9 Iran en Taliban sturen aan op oplossing crisis Nieuwe 'ijzeren dame': Valentina Matvjenko iölnd*0 Opmars troepen naar grensstreek gaat door Gerecht tapte telefoon Dutroux-speurder af BBlIll Helper Starr: 'je hoeft mammie niet te bellen' Daden van Clinton zijn vol zelfvernietiging 'Glanzende toekomst' voor slimme Lewinsky Kernwapens bij de vleet Kussen doodt asielzoekster Zwitsers zien liever strand Smak van Lenin-beeld Donut-overval ¥8 Raketjet brengt New York dichterbij Generali ziet af van regeling Spinaziesaus of toch een spermavlek Rotterdams Dagblad Woensdag 23 september 1998 New York India cn Pakistan kunnen meer kernwapens maken dan tot nu toe werd aangenomen, zegt het blad Jane's Intelligence Review. India is momenteel in staat 455 kernbommen te maken, Pakistan 105, aldus het blad. Aan genomen werd dat India hoog stens 65 bommen kon maken en Pakistan 25. Het in Londen ver schijnende Jane's baseert het be richt op gegevens van de Canadi an Nuclear Assoc'ction. die bij houdt hoeveel nucleair materiaal de Canadese kernreactoren pro duceren die in India en Pakistan staan. Brussel De Belgische regering heeft gisteren opdracht gegeven tot een onderzoek naar de dood van een Nigeriaanse vrouw, die overleed ten gevolge van een wor steling met de politie, die haar op een vliegtuig naar Afrika wilde zetten. De politie probeerde Semi- ra Adamu in bedwang te houden door een kussen in haar gezicht te drukken. De vrouw stribbelde heftig tegen toen ze werd vastge bonden in eer. vliegtuigstoel. Ze overleed enkele uren later aan een hersenbloeding. Het was de zesde keer dat de politie probeer de Semiru Adamu op een vlieg tuig te zetten. Hamburg Ruim eenderde van de Zwitsers zou het liefst de helft van de Zwitserse Alpen willen ruilen voor een mooie kust. Vooral de jongeren in het Italiaans spreken de Tessin zijn voorstander van een dergelijke ruil blijkt uit een opiniepeiling, In het Duitsspre kende deel van het Alpenland is de animo voor de zee het geringst en in de leeftijdsgroep van 55 tot 74 jaar verkiest slechts 17 procent een mooi strand boven de bergen. MoskouIn het Russische Gomo Altajsk is een man omgekomen toen hij van de sokkei van een Le nin-beeld viel. De man wilde zelf moord plegen door zich op te han gen aan de uitgestrekte rechter hand van het beeld. Hij probeerde een touw rond de hand van Lenin te gooien, verloor zijn evenwicht en maakte een val van vier meter. Bangkok Een 19-jarige jonge man is betrapt bij een overval op een donutwinkel in Bangkok. Hij verklaarde zijn daad door te zeg gen dat hij graag een feestje wilde geven voor zijn zwangere vrouw. New York Het directe gevaar van een oorlog tussen Iran en Afghanistan lijkt enigszins afgewend nu beide landen hebben laten blijken de voorkeur te geven aan een politieke oplos sing. Desondanks ging gisteren de opmars van Iraanse troe pen naar de Afghaanse grens door. De Taliban, die in het grootste deel van Afghanistan de dienst uitmaken, zeggen Amerikaanse en Russische raketten langs de grens met Iran te hebben geplaatst. De Iraanse minister-president Khatami zei gisteren in New York, waar hij de Algemene Ver gadering van de VN toesprak, dat hij wil proberen een oorlog met de Taliban te voorkomen. Hij zei ech ter dat zijn land klaar is zich te verdedigen. Iran wil een 200.000 man sterke troepenmacht aan de Afghaanse grens stationeren. Na het overleg in New York tus sen de buurlanden van Afghanis tan, Rusland en de Verenigde Sta ten zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Sarif dat een politieke oplossing in de ogen van Teheran prioriteit heeft en dat „wij er geen tijdslimiet aan willen verbinden." In Kabul riep de leider van de Ta liban, mullah Mohammad Omar, een vergadering van invloedrijke islamitische geleerden bijeen om de crisis met Iran te bespreken. „De eerste stap is erop gericht ma nieren te vinden om de spanning te verminderen en Teheran dui delijk te maken dat oorlog niet in het belang van de islam is," zei onderminister van Informatie Ab- dur Rahman Hotak gisteren. Tijdens hun overleg in de marge van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties spraken de zes buurlanden van Afghanis tan (waaronder Iran en Pakistan), Rusland en de Verenigde Staten af een onderzoek in te stellen naar de berichten over slachtpartijen in Afghanistan, Ze vragen de Tali ban, die het grootste deel van het land in handen hebben, aan het onderzoek mee te werken. Ook wordt een beroep op hen gedaan de wapens neer te leggen en ge sprekken te beginnen met hun te genstanders over de vorming van een „brede, multi-elnische en re presentatieve" regering. De fundamentalistische Taliban wezen het voorstel voor een multi- etnische coalitieregering op brede basis af. Volgens woordvoerder mullah Abdul Hayee Motmain vormen de Taliban zelf al een bre de regering die alle nationalitei ten en stammen vertegenwoor digt." Franse steden, waaronder Parijs, waren gisteren deels van de luchtvervuiling verlost. Op initia tief van milieuminister Dominique Voynet werd een beperkte autoloze dag gehouden. In Parijs was bijna zestig kilometer van de in totaal 1600 kflometer straat afgesloten. Het plein voor het Parijse stadhuis (op foto) was ten behoeve van de fietsers veranderd in één grote stalling. Aan het experiment deden 35 steden mee. Ook de gemeente Chamonix was autovrij; honderd vrachtwagens kwamen vast te zitten op de route naar de Mont Blanc. FotoJackDabagnian/Reuters Moskou Valentina Matvjenko, die gisteren is voorgedragen ais vice-premier en minister van So ciale Zaken van Rusland, wordt omschreven als de 'iron lady', de ijzeren dame van de Russische politiek. „Een professional, ie mand die zich er met veel toewij ding en wil voor inzet haar doe! te bereiken," volgens iemand die haar goed kent. Veel ervaring op het terrein van Sociale Zaken heeft de in Oekra ïne geboren Matvjenko niet, door zettingsvermogen wel. Dat zal ze goed kunnen gebruiken, want haar portefeuille is één van de zwaarste in het kabinet van pre mier Primakov, die tot zijn benoe ming ook al haar baas was en die zy goed kent uit de tijd dat zij sa men in het presidium van de Op perste Sovjet zaten. Hij vroeg haar haar ambassa- deurspost in Athene te verlaten, waar ze sinds kort gestationeerd was. Nu moet ze de enorme ach terstand in salarissen en pensioe nen gaan aanpakken. Op 7 okto ber krijgt ze al te maken met vak- President Jeltsin heeft gisteren bij decreet vijf nieuwe ministeries gecreëerd. Er komen nieuwe departe menten voor het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS), Handel, Regionale Zaken, Nationale Za ken en voor toezicht op het anti-monopolistische beleid en steun aan ondernemers. Daarnaast wordt een aantal ministeries, zoals het departement voor grondbezit en stadsbeheer, opgeheven. Eerste vice-preraiers worden de eerder benoemde communist Joeri Masljoekoven Vladimir Goeskov, de voorzitter van het regionale parlement in Sint-Petersburg. Vice-premiers zijn Aleksandr Sjochin (Financi