A Tweeënveertig jaar na Albert Bouvet 1 Bal na Jacky Durand geeft Fransen eindelijk Parijs-Tours terug 'Nog even en Excelsior wordt een risico-club' ff Ene klap na de andere voor Feyenoord Westerveld jaloers op Oscar Moens Joure Robin Veen klopt favorieten in 's Heerenberg Ook Escartin niet op het WK Longo stopt na Valkenburg Babangida knalt door glazen pui Rotterdams Dagblad Mcandag 5 oktober 1998 *5"®* 's-Heerenberg—Jeroen Blijlevens is het voorbeeld van Robin Veen, maar de wielrenner uit Houten (22) kan zelf ook aardig sprinten. Veen versloeg zondag in de GP Wieier Revue, de laatste wedstrijd ran de Topcompetitie, het gehele elite-peloton in de massaspurt. De GP Wieier Revue kende een tam wedstrijdverloop. Ook het be langrijkste obstakel in de klassie ker door de Achterhoek, de Pos- bank, zorgde niet voor een schif ting. De zeer actieve amateur- kampioen Bram de Groot, Paul van Schalen en Remmert Wielen- ga kregen in de plaatselijke ron den rond 's-Heerenberg een maxi male voorsprong maar konden niet wegbleven. In de laatste omloop van twaalf ki lometer waagden ook John Talen. Karsten Kroon. Gerben Lwik en Wilco Zuiderwijk nog een poging om een massaspurt te ontlopen. Onder aanvoering van de Giant/P &0-ploeg kwam het peloton, een paar kilometer voor de fmish, weer bij elkaar. Robin Veen kwam als vierde door de laatste bocht en zette zich 200 meter voor de streep op kop van het peloton. Niemand was in staat de renner van het MGI Fietsen- team nog te achterhalen. De Belg Chris Pollin en Jos Lucassen ein digden achter Veen op de tweede en derde plaats. De zege in de GP Wieier Revue was de eerste grote overwinning voor Veen, die be roepswielrenner wil worden. De laatste wedstrijd van de Top competitie bracht geen verande ring in de klassementen. De Ra- bobank-ploeg was voor de start al zeker van de eindzege. Hel team van Nico Verhoeven legde met ze ven punten verschil beslag op de eerste plaats. De tweede plaats was voor de Giant/P&Q-ploeg en het Agu-team, de nummer twee van vorig jaar, eindigde als derde. Ook in het individuele klasse ment was de eerste plaats voor de Rabobank. Coen Boerman kwam in 's-Heerenberg niet aan de start, maar de neo-amateur had al zo'n voorsprong, dat Paul van Schalen hem niet meer kon bedreigen. Moet kunnen „Stel dat wetampioenmorden, dan loop ik een rondje om het parcours (ruim. zeventien kilo meter, red.)." Wielerbondscoach Gerrie Knetemann in SI. ,Alsergezegdwordtdat Cruijff die trainerslicentie kreeg van wege zijn verdienste voor het Nederlandse voetbal, dan be grijp ik het niet. Hij had na tuurlijk zijn uitstralingmaar hoe lang heeft-ie nou eigenlijk in Nederland gespeeld? Hij was zo de grens over." Willem van Hanegem in SI „Jk houd dus nooit een tacti sche bespreking. Omdat ik het nut er niet van inzie. De heb een afkeer van flipovers enflapovers. Van Hanegem in SI „Of ik een sociale coach ben? Ik hou van een leuke werksfeer, van een ïücn m een traan. Bus ben ik een normale coach. Nogmaals VanHanegeminSI „Het is niet slim wal Virenqtie gedaan heeft. Als kopman van Festtna roepen: Ik heb u/*«ns het verhoor alle beschuldig m- gen ontkend, dus ben ik als c*n- ge onschuldig. Virenque is een automobilist die ziet dat het licht op rood springt, zijn ogen sluit en gas geeft. Zodat hij la ter tegen de agent kan zeggen: Ikzelf heb niet gezien dat ik door rood ben gereden." Hein