5 Aanpak van kinderporno rammelt :dl n Justitiële bom onder illegaal vuurwerk India verleent gratie aan Hans van Dam 1 'Opnemen in basisopleidingen van politie, onderwijs en hulpverlening' Pvda wil hoorzitting Schiphol Forteiland krijgt nieuwe bestemming Fikse schadevergoeding Cura^aose gevangenen 'Dat jongetje mag mij niet nog meer afnemen' Wachten op gebak van Kok Eerstehulppost psychische nood FC Utrecht niet meer 's avonds Watersnood particulieren Kinderen aan de fietshelm Prijs voor Van Mierlo Vervuild Oefenterrein Verdovende middel houseparty beter bekend als vloeibare xtc SP wil hogere energietarieven grootverbruiker Fiscus duikt in vergoedingen van politici Afspraak over tegenvallers valt verkeerd bij WD en D66 U.a- -de .andere keuken v. Houwelingen Rotterdams Dagblad Dinsdag 29 september 1998 Den HaagOp het ministerie van Algemene Zaken werd vanoch tend reikhalzend uitgekeken naar de traktatie van Wim Kok. De pre mier viert vandaag zijn zestigste verjaardag. Maar volgens de amb tenaren op zijn ministerie is er van vieren weinig sprake. „Ik heb nog geen gebak gezien," aldus een teleurgestelde medewerker. „Het is een gewone werkdag. Er hangen geen slingers in het To rentje en Kok neemt vanmiddag geen vrij." De premier moet van daag de begroting van zijn minis terie verdedigen in de Tweede Ka- Den Haag Er moeten eerste- huipposten komen voor mensen in acute psychische nood. Nu komt de hulp te Iaat op gang. In een brandbrief aan minister Borst van Volksgezondheid klaagt de vakbond CFO over de procedures die gelden voor het opnemen van mensen die met spoed psychiatri sche hulp nodig hebben, en over het gebrek aan opnameplaatsen. UtrechtFC Utrecht mag in de ei gen Galgenwaard geen avond wedstrijden meer spelen. Dat heeft burgemeester Opstelten be kendgemaakt. Ook geldt er per di rect een alcoholverbod voor alle wedstrijden. Aanleiding voor de maatregelen zijn de rellen van zondagavond na het duel tegen FC Twente (0-3), waarbij achthon derd Utrecht-supporters de Twen- te-aanhang en de politie belaag den en een ravage aanrichtten. Maastricht Particulieren bij de hoosbuien van die twee weken ge leden waterschade hebben gele den, dreigen achter het net te vis sen omdat er een eigen risico van tweeduizend gulden geldt. Daar voor waarschuwt de Stichting Wa tersnood Particulieren '95 (SWP). SWP-secretaris J. Kneepkens: Voor de meeste particuliere slachtoffers betekent dit dat ze waarschijnlijk helemaal geen schadevergoeding krijgen." AssenZo'n vijfduizend Drentse zesjarigen krijgen deze week een helm uitgedeeld voor als ze van en naar school fietsen. Dat is te danken aan de Asser Tafelronde, die vorig jaar een actie startte om de schooljeugd aan de fietshelm te krijgen na een onderzoek van de Groninger traumatoloog prof. dr. H. ten Duis, Die concludeerde dat de meeste verkeersongeluk ken met jonge kinderen plaats vinden op de tijdstippen dat ze van en naar schooi fietsen. Bij de ze ongelukken komt relatief veel hersenletsel voor. Den Haag De Machiavelliprijs van dit jaar is voor Hans van Mier lo, mede-oprichter van D66 en tot voor kort minister van Buiten landse Zaken. De stichting Ma- chiavelli koos voor een persoon uit de binnenlandse politiek en kwam uit bij 'mister Paradox'. Hij krijgt de onderscheiding voor zijn communicatieve vaardigheden. Oen Haag Nederlandse militai ren die in Polen oefenen, hebben zaterdag onmiddellijk een mili tair complex verlaten omdai zich daar asbestresten bevinden. Den Haag Een serieuze aanpak van kinderporno en kinder prostitutie komt niet van de grond door het ontbreken van een samenhangend beleid. Er is geen overzicht van wie