pizza s ii J ohn d e Wolf Voetballer begint horecacarrière als eigenaar van 'betere Italiaan' Donderdag 8 oktober 1998 Zijn ervaring in de horeca bestond voorals nog uit het bezoeken van etablissementen die er ruime sluitingstijden op nahouden. In de nadagen van zijn carrière als voetbal prof heeft het leven van de 35-Jarlge John de Wolf echter een andere wending geno men. Overdag staat de verdediger van Hel mond Sport op het veld, 's avonds Is hij te vinden in zijn eigen horecabedrijf. In te genstelling tot veel van zijn generatiege noten heeft de oud-Feyenoorder en oud- Spartaan niet gekozen voor het exploite ren van een kroeg of discotheek, maar voor een restaurant met zo ongeveer het mooiste uitzicht op de skyline van Rotter dam. John de Wolf, voetballer en eigenaar van ristorante Buona Sera. Ofwel hoe een jongen van de gestampte pot verliefd wordt op la cucina Italians. Bij Buona Se ra eet je m een dromerig decorge rechten as cannelloni al fomo, risotto mare en spl gola al Alicia Mac- kiewiz, een van de vaste gezichten in Buona Sera Misschien komt het er nogvandatik de mode n ga. Aan net eind van het seizoen be slis ik of ik nog een jaar tje doorga met voetbal of dat ik iets anders ga De keuken is niet het do mein van JohndeWolf- blj wijze van hoge uitzon dering assls teert hij zijn uit Sicilië af komstige chef-kok. Door Ellen Scholtens Als mensen aan hem wagen hnp zijn restaurant eruit ziet, is John de Wolfs vaste antwoord: „Er zit geen bar in." Alsof hij daarmee een eerste, grove schifting wil ma ken. Want hij mag dan een jongen van de gestampte pot zijn, voor zijn eerste horecavontuur heeft hij zijn keuze laten vallen op de 'bete re Italiaan'. In ristorante Buona Sera - pal aan de Maas tussen Tropicana en Wil lemsbrug - vind je geen pizza's op de kaart en ontbreken de gebrui kelijke flessen met druipkaarsen. In een dromeng decor van Alma Tadema-achtige muurschilderin gen, elegante stoelen en weelderi ge boeketten op een minstens zo weelderige tafel eet je gerechten als huisgemaakte cannelloni al fomo, risotto ai frutti di mare en spigola al griglia. Met zijn weerbarstige blonde ma nen die zich schuil houden in een practische staart en zijn ijzig blau we ogen zou je hem niet snel plaatsen als eigenaar van een Ita liaans specialiteitenrestaurant. Maar daar zit hij wel als kersverse horecaondernemer - achter een rijtje olijfbomen, aan een glaasje asti spumante, 'want daar merk je niet zoveel van als je er iets te veel van drinkt'. Begon een vorige generatie voet ballers een sport- danwel sigaren zaak als ze waren uitgespeeld, te genwoordig verbinden de helden van het veld hun naam aan een café of discotheek. John de Wolf heeft bewust voor de restaurantwereld gekozen. „Want," zegt hjj, „als je iets be gint, moet je wel aanwezig zijn." Een nachtzaak is volgens hem niet te combineren met zijn voet balcarrière 'en je moet natuurlijk wel aan je gezin denken...' De grote vraag is waarom de oud speler van Feyenoord en Sparta voor de horeca heeft gekozen en met voor de mode waarmee hij meer raakvlakken lijkt te hebben. Bovendien kan zijn vrouw aardig uit de voeten in de keuken (In- grids zuurkool metworst krijgt al le lof). Met andere woorden: de voetballer is niet uit pure nood zaak een restaurant begonnen. De Wolf, terwijl hij een keuze maakt uit enkele voorgerechten of antipasti: „Het was makkelij ker om hienn te stappen dan een kledingwinkel te beginnen - het is bovendien niet 20'n goede tijd voor de mode. Ik at hier al regel matig omdat het restaurant van een vriend was en ik vond het he lemaal het einde. Er hangt een ge weldige sfeer - of je hier nu met z'n vieren of met z'n tweetjes naartoe gaat. Bovendien kende ik het personeel en is het restaurant vorig jaar september op indruk wekkende wijze verbouwd. Ai is het uitzicht misschien nog het be langrijkst, want er zijn maar wei nig andere zaken die zo dicht bij het water liggen." Maar de mode blijft trekken. „Misschien komt het er daar nog van. Aan het eind van het seizoen beslis ik of ik nog een jaartje door ga met voetbal of dat ik iets an ders ga doen. Ook mijn vrouw zou wel een eigen zaakje willen heb ben. misschien met kinderkle ding. Maar ik zou net zo goed de pr voor een of ander sportmerk kunnen gaan doen..." Een trainersfunctie zegt De Wolf alleen te ambiëren bij de jeugd, hoewel hij wel als assistent bij een club zou willen werken. „Maar als coach bi] het betaald voetbal: ik zou er niet aan moeten denken!" - Omdat je dan het goede voor beeld moet geven? Zonder een &piei té vertrekken: „Dat moet je als voetballer ook!" Hoe een jongen van de gestampte pot besluit om la cucina Itakana te gaan promoten, kan De Wolf met helemaal duidelijk maken. Hij is maar één keer met