Verbruggen, voorzitter van de UCI in het AD „Ik kocht ooit voor 32 dollar cent een aandeel tn een Ameri kaans/onds. Dat aandeel u:as natweemaanden al 1,10 dollar waard en iets later 3,50 dollar. Vervolgens ging ik een tournee spelen in Brazilië. Toen ik te rugkwam, bleek dat bedrijf failliet te zijn en ik een dikke ton armer, haha." JaccoEltinghinSI „Waarzou Frank Amesen toch uithangen? Vroeger zag je hem om de twee dagen in een of an dere NOS-studio. Hij behoorde toen ook tot het genootschap van de lach en het beschaafd jo int Als manager is hij door de jar- <ieen steeds schimmiger geu. o den. De open blik is weg. Ik het de indruk dat Frank een beetje de weg kwijt is. Hij had in ieder geval moeten weten dat Xavier, Nikiforov, Oyen en ander Kolkka's eerder voetbal lers zijn voor Sparta dan voor PSV Columnist Hugo Camps in NRC/Handelsblad Tours/Rotterdam Tweeënveertig jaar hebben de Fransen er op moeten wachten, op een nationale winnaar van de laatste Franse wielerklassieker van het seizoen, Parijs-Tours. Maar gisteren, in de 92ste editie, was er eindelijk een te vieren: Jac ky Durand, een van de vele winnaars in de dit jaar al 71 maal succesvolle Casino-ploeg. Hoe dikwijls was Albert Bouvet al niet naar voren gehaald als een soort van legende. De (inmiddels) gepensioneerde pareoursbouwer van o.a. de Tour de France. Parijs- Roubaix en Parijs-Tours, leek maar geen opvolger te kunnen krijgen. Drie tweede plaatsen sinds Bou- vets overwinning in 1956 en acht derde - dat was het enige wat de Franse wielerprofs hadden kun nen overleggen. In dezelfde perio de waren er o.a. wel liefst elf Nederlandse eerste plaatsen te noteren geweest. Maar, of het nu Parijs-Tours werd genoemd, een rit in omgekeerde OviedoOok de Spanjaard Fer nando Escartin heeft zich afge meld voor het WK wielrennen op de weg op 11 oktober. De nummer twee van de Vuelta is zwaar verkouden en acht zich niet fit genoeg om in Valken burg een rol van betekenis te kunnen spelen. Escartin wordt in de Spaanse ploeg vervangen door José Ramon Uriarte. Het aantal afzeggers voor het WK van de profs is groot. Eerder werd al bekend dat ook o,a. Pan- tani. Cipollïni, Zabel, Ullrich, Brochard, Vandenbroucke. Merckx, Jalabert, Julich, Zulle, Dufaux, Museeuw, Blijlevens. McEwen en Meier niet aan de start zullen verschijnen. volgorde, of de koers nu de Grote Herfstprijs heette of Blois-Chavil- le, steeds waren het de 'buitenlan ders'. die de Fransen aftroefden in de ruim 250 km-koers van be gin oktober. Tót gisteren, de voor laatste rit in de cyclus om de we reldbeker 1998, die volgens ver wachting de geprolongeerde winst opleverde voor Michele Bartoli. Diverse ploegen hadden het niet gewaagd om naar Parijs af te rei zen: van de Spanjaarden waren al leen die van Vitahcio gestart, en ook TVM had geen zin nog eens met de Franse politie geconfron teerd te worden. Festina reed wel, met Laurent Brochard voor de laatste maal in zijn regenboogtrui. Richard Virenque heeft zijn fiets al opgeborgen. De hardnekkigste epo-ontkenner van al heeft geen 'moraal' meer het seizoen neg te lengen. Ongeduldige Durand was de meest ongeduldi ge, de meest onrustige, maar ook de sterkste geweest m de finale van een koers, die 52 km voor de finish definitief op gang werd ge- Jacky Durand viert uitbundig zijn overwinning in Parijs-Tours. Foto Reuters schoten door een tempoversnel ling van Koos Moerenhout. Op