Jorritsma komt niet naar Kamer Zuidelijk deel van 's-Gravendeel toch 'rampgebied' m Invoering bromfietskenteken wordt geruime tijd uitgesteld i Minister vindt dat haar coliega vragen over Schiphol maar moet beantwoorden m Massale protesten in Rusland Blair noemt ingrijpen in Joegoslavië onvermijdelijk Sport UEFA breidt de Champions League uit en schrapt Europa Cup II Opinie Het blijft gissen wie er straks als burgemeester aan de Coolsingel zit Dood van een treinconducteur nog een mysterie Lennon-cd met nieuwe nummers Sponsorloterij spint garen bij Johan Cruijff Noodweer teistert Italië Vliegtuigwrak in de haven ïs bijna zeker een Thunderbolt r/O ZJO iA Traangas op V speelplaats Abonnee Service 'SEtGfegffjjjgiE jjtymi - Geschoten bij bankoverval in Schiedam Westblaak 180 3012 KN Rotterdam. 0KM004400 Jaargang 8 Woensdag 7 oktober 1998 Nummer2313 Onafhankelijk Voorschoten De NS zit met de handen in het haar na de mysterieuze dood van een Rot terdamse treinconducteur. De man werd gistermiddag ge vonden langs het spoor tussen Leiden/De Vink en Voorscho ten, waardoor het treinverkeer op dit traject tussen Leiden en Den Haag bijna twee uur ge stremd is geweest. Het is onduidelijk of er sprake is van een misdrijf, een onge luk of zelfdoding, ai is dit laat ste volgens een woordvoerder van de NS weinig aannemelijk. Meest voor de hand ligt dat hij uit de trein is gevallen of ge duwd. Zo'n val is op zich niet dodelijk, omdat de snelheid op het korte stuk tussen de twee haltes niet zo groot is. Volgens de NS is het echter mogelijk dat de conducteur met zijn hoofd tegen een (sein)paa! is gekomen. Óp station Voorschoten leefde de man nog. Hij heeft de trein daar laten vertrekken. Amper drie minuten later ontdekte de machinist op station De Vink dat zij n conducteur verdwenen was, De machinist van een an dere trein zag vlak daarna het lichaam langs het spoor liggen. De man was zwaargewond. Doktoren hebben ter plekke anderhalf uur geprobeerd het leven van de man te redden. Hij overleed in een ziekenhuis in Leiden. De spoorwegpolitie, die de zaak met veel mensen onderzoekt, roept vandaag in diverse dagbladen geiuigen op. Tokio De platenmaatschappij Toshiba EMI brengt volgende maand vier cd's uit waarop onder meer twaalf nooit eerder uitge brachte nummers van John Len- non staan. Op de schijfjes, die worden geproduceerd door Len- nons weduwe Yoko Ono, staan 94 nummers die Lennon opnam van af 1969 tot zijn dood in december 1980, Sommige nummers zijn in zijn eigen huis en tijdens live uit voeringen geregistreerd. Amsterdam De Sponsor Loterij heeft in Johan Cruijff een promo tor van formaat gevonden. Sinds hij zich voor deze loterij inzet is het deelnemersaantal in enkele weken met ruim 500,000 omhoog- gegaan, van 123.000 naar 625.000. Cruijff begon in augustus met het promotiewerk. Ook de Nationale Postcode Lote rij heeft te maken met een vloed aan nieuwe leden; 100.000. Door de drukte is het hoofdkantoor van beide loterijen in Amsterdam te lefonisch vrijwel onbereikbaar. Beide loterijen besteden 60 pro cent van hun opbrengst aan het goede doel. Deelnemers van de Sponsorloterij kunnen zelf bepa len naar welk doel dat geld gaat. De Postcode Loterij nam in au gustus de Sponsor Loterij over. Venetië/Rome Noodweer, ge paard gaand met zware regenbui en, heeft in Italië ernstige overlast veroorzaakt. Grote delen van het land kampen met overstromin gen en verkeersproblemen. Óp het internationale vliegveld van Rome landen en starten vlieg tuigen gisteren met vertragingen tot veertig minuten. Ook het trein- en autoverkeer was op veel plaatsen belemmerd door ontwor telde bomen en kleine aardver schuivingen. Het San Marco-plein in Venetië stond binnen de kortste keren on der water. De stad vreest tegen middernacht een nieuwe vloed golf. Bijzonder getoffen