en), Gennadi Koelik (Landbouw), Vladimir Boelgak (Communicatie). Gisteren werd de vierde naam be kend: Valentina Matvjenko (49), tot nu toe ambassadeur in Athene, krijgt de explosieve portefeuille van So ciale Zaken. bondsbetogingen die de eis om betaling van de achterstallige gel den kracht moeten bijzetten. Matvjenko wordt met haar benoe ming de vrouw die het in de Rus sische politiek het verst geschopt heeft. Er zijn wel eens wouwen minister of, in de tijd van de Sov jetunie, lid van het politbureau geweest, maar Matvjenko is de eerste Russin die vice-premier wordt. Volgens de Griekse ambassadeur Cypreos in Moskou, die haar goed kent, heeft de nieuwe vice-pre mier een redelijke kennis van za ken. Maar haar ervaring in het be stuurlijke en politieke werk is be perkt. Van 1989 tot 1991 was ze vi- ce-voorzitter van het comité voor onderwijs en cultuur van de ge meenteraad van Leningrad (het latere Sint Petersburg) en daarna voorzitter van het comité voor vrouwenzaken, gezin en kinderen van de Opperste Sovjet. Bevriend In 1991 maakte ze haar entree in de diplomatieke dienst als gevol machtigd ambasadeur in algeme ne dienst. Sinds 1997 vertegen woordigt ze haar land in Athene. In de korte tijd dat ze in de Griek se hoofdstad werkte, verwierf zij zich de reputatie van een glimla chende en sympathieke vrouw, maar wel een met een sterke per soonlijkheid. Ze is in diplomatie ke kringen erg gezien en ze raak te zelfs bevriend met de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Pangalos, van wie bekend is dat hy moeite heeft met vrouwen met macht. „Ze gooide de deuren van de Rus sische ambassade in Athene wijd open en bleek ondanks haar sov jetachtige allure open te staan voor dialoog," zegt Andrej Riabov van de Moskouse vertegenwoor diging van de Carnegiestichting. Riabov denkt dat Primakovs keu ze voor Matvjenko valt te verkla ren uit het feit dat er weinig lief hebbers voor de post te vinden waren. „Het is zwaar, er zijn geen financiële middelen, dus een enorme uitdaging voor een echte ijzeren vrouw." Door Mare Peeperkom Brussel De telefoon van de Belgische procureur Bourlet, één van de belangrijkste onder zoeksleiders in de zaak- Dutroux, is maandenlang afge tapt. Op deze wijze probeerde het gerecht in Luik te achterha len of Bourlet 'lekte' naar de pers. Bewijzen tegen de procu reur zijn niet gevonden. De praktijk dat het Luikse ge recht de collega's in Neufeha- teau afluistert, tekent de ver ziekte sfeer in de Belgische ma gistratuur. Senator Verwilghen die de parlementaire onder- zoekscommissie-Dutroux leid de, had er gisteren gisteren geen goed woord voor over. „De tijd die nu verforen is gegaan met het plaatsen van telefoontaps, had men beter aan de zaak van de vermoorde en vermiste kin deren kunnen besteden." Het was de Luikse procureur-ge neraal Thilly die vorig jaar de strijd aankondigde tegen poli tie- en justitieambtenaren die vertrouwelijke informatie over het Dutroux-onderzoek naar de media doorspeelden. Deze lek ken ontstonden vaak uit frustra tie over de trage en inefficiënte wijze waarop het onderzoek werd aangepakt. Het gerecht van Luik werd daarin veelal als schuldige aangewezen. Procureur Bourlet uit Neufcha- teau was voor Thilly van meet af aan verdacht. Het was immers Bourlet die al in een vroeg stadi um suggereerde dat hij van ho gerhand werd tegengewerkt. Thilly heeft, naar nu bekend is geworden, de afgelopen maan den zowel de telefoon van Bour let in het gerechtsgebouw van Neufchateau als bij