li* étr Bnfiölt RET wil nog verder kappen in buslijn 54 Rotterdams Dagblad Gemeente Schiedam protesteert tegen 'botweg saneren' Resten middeleeuws kasteel ontdekt in Vlaardingen Kinderkimst prijkt Ie Aleidazaal Autoverkeer Zuidbuurt verder beperkt Bewoners bezorgd over Nieuwland 6 m&km wooï* 28,- I Jongetje gewond bij aanrijding WIJ HEBBEN VOLOP TIJD VOOR U! Thurlede krijgt kwaliteitslabel Bespoten met traangas Steekpartij met aardappelmesje Olbei gratis 0800-0642: Rotterdams Dagblad Waterweg Donderdag 8 oktober 1998 VlaardingenEen 7-jarig jongetje uit Vlaardingen is gisteren na een aanrijding in zijn woonplaats ge wond overgebracht naar het Holy Ziekenhuis. Het jongetje werd rond 17.00 uur in de öosterstraat geraakt door de auto van een 39-jarige Vlaardin- ger. Die had het slachtoffertje nietzien oversteken op zijn fiets. Brunott heeft nu wel een heel bijzondere aanbieding voor u. Een prachtige collectie horloges van het kwaliteitsmerk SEIKO voor buitengewoon vriendelijke prijzen. Hieronder ziet u een paar voorbeelden, maar in onze winkel hebben wij nog veel meer keuze. Kom snel even langs en sla uw slag! SEIKO Bi-color herenmodel, classic. Met datum en lederen band. Van voor ƒ269,- SEIKO m Chronograph SQ50. Robuuste stalen kast en lederen band. Van f£997- voor 299,- SEJKD Superlicht herenhorloge, Titanium kast en band. Van voor 279,- Rechthoekig herenhorloge, doublé, plat model.- Van fJWr voor ƒ199,- SE1KO Rechthoekig dameshorloge, doublé. Met aparte seconaen- wijzerplaat en romeinse djfers. Lederen band. Van f2Wr voor 199,- SECKO Modieus en trendy dames horloge. Bi-color. Anthraaet stalen schakelband. Van ƒ5497- voor ƒ399,- SEEKO mograph. Doublé met datumaanduiding en lederen band. Van fy&r voor 279,- De juwelier en horloger met stijl Oude Binnenweg, hoek Karei Dcormanstraat. Rotterdam. TeL 010-4116615 Door Edwin Comelisse SchiedamDe RET wil buslijn 54 nog verder aan banden leg gen. De route van de bus, die rijdt van NS-station Schiedam Centrum naar de Woudhoek, is met ingang van de winter- dienstregeling op 7 september al stevig ingeperkt. Het gevolg hiervan is dat de bus na zes uur 's avonds en in het weekeinde niet meer door de Woudhoek rijdt. En daar zal het, ais het aan de RET ligt, niet bij blijven. Het vervoersbedrijf wil ook de route over de Burgemeester Van Haarenlaan naar de Gorzen laten sneuvelen. Het inperken van de route van bus 54 leidde eerder al tot felle protesten. Het college van b en w heeft dan ook, met steun van de gemeenteraad, beroep aangete kend tegen het kortwieken van buslijn 54. De RET heeft de bus lijn ingekort omdat deze niet ren dabel is. Met elf procent bezetting blijft de lijn onder de door de Stadsregio vastgestelde norm van vijftien procent. De RET krijgt steeds minder geld van het rijk en moet dus uiterst voorzichtig omgaan met de finan ciën. Daar vloeit volgens het ver voersbedrijf automatisch uit voort dat er gesaneerd moet worden. En daarbij zal het mes het eerst in die lijnen worden gezet waarvan het minst gebruik wordt gemaakt. Volgens de gemeente Schiedam is dit 'botweg sar.. c?n' een heilloze en onaanvaardbare manier om onrendabele lijnen aan te pakken. De bezuinigingen jagen mensen de bus uit, waardoor de lijnen nog minder rendabel worden en uit eindelijk worden opgeheven. Met de Schiedamse buslijn 54 lijkt het hard deze kant uit te gaan. De RET heeft nameljk de dienstregeling 1999-2000 in con cept ingediend bij de Stadsregio. Daarin wordt het plan gepresen teerd