door het slechte weer zijn de Ligurische kust in het westen en het noord oosten van het land Rond de Mid den-Italiaanse stad Rieti was sprake van een kritieke situatie. Den Haag Minister Jorrits ma (Economische Zaken) wei gert naar de Tweede Kamer te komen voor uitleg van haar daden als bewindspersoon op Verkeer en Waterstaat. De Ka mer wilde Jorritsma vandaaf aan de tand voelen over de kwestie met de geluidshinder rondom Schiphol. Jorritsma vindt echter dat haar opvolg ster Netelenbos (PvdA) in staat is op alle vragen een ant woord te geven. Gisteren werd duidelijk dat de Tweede Kamer in de verhitte dis cussie over de overlast van Schip hol niet het hoofd van minister Jorntsma zal eisen. Voor een meerderheid van de Kamer staat vast dat Jorntsma in maart als mi nister van Verkeer en Waterstaat geen informatie heeft achterge houden over het aantal woningen met ernstige geluidshinder. De oppositiepartijen CDA en Gr oen- Links ruiken niettemin bloed. Cruciaal is de vraag of Jorritsma op 6 maart van dit jaar wist dat Schiphol niet in staat zou zijn het aantal 'geluidsgehinderde' wo ningen te laten dalen naar 12.000 terwijl het aantal vluchten zou stijgen met 100.000 per jaar. Op 6 maart stuurde Jorritsma de Ka mer een brief over dit compromis van het kabinet. Tegelijkertijd schreef zjj ook Schiphol, maar in deze brief werd met geen woord gerept over de limiet van 12.000 woningen. De luchtvaartsector ging er daarom vanuit dat de oude grens van 15.100 woningen nog steeds gold. Verdenking De afgelopen weken groeide de verdenking dat Jorritsma op 6 maart wist dat bet volgens Schip hol onmogelijk zou zijn de groei te laten samengaan meteen vermin dering van de herrie. Tijdens een hoorzitting bleek gisteren echter dat de minister zelf te goeder trouw was. Haar ambtenaren wis ten wel eerder dat de luchtvaart sector grote moeite had met het compromis, maar dat het onmoge lijk was bleek pas veel later. PvdA-Kamerlid Van Gijzel con stateerde na de hoorzitting dat de 'politieke angel' hiermee uit het conflict is. „Dit is geen heet hang ijzer meer voor de minister." Schiphol had al vóór 6 maart sig nalen afgegeven aan de Rijks luchtvaartdienst dat die nieuwe norm van 12.000 woningen 'onac ceptabel' was, vertelde RLD- hoofd Weck gisteren. Op grond daarvan adviseerde hij zijn minis ter in een brief van 5 maart af te zien van de 12.000-grens. Jorrits ma deed dat niet en informeerde de Kamer ook niet over de bezwa ren. Pas in mei/juni maakte de luchthaven duidelijk dat die norm niet alleen onacceptabel, maar ook 'onhaalbaar' was, aldus Weck. Hoewel de meerderheid van de Kamer genoegen neemt met deze uitleg, reageerde oppositiepartij GroenLinks ontstemd op het ge brek aan informatie. „We hadden moeten weten van de bezwaren van de luchtvaartsector. Dat was cruciaal voor de besluitvorming," aldus fractieleider Rosenmöller. Ook het CDA oordeelde dat de mi nister essentiële informatie had achtergehouden. Regeringspartij WD had het 'chiquer' gevonden als Jorritsma de Kamer beter had geïnformeerd, maar ziet het net als de PvdA niet als een halszaak. Zie ook pagina 5 Binnenland I IS I R A I NI N fit? Projectmanagement Start 4 november 1998 Informatie/brochure: 020-695 66 44 Zie nok weerbenchl op pagina 20 Moskou In het oosten van Rus land en in Siberië zijn vanochtend stakingen en betogingen begon nen tegen de uitblijvende lonen en de economische koers van de Russische regering. De organisa toren van de protestactie -de communisten en de vakbonden - eisen het aftreden van de Russi sche president Jeltsin. Vanmorgen hadden in oosten van Rusland vele tienduizenden werknemers het werk neerge legd; de organisatoren zeiden te verwachten dat de actie, die in het hele land wordt gehouden, miljoe nen demonstranten op de been zou brengen. „Het worden de grootste