hem thuis afgeluisterd. De procureur en zijn vrouw werden eveneens verhoord. Deze speciale onderzoeksgroep die met de 'lekken' was belast ook wel de cel-Pampers ge noemd, heeft Bourlet niet kun nen betrappen op verdachte te lefoontjes met de media. Er is wel vanuit het gerechtsgebouw in Neufchateau met onder meer dagblad De Morgen gebeld, maar onduidelijk Is door wie. Eind deze maand of begin okto ber zal de ontvoering van de meisjes An en Eefje worden na gespeeld. Op basis van deze re constructie hoopt het gerecht harde bewijzen tegen Dutroux te krijgen. Het onderzoek naar de twee andere vermoorde meis jes Julie en Mélissa, zal naar ver wachting nog minstens een jaar voortslepen. Pas nadat alle on derzoeken zijn afgerond, kan het proces tegen Dutroux begin nen. Hamburg Amerikaanse onder zoekers willen een raketjet bou wen. Die vliegt in 45 minuten van Europa naar New York met een snelheid van bijna 11.000 km/u. Dat is tienmaal de geluidssnel heid en vijfmaal die van de Con corde. Dat onthulde het Duitse boulevardblad Bild gisteren. De Skippy-Jet (projectnaam 'Hy- persoar', wat superswing bete kent) dankt zijn naam aan een 'golvende' manier van vliegen. Eerst jagen de piloten het toestel tot een hoogte van 60 kilometer in de atmosfeer, dan gaan de moto ren uit, daalt de jet af tot 35 kilo meter, gaan de motoren weer aan, enz. Zo krijgt het toestel steeds weer een nieuwe stoot en wordt, nog belangrijker, veel brandstof bespaard. De honderd passsagiers zitten de hele vlucht in de riemen, omdat regelmatig een toestand van ge wichtloosheid optreedt. Het speerpuntvormige toestel met twee kleine opstaande vleugels achteraan wordt van staal dat is bekleed met een hitte-werende laag. Het idee is van prof. Preston Carter van het Lawrence Liver- mooreNational Laboratory. Rome Het Italiaanse verzeke ringsbedrijf Assicurazioni Gene rali ziet af van het plan vergoedin gen te betalen aan nabestaanden van slachtoffers van de nazi's. Daarmee komt Generali, de groot ste verzekeraar van Italië, terug op een eerdere toezegging. Toen had het bedrijf, na jarenlang ac tievoeren door nabestaanden, aangekondigd vergoedingen voor betaalde premies te gaan uitbeta len. Generali geeft de andere partijen in de zaak, onder meer nabestaan den van holocaustslachtoffers en Amerikaanse verzekeringsagen ten, de schuld voor het afblazen van de regeling. Het bedrijf zei dat deze partijen niet aan de af spraken hadden voldaan. In de ja ren voor de Tweede Wereldoorlog was Generali een van de belang rijkste verzekeringsbedrijven in Oost-Europa. Zowel tegen de claims van nabe staanden van holocaustslachtof fers als tegen die van overleven den van de holocaust die hun te goeden kwijt waren geraakt door dat de communistische régimes daar beslag op hadden gelegd, heeft het bedrijf zich jarenlang verzet. Volgens een CNN/USA Today Gallup peiling steeg de waar dering voor president Clinton zes procent nadat de video banden met zijn getuigenis op tv waren vertoond. Een pelling van ABC News liet zien dat 60 tegen het vrijgeven van seksuele details over de relatie Clinton-Lewinskl was. De manier waarop Bill Clinton omgaat mei zijn taan als 70 presiden f - mee eens of oneens? CNN, USA I ABC Today, Gallup News De Gallup peiling (631 geïnterview den) en de CBS News peiling (696 geïnterviewden) hebben een foutper- centage van ±4%, De peHing van ABC (523 geïnterviewden) heeft een loutpercentage van 4,5 Bron. Reuters O GRAPHIC NEWS/BD Washington Monica Lewinsky voelde zich