om ook het traject van het NS-station Schiedam Centrum naar de Gorzen te schrappen. De haltes van bus 54 langs de Burge meester van Haarenlaan, Rem- brandtlaan en Burgemeester Knappertlaan zullen daardoor vervallen. Verzachten De RET wil een deel van de pijn verzachten door buslijn 52 op te splitsen in twee lijnen, waarvan eentje gedeeltelijk de route van bus 54 overneemt. In het voorstel voor de dienstregeling 1999-2000 rijdt de spitsbus in Schiedam Noord de oude route en wordt hij bij NS-station Nieuwland opge splitst in lijn 52 en 53. lijn 52 rijdt gewoon de oude route terwijl fijn 53 de oude route van bus 54 door de wijken West en Zuid zal gaan rijden (Burgemeester van Haar enlaan, Rembrandtlaan, Broers- vest, NS-station Schiedam Cen trum). Echter; in de frequentie van bus 52. Per saldo betekent dit dus dat er minder vaak bussen zullen rijden in het westelijk en zuidelijk deel van Schiedam. Ook voor Vlaardingen heeft de RET een wijziging in de dienstre geling in petto. Voorgesteld wordt om op lijn 57 {Marconiplein-Vlaar dingen Holy) een rit toe te voegen tussen 18.00 en 18.15 uur. Dit op verzoek van diverse reizigers. Opmerkingen over en bezwaren tegen het voorstel van de EET voor de periode 1999-2000 zijn tot 18 september in te dienen bij de Stadsregio Rotterdam. Een paar Schiedamse particulieren hebben dat al gedaan en de Stadsregio kan dezer dagen ook een bezwaar schrift van de gemeente Schie dam verwachten. SchiedamIn de multifunctione le raadzaal op het Stadserf werd gistermorgen een nieuw record gevestigd. Maar liefst tweehon derd kinderen, leerkrachten en ouders van de jarige basisschool Gravin Aleida in Schiedam be volkten de ruimte, die heel toe passelijk de Aleidazaal gaat he ten. „Deze zaal is eigenlijk gebouwd voor zo'n honderd mensen. Zo zie je maar," reageerde burgemees ter Scheeres verrast, Hij had een uur uitgetrokken voor de enthou siaste leerlingen die met een reeks kinderkunstwerken op de proppen kwamen. De school be staat vijfjaar en wilde de gemeen te een cadeau aanbieden. Wat is dan toepasselijker dan een serie- tje kinderkunst um de kale muren van de Aleidazaal wat op te vrolij ken? Het idee viel bij het gemeentebe stuur in de smaak. Alleen werd besloten de bonte collages en te keningen niet in de zaal op te han gen, maar in de lange gang néar de Aleidazaal. „Dan zien veel meer mensen jullie kunstwer ken," gaf Scheeres als verklaring. In het voorportaal naar de raad zaal hingen voorheen enkele stukjes kunstvlijt van de onder nemingsraad. Dit tot grote ont steltenis van architect H. Ruijsse- naars, die eiste dat de schilderij tjes werden verwijderd. De ge meente zag in deze creatieve ui ting echter geen kwaad en besloot de blinde muur deze keer te be hangen met kartonnen platen waarop de meest uiteenlopende kastelen en Vrouwe Aleida wer den gefabriceerd. De jonge kunstenaars, die veelal verkleed gingen als jonkvrouwe of ridder, maakte het niet veei uit waar de werkstukken kwamen te hangen. Zij amuseerden zich gis teren prima in het stadskantoor. Uitgelaten vochten ze om een plekje in het blauwe pluche, rof felden met de handen op tafel en stampten met de voeten op het ta pijt. Burgemeester Scheeres moest grote moeite doen om boven het rumoer uit te komen. Na het in ontvangst nemen van de kunst werken, gaf hij een korte geschie denisles over het ontstaan van Schiedam en de belangrijke rol van Vrouwe Aleida daarin. Zij en haar kasteel vormden dan ook het middelpunt in de tekeningen