protestacties sinds het einde van de Sovjet-Unie," voor spelde een vakbondsleider. De protesten begonnen in Vladi vostok, zeven tijdzones verwij derd van de Russische hoofdstad Moskou. Hoewel de plaatselijke actieleiding had voorspeld dat zo'n 300.000 werknemers in sta king zouden gaan, waren er maar enkele duizenden op de been. Ze riepen leuzen als 'Jeltsin vertrek' en 'Betaal de lonen - Nu'. Hoewel de meeste organisatoren een vreedzaam verloop van de ac tie garanderen, wordt rekening gehouden met gewelddadighe den. Minister Stepasjin van Bin nenlandse Zaken zegt dan ook hard op te zullen treden tegen de monstranten die zich niet aan de regels houden. Zie ook pagina 19 Economie Schade-experts hadden gisteren een drukke dag. In Rhoon bekijken ze de schadein een spruitenveld. Gevreesd wordt dat een grootdeelvandeoogstalsverloren moet worden beschouwd. Foto Fox Zuid-Beijeriand - Het door de wateroverlast van half sep tember getroffen zuidelijk deel van de Hoeksche-Waard- se gemeente 's-Gravendeel is alsnog aangewezen als schadegebied. Dit blijkt uit een grenscorrectie die de ka mercommissie Landbouw heeft toegepast, Bjj eerdere vaststelling van de voor schadevergoeding in aanmerking komende gebieden viel dit deel van de Hoekichc Waard uit de boot. Tien agrarische bedrijven, overwegend in de polder Bonaventura, kunnen nu alsnog aanspraak maken op vergoeding van de schade. Vooreen zelfde aantal bedrijven blijft de situatie onveranderd: zij moeten zich voor schadeclaims wenden tot het water schap De Groote Waard, De kans dat dit waterschap de schade vergoedt is echter uiterst gering. Tijdens een gisteravond in Zuid-Beijer- land door de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie gehouden bijeenkomst, gaf dijkgraaf K. J. Provoost de gedupeerden weinig hoop. „Er bestaat een vracht aan ju risprudentie over zaken waarin het waterschap aanspra kelijk is gesteld, maar ik ken geen enkel geval waarin de schade ook echt door het waterschap is betaald." Desondanks hebben veertien agrarische bedrijven in de Hoeksche Waard het waterschap inmiddels aansprake lijk gesteld. Het gaat in die gevallen om uiteenlopende zaken als niet tijdig of slechts op halve kracht in werking gestelde pompen, achterstallig onderhoud aan watergan gen, of het niet reageren op verzoeken om extra bema- hngscapaciteit. „Er moet," verduidelijkte de dijkgraaf, „wel worden aangetoond dat het waterschap verwijtbaar handelen kauworden aangewreven. Als inderdaad wordt aangetoond dat het waterschap de schade had kunnen voorkomen, zullen wij moeten betalen." Zie ook pagina 3 Actueel Den Haag Er komt voorlopig nog geen kenteken voor brom- en snorfietsen. De invoering van het kenteken loopt aanzienlijke ver traging op, omdat minister Netelenbos van Verkeer wil voor komen dat door de registratie tienduizenden gestolen brom- en snorfietsen 'gewit' worden. Netelenbos wil niet meewerken aan zo'n 'massalewitwasoperatie', schrijft zij in een brief aan de Tweede Kamer. Naar schatting 120.000 van de 600.000 brom- en snorfietsen in Nederland zijn mo gelijk gestolen, meldt de minister. Bij die voertuigen is met het fra menummer geknoeid, zodat niet meer vast te stellen is wie de rechtmatige eigenaar is. Netelenbos is niet van plan deze bromfietsen te legaliseren door ze zonder verder onderzoek te regis teren. Het vaststellen wie de eige naar is, zonodig door de politie, kost echter extra tijd. Dat bete kent dat cr niet al per 1 mei vol gendjaar een kenteken komt voor brom- en snorfietsen, zoals oor spronkelijk het plan was. De minister zoekt in overleg met het ministerie van justitie, de Rijksdienst voor het Wegverkeer en de politie naar een oplossing om het kenteken toch in te voeren 'zonder dat dit leidt tot het wit wassen van mogelijk frauduleus verkregen voertuigen'. Zij