geïntimideerd toen zij in januari werd ondervraagd door agenten van de FBI en me dewerkers van de speciale aan klager Kenneth Starr. In een verklaring die zij op 20 augustus aflegde voor de grand jury zegt Lewinsky dat zij bang was dat zij gearresteerd zou worden nadat FEI-agenten haar bij een win kelcentrum in de buurt van Was hington hadden aangehouden. De agenten hadden Lewinsky meegenomen naar een hotel, waar medewerkers van Starr haar vragen stelden. Lewinsky zegt dat zij ontmoedigd werd haar moeder of haar advocaat te bellen. Aanklager Jackie Ben nett zou haar regelrecht hebben geïntimideerd met de opmer king Je bent 24, je bent slim, je bent oud genoeg, je hoeft je mammie niet te bellen." Uitein delijk mocht Lewinsky toch haar moeder bellen, die per trein uit New York kwam. Om elf uur 's avonds, tien uur nadat haar de eerste vragen wa ren gesteld, mocht Lewinsky ook contact opnemen met haar advocaat William Ginsburg. Lewinsky worstelt inmiddels met een mengeling van liefde, boosheid en een schuldgevoel. Tijdens haar getuigenis voor de grand jury liet Lewinsky mer ken dat zij boos was omdat Clin ton haar geen verontschuldigin gen had aangeboden in de tv- toespraak die hij drie dagen eer der had gehouden. „Ik wilde hem horen zeggen dat ik een leuk, fatsoenlijk iemand was en dat het hem speet dat dit gebeurd was," zei de gekwetste Lewinsky over haar verhouding met de president. Clinton bood Lewinsky pas vorige week pu bliekelijk zijn excuus aan. Ver der zit zij meteen schuldgevoel, omdat zy haar mond niet kon houden over haar verhouding met Clinton. Lewinsky nam on der meer haar vriendin Linda Tripp in vertrouwen, maar die zorgde ervoor dat speciale aan klager Starr opnamen in handen kreeg van gesprekken waarin de ex-stagiaire over haar relatie met Clinton vertelde. Washington„Een gemiste kans" is het eerste wat bij de Amerikaanse historicus David Schmitz opkomt als hy Clintons president schap moet omschrijven. Clinton had een veel grotere progressieve invloed kunnen hebben als hij zijn hoofd er bij had gehouden, zegt Schmitz. Politicologe Martha Kumar, gespeci aliseerd in de relaties tussen de media en het Witte Huis, denkt dat Clintons presidentschap door een „prisma van spijt" zal worden beke ken. Ook zal er altijd onbegrip blijven. „Zo weinig mensen komen zo ver dat zij president worden en om dan zulke daden van zelfver nietiging te plegen...," aldus Kumar. Vorig jaar, toen nog niemand van Monica Le winsky had gehoord, zei Clinton al te beseffen dat hij geen plaats zou verdienen in de galerij van de grootste presidenten. „We zijn niet in oorlog, we hebben geen depressie, en er is geen Koude Oorlog," zo somde Clinton crises op die hem tot een 'waar en waarachtig leider' hadden kunnen maken. Clinton heeft in de binnenlandse politiek zeker dingen bereikt, waarbij hij ook de samenwerking heeft ge zocht met de Republikeinse meerderheid in het Congres. Toch zal er in boeken over zijn presidentschap steeds een hoofdstuk over schandalen moeten worden ingeruimd. Volgens de historici in de VS hield Clinton hield zich afgelopen maandag op de videoband in, alsof hij wist dat zijn verklaring, die eigen lijk geheim was, ooit door een breed publiek zou worden gezien. Op een straatmarkt in Moskou zijn BUI Clinton en Monica Lewinsky als koop waar verschenen, in de vorm van de be roemde Matreshka- poppen. FotoMishaJaparidze/AP Lenden Als ze het geed speelt, wachten Monica Lewinsky mil joenen. „Dit is een vrouw die voor altijd