13,td 3*Hi Visserijmuseum ligt Vlaardingen vanaf opening zwaar op de maag I#: Nieuwe steigers moeten meer toeristen trekken s Boymans kost 125 gulden per persoon c fe taèfc r Oude straat, nieuwe lyn Modelbouwweekeinde in Visserijmuseum Achter de schermen van de Stadsgehoorzaal Anne Takens leest voor Stadswandeling en lezing over 2 vrouwen Snoeien 'Bij keuze vóór museum heeft men kunnen weten dat het veel geld kost' Rotterdams Dagblad Donderdag 8 oktober 1998 Als een stad steeds minder oude gebouwen overhoudt, ontstaat van zelfde neiging om de restanten te verbijzonderen. Tegenwoordig is het in om het Proveniershuis als Proveniershuys te schrijven, of schoon het in de inventarisatie van de Historische Vereniging Schie dam uit 1980 nog gewoon als muis' vermeld staat Die y is iets van jonge menschen. Doe het met een ygrecje en de stad toont nostalgisch. De y maakt 't exclusief: Seyedam, Liedewyde, corenwynjenever, molenwyken, wykwethouders. Een grote stad vindt het ook lekker om nieuwe straatnamen de geur van het boerenland te geven: Stadserf. Maar 't is gewoon steen. Er is geen erf by. Was het maar een erf. Dan kon je er de hond nog uitlaten. Maar je ziet er geen hond, op wat het mooiste plein van Nederland moest worden. Nu het Stadserf niet het mooiste plein is geworden, krijgt de Koe markt nog een kans. De hele santemekraam opruimen, er zijn leeg staande winkelpanden genoeg. Maar je kunt de Koemarkt vanuit de wethouderskamers niet meer zien en -odoende gebeurt er niks. Rei- nier Scheeres en zijn collegegenoten kijken nu uit op de Overschie- sestraat en de Emmastraat Daar wilden ze één plein van maken. Een pleyn. Voor de tramlyn. Maar zie nu eens, wat gezond verstand vermag. Uit eigen beweging keerde het college op z'n schreden terug. Eén kant van de Overschïe- sestraat mag blijven staan, samen met de trapgevelijes en belenden de percelen aan de Emmastraat Het betekent de redding van een tiental panden, dat in het 'Bouwkundig bezit van de stad Schiedam' een eervolle vermelding kreeg. Het mooiste pand is de oude sociëteit De Tempel, vijfentwintig jaar geleden trefcentrum van blowende jongeren, later van brainstormende geytenwoilensokkers, en daarna van yverige werklozen. Je kunt aan de lijst- en puntgevels zien dat de Overschiesestraat een stukje historie verbergt Het college heeft uit zichzelf voorkomen dat die historie hysterisch werd weggetramd. Wat had de oppositie deze buyt makkelijk binnen kunnen halen! Toen Paul van Mansum naar VGraveland fietste, had de CDA-frae- tieleider toen niet via het asfalt van de Overschiesestraat kunnen gaan om zich te laten inspireren tot een historische reddingspoging? Nee, hijgokt op vrijwillige bekering van hetcollege. Waar hebben we nou een oppositie voor? KOR KEGEL Vlaardingen In samenwerking met de Nederlandse Vereniging van Modelbouwers houdt het Visserijmuseum zater dag en zondag een 'grootscheeps modelbouwweek einde'. Behalve het museum aan de Westhavenkade zelf, is ook het onlangs geopende paviüoen De Joon aan het water tot de nok toe gevuld met scheepsmo dellen, stoommodellen, spoonvegtreinen, poppen huismeubelen en vele andere spullen Zo zijn er demonstraties met werkende stoommachi nes, verbrandingsmotoren en hijskranen. Diverse modelbouwers zijn aan het klussen en laten daarbij de verschillende technieken zien, waarbij de sche pen in flessen niet ontbreken. Het modelbouwweekeinde begint zaterdagochtend om 10.00 uur en zondag om 13.00 uur, beide dagen zijn de deuren tot 