9 Waterweg FM uit de lucht KORÏINGK PRAATJE Meer zandzakken langs Vlaardingse Vaart Rotterdams iagfeiacf Gemeente Vlaardingen is 52.000 gulden kwijt L Bierfestival niet voor bierbuiken Minder gasverbruik en meer kakkerlakken Gemeente Schiedam wil houten school lat voor lat verplaatsen Scheepstouwfabriek wil af van milieumaatregel 3GECH 8 mskm near8 28,-jJJJL SATïVAR De ontwerpers van de Millenniumtrouwringen SATIVAR JUWELIERS Te hard op een scooter Brandje op zolder Kunstprijs Aiiderhali'jaar voor Inbreker' Meer voor de mensen met minder Geen energy- award Open ateliers RADIO ptÉÉ Rotterdams Dagblad '-'5 Waterweg Vrijdag 18 september 1998 Schiedam Met hoge snelheid reed een jongen gisteravond om streeks 20.15 uur op een scooter - over het voetgangersgebied van het Broersveld in Schiedam. Agenten zagen de jongen racen tussen het winkelend publiek. Nadat ze de onverlaat hadden aangehouden bleek hij niet over de juiste papieren van de scooter te beschikken. De scooter is in be- slag genomen. Vlaardingen Een kortsluiting heeft gisteravond op een zolder aan de Dwarsbleekstraat in Vlaar dingen een brand veroorzaakt. Rond 21.00 uur knipte de bewoner het lampje bij zijn bed aan, waar door er kortsluiting ontstond. De bewoner probeerde het beginnen- de brandje te doven met dekens en kleden. Zijn handelen heeft .'„het T)randje echter aangewak kerd, waardoor de brandweer er "aan te pas moest komen. Schiedam - De jury van de VSB Prijs Beeldende Kunsten heeft ^gisteren het ontwerp van Jeroen - Hoogstraten gekozen als toekom- stig kunstwerk in de Stadsvvinkel - van Schiedam. Hij werd gekozen "uit een selectie van drie. Zijn kunstwerk was een ontwerp voor de wachtruimte van de Stadswin- kel. Daarin wordt tussen vier zui len een langzaam draaiende ova len tafel bevestigd waaraan de wachtende Schiedammers hun formulieren kunnen invullen. De jury prees vooral de manier waar op Hoogstraten leven wist te creë ren in een betrekkelijk saaie ruimte. De kunstenaar krijgt nu een prijzenbedrag van 20.000 gul den waarvoor hij zijn ontwerp kan uitvoeren. Het fonds stelde nog eens 15.000 gulden beschikbaar voor de kosten van de realisatie. Rotterdam De Vlaardingse in breker Z. N. die twee weken gele den schoon schip maakte en te recht stond voor 29 inbraken heeft zijn straf gekregen. De rech- ter legde hem gisteren twee jaar - gevangenisstraf op, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De 19-jarige Vlaardinger bekende niet alleen al de inbraken waar van hij werd verdacht, hij hielp de politie ook met het oplossen van tal van andere inbraken die door hem waren gepleegd. Daarvoor is hij met agenten een stukje gaan rijden door Vlaardingen en Spij- kenisse en wees de woningen aan waar hij geld en elektroniea-appa- ratuur had weggehaald. De officier van justitie sprak van een 'eigen bedrijfje in inbraken' en eiste twee weken geleden een gevangenisstraf van tweeënhalf jaar, waarvan tien maanden voor waardelijk. Schiedam De afdeling sociale zaken, werk en welzijn van de ge meente Schiedam heeft gisteren twee nieuwe uitgaven gepresen teerd aan de vertegenwoordigers van het cliëntenberaad sociale za ken. In deze nieuwe uitgaven richt dc gemeente zich op de Schiedammers met een mini muminkomen. In het boekje Bij zondere Bijstand worden alle mo gelijkheden en voorzieningen die door de bijzondere bijstand kun nen worden vergoed opgesomd. Voor wie alles van sociale zaken wil weten, is er het nieuwe boekje Spelregels, waarin alle rechten en plichten opgenomen zijn. Maassluis Maassluis heeft gis teren naast de energy-award ge grepen. De stad was genomineerd in de categorie 25.000 tot 50.000 in woners. De award is bedoeld voor steden die op een milieubespa- rende manier met energie om gaan. en daar bijzondere ideeën over hebben. Renkum kreeg van de jury de prijs toegekend, die be staat uit eer. beeldje. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Waterweg FM is gisteren per direct uit de lucht gegaan. Het bestuur van de lokale radio heeft de stekker eruit getrokken omdat het er geen gat meer in ziet om de financiële tekorten te boven te komen. De begroting voor volgend jaar, die deze maand moest worden ingeleverd bij de gemeente om in aanmerking te komen voor de omroepbijdrage, toonde een tekort van 49.000 gulden. Stichtingsvoorzitter Jacques Koe- dood meldt dat als zich niet snel een sponsor aandient, die bereid is de komende drie jaar steeds 40.000 gulden bij te passen, de ap paratuur Ln december wordt ver kocht. De huur van de studio aan de Markt is alvast per 1 januari 1999 opgezegd. Grootste schuldeiser is de ge meente Vlaardingen. Koedood verwacht dat de gemeente aan het einde van de rit 52.000 gulden niet terug zal ontvangen. Dat is pre cies het bedrag waarvoor de ge meente zich een jaar geleden ga rant heeft gesteld. Die lening plus nog wat extra's -in totaal zo'n 60.000 gulden- was nodig om toen een faillissement af te wen den. De schuldeisers, die toen op de stoep stonden, hadden 42.000 gulden tegoed. Behalve de lening, die in tien jaar tijd had moeten, worden terugbe taald, besloot de gemeenteraad op voorstel van burgemeester en wethouders in december 1997 de lokale omroepbelasting in te stel len: alle huishoudens hebben dit jaar twee gulden voor de lokale omroep betaald. „Juist daarom, omdat het om ge meenschapsgeld gaat, kunnen wij niet langer de verantwoordelijk heid nemen voor de verder oplo pende financiële tekorten," aldus Koedood gistermiddag, die in middels de tachtig medewerkers op de hoogte heeft gesteld. „Wij zijn allemaal vrijwilligers en wil len niet in een failliete situatie ko men waarbij schulden overblij ven." Het bestuur wijst een reeks oorza ken aan voor het einde van Water weg FM, dat twaalf jaar heeft be staan. Allereerst kreeg de omroep te maken met de tegenvaller dat de gemeente Maassluis niet meer wilde meedoen. De gemeenteraad daar was niet van plan lokale om roepbelasting in te voeren. Dat be tekende 25.000 gulden per jaar, waarop was gerekend, maar die niet zou komen. Ondanks veel ge lobby was Maassluis ook niet te vermurwen om subsidie te geven. Daarbovenop werd vorige maand duidelijk dat een zogenoemde pa raplu-gebruiker -een organisatie die tegen betaling gebruik maakt Den Haag/Schiedam De Sehse- damse Fabriek van Machinaal Breeuwwerk bv aan de Westerka de heeft bij de Raad van State ge- protesteerd tegen een aantal mi-' lieuvoorzieningen'ddt'mhêföudéji bedrijfspand moet worden getrof fen. Burgemeester en wethouders eisen een pakket aan maatregelen dat het bedrijf ongeveer honderd duizend gulden gaat kosten. Het gaat om het aanleggen van een vloeistofdichte vloer en het ver nieuwen van een opslagtank. Rechter E. Berg van de Raad van State sprak gisteren van volstrekt normale eisen die de gemeente Schiedam aan het bedrijf stelt. Volgens directeur M. Bijl is de kans echter groot dat het wegge gooid geld is. Een projectontwik- Vlaardingen —Tijdens de open atelierdagen in Vlaardingen (19 en 20 september) presenteert Vil la Palagonia op begraafplaats Emaus werk van Ane Koezorow- ski en Hans Rikken (schilderijen en tekeningen), QS Serafijn (Pro ject ten behoeve van de vinex-lo- catie Het Wateringe Veld) en pre senteert Marlies du Mosch haar nieuwe cd. Op de zondag geeft zij om 14.00 uur een mini-concert. keiaar heeft een bod gedaan op het bedrijfspand aan de "Westerka de. Het bedrijf isTiier niet op inge gaan, maar.er zou eepjweede.bQd in aantocht zjjn.