wat doet, vrijblijvendheid is troef en er wordt vooral op incidenten gereageerd. Deze kritiek staat in een rapport over kinderpor no en kinderprostitutie, dat vanmiddag is aangeboden aan minister Korthals van Justitie. Dertig deskundigen uit de wereld van politie, justitie, hulpverlening en onderzoek hebben zich ander halfjaar gebogen over de aanpak van kinderporno, op initiatief van ChildRight en Transact, twee or ganisaties die strijden tegen kin dermisbruik. De Werkgroep Kin derporno en Kinderprostitutie in Nederland' was dus al actief voor in juli de Zandvoortse kinderpor- nozaak de publieke aandacht op dit probleem vestigde. Maar pas door die affaire lijkt nu ook de overheid de ernst van het probleem te hebben ontdekt. Mi nister Korthals kondigde al maat regelen aan, zoals een actievere rol voor de Centrale Recherche Informatiedienst bij de opsporing van kinderporno via het Internet. Maar, zo blijkt uit het rapport, er is meer nodig om greep te krijgen op dit probleem. Volgens de opstellers ontbreekt het politie en hulpverleners aan kennis. Daardoor vallen slachtof fers tussen de wal en het schip. Er wordt gepleit om dit onderwerp in de basisopleidingen van politie, onderwijs en hulpverlening op te nemen. Zo kan misbruik van kin deren voor porno in een vroeger stadium herkend worden. Her haald wordt het pleidooi om de in de meeste politieregio's verdwe nen speciale afdelingen voor Jeugd- en Zedenzaken weer in te stellen. De rol van vertrouwens artsen moet worden uitgebreid, het anoniem melden van vermoe dens van kinderporno moet ge makkelijker worden gemaakt en er zou een landelijk recherche team misbruik minderjarige jon gens en meisjes' moeten komen, alsmede een landelijk registratie- punt van minderjarige prostitu ees. Eén aanbeveling, een lande lijk officier van justitie voor kin derporno. is inmiddels gereali seerd. Veel van de kritiek viel a! te horen toen de Zandvoortse zaak uitlekte. Maar de conclusie uit het rapport, dat de hulpverlening een 'blinde vlek' heeft voor het pro bleem van de kinderporno, staat nog overeind. Hulpverleners we ten er niet goed mee om tc gaan. Meldingen worden nog te vaak „met ongeloof en afgrijzen ont vangen". Het gaat om traumati sche ervaringen, waar de slachtof fers levenslang schade van onder vinden Schade Omdat die zelf met gauw naar po litie of hulpverleners stappen, is het van belang dat meldprocedu- res worden verbeterd, menen de deskundigen. „Hulpverleners moeten hun beroepsgeheim kun nen doorbreken als dat opweegt tegen de schade voor het slachtof fer." De werkgroep vindt ook dat meer aandacht moet worden be steed aan allochtone mmdeijange asielzoekers, die een grote risico groep vormen. In haar advies gaat de werkgroep ook in op de aanpak van de da ders. Zo zouden er meer behan del mogelijkheden moeten komen en moeten, als stok achter de deur, meer voorwaardelijke straf fen worden opgelegd. Sollicitan ten in het onderwijs zouden ver plicht een bewijs van goed gedrag moeten overleggen en kinderen zouden op school 'weerbaarheids- trainingen' moeten krijgen. Zaandam Het verdovend mid del, waardoor in de nacht van za terdag op zondag twee mannen op een houseparty in Zaandam in stortten, staat beter bekend als vloeibare xtc. Het middel Gamma Hydroxy Buteyraad (GHB) wordt in de veterinaire wereld gebruikt voor het intraveneus (via de ader) verdoven van dieren, In Neder land is het niet toegelaten als dier geneesmiddel. Tijdens Koninginnedag in 1996 was het voor het eerst verkrijg baar in Smartshops in Amster- Den Haag Fractievoorzitter J. Marijnissen van de SP wil dat grootverbruikers van energie ho gere tarieven