17.00 geopend. De entree bedraagt een rijksdaalder. Theatergroep Roth gaat het publiek in de Stadsge hoorzaal het komende seizoen acht zondagen trakte ren op een kijkje achter de schermen van het theater. Anders dan te doen gebruikelijk komt het publiek door de achteringang, waar de sfeer kan worden ge proefd zoals de artiesten die meemaken. Het grote podium is omgetoverd tot een kleine zaal waar Roth, vlak onder de neus van het publiek, speelt. De toe schouwers zien van dichtbij hoe acteurs, decor, licht en geluid zorgen vooreen werld vol illusie. De eerste twee voorstellingen zijn op 25 oktober en 22 november (aanvang 15.00 uur) en Roth speelt dan De Meiden van Jean Genet, die ook op het Hof van Ver schijnsel was te zien. De overige zondagen worden ingevuld met voorstelling, openbare repetities, lezin gen en de première van de nieuwe productie. Reserveren kan tijdens kantooruren op telefoon nummer 4340500. Schiedam De Schiedamse kinderboekenschrijfster Anne Ta kens leest zaterdagmiddag bij boekhandel Van Leeu wen voor uit eigen werk. Vanaf 14.00 uur zal zij in het kader van de kinderboekenweek ook boeken signe ren in de winkel aan de Broersvest. Takens is onder meer bekend van Het Grote Boek van Sinterklaas en Kerst, Grijsje Eigenwijsje en Even Schuilen voor het Onweer. Dat laatste boek speelt zich af in Schiedam tijdens de Tweede Wereld oorlog. Stadsgids Eric Vercruysse verzorgt zondag een rond leiding langs de verschillende plaatsen in de oude binnenstad van Schiedam die een rol hebben ge speeld in de geschiedenis van Liduina en Aleida van Henegouwen, Na de stadswandeling, die om 13.00 uur begint bij het Stedelijk Museum, is er - in het museum aan de Hoogstraat - een lezing over de de Twee Vrouwen van Schiedam, waarover ook een ten toonstelling is ingericht. De lezing, die om 14.00 uur begint, wordt verzorgd door Martin Damen. Damen is neerlandicus en is af gestudeerd op Middeleeuwse teksten over liduina. In zijn lezing gaat Damen in op deze teksten die Schiedam reeds in de Middeleeuwen op de literaire kaart van Nederland plaatsten. In voorlichtingscentrum De Groen Raadt bij Harre- weg 19 in Kethel wordt zondag een themamiddag ge houden over het snoeien van bomen en struiken. De gratis toegankelijke bijeenkomst duurt van 13.30 tot 15,00 uur. Een voorman van de afdeling Groen en Natuur van de gemeente Schiedam vertelt over het nut van snoeien en welk gereedschap daarvoor nodig is. Ook weet hij welke planten in de herfst en welke juist in het voorjaar moeten worden gekortwiekt. Hij be spreekt diverse technieken en ook hoe eventuele wonden 't best kunnen worden behandeld. Met een snoeischaar wordt in de loop van de middag het ver haal in de praktijk getest Het Visse rijmuseum aan de histori sche Westha venkade, Is de laatste jaren uitgebreid met een museum kade, met het pas voltooide ontvangstpa viljoen De Joon, een aan legplaats en de Stads- kraan. FotoAOe Wapenaar Door Ben van Haren Vlaardingen De geschiede nis herhaalt zich. Opnieuw waagt een wethouder van Vlaardingen het om de kosten aan het Visseryrmiseum af te zetten tegen het (licht dalen de) aantal bezoekers. Een doodzonde is het, vinden mu seumbonzen. Zij wijzen dan op de bredere functie die een museum heeft. Zoals op het verzamelen, bewaren, publi ceren en documenteren van zaken en feiten, die het onder werp van het museum betref fen. Wethouders van financiën, zoals nu WD'er Henk Roijers, denken anders. „Gezien de afnemende bezoekersaantallen bij het Visse