de Cote de la Pagode kreeg tegen woordige West-Brabander negen andere renners mee, onder wie Wereldkampioenschap wielrennen 6*11 oktober 1998 Nederlandse wereldkampioenen op de weg mannen circuit wegwedstrijden tijdritparcours 1985 Italië Joop Zoetemelk Valkenburg 1979 Nederland Jan Raas Okm U7.2l<m verkorte route vrouwen junioren Bemelan-j. MJkm thj wrttor1e route mannen junioren vrouwen Cadter en' Keer rgr afstand programma 5/10 s/10 tijdrit mannen Junioren 6/10 tijdrit neo-amateure 7/10 training mannen elite 7/10 tijdrit mannen Junioren 7/10 vrouwen 8/10 training wegwedstrijden 8/10 tijdrit mannen eüta 9/10 vrouwen junioren 9/10 nes-amateurs 10/10 mannen Junioren 10/10 vrouwen 11/10 mannen elité aanvang 12.00 uur 12.15 uur 15,2km 32,8km jjpf Eckelrade 4m 14.15 uur 09.30 uur Bmistertiosch 12,00 uur t 0 14.45 uur 10.00 uur 14.00 uur 43,5km Banrtoit SWieertruid 1964 Frankrijk 09.00 uur 58,ökm Jan Janssen 12.30 uur 172km 09.00 uur 137.6km 1947 Frankrijk BtLGIE 14.00 uur 103.2km Theo Middelkamp 10.00 uur 258km snp/Hott»id»m» WorttJ Cycling Cha"lpionsMB4 hoogteverschil wegwdstrp h do gt worsen II tij Ori! zijn ploegmaat Mare Lotz. Het be tekende meteen het einde van een langdurende vlucht van de Italiaan Roscioli, die eerder zelf al Beramé had afgeschud. De voorsprong groeide snel tot de minuut, waarna Durand overging tot een nadere selectie Er werkte een aantal renners niet mee om dat hun ploegbetangen in het pe loton lagen: Mattan hield zijn be nen stil voor de super favoriete sprinter Tom Steels. Jan Sehaf- frath deed hetzelfde voor Giovan ni Lombardi. Bovendien was Du rand niet helemaal gerust op zijn kansen tegen snellere renners als Jens Voigt of Henk Vogels. Durand staat bekend om zijn kwa liteiten als 'fond-renner': hij houdt van lange, ver doorgedre ven ontsnappingen en had er a! vaker succes mee. Sinds hij de Ronde van Vlaanderen in 1992 op die manier had gewonnen (ook al de eerste Fransman na, toen. 36 jaar...) pakte hij links en rechts nog een paar fraaie uitslagen mee: tweevoudig Frans kampi oen, drie Touretappes ook, waar onder dit jaar die naar Mon- tauban. Gezelschap Op twintig kilometer van de streep, inde met hellingen bezaai de zone van de Indre-et-Loire, trok de 31-jarige Durand nog eens flink door, reed hij honderd meter van de andere koplopers weg en kreeg hij plezierig gezelschap van de Italiaanse oud-wereldkampi oen bij de amateurs (1990), Mirko Gualdi. De voorsprong van de twee voor aan was niet groot. Maar achter Parijs De Franse wielrenster Jeannie Longo beëindigt haar carrière na de WK in Valken burg. waar ze haar titel tijdrij den verdedigt. Longo wordt op 31 oktober veertig jaar. Longo maakte zaterdag in een interview met 'Le Figaro' be kend dat ze er nu echt mee stopt. „In Valkenburg heb ik ook mijn eerste WK gereden, in 1979. Ik wil er ook mijn loop baan afsluiten. Mijn rit is gere den," Op de herhaalde vraag of het dan echt voorbij is, ant woordde ze bevestigend ,.Bt heb er deze keer heel diep over nagedacht." In 1989 leverde Longo haar rugnummer ook al eens in, maar na een onderbreking van anderhalf jaar klom ze toch weer op de fiets. De Olympi sche Spelen van Barcelona wa ren haar doel, en het bleek nog lang niet haar laatste. Die pri meur krijgt Valkenburg. hel duo stagneerde de samenwer king. Mare Lotz kreeg bijvoor beeld via zijn oortelefoon op dracht de benen stil te houden, hij