en collages van de scholieren. De burgemeester, die uit de school klapte met een 'oneerbiedi ge' opmerking over het stand beeld van Aleida -'iemand zei me dat Aleida er mooi uitziet, maar wel een dikke kont heeft' - verwierf met zijn optreden nog enkele fans. Zij vroegen hem na afloop om een handtekening. Maassluis Om er voor ti dat de Zuidbuurt rustiger en voor fietsers veiliger wordt, willen de gemeenten Maassluis en Vlaar dingen toe naar strengere regels voor bestemmingsverkee r. Dit maakte de Maassluise wet houder Frank Koen bekend in de commissie ruimtelijke ordening. Automobilisten mogen dan nog maar een beperkt stuk weg berij den. Alleen het westelijke danwel het oostelijke deel, afhankelijk waar je voor werk, wonen of re creëren moet zijn. De maatregel is mede het gevolg van een brief van scholengemeen schap Aquamarijn. Op de vesti ging in Vlaardingen-West zitten veel leerlingen uit Maassluis en Maasland, die over de Zuidbuurt van en naar school fietsen. Voordat het idee als proef wordt ingevoerd, laten beide gemeenten eerst een door de Stadsregio be taald onderzoek uitvoeren naar de drukte op de Zuidbuurtseweg. Eerdere berekeningen wijzen uit dat de drukte veel meer wordt veroorzaakt door bestemmings- dan door sluipverkeer, vertelde Koen. Verschillende commissiele den pleitten daarnaast voor het strenger handhaven van de maxi mumsnelheid van dertig kilome ter per uur. „Deel een aantal flin ke bekeuringen uit," adviseerde Koos van der Kolk (RPF/SGP/ GPV) die bijval kreeg van onder meer Coby Lammers (WD). „Controleer, vooral in de spits. En heb je bij de politie niet genoeg manschappen, zet er dan appara ten neer, die de bonnen automa tisch thuissturen." Lammers wees ten aanzien van verkeersonveilige situaties overi gens niet alleen naar de te snel rij dende automobilisten. „Je moet ook eens kijken naar het vier- tot vijfdik rijden van fietsters. Dat wekt agressie op. En als je gaat toeteren, heb ik zelf ervaren, gaan ze naar je zwaaien." Vlaardingen—Enkele spectaculai re en onverwachte vondsten zijn aan het licht gekomen bij opgra vingen op het voormalig Kolpa- badterrein in Vlaardingen. Niet alleen een goed bewaard gebleven bewoningslaag uit het begin van de jaartelling kwam boven water, maar ook de restanten van een middeleeuws kasteel. Een histo risch onbekend wapenfeit voor de haringstad, blijkt uit nader onder zoek. Het Vlaardings Archeologisch Kantoor (VLAK) begon in januari met haar werk op de locatie Den Engelschen Boomgaerd en vond op het zuidoostelijke deel opval lend veel sporen van kloos termoppen. Deze grote bakstenen en een serie daktegels stammen uit de periode 1250-1350 en wijzen op een stenen gebouw in de Mid deleeuwen. Het vermoeden van de archeologen werd bevestigd toen kort daarna een 7,5 meter brede gracht aan de oppervlakte kwam. Deze gracht omsloot vroe ger een vierkant terrein van circa 40 bij 40 meter. Alles wijst erop dat de locatie aan de Westlandseweg eens een heel bijzondere plek is geweest waar personen van adel leefden. Hoe wel er nog geen funderingen zijn gevonden, weten de onderzoekers vrijwel zeker dat het bakstenen gebouw vermoedelijk een stenen toren geweest moet zijn. Een der- Op de plek van het voormalig Kolpabadterrein in Vlaardingen stuitten archeologen onlangs op res tanten van een middeleeuws ka steel. Hetgaat om sporen; defundamenten van de stenentoren zijn nog niet aangetroffen. Foto Ftcei Dijkstra gelijk omgracht terrein met een toren uit de dertiende