rijmuseum zijn wij van oordeel dat het muse um thans on evenredig zwaar op de gemeentelijke begroting drukt," noteer de hij op blad zijde 33 van de begroting voor 1999. Het hele college steunt hem ken nelijk in zijn boekhoudkundige benadering. Of de Vlaardingse ge meenteraad daar in meerderheid ook zo over denkt moet straks nog blyken. Ruim twintig jaar geleden werd een soortgelijke berekening op het Vlaardingse stadhuis uitge voerd en met hoon begroet, In 1975 werd de rekensom gemaakt door bet net een jaar zittende eer ste Vlaardingse programccUege (van PvdA en PPR) op verzoek van de daardoor naar de gemeen teraad verbannen ex-wethouder van financiën van de Protestant Christelijke Groepering, wijlen Dries Weeda. Hij vroeg en kreeg zelfs een lijstje waarop totaal ver schillende zaken met elkaar wer den vergeleken. De verhouding tussen de totale kosten en het aantal bezoekers over de jaren 1973 en 1974 werd oprij gezet voor het Visserijmuseum, de Stadsge hoorzaal, het Vlaardings Kunst centrum en het betaalde voetbal. Schiedam Het project is nog 'erg onder voorbehoud', maar de gemeenten Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis en de deelgemeen te Hoek van Holland staan posi tief tegenover het project van Ontwikkelings Bedrijf Rotterdam (CBR) om aanlegsteigers in de Nit uwe Waterweg te plaatsen. De steigers zijn onderdeel van het Watemet, een netwerk van aan legsteigers voor personenvervoer over water. Het OBR wil bij bovengenoemde gemeenten aanlegsteigers bou wen waar alleen passagiersboten mogen aanleggen Een vijfde stei ger wordt gebouwd bij de ge meente Rozenburg. Voor de bouw van de steigers is al een subsidie toegezegd van het ministerie van Economische Zaken en een subsi- De laatste twee zijn inmiddels uit de Vlaardingse gemeenschap ver dwenen. Schande Het Visserijmuseum stond toen op dat lijstje als duurste post met 11,61 gulden in 1973 en 13,59 in 1974. „Het enige po sitieve in dit stuk van bur gemeester en wethouders is, dat de deel- sommefjes cor rect uitgere kend zijn," reageerde sar castisch de toen nog niet tot direc teur gepromoveerde conservator van het museum, Joop van Dorp. Hij vond het maar schande, dat een raadslid om zulke vergelijkin gen vroeg, dat een college ze liet opstellen en openbaar maken en dat ze nog in de kn. i kwamen ook. „Die vergelijkingen zijn idioot en misleidend. Ons museum heeft nauwelijks inkomsten en een lage entree, die men eigenlijk zelfs zou willen afschaffen omdat wij dienstbaar moeten zyn aan ieder een." Hij wees op de andere taken van het museum, dat als enige van de toen vierhonderd Neder landse musea gericht is op de to tale Nederlandse zeevisserij en zei ook: „Alle vergelijkingen gaan mank. Wij zitten hier in een stad zonder toeristische attracties. Als ons museum bijvoorbeeld in de strandplaats Seheveningen stond zouden we in de zomer op regen achtige dagen meer bezoek krij gen. De belangstelling voor een die in aanvraag bij de Europese Gemeenschap. Daarnaast zullen de gemeenten zelf ook nog een paar ton moeten bijdragen. Een steiger kost rond de vijf ton. Rond het jaar 2000 staan de stei gers gepland. In Schiedam is het Hoofd bij de Maasboulevard als plek genoemd. De gemeente ziet er een goede mogelijkheid in om meer toeristen naar het centrum van de stad te trekken. De moge lijkheden om activiteiten te ont wikkelen bij de steigers heeft de gemeente nog niet bekeken. „Maar we denken ook niet in die richting. Eerder denken we aan het opzetten van een vervoerslijn