gaan betalen. In ver gelijking met coliegabedrijven in het buitenland ligt de energieprijs voor hen in Nederland lager. Marijnissen zal dat vandaag tij dens de financiële beschouwin gen in de Tweede Kamer bij mi nister Zalm (Financiën) aan de or de stellen. De huishoudens en het midden- en kleinbedrijf moeten de komende drie jaar 3,4 miljard gulden extra Ecotax op gas en stroom opbrengen, terwijl de grootste energieverbruikers on gemoeid worden gelaten. Hij noemt het argument van het kabi net voor deze maatregel dat hoge re tarieven de concurrentiepositie zouden aantasten 'pure mislei ding'. Grootverbruikers in buurlanden betalen 15 procent meer voor gas en 36 procent meer voor eiectrici- teit, zo leert een rapport van Ener- gieNed, de organisatie van ener giedistributiebedrijven. Ophef fing van dit 'oneigenlijke concur rentievoordeel' levert de schatkist volgens de SP-voorman 1,5 mil jard gulden per jaar op. Den Haag PvdA-fractievoorzit- ter Melkert wil snel duidelijkheid krijgen over de echte groeicijfers van Schiphol. Hij wil nog deze week een debat houden met mi nister Netelenbos (Verkeer en Wa terstaat en volgende week een hoorzitting met het Nationale Lucht- en Ruimtevaartlaboratori um (NLR1) en Schiphol. De sociaal-democraten zijn niet de enigen die opheldering willen. Groenlinks heeft al meerdere malen aangegeven een parlemen tair onderzoek te willen. Zeker nu de Algemene Rekenkamer in een nog te verschijnen rapport zou be vestigen dat de Kamer in 1995 verkeerde cijfers heeft gekregen van de toenmalige minister van verkeer en waterstaat Jorritsma over het toenemende aantal pas sagiers op de luchthaven, De minister voorspelde toen dat Schiphol zou groeien tot 44 mil joen passagiers in 2015. Al snel bleek dit aantal al in 2ÖÖ4 gehaald te worden. GroenLinks en het CDA drongen daarom aan op on afhankelijk onderzoek van de Re kenkamer. Behalve het verkeerde aantal pas- sagieis, verwijt GroenLinks Jor ritsma ook dat zij de Kamer het verkeerde aantal huizen heeft doorgegeven dat geluidshinder ondervindt bij een groei van de luchthaven met 20.000 vluchten per jaar. I dam. Het valt onder de Wet op de geneesmiddelenvoorziening en mag dus niet vrij worden verhan deld. Vroeger werd het bij mensen wel gebruikt bij narcoses, maar tegenwoordig niet meer. De twee slachtoffers die zaterdag nacht werden opgenomen op de intensive care van ziekenhuis De Heel in Zaandam, zijn in de loop van zondag uit het ziekenhuis ontslagen. Volgens de dienst doend arts zullen de twee mannen geen blijvende schadelijke gevol gen van GHB ondervinden. Een 24-jarige man uit Enkhuizen met in zijn bezit twintig ampullen GHB werd in de nacht van zater dag op zondag bij de ingang van de Zaanse houseparty door de po litie aangehouden. Een enkele ampul was genoeg om een volwas sen olifant te verdoven. Den Haag De fiscus is een on derzoek begonnen naar de onkos ten en vergoedingen van politici er. bestuurders. Dat gebeurt niet omdat het vermoeden bestaat dat er iets mis is met opgegeven af trekposten, „De belastingdienst neemt gere geld hele beroepsgroepen onder de loep om er meer zicht op te krij gen. Politici en bestuurders horen daar ook bij," aldus een woord voerster. De belastingdienst Iaat het onder zoek uitvoeren door het SGBO, het onderzoek- en adviesbureau van de Vereniging Nederlandse Gemeenten. Inmiddels hebben bijna 1600 lokale en provinciale politici en bestuurders schrifte lijk het verzoek gekregen om op te geven hoeveel onkosten ze heb ben gemaakt, wat ze daarvoor aan vergoedingen hebben ontvangen en wat ze hebben opgegeven als aftrekpost. Het gaat om raadsle