- Naast de fabriek bouwd. 'j Volgens Bijl is een ton voor zijn bedrijf, waar vijftien mensen wer ken, overigens een behoorlijke uitgave. Er wordt nauwelijks winst gehaald uit de omzet die tussen de twee miljoen en de vijf miljoen gulden per jaar ligt, zei Bijl. Breeuwwerk bv exporteert de touwproducten naar zestig lan den. Volgens gemeentewoordvoerster C. Flendrie zijn er weliswaar on derhandelingen gaande, maar die zijn naar haar smaak onvoldoen de hard om over uitstel van de maatregelen te praten. De ge meente wil een vloeistofdichte vloer omdat de scheepstouwen met houtolie worden geïmpreg neerd. Daar wordt regelmatig mee gemorst, erkende Bijl. Hij wees er wel op dat het spul stolt, waardoor er een afdekkende soort teerlaag op de vloer achterblijft, die vervolgens vloeistofdicht wordt. Onder de tegels op die plekken werd schoon zand aange troffen, zei Bijl tegen rechter Berg, die volgende week zijn be slissing bekend maakt. Luister zaterdagochtend <10-12 uur) naar ons politieke praatprograsstna Studio Gloria, 'live' vanuit de Centrale Bibliotheek in Rotterdam. Presentatie: Thijs Blom en Paul Verspeek. Publiek is van harte welkom! van de apparatuur en zendmach tiging- het contract met Water weg FM niet kon nakomen, waar door de omroep nogeens 18.000 gulden misliep. Neem daarbij dat de reclame-op brengsten maar blijven tegenval len, dan blijft als inkomsten al leen de lokale omroepbelasting van de inwoners van Vlaardingen over: bij elkaar 46.000 gulden per jaar. „Van dat geld kan de omroep nauwelijks de vaste lasten voor huisvesting en dergelijke te beta len," aldus Koedood, die meldt dat er 'minstens 100.000 gulden per jaar'nodig is om de lokale om roep in de lucht te houden. Over de kans dat dat geld 'binnen enkele weken' op tafel komt: ,.Je moet zulke dingen nooit uitslui ten. Maar dat er één-twee-drie ie mand langskomt en zegt 'die 120.000 gulden krijg je wel even van mij', zie ik niet zomaar gebeu ren," aldus Koedood. SchiedamBier, bier en nog eens bier. Overal waar je kijkt bierglazen, bierbrouwerijen, bieretiketten en natuurlijk bier. Maar geen bierbuiken. Want, bier is om te genieten, dus niet om jezelf achteloos mee vol te gooien. Dat vindt Bicr-cn Verzamelaars- vereniging BAV. Het genieten van bier staat voorop voor BAV, een vereniging voor iedereen, die alles wat met bier en brouwerijen te maken heeft verzamelt. En wie die passie voor bier deelt, kan een heel weekeinde zijn hart ophalen op het BieTfestival Nederland en zijn bieren, dat de vereniging vanaf morgen in de Mar griethal in Schiedam houdt. Dit ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag van de vereniging. Drie dagen lang kan de bierliefhebber genieten van de schuimende drank en alles wat daarbij hoort. 