ver wacht het wetsvoorstel volgend jaar zomer naar de Tweede Kamer te kunnen sturen. Pas als die met het plan heeft ingestemd, wordt het kenteken ingevoerd. Demonteren Ter plaatse de snelle, illegale uit laten van brommers en snorfiet sen demonteren. Dat is de nieuwe methode van de Utrechtse politie die gisteren bij een grote brom mercontrole voor het eerst in praktijk werd gebracht. De politie in Utrecht introduceer de gisteren een nieuwe methode om bromfietssleutelaars te pak ken. Tijdens een controle werden snelle, illegale uitlaten van brom mers en snorfietsen ter plaatse gedemonteerd. Met een team van 27 politiemen sen werden 89 brommers gecon troleerd. Veel brommers en snor fietsen hadden inderdaad een aangepaste uitlaat voor hogere snelheden. Van negen voertuigen werd de uitlaat gedemonteerd. De politie deelde 90 bonnen uit en nam 13 brom- en snorfietsen in beslag, omdat bijvoorbeeld het framenummer niet in orde was. Schiedam Negen mensen, onder wie vijf kinderen, zijn gistermiddag onwel geworden op een speelplaats in het Volkspark in Schiedam. Na klachten over prikkende ogen stelden politie en brand weer een onderzoek in. Daar uit bleek dat de klachten ver moedelijk werden veroorzaakt door traangas dat in de omge ving van de speelplaats was ge spoten. Een aantal slachtoffers is voor behandeling naar het Schieland Ziekenhuis ge bracht. New York De strijdende partijen in de Servische provincie Kosovo hebben de VN-resolutie geschon den waarin werd opgeroepen tot een onmiddellijk bestand. Tot die conclusie kwam de VN-Veilig- heidsraad vannacht. De Britse premier Tony Blair rea geerde vanmorgen: „Er is geen twijfel over dat we moeten ingrij pen om een humanitaire ramp in Kosovo te voorkomen." Hij is op bezoek in China. Blair wilde niet precies aangeven wanneer vol gens hem de aanvallen plaatsvin den „We moeten de timing bekij ken, maar het is duidelijk dat de ze zaak steeds meer urgentie krijgt." China is tot nu toe samen met Rusland groot tegenstander van een militair ingrijpen. De W-Veiligheidsraad repte van nacht in een verklaring met geen woord over een mogelijke militai re actie om het Joegoslavische be wind van Milosevic in Belgrado te dwingen in te binden. De raad hield het bij de npmen of» dp twpp resoluties over Kosovo na te le ven. Daarvan wordt weinig heil verwacht. De besprekingen tus sen de Joegoslavische president Milosevic en de Amerikaanse ge zant Richard Holbrooke - de ar chitect van de vredesakkoorden voor Bosnië- hebben immers nul-komma-nul opgeleverd. Hol brooke keerde midden in de nacht zwijgend terug in zijn hotel nadat hij op de Amerikaanse am bassade had gebeld met minister Albright van Buitenlandse Za ken. Hij heeft vandaag een derde onderhoud in twee dagen tijd met de man die wordt gezien als de bron van alle ellende in Kosovo: president Milosevic. Zie ook pagina 7 Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 15.00 tot 16.30 uur Telefoon: 010-4004 444 Schiedam Een overvaller heeft gisteren schoten gelost op een lo ketmedewerker van een bankfili aal aan het Schiedamse Rubens plein. Doordat de medewerker achter kogelvrij glas zat, raakte niemand gewond. Twee gemas kerde mannen met pistolen lie pen het bankfiliaal binnen en eis ten geld. Ze bedreigden de aanwe zige klanten met hun vuurwapens en losten uiteindelijk enkele schoten op de bankmedewerker. Na de overhandiging van een nog onbekend geldbedrag gingen de daders er vandoor in een voor de deur gereedstaande auto. De poli tie vermoedt dat daar een derde man achter het stuur zat. De wa gen, een witte Mazda, werd even Schaperlaan. De overvallers zijn nog voortvluchtig. iiüan nrwuiri op he^Rgttertiatrïsf «sa®*» Postcode: Plaats: Telefoon: Bank/glronr.: Handtekening: 71 0981 1 5863

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1