den, wethouders, burgemeester, leden van Provinciale Staten, ge deputeerden en commissarissen van de koningin. Kamer Ook de landelijke politiek komt aan de beurt. Volgend jaar kun nen leden van de Eerste en Twee de Kamer en het kabinet een soortgelijke brief verwachten. Het onderzoek kan ertoe leiden dat de fiscus de aftrekbaarheid van som mige vergoedingen gaat aanpas sen, aldus de woordvoerster. Forteiland IJmuiden wordt voor een bedrag vap 15 miljoen gulden hersteld en krijgt te vens een nieuwe bestemming. Het kustfort staat op de Werelderfgoediijst van de UNES CO en maakt deel uit van de Stelling van Am sterdam. De provincie Noord-Holland en de gemeente Velsen zorgen voor herstel van het casco van het Forteiland om zo exploitatie door het bedrijfsleven mogelijk te maken. Op dit moment is al 3,5 miljoen gulden geïnves teerd in het ontgraven en toegankelijk ma ken van het fort Er is al een bedrijf dat ge bruik maakt van het Forteiland voor maritie me trainingen en managementtrainingen. Foto OlaT Kraak/ANP Door René van Leusden Den HaagAls het aan milieuoffi cier van justitie mr. G. A. Bieze- veld ligt, gaat de handel in illegaal vuurwerk een slechte jaarwisse ling tegemoet. Hij legde gisteren voor de Haagse rechtbank een tijdbom onder het voortbestaan van twee familiebedrijfjes, die in belangrijke mate verantwoorde lijk zijn voor die handel. De be drijfjes, Bex Trading en Confettix, zijn gevestigd in het Belgische Bocholt en worden geleid door een van oorsprong Haagse fami lie. Aanklager Biezeveld achtte bewe zen dat de vier verdachten in deze zaak lid zijn van een criminele or ganisatie. Hij eiste tegen de 40-ja- rige directeur een gevangenis straf van 3,5 jaar en een ton boete. De celstraf zou direct bij het von nis over twee weken moeten in gaan zodat de man de komende jaarwisseling geen kwaad kan aanrichten. Tegen Bex Trading en Confettix werd elk een boete van een miljoen gulden geeist. Een Rijswijks echtpaar.de 61-jan- ge moeder en de 65-jange vader van de hoofdverdachte, hoorde vier maanden celstraf tegen zich eisen. Ze zouden bovendien ieder 10.000 gulden boete moeten beta len. Ma 2ou vooral hebben gefun geerd als boekhoudster. Ze had dagelijks telefonisch contact met haar zoon en noteerde dan zorg vuldig de dagopbrengsten. Voor de 36-jange zwager van de hoofdverdachte, die hand en spandiensten verrichtte, had de aanklager drie maanden cel in petto. Hjj zou de Staat tevens 50.000 gulden 'wederrechtelijk verkregen voordeel' moeten beta len. Volgens 'de aanklager hebben de verdachten tussen 1994 en 199? stelselmatig honderdduizenden kilo's verboden vuurwerk op de Nederlandse markt gebracht De totale omzet raamde hij op 'meer dan' vijf miljoen gulden. Laf Door Bex Trading en Confettix le gaal tn Belgie te vestigen en de klanten uit Nederland te laten ko men, hoopte de handelaar buiten bereik van de Nederlandse justi tie te blijven. Op de verkoopafde ling hingen routebeschrijvingen dte de kans om tn het Nederland se grensgebied gepakt te worden voor de klanten zo klem mogelijk moesten maken. Biezeveld hekelde de mentaliteit van de hoofdverdachte. „Het is een pure crimineel." Noemde de man ook 'laf, omdat hij in te genstelling tot zyn ouder? en zwa ger niet op de zitting was ver schenen. Betitelde hem boven dien als 'gewetenloos', omdat hij nog altijd levensgevaarlijk vuur werk verkoopt. Een door de ex- Hagenaar verkochte mortierbom doodde op 1 januari 1997 in Loe- nen een jongeman. Een andere man raakte daarbij ernstig ge wond. Gewetenloos zou de hoofdver dachte ook zijn omdat hij spot met overheidscampagnes tegen ge vaarlijk vuurwerk. 