerking dat ze „dom en arrogant" werk hebben verricht. Terwijl ze nog wel een Italiaanse film hebben la ten winnen. Ais weinigen verstaat Laudadio de kunst zich onbemind te ma ken. Zijn opstappen valt overi gens samen met de ontslagname van Marco Müller als directeur bij het Filmfestival van Locarno. Als voormalig chef van eerder 'Pesaro' en 'Rotterdam' heeft Müller er nooit een geheim van gemaakt het allerliefste de touw tjes in handen te nemen van "Ve netië'. Hij is nauwelijks een beter diplomaat dan Laudadio, maar het is niet onwaarschijnlijk dat hij nu toch eindelijk zijn doel zal be reiken. naat voor de Iraniër Mohsen Makhmalbaf die met The Silence een oogverblindende film over een blind jongetje te zien had ge geven. Nieuw talent Minstens zo veel verbazing als de beslissingen van de juiy wekte gisteren in Venetië de verklaring van Felice Laudadio dat hij vol gend jaar niet meer beschikbaar zal zijn om leiding te geven aan de Mostra; „Ik denk dat het goed is voor ons allemaal als ik me even terugtrek om te overdenken hoe het verder moet met het festival. Tn elk geval is dat goed voor mij." Toen de Biënnale van Venetië be gin 1997 niet zo snel een opvolger kon vinden voor scheidend Mos tra-du cctour Pontecorvo, werd Felice Laudadio aangezocht als 'curator' voor een jaar, met een eventuele optie voor een tweede. Hij gooide meteen de knuppel in het hoenderhok door de Ameri kaanse cinema te verketteren en ai zijn geld te zetten op nog onbe kend nieuw taient. Met weinig spectaculair resultaat. Dit jaar voerde de 'curator' een koerswijziging van 180 graden door en stelde hij een competitie samen met een overvloed aan ge vestigde namen. En de Amerika nen werden weer zo talrijk bin nengehaald, dat de Italiaanse me dia er zelfs schande van spraken. Bovendien werd er voor het eerst een 'filmmarkt' georganiseerd, iets waarvan de oudste vrienden van het festival meenden dat dit wel het laatste was waar "Venetië' om verlegen zat. Een succes is het ook niet geworden. Kennelijk had Laudadio al begre pen dat het presidium van de Biennale, na twee jaar vol grillig heden van de wel erg impulsieve curator, er weinig voor voelt het voorlopige mandaat njn te zetten in een benoeming voor langere termijn. Bijtijds heeft hij zijn con clusies getrokken. Hetgeen de vraag oproept hoe het nu verder u u iet met 's wereld oudste filmfes tival. Over een paar kwesties blijkt Laudadio al te hebben nage dacht. Hij beveelt aan om de artis- Rotterdam De grote over7iehts- tententoonstelhng van de kunste naar en graficus M.C Escher is de komende maanden op maand aag speciaal open voor georganiseerd scholierer.be/oek. Op die dag is de Kunsthal, waar de expositie gisteren openging voor het pu bliek. normaliter gesloten Maar omdat de Kunsthal enorme bezoe kersaantallen verwacht, ook via scholen, i s voor dit experiment ge kozen. Het bezoek is dan meer ge spreid en het publiek heeft op de openingsdagen dinsdag tot en met z.ondag geen tast \an rumoe rige seholierengroepen Dit maakte minister Peper van Binnenlandse Zaken bekend bij de opening van de expositie De Kunsthal heeft voor scholen extra documentatie beschikbaar over het werk van Escher Dat materi aal heeft de Kunsthal gemaakt sa men met de Stichting Kunstz inni ge Vorming Rotterdam (SKVRi Er is ook een kinder kunstboek uvt'i Escher beschikbaar, ge maakt door Bruno Ernst Ministei Peper zei „Eschers werk is /eer geschikt om educatie te be drijven en informatie te verschaf fen om perspectief uit te leggen, de relatie naar computers te leg gen. het zelf tekenen te bevorde ren etcetera De ex-burgemeester van Rotter dam vindt F.scher dc perfecte ten toon stelling voor de Kunsthal. „Zijn kunst is namelijk toeganke lijk. bekend on geliefd bij grote groepen mensen, jong en oud En een belangrijk streven van de Kunsthal is om kunst en cultuur bij een groot publiek onder de aandacht te brengen De Kunst