beroemd zal zijn. En zc hééft een verhaal te vertellen, mits ze de juiste stem weet te vin den, de juiste 'ghostwriter'. Dat is de mening van de Amerikaanse uitgeversagent Rafe Sagalyn. Sagalyn heeft zich onder vakge noten de nodige faam verworven omdat hij drie miljoen dollar wist los te krijgen voor een vroegere vriendin van O.J. Simpson, toen er al tig boeken over die saga op de markt waren verschenen die. bovendien, lang niet alle de win kels uitvlogen. Lewinsky heeft zich sinds januari stilgehouden. Maar dat zal onge twijfeld veranderen. Ze moet, meent Sagalyn, wel haar tijd af wachten. Het verschijnen van het Starr-rapport vorige week lijkt de markt voor sappige verhalen te hebben verzadigd. De voorspel lingen voor een boek dat omgere kend 20 miljoen gulden opbrengt, moesten daardoor de kast in. Als Lewinsky nu aanbiedingen accepteert van de boulevardpers, zullen die vrijwel zeker een eind maken aan het vooruitzicht op een langlopende carrière. Zo is er nog steeds een aanbod om voor twee miljoen dollar halfnaakt in Penthouse te verschijnen en biedt het Amerikaanse boulevardblad The Star één miljoen dollar. Maar het kiezen voor zo'n forum zou Lewinsky's professionele ein de betekenen. Beter kan zij haar versie van de geschiedenis dan eerst brengen in Oprah Winfrey's show, meent de uitgevers- en pr- agent. Een ander idee voor haar is een complete kledinglijn voor „enigs zins gezette" dames te openen. Doch voorlopig lijkt werk zoeken gewoon het beste. Door Clintons pertinente verklaring dat zij „in wezen een goed meisje is" en be richten uit het Starr-kamp dat het bewaren van de bevlekte jurk niet haar idee was (maar dat van 'vriendin' Linda Tripp), kan nieu we en voordelige publieke sympa thie voor Lewinsky ontstaan. Daardoor ligt zelfs een carrière als multi-inzetbare tv-persoonlijk- heid in het verschiet. Haar char me heeft zij mee. Maar zou ze een tv-carrière ambiëren, dan moet zij eerst het publiek ervan weten te overtuigen dat het haar verkeerd begrepen heeft. „Ze is niet plechtstatig; een boek van vijfhonderd pagina's zit er niet in," aldus een expert in man netjes maken. „Maar ze kan een goed gevoel voor humor hebben en zo op de camera overkomen dat wij voor haar kunnen voelen. Dan zou zij goud zijn." ...de .andere keuken Keukentechn. Schiedam Couwenhovenstr. 9-11 SCHIEDAM I Tel. 010-4264310 Viuif mi u li Washington De vlekken op de jurk van Monica Lewinsky waren geen gemorste spinazie saus, zoals zy even had veron dersteld. Een foto van de jurk, een belangrijk bewijsstuk in het onderzoek tegen president Bill Clinton, zatin de stapel do cumenten die deze week werd vrijgegeven. Lewinsky droeg de jurk tij dens een 'intieme ontmoeting met Clinton op 28 februari 1997, zo getuigde zij. Zy hing het kledingstuk in de kast en zag de vlek pas toen zij de jurk een andere keer wilde dragen. De vlekken konden Clintons sperma zijn, maar evengoed spinaziesaus, dacht Lewinsky. Na haar samenzijn met de pre sident was zij immers uit eten gegaan. The Gap In een van haar getuigenver klaringen benadrukt Lewins ky dat haar jurk geen cocktail jurk was, zoals in de Ameri kaanse pers was gemeld. „Het is een jurk van The Gap, Het is een werkjurk. Het is een vrye- tijdsjurk," aldus Lewinsky. De FBI stelde later met een DNA-test vast dat het Clintons zaad was dat de vlek op de ma rineblauwe jurk had veroor zaakt Voor dat onderzoek werd Clin ton op 3 augustus 4 milliliter bloed afgenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1