eeuw mag als kasteel worden aangeduid. Veel van dit soort kleine kastelen zijn later uitgegroeid tot grote complexen met diverse torens en gebouwen. Het lijkt erop dat het Vlaardings kasteel in de tweede helft van de veertiende eeuw is verwoest Alle bruikbare materia len werden meegenomen. Waar schijnlijk is de ravage aangericht tijdens de Hoekse en Kabeljauw se twisten. Dat er ook in deze tijd mensen rondlopen die weinig op hebben met het cultureel erfgoed van Vlaardingen, ondervonden de ar cheologen aan den lijve. Zo ver nielden vandalen afgelopen au gustus een zeldzame middel eeuwse brugconstructie uit de eerste helft van de veertiende eeuw. De twee eiken balken lager» op de bodem van de gracht en maakten deel uit van een brug constructie die in Nederland zel den voorkwam. Dit soort bruggen, die zijn gebouwd op een raam werk van balken, komt daarente gen vaak voor in Engeland, Dat duidt op connecties met Engeland zoals de naam Den Engelschen Boomgaerd, die al in 1446 voor komt, deed vermoeden. Het ver moeden :s dat de bouwers contact hebben gehad met ambachtslui in Engeland. Overigens hebben de archeologen langs de binnenzijde van de gracht een grote berg bouwafval gevonden met onder meer kloos termoppen en daktegels uit de pe riode 1250-1350. Uit de graehtvul- iing komen verder scherven van drinkbekers en kookpotten voor. Uit de aarde is ook een messing ketel omhoog gekomen, voor die tijd een zeldzaamheid. Alle ge vonden voorwerpen worden schoongemaakt en bestudeerd. Op het terrein van het voormalig Kolpabad werd verder een oever- wal opgespit met daarop eer, in tacte bewoningslaag uit het begin van de jaartelling. Deze bevat zo wel scherven uit de Late Ijzertijd als de Romeinse Tyd. Onder deze laag troffen de onderzoekers veel ingegraven kuilen aan, waar schijnlijk de restanten van gebou wen. Het onderzoek richt zich de komende maanden op het verder opgraven van de bewoningslaag en het kasteelterrein. Het vroege re buitenbad doorkruist voor een groot deel het kasteelterrein waardoor een belangrijk deel al ernstig is vernield. Het is dan ook een kleine kans dat de archeolo gen resten van de fundering vin den. Vanwege de grootte van het terrein vrezen ze dat het niet haal baar is om alles te onderzoeken. Bezoekers van het Schiedam se stadskantoor kunnen de komende tijd in het voorpor taal naar de raadzaal de kunstwerken van leerlingen van basisschool Gravin Aleida bewonderen. Burgemeester Scheeres nam de collectlegis- termorgen dankbaar In ont vangst. Foto Roel Dijkstra Schiedam Woon- en zorgcen trum Thurlede heeft gisteren een kwaliteitslabel uitgereikt gekre gen uit handen van voorzitter H. D. Comelissen van de landelij ke koepel van verzorgingshuizen WZF. De Schiedamse instelling kreeg de onderscheiding omdat zij voldoet aan de kwaliteitseisen die gelden voor verzorgingshui zen. Het kwaliteitsonderzoek-in Thur lede is in april van dit jaar uitge voerd. Een team van onafhanke lijke deskundigen heeft het woon- en zorgcentrum drie dagen lang aan een onderzoek onderworpen. De bevindingen waren positief. In het huis is sprake van een goede, informele sfeer, constateerden de onderzoekers. Medewerkers en vrijwilligers voelen zich gewaar deerd en betrokken bij de organi satie. Thurlede speelt in op de ontwikkelingen en werkt daartoe samen met andere zorgaanbie ders in de regio. Als sterke punten komen in het visitatierapport naar voren de in formatie aan medewerkers en de mogelijkheden om opleidingen te