zijn ou ders m Italië geweest toen hij twaalf was, maar daarvan is hem niets culinairs bijgebleven Toch denkt hij als horecaondernemer kans van slagen te hebben, \vant dit restaurant ligt me na aan het hart' Een vriend van hem die gezellig even een vorkje komt meeprik- ken, kan dat beamen: „Als John zijn zinnen op iets heeft gezet, dan is hij daar heel fanatiek in. Dat is net zo met de Italiaanse keuken; hij leest erover en hy is van plan Italiaanse les te nemen. Hij is een pietje precies - zoals-ie met alles is." De Wolf knikt: „Ik eet zelf hier vaak met familie en vrienden. Dat is allesbehalve ontspannend, want ik let overal op Maar ik heb mezelf voorgenomen me met met alles te bemoeien: de keuken is niet myn domein en ook van de bediening heb ik weinig kaas ge geten. Ik bewaak meer de grote lijnen." De Wolf vergelijkt het runnen van een restaurant - hoe kan hy an ders met voetbal: „Soms hadden we speiers in het elftal waai v «ui ik niet 20'n hoge pet ophad - tótdat ze er een keer met waren. Dat merkte ik hier ook toen een van myn personeelsleden met vakan tie was." Zelfheeft hij weinig gelegenheid om gas terug te nemen. Vijf dagen in de week njdt hij naar Helmond waar hy om half twaalf aanwezig moet zijn voor de training. Om kwart voor zeven 's avonds is hij terug in Schiedam om even te eten en vervolgens 'langs de zaak' te gaan waar hy bekenden verwel komt en nieuwe gezichten pro beert te onthouden in zijn rol van restauranthouder. Feyenoord- supporters zijn volgens hem net zo welkom als degenen die min der in voetbal zijn geïnteresseerd, al vraagt hij zich af of het type keuken dat Buona Sera voert bij die eerste groep zal aanslaan. „Het publiek selecteert zich van zelf." Ambitie Of die dubbele baan is op te bren gen? Schouderophalend: .Anders zou ik het niet meer doen. Ik rij el ke dag drie-vierhonderd kilome ter dus de ambitie is er nog. Ik heb nog elke keer de pest in ais we verliezen. Als het slecht gaat met Helmond Sport, gaat het slecht met mij." Het enige dat volgens hem bij Buona Sera voor verbetering vat baar is, is de belangstelling van het publiek. Hoe goed de keuken ook is en hoe fantastisch het uit zicht ook is, te weinig mensen zijn nog bekend met het restaurant. Het verkeer raast er voorbij en al zou Buona Sera voor de vele ma rathonlopers op de Maasboule vard het ideale adres moeten zijn om koolhydraten te stapelen, ook zij lopen hard voorbij. De Wolf: „Ik heb er weinig rucht baarheid aan gegeven dat ik een restaurant ben begonnen, want ik wil eerst dat alles perfect is. Daar om zijn we ook nog niet geopend voor de lunch, pas in januari den ken we dat te doen. Eerst moet het 's avonds goed op de rails staan." Hoewel hij deze week een af spraak heeft met Harry Vermee- gen die in zijn tv-programma on getwijfeld aandacht zal besteden aan De Wolfs nieuwe werkkring, zegt hij vooral te mikken op mond tot mond reclame. „Dat werkt het best. Want ik weet zeker: als men sen één keer zyn geweest, blijven ze komen." „Het is hier niet van hap-sük- weg," vat de horecaondernemer samen. „Het gaat er bij ons heel relaxed aan toe: je gaat écht uit eten, waardoor het ongemerkt op eens twaalf uur is. Er wordt je ook niets opgedrongen en er wordt niet, zoals in veel zaken het geval is, voortdurend je glas bijgesehon- ken." Testikels Hoe mooi en verzorgd zijn restau rant er ook uitziet, volgens De Wolf gaat het er uiteindelijk om 'wat er op je bord ligt'.Alles kan: er kwamen hier laatst twee men sen die vroegen of we ook bijzon dere dingen maken, want ze had den tijdens hun vakantie in Sardi nië schapenkop en testikels gege- ten." Zelf heeft De Wolf andere voor keuren, waardoor de vraag zich opdringt of hij behalve met de Ita liaanse ook nog affiniteit heeft met andere type keukens - de Is- realische bijvoorbeeld? De Wolf schatert het nu uit, ook al heeft hy van de Israëlische club waar hy een blauwe maandag heeft ge speeld, nog steeds geld tegoed: „In het begin at ik daar couscous en heel veel groente en fruit, maar op het laatst alleen pizza. Uit nood: want ik had geen cent meer. Maai' om antwoord te geven op je vraag: ik hou ook van de Indone sische en de Japanse keuken, vooral omdat ik het leuk vind dat zc alles voor je neus klaarmaken." De Italiaanse keuken van Buona Sera onderscheidt zich volgens De Wolf omdat er puur en eerlijk wordt gekookt, gebruik makend van de beste ingrediënten. „Daar door is het hier met spotgoed koop, maar je krijgt wel waar voor je geld. Jazeker, ook voor met- voetballers is het te betalen..." Ristorante Buona Sera, Ooster kade 119, tel. 4145026 is van dins dag tot en met zondag vanaf 17.00 uur geopend (keuken sluit om 22.30 uur). •I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1998 | | pagina 5