naar de binnenstad. We staan ook open voor eventuele ontwikkelin gen in samenwerking met Vlaar dingen," aldus C. Vermunt van de museum hangt af van de aard van de collectie, van de plaats van ves tiging en dergelyke. Onderling zijn musea al moeilijk te vergelij ken, hoe wi! je dat dan doen met anderezaken?" Goedkoop Van Dorp, die sinds de oprichting in 1962 het museum leidde, wei gerde ter verdediging vergelijkin gen te trekken met andere musea. Wel zei hij: „Bij een zuivere verge lijking, dus met vergelijkbare in stellingen, zal blijken dat het Vïs- afdeling economische zaken. De gemeente heeft de financiering van de steiger nog niet rond. Echt concrete plannen zijn er dan ook nog niet. Vier ton Hetzelfde geldt in Maassluis. De ze gemeente moet eerst nog een politiek besluit nemen en op zoek gaan naar een mogelijkheid om de steiger te financieren. De stei ger zou by de Govert van Wijnka de aan de kop van de Buitenha ven komen te liggen. Voor Maas sluis is de nieuwe steiger een kos tenpost van bijna vier ton. In Hoek van Holland is de steiger een onderdeel van de plannen voor het Waterwegcentrum, een groot toeristisch gebied tussen centrum en zee. De bezoeker van serymuseum goedkoop is. Er zal verwondering zyn over onze lage kosten." Frits Loomeijer, die in 1990 als in terim-manager en later als direc teur het roer van Van Dorp over nam, zegt nu twintig jaar later ei genlijk hetzelfde. En ons onder zoekje, waarvan het resultaat el ders op deze pagina staat, toont ook aan dat het Museum voor de Noordzeevisserij, zoals de officië le naam luidt, veel minder op elke bezoeker toelegt dan bij andere musea noodzakelijk is. Hoek van Holland kan zich daar onder alle weersomstandigheden vermaken. Door de nieuwe stei ger, die komt te liggen bij de Ko ningin Emmaboulevard, hoopt Hoek van Holland meer toeristen te trekken en hun verblijf in de kustplaats te verlengen. Ook denkt de gemeente dat de steiger kan helpen bij de ontlasting van het woon/werkverkeer als er een pendelboot heen en weer gaat va ren tussen Hoek van Holland en Rotterdam. Vlaardingen heeft geen plaats voor de bouw van een nieuwe stei ger. Omdat de gemeente toch graag betrokken wil zijn bij het project is Vlaardingen van plan een bestaande steiger te verbou wen. De steiger aan de Deltaweg in Vlaardingen-Oost komt hier- Toename van bezoekers zou wei eens kostenverhogend kunnen werken, suggereerde Joop van' Dorp destijds. Het zal meer toe zicht en dus meer personeel nood zakelijk maken. Vlaardingen begon, onder aan voering van toenmalig burge meester Jan Heusdens, zijn Visse- rijmuseum toen de Vlaardingse visserij op de laatste benen liep. Met veel enthousiasme en vrijwil ligerswerk is het aan de Westha venkade uitgegroeid tot een vol waardig museum van nationale betekenis. Bij de verhuizing naar het pand 'Huis met de linde boom', op de hoek van de Vette- oordskade, kreeg het in 1971 wel erkenning als rijksmuseum maar wat bleef ontbreken was de finan ciële steun van hogerhand. Joop van Dop: „Sinds de tot standkoming in 1962 zijn we van departement naar departement geweest om rijkssteun. Als we daar waren en we noemden het bedrag dat ons museum kost, dan volgde aan de andere kant van de tafel een homerisch gelach. Moet u eens kijken wat Dordrecht, Gou da en andere vergelijkbare steden uitgeven aan hun museum, kre gen wij dan te horen." Loomeijer heeft sinds hy by het Visserijmuseum werkt zich veel bezig gehouden met kostenver mindering, fondsenwerving en het