volgen. Vlaardingen Een onbekende man heeft gisteren een 16-jarige jongen uit Maassluis met traan gas bespoten Het voorval vond rond 23.30 uur plaats op de West- havenkade in Vlaardingen. De po litie heeft de jongen naar het Holy Ziekenhuis gebracht en is op zoek naar de dader. Schiedam De Bewonersvereni ging Wonen en i»even Nieuwland maakt zich zorgen of er in de grootse plannen van Woning stichting Noordvest met Nieuw land wel plaats is voor de huidige bewoners van de wijk. Noordvest wil voor het jaar 2006 550 wonin gen in Nieuwland gaan slopen, 550 gaan verkopen en 1800 gaan moderniseren. „Ik ben bang dat deze plannen geen oplossing gaan bieden voor de mensen die hier nu wonen," zegt mevrouw B, Ei kelboom van Wonen en Leven Nieuwland. Eikelboom vreest dat de huidige bewoners van Nieuwland niet draagkrachtig genoeg zijn om de nieuwe woningen te kunnen be trekken. „Ik zie de mensen hier nog geen woning kopen of een ho gere huur gaan betalen." Volgens Eikelboom zal dat dan ook de gro te inzet zijn van de bewonersver- eniging in de onderhandelingen over het plan, die het komende half jaar zullen plaatsvinden. Wonen en Leven is op zich wel po sitief over het idee van Noordvest om Nieuwland aan te pakken. „Het zou zeker niet goed zijn als er niets gebeurt in de wijk," vindt Eikelboom. „Het moet een gezon de wijk gaan worden, waar het prettig wonen is." Of dat genoeg naar voren komt in de plannen van Noordvest, kan de woordvoer ster nog niet zeggen. „We hebben het plan namelijk nog maar één keer kunnen bekijken. We zitten nu te wachten op de uitnodiging om er mee te gaan stoeien." De bewonersvereniging wil in de komende onderhandelingen ga ranties bij Noordvest afdwingen dat de huidige wijkbewoners ook in de nieuwe plannen weer onder dak komen. „Ons uitgangspunt zal zijn dat de mensen die nu in Nieuwland wonen erop vooruit zullen gaan," verklaart Eikel boom. „Dus willen we garanties krijgen dat de toekomstige situa tie voor hen acceptabel is." Wethouder A Reijnhout van ste delijke vernieuwing en volkshuis vesting kan nog geen uitspraken doen over de plannen voor Nieuw land. Hij heeft simpelweg de stuk ken nog niet gelezen en wil eerst afwachten hoe de plannen door het gemeentelijke traject komen. „Ik kan wel 2eggen dat wy als ge meente heel zorgvuldig met sloopplannen omgaan," stelt de wethouder. „En zeker in Nieuw land is al het nodige tegen de vlakte gegaan." Hoek van HollandTwee mannen zijn gisteren gewond geraakt na een steekpartij met een aardap pelschilmesje in de Zekkenstraat in Hoek van Holland. De twee, een 31-jarige Vlaardinger en een 29-jarige Hagenaar, kregen rond 14.00 uur ruzie in een bakkerij aan de bewuste straat. De bakker stuurde de beide mannen vervol gens naar buiten, alwaar de Vlaar dinger zijn Haagse opponent aan viel met een aardappelschilmesje. In het daarop volgende gevecht raakten beide mannen gewond. De Vlaardinger is na onderzoek in het ziekenhuis aangehouden. Wpttep™1 nu een Proefabonnomel*t;<>t> hi»t~ Rntt'.r.i.ms Dagbladen 0 Ja, noteer mij voor zo'n voordelig proefabonnement. I (6 weken voor slechts 28,-) Naam: Voorl: m/vj Nr: f Adres:. Postcode: Telefoon: Plaats: controle bezorg Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Rotterdams Dagblad, Afd. Abonnee Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam A^Gjodk Mode in maat 40 t/m 60 DAMESMODE - LINGERIE - BADKLEDING Oostdijk 56 - Oud-Bei jerland - Tel. 0186 - 640823

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 1