moest namens ploegleider De Rooy hetzelfde doorgeven aan Koos Moerenhout, de Rabo's zou den de kaart-Max van Heeswijk trekken, of mogelijk ook nog So- rensen/Van Bon Maar omdat in het peloton de ul tieme jacht veel te moeizaam op gang kwam. konden Durand/ Gualdi met ruim een minuut aan de listige laatste acht kilometer beginnen De verbeten pogingen van o a Bartoli. Armstrong, Bro chard. Sorensen en Tsjmd op de twee slothellmgen waren gedoemd te sneven Durand was zo zeker van zijn ei gen kans en mogelijkheden, dat hy al op meer dan driehonderd meter van de streep de eindsprint inzette. Gualdi kwam niet meer tot serieus verweer. Zo'n drie kwart minuut achter Durand, die zijn 27ste zege in zijn loopbaan boekte, won Jaan Kirsipuu (ook Casino) de sprint van het peloton. Opsteker Heel Frankryk leek feest te vie ren op de Avenue de Grammont: de Franse wielersport kan de op steker wel gebruiken na het ai- maar doorwoekerende dopingge- zwel. Durand: „Ik vind het prach tig; ai droomt een Fransman ei genlijk maar van één klassieker, van Parijs-Roubaix." Dat is wachten tot het voorjaar. Maar Albert Bouvet is eindelijk achterhaald. Bouvet was een der eersten om Durand te feliciteren. Voortaan hoeft hij zijn landhuisje in Dra veil (nabij Orly) met meer te verlaten om zich voor de start weer eens te laten huldigen, zoals zondag in alle vroegte door de agrariërs van Saint-Arnoult-en- Yvehnes. Die eer is vanaf volgend jaar voor Jacky Durand, de man van de historische overwinnin gen. Sander Westerveld begrijpt de wereld niet meer, Dat bondscoach Frank Rijkaard Oscar Moens invi teert voor Oranje, nee, dat wil er niet in bij de doelman van Vitesse. De Twentse goalie heeft een be wogen week achter de rug. Dins dag kreeg hij rood in de return wedstrijd tegen AEK Athene. „Echt kloten. Ben een paar dagen echt kapot geweest." En vrijdag kwam er een nieuwe dreun, dit maal uit Zeist. Westerveld: „Ik bad niet verwacht dat ik geselec teerd zou worden, maar toen ik hoorde dat Ruud Hesp en Ed de Goey er niet bijzaten, begreep ik niet waarom Oscar Moens werd geselecteerd. Waarom hij wel en ik niet?" „Ik ken de achterliggende ge dachte niet. Als ik mezelf met Moens vergelijk, dan heb ik toch een paar punten voorsprong. Moens keept bij AZ onderin de eredivisie. Daarvoor speelde hij bij Excelsior en Go Ahead Eagles, in de eerste divisie. Ik keep bij een topclub, en speel ook op Euro pees niveau. Tegen AEK heb ik la ten zien dat ik tegen de druk be stand ben." „Ik las in de krant dat Rijkaard heeft geselecteerd met het oog op de toekomst. Misschien wil hij ge woon wat uitproberen. Dan, la chend: Moens heeft nog geen in ternationale wedstrijden ge speeld. Misschien is dat wel de re den. Mij heeft Rijkaard tegen AEK al aan het werk gezien..." Arjan van der Laan begint echt een jongen van 'Zuid' te worden. De Spartaan traint elke dag al aan de Schulpweg op Rotterdam- Zuid, gisteren speelde hij in de Kuip tegen Ajax en afgelopen dinsdag zat hij als co-commenta tor voor Stadsradio in het Feye- noord-stadion. Hans van der Zee kon de tekst 'Veel succes gewenst, Hans, groet jes Leo' op het bord in de kleedka mer van Feyenoord wel waarde ren. „Inspirerende woorden," vond Van der Zee. „Het was pret tig om te weten dat Feyenoord ons in de Kuip steunde." Omdat Sparta de thuisspelende Tijani Babangida heeft een wond in het gezicht opgelopen. De Nigeriaan