35 Grote en kleine brouwerijen zullen zich presente ren en in totaal zon 75 verschillende bieren ter plekke tappen én demonstreren hoe ze worden ge brouwen. Verzamelaars van bierartikelen als vil tjes, glazen, etiketten en dergelijke kunnen hun verzameling aanvullen op de ruilbeurs of de vei ling, waar zeldzame brouwerij-artikelen onder de hamer gaan. De vereniging telt 2500 leden, verspreid over het land en de rest van de wereld. Alle leden zijn fana tieke verzamelaars. Sommigen hebben inmiddels een vtij kostbare collectie bierartikelen, hoewel ze niet allemaal ook van bier houden. „Ik ken wel een aantal leden dat alleen maar limonade drinkt," ver telt voorzitter van de vereniging Aijan te Hoonte. „Maar dat zyn er niet veel. De meesten zijn echte biergenieters. Want bier zuipen doen we niet." Met man en macht zijn gisteravond en -nacht op twee plekken in Vlaardin gen bij de totaal 2500 om de dijk te stutten. Foto Roel Dijkstra 9 S, fri '■j <!<-, Vlaardingen Hoewel de hevige regenval voorlopig achter de rug lijkt blijven de dijken in Vlaardin gen een probleem vormen. Nadat gisternacht de dijk bij de Trekka- de begon te schuiven en daar dui zend zandzakken zijn neergelegd ter versterking, ontstonden er 's middags opnieuw problemen. Een stukje verderop begon de dijk langs de Vlaardingse Vaart ook te schuiven. Tot laat in de avond zijn brand weer en gemeente bezig geweest om hier met nogeens vijftienhon derd zandzakken de dijk te stut ten en zo voor doorbreken te be hoeden. Onder grote publieke be langstelling werd het zand met behulp van een platbodem op de juiste plek gebracht. De zwakke plekken in de dijk worden veroorzaakt door verwe king. De dijken hebben zo lang zo veel water opgenomen dat ze min of meer worden uitgehold. Gister ochtend vroeg zijn de boeren in de Holièrhoeksepolder al gewaar schuwd, Als de dijken bezwyken komt dit stuk ten noorden van Vlaardingen onder water te staan. Waarschuwing In Vlaardingen zijn op de Holy- weg na alle wegen weer goed be gaanbaar. Wel waarschuwt de ge meente dat het oppassen blijft, In totaal zijn er de afgelopen dagen zo'n 250 meldingen binnengeko men van gaten of andere gebre ken aan wegen. Volgens een woordvoerder duurt het nog zeker drie weken voordat deze proble men zijn weggewerkt. Hiervoor moet onder meer de schoonmaak actie in de omgeving van de Henri Dunantki.in en Populierendreef in het kader van de actie van ge vel tot gevel worden uitgesteld. „We hebben alle mensen nodig om de gevolgen van het hoge wa ter zo snel mogelijk te verhelpen," aldus de woordvoerder. Ook kwamen er gisteren nog steeds meldingen van omgewaai de bomen binnen. Door de zompi ge bodem en het feit dat de bomen nog vol in blad staan, is ér niet heel veel wind nodig om deze om ver te halen. Voord veel jonge aanplant heeft het de afgelopen dagen moeten ontgelden. Over de hoogte van de schade durft de gemeentewoordvoerder nog geen schattingen te geven. „Ten eerste omdat er nog steeds meldingen binnenkomen. En ten tweede omdat we eerst aan het werk zijn gegaan, de kosten tellen we later wel op." Schiedam Door het warme weer vorig jaar werd in Schiedam min der gestookt met als gevolg dat de gasopbrengst voor het energiebe drijf licht slonk. De hoge tempera turen hadden ook tot gevolg dat de Ontsmettingsdienst van ONS Milieu vaker moest opdraven. Vooral muizen, kakkerlakken en ovenvisjes waren een plaag. Dit valt op te maken jaarverslag 1997 van de ONS Groep. Ondanks enkele tegenvallers heeft de ONS Groep, gevormd door de NV ONS Houdstermaatschappij en de werkmaatschappijen ONS Ener gie en ONS Milieu, een omzet ge draaid van bijna 140 miljoen gul den Het winstcijfer komt in totaal op 