verbeteren van het "Visse rijmuseum als 'toeristisch pro duct'. Hij sneed diep in de perso neelsbezetting, wat hem uiteraard niet in dank werd afgenomen. Hij stimuleerde het vrijwilligerswerk van de groeiende groep 'Vrienden van het Visserijmuseum'. Hij sleepte aardig wat geschenken en geld het museum binnen. Uitgerekend op het moment, dat (na veel tegenslag) 'zijn' voor een modem en zakelijk museumbe leid noodzakelijke Museumkade haar voltooiing bereikt, roept de dienstdoende wethouder op het stadhuis dat het museum oneven redig zwaar op de gemeentelijke uitgaven drukt. Joop van Dorp, de eerste conser vator dus, die het Visserijmuseum op de nationale kaart plaatste, zei twintig jaar geleden al: „Men is voor of tegen een museum. Een feit is dat men destijds in Vlaar dingen vóór het museum heeft ge kozen. Bij die keuze heeft men kunnen weten, dat een museum veel geld kost." voor in aanmerking. Deze zal dan wel een grondige metamorfose moeten ondergaan. Ook Vlaardingen wil proberen meer toeristen naar de stad te trekken. Net als in Schiedam komt er een rechtstreekse ver- voersverbinding met het cen trum. De gemeente is wel goedko per uit met deze oplossing. De bij drage zal enkele tienduizenden guldens bedragen, wat dus aan merkelijk goedkoper is dan in de andere gemeenten. Ondanks dat zijn de financiën van de gemeente nog niet rond. Er wordt nog ge zocht naar een 'potje' om de gul dens uit te halen. Als dat is gevon den kan ook Vlaardingen meer definitieve plannen voor de stei ger ontwikkelen. Donderdag 8 oktober SCHIEDAM Theater 2.5. Schip. De Berini's, Onbekend terrein, 20.15u. Film huis. Kleine Teun, 21.00u. Zorg centrum Spaland. Optreden Die Maeze Sanghers, 14.00u. VLAARDINGEN Grote kerk. Lunchconcert Aad Zoutendijk, 12,45-13.15u. Stadsge- hoorzaaLTheaterachterdeScher- men, 15.00u. en De Wachtkamer, 20.00u. Filmtheater Het Zee paard. In het Huis van mijn Vader, 21.00u. ROTTERDAM Ahoy* 11.00-17.00 en 19.00-22.30 Femina 1998. Ahoy" 20.00 River- dance. de Doelen Gr.z. 20.15 Rot terdams Philharmonisch Orkest, Luxor Theater 19.30 Annie, de musical Hal420.00 Over de Grens. Rotterdamse Schouwburg Gr.z. 20.15 De sleutel Kl.z. 20.30 Rot- jbch. Theater ZuidpleinKlz. 20.30 Kees Tom. VrijdagS oktober SCHIEDAM Theater de Teerstoof. Stef Bos metZien, 20.15u. Filmhuis. Kleine Teun, 21.00u. Openbare Biblio theek. Schrijversavond met Eben Venter, 20.15u. VLAARDINGEN Vrije Academie. Lezing Egypti sche kunst en cultuur, 20.00u, Stadsgehoorzaal Tineke Schou ten, 20.00u. Filmtheater Het Zee paard. Brat, 21.Oüu. MAASSLUIS Theater Schuurkerk. Hans Dor- restijn,20.30u, ROTTERDAM Luxor Theater 19.30 Annie, de musical. De DoelenGnz. 20.15Rot- terdams Philharmonisch Orkest. Gr.z.20.15WibiSoer}adi.Jurriaan- sezaa!20.15 Gitaristen van wereld klasse. Rotterdamse Schouw burg Kl.z. 20.30 Rotjoch. Theater Zuidplein KLz. 20.30 Kees Tom. Ahoy' 20.00 Riverdance. Jeugd- theaterHofpleinl9.00Piggelmee. Bioscopen Van do.8 okt.tjm wo.14 okt. ROTTERDAM Cinerama 1: 'Halloween: H20' (16) dag.13-15.30-18.45-21.30. CK2: 'Saving Private Ryan' Ufi) dag. 13.30-17-20.30. Cül3: 'Het I4e Kippetjes' (al) dag.19-21.30; do.vr- .ma.di. ook 13.15-16. Cin.4: Tita nic' (12) dag. 16.15- 20.15; do.vr.ma- .di. ook 12.15. Cül5: 'Kundun' (16) dag. 112.30-21. Cin.5: 'Siberia' (16) dag.16.45-18.30. ImaxTheater 'Amazone' (al)dag. (beh.ma.) 13-15, waalleen 15. 'Eve rest'(al) dag. (beh.ma.)14-I6-20.15; ma. alleen 20.15. 'Saving Private Ryan' (16) dag.21.15. 