hal :s sjiek en volkc Door Han Courts Rotterdam—Aan tafel met twintig onbekenden, tegen de muur grote portretten van doorleefde kop pen. De fotograaf is met de tapere corder naar dc Hoekschewnard getogen en sorrury.e van die ge sprekken worden tijdens de maal tijd afgedraaid Wat zit erachter die persoon op de foto. hoe ver houdt hu zich met de rest van de wereld? Het Rotterdamproject van thea tergroep Hoïlandia gaat over 'de noodzaak van denken m relaties', meldt het programmaboekje, maar dat is theorie. Twee aclnccs met paarse hakjes klimmen op de tafel voor het uitserveren van de aardappel-preisoep, het speenvar ken met gekookte aardappels en het aardappel pureetaartje, geven menselijke aandacht aan de deel nemers en sjouwen met kleine luidsprekerboxjes waar op gezette tijden een flard van een interview uit komt. Enkele van die teksten zijn wel aardig. Over de waters noodramp horen we; „Het water bleef stijgen, bleef stijgen. In vier uur was het landschap in water veranderd. Ik werd er niet be droefd van, voelde mij zelfs vei lig." Soms herhalen de actrices een zin en maken er poezie van. Maar ook klinkt er regelmatig hoogdravend ge wou wel over kun^t mot dc grote k. Veel lijn zit er met in .Je leert geen mensen kennen, ki ijgl geen bij/ondei ver haal te horen Dat de voorstelling gisteravond niet dood viel kwam omdat bij wij ze van toeval enkele van de gepor tretteerde mensen als gast aan ta fel Zaten Na enkele minuten ont dek je de gelijkenis, je gaal dan beter kijken, informeert tusen twee happen of het echt zo is en je raakt betrokken bij die inter views Van echte mensen is het immers altijd interessant om iets uit hun leven te horen Zonder hun aanwezigheid lijkt dit Project mij nogal leeg De foto's zijn mooi maar zetten je niet aan het denken over het onderwerp Hei zijn mensen alleen, van dicht bij genomen, eerder losgerukt van elke context dan verwikkeld in hun relatie met de rest van de wereld. En als documentaire ts 'Het Rotterdam Project' uiterst mager. Wat nostalgie over het ver anderende boerenleven, die filo sofietjes over kunst. Te preterm eus, te weinig echte kluif Als de sfeer tijdens het eten per ongeluk met goed is vraag je je af: wat doe ikhier,> 'Het Rotterdam Project'. Gezien; gisteravond in Witte de With. Herhalingen; t/m 8 november. Luisteren naar interviews van mensen uit de Hoekschewaard, tij dens het eten van aardappelen in Witte de With, foto Bob Goedewaa- gen. artiest UNKLE Fiction Mo'waVPIAS «S u u 55.06 min. 'Psyence Fiction' is de uitkomst van het monsterverbond tussen de jon ge Britse 'dansplatenbaas' James Lavelle (van Mo Wax) en zijn bestver kopende artiest,de Amerikaan Josh Davis alias DJ Shadow. UNKLE, zo als het tweetal zich noemt, lijkt vooral bedoeld om Lavelle een muzikaal statement te laten maken. Als bedenker en coördinator van het project nodigde hij de kanjers uit die hier te horen zijn: 'Radiohoofd' Thom Yor- ke, Richard Asheroft van The Verve, Talk Talk's Mark Hollis, Jason Newstead van Metalliea, Beastie Boy Mike D. en rapper Kool G. Rap. Niettemin is het toch DJ Shadow die de muzikale lijnen heeft uitgezet en het meeste materiaal schreef. Daarbij heeft hij overduidelijk nogal eens geprobeerd in de huid van zijn stergasten te kruipen. Met als ge volg dat een zeer gevarieerd, maar ook onsamenhangend geheel is ont staan. 'Psyence Fiction' is dan ook niet zo'n overrompelend meester werk als DJ Shadow's 'Endtroducing...' (uit 1996), maar kent wel een hoop memorabele dan wel overheerlijke momenten. Thom Yorke zingt als altijd 'instant-meeslepend', 'Lonely Soul' met Richard Asheroft is apart vanwege de met strijkers opgefleurde hiphop, 'The Knock (Drums Of Death Part 2') is een zinderende rap van Mike D. en ook 'Bloodstain', met de nog (even) onbekende triphop-zangeres Alice Temple, mag er zijn. Louis Du Moulin

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 2