liep in zijn huis tegen een glazen pui, die brak. Hij zou dit weekeinde naar Ni geria vliegen om met zijn na tionale elftal spelen voor de Afrika Cup. maar moest die reis afzeggen. Hij ontbrak gis teren ook bij de uitwedstrijd van Ajax tegen Sparta, door de Rotterdammers met 2-0 ge wonnen. Sunday Oliseh (24) heeft bedankt voor wedstrij den van Nigeria. Hy wil de jeugd een kans geven- club was, nam het bezit va: Feyenoord-kleedkamer, Ajax kreeg automatisch de ruimte van de gasten. Adri van Tiggelen, rechterhand van Hans van der Zee: „We gingen helemaal op in onze rol. We lieten zelfs het stoel tje van Jean-Paul van Gastel leeg, daar ging geen enkele speler zit ten want 'JP' was geschorst. Grote verbazing bij de journalis ten na afloop, toen Hans van der Zee op de vraag of hij als moderne coach toevallig Ajax-aandelen be zat, bevestigend antwoordde. Pas veel later bleek dat Van der Zee de vraag verkeerd had verstaan. „Ik dacht dat ze het over AEX- aandelen hadden. Want die heb ik wel. Ik heb wat van mijn geld ge ïnvesteerd, maar het interesseert me echt niet of de AEX-mdex morgen wordt gehalveerd. Ik houd me alleen bezig met de pun ten die Sparta erbij krijgt, niet die de punten die de Amsterdamse beurs verliest." Excelsior met stip naar de twee de plaats. Voor het eerst in jaren, was de supportersbus van de Kra- lingers geheel gevuld voor een uitwedstrijd. In Roosendaal zaten er vijftig supporters in het sup portersvak. „We moeten wel uit kijken," vond voorzitter Martin de Jager. „Zo worden we nog een risicoclub." De Excelsior-preses had overi gens beter mee kunnen njden met de supporters. De verslagge ver van deze krant trof De Jager namelijk midden in Roosendaal aan, geheel de weg kwijt. „Nor maal gesproken rij ik namelyk al tijd met een bestuurslid mee naar een wedstrijd, maar nu kon dat niet." Met vereende krachten werd vervolgens alsnog sportpark De Luiten bereikt, waar De Jager zijn auto pardoes voor de zend mast van SBS 6 parkeerde. Als De Jager nog een keer mee wil rijden met Simon Kelder, dan moet hij dat trouwens snel doen. „Die wedstrijdpremie's rijzen de pan uit." stelde hij na de 5-1 over winning op RBC. ,Als we niet uit kijken moet ik mijn auto verko pen." De supportersvereniging van RBC riep RBC-speler Frank Weij- ers uit tot officiële man van de wedstrijd. Het zal na de 1-5 af straffing feest zjjn geweest in hui ze Weijers. Als de supporters van Excelsior denken dat ze trouwe fans zijn, mogen ze wel eens een voorbeeld nemen aan de vader en moeder van Giovanni van Bronckhorst. Die reizen dix seizoen naar alle thuiswedstrijden van de ex-Feye- nonrder bij Glasgow Rangers Om de veertien dagen gaan pa en moe naar Schotland toe. Op zaterdag met het vliegtuig heen, op maan dagochtend vroeg weer terug. Nu schijnt Giovanni van 2ijn winst premie wel een vliegticket te kun nen betalen. En aangezien Ran gers bijna elke weekwint... Feyenoord krijgt letterlijk en figuurlijk klappen, moet Leo Beenhakker gisteren heb ben gedacht. Eerst was er de uitschakeling in het UEFA Cup-toernooi, vervolgens de verloren rechtszaak rond de elleboogstoot van Jean-Paul van Gastel, gisteren kwa men daar de verwoestende botsing tussen Patrick Paauwe en Jan van Halst en de rode kaart voor Peter van Vossen bij. Scheidsrechter René Temmink besefte pas toen hij Paauwe 'groggy' op de grond zag liggen en het bloed naast de oogkas zag