'Serengeti Symphony1 (16) dag.l 7-18.30; za- ,zo. ook 11, Ven.1: 'East Palace, West Palace' (16) dag.20.'Hamam, D Bagno Tur- co' (16) dag.(beh.ma.) 22. vr. ook 15. Ven.2: CinemaMediterranee: Kro atië, festivalweekend: do. 8 19.30 "The Concert'; 21.30 You only love once3, vr.9: 19.30 'Rondo'; 21.30 The Handcuffs', za.10:19.30 The Birch'; 21.30 Tn thejawsoflive'. zo. 11:19.30 'One song aday takes the mishief away'; 21.30 The Washed out', ma 12:19.30 'H-8'; 21.30 The Birch', di. 13:19.30 The rhytym of crime'; 21.30 '4 films van Peter Kreija'; wo. 14: 19.30 'Films van Zafrandovic, Tadic, Marjanovic, Papic'; 21.30'My uncle's legacy".I Hired a contractkiller' (16) vr.15.30. Ven.3: 'Conte D'Autom- ne' (16) dag.19.30. 'Gadjo Dilo' (12) dag.22; vr. ook 15, Ven.4: 'Ayneh (16) dag. 20, vr.ook 15. The Idiots' (16) dag. 22. Lumière 1: 'Godzilla' (12) dag. (beh.vr.za.) 13.30-17.30- 20.40, vr.za.12,45-16-19.15-22.30. Lum. 2: 'Armageddon' (12) dag.13.30-17-20.30. Lum, 3: Wild things' (16) dag.18.45-21.30, do.vr- .ma.di.ook 13.15-16. Lum. 4: The Avengers' (12) dag. 19-21.30; do.vr- .ma.di.ook 13.30-16.15. 'Species IT (16) dag.21.15. Rexane: Tien verschillende adult films (18) dag. 12 t/m 01.00. Patbé: 'Saving Private Ryan' (16) dag.ll.40-15.30-20; za. niet 11.40. 'Godzilla' (12) dag. U.50-14.50-18- 21.10. 'Lethal Weapon 4' (16) dag. 15.20-18.10-21;do.vr.ma.di. ook 11.50. 'Six days, seven nights' (al) dag.16.35-19-21,40; do.vr.ma.dl ook 11.30-14.10; di. niet 21.40. "Ho pe Floats' (al) dag. 16.20-18.55- 21.30; do.vr.ma.di.ook 11.20-13.50. 'Serengeti Symphony3 (al) dag.11.05-13.15-15,25-17.35-19.45- 21.55- Sneak preview: 'Angst in de woestijn'(al)di.21.40. Nachtvoorstellingen: Lunu2: 'Halloween:H20' (16) vr.za.00.30. Lunt3: 'Lethal Weapon' (16) vr- .za.OO.15. Lum.4: 'Species IT (16) vr.2a.00.30. Kindermatinees: Cin.2: 'Jacht op de kleintjes' za.zo.wo.13.15-16. Cin.5: "De kleine zeemeermin' za- .zo.wo.13.45. Lum.3: 'Air Bud' za- .zo.wo.i3.30-16. Lum.4: 'Paulie, de eigenwijze papegaai' za^o.wo.13- 15.30. Pathé 'Jacht op de klein tjes' za^o.wo.l 1-13.10. 'Het magi sche zwaard' dag.11.30-14.10. 'Freddie the Frog: De 'Coole' kik ker'za.zo.wo.11.20-13.50. Vlaardingen Een rondgang langs enkele belangrijke musea in Rotterdam leert, dat de kos ten per bezoeker bij het Visse rijmuseum in Vlaardingen in derdaad laag uitkomen, zoals di recteur Frits Loomeijer gisteren al in het Rotterdams Dagblad beweerde. Hij kwam met 580.000 gulden bij 17.500 bezoekers op net iets meer dan 33 gulden per persoon uit. Als uitgegaan wordt van het volgens wethouder Henk Roijers begrote bedrag van 660.000 gulden dan wordt het bedrag hoger: 37,71 gulden. De cijfers van de door ons ge raadpleegde Rotterdamse mu sea betreffen het jaar 1997. Het Maritiem Museum komt uit op 52 gulden per bezoeker. Boymans van Beuningen had een totaaliast van 23 miljoen gulden voor 183.000 bezoekers, wat betekent i2u, 68 gulden per persoon. Het Historisch Museum met Schielandhuis, Atlas van Stolk, Dubbelde Palmboom en Zak- kendragershuisje komt nog ho- gei uit. De totale kosten bedroe gen 10 miljoen gulden in 1997 voor 38.100 bezoekers aan het Schielandhuis (raclAtlas), 21.600 bezoekers aan de Dubbel de Palmboom en een onbekend aantal bij de tinnengieterij in het Zakkendragershuisje. Voor het gemak schatten wij dit op ongeveer de helft van het aantal bezoekers aan haar veel grotere buurman in Delfshaven, de Dubbelde Palmboom. De kosten per bezoeker zijn dan 142,86.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 3