12,7 miljoen gulden. Bijna 3,5 miljoen gulden dividend vloeit te rug in de kas van de gemeente Schiedam. Het Openbaar Nutsbe drijf Schiedam stopt de rest van de winst m de reservepot, Het netto resultaat van ONS Energie laat een stijging zien van maar liefst 9,6 miljoen gulden. Dit heeft echter niet met een exorbi tant hoog verbruik van elektrici teit te maken, maar met de ver koop van een aantal producten waaronder de CAI. Al maakten de Schiedamse huishoudens gemid deld meer gebruik van elektroni sche apparatuur dan in 1996. De Milieu-afdeling van ONS meldt dat zij vorig jaar 27 perso nen in dienst heeft genomen in het kader van de zogenaamde Melkertwetgeving. Zo- wordt werkgelegenheid geschapen blijft de stad beter schoon. De extra mankracht houdt ook toezicht op de veiligheid in de wijken. De cijfers laten een stijging van de hoeveelheid gescheiden huis vuil zien met 7,5 procent. Dit werd vooral veroorzaakt door een toe name van gft-afval en papier. De hoeveelheid glas bleef gelijk en de totale hoeveelheid grofvuil nam met zeven procent toe. Dit jaar blijft de zakkeninzameling gehandhaafd in combinatie met mini-containers in de laagbouw en komen er ondergrondse con tainers voor papier, glas en tex tiel. ONS Milieu houdt zich ook bezig met het onderhoud en het beheer van het Schiedamse havengebied. Het aantal zeeschepen dat het ha vengebied bezocht, steeg met ruim acht procent. In de Wilhel- minahaven werden ruim 2000 vaartuigen geregistreerd. De be roepsvaart door de Buiten sluis vertoonde een aanzienlijke stij ging naar 671 schepen en de door vaart door de Beurssluis verdub belde bijna. Het verzuimpercentage van de dienst over 1997 steeg overigens met bijna drie procent naar ge middeld 9,2 procent. Dit komt vooral door een toename van het aantal langdurig zieken. Schiedam De gemeente Schie dam gaat de mogelijkheid onder zoeken een school lat voor lat te demonteren en te verplaatsen naar een nieuwe plek. Het gaat om een zogeheten Finse school, die net na de Tweede Wereldoor log als bouwpakketten in groten getale in Nederland zijn neerge zet. De huidige Finse school staat in de Schoolstraat in Sehïedam-Zuid en is nog wel ;r' gebruik als school. Maar bir- -cort moet de school wijken ,u nieuwbouw van een ioon.> isutholieke basis- schooi. Wethouder Reijnhout (ar chitectuur) wil het karakteristie ke houten pand niet verloren la ten gaan en streeft naar een ver huizing naar de toekomstige Zweedse wijk Sveaparken in Schiedam-Noord. die begm vol gende eeuw verrijst. Het probleem is dat de Finse school, die in 1949 is neergezet, lat voor lat is gespijkerd. Technisch gezien is het volgens de wethou der bijzonder lastig om het ge bouw, ook weer lat voor lat, te de monteren. De vraag is dan wat er over zal blijven en of dat nog te ge bruiken is. Het is in elk geval ccn dure operatie en daarom wil de gemeente proberen fondsen te werven. Het zou volgens Reijnhout zeer spijtig zijn als dc school met fraaie Scandinavische details ver loren zou gaan. Van de 115 Finse scholen die in Nederland zijn neergezet, is er naast die in Schie dam vermoedelijk nog maar één over. Neem nu een proefabonnementop hel; RotterdamaDagbladen 6 weken langinde buévbers Dat is een kortingyan i^arlféfeï 0 Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement. {6 weken voorslechts 28.-} Naam: voorl: m/v Adres: Nr: Postcode: Plaats: Telefoon: (i.v.ro.carïtrote bezorging) J Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1