wegsijpelen dat het goed mis was met de Feyenoor- der. Foto Joiin de Pater «S#?. |SSs RIEMER van der Velde sorak tijdens de laatste :nterstop in het Zuid- Spaanse Marbella vol lof over Bri an Meymnger. ..Hij heeft het uithoudingsvermo gen van Rintje Rïtsma," zei de voorzitter van Heerenveen begin dit jaar tegen Nico Jalink, tydens het gezamenlijke trainingskamp van Sparta en Heerenveen aan de Costa del Sol. „Speelt Ritsma dan ook by Hee renveen?" vToeg Jalink met zijn onschuldigste gezicht. Luuk Balkestein, by Sparta des- tyds vertrokken onder het mom van 'ik ga in Friesland wonen. lek ker rustig. een beetje zeilen.' haal de na zijn benoeming tot hoofd opleidingen en scouting drie jon gens uit Spykenisse - van wie Bri an Mevninger zelfs al by Sparta speelde - naar Hcerenveen. Rob Baan, Fevenoords bezoldigde bestuurslid technische zaken zei onlangs in de Volkskrant: „Je knjgt gekke dingen Jongens van Spykenisse gingen naar Heeren veen. omdat scout Luuk Balke stein van Sparta vertrok naar Heerenveen. Wy halen ze uit Sier ra Leone en zy uit Spykenisse. Jongens uit Spykenisse moeten hier voetballen." En jongens uit Friesland in Leeu warden of in Heeren veen. Abe Lenstra had in de jaren vyftig de Italiaanse clubs voor het uit kiezen. Hij weigerde, omdat hy moet hebben gedacht dat een Fries als Lenstra in Italië net zo iets zou zyn als een Nigeriaan als Onwuzuruike in Friesland. Faas Wiikes, Piet Steenbergen, Arie de Vroet, Frans de Munck, Cor van der Hart, Kees Rijvers, om er een stel te noemen, trokken zich daar niets van aan. Zij gingen voor de invoering van het betaal de voetbal gewoon naar het bui tenland en de door de KNVB op gelegde sanctie van uitsluiting voor het Nederlands elftal namen ze op de koop toe. Zij kwamen zelfs Voor het leven' op de zwarte lijst. Inmiddels heeft Heerenveen vijf tien uit bijna alle delen van de we reld afkomstige spelers onder contract staan. Wat moeten die jongens nou in Friesland, vraag ik me af. Van de Elfstedentocht heb ben ze nog nooit gehoord, even min van het Friese volkslied, al worden ze voor de thuiswedstrij den geacht dat uit volle borst mee te zingen. Iedereen heeft zijn mond vol over al die buitenlanders in de Neder landse competitie, er wordt ge gniffeld als PSV met zijn vreem delingenlegioen weer eens onder uit gaat, terwyl Nico Jan Hoogma van FC Twente aan HSV wordt verkocht. De blik in Eindhoven, of liever die van Tonnie Bruins Slot en Frank Arnesen, is niet gericht op Nederland. Watje ver haalt is lekker. Inmiddels is Brian Meyninger voor een seizoen verhuurd aan Veendam - waar voor hem trou wens meestal een plaats op de bank is ingeruimd - als gevolg van het enorme aanbod van bui tenlanders bij Heerenveen. Als dat ook het voorland is van de andere twee Spijkenissers. vraag ik me af of ze niet beter op een kans bij Sparta, Excelsior of Dor- drecht'90 hadden kunnen wach ten. Gewoon in hun eigen omge ving in de buurt van familie en vrienden. Jongens van 16,17 jaar weghalen uit hun ouderlijke omgeving, om ze vervolgens eerst te droppen op het Friese vlakke land en vervol gens op de Langeleegte.,.. Is dat niet hetzelfde als wanneer Sparta gaat scouten in Joure of Pingjum, om die talenten vervol gens bij RBC te stallen? Met het risico dat hoofdscout Re ne de Hoon met niet meer dan een talentvolle schaatser naar huis komt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 8