'Je bent geen echte vent als je niet voor vuur werk bent', luidt de spreuk die hij op de gevel van het bedrijf in Bo cholt heeft aangebracht, als vari ant op het bekendere 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt'. De man, die volgens de officier de grootste vuurwerkhandelaar m Belgie is geworden door concur renten te 'verlinken', vergeleek zichzelf met de Hakkelaar. Dat bleek uit een afgetapt telefoonge sprek met zijn vader. In zo'n zeil de afgeluisterd telefoongesprek zei hij eens tegen zijn moeder: „Ik ben keihard. Mensen hebben geen waarde. Ikke. ikke ikke." Waarna de gelijkgestemde moe der het zinnetje afmaakte: „Ende rest kan stikken." Den Haag De fracties van WD en D66 zijn met gelukkig met het voornemen van het kabinet om bij financiële tegenvallers minder te doen aan lastenverlichting en verlaging van het overheidste kort. Beide regeringspartijen wor den daarin gesteund door de grootste oppositiepartij CDA De PvdA vindt dat het kabinet juist 'een verstandige keus' heeft ge maakt. Het kabinet wil bij tegenvallers »n de overheidsinkomsten driekwart van deze tegenvallers 'dekken' door het financieringstekort te la ten oplopen. Het overige kwart komt in mindering op de lasten verlichting. Zodra het financie ringstekort is gestegen tot 1,75 procent (nu 1,3 procent), wordt die verdeling vijftig/vijftig. WD'er Van Beek vindt dat een dergeluke afspraak hooguit voor een korte periode te hanteren is, bijvoorbeeld een jaar. Blijven zich dan tegenvallers voordoen „dan moeten we m de coalitie de finan ciële afspraken herijken". Dat kan volgens hem betekenen dat er extra zou moeten worden be zuinigd. Van Beek zal dit deze week naar voren brengen tijdens de financiële beschouwingen in de Tweede Kamer met minister Zalm en staatssecretaris Ver meend van Financiën. De WD'er vindt het onverstandig om in tij den van economische neergang het tekort te veel te laten oplopen of de lastenverlichting te vermin deren. Ook D66-woordvoerder Bakker zet vraagtekens bij het aangekon digde beleid. Hij maakt zich voor al zorgen over de mogelijke ver mindering van de lastenverlich ting. Volgens hem komt de belas tingherziening die het kabinet in 20Ö1 wil doorvoeren m gevaar als daarvoor het in het regeerak koord afgesproken bedrag van 4,5 miljard met geheel beschikbaar is. Ook Bakker sluit niet uit dat er dan beter wat extra kan worden bezuinigd. Zowel Van Beek als Bakker wij zen erop dat de afspraken bij eventuele tegenvallers niet in het regeerakkoord zijn opgenomen. „Ze zijn door minister Zalm bij de begroting van 1999 bekendge maakt. De D66-fractie voelt zich daarom niet op voorhand gebon den aan deze afspraken," zei Bak ker. CDA-woordvoerder Balkenende vindt toch al dat het kabinet niet ver genoeg gaat bij het verlagen van het financieringstekort. Hij pleit voor een betere maatvoe ring: wat minder uitgaven voor nieuw beleid in het eerste jaar van deze regeerperiode en wat meer - geld voor tekortverlaging, Willemstad De Antilliaanse overheid moet 950.000 Antilliaan se guldens (ongeveer een miljoen Nederlandse guldens) schadever goeding betalen aan vier gedeti neerden in gevangenis Koraal Specht op Curasao. De eis van twee andere gevangenen is afge wezen omdat zij inmiddels uit de tentie zijn ontslagen. Dat heeft rechter M, Moes be paald in een kort geding dat de Antilliaanse regering had aange spannen om te voorkomen dat de zes gedetineerden een dwangsom van in totaal anderhalf miljoen Antilliaanse guldens zouden in nen. De rechter sommeerde de overheid twee weken geleden dat bedrag aan het zestal te betalen. De overheid is in gebreke geble ven door zich niet te houden aan twee eerdere vonnissen in 1996 en in 1997. Toen werd bepaald dat de Antilliaanse regering een aantal verbeteringen moest aanbrengen in de gevangenis op straffe van 1000 Antilliaanse guldens per dag per persoon. Het ging onder meer om een maaltijdschema, het plaatsen van inseetenverdelgers en de uitbreiding van het aantal bezoekerscellen. In zijn uitspraak baseert de rech ter zich op een proces verbaal van notaris M, Alexander. Die was vo rige week juist op verzoek van mi nister R. Martha van Justitie naar de gevangenis gegaan om rapport op te maken. De minister dacht via dit rapport te kunnen aanto nen dat de overheid wel degelijk verbeteringen had aangebracht in de Koraal Specht Maar uit het proces verbaai blijkt juist het te genovergestelde. Berkhout Verzekeraar Nationa le Nederlanden heeft 'een minne lijke schikking' getroffen in de zaak van de in september 1996 omgebrachte Mark White. De 25- jarige Brit werd zonder aanlei ding voorzijn huis in Berkhout op straat doodgestoken door een toen 15-jarige jongen uit Hoorn. De levensgezellin van White, een vrouw uit Berkhout, stapte daar op naar de rechter en eiste een schadevergoeding van de dader. Ze eiste in totaal 150.000 gulden om haar zesjarige studie medicij nen zonder haar vriend en kost winner normaai te kunnen vol brengen. „Ik ben niet iemand die op geld belust is. Maar dat jonge tje heeft mijn vriend doodgesto ken, nog meer mag hij me niet af nemen." De moeder van de dader schoof de schadeclaim door naar Nationale Nederlanden, waar dejongen WA- verzekerd (wettelijk aansprake lijk) was. Woordvoerder J. Drete- ler van de verzekeraar verklaart dat onlangs tot een minnelijke schikking is besloten na de bestu dering van alle stukken. „Wij trokken daaruit de conclusie dat er bij de dader geen opzet in het spel is geweest. Met andere woor den: er bestond geen uitsluitings- grond in deze zaak." Hoe hoog het schikkingsbedrag is, houdt Dreteler voor zich. Hij kan evenmin met zekerheid zeg gen of deze zaak uniek is in de verzekeringswereld. „Wat vaker voorkomt, is dat er bij letselscha de bedragen aan slachtoffers zijn uitgekeerd Maar of dat bij een overlijden ook al zo is geweest, weet ik niet." Den HaagIndia heeft gratie ver leend aan Hans van Dam. De Ne derlander, die een straf van tien jaar uitzit in een gevangenis m New Delhi wegens hasjsmokkel, kwam eerder in het nieuws omdat hij zwaar ziek is. De Nederlandse ambassade in New Delhi zal alles in het werk stellen om Van Dam nog deze week terug te halen. Of dit lukt, hangt volgens het minis terie van Buitenlandse Zaken af van de medewerking van de In- diasc'autortiteiten. Van Dam zit al zeven jaar in de In diase gevangenis. Hij is besmet met het aidsvirus HIV. In mei van dit jaar heeft oud-minister Van Mierlo gratie op humanitaire gronden voor Van Dam aange vraagd. De situatie van de Nederlander kwam in het nieuws nadat het TV- programma Zembla aandacht had besteed aan de situatie van Van Dam en aan die van andere ge vangenen in het buitenland. In het programma werd harde kri tiek geuit op de Nederlandse am bassades die te weinig aandacht aan de Nederlandse gevangenen zouden besteden. Van Mierlo erkende toen dat de ambassades inderdaad niet altijd genoeg tijd en menskracht heb ben om de Nederlandse gevange nen voldoende steun en aandacht te geven. Maar van een structu reel falende begeleiding was ook weer geen sprake, aldus Van Mierlo in juni in de Tweede Ka mer. Van Dam had overigens wel regelmatig bezoek gehad van de Nederlandse autoriteiten in India. Adm. de Ruyterstraat 10 KRIMPEN A/D